Východočeská galerie v Pardubicích začne více rozšiřovat své sbírkové fondy. Krajská rada k tomuto účelu pro letošní rok vyčlenila milion korun.

V minulých letech na nákup nových děl chyběly peníze, proto se do sbírek dostaly jen dary nebo díla, na něž galerie ušetřila z provozních nákladů, uvedla Zuzana Nováková z kanceláře hejtmana.

Program na nákup sbírkových předmětů vyhlásilo také ministerstvo kultury. "Peníze od Pardubického kraje nám umožnily se do programu ministerstva přihlásit, protože podmínkou je třicetiprocentní finanční účast. Doufám, že s našimi návrhy uspějeme," uvedla ředitelka galerie Hana Řeháková.

K jednotlivým nákupům uměleckých děl vydá doporučení její poradní sbor. Ten tvoří znalci výtvarného umění, ředitelé galerií a historici umění.

Z návrhů pracovníků galerie budou vybírat především umělecká díla druhé poloviny 20. století, která by galerie mohla odkoupit a jež zapadají do jejího sbírkového fondu.

"Rádi bychom mimo jiné doplnili naše fondy o některá díla z nedávné výstavy Vojmíra Vokolka. Tento autor a náš katalog z výstavy byli pro mnohé členy poradního sboru velkým překvapením," uvedla Řeháková.

V letech 2012 až 2014 se Východočeská galerie snažila pořídit důležitá díla moderního umění z posledních zhruba 30 let. Na nákupy dala asi 1,3 milionu korun. Neměla na ně žádnou dotaci, použila pouze peníze ušetřené ve svém hospodaření.

Mezi získanými díly byly práce osobností současného českého výtvarného umění, například Františka Skály, Krištofa Kintery, Michala Cihláře, Františka Hodonského, Otto Plachta, Jana Vičara, Marka Rejenta, Adolfa Lachmana, Ivo Křena, Pavla Piekara, Vojtěcha Kováříka, Vladimíra Hanuše, Michala Gabriela a dalších.

Související