Výjimečná díla evropského moderního umění se na léto chystá vystavit liberecká Oblastní galerie. Přehlídka obrazů Pabla Picassa, Giorgia de Chirica, Alberta Giacomettiho, Salvadora Dalího či Jeana Dubuffeta začne 13. července. Liberec bude po Augsburgu a Vídni třetím a také posledním evropským městem, kde bude tato mimořádná kolekce k vidění.

Výstava s názvem Giacometti–Picasso–Chirico představí více než 150 obrazů a soch od 60 světově uznávaných autorů, z nichž mnozí v České republice ještě nikdy nevystavovali.

"Kromě děl klasické moderny zde najdeme také významný soubor rakouského poválečného umění, především akcionismu, kdysi radikálního a agresivního hnutí, které ale veřejnost již akceptovala a přijala jako významný příspěvek Rakouska do světové kultury," říká ředitel liberecké galerie Jan Randáček.

Návštěvníci se tak mohou také těšit na obrazy, grafiky a sochy Kurta Schwitterse, Jeana Dubuffeta, Francise Bacona, Marii Lassniga, Arnulfa Rainera, Güntera Brusa a mnoha dalších. "To jsou jména, na která se jinak jezdí do Berlína či do Vídně," upozorňuje Randáček.

Všechna díla pocházejí se soukromé sbírky bývalého mnichovského galeristy Helmuta Klewana, kterému se podařilo shromáždit kolekci několika set významných prací evropského výtvarného umění 20. století.

Původně byla výstava představena v Kunstsammlungen und Museen Augsburg a poté v galerii Belvedere ve Vídni. "Výstavu se nám sem podařilo dostat především díky naší dlouhodobé spolupráci s augsburskými kolegy," vysvětluje Jan Randáček, který doufá, že se přehlídka v letní sezoně stane turistickým magnetem. 

 Galerie chystá také čtyři komentované prohlídky s kurátorkou Annou Habánovou, a to 17. srpna a 7. září, vždy od 10.30 a 17.00 hodin.

Související