Obraz Františka Muziky z roku 1930 Hlava s kloboukem se na sobotní aukci společnosti Dorotheum prodal za 5,64 milionu korun včetně přirážky. Je to autorovo druhé nejdražší dílo na českém trhu.

Hlava s kloboukem je ukázkou Muzikovy kubistické tvorby. Vyvolávací cena byla 1,2 milionu korun, do aukce se zapojilo deset zájemců.

"Podobně kvalitní práce Františka Muziky, zejména z tohoto tvůrčího období, můžeme na trhu s uměním považovat za výjimečnou událost," uvedl znalec Michal Šimek.

Autorský rekord v sobotu zaznamenal Jiří Balcar, jehož olej se z vyvolávací ceny 180 tisíc korun vyšplhal na 1,2 milionu korun, jak upřesnila ředitelka Dorothea Mária Gálová.

Balcarovo dílo Pokus o autoportrét mojí přítelkyně vzniklo v roce 1966, tedy v období autorova největšího tvůrčího rozmachu. Dva roky nato Balcar tragicky zemřel.

Zájem o Balcarovu olejomalbu v sobotu mělo sedm dražitelů. Nakonec se stala autorovým prvním dílem, jež přesáhlo prodejní cenu jeden milion korun.

Úspěch mělo i další české poválečné umění. Stejně jako v předchozích aukcích na sebe i tentokrát strhly pozornost Venuše Ladislava Sutnara.

Každý ze tří nabízených akrylů měl vyvolávací cenu 750 tisíc korun. Nejžádanější Venus a tease z let 1966 až 1967 se prodala za 2,16 milionu korun. Zbylé dvě Venuše našly nové majitele shodně za 1,92 milionu korun.

Na 360 tisíci korunách skončila dražba plátna Z cyklu Oči od Josefa Jíry, další výrazné osobnosti 60. let 20. století.

A kupce našel také nově objevený olej Karbon Zdeňka Buriana, který se prodal za 660 tisíc korun. Zachycuje atmosféru pravěkého pralesa. Vyvolávací cena malby byla 300 tisíc korun.

Související