Nedávno zahájeného Eura 2016 se snaží využít také francouzské galerie – například pobočka muzea Louvre ve městě Lens, jež leží na severovýchodě Francie.

Nově je tu otevřená výstava nazvaná Krev a zlato, která popisuje historii místního fotbalového týmu Racing Lens a jeho stadionu Bollaert-Delelis. Ten je skrze okna galerie přímo vidět.

Kromě uměleckých děl se sportovní tematikou jsou součástí výstavy zaznamenané vzpomínky trenérů, hráčů či fanoušků Racing Lens, popisuje časopis The Art Newspaper. Ten připomíná, že Lens během letošního fotbalového šampionátu hostí čtyři zápasy.

Právě na stadion Bollaert-Delelis za nimi dle odhadů přijede až 100 tisíc fanoušků včetně těch, kteří zde 21. června zhlédnou utkání mezi Českem a Tureckem.

“My bychom měli být schopni fanoušky přivítat, otázkou je, zda si oni před zápasem udělají čas na naše muzeum,” řekl mluvčí galerie Louvre-Lens.

Hned tři výstavy o fotbalu připravily galerie v Lyonu, kde se kromě čtyř utkání základní skupiny odehraje také jedno osmifinále a jedno semifinále.

Místní Musées Gadagne až do 4. září pořádají výstavu nazvanou Divinement Foot. Přestože je zjevně zaměřena na turisty přijíždějící do Lyonu za fotbalem, o výstavě se na stránkách galerie lze dočíst jen ve francouzštině.

Podle kurátorů se přehlídka zabývá sociologickým rozměrem současného fotbalu a na základě skandovaných hesel, nápisů na dresech či fotbalových rituálů se ptá, zda se z tohoto sportu stalo jakési alternativní náboženství.

Městská knihovna v Lyonu do 24. září hostí výstavu La démocratie par le foot, která mapuje historii fotbalu v Lyonu od roku 1856 přes druhou světovou válku až po současnost.

Také lyonské Středisko dějin odboje a deportací uspořádalo historicky zaměřenou výstavu. Jmenuje se Le sport européen à l’épreuve du nazisme a ukazuje to, jak sport propagandisticky využívali nacisté, a to včetně Letních olympijských her konaných roku 1936 v Berlíně. Výstava bude v Lyonu otevřená až do ledna 2017.

Související