V Praze začal tradiční měsíční festival věnovaný fotografickému médiu nazvaný Fotograf Festival. Koná se v několika galeriích.

Letoční ročník se jmenuje Eye in the Sky a zpracovává problematiku digitálního světa, v širší rovině také přechodu od "analogového k digitálnímu myšlení".

Název Eye in the Sky odkazuje k neuchopitelnému oku, pod jehož dohledem se dnes prý lidé nacházejí.

Organizátoři vycházejí z teze, že nekonečná přítomnost digitálního světa vytvořila paralelní nový vesmír, v němž se člověk teprve snaží zorientovat – a to díky či možná navzdory Eye in the Sky, jakési metafoře pro fenomén velkých dat, sledování a dohledu.

"Hranice mezi tím, co jsme byli zvyklí pojmenovávat jako skutečnost, a vnitřním prostorem digitálních rozhraní se každým dnem zužuje," tvrdí kurátor letošního ročníku festivalu Jen Kratochvil.

"Dosud nejsme schopni uchopit poměr negativních či pozitivních dopadů tohoto vývoje. Pro některé je technika prostředkem osvobození, pro jiné nástrojem útlaku. Festival nabízí pár záchytných bodů na pomyslné mapě, která by nám měla pomoci se v problematice orientovat," dodává Kratochvil.

Fotograf Festival, který se koná již posedmé, je zaměřen na přesahy fotografie do současného umění.

Letos jej hostí instituce jako Fotograf Gallery, Futura, Tranzitdisplay, Hunt Kastner, Ateliér Josefa Sudka či Galerie Rudolfinum.

Součástí festivalu jsou vedle výstav, diskuzí či workshopů také filmové projekce v Kině Rudolfinum.

Fotograf Festival potrvá do 3. listopadu.

Související