V Colloredo-Mansfeldském paláci v Praze byly otevřeny dvě výstavy moderního sochařského umění.

V té první, nazvané Médium: Figura, se čeští a slovenští umělci zabývají tématem figury v současnosti. Ve druhé expozici jménem Killed by the Light si mladá americká umělkyně Celeste Capine Hillová za téma zvolila uprchlickou problematiku na hranici Mexika a USA.

"Výstava ve třetím patře navazuje na projekt Neklidná figura, který se zabýval klasickým sochařstvím. Dnešní výstava naopak mapuje situaci, ve které se figura nachází nyní," řekla Magdalena Juříková, ředitelka Galerie hlavního města Prahy, která expozice otevřela.

Nynější výstava navazuje na dlouhodobý galerijní cyklus Start Up, který sleduje mladé umělce na začátku jejich kariéry, dodala Juříková.

Výstava Médium: Figura, která potrvá do 8. října, navazuje na projekt městské galerie zvaný Neklidná figura – Exprese v českém sochařství 1880–1914. Ten získal ocenění Skupinová výstava roku 2016.

"Neomezuje se pouze na klasické sochařské pojetí, má nejrůznější polohy. Figura se objevuje jak v performancích, tak videích i dalších žánrech současného umění," podotkla k nynější expozici Juříková.

Studentka magisterského programu pražské UMPRUM Celeste Capine Hillová ve zrekonstruovaných prostorách bývalé konírny nabízí svoji první samostatnou výstavu. Její kartonovou postavu měnící se v krajinu doplněnou projekcí mohou zájemci vidět do 10. září.

"Téma migrace ovlivňuje celou společnost v USA i v Evropě a je dobře, že je v místech, kde prochází mnoho lidí z různých zemí," uvedla Hillová, jejíž rodný dům leží poblíž cest, po nichž migranti přecházejí přes texaskou poušť do Spojených států.

Objekt z vrstveného papíru na drátěné kostře doplňují autentická videa a plastové kanystry jako atribut migrantů. Odkazuje na jejich stopy v poušti.