Tvorbu jednoho z již nežijících klasiků moderní české fotografie Miroslava Háka připomíná nová výstava v pražské Galerii Josefa Sudka. Začala tuto středu, potrvá do 28. ledna 2018.

Komorní přehlídka se vrací ke kořenům tvorby, kdy Hák se sochařem Ladislavem Zívrem a malířem Františkem Grossem tvořili základ pozdější Skupiny 42.

Nejslavnější Hákovy práce jsou z pražské periferie, v jeho odkazu však lze nalézt četné experimenty, akty, civilní zátiší a další fotografie vyznačující se osobitou poetikou, uvedl kurátor výstavy Jan Mlčoch z Uměleckoprůmyslového muzea.

Toto muzeum Galerii Josefa Sudka provozuje.

Tvorba Skupiny 42, která vznikala za druhé světové války, podle kurátora neztrácí na naléhavosti a síle. Jednou z výrazných postav tehdejší umělecké scény byl právě fotograf Hák.

Narodil se 9. května 1911, po škole zkoušel malovat, ale otec ho vedl k fotografii, které se u něho syn skutečně vyučil. Pak ji praktikoval v pražské fotografické firmě Langhans, počátkem 30. let zřejmě navštěvoval kurzy pro amatéry pořádané Františkem Drtikolem.

Hákova počáteční tvorba se nesla v duchu experimentu, později ho ovlivnil surrealismus – podobně jako další členy Skupiny 42.

Zásadní změna v Hákově uměleckém životě nastala roku 1936, kdy obeslal Mezinárodní výstavu fotografie v pražském Mánesu. Z jeho účasti vyplynula práce pro Divadlo E. F. Buriana.

Hák do divadelní fotografie vnesl nový prvek, zaznamenával práci herců přímo na jevišti. Záhy se zaměřil na chemické experimenty předjímající pozdější informel.

Kromě snímků s námětem civilismu za války Hák vytvořil několik zásadních děl v oblasti uměleckého aktu a zátiší. Závěrem 40. let ukončil spolupráci s Burianovým divadlem, vzdal se fotografické živnosti a pracoval pro zestátněný film.

Po dramatickém rozpadu Skupiny 42 v únorových dnech roku 1948 se životní osudy přátel rozešly.

Miroslav Hák po ukončení fotografické činnosti roku 1969 prodal 50 prací do obnovené fotografické sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, jeho dílo podle kurátora Mlčocha vyvolalo zájem také v zahraničí.

Hák zemřel 28. června 1978 v Praze.