Na nových snímcích proslulé fotografky Annie Leibovitzové pózují některé z nejvýraznějších žen světa. Patří mezi ně také nedávná kandidátka na americkou prezidentku Hillary Clintonová, jejíž snímek doprovází motto: „Nikdy, nikdy se nevzdávej.“

Jak píše agentura AFP, snímky jsou součástí globální putovní výstavy Leibovitzové nazvané Women. Momentálně ji hostí galerie na newyorském Manhattanu, příště bude k vidění v Curychu. A fakt, že Clintonová v prezidentských volbách tento měsíc neuspěla, na výstavu vrhá trochu nechtěný stín, přiznala fotografka. „Čekali jsme, že to dopadne jinak,“ řekla Leibovitzová v narážce na volby.

Podle Leibovitzové měla přehlídka působit vesele, nevázaně. Místo toho teď vytváří dojem jakéhosi „vystřízlivění“ poté, co demokratka Clintonová již podruhé za sebou neuspěla v prezidentských volbách. V těch si Američané nakonec zvolili republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

Sedmašedesátiletá Annie Leibovitzová je už desítky let známá svými portréty celebrit. Patří k nim herečka Whoopi Goldbergová, z níž ve vaně plné mléka koukají jen končetiny a obličej, či známý snímek nahého Johna Lennona, schouleného vedle oblečené Yoko Ono.

Tuto fotografii Leibovitzová pořídila krátce předtím, než byl Lennon roku 1980 zavražděn.

Projekt nazvaný Women fotografka spustila v roce 1999. Zachycuje ženy z různých částí světa a má volnou ruku díky několika milionům dolarů, které do projektu investovala švýcarská banka UBS.

Fotografie Clintonové se součástí cyklu stala nedávno. „Nejsem na ten snímek nijak zvlášť pyšná, ale do celku zapadá,“ tvrdí fotografka.

Té s projektem pomáhala její přítelkyně a aktivistka za práva žen Gloria Steinemová. Zakladatelka spolku National Organization of Women fotografce sepsala dvacetistránkový seznam žen, které prý za každou cenu musí zachytit.

Před svou smrtí v roce 2004 se v projektu Women angažovala také někdejší partnerka Leibovitzové, známá americká spisovatelka a teoretička Susan Sontagová.

„Je to jako fotit oceán, nekonečná práce,“ tvrdí Leibovitzová, podle níž se projekt neustále rozrůstá a zřejmě nikdy nebude kompletní. Příště by pro něj ráda vyfotila německou kancléřku Angelu Merkelovou či britskou spisovatelku a scenáristku J. K. Rowlingovou.

Annie Leibovitzová pořídila první snímky Hillary Clintonové už v 90. letech, kdy ji v Bílém domě fotila coby první dámu tehdejšího prezidenta Billa Clintona. Snímek později vyšel v časopisu Vanity Fair.

Když pak Clintonová oznámila kandidaturu na prezidenta, Leibovitzová usoudila, že by mohla pořídit nový snímek. „Až do této výstavy jsem původní fotografii nevystavovala, přišlo mi, že musím mít novou,“ tvrdí Leibovitzová.

Na současné výstavě projektu Women, která bude na newyorském Manhattanu k vidění do 11. prosince, se nacházejí snímky americké velvyslankyně při OSN Samanthy Powerové, šéfky módního časopisu Vogue Anny Wintourové, olympijské plavkyně Katie Ledecké nebo tenistek Venus a Sereny Williamsové.

Když se všechny pověsí na jednu zeď, vypadají „jako sestry, jako by je všechny něco spojovalo“, konstatuje fotografka. A dodává, že žádná z žen na výstavě není náhodou.

Než Leibovitzová začala pracovat pro magazíny Vanity Fair a Vogue, fotila pro rockový časopis Rolling Stone. „Ale nikdy jsem nepořizovala dobré snímky jen tak na ulici. Vždy potřebuji znát příběh člověka, kterého fotím,“ dodává.