Konceptuální umělkyně Kateřina Šedá chce novým projektem nazvaným Made in Slavutych rozptýlit předsudky spjaté s Ukrajinou. Snaží se vytvořit či prohloubit individuální vazby mezi Čechy a Ukrajinci.

Od roku 2015 Šedá opakovaně cestovala do Slavutyče, města postaveného po černobylské katastrofě. Nyní z něj do Brna přivezla 44 obyvatel.

Tento čtvrtek hosté ze Slavutyče brněnskému páru v Jurkovičově vile připraví pravou ukrajinskou svatbu.

Později Kateřina Šedá Ukrajincům ukáže dokumentární festival v Jihlavě a českou metropoli.

Umělkyně chce, aby Ukrajinci měli pocit, že jejich země je součástí jedné "rodiny", že okolní státy zajímá jejich život a kultura a že nejsou vnímáni jen jako levná pracovní síla.

"Sama jsem toho na začátku příliš mnoho o současné Ukrajině nevěděla. Neříkám, že bych žila v předsudcích, ale vlastně jsem se na Ukrajince dívala jako řada lidí z Česka," řekla tuto středu Šedá.

Pobyt a program Ukrajinců v Česku jsou postaveny na pomoci dobrovolníků, stejným způsobem Šedá našla i svatebčany, kteří se rozhodli svůj výjimečný den spojit s jejím projektem.

"I když to zní naprosto šíleně, přihlásilo se nám osm dvojic," uvedla Šedá, která je držitelkou Ceny Jindřicha Chalupeckého a nově také Architektkou roku 2017.

Arina Starovojtovová ze Slavutyče oceňuje připravovanou svatbu jako důležitý symbol, který ukazuje na rodinnou vazbu.

Vybraný pár pojede na svatební cestu do Slavutyče a Starovojtovová doufá, že se poté vazba mezi Brnem a jejím městem nepřeruší – třeba právě díky novomanželům. "Když budou chtít zůstat déle, nabídneme jim různé možnosti," řekla.

Kateřina Šedá už dřív ve Slavutyči zorganizovala skupinovou žádost o vízum do České republiky. Poté se při městských oslavách losovali zájemci, kteří s partnerem získali oficiální pozvání.

Podle Ilnary Dudašové z Ukrajinské iniciativy jižní Moravy tak akce Kateřiny Šedé zároveň poukázala na problematiku vydávání víz Ukrajincům.

Také Dudašová si cení toho, že projekt Made in Slavutych představuje Ukrajince jinak než jako levnou pracovní sílu.

Ovšem když se začalo proslýchat, že Kateřina Šedá přiveze do Brna desítky Ukrajinců, ozývali se jí prý nejen dobrovolníci připravení pomoci, ale také firmy poptávající řidiče či uklízečky.

Související