Galerie výtvarného umění v Ostravě připravila výstavu děl architekta, malíře a designéra Vlastislava Hofmana, který navrhl budovu kuboexpresionistického krematoria v Moravské Ostravě a roku 1925 získal zlatou medaili na mezinárodní výstavě moderního dekorativního a průmyslového umění v Paříži.

Přehlídka je v ostravském Domě umění k vidění od této středy do 7. ledna 2018.

"Hofman byl především architekt. Jeho vztah k avantgardním proudům se ale prolínal také v jeho malířské, grafické, scénografické a designérské tvorbě," uvedla mluvčí galerie Kateřina Mertha.

Galerie výstavu připravila společně s Ústavem dějin umění. Navazuje tak na Hofmanovu retrospektivní výstavu, která se v téže galerii uskutečnila roku 2004.

Ta nynější je rozdělena do čtyř okruhů – architektura, urbanismus, design a užitné umění. Pod něj jsou zahrnuty malby, grafiky a scénografické práce.

K vidění jsou v Domě umění známá umělcova díla. Například malba Děti z roku 1920 nebo o dva roky starší akvarel Bohumil Kubišta.

Výstavní premiéru má na ostravské přehlídce několik exponátů. Například kubistická hřbitovní lampička, kterou Hofman navrhl v letech 1913 a 1914, kalamář navržený kolem roku 1920 nebo stoleček z roku 1910.

"Vystavujeme i řadu matric ke grafickým tiskům, pastely Boží muka a Jizerské hory od Harrachova. Také scénické návrhy, které jsme získali ze soukromých sbírek," doplnila mluvčí.

Zcela poprvé je k vidění projektová dokumentace stavby dnes už neexistujícího krematoria v Moravské Ostravě. "Stavba dodnes budí emotivní ohlasy u odborné veřejnosti i pamětníků. Architekti se stále zajímají o její přesnou podobu. Dochovalo se jen několik fotografií," doplnil jeden z kurátorů výstavy Petr Gába.