Kyjev protestuje proti výstavě s Krymem spojeného malíře Ivana Ajvazovského, kterou v těchto dnech pořádá Treťjakovská galerie v Moskvě.

Ukrajinský ministr kultury vyzval mezinárodní instituce, aby Treťjakovskou galerii bojkotovaly. Podle něj si Moskva na výstavu zapůjčila díla ukradená z muzeí na Krymu, jejž Rusko anektovalo před dvěma roky. O kauze informoval server The Art Newspaper.

Výstava děl Ivana Ajvazovského, ruského malíře arménského původu narozeného na Krymu, začala v Treťjakovské galerii koncem července a otevřená bude do 20. listopadu.

Přehlídka děl předního představitele ruského romantismu dle dosavadních údajů přivítá zhruba 5000 návštěvníků denně.

38 ze 150 vystavených děl však bylo zapůjčeno z Ajvazovského národního muzea ve Feodosiji, tedy přístavního města na jižním pobřeží Černého moře na Krymském poloostrově. Tam se umělec narodil roku 1817, kdy již poloostrov patřil pod ruské impérium, a také zde roku 1900 zemřel.

„Kvůli zásadnímu porušení mezinárodního práva ze strany Ruska náš stát nemá žádnou kontrolu a možnost, jak opatrovat kulturní dědictví na dočasně okupovaných územích,“ uvedl ukrajinský ministr kultury v narážce na článek 5 takzvané Haagské úmluvy z roku 1907 - ten při pozemní válce nařizuje ochranu kulturních statků.

Ukrajinské ministerstvo kultury dále vyzvalo ostatní země, aby „přestaly spolupracovat s ruskými institucemi“. Ty podle úřadu protiprávně zacházejí s uměleckými díly nacházejícími se na území Krymu.

Rádio Svobodná Evropa citovalo zástupkyni ředitele Treťjakovské galerie Taťánu Karpovovou, která nařčení ukrajinské strany odmítla. „Nic jsme z Feodosije ani z Ukrajiny neukradli. Pouze jsme si to půjčili. Je pro nás naprosto běžné, že si půjčujeme malby z jiných muzeí,“ uvedla Karpovová.

Vyslovila také lítost nad tím, že v současných ukrajinsko-ruských vztazích si Treťjakovská galerie nemůže půjčovat umělecká díla z ukrajinských muzeí.