Ukrajinské úřady v pátek nizozemskému muzeu odevzdaly pět obrazů starých vlámských mistrů, které byly kdysi ukradeny z Nizozemska. Oznámila to agentura Interfax.

Čtyřiadvacet obrazů, jež mají hodnotu 10 milionů eur, roku 2005 zmizelo ze Západofríského muzea ve městě Hoorn severně od Amsterdamu.

Pět děl bylo podle agentury Reuters loni v prosinci nalezeno v domě východoukrajinských separatistů v Donbasu. O osudu zbylých 19 obrazů zatím nejsou žádné zprávy.

Pachatelé podle vyšetřovatelů zřejmě kradli na zakázku. Schovali se v budově Západofríského muzea v Hoornu a po uzavření objektu odpojili poplašný systém.

Mezi nalezenými a vrácenými obrazy jsou díla vlámských mistrů Jacoba Wabena, Florise van Schootena, Izaaka Ouwatera a Hendricka Boogaerta ze 17. a 18. století.

"Nemohu se dočkat, až se tato krásná umělecká díla vrátí zpět tam, kam patří," uvedl ředitel Západofríského muzea Ad Geerdink, když obrazy v pátek přebíral na nizozemském velvyslanectví v Kyjevě. "Je to podobný pocit, jako když se vám vrátí ztracený syn," dodal.

"Tyto obrazy by měly těšit návštěvníky světových muzeí, nikoliv jednotlivce, kteří je ukradli," prohlásil při předávání ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko.

Loni v červenci na nizozemské velvyslanectví v Kyjevě přišli dva muži, kteří tvrdili, že mají celou ukradenou sbírku. Díla prý našla dobrovolnická jednotka ukrajinských nacionalistů v opuštěné vile na východě Ukrajiny. V tomto regionu proti sobě bojují vládní jednotky a proruští separatisté.

Podle listu De Telegraaf se obrazy ocitly v rukou ukrajinských ultranacionalistů, kteří za vydání sbírky požadovali pět milionů eur, v přepočtu 135 milionů korun. Nizozemské úřady tuto nabídku tehdy odmítly.

Jak se pětice obrazů nakonec dostala do rukou ukrajinské tajné policie SBU, která jejich předání iniciovala, není jasné. Podle listu Ukrajinska pravda je agenti ukrajinské tajné policie "objevili" letos v dubnu.

Související