Obraz Jana Preislera nazvaný Tři dívky v lese se v Praze vydražil za 6,5 milionu korun. S aukční přirážkou nová majitelka za dílo zaplatí přes osm milionů korun, uvedl Albert Trnka z aukční síně European Arts. Ta dražbu pořádala.

Podle Trnky se jedná o Preislerův druhý nejdráže prodaný obraz v historii aukcí.

V dražbě síně European Arts se dále prodalo osm děl za cenu vyšší než milion korun. Sběratelé utratili přes 48 milionů korun.

Preislerův obraz Tři dívky v lese, jehož dražba začínala na 5,8 milionu korun, podle pořadatelů aukce významně obohacuje a rozšiřuje poznání autorova díla.

Jde o variantu k rozměrnému stejnojmennému obrazu, jenž byl roku 1913 prodán z mnichovské výstavy do Státní galerie v Římě. Znám je pouze z černobílé reprodukce v Preislerově monografii od Antonína Matějčka z roku 1850.

Obraz téhož námětu, ale menšího formátu, má ve svých sbírkách Národní galerie. Momentálně je součástí stálé expozice ve Veletržním paláci, vyznačuje se více skicovitým provedením a trojici dívek na něm doplňují dvě mužské postavy na koních v pozadí.

"Objevné secesní dílo Jana Preislera získala dražitelka na sále po napínavém souboji se zájemcem na telefonu za 6,5 milionu korun. S aukční přirážkou za obraz zaplatí přesně 8 073 000 korun," uvedl Albert Trnka.

Mimořádným dílem v aukci byl také obraz Kamila Lhotáka nazvaný Pyramidy s nevšedním formátem 38 krát 125 centimetrů. Nový majitel ho získal za 3,6 milionu korun.

Další významnou položkou v aukci byl obraz Pardáli (Poisses) znovuobjeveného malíře s českými kořeny Františka Zdeňka Eberla. Ten přes dvacet let žil a tvořil v Paříži. Nový majitel dílo získal za vyvolávací cenu 1,65 milionu korun.

Z dalších obrazů se Kytice ve džbánu Václava Špály vydražila za 1,7 milionu korun a Ulice v Paříži (Boulevard Italien) Jana Šafaříka za 1,5 milionu korun.

Za více než milion se dražila též díla světového umění. Krajina francouzského impresionisty Eugèna Boudina Riviere morte a Deauville vystoupala z 1,5 milionu na 1,65 milionu korun a na 1,7 milionu korun skončil souboj dražitelů o obraz dalšího francouzského umělce, Maurice Utrilla, zvaný Paysage a Lucenay.

Související