Kreslí karikatury a občas jim jde o život. Jsou totiž Arabové. Výstava v pražském Centru současného umění DOX představuje práce tří karikaturistů – Iráčana Abdara Rahíma Jásira, tuniské malířky Nadji Chirájíové a Chálida Bajha, Súdánce žijícího v Kataru.

Přehlídka, která začala ve čtvrtek, má název Linie svobody: Současná arabská karikatura a potrvá do 16. ledna.

V arabském světě má karikatura podle pořadatelů výstavy silný dopad. Zůstává důležitým komunikačním kanálem pro oslovení publika, které jinak politiku sleduje jen okrajově.

Mnoho arabských tvůrců, včetně vystavovaných umělců, se kriticky vyjadřuje k režimům ve své zemi. Upozorňují na porušování lidských práv, korupci a absurditu. Setkávají se s cenzurou, jsou si vědomi nebezpečí útoků na periodika, jejich vydavatele i samotné tvůrce.

"V minulosti jsme nečelili opravdovému nebezpečí, protože vše podléhalo cenzuře ještě před zveřejněním. Mnoho mých karikatur bylo v té době zamítnuto a nemohl jsem je publikovat," popsal situaci karikaturistů v Iráku Jásir.

"Dnes máme víc svobody, především můžeme mnohem více kritizovat vládu, ale na druhou stranu úřady nejsou schopny ochránit nás před ‘neoficiálními‘ autoritami, které stojí mimo vládu," dodal.

V jiných arabských zemích se satirická kritika kreslířů setkává s tvrdou odpovědí vládnoucích elit v podobě výhrůžek, soudních procesů, vězení, zákazů cestování a podobně. Mnoho karikaturistů tak žije a tvoří v exilu.

Životem za karikatury loni zaplatili redaktoři francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, který zveřejnil kresbičky proroka Mohameda. Při útoku, jejž měli na svědomí dva muslimští radikálové, zahynulo 12 lidí včetně kreslířů.

Jásirovi je 65 let, působí v Bagdádu, začínal jako kreslíř karikatur pro děti. Patří k oceňovaným iráckým karikaturistům, svou práci prezentoval i na Benátském bienále.

Výstava ukazuje také práci třiačtyřicetileté tuniské malířky Nadji Chirájíové. Hlavní postavou jejích karikatur je kocour jménem Willis z Tunisu, který komentuje aktuální dění. Postavička se zrodila 13. ledna 2011 jako reakce na projev odstupujícího prezidenta Tuniska, který mimo jiné sliboval svobodu slova. Facebooková stránka WillisFromTunis byla tehdy navštěvována 20 přáteli, nyní ji sleduje více než 46 tisíc osob.

Související