Podzimnímu programu Národní galerie v Praze ve Veletržním paláci bude vévodit filmová instalace berlínského umělce Juliana Rosefeldta nazvaná Manifesto v hlavní roli s australskou herečkou Cate Blanchettovou.

Ta ve snímku v třinácti různých rolích představí manifesty, které stály u zrodu moderního umění.

Podzimní zahájení sezony ve Veletržním paláci se uskuteční tuto středu 18. října. Zároveň začne pět výstavních projektů, sdělila mluvčí galerie Tereza Ježková.

Manifesto vychází z písemných materiálu futuristů, dadaistů, hnutí Fluxus, suprematistů a dalších uměleckých skupin i z úvah umělců, architektů, tanečníků a filmařů.

"Třináctidílná instalace byla před Prahou představena v Berlíně, New Yorku, Helsinkách nebo Buenos Aires a všude sklidila nebývalý ohlas," uvedl ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

"Cate Blanchettová se v rámci tohoto 'manifestu manifestů' převtěluje do 13 postav bezdomovce, učitelky, loutkoherečky nebo dělnice. Proslulým i méně známým výrokům dává v nečekaných souvislostech nové, dramatické vyznění," dodal Fajt.

Společně s Manifestem představí Národní galerie výstavu Biafra ducha – Studenti z třetího světa v Československu. Ta diváka seznámí s tvorbou afrických a asijských studentů, kteří v 60. a 70. letech v Praze studovali film.

Československá nová vlna se zde poprvé objeví v kontextu děl významných filmařů Sýrie, Alžíru nebo Íránu.

To nejlepší ze současné studentské výtvarné tvorby na evropském kontinentu shrne výstava finalistů a vítěze ceny StartPoint 2017.

Součástí podzimní vernisáže bude také otevření dosud běžně nepřístupného prostoru haly A Veletržního paláce.

Bude tu představena dlouhodobá instalace děl Františka Skály, které Národní galerie získala z nedávno ukončené výstavy ve Valdštejnské jízdárně.

"Nebývalý úspěch výstavy, kterou zhlédlo přes 60 tisíc návštěvníků, nás přivedl k myšlence vystavit ve Veletržním paláci dlouhodobě Skálova díla, která jsme získali do našich sbírek, i ta, která umělec Národní galerii daroval nebo zapůjčil," uvedl Jiří Fajt.

"Účastníci Autumn Openingu se mohou těšit třeba na Zub času nebo na některé z tajuplných muzejních pavilonů," dodal.

Související