Obrat tuzemských aukcí výtvarného umění byl letos rekordní a poprvé překročil miliardu korun. Sběratelé za umění utratili podle prvních odhadů 1,257 miliardy korun. Oznámil to Jan Skřivánek ze serveru Artplus.cz, který se specializuje na trh s uměním.

Oproti předchozímu roku obrat narostl o 331 milionů korun, tedy o 36 procent. V uplynulých letech meziroční nárůst nikdy nepřekročil 100 milionů korun.

O více než 300 milionů také ten letošní překonal dosud rekordní rok 2013, kdy obrat aukcí činil 943 milionů korun.

Nejdražším dílem roku je abstraktní obraz Serie C I. (Protihodnoty) od Františka Kupky, který se na listopadové aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za 62 milionů korun, v ceně byla započtena i aukční provize.

Dosažená cena je novým rekordem českých aukcí a třetí nejvyšší aukční cenou za Kupkovo dílo v mezinárodním měřítku.

Rok 2016 byl ale pro trh s uměním rekordním i z jiného pohledu. Po třech letech se výrazně proměnil celý žebříček top ten. Ke koupi deseti nejdražších obrazů roku by případný zájemce potřeboval rekordních 240 milionů korun.

Poprvé je celá první desítka nejdráže prodaných děl složena z položek s cenou nad deset milionů korun, přičemž nad tuto hranici se vydražily ještě další dva obrazy.

Definitivní suma představující loňský obrat se ještě může zpřesnit, uvedl Skřivánek. Přesná čísla přinese ročenka Artplus, kterou její autoři tradičně představí na počátku příštího roku. Obrat je uváděn včetně aukčních provizí, které jsou kolem 20 procent.

Vedle Kupky se mezi deset nejdražších děl českých aukcí dostal ještě obraz Oskara Kokoschky Žáby vydražený za 37,7 milionu korun a dvě rozměrná plátna Josefa Šímy – Ateliér prodaný za 28,8 milionu a Ve čtyři hodiny odpoledne za 22,8 milionu korun. 

Nové autorské rekordy letos galeristé zaznamenali kromě Josefa Šímy také u Josefa Čapka, Jana Zrzavého i Antonína Slavíčka. Ve Slavíčkově případě navíc jde též o rekord v kategorii umění 19. století. Po šesti letech překonal Jakuba Schikanedera a jeho obraz Kontemplace prodaný za 8,1 milionu korun.

Úspěchem je podle Skřivánka také desátá příčka barokního obrazu Judita s hlavou Holoferna. Za více než deset milionů korun byla v tuzemsku dosud dražena jen dvě díla starých mistrů.

Související