Hejno dravých ptáků se slétlo na Šilingrovo náměstí v Brně. Devět bronzových figur zde stráví zimu.

V úterý odhalená plastika předního českého sochaře Michala Gabriela je prvním dílem umístěným na novém galerijním místě ve veřejném prostoru.

Kovová vyvýšená platforma v souběhu Starobrněnské a Dominikánské ulice bude představovat soudobou sochařskou tvorbu, a to zhruba třikrát do roka.

Prostor nazvaný Galerie Šilingrák vznikl přičiněním městské části Brno-střed. Galerie je záměrně umístěna v místě, kde ve středověku stával gotický milník.

Na Šilingrově náměstí budou v průběhu roku vystavovat renomovaní umělci, začínající sochaři i studenti fakulty výtvarných umění.

Kurátorem Šilingráku se stal proděkan Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně Pavel Korbička.

Sedmapadesátiletý Michal Gabriel, jenž zde svá díla odhalil v úterý, patří do skupiny těch dobře známých tvůrců. Jeho Hejno vznikalo v letech 2012 až 2015.

Na povrchu jsou figury ptáků zdobeny otisky ořechových skořápek, což je pro autora typické.

"Není to žádný konkrétní druh ptáka. Podle Michala je to něco mezi supem a orlem," říká kurátor Martin Dostál.

Připomněl, že Gabriel se sochám zvířat, často ve skupinách, věnuje dlouhodobě. Při umístění v městské i otevřené krajině jej zajímá, jaká bude interakce uměleckého díla s okolím.

S různorodými reakcemi lidí počítá i městská část Brno-střed.

"Chceme oživit veřejný prostor a zároveň ho dát k dispozici mladým umělcům. Koncept jistě vyvolá diskusi, a to je dobře, pojďme se bavit o tom, co se nám líbí a co ne, všímejme si svého okolí, reagujme," uvedl radní Michal Doležel za hnutí Žít Brno.