Novátor abstraktního umění Karel Malich se stal laureátem 22. Ceny Vladimíra Boudníka, která se uděluje za tvůrčí přínos v grafické tvorbě.

Malicha jako laureáta ve středu oznámila porota spolu s výsledky 23. ročníku soutěže Grafika roku. Letos bylo uděleno osm cen. Vítěz takzvané Ceny kritiky bude znám 23. března v pražském Clam-Gallasově paláci, kde bude představen také laureát Boudníkovy ceny Malich. Doprovodná výstava začala tento čtvrtek, potrvá do 26. března.

"Malichovy grafické práce se vyznačují puristickou formou, jednoduchostí tvaru a linie. Jeho vesmírem je bílá čistá plocha," uvedl předseda Komise Ceny Vladimíra Boudníka Zdeněk Freisleben.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno 272 prací, z toho je vystaveno 147 děl. Organizátoři se rozhodli udělit Cenu poroty za práci bez ohledu na použitou techniku. Dostal ji Petr Brožka za digitální grafiku Symetrie č. 7.

Cena Vladimíra Boudníka nese jméno po průkopníkovi netradičních grafických technik a uděluje se za významný přínos nebo přesvědčivý a výrazný soubor grafických děl objevného výrazu a formy.

Cílem Grafiky roku je zprostředkování kontaktů, vytvoření povědomí, vazeb, dialogu a přátelství mezi několika generacemi umělců, kteří se výstavy pravidelně účastní.

Dvaadevadesátiletý sochař, malíř, grafik a autor typických drátěných plastik Malich, významný představitel českého výtvarného umění, se v počátcích umělecké kariéry věnoval malbě.

Jasnými temperovými barvami maloval krajinu v okolí rodných Holic. V 60. letech se zabýval kolážemi, které ho dovedly k reliéfu a prostorovým plastikám.

Celoživotně je Malichovým nejdůležitějším inspiračním zdrojem krajina. Malichovy práce v minulosti vystavila česká i světová muzea. V roce 2013 mu Galerie Zdeněk Sklenář uspořádala velkou retrospektivní výstavu v Jízdárně Pražského hradu, kterou za tři měsíce vidělo přes 33 tisíc lidí.

Soutěž a výstava Grafika roku chce každoročně upozorňovat na to nejlepší, co se v tuzemsku objevuje v umělecké grafice. Soutěž se koná od roku 1994, poslední dva roky pod patronací Nadace Hollar. Součástí výstavy Grafika roku 2016 a 22. Cena Vladimíra Boudníka je také doprovodný program.

Související