Po rekonstrukci, která trvala téměř dva a půl roku, se 24. listopadu znovu otevře Galerie moderního umění v Hradci Králové.

Původně měla návštěvníky přivítat již na jaře. Otevření ale zdržely rozsáhlé restaurátorské práce a také komplikace s výběrem dodavatele osvětlení expozic. Náklady na opravu galerie činily asi 120 milionů korun.

Restaurátoři budou v galerii pracovat do poloviny listopadu, rekonstrukce objektu galerie je hotová od ledna.

"V péči restaurátorů jsou sochy Ladislava Šalouna v hlavním průčelí, vstupní portál, schodiště, nábytek i historické tapety," uvedla mluvčí hejtmanství Martina Götzová. Instalace výstavního osvětlení je hotová od září.

Galerie při otevření představí novou stálou expozici nazvanou Proměny obrazu / Obrazy proměn. Návštěvníky seznámí s vývojem českého výtvarného umění od přelomu 19. a 20. století po tvorbu současných umělců.

V galerii budou prostory pro krátkodobé výstavy či grafický kabinet.

"Do budovy galerie je také nyní přemístěna Galerie Vladimíra Preclíka, pro kterou je vyhrazený výstavní sál v historických interiérech v prvním poschodí," uvedl ředitel galerie Tomáš Rybička.

Základem Preclíkovy expozice je soubor děl, který umělec daroval Královéhradeckému kraji. Dříve se nacházel ve vestibulu hejtmanství.

Náklady na stavební práce činily asi 97 milionů korun s DPH, kraj na tuto část získal dotaci z evropských fondů ve výši 53 milionů korun.

Další finance dal kraj ze svého rozpočtu na vnitřní vybavení galerie a rekonstrukci bytů, které se v budově nacházejí.

Galerie sídlí v secesní budově na Velkém náměstí, jež byla postavena v letech 1911 až 1912 podle návrhu architekta Osvalda Polívky. Vstupní průčelí zdobí bronzové plastiky Ladislava Šalouna. Galerie má zhruba 5500 uměleckých děl a souborů, které byly po dobu oprav v náhradních prostorech.

Související