Přední tuzemské Centrum současného umění Dox ani vyhledávaná přehlídka Designblok neuspěly s žádostí o víceletý grant na pražském magistrátu. Vyplývá to z dokumentu, který město ve čtvrtek zveřejnilo na svém webu.

Centrum současného umění Dox momentálně ještě na rok 2017 čerpá víceletý grant, nyní žádalo o podporu na roky 2018 až 2021.

Grantová komise, kterou v oblasti výtvarného umění na magistrátu vedli kurátoři Helena Musilová a Marek Pokorný, jinak stínový ministr kultury za ODS, žádosti Doxu vytkla údajný nedostatek odbornosti.

„Předložený projekt z pohledu nároků kladených zejména na koncepční zpracování a profesionální uskutečnění takto náročných aktivit vzbuzuje jisté pochybnosti týkající se odborného zázemí instituce, a tedy profesní úrovně realizace jinak úctyhodného záměru,“ uvedla grantová komise.

Podle ní má Dox toto hodnocení vnímat „především jako výzvu k přehodnocení celkového odborného zajištění instituce do budoucna“ a jako „příležitost pro další kvalitativní posun svých aktivit“.

Členů komise se na odepření podpory Doxu a Designbloku minulý týden na zasedání magistrátního výboru pro kulturu tázal opoziční zastupitel Václav Novotný za TOP 09.

„Chceme-li Prahu prezentovat kulturou a přimět návštěvníky Prahy, aby se rozptýlili, nevím, proč Dox, který je mimo centrum města a je nesporně nepominutelnou institucí, obdržel nula bodů,“ podivil se Novotný.

Člena komise Helena Musilová mu odpověděla, že „jak byla nastavená dramaturgie, nedosahovala kvality, kterou komise očekávala“. Dodala, že „budeme rádi, když se dramaturgie změní tak, abychom projekt všichni s dobrým svědomím mohli podpořit“.

Centrum současného umění Dox v pražských Holešovicích roku 2008 založil architekt a podnikatel ve stavebnictví Leoš Válka. Od té doby instituce uspořádala přes 135 výstav, které přilákaly přes 400 tisíc návštěvníků.

Nedávná studie KPMG ekonomický přínos Dox pro veřejné rozpočty za osm let existence vyčíslila zhruba na 179 až 191 milionů korun.

Před několika týdny na sebe Dox upoutal pozornost, když na střeše otevřel uměleckou přístavbu ve tvaru zepelínu nazvanou Gulliver. Ta má rozšířit působení instituce o literární pořady. Vloni také Dox zakoupil vedlejší budovu v Poupětově ulici, kde chce mimo jiné zřídit multifunkční sál s kapacitou až 500 osob. Ten by měl sloužit divadelním inscenacím, performancím, filmovým projekcím, koncertům či konferencím.

S žádostí o víceletý grant na pražském magistrátu letos neuspěla ani výběrová přehlídka autorského designu Designblok, která funguje od roku 1999 a letos v říjnu na pražském Výstavišti představila rekordních 197 designérů a 76 módních návrhářů a designerů šperků.

Designbloku však na pražském magistrátu poslední roky klesají dotace. Zatímco ještě v roce 2014 obdržel dohromady 2,1 milionu korun, na letošní rok už získal už jen 400 tisíc.

Nyní Designblok neuspěl s žádostí na dotace pro roky 2018 až 2021, o kterou žádal za Designblok i za Designblok Fashion Week, jenž představuje české a zahraniční návrháře.

Grantová komise označila Designblok za velmi dobře fungující brand. „V průběhu posledních let byl patrný posun projektu směrem k byznysovému modelu fungování a jsou na něm patrny jisté komerční aspekty, které sice nepřevažují, ale vnímáme je jako riskantní z hlediska veřejné grantové podpory,“ uvedla komise.