Až půl milionu návštěvníků by dle odhadů mohlo kráčet po vodě díky novému projektu osmdesátiletého bulharského umělce Christa.

Ten od loňského listopadu se svým týmem staví lávku spojující pevninu se dvěma ostrovy na jezeře Iseo v Lombardii.

Lávku tvoří 220 tisíc polyetylenových kostek, dlouhá je 3 kilometry. Pro veřejnost se otevře 18. června, projít se po ní bude možné do 3. července.

"Poprvé v historii budou moci kráčet po vodě," řekl při představení projektu Christo v narážce na obyvatele Monte Isola, ostrova, který byl doposud přístupný jen lodí. Momentálně má zhruba 2000 obyvatel.

Christova instalace se jmenuje The Floating Piers a v těchto dnech se dokončuje. Umělec už ji jen kompletně pokryje tmavožlutou látkou, která se prý bude zbarvovat do zlaté či červené v závislosti na vlhkosti vzduchu a slunečním svitu.

Až se Christova lávka otevře pro veřejnost, na ní i na lodích hlídkujících v bezprostřední blízkosti se bude nepřetržitě pohybovat zhruba 150 dobrovolníků. Ti mají poskytnout pomoc návštěvníkům, kteří by případně nedopatřením spadli do vody.

Podle deníku Guardian celý projekt vyšel zhruba na 15 milionů eur a Christo si jej kompletně uhradil sám. Zaangažoval ale pracovníky z několika zemí.

Látku, kterou bude lávka pokrytá, vytvořily šičky v německém Lübecku. Polyetylenové kostky vyrobila továrna v italském Fondotoce, na dno jezera do hloubky sto metrů je pětitunovými kotvami připevnili bulharští potápěči.

Masiv, po němž se lidé budou procházet, z polyetylenových kostek na místě sestavili bulharští atleti, jak popsal magazín Phaidon.

Nápad na obří lávku Christo dostal se svoji dnes již nežijící partnerkou Jeanne-Claude v roce 1970. Lávka přes jezero Iseo zároveň představuje první projekt, do nějž se Christo po smrti Jeanne-Claude v roce 2009 pustil.

Naposledy ještě s ní roku 2005 vytvořil instalaci The Gates v newyorském Central Parku. Ta sestávala ze 7503 barevných branek, jimiž lidé mohli procházet celým parkem.