Obraz ze vzácného raného období Emila Filly se na nedělní aukci v Praze prodal za osm milionů korun.

Dílo nazvané Polopostava ženy nového majitele po započtení aukčních poplatků vyjde na bezmála deset milionů. Informovala o tom společnost European Arts, která dražbu uspořádala.

Nejdražším dílem Emila Filly prodaným na tuzemské aukci však nadále zůstává obraz Malíř, který se před třemi lety prodal za 17,5 milionu korun.

Obraz Polopostava ženy, jehož vyvolávací cena činila 6,8 milionu korun, byl restituovaný z Národní galerie v Praze. Obraz z roku 1912 podle kunsthistoriků dokládá, jak si Filla osvojoval kubistické postupy.

Na ceně 2,1 milionu v neděli startoval obraz Dvě ženy před zrcadlem z roku 1923. Jeho autorem je Alfred Justitz, malíř, který se ve 20. letech minulého století sblížil se skupinou Tvrdošíjní a společně s ní vystavoval.

Ze souboje zájemce v sále a dvou dražitelů na telefonu nakonec vyšel vítěz, který za obraz nabídl 3,95 milionu korun.

Mezi 130 draženými díly k položkám s vysokou vyvolávací cenou patřil také temperový obraz Jana Zrzavého Přístav se schody II. z roku 1949. Pochází z období, kdy malíř nesměl vystavovat. Nového majitele dílo našlo za vyvolávací cenu 3,8 milionu korun.

S cenou o milion korun nižší šla do aukce malba Josefa Šímy, dalšího z výtvarníků, kteří jsou mezi českými sběrateli oblíbení. Typicky prosvětlená Krajina s plujícími blankytnými poli je z roku 1961. V neděli za ni kupec zaplatil 3,3 milionu korun.

Za více než dva miliony aukční společnost European Arts prodala také dílo Zdeňka Sklenáře. Za olej s názvem Archaický čínský znak kupec zaplatí 2,3 milionu korun bez poplatků.

Z roku 1942 pochází kvaš a tužka Josefa Lady zvaná Stavění sněhuláka, tedy dílo, které podle pořadatelů aukce dosud nebylo evidováno. Vyvolávací cena byla 550 tisíc korun, prodejní nakonec dosáhla 1,15 milionu korun.

Ještě dráž, na 2,85 milionu, nového majitele vyjde soubor osmi Ladových kolorovaných kreseb s názvem Jak se dělají noviny.

Z děl zahraničních umělců byla za 1,8 milionu korun vydražena malba Krevety. Jejím autorem je jeden z nejžádanějších mistrů tušové malby Čchi Paj-š'.

Největším překvapením aukce se stal obraz od Zorky Ságlové 2209 králíků. Jeho vyvolávací cena byla 40 tisíc korun. O dílo se ale strhl souboj 11 dražitelů na telefonu a několika dalších sběratelů v sále. Konečná cena se vyšplhala na 520 tisíc korun bez aukčních poplatků.