Čtrnáctý ročník Pražského quadriennale, jež se zabývá scénografií a divadelním prostorem, se uskuteční ve dnech 6. až 16. června 2019 v areálu holešovického Výstaviště. Do této části hlavního města se akce vrátí po dvanácti letech.

Na pražském Výstavišti se uskutečnil i historicky první ročník quadriennale v roce 1967 – tehdejší dějiště, takzvaný Bruselský pavilon, však už dnes nestojí. Pavilon vyhořel začátkem 90. let.

Pražské quadriennale mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem.

V roce 2019 nabídne tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

"Opět bude vlastní expozicí zastoupena i česká scénografie. O její podobě rozhodne výběrové řízení ministerstva kultury, které je pořadatelem výstavy. Jejím realizátorem je Institut umění – Divadelní ústav," upřesnila mluvčí akce Eliška Míkovcová.

Umělecká ředitelka quadriennale Markéta Fantová se kromě rozmanitých prostorových možností, které pro jednotlivé výstavy nabízí rozsáhlý areál Výstaviště i samotný Průmyslový palác, těší i na přilehlý park. "Také na klidnější atmosféru oproti PQ 2015, které probíhalo v historických budovách v centru města," dodala.

V budově Průmyslového paláce se přehlídka světové scénografie odehrála v letech 1995, 1999, 2003 a 2007.

V roce 2008 však jeho levé křídlo shořelo a další ročníky PQ se přesunuly do Veletržního paláce či centra města.

Nadcházející quadriennale se zaměří na tři tematické okruhy, které jsou volně inspirovány sousoším Zlaté trigy, tedy hlavní cenou udělovanou za nejlepší národní expozici.

"Triga je pro nás metaforou propojení tří různých sil v jednu, vedoucí ke společnému cíli. Poukazuje na důležitost úzké spolupráce. Tři koně trigy jsou také metaforou tří fází života: divokosti mládí, dospělosti obohacené zkušenostmi a moudrosti stáří. Toto budou hlavní směry pohledu, jimiž budeme zkoumat tři různé a cyklicky se opakující fáze kreativního procesu: Imaginace, Proměny a Reflexe," dodala Fantová.

Výběrové řízení k české expozici je otevřeno už jen do konce října.

Zájemci mohou svůj projekt přihlásit do jednotlivých výstavních sekcí – výstavy zemí a regionů, výstavy divadelní architektury a studentské výstavy.

Pokud tomu projekt rozsahem odpovídá, mohou připravit návrh pro dvě či všechny tři.