Více než dvě stovky černobílých fotografií z odlehlých a divokých koutů planety tvoří slavný soubor Genesis brazilského fotografa Sebastião Salgada, bývalého člena prestižní agentury Magnum Photos.

Od čtvrtka si zájemci mohou velkoformátové snímky prohlédnout v Královském letohrádku na Pražském hradě.

Salgadovi se podařilo zachytit majestátní obrazy arktických a pouštních pustin, tropických pralesů kypících životem, mořských i suchozemských divokých zvířat.

Výstava je rozdělena do pěti okruhů podle geografických oblastí, kde vznikaly: Chráněná území, Jih planety, Afrika, Amazonie a Severní území.

„Genesis je hledání světa takového, jaký byl, vyvíjel se a existoval po tisíciletí, než se moderní život zrychlil a začal se distancovat od samotné podstaty našeho bytí,“ říká kurátorka výstavy, fotografova manželka i spolupracovnice Lélia Wanick Salgado.

"Je to cesta za krajinou, mořem, zvířaty a národy, kterým se doposud podařilo uniknout vlivu dnešní civilizace. A je to svědectví o tom, že na naší planetě stále můžeme objevit odlehlé a rozsáhlé oblasti, kde příroda vládne ve svém tichém a nedotčeném majestátu,“ dodává kurátorka.

Sebastião Salgado, narozený roku 1944, se už od svých fotografických začátků v roce 1973 věnoval velkým projektům. Dokumentoval život domorodců v Latinské Americe, Afričanů postižených hladomorem anebo celosvětovou migraci.

Vyspělým zemím ukázal, že v takových oblastech světa, jako je Rwanda, Brazílie, Nigérie či Bosna, lidský život naprosto ztrácí hodnotu.

Salgado postupně pracoval pro agentury Sygma a Gamma, stal se také členem sdružení Magnum Photos. Za svoji činnost získal více než 50 mezinárodních cen, včetně World Press Photo. V roce 1994 založil vlastní agenturu Amazonas Images.

Salgado se věnuje převážně vlastním dlouhodobým sociálním projektům. Dosud vydal šest autorských knih, které patří k vrcholům humanistického dokumentu.

Salgado nevystavuje v Praze poprvé. V květnu 2005 představil na Hlavním nádraží svůj cyklus Workers v galerii Leica ve vlaku. Výstava byla putovní a cestovala po několika velkých městech po České republice, kde vzbudila velký ohlas. 

Výstava Genesis potrvá v Královském letohrádku na Pražském hradě do 17. září.