Britský výtvarník a muzikant Paul Harvey v pražské galerii Černá labuť vystavuje svá díla inspirovaná českými filmy i výtvarným uměním. Přehlídka se jmenuje From London to the Czech Avant-Garde a potrvá do 23. října.

Autor cituje klasiky české kultury a jejich díla – Valerii a týden divů Jaromila Jireše, Ovoce stromů rajských jíme Věry Chytilové, Krvavý román Josefa Váchala, dílo Bohumila Hrabala či koláže Karla Teigeho a obrazy Alfonse Muchy.

Paul Harvey se řadí ke stuckistům, tedy umělcům, kteří se navracejí ke klasické malbě a soše.

"Harveyho dílo tvoří citace klasiků českého umění. Autor pochopil i český smysl pro humor, smysl pro trapnost dovedenou až do úplného konce," tvrdí kurátor výstavy Josef Záruba-Pfeffermann.

"Aktuální výstava představuje hráče v punkových kapelách, tvůrce komiksů a později nejtypičtějšího představitele nového uměleckého směru stuckismus," představuje kurátor Harveyho.

Ten se s českou avantgardou seznámil prostřednictvím nové vlny českého filmu 60. a 70. let, zejména díky filmu Valerie a týden divů. Přes autora námětu Vítězslava Nezvala se pak Paul Harvey dostal k Devětsilu, pražské surrealistické skupině, Teigemu i Toyen.

"Některé mé malby byly přímo ovlivněny dílem českého výtvarníka a spisovatele Karla Teigeho, zejména sérií fotomontáží či koláží, které vytvářel od roku 1934 do své smrti v roce 1951," říká umělec.

Konkrétně ho fascinuje například Teigeho schopnost propojit ženské postavy, krajinu a architekturu. Teige měl za to, že veškeré umění není nic než transformovaná erotika a že neexistuje jiné téma než všemocnost lásky, dodává kurátor Záruba-Pfeffermann.

Paul Harvey se narodil v roce 1960 v anglickém městě Burton upon Trent v hrabství Staffordshire. Vystudoval design a výtvarné umění. Od roku 1977 hrál v punkových kapelách. V roce 1982 spolu s Chrisem Reynoldsem začal vydávat komiks Mauretania Comics. Od roku 1986 přednáší o umění a designu. V roce 2001 založil výtvarnou skupinu The Newcastle Stuckists.

Stuckismus je umělecký směr, který vznikl v Británii roku 1999. Autoři hlásící se k tomuto hnutí svůj název vytvořili ze slova "stuck", tedy uvíznutý, zaseknutý – právě takto konceptualistka Tracey Eminová označila jejich malby, prý uvízlé v umělecké minulosti.

Stuckisté odmítají považovat za umění předměty, které se – dle jejich slov – stávají uměním až poté, co se ocitají v galeriích. Tím mají stuckisté na mysli konceptuální umění.

Dnes existují skupiny stuckistů v mnoha zemích, v roce 2004 vznikla i česká odnož stuckistického hnutí s názvem Prague Stuckists.