Dramatické osudy mimořádného obrazu Slovenská krajina od jednoho z nejvýznamnějších moderních českých krajinářů Rudolfa Kremličky budou v neděli pokračovat další kapitolou.

Jedno z nejdražších autorových děl jde do dražby pořádané síní Galerie Art Praha. Děje se tak deset let od okamžiku, kdy se obraz v aukci prodal za tehdy rekordní tři miliony korun. Nyní se bude vyvolávat za 4,8 milionu korun.

Kremlička dílo namaloval v roce 1919, kdy mu učarovalo Slovensko. Českou krajinu, snad s výjimkou Kameniček na Vysočině, považoval za málo inspirativní. Na Slovensku si ale našel několik míst, která ho přitahovala: osamělé kláštery, zapadlé vesnice a také Margecany v Košickém kraji.

Tam vznikla i Slovenská krajina – vesnice se starým kamenným mostem přes řeku, pod horami, z jejichž úbočí stéká mlha. Z obrazu, jenž krásně pracuje se světlem, je vidět, že Kremlička obdivoval významného francouzského krajináře Camilla Corota, s jeho mlžnými opary a snovými stříbrnými tóny.

Slovenská krajina se stala součástí velké sbírky Jaroslava Borovičky, která byla svému majiteli zkonfiskována a teprve v 90. letech navrácena v restituci z Národní galerie.

Kupci na aukcích obvykle zůstávají v anonymitě, a tak bylo v roce 2005 zveřejněno pouze to, že se obraz dostal do „významné pražské sbírky“. Je reprodukován v malířově monografii od Karla Srpa, vydané roku 2006 v souvislosti s jeho velkou retrospektivou v pražském Domě U Kamenného zvonu. Pokud se v neděli prodá, má šanci stát se autorovým nejdražším dílem.

Související