Kancelářskou budovu Ringturm v centru Vídně každý rok zkrášluje gigantické výtvarné dílo. Letos jej vytvoří český malíř Ivan Exner.

Centrála vídeňské pojišťovací společnosti Vienna Insurance Group se do jeho instalace nazvané Bezstarostný "oblékne" od poloviny června do září.

"Zahalení budovy Ringturm nás každý rok vybízí k zamyšlení. V letošní instalaci zhmotní Ivan Exner vlastní vizi o růstu a budoucnosti a zároveň v ní odráží i kus historie naší společnosti," řekl Günter Geyer, předseda představenstva společnosti Wiener Städtische Versicherungsverein, hlavního akcionáře Vienna Insurance Group.

Umělecké dílo zvané Bezstarostný znázorňuje chlapce, který stojí na pahorku a pouští draka. Chlapec podle autora symbolizuje nezatíženost a bezstarostnost.

Dalším obrazovým prvkem je daleký horizont moře otevírající se před dítětem. Místo kancelářského věžáku pozorovatel vidí volné moře uprostřed hustě zastavěného vídeňského městského prostoru.

Na obrázku jsou také draci – jedni létají vysoko na nebi, jeden plachtí k horizontu, další papírový míří strmě vzhůru.

"Kompozičně určují obraz vertikály v postavě dítěte a horizontály v horizontu moře. Vertikály a horizontály přitom představují růst a budoucnost, symboliku, kterou můžeme nalézt i v budově Ringturm na horizontu města Vídeň," říká o svém díle Exner.

Fasádu vídeňského Ringturmu ozdobí umělecká instalace již podeváté. První čtyři roky se o to zasloužili rakouští výtvarníci, od roku 2012 dává vedení společnosti příležitost také umělcům ze sousedních zemí.

Loni se s výjevem koupání nazvaným Letní přátelé představila chorvatská malířka Tanja Demanová.

Související