Kubánské úřady v pátek znovu zadržely tamní umělkyni a politickou aktivistku Taniu Brugueru. Na Facebooku to uvedl Institut artivismu Hannah Arendtové, s nímž umělkyně spolupracuje.

Bruguera cestovala z Havany do Baracoy, tedy města na východním pobřeží Kuby, kam vezla humanitární pomoc obětem hurikánu Matthew. Šlo například o rýži nebo matrace na spaní, uvedl institut. Ten pomáhá rekonstruovat domy zničené hurikánem, jenž na Kubu udeřil vloni v říjnu.

Umělkyni na cestě doprovázel biochemik Oscar Casanellas. Oba je zadržela policie a posléze je převezla k výslechu, oficiálně proto, aby prověřila jejich pronajatý vůz.

Výslech Tanii Bruguery trval šest hodin, Casanellas byl vyšetřovateli dokonce fyzicky napaden. Brugueru policie vzápětí propustila, humanitární pomoc do Baracoy ji však dovézt nenechala, informovala sestra umělkyně Deborah Bruguera.

O víkendu měla Tania Bruguera letět zpět do USA do státu Massachusetts, kde vyučuje na Harvardově univerzitě. Není ale jasné, zda jí úřady cestu povolí. „Varovali ji, že na Kubě už umělkyní nikdy nebude,“ řekla Deborah Bruguera v rozhovoru pro server Hyperallergic.com.

Doplnila, že úřady začaly pronásledovat také muže, který umělkyni a Casanellasovi propůjčil vůz na převoz humanitární pomoci.

Taniu Brugueru kubánské úřady zadržely v lednu 2015, když se na náměstí revoluce v Havaně pokusila zorganizovat uměleckou performance. Tehdy jí úřady sebraly pas a obvinily ji z podněcování nepokojů, vzdorování zatčení a z úmyslu spáchat zločin. Bruguera byla tentýž měsíc propuštěna, pas jí však úřady vrátily teprve sedm měsíců nato. Od té doby byla umělkyně zadržena ještě několikrát.

Související