Ve věku šestadevadesáti let v pondělí v Brně po krátké nemoci zemřel přední český grafik Jan Rajlich. Byl zakladatelem Bienále Brno a laureátem Ceny města Brna. O jeho úmrtí informovala rodina.

Rajlich se narodil v jihočeské Dírné, vystudoval baťovskou Školu umění ve Zlíně a od roku 1950 svůj život spojil s Brnem.

Věnoval se zejména užité i volné grafice, byl průkopníkem koordinovaného vizuálního stylu a ve světě uznávaným tvůrcem plakátů.

Patřil k zakládajícím členům uměleckého Sdružení Q i Sdružení Bienále Brno. Za svoji tvorbu byl vícekrát oceněn doma i v zahraničí.

„Od šedesátých let patřil k průkopníkům teorie i praxe v oboru vizuálního stylu a firemní identity řady našich podniků, například BVV, hotely Morava Pohořelice, Myslivna Brno, dále výstav, kulturních a propagačních akcí a informačních systémů,“ uvedla Marta Sylvestrová, kurátorka grafického designu v brněnské Moravské galerii, a konkrétně vyjmenovala Zdravotní středisko Kohoutovice, nákupní centra Javor a Letná či Akát v Bystrci.

Dále připomněla, že Rajlich se s architekty podílel na monumentálních uměleckých realizacích – například sgrafitu na fasádě hotelu International v Brně.

Rajlich spolupracoval s Brněnskými veletrhy na výstavní tvorbě, vypracoval jednotný vizuální styl společnosti BVV.

V rámci Bienále Brno 1968 se zasadil o první mezinárodní přehlídku věnovanou výstavní tvorbě a sympozium, jež reflektovalo úspěchy českého výstavnictví na světových výstavách v Bruselu 1958 a Montrealu 1967.

Rajlichovou poslední výstavou je retrospektiva v Galerii Václava Chada zlínského zámku, jejíž vernisáže se výtvarník před 14 dny ještě osobně zúčastnil. Výstava potrvá do poloviny ledna 2017.

Práci nestora české grafiky shrnuje letos vydaná kniha Brno – černá bílá. Uznávaný výtvarník popsal brněnskou uměleckou scénu v druhé polovině 20. století, ale také tehdejší všední život, počátky veletrhů nebo zlatou éru brněnského hokeje v 50. a 60. letech.