Svou novou výtvarnou techniku představuje na výstavě, která potrvá jen tři dny, výtvarník Jiří Georg Dokoupil.

Pražská DSC Gallery (dříve Dvorak Sec Contemporary) od čtvrtka do soboty pod názvem Furniture For Fotos ukáže jeho trojrozměrné objekty, které ale podle autorových slov uvízly v dimenzi druhé.

Dokonalé jsou pouze poté, co si je návštěvník vyfotí – a tím se z prostorových objektů stanou kresby.

"Je to polosen, že druhá dimenze se chce stát třetí – a nějak jí to nevyjde," řekl autor před zahájením výstavy a dodal, že většina jeho tvorby měla podobný základ.

Jeden z mála českých výtvarníků poválečné doby, kteří se prosadili na mezinárodní výtvarné scéně, měl před šesti lety velkou přehlídku v Jízdárně Pražského hradu. V 80. letech Dokoupil patřil k vlně postmoderního malířství, trvalým rysem jeho tvorby je soustavné hledání a nových témat i výrazových forem.

Jiří Dokoupil si nikdy nevytvořil jednotný, pro diváka jasně rozpoznatelný styl. Místo toho parafrázuje nejrůznější minulé styly, hraje si s nimi a experimentuje s novými technikami. Možná jedinou jeho stálou charakteristikou může být expresivita a tíhnutí k erotičnosti.

Současnou instalaci tvoří bílé, černě orámované útvary, kusy nábytku, trochu připomínající kubistické objekty. Jsou prostorové, lze na ně usednout či ulehnout, ale při pohledu z odstupu ztrácejí plasticitu a vypadají jako dvourozměrné.

"Myslíme si, že žijeme ve třetí dimenzi, ale ve skutečnosti žijeme ve druhé, protože když se díváte, jak se lidé chovají, tak se pořád vrací do té druhé dimenze. Klame nás to, že žijeme ve třetí, ale žijeme ve druhé. A když se to nafotí, tak se to vrací zpátky, kde to má být – do té druhé," vysvětluje autor svůj koncept.

Plánky na objekty nevznikaly v počítači, Dokoupil si je kreslil klasicky tužkou na papír. "Když se uvolním, tak kolem mě pořád létá cosi, co se tvoří v éteru... Podobný nápad může někdy mít někdo třeba v Austrálii. Jsou určité konstelace. Ale odkud ten nápad je, to já nevím," říká.

Výstava je neprodejná, ale všichni, kdo přijdou, se mohou s Dokoupilovými objekty vyfotit, a odnést si tak zamýšlený koncept sebou.

Výstava

Jiří Georg Dokoupil: Furniture For Fotos

19. až 21. května

DSC Gallery, Praha

Dokoupil se narodil roku 1954 v bývalém Československu, v roce 1968 s rodinou emigroval. Studoval na Akademii výtvarných umění v Kolíně nad Rýnem, navštěvoval kurzy na univerzitách ve Frankfurtu nad Mohanem a New Yorku.

Počátkem 80. let působil jako hostující profesor na Akademii výtvarných umění v Düsseldorfu a v roce 1989 v Madridu.

V roce 1979 založil Dokoupil společně s několika umělci skupinu Mülhermer Freiheit. V jejich kolínském ateliéru se šestice označovaná jako Jungen Wilden (Mladí divoši) věnovala hledání současného uměleckého výrazu prostřednictvím neoexpresivního figurativního stylu v intenzivně barevných plátnech s tradičními náměty a také cestou překonávání minimalismu a konceptuálního umění.