Národní galerie na poslední týden prodloužila otevírací dobu výstavy francouzského malíře Henriho Rousseaua. Lidé mohou do paláce Kinských chodit do neděle vždy až do 20 hodin. Galerie to uvedla na svém webu.

Díla slavného umělce přezdívaného Celník jsou v tomto rozsahu v Česku představena poprvé. Výstava začala v polovině září a do pondělí ji navštívilo přes 40 tisíc lidí. Bude se tak pravděpodobně řadit k divácky nejúspěšnějším výstavám v tuzemsku.

Expozice připravená ve spolupráci s pařížským Musée d'Orsay představuje Rousseauovy obrazy v dialogu se slavnými jmény světového umění jako Pablo Picasso či Frida Kahlo i významnými českými tvůrci.

"Z pařížské výstavy jsme přenesli podstatnou část děl, která jsem doplnila díly českých autorů. Rousseaův vliv byl v Čechách velmi silný především ve 20. letech 20. století," řekla při zahájení výstavy její kurátorka Kristýna Brožová.

Expozice v Národní galerii představuje scény z pralesa (Zaklínačka hadů, Boj tygra s buvolem, Džungle s opicemi) vedle exotických motivů Maxe Ernsta, Toyen či Emila Filly.

Rousseauovy krajiny s domky, továrními komíny, stromy, rybáři a chodci (Lávka v Passy, Chodci v parku, Alej v parku v Saint-Cloud) visí vedle krajin Paula Signaka, Georgese Seurata, Kamila Lhotáka a Jindřicha Štyrského. Jeho ženy doplňují zase portréty Fridy Kahlo nebo Picassa.

Slavný autoportrét Já, portrét-krajina ze sbírek Národní galerie, který v roce 1923 koupila československá vláda, na výstavě doplňují díla Jiřího Koláře a Giorgia de Chirica.

Celník hrál důležitou roli pro českou avantgardu. "V druhé polovině 20. století vznikla v duchu slavného autoportrétu představa stylizovaného, trochu podivínského umělce s baretem, který neumí příliš malovat. Rousseau se stal archetypem pro českou populární kulturu," uvedla kurátorka Brožová.