Národní galerie v Praze zapůjčí část uměleckých sbírek z Veletržního paláce do Drážďan. Tamní Státní umělecké sbírky Drážďany by mohly díla z Prahy vystavovat v době, kdy se bude pražský palác rekonstruovat.

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt uvedl, že díla ze Sbírky moderního a současného umění by měla být mimo své stálé umístění ve Veletržním paláci přibližně tři roky, v letech 2020 až 2023. V jednání jsou i další evropská muzea a galerie, kam by exponáty na tu dobu mohly zamířit.

Ředitel Fajt plánuje přestavbu Veletržního paláce několik let, nedávno pro nápad získal také podporu současné vlády. Peníze, přibližně miliarda korun, by na rekonstrukci měly jít z nového vládního programu, který čeká na schválení.

"Poté co ministerstvo kultury uvolní slíbené peníze na architektonickou soutěž, vyhlásí ji Národní galerie ještě do konce letošního roku," řekl Fajt.

Z mezinárodní soutěže by vítěze rád znal do poloviny příštího roku, s dvěma lety počítá na projektovou přípravu.

Samotná stavba by pak podle něj mohla začít na přelomu let 2020 a 2021.

Současně s tím, jak bude třeba přesouvat množství uměleckých děl z Veletržního paláce, připravuje Národní galerie stavbu nového depozitáře pro nevystavená díla. "Budeme stavět v Praze-Butovicích na pozemku, s nímž se dříve počítalo pro Národní filmový archiv. Ten se ale soustředí na prostory na Nákladovém nádraží Žižkov," upřesnil Fajt.

Rekonstrukce Veletržního paláce by podle Fajta mohla trvat dva roky a otevírat by se mohlo přibližně v polovině roku 2024. "Během zmiňovaných tří let připravíme ze sbírek moderního a současného umění tematické výstavy, které by se mohly konat v partnerských výstavních institucích v Evropě, jedna z nich je v Drážďanech," uvedl ředitel.

Národní galerie a Státní umělecké sbírky Drážďany uzavřely před několika dny partnerství. Zahajovacím projektem je Vlak kultury Praha-Dresden, který ještě letos představí na trati mezi oběma městy umělce obou zemí.

Na trase do Drážďan uvede své nové dílo laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého Kateřina Šedá, v opačném směru budou mít cestující možnost setkat se s Dursem Grünbeinem, významnou osobností současné německé poezie. Ten cyklus čtyř kulturních jízd 4. listopadu zahájí.

Jízdenka na Vlak kultury zároveň platí o daném víkendu jako vstupenka do Národní galerie v Praze či Státních uměleckých sbírek v Drážďanech podle směru cesty.

Související