Novou ředitelkou Státních uměleckých sbírek Drážďany, které zastřešují čtrnáct muzeí a přechovávají slavné obrazy od děl Raffaela Santiho až po Gerharda Richtera, se stane Marion Ackermannová.

Jeden z nejprestižnějších postů v německém světě umění obsadí 1. listopadu, kdy ve funkci nahradí dosavadního ředitele sbírek Hartwiga Fischera. Ten odchází šéfovat Britskému muzeu v Londýně, informoval časopis The Art Newspaper.

Letos jedenapadesástiletá kunsthistorička Ackermannová se specializuje na současné umění a 20. století.

Pracovala nejprve jako kurátorka v mnichovském muzeu Lenbachhaus, později byla jmenována ředitelkou stuttgartského Kunstmusea, kde působila v letech 2003 až 2009.

Momentálně je už sedmým rokem uměleckou šéfkou düsseldorfských sbírek Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen, pod něž spadá také provoz uměleckých prostorů K20 a K21.

Jako kurátorka byla Ackermannová podepsaná pod výstavami již nežijících klasiků umění 20. století Vasilije Kandinského, Pieta Mondriana či Josepha Beuyse nebo současníků Tomáse Saracena a Rosemarie Trockelové.

Pro Düsseldorf jako ředitelka rovněž vyjednala akvizici sbírky amerického poválečného umění, kterou vlastnili renomovaní místní galeristé Dorothee a Konrad Fischerovi.

"Jsem si jistá, že Marion Ackermannová využije svoji dlouholetou teoretickou průpravu i zkušenost z řízení muzeí k tomu, aby Státní umělecké sbírky Drážďany nadále přitahovaly návštěvníky z celého světa," uvedla saská státní ministryně kultury a vědy Eva-Maria Stangeová.

Deník Artnet.com připomíná, že úspěšní ředitelé ze Státních uměleckých sbírek Drážďany často odcházejí za ještě prestižnějším angažmá.

Nynější ředitel Hartwig Fischer bude šéfovat Britskému muzeu v Londýně, jeho drážďanský předchůdce Martin Roth se roku 2011 stal ředitelem Viktoriina a Albertova muzea rovněž v Londýně.

Související