Letošní Festival Fotograf, který v sobotu začíná v Praze a potrvá do 8. listopadu, zavede návštěvníky nejen do galerií, ale také do míst, která tradičně nefungují jako výstavní prostor.

Čeští a zahraniční umělci svá díla představí například ve skleníku botanické zahrady nebo ve vodohospodářském výzkumném ústavu. V plánu je i třídenní putování kolem Prahy.

Organizátoři akce chtějí zmapovat okrajové části metropole, které jsou podle nich vystaveny necitlivým zásahům do urbanismu a příměstské krajiny.

Zájemci se mohou k "poutníkům" přidat kdekoliv, spát budou pod širákem.

Při jedné z akcí se účastníci dostanou do pěstitelského areálu fakulty tropického zemědělství nebo do vybraných komunitních zahrad. Čekat je bude i konzumace alternativního menu, uvedla ředitelka festivalu Markéta Kinterová.

Tvůrci děl pro letošní šestý ročník festivalu se drželi tématu vzájemného vlivu kultury a přírody. Jednou z programových linií je vztah k půdě a přežívání v systému řízeném politickými a ekonomickými zájmy korporací a jednotlivců.

Tomu se věnuje zejména naplánovaná výstava o ekologii pralesů na Borneu nebo instalace Společná sklizeň. Ta se s určitou nadsázkou zabývá uměním jako zemědělským odvětvím.

"Fotograf Festival není událostí, která by naplňovala běžná očekávání. Přáním jeho dramaturgů bylo připravit program, jehož pojetí vyvolá emoce – možná rozladěnost a pocit zmaru, ale také naději a vědomí nutnosti změny," doplnila ředitelka.

Svá díla s festivalovým podtitulem Cultura/Natura představí 19 českých a 19 zahraničních umělců, fotografické výstavy doplní performance, koncerty nebo přednášky.