Výstřední ruský umělec Pjotr Pavlenskij, který si na protest proti státu například přibil genitálie k dlažbě na Rudém náměstí, utekl z Ruska před hrozícím vězením. Má v úmyslu požádat o azyl ve Francii, napsala agentura Reuters.

Pavlenskij, kterému je 32 let, se svou partnerkou Oksanou Šalyginovou opustil Rusko v prosinci, aby se vyhnul – podle něho zinscenovanému – obvinění ze sexuálního trestného činu. Za něj by mu hrozil dlouholetý trest vězení.

Rusko je za prezidenta Vladimira Putina stále více autoritářské a netolerantnější vůči nesouhlasným názorům, prohlásil.

"Neřekl bych, že jsem hrozbou, spíš velká nepříjemnost, protože jsou vydávány velké peníze a zdroje na propagandu... a pak já provedu nějakou akci, která je úderem pro propagandistickou mašinérii," citovala Pavlenského agentura Reuters. Té poskytl první rozhovor od svého příjezdu na Ukrajinu.

Pavlenskij a jeho partnerka, kteří mají dvě dcery a žijí v otevřeném svazku, popsali, jak je policie 14. prosince zadržela na moskevském letišti Šeremeťjevo a devět hodin je vyslýchala.

Při této příležitosti se dozvěděli, že čelí obvinění ze sexuálního trestného činu, které proti nim vznesla herečka, s níž se oba vyspali. Za to jim hrozí až deset let vězení.

Pavlenskij i Šalyginová obvinění popřeli. Tento postup přitom přirovnali k někdejšímu veřejnému odsuzování, jež mělo v represivních sovětských dobách za následek rozsáhlé věznění lidí. Proto se hned rozhodli ze země odejít.

Kromě drastického protestu na Rudém náměstí v roce 2013, namířeného proti apatii a nečinnosti ruské společnosti, Pavlenskij v minulosti provedl řadu výstředních protivládních protestů.

Například v říjnu 2014 se svlékl donaha a uřízl si lalůček pravého ucha, prý aby upozornil na zneužívání psychiatrie pro politické účely.

O rok později v listopadu zapálil v Moskvě vrata budovy ruské tajné policie FSB, čímž protestoval proti zatýkání Ukrajinců v Rusku. Za tento počin byl loni v červnu odsouzen k zaplacení pokuty a náhrady škody v celkové výši téměř milion rublů, v přepočtu asi 430 tisíc korun.

Související