On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
06:58
Klavírní soutěž Amadeus vyhrála pianistka Kristine Ayvazyan

Letošní již devatenáctý ročník známé mezinárodní mozartovské soutěže Amadeus, určené pro klavíristy do 11 let, vyhrála Kristine Ayvazyan ze Základní umělecké školy Klapkova v Praze.

V příští koncertní sezoně ji proto za odměnu čeká společné vystoupení s Filharmonií Brno. Za pořadatele akce to řekl Jaroslav Fuksa. Třídenní soutěž se konala v brněnském Besedním domě a zapojilo se do ní 61 dětí.

Mimořádnou cenu poroty získal Jan Čmelja z Prahy. Jako nejlepší brněnský účastník byla oceněna Veronika Syrková.

Zvláštní ocenění za přípravu soutěžících získali pedagogové Kateřina Pirochová, Monika Czajkowská a Peter Toperczer.

Soutěž ve svém názvu odkazuje na dávnou událost z historie Brna - klavírní koncert zázračného dítěte Wolfganga Amadea Mozarta v divadle Reduta. Mozartovi tehdy bylo 11 let, stejná hranice proto omezuje i věk účastníků soutěže. Tradicí je rovněž zařazení Mozartova díla do repertoáru každého ze soutěžících. (čtk)

07:41
Přehlídka České divadlo začala předáváním cen

Nejlepším počinem loňského programu přehlídky regionálních scén, kterou pořádá umělecká agentura Foibos, se stala inscenace Jiřího Voskovce a Dory Viceníkové Korespondence V+W z repertoáru Reduty brněnského Národního divadla v režii Jana Mikuláška. Umístila se jako první i v anketě diváků. Vyhlášením cen byl dnes večer v Divadle na Vinohradech zahájen XVII. ročník této přehlídky.

Ocenění za nejlepší ženský herecký výkon porota přisoudila Aleně Štréblové za roli Iriny Arkadinové v inscenaci Racek Městského divadla Kladno. V mužské kategorii byl oceněn Ladislav Špiner za roli Hendrika Höfgena v inscenaci Mefisto, kterou do metropole přivezlo Východočeské divadlo Pardubice.

Zvláštní ocenění poroty za přínos českému divadlu obdržela Zoja Mikotová za autorskou i pedagogickou práci při zpřístupňování divadelní kultury neslyšícím. Právě tato přehlídka jim totiž věnuje pozornost, neboť všechna představení uvádí se simultánním tlumočením do znakové řeči.

Mikotová je vedoucí Ateliéru výchovné dramatiky pro neslyšící brněnské Janáčkovy akademie múzických umění, kde dlouhodobě usiluje o propojování světa neslyšících a slyšících a připravuje mladé lidi se sluchovým postižením k plnohodnotnému zapojení do dalšího života s vysokoškolským vzděláním. Je autorkou či spoluautorkou desítek her a scénářů, z toho řady určené právě sluchově postiženým. Jako režisérka nastudovala přes šedesát inscenací v řadě českých divadel.

Po předávání cen byla zahajovacím představením jarní části přehlídky muzikálová černá komedie Kvítek z horrroru. Uvedlo jí Městské divadlo Brno, kde ji nastudoval režisér Petr Gazdík. Jejími autory jsou Howard Ashman (libreto) a Alan Menken (hudba).

Vznikla podle nízkorozpočtového amerického filmu z roku 1960, kde jednu z epizodních rolí šíleného pacienta hrál tehdy začínající Jack Nicholson. Příběh upravili, připsali rock´n´rollovou hudbu ve stylu 60. let a uvedli v roce 1982 na off-Broadwayi. Od té doby se muzikál proslavil po celém světě, v roce 1986 se dočkal i filmové verze. (čtk)

08:04
Oto Klempíř z J.A.R. vydá sólovou desku, hrát ji bude s Danem Bártou

Projekt bez recesistické skupiny J.A.R. chtěl udělat její dvorní textař Oto Klempíř. Na jeho prvním sólovém albu, které se pod názvem Špička objeví v polovině března, s ním proto spolupracuje slovenský basový virtuos, multiinstrumentalista, producent a skladatel Oskar Rózsa. Nahrávka navazuje na Klempířovu knižní publikaci Tali Bachtar! z loňského podzimu.

"Neplánuju rozchod s J.A.R., ale chtěl si udělat něco bez nich. Už jsem si zkusil něco jiného na projektech Snowborďáci, Rafťáci, Ro(c)k podvraťáků, ale stejně tam byl kytarista J.A.R. Mirek Chyška, který do toho zavlekl "jarovství". Proto jsem si řekl, že si to natočím bez kamarádů," řekl Klempíř.

Podle autora textů na albech J.A.R. Frtka, Mydli to, Mein Kampfunk, Nervák, Armáda špásu a Dlouhohrající děcka bylo zajímavé pozorovat rozdílné pracovní postupy.

Podle něj se s Rózsou rozhodli, že nebudou dělat běžnou popovou desku. Po hudební stránce Špičku pojali minimalisticky, texty Klempíř označuje jako dada. "Ale úplně tak to není. Jsou to prožité věci. Nechtěl jsem žádný americký rap s gangy a násilím a prázdnotou. Chtěl jsem, aby podstata byla "pradávně rocková", spíše vyprávím a zpívám, než rapuju," podotkl.

Texty jsou proto podle Klempíře diametrálně rozdílné od tvorby pro J.A.R., protože si mohl dovolit, co chtěl, aniž mu do toho někdo "vrtal". "Kluci z J.A.R. mi občas něco uberou, něco přidají, a ten text samozřejmě ztrácí původní originalitu a nabývá jinou," podotkl Klempíř. Dodal, že se zpěvem mu místy pomohl Dan Bárta.

Nahrávka je prvním českým albem, které je masterováno v legendárním studiu Bernie Grundman Mastering v Los Angeles. "On ten můj mezzosoprán bas v určitých polohách není vůbec znělý, úplně by zapadnul v nástrojích. Tak jsme chtěli mastering, který by s tím něco udělal. Není to placaté, jako nahrávky vzniklé v Čechách. Chtěl jsem to mít na té nejvyšší možné úrovni," vysvětlil Klempíř, proč se finální podoby nahrávky ujal Briane Gardner, který spolupracoval s takovými hvězdami, jako jsou Eminem nebo Dr.Dre.

Nahrávku Špička plánují její tvůrci prezentovat na živých vystoupeních. Na některých by si s nimi měl zazpívat i Bárta. (čtk)

08:32
Richard Müller, Tina a Desmod vyhráli cenu Slávik

Richard Müller, zpěvačka Tina a skupina Desmod se stali hlavními vítězi hudební ankety Slávik 2011, jejíž výsledky byly vyhlášeny na dnešním galavečeru v Bratislavě. Müller obhájil své loňské prvenství, Tina, vlastním jménem Martina Csillagová, si překvapivě prohodila umístění s loňskou vítězkou Zuzanou Smatanovou. Skupina Desmod zvítězila už pošesté.

Na prvních místech slovenské obdoby českého Zlatého slavíka se objevila většinou známá jména. Mezi oceněnými skupinami nechyběla na třetí příčce kapela Elán, mezi zpěváky byl třetí Miro Žbirka. Výrazně v soutěži zabodoval rapper Majk Spirit, který byl vyhlášen objevem roku a jehož píseň Hip-hop vyhrála kategorii videoklipů. Skokanem roku se stal Lukáš Adamec, vítěz pěvecké soutěže Česko Slovenská Superstar 2.

Hlavním laureátem večer se ale stala skupina Desmod, která se kromě šestého vítězství v kategorii skupin stala i absolutním vítězem. Dlouhodobě nejpopulárnější slovenská formace, která počátkem loňského prosince v Praze pokřtila své nové album Iný rozmer, nechala kromě třetího Elánu za sebou na druhém místě skupinu IMT Smile. (čtk)

12:10
V Plzni udělali z Hamleta teenagera, jmenuje se Hamleteen

Příběh teenagera Hamleta, jenž se snaží vyrovnat s okolním světem, ale především pak sám se sebou, má od pondělí na programu plzeňské Divadlo Alfa. Původní černá hudební groteska o dospívání s názvem Hamleteen je určena žákům posledních ročníků základních škol, středoškolákům i dospělým. Za novinkou stojí tým mladých divadelníků soustředěný kolem pětadvacetiletého dramatika Tomáše Jarkovského a dvaatřicetiletého režiséra Jakuba Vašíčka.

Podle dramaturga Alfy Pavla Vašíčka bývá Hamlet vykládán jako drama pomsty, moci nebo případně neschopnosti se rozhodnout. Inscenace Hamleteen se však soustředí na "docela privátní rozměr tohoto klasického příběhu".

"Na pozadí vyhrocených událostí sleduje, jak se teenager Hamlet vyrovnává s okolním světem, jehož temné stránky s tím, jak se formuje jeho osobnost, začíná právě rozpoznávat. Nahlíží, že ani ty osoby, které byl doposud zvyklý bezvýhradně přijímat, nejsou ani zdaleka bez poskvrny," uvedl Vašíček. Vedle toho všeho má před sebou ještě jeden, nejtěžší úkol, a to vyrovnat se sám se sebou.

14:31
Boudníkovu cenu získal grafik Lindovský, objevil přitažlivost monitorů a přístrojů

Cenu Vladimíra Boudníka za rok 2011 získal grafik, kreslíř a malíř Jiří Lindovský. Podle porotců si ocenění zaslouží za odvahu nově formulovat pohledy na civilizační tématiku. Ukázky z jeho díla budou od úterý vystaveny v pražském Clam-Gallasově paláci, kde návštěvníci uvidí také téměř dvě stovky děl z 18. ročníku soutěže Grafika roku. Do soutěže bylo přihlášeno na 350 prací, porota udělila devět cen a 25 čestných uznání.

Čtyřiašedesátiletý Lindovský, vedoucí grafického ateliéru na Akademii výtvarných umění (AVU) v Praze, patřil v Česku k prvním umělcům, kteří objevili výtvarnou přitažlivost přístrojů a monitorů. Od 70. let minulého století vytvářel grafiky, kresby a vrstvené reliéfy letadel anebo televizních obrazovek.

Další část jeho tvorby lze pojmenovat jako "biologická". Umělec zkoumal kukly, zámotky a další vždy mnohonásobně zvětšené organismy. V 90. letech se věnoval zátiší, jedním z jeho posledních, zatím rozpracovaných projektů jsou kresby místností s názvem Kancelářská zátiší.

Výstava v Clam-Gallasově paláci potrvá do 1. dubna. Zahrnuje i práce ze soutěže Grafika roku, kterou pořádá od roku 1994 Nadace Inter-Kontakt-Grafik. Hlavní cenu letos získala Marie Filippovová za grafiku s názvem Manhattan, vytvořenou kolorovanou suchou jehlou.

17:02
Vznikla cena pojmenovaná po Lustigovi, laureáty budou osobnosti české společnosti

Novou Cenu Arnošta Lustiga založila k připomínce prvního výročí úmrtí tohoto spisovatele Česko-izraelská smíšená obchodní komora. Bude každoročně udělována na základě hodnot, které Lustig zosobňoval. Prvního laureáta představí nominační výbor v prvním březnovém týdnu. Výbor ho vybíral z deseti význačných českých osobností. Předpokladem nominace je české občanství a aktivní společenské působení v Česku.

Laureát by podle tvůrců ceny měl být skutečnou součástí české společnosti, aby si lidé na něj mohli, obrazně řečeno, sáhnout. "Není to podceňování či dokonce bagatelizování osobností, které působí v zahraničí, ale usnesli jsme se, že národní cena, tak, jak ji chceme pojmout, potřebuje osobnost trvale žijící v naší vlasti. Osobnost, která plně cítí a spoluprožívá všechny radosti i starosti naší společnosti," sdělil prezident komory Pavel Smutný.

Dodal, že Lustig byl velký spisovatel a humanista, který se zapsal hluboko do vědomí národa nejen svým dílem, v němž mistrovsky líčil mezní lidské situace přesahující hlavní námět - holokaust.

Cenu podle Smutného podpořili premiér Petr Nečas (ODS) i jeho předchůdce a současný prezidentský kandidát Jan Fischer. Člověk, který cenu získá, by měl zosobňovat vlastnosti jako odvaha, statečnost, lidskost a spravedlnost.

18:15
Raubíři ze Sex Pistols znovu vydají svoje jediné album

Ještě letos má podruhé světlo světa spatřit deska Never Mind The Bollocks, první a poslední album legendární britské punkové kapely Sex Pistols. Skupina o tom podepsala smlouvu se společností Universal Music Catalogue UK, která je součástí světového nahrávacího giganta Universal.

Album se v obchodech znovu objeví 35 let poté, co se prvně začalo prodávat. "Těšíme se na spolupráci s kapelou, ... která měla dopad na kulturu na celém světě," citovala britská BBC zástupkyni společnosti Universal Music Catalogue UK.

Skupina Sex Pistols, která se i přes svou krátkou existenci stala ikonou punkové revolty, se nejvíce proslavila hity Anarchy In The UK a God Save The Queen. Sex Pistols se rozešli v roce 1978, necelé tři roky po svém vzniku.

Skupina měla v roce 1976 nakrátko smlouvu s nahrávací společností EMI, ta ji ale vypověděla kvůli nevybíravému chování členů kapely v jednom televizním pořadu. Živé vysílání tehdy "prošpikovali" sprostými nadávkami.

07:44
V Pardubicích se opět smějí, začal tradiční festival divadla

Představení Světáci (Malované děti) v podání královéhradeckého Klicperova divadla zahájilo v pondělí v Pardubicích soutěžní část 12. ročníku Grand festivalu smíchu. Ceny vítězům souteže budou předány 5. března.

Dvanáctý ročník festivalu přivádí do Pardubic v soutěžním programu sedm her. Po inscenaci Světáci (Malované děti), bude následovat Sex noci svatojánské v podání herců pražského Divadla pod Palmovkou, domácí soubor se představí hrou Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích, pražské Divadlo v Dlouhé uvede hru Naši furianti, následovat bude Zločin v Posázavském Pacifiku městského divadla v Mladé Boleslavi, městské divadlo v Chebu uvede Kacířku a soutěžní program zakončí inscenace Dealer´s choice (Kdo rozdává, rozhodne) z produkce pražského Dejvického divadla. Vítěze festivalu vybere čtyřčlenná porota.

Letos poprvé bude v rámci festivalu udělena Cena Genia smíchu, a to aktivnímu herci, režisérovi nebo autorovi. Tuto cenu převezme významná osobnost divadla, která v posledních letech výrazně přispěla do oblasti komediálního žánru. Ocenění pro vítěze, sošku, vytvořila pardubická umělkyně Klára Klose.

09:05
V Praze zahraje Joe Bonamassa, který získal titul Nejlepší kytarista světa

Americký bluesrockový kytarista a zpěvák Joe Bonamassa, považovaný za jednoho z nejlepších kytaristů nové generace, vystoupí v úterý v pražské Tipsport Aréně (dříve Tesla Arena) na Výstavišti. Bonamassa představí svou poslední sólovou nahrávku Dust Bowl, která vyšla loni v březnu, i starší skladby.

Letos pětatřicetiletý hudebník byl v hodnocení prestižního magazínu Guitar International zvolen Kytaristou roku 2011, v roce 2010 ho čtenáři časopisu Guitar Player zvolili poprvé Nejlepším kytaristou světa a již počtvrté od roku 2007 Nejlepším bluesovým kytaristou.

Bonamassa pochází z New Hartfordu ve státě New York. První sólové album A New Day Yesterday vydal v roce 2000. Loni na podzim pracoval společně s Beth Hartovou na desce klasických soulových písní Don't Explain. Je rovněž členem superskupiny Black Country Communion spolu s Glennem Hughesem (Deep Purple), bubeníkem Jasonem Bonhamem (Led Zeppelin, Foreigner) a klávesistou Derekem Sherinianem (Dream Theater, Billy Idol). Bonamassa nejenže odehraje v průměru 200 koncertů ročně, je také mluvčím programu Blues In The Schools, kdy jako dobrovolník vypráví skupinám středoškolských studentů o kořenech a dědictví amerického blues.

10:28
Oscarům stoupla sledovanost, v televizi je sledovalo 39 milionů lidí

Přímý přenos ze slavnostního večera předávání filmových Oscarů sledovalo téměř 39,3 milionu televizních diváků, o čtyři procenta víc než loni. Podle magazínu Variety lze nárůst sledovanosti u nedělní hollywoodské ceremonie přičíst návratu 63letého komika Billyho Crystala k moderování slavnostního večera.

Večerem, který zajišťovala televizní stanice ABC, provázel herec známý například z komedie Když Harry potkal Sally podeváté. Šlo tedy o určitý návrat k tradici poté, co se loni americká filmová akademie pokusila slavnostní večer inovovat a přitáhnout více mladých diváků. Sázku na mladou hereckou dvojici Anne Hathawayovou a Jamese Franka však nepřijali diváci, ani kritika.

11:05
Zemřela režisérka Vlasta Janečková, která objevila Ebena

Po dlouhé těžké nemoci zemřela v pondělí 27. února ve věku 77 let dlouholetá režisérka a scenáristka Československé a České televize Vlasta Janečková, manželka herce Petra Štěpánka. Jménem rodiny oznámila Kristina Taberyová.

Janečková se věnovala především tvorbě televizních pohádek a pořadů pro děti. Nejznámější je její třináctidílný televizní seriál z pražské Malé Strany Kamarádi, ve kterém ztvárnil svoji první velkou televizní roli herec, zpěvák a moderátor Marek Eben. Po úspěchu prvních šesti epizod z roku 1971 vzniklo o dva roky později dalších sedm dílů.

Poslední televizní snímky pro děti natočila Janečková v letech 2001 a 2002 - Brnění a rolničky a O princi Truhlíkovi. První z nich uvede Česká televize v neděli 11. března v repríze.

Dalšími oblíbenými tituly byla například pohádka Čertův švagr podle Boženy Němcové, O chudém královstvíčku podle Josefa Lady, O hloupé havířce podle Jana Drdy, O zlatém pokladu a O podezíravém králi. Mezi nejznámější její televizní filmy však patří Zlatovláska z roku 1973, ve které roli Jiříka ztvárnil Petr Štěpánek.

12:59
Život prostopášníka uvedou premiérově v Ostravě, uvidí ho ale i diváci v Praze

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéru opery Igora Stravinského Život prostopášníka. Režie se ujal ředitel divadla Jiří Nekvasil. V hlavní roli se představí americký tenorista mexického původu Jorge Garza. Představení po divácích v Ostravě uvidí i návštěvníci letošního Pražského jara.

Divadlo operu uvádí na základě své dramaturgické koncepce. Podle ní zařazuje do repertoáru velká operní díla 20. století. "Vybíráme zejména autory, kteří v Ostravě pobývali nebo ji během svého života navštívili, jako jsou například Leoš Janáček, Paul Hindemith, Sergej Prokofjev či právě Igor Stravinskij," uvedla mluvčí divadla Kateřina Ondřejková.

Jeho Život prostopášníka ostravské publikum uvidí 1. března. Už v květnu se ale ostravský operní soubor s touto inscenací představí v Praze. "Byli jsme pozváni na mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2012, kde bude ostravský Život prostopášníka uveden v divadelní řadě hlavního programu 22. května v historické budově Národního divadla v Praze," řekla mluvčí s tím, že ostravská opera se na tomto prestižním festivalu představí po 35 letech.

15:07
Londýnskou výstavu oslavující vládu královny ozdobí obraz z Prahy

Slavná malba Antonia Canaletta (1697 až 1768) Slavnost na Temži, která patří do sbírek rodiny Lobkowiczů, ozdobí připravovanou výstavu v Londýně. Tamní Národní námořní muzeum chystá výstavu na oslavu šedesátého výročí vlády královny a obraz z Prahy bude jejím ústředním dílem. Výstava začne 27. dubna. Již nyní ale mohou obraz lidé v Londýně vidět - jeho třicetimetrová reprodukce visí na rekonstruovaném vstupu do stanice London Bridge.

Výstava Royal River: Power, Pageantry and the Thames (Královská řeka: Moc, slavnost a Temže) se bude zabývat vztahy mezi panovníky, Londýnem a jeho občany zorným úhlem řeky Temže, která v historii Londýna spojovala všechny tyto tři subjekty - během přehlídek královské moci, mecenášství a slavností. "Jde o jedno z nejcennějších děl lobkowiczké sbírky," řekla ČTK ředitelka sbírky Veronika Wolf.

Věhlasná malba Slavnost na Temži (The Thames on Lord Mayor’s Day, looking towards the City and St. Paul’s Cathedral) vznikla kolem roku 1750. Do Londýna se nyní obraz vrátí poprvé od doby, kdy byl namalován. Do Lobkowiczkých sbírek ho přivezl kníže Ferdinand Filip (1724 až 1784), který jej zakoupil v Canalettově ateliéru v Londýně. Tato malba, společně s druhým, ranějším Canalettovým obrazem stejné velikosti taktéž zobrazujícím Londýn, pak v Čechách dlouho visela na zámku v Roudnici.

16:49
Pomeje dostal podmíněný trest, za financování filmu Andělská tvář

Obvodní soud pro Prahu 2 uložil herci a producentovi Jiřímu Pomejemu za poškozování věřitele desetiměsíční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu jednoho roku. Pomeje podle obžaloby nesplnil podmínky bezúročné půjčky, kterou mu v roce 2001 poskytl Státní fond na podporu a rozvoj české kinematografie na film Andělská tvář. Podle soudu způsobil fondu škodu 617 000 korun, kterou má nahradit. Soud zároveň Pomejeho částečně obžaloby zprostil.

Umělec dostal na film Andělská tvář od státního fondu bezúročnou půjčku osm milionů korun. Peníze měl vrátit do 18 měsíců od premiéry, což však neučinil. Podle smlouvy měl v takovém případě poskytnout fondu filmová práva, herec je však prý převedl na jinou firmu. Na svoji tehdejší ženu, herečku Michaelu Kuklovou, pak údajně převedl auto a družstevní byt, přestože obojí mělo být součástí společného jmění manželů. Peníze za ně měly být podle žalobce v konkursní podstatě.

Pomeje a jeho společnost se po neúspěchu filmu dostali do konkursu. S pohledávkami se přihlásily společnosti i instituce, značnou částku požadovalo například ministerstvo kultury. Správkyně konkursní podstaty před soudem uvedla, že nemá věřitele jak uspokojit. S hercem se prý velmi těžce spolupracovalo, neposkytl jí žádné dokumenty. Nevěděla, jaká práva k Andělské tváři a dalším filmům vlastní. Právě ona podala na Pomejeho trestní oznámení.

09:53
Marilyn Monroe bude "maskotem" festivalu v Cannes

Legendární americká herečka Marilyn Monroeová byla vybrána za oficiální ikonu letošního filmového festivalu ve francouzském Cannes. Prestižní soutěžní přehlídku filmů bude její černobílý portrét propagovat na plakátech festivalu.

Canneský festival, který se uskuteční ve dnech 16. až 27. května, poctí herečku a zpěvačku 50 let po její smrti. Ikonická blondýna, která účinkovala ve filmech jako Páni mají radši blondýnky, Jak si vzít milionáře nebo Někdo to rád horké, zemřela v roce 1962 v Los Angeles ve 36 letech.

Organizátoři 65. ročníku festivalu připravili plakát s černobílou fotografií Monroeové, jak svůdně sfoukává svíčku. Na pozadí je velký nápis "Cannes 65".

12:52
Přes nelibost Akademie se dražily Oscary ze 30. a 40. let. Stály přes 50 milionů

Krátce po nedělním slavnostním předání Oscarů se k nelibosti americké Akademie filmových věd a umění prodalo na úterní aukci v Los Angeles 15 těchto slavných filmových trofejí. Jednalo se o sošky udílené ve 30. a 40. letech 20. století.

Aukční síň Nate Sanders upřesnila, že sošky Oscarů se prodaly celkem za tři miliony dolarů (55,5 milionu korun). Před aukcí odhadovala, že se prodají "jen" za dva miliony.

Za 588 455 dolarů se vydražil Oscar za nejlepší scénář z roku 1941 pro Hermana Mankiewicze za Občana Kanea. Dále například trofej za nejlepší film, kterou získal snímek z roku 1933 Cavalcade, změnila majitele za 332 165 dolarů.

"Je to nejvýznamnější sbírka Oscarů, jaká kdy byla dražena. Jsou v ní ceny filmové akademie za takové filmy, jako Občan Kane nebo Nejlepší léta našeho života. A navíc, Cavalcade je nejstarší držitel Oscara za nejlepší film," uvedlo vedení aukční síně.

16:07
Dead Can Dance splní sen fanoušků, vydají novou desku a přijedou do Prahy

V rámci světového reunion turné se skupina Dead Can Dance zastaví v Parez. V Kongresovém centru zahraje obnovená formace 10. října.

Na koncertě kromě nejznámějších skladeb své historie zároveň představí písně z připravované nové desky, která vyjde letos na jaře. Lístky budou v prodeji od 5. března v 9 hodin ráno, v cenách od 790 do 1 590 Kč.

Dead Can Dance založili Brendan Perry, Lisa Gerrard, Paul Erikson a Simon Monroe v roce 1981 v australském Melbourne. Na jaře 1984 vydali eponymní debutové album a o rok později druhou desku nazvanou Spleen and Ideal, která dosáhla na druhé místo britského nezávislého žebříčku. Další alba následovala ve dvouletých intervalech – Within the Realm of a Dying Sun (1986), The Serpent´s Egg (1988) a Aion (1990). Oficiálně oznámili konec v roce 1998.

Čeští diváci budou moci zažít to, čím si Dead Can Dance získali milióny oddaných fanoušků – éterický hlas Lisy Gerrard či hluboký baryton Brendana Perryho, které se proplétají na hranicích mezi elektronickou a živou hudbou, v níž znějí exotické nástroje čerpající z minulosti.

07:30
Zemřel skladatel Miloš Vacek, autor hudby k Mikešovi

Ve středu ve věku 83 let zemřel hudební skladatel, dirigent, varhaník a sbormistr Miloš Vacek. Oznámila to jeho nevlastní dcera Naďa Dvorská. 

Vacek napsal řadu děl v oboru vážné hudby, jeho melodie ale doprovodily i desítky filmů a kreslených seriálů, mimo jiné snímky Král Šumavy, Procesí k panence a Atentát a dětské seriály o Krtečkovi, O kocouru Mikešovi a O chytré kmotře lišce.

"Miloš Vacek byl autorem, který vedle dramatického smyslu a talentu pro emocionalitou dýchající námět přinášel hudbu úsměvnou, optimistickou a těšící se ze života. Dovedl objevit kouzlo všedních chvil i velikost prostých citů a vyjádřit je melodickou hřejivostí v napojení na nejlepší tradice české národní hudby," napsal o Vackově tvorbě muzikolog Bohuslav Vítek.

Vacek složil i hudbu pro filmy Práče nebo Dobrodružství na Zlaté zátoce, byl autorem znělky Československého filmového týdeníku a Závodu míru. 

Psal hudbu ke spartakiádním skladbám, scénickou hudbu pro divadla a balety, mimo jiné Vítr ve vlasech a Milá sedmi loupežníků. Složil také opery Jan Želivský, Romance pro křídlovku a Kocour Mikeš a muzikály Noc je můj den a Vítr z Alabamy. (čtk)

08:10
Za Romana Týce demonstrovaly hračky a figurka z krabičky od cigaret

Na pražské Staroměstské náměstí se ve středu konala další z akcí, při které lidé požadovali propuštění a omilostnění výtvarníka Romana Týce. Účastníci ke Staroměstské radnici přinesli hračky, které měly na podporu Týce demonstrovat místo nich.

Hlavní roli v protestu sehráli panáčci, figurky a hračky, měli tak vyjádřit svůj vděk Týcovi za to, že osvobodil ze strnulých pozic panáčky na semaforech pro chodce. 

V 17:00 se u boku Staroměstské radnice sešlo několik lidí, kteří zde položili panáčky s nejrůznějšími transparenty vyzývajícími k propuštění Týce na svobodu. "Figurku jsem přinesl, protože chtěla vyjádřit podporu vězněnému Romanu Týcovi," řekl jeden z účastníků akce.

Mezi neživými aktivisty se tak objevil například polární medvěd s transparentem "Lední medvědi proti perzekuci svobodného umění" nebo figurka sestavená s krabiček od cigaret. "Demonstrovali" i z papíru vystřižení červení panáčci odkazující k postavičkám ze semaforů, které Týc svým uměleckým počinem přeměnil. (čtk)

08:50
Tom Stoppard, Nicholas Winton či Jeremy Irons vzpomínali na Havla

S dojetím i smíchem vzpomínal dnes Londýn na disidenta a československého i českého prezidenta Václava Havla. Vzpomínkový večer, který na počest loni zesnulého exprezidenta uspořádal český velvyslanec v Londýně Michael Žantovský, navštívily více než tři stovky významných hostů. V první řadě sálu prestižního londýnského Královského institutu britských architektů usedl korunní princ Charles spolu s českým premiérem Petrem Nečasem.

"Snad mohu prozradit, že princ Charles byl velmi dojat a hovořil o tom, jak velká je to ztráta, že Václav Havel umřel, a doufám, že tento večer byl i pro něj důstojnou připomínkou," řekl českým novinářům Žantovský. Není podle něj vůbec obvyklé, aby se britský následník trůnu podobné akce zúčastnil. "Troufám si říci, že je to trochu výjimečné. A nepřeháním," dodal velvyslanec.

Charles a další hosté, mezi nimiž nechyběl například sir Nicholas Winton či architektka Eva Jiřičná, uslyšeli několik písní v podání Vladimíra Merty, ale především úryvky z Havlových Dopisů Olze, které s osobitou dikcí přečetl známý herec Jeremy Irons. S osobní vzpomínkou vystoupil britský dramatik s českými kořeny Tom Stoppard.

"Jestli ho jedna věc definovala jako filozofa, bylo to jeho absolutní přesvědčení, že politické záležitosti ústí do morálních otázek," poznamenal Stoppard. Dramatik se přiznal, že se do Havla prostřednictvím jeho her zamiloval desetiletí před tím, než se poprvé setkali. O jeho smrti se dozvěděl z SMS po přistání letadla, kterým letěl. "Byl jsem na letiště, v horké zemi na druhém konci světa. A věděl jsem, že Václav zemřel," posteskl si. (čtk)

09:37
Básnířka Szymborská svoji Nobelovku neodkázala, autorská práva půjdou nadaci

První dáma polské poezie Wislawa Szymborská, která zemřela začátkem tohoto měsíce, celý svůj majetek a autorská práva odkázala nadaci, která má chránit a propagovat její dílo a udělovat literární ceny.

V Krakově dnes byla zveřejněna část závěti této nositelky Nobelovy ceny za literaturu.

S obsahem poslední vůle básnířky novináře seznámil její osobní asistent Michal Rusinek. "Abych pravdu řekl, jsem trochu zklamaný. Myslel jsem si, že to bude jakýsi rozsáhlý rituál, že budeme lámat nějakou pečeť a něco vytahovat ze sejfu," řekl Rusinek o tom, co čekal od Szymborské, která byla pověstná svým jemným smyslem pro humor.

"Ve skutečnosti nám přečetli dokument, který paní Wislawa Szymborská sestavila v roce 2004," dodal. Básnířka v závěti neuvedla konkrétní detaily ohledně literární ceny, která by podle jejího přání měla být udělována, a tak o tom rozhodne teprve nadace. (čtk)

10:25
Českou filharmonii bude ve Straussovi a Honeggerovi vést mladý Ondřej Vrabec

Českou filharmonii bude ve Dvořákově síni Rudolfina dnes a v pátek řídit mladý hornista a dirigent Ondřej Vrabec. S filharmoniky a ženskou částí Pražského filharmonického sboru provede svitu Gustava Holsta nazvanou Planety. Zazní ale i Serenáda pro 13 dechových nástrojů Richarda Strausse a Symfonie č. 2 pro smyčce a trubku od Arthura Honeggera.

Vrabec se neobjeví za dirigentským pultem ČF poprvé, například loni "zaskakoval" na koncertu za hlavního hostujícího dirigenta ČF Manfreda Honecka a díky jeho dobrému výkonu mu byla nabídnuta i tato vystoupení.

Letos třiatřicetiletý Vrabec se kromě symfonického repertoáru věnuje také opeře. V Ústí nad Labem a v pražském divadle Komedie hudebně nastudoval Figarovu svatbu. Je také členem týmu dirigentů festivalu soudobé hudby Ostrava Days. (čtk)

11:03
V Českém Krumlově začínají s projekcí digitálních filmů

Návštěvníci českokrumlovského kina si dnes budou moci vychutnat první film v digitální kvalitě. Město investovalo do nové technologie přes tři miliony korun, jinak kinu hrozilo uzavření. Nyní bude moci uvádět premiéry bez větší časové prodlevy, ale také sportovní či hudební přímé přenosy, řekla dnes novinářům místostarostka Jitka Zikmundová.

"První digitální projekcí bude oscarový hit Hugo a jeho velký objev ve 3D. Březnový program kina pak naznačuje nové možnosti, které s sebou přináší digitální projekce. Ta umožňuje jednak větší žánrovou pestrost a zejména uvádění filmových novinek bez většího zpoždění za tuzemskou premiérou. Pro návštěvníky jsou kromě filmových hitů ve 3D připraveny české premiéry a 3D dokument Velké podmořské dobrodružství, komponovaný večer dokumentárních filmů Expediční kamera nebo cestovatelskou přednášku s dataprojekcí. Zachována zůstanou představení filmového klubu," uvedla.

Nová technologie s sebou přináší i zvýšení cen vstupného. Nejvíce diváci zaplatí za 3D projekce - nejdražší premiérové filmy až 165 Kč, běžně 129 Kč, novinkové filmy ve 2D budou stát do 100 korun. Ceny vstupenek na přestavení filmového klubu se nemění - přijdou na 79 Kč. "Minimální cenu vstupenky určují distributoři filmů, provozovatel kina ji nemůže snížit," připomněla Zikmundová.

Od Státního fondu pro podporu české kinematografie obdrželo město na digitalizaci 800.000 Kč. Výsledná cena zakázky klesla při e-aukci z původně plánovaných 3,8 milionu korun na výsledných asi 3,2 milionu. (čtk)

13:28
Českého lva za přínos kinematografii dostane Josef Somr

Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii převezme v sobotu 3. března ve Velkém sále pražské Lucerny herec Josef Somr. Dnes to oznámila Česká filmová a televizní akademie, která tak ocení Somrovy mimořádné herecké kvality.

V letech 2005 a 2009 Josef Somr dvakrát zvítězil v anketě Neviditelný herec o nejlepšího rozhlasového herce, v roce 2005 obdržel z rukou prezidenta medaili Za zásluhy. Je dvojnásobným držitelem Ceny Thálie (1997 a 2001).

Rodák z moravského Slovácka a absolvent brněnské JAMU zazářil hned ve své první velké filmové roli prostopášného výpravčího Hubičky ve filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, který na jaře 1968 získal Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film.

Koncem 60. let se blýskl postavou maloměšťáckého Ády Vinše ve vůbec nejlepší páralovské adaptaci Soukromá vichřice režiséra Hynka Bočana. Nezapomenutelným se stal i jako zahořklý intelektuál Ludvík Jahn v adaptaci Kunderova Žertu Jaromila Jireše. (čtk)

16:17
Hermiiona z Harryho Pottera bude hrát ve filmu o lupičích

Britská herečka Emma Watsonová, představitelka kouzelnice Hermiony ve filmovém zpracování příběhů o čarodějnickém učni Harrym Potterovi, si zahraje ve snímku The Bling Ring o mladých lupičích v Los Angeles. Uvedl to dnes na webu britský deník The Guardian.

Filmovou adaptaci skutečných příběhů o skupině náctiletých zlodějů, kteří vykrádají domy hollywoodských celebrit, bude režírovat americká režisérka Sofia Coppolová.

Coppolovou proslavil její film Ztraceno v překladu, za který získala v roce 2003 Oscara za nejlepší původní scénář. K jejím úspěchům patří také snímky Marie Antoinetta a Odnikud někam, za který v roce 2010 dostala Zlatého lva na festivalu v Benátkách. (čtk)

17:04
Kniha Salin dar přináší svědectví Židovky z pracovních táborů

V češtině vychází v těchto dnech knížka americké autorky Ann Kirschnerové, která je dalším svědectvím hrůz druhé světové války podaným očima dítěte.

Kniha se jmenuje Salin dar a vypráví o tom, co autorčina matka Sala Garncarzová jako polská židovská dívka zažila v pracovním táboře v Žacléři. Knížku vydává Mladá fronta, která ji v úterý za účasti autorky představí veřejnosti na setkání v Polském institutu a později i na dalších místech v Česku.

Sala strávila v pracovním táboře v dnešním Česku za války tři roky. Její vzpomínky a dopisy z té doby zachytila v knize Salin dar její dcera Ann Kirschnerová. Sala po válce emigrovala do USA, kde dnes žije i její dcera. O svých válečných zážitcích paní Sala doma nikdy nemluvila, až před operací srdce ukázala své dceři svazek dopisů a zápisků z té doby.

Šestnáctiletá Sala Garncarzová z polského Sosnowce byla nejmladší z 11 dětí. Ke konci roku 1940 bylo její sestře Raizel nařízeno dostavit se do nacistického tábora nucených prací na šest týdnů. Sala se rozhodla jít místo ní. Během války prošla sedmi nacistickými tábory nucených prací a z té doby pochází více než 350 dopisů, fotografií a dokumentů. (čtk)

19:42
Česko-rakouský spisovatel Stavarič dostal cenu v Mnichově

Rakousko-český spisovatel Michael Stavarič dostal dnes v Mnichově od nadace Roberta Bosche cenu Adelberta von Chamissa spojenou s prémií 15.000 eur (přes 370.000 korun). Podle agentury DPA porota ocenila celé dosavadní dílo čtyřicetiletého českého rodáka, zejména však jeho poslední román Brenntage (Hořlavé dny).

Stavarič podle nadace jazykově originálním způsobem obohatil současnou německou prózu. "Jen málokteří měli tu odvahu a talent hrát si s německým jazykem způsobem, jakým to dělá letošní nositel ceny Michael Stavarič," zdůvodnila ocenění šéfka Boschovy nadace Ingrid Hammová.

Nadace Roberta Bosche Chamissovou cenou každoročně oceňuje německy píšící autory, jejichž mateřským jazykem není němčina, nebo kteří pocházejí z jiného než německého kulturního prostředí.

Další ceny spojené s prémií 7000 eur dnes v bavorské metropoli převzali rodilý Maďar Akos Doma, jenž byl oceněn za román Die allgemeine Tauglichkeit (Všeobecná způsobilost) a albánský rodák Ilir Ferra, jenž cenu dostal za svůj německojazyčný debut Rauchschatten (Kouřový stín).

Stavarič od roku 1979 žije v Rakousku, kam s ním rodiče emigrovali z tehdejšího Československa. Vystudoval bohemistiku a publicistiku na Vídeňské univerzitě.

Jeho poslední román Brenntage se podle internetových stránek Rakouského kulturního fóra v Praze točí okolo bezejmenného vypravěče, který po smrti matky žije se strýcem na odlehlém sídlišti. Když při požáru shoří jejich obydlí, společně se přestěhují do štol blízkého dolu.

23:27
Jazzový houslista Jean-Luc Punty vystoupí v Českých Budějovicích

Francouzský jazzový houslista Jean-Luc Ponty se vrátí do Česka. Zahrát by měl 18. srpna 2012 na Mezinárodním jazzovém festivalu Bohemia v Českých Budějovicích, zjistil IHNED.cz.

Vzhledem k dataci ale nemůže jít o Bohemia Jazzfest, který kytarista Rudy Linka již tradičně pořádá v červenci - daleko spíš tak Ponty přijal pozvání lehce nelegální odnože, která se v Jižních Čechách o měsíc později pořádá pod názvem South Bohemia Jazzfest.

Mezi řediteli obou festivalů se již od loňského roku táhne soudní spor o obchodní značku.

Ponty do Česka přijede s kytaristou Jamiem Glaserem, basistou Baronem Brownem a bubeníkem Rayfordem Griffinem. Půjde o vystoupení v rámci turné nazvaného The Atlantic Years. V jeho americké části kapelu doprovodí ještě klávesista William Lecomte.

07:43
Dominikáni otevřeli knihkupectví u sv. Jiljí v prostoru od architekta Pleskota

V areálu kláštera sv. Jiljí na Starém Městě byl dnes slavnostně zahájen provoz Knihkupectví Oliva zaměřeného na duchovní a filozofickou literaturu. Architektem komorního prostoru je Josef Pleskot, který se podílí na rekonstrukci celého dominikánského kláštera.

Klášter pochází z první poloviny 17. století, přesto Pleskot přišel s netradičními úložnými prostory pro knihy. Svými organickými tvary zaplňují celý komorní prostor knihkupectví, ale zůstávají přehlednými. "Inspiraci jsme hledali v kaolínových jeskyních, které jsou omílány a tvarovány vodou. Řídili jsme se tím, aby řešení bylo nápadité, skromné a účelné," popsal Pleskot interiér.

"Další etapou bude obnova celého kláštera u sv. Jiljí, který se postupně otevře veřejnosti a nabídne inspirativní místo setkání, dialogu a ticha přímo v centru Prahy," říká Benedikt Mohelník, provinciál České dominikánské provincie. Obnova by měla začít příští rok, podle Mohelníka již stavba má potřebné závazné stanovisko pražských památkářů. (čtk)

10:46
Vyšel divadelní záznam trezorového filmu Karla Kachyni

Trezorový snímek Karla Kachyni z roku 1970 Ucho, natočený podle scénáře Jana Procházky s Jiřinou Bohdalovou a Radkem Brzobohatým v hlavních rolích, byl předlohou komorní inscenace, jejíž premiéru před dvěma lety uvedlo Moravské divadlo Olomouc. V divadelní adaptaci si zahráli Ivana Plíhalová a Igor Bareš. Jejich výkony jsou na CD s rozhlasovou úpravou této hry, kterou právě vydal Radioservis.

Kachyňův film, jehož ostří bylo namířeno proti praktikám KSČ v období 50. a 60. let, se ocitl v trezoru, k divákům se dostal až po listopadu 1989. Začátkem roku 2010 měla inscenace Ucho podle textu Lenky Procházkové, který napsala na základě filmového scénáře svého otce, premiéru v Praze v produkci Divadla Rity Jasinské a v brněnském HaDivadle. Tvůrci se snažili přiblížit tuto tematiku především mladým divákům, kteří 50. léta nezažili.

"Jde o stále platnou orwellovskou touhu po moci, což vidíme i u dnešních politiků," podotkl k aktuálnosti příběhu režisér Lukáš Burian.

Procházková zachovala ze scénáře zhruba 70 procent. "Především dialogy, které jsou úžasné. Táta to ze sebe vychrlil po sovětské invazi; byl sice komunista, ale nebyl bolševik. Nedokázal se s okupací smířit, v únoru 1971 zemřel," poznamenala k úpravě tato signatářka Charty 77. Doma nalezli 13 odposlechů, jimiž Státní bezpečnost monitorovala dění u "zájmových osob".

"Tento příběh se nestal. Věci, které se opravdu přihodily, byly mnohem horší," vepsal Procházka jako poznámku do scénáře. Líčil v něm dobu, kdy byla ve vilách ministrů a dalších čelných představitelů montována odposlouchávací zařízení, takzvaná "ucha", jimiž StB kontrolovala lidi i v jejich soukromí. (čtk)

11:50
V Rakousku objevili neznámou partituru od Mozarta

V Rakousku byla objevena partitura dosud zcela neznámé skladby pro klavír Wolfganga Amadea Mozarta (1756-1791). Hudba zkomponovaná kolem roku 1780 bude mít světovou premiéru ještě tento měsíc v Mozartově rodném Salcburku, informovala agentura AFP.

Notový zápis je výslovně připisován autorovi jménem "Wolfgango Mozart" a představuje dosud zcela neznámý hudební opus. Objevila ho v Tyrolsku během výzkumu pro mezinárodní hudební databázi RISM rakouská muzikoložka Hildegard Herrmannová-Schneiderová.

Z partitury ji bude hrát 23. března v tanečním sále Mozartova domu v Salcburku rakouský pianista Florian Birsak.

V posledních letech byly objeveny jiné dvě do té doby neznámá Mozartova díla pro piano. V roce 2006 se jedna partitura našla v archivu salcburského arcibiskupa a v roce 2009 další v archivu salcburské nadace Mozarteum. (čtk)

12:17
Sázkaři na Českých lvech nejvíc věří Havlovi a Sedláčkovi

Zatímco při distribuci v kinech režijní debut exprezidenta Václava Havla Odcházení příliš diváků neposbíral, členové České filmové a televizní akademie ho na České lvy nominovali ve všech dvanácti kategoriích a hodně mu věří i sázkaři.

Podle informací sázkové kanceláře Tipsport má kurz 5:1. Favoritem je snímek Rodina je základ státu s kurzem 2,4:1. Ceny Český lev budou vyhlášeny v sobotu v pražské Lucerně.

Nejvíce sázkaři věří, že Českého lva v kategorii herečka v hlavní roli získá Aňa Geislerová v kurzu 1,45:1. Další kategorie by podle preferencí sázkařů u Tipsportu měl vyhrát Vladimír Javorský (hlavní role) 1,35:1 a Hynek Čermák (vedlejší role) 1,5:1.

"V dalších nominovaných kategoriích sázkaři nevěří tomu, že by Odcházení získalo další sošky. Přitom favoritem na nejlepší film je podle bookmakerů snímek Rodina je základ státu v kurzu 2,4:1, následují Poupata 3:1 a snímek Alois Nebel 4:1," uvedl mluvčí Tipsportu Michal Peterka, podle něhož lidé na České lvy prosázeli několik desítek tisíc korun.

V kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli má u Tipsportu největší naději Simona Babčáková 1,75:1, nejlepším hercem ve vedlejší roli by se mohl stát Hynek Čermák 1,50:1.

12:51
Alois Nebel vyšel německy, zahrají mu Priessnitz

Komiksová trilogie Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 Alois Nebel vyšla německy. V překladu Evy Profousové ho vydalo nakladatelství Voland & Quist. Literární dům ve Stuttgartu připravil ve spolupráci s autory také výstavu Alois Nebel - Život podle jízdního řádu.

Vernisáž bude 7. března a vystoupí na ní jesenická kapela Priessnitz.

Všech dílů komiksu o samotářském výpravčím vlaků ze stanice Bílý Potok se od vydání prvního svazku v roce 2003 prodalo na 25 tisíc.

Kreslená trilogie (Bílý Potok, Hlavní nádraží, Zlaté Hory) vypráví v sugestivních černobílých obrazech příběhy zdánlivě obyčejných lidí na okraji společnosti. V hlavní roli vystupuje Alois Nebel, který celý život pracuje u dráhy. Sbírá jízdní řády, občas zajde na pivo, občas v mlze vidí to, co jiní nevidí.

14:03
Michal Prokop vydá studiové album s Petrem Skoumalem

Zpěvák a moderátor Michal Prokop začíná po šesti letech od nahrávky Poprvé naposledy natáčet nové studiové album. Pětašedesátiletého Prokopa při nahrávání doprovodí současný Framus Five s hostujícím klávesistou Petrem Skoumalem.

Na desce bude osm písní přímo z dílny Prokopa, tři od Skoumala, jedna nebo dvě od Jana Hrubého a Luboše Andršta. Za tvůrce o tom dnes informoval Jiří Sedlák.

Zatím bezejmenná nahrávka, která by se měla objevit v létě, prý bude po hudební stránce velmi pestrá. "Chvíli rockově bluesová, chvíli najazzlá, chvíli písničková, chvilku i country, postavená na skvělých textech. Kořeny v letech šedesátých, zvuk poučený jednadvacátým stoletím," charakterizuje nahrávku Prokop.

Písně z více než 90 procent vznikly na hotové texty. Mezi nimi jsou některé dosud nevydané texty Pavla Šruta, Prokop zároveň oslovil Skoumala, který již léta patří k jeho dvorním skladatelům. Další nabídl Jan Lacina.

"Po šesti letech od vydání posledního alba Poprvé naposledy jsem měl najednou chuť zkusit ještě jednou něco nového. Hodně mi pomohlo nové domácí studio, které jsem si zřídil a kde jsem vyrobil během roku osm demosnímků nových písniček," uvedl Prokop. (čtk)

16:45
Mladí umělci vystavují "v obýváku" Decoland

Čtrnáct současných výtvarných umělců vyměnilo galerijní prostor za obývací pokoj. Netradiční výstava Umělci v obýváku je ode dneška k vidění v showroomu s designovým nábytkem Decoland v Praze. Unikátní instalace propojuje svět bydlení se světem umění. Vznikla ve spolupráci s projektem Byró, který představuje zajímavá díla současných českých autorů v kontextu netradičního prostoru.

"Často se setkávám s tvrzením: tohle bych si domů nepověsil. Chceme ukázat, že umění a interiérový design můžou společně zajímavě fungovat," uvedl kurátor Ondřej Horák. Cílem výstavy je podle něj představit galerijní umění v odlišném prostředí, ale také nabídnout možnost zakoupit vystavená díla bez zbytečných překážek.

Do projektu se zapojili mladí umělci jako Michal Pěchouček, Pavla Sceranková, Jiří Franta, David Böhm, Evžen Šimera nebo Tereza Sochorová. Umělecká díla jsou začleněna do expozice podejny, svět interiérového designu se zde setkává s různými formami výtvarného umění.

Nositel ceny Jindřicha Chalupeckého výtvarník Pěchouček vystavil v pastelově laděné expozici nábytku své dílo ze série "šitých" obrazů. Igor Korpaczewski zase na svých malbách pomyslně "zaparkoval" na stěny dva americké sporťáky. Jan Fabián vystavil broušenou misku určenou pro domácí mazlíčky. Od slovenské výtvarnice Scerankové jsou k vidění "rozfázované" křeslo a stoleček s vyboulenou stolovou deskou. (čtk)

17:21
Národní divadlo nechce opustit Divadlo Kolowrat, prostor chce dál využívat

Národní divadlo v souvislosti s vypršením dvacetiletého bezplatného nájmu nepočítá s opuštěním Divadla Kolowrat, naopak hodlá na základě dohody s majiteli tento divadelní prostor dále využívat. Zástupci ND jednají s Dominikou Kolowrat-Krakovskou o tom, jakým způsobem bude vzájemný vztah od jara 2013 fungovat. Informoval o tom mluvčí Národního divadla Ondřej Palouš.

Vedení ND tak upřesnilo materiály ministerstva kultury o rekonstrukci interiéru a modernizaci technického zařízení Nové scény ND. Náměstek ministryně kultury pro umění, literaturu a knihovny Radek Zdráhal začátkem týdne uvedl, že jedním z podstatných důvodů pro plánovanou rekonstrukci Nové scény ND je možnost získání nových prostor pro činohru ND.

Rekonstrukce však podle Palouše s nájmem v Kolowratském paláci nesouvisí. Činohra ND se příští rok totiž přestěhuje do provozní budovy ND, nikoli na Novou scénu. Z provozní budovy se během jara patrně odstěhuje operní ansámbl do Státní opery, která bude sídlem správy opery.

"S paní Dominikou jsme si řekli, že chceme, aby Divadlo Kolowrat fungovalo dál, abychom měli možnost dál tam uvádět svá činoherní představení. Budeme jednat o jakési společné správě tohoto prostoru," sdělil ředitel ND Ondřej Černý. Je přesvědčen, že nová dohoda bude pro obě strany výhodná, a Kolowrat tak zůstane součástí hracích prostor ND. (čtk)

09:42
O víkendu můžete naposledy navštívit výstavu děl, jejichž cena přesahuje miliardu korun

Přes 24 500 návštěvníků dosud do Galerie výtvarného umění v Ostravě přilákala výstava Černá slunce/Odvrácená strana modernity 1927-1945. Právě o tomto víkendu mají návštěvníci poslední šanci prohlédnout si expozici, která představuje umělecká díla za více než miliardu korun. Výstava se zařadila mezi nejúspěšnější projekty galerie.

Galerie v posledních třech letech uspořádala několik atraktivních projektů - například výstavu moderního umění Sváry zření v roce 2009 navštívilo přes 30 000 lidí.

"Výstavy jsou počtem návštěvníků porovnatelné, přestože je každá z nich charakterem naprosto jiná. Sváry zření představovaly umění počátku 20. století, Černá slunce prezentují díla surrealisticky orientovaná, která mají víceméně zádumčivé obsahové roviny. Významnou roli v návštěvnosti hraje také to, že u Černých sluncí je pouze jeden den s volným vstupem. V těchto souvislostech jsou Černá slunce stejně úspěšným výstavním projektem jako Sváry zření," řekl ČTK ředitel galerie Jiří Jůza.

11:35
Top ten naruby: Knihovna vystavuje tituly, které si nikdo nepůjčil

Netradiční výstavu loňských knižních novinek, společná čtení, výstavy, křty knih i ocenění nejvěrnějších čtenářů připravila na březen - měsíc čtenářů Knihovna města Plzně. Zhruba dvě desítky akcí jsou určené pro registrované čtenáře i další zájemce. Část pořadů je spjata s osobností Boženy Němcové, od jejíž smrti uplynulo letos 150 let, a s Karlem Poláčkem, který se narodil před 120 lety, řekla ředitelka knihovny Helena Šlesingerová.

Pobočka knihovny v Plzni - Lobzích připravila například netradiční výstavku knih. "Expozice s názvem Top ten naruby nabídne knižní novinky z roku 2011, které nebyly ještě ani jednou vypůjčeny a jistě nezaslouženě odpočívají v regále," popsala ředitelka. Lidé se mohou podle ní těšit na veřejné čtení z knih Karla Poláčka, na čtení pro děti a na přednášky o Boženě Němcové.

Chybět nebude čtecí maraton, připravena je anketa pro dospělé i komentované čtení pro seniory. Na programu je křest básnických sbírek O čem jde řeč Romana Knížete a Vernisáž Květy Monhartové.

14:04
Divadla společně přivítají jaro. Hrami o snowboardingu a polárnících

Tři divadelní prostory - Alfred ve dvoře, Studio ALTA a divadlo Ponec, hodlají společně přivítat jaro. Pro rodiče s dětmi a mladé publikum připravují na konec března tematický blok čtyř představení - Arktický Robinson, Polaris, Sněžná revoluce a JaroSlav.

Zima dá o sobě naposledy vědět v inscenaci Sněžná revoluce, kterou 17. března uvede divadlo Ponec. Soubor Jiná prkna v ní vtipnou formou vypráví příběh zrodu snowboardingu v Čechách.

V Alfredu ve dvoře a ve Studiu ALTA se rozloučí se zimou dvěma projekty Vojtěcha Švejdy a seskupení Wariot Ideal. Arktický Robinson vypráví o českém dobrodruhovi Janu Eskymo Welzlovi, který jako jeden z mála úspěšně dobyl na konci 19. století Severní pól, aby se zde mimo jiné stal eskymáckým náčelníkem. Představení pro děti od sedmi let uvede Alfred ve dvoře 22. března.

Polaris - představení "o síle lidské vůle k přežití", se zase opírá o příběh polárníků, kteří na ledoborci Polaris putovali k Severnímu ledovému moři. Večer plný mužné romantiky uvede Studio ALTA 23. března

19:38
Zlínské divadlo uvedlo Romanci pro křídlovku režiséra Jakuba Nvoty

Městské divadlo ve Zlíně dnes večer představilo v premiéře inscenaci Romance pro křídlovku. Jednu z nejslavnějších českých básní, kterou napsal volným veršem František Hrubín, nastudoval slovenský režisér Jakub Nvota. Známý příběh lásky s tragickým koncem popisuje citové vzplanutí Františka, Teriny a Tonky.

Poetický příběh se odehrává v roce 1930 a je Františkovým retrospektivním vzpomínáním na období jeho dospívání, na osudovou lásku k Terině i fyzickou lásku k Tonce. Ve zlínském nastudování postavu Františka ztvárnili tři herci, kteří zobrazují minulost, přítomnost i budoucnost. Nejmladšího Františka hraje student JAMU třiadvacetiletý Aleš Petráš. Herec Luděk Randár ztvárnil Františka o 30 let staršího a hostující Stanislav Valla představil jeho nejstarší podobu.

Jakub Nvota se ve Zlíně představil již zrežírováním inscenací Dekameron, Sluha dvou pánů, Splašené nůžky, Kočičí hra či Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách. Romance pro křídlovku pro něj znamená základní lidský příběh o lásce a smrti, kdy člověk zažívá první lásku, zamilovanost a zážitek ze smrti svého bližního. Příběh lásky, která v sobě obsahuje i tragický konec, tak zůstává jako vzpomínka na celý život. (čtk)