Národní galerie v Praze připravuje vyhlášení mezinárodní vyzvané architektonické soutěže na přestavbu vnitřních prostor Veletržního paláce. O dříve uvažované výstavbě nové budovy pro NG se už nejedná, uvedl ředitel galerie Jiří Fajt.

Přestavbou Veletržního paláce chce galerie mimo jiné získat lepší prostory pro prezentaci současného umění. Účast v soutěži už potvrdili někteří slavní architekti, kteří mají zkušenosti s rekonstrukcemi světových muzeí.

Jsou mezi nimi třeba britský architekt David Chipperfield, jehož studio má za sebou úspěšné rekonstrukce berlínských muzeí, švýcarský ateliér Herzog & de Meuron, autor letos otevřené nové budovy londýnské galerie Tate Modern 2, španělský ateliér Cruz a Ortis, který rekonstruoval neméně slavné nizozemské Rijksmuseum, či slavný britský architekt Norman Foster.

Výběr doplní čeští autoři, mělo by to být zhruba v poměru 4:6 k zahraničním ateliérům. Také v tomto případě půjde o známé tvrůce se zkušenostmi s transformacemi starších objektů pro kulturní využití, řekl Fajt.

"V létě se Národní galerii podařilo získat pozitivní stanovisko poradního sboru Národního památkového ústavu a magistrátního odboru památkové péče k záměru transformace Veletržního paláce, na jehož základě lze budovu proměnit v atraktivní a funkční muzeum umění se všemi standardy obvyklými v 21. století," uvedl Fajt.

Veletržní palác slouží výtvarnému umění 20 let. Protože do jeho údržby a oprav se poslední dobou příliš neinvestovalo, uvažovalo se o tom, zda je náplň domu postaveného pro jiné účely ideální.

Členitý interiér paláce některá díla současného umění neumožňuje vystavovat. Objekt má také velmi drahý provoz.

Fajt po svém nástupu do čela Národní galerie začal mluvit o opuštění paláce a potřebě nové budovy. Po dvou letech ve funkci se přiklonil k setrvání v něm, podmíněném rekonstrukcí a přestavbou.

"Veletržní palác se stane hlavním sídlem NG s centralizovanou administrací, centralizovanými depozitárními prostory včetně nezbytného zázemí," řekl Fajt.

Zázemí bude zahrnovat restaurátorsko-konzervátorské dílny, technologické laboratoře, studovny a výstavní prostory pro sbírkové expozice i krátkodobé výstavy.

Budová má rovněž obsahovat prostory pro knihovnu a archiv NG s čítárnou, dále prostory pro vzdělávací a volnočasové aktivity, multifunkční sál pro divadelní, koncertní a filmové představení, obchody a knihkupectví, restauraci a kavárnu.

Transformace má zajistit, aby mimo jiné více než 70 procent výstavních ploch mělo větší výšku než šest až sedm metrů. Dnes má většina výstavních prostor výšku pouhé tři metry.

Podle dřívějších odhadů rekonstrukce a přestavba domu může dosáhnout třičtvrtě miliardy korun. O špatném stavu budovy se mluvilo už před Fajtovým nástupem.

Související