Na gramofony jako designové objekty se zaměří nová výstava v pražské galerii Kvalitář. Představí tvorbu české firmy, která dlouhodobě buduje poslechové aparatury. Nově se její majitelé rozhodli gramofony začít sami vyrábět. Vede je k tomu vlna obnoveného zájmu o vinylové desky.

Přehlídka nazvaná A 440 – Gramofony jako objekt v galerii na Senovážném náměstí začne příští pátek 24. února, potrvá do 29. března.

Firma A 440 se jmenuje podle 440 hertzů, tedy frekvence tónu komorního A, podle něhož se ladí nástroje.

Firmu založili otec a syn Jiráčkovi, kteří vyrábějí osobitě vizuální přístroje pro přehrávání vinylových desek. K nim se dnes vracejí zejména nároční posluchači, především pro jejich kvality, které nepřebila ani vlna digitálních formátů.

Gramofony, které chtějí být i krásnými objekty, mají elegantní tvary. Při jejich výrobě se používá kov, vzácné dřevo, travertin, barevné sklo a další materiály, které pro tyto přístroje dříve nebyly obvyklé.

Jiráčkovy vedla právě touha vytvořit dokonalý přístroj pro přehrávání vinylů. "Přehrávač se jim podařilo povýšit na estetický solitér, který by v interiéru fungoval i bez své funkce," říká Veronika Pařízková z galerie Kvalitář.

Podle pořadatelů výstavy gramofony z firmy A 440 kombinují kvalitní zvuk s výrazným vzhledem.

"Při vložení desky na otočný talíř se v případě gramofonů 440 Audio nosič neuzavírá pod žádné poklopy, ale nechává na odiv kinetický proces kontaktu jehly a točící se desky. Konstrukce gramofonu je odhalená, tedy kostra všech komponentů přístroje je viditelná a zdůrazněná," popsali tvůrci gramofonů princip, díky němuž může posluchač sledovat pohyb vinylu.

Při tvorbě gramofonů jejich tvůrci sázejí na dokonalé řemeslné zpracování a spolupráci s odborníky. Gramofon s tělem z taveného skla například vznikl díky spolupráci se sochařem Kryštofem Rybákem.

Gramofonová deska byla od konce 19. století až do 80. let 20. století nejrozšířenějším nosičem zvukového záznamu. Od konce 80. let minulého století byla postupně nahrazována kompaktními disky, až byly nakonec vinyly z trhu téměř úplně vytlačeny.

V současnosti se ale opět vydávají, i když především v malých nákladech jako sběratelské edice, popřípadě se na ně zaměřují nezávislá vydavatelství nekomerční hudby.