On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
02:58
Madagaskar 3 v kinech předběhl Promethea téměř o 15 milionu dolarů

V severoamerických kinech se uplynulý víkend nejvíc chodilo na animovaný snímek Madagascar 3. Během prvních tří dnů se mu podařilo vydělat 60,4 milionu dolarů, téměř stejně, jako když se do kin v roce 2008 dostal druhý díl, uvedla agentura Reuters.

Podle distributora Paramount jde o větší částku, než jakou během svých prvních dnů vydělal konkurenční Kocour v botách nebo Kung Fu Panda 2 (47,7 milionu dolarů) od DreaWorks.

Na druhém místě skončil Prometheus Ridleyeho Scotta. Podle distributora 20th Century Fox je výsledek 50 milionu dolarů nad očekávání slušný.

Na třetím místě skončila Sněhurka a lovec s 23 miliony dolarů. Snímek už za dva týdny vydělal dohromady 98,6 milionu.

Čtvrtí jsou Muži v černém 3 s 13,5 miliony dolarů. Během tří týdnů snímek nasbíral celkem 135,5 milionudolarů.

03:00
Kinobus DPP uvádí až do 1. září výhradně české filmy

Celkem třiadvacet lokalit v Praze a blízkém okolí navštíví do začátku září mobilní kino Dopravního podniku hlavního města Prahy. Projekt nazvaný Kinobus setrvá na každém místě tři až čtyři večery a uvede výhradně české snímky. Vstup je zdarma.

V neděli večer byl tím prvním historický film Petra Nikolaeva Lidice, který připomněl 70. výročí lidické tragédie. I přes nepřízeň počasí přilákal publikum k blízkosti rozhledny na Petříně, kde je první zastávka. "Lidické výročí jsme připomněli i výstavou, prezentací památníku a hudebním programem před projekcí," řekla mluvčí dopravního podniku Monika Lojínová.

Podle ní se promítá za každého počasí, přičemž každý den mohou v rámci turné diváci přispět na konto veřejné sbírky Pomozte dětem. Letos se mohou diváci těšit na muzikálové pátky prostřednictvím snímků Kvaska, Rebelové a Starci na chmelu, na dramatické neděle, kdy budou uvedeny snímky jako Rodina je základ státu či Alois Nebel nebo na české komedie, které tvoří většinu programu.

"Páteční večery obohatí produkce kapel studentů a absolventů konzervatoře a školy Jaroslava Ježka," dodala mluvčí. Kinobus nabízí 200 míst k sezení, bezplatnou půjčovnu dek a možnost zakoupit si občerstvení. Deštník v případě špatného počasí však musí mít každý svůj. Letošní pouť bude zakončena 1. září na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Projekce začínají v těchto dnech od 21:45 hodin, ve druhé polovině srpna už od 20:30 hodin. Dalšími zastávkami Kinobusu budou Suchdol, Vysočany, Prosek a Čakovice. Více informací o letošním pátém ročníku získají zájemci na adrese www.dpp.cz/kinobus. (čtk)

06:18
Arabové hledají talent bez žen, zpěvu a tance

Žádné ženy, žádné písně a žádný tanec, taková jsou pravidla televizní show Arabové hledají talent. S okleštěnou verzí přišlo podle agentury AFP saúdskoarabské město, považované za baštu konzervativního islámu. Konkurs do soutěže se podle zdejšího deníku Al-Haját uskuteční z iniciativy internetového klubu v metropoli ultrakonzervativní provincie Kásim Burajdě.

Tato oblast je považována za kolébku vahhábismu, striktní odnože islámu. Soutěže "Burajda hledá talent" se nesmějí účastnit ženy. Účastníci také nebudou smět tancovat, ani používat hudební nástroje, které zakazují adepti jedné ze striktních interpretací muslimského náboženství. Soutěžícím tak nezbude nic jiného než představit "náboženské zpěvy, recitovat básně či předvádět sportovní výkony", napsal deník.

Konkurs se uskuteční v divadle pod širým nebem, přičemž tříčlennou porotu budou tvořit básník, režisér a televizní moderátor. Veřejnost svým favoritům může posílat hlasy. Al-Haját nicméně nenapsal, zda jako diváci mohou být účastny také ženy. Saúdskoarabská televizní stanice MBC se sídlem v Dubaji vysílá úspěšný program Arabové hledají talent už dva roky. Tato show se objevila už ve 32 zemích. (čtk)

08:02
Kytara Les Paula se vydražila za 3,6 milionu korun

Za 180 tisíc dolarů (přes 3,6 milionu Kč) byla v New Yorku vydražena vzácná kytara, kterou navrhl a vlastnil známý kytarista Les Paul. Prodej nástroje byl součástí dvoudenní aukce jeho hudebních nástrojů a dalších osobních věcí, která vynesla téměř pět milionů dolarů (přes sto milionů korun). Oznámila to v noci na dnešek agentura Reuters.

Vydražený vzácný prototyp kytary značky Gibson byl vyroben před 30 lety a do prodeje byl dán s dalšími nástroji z Paulovy sbírky. Patří k nim také kytara Fender NoCaster z roku 1951, která byla vydražena za 216 tisíc dolarů, a Epiphone Zephyr ze 40. let minulého století přezdívaný Klunker #3, za nějž nový majitel zaplatil 144 tisíc dolarů. Výtěžek víkendové dražby půjde na konto nadace Les Paul Foundation, kterou kytarista založil mimo jiné na podporu hudebního vzdělávání a lékařské výzkumy. (čtk)

08:03
Supraphon vydává další nahrávky V+W

Vydavatelství Supraphon připravilo další CD s dosud neznámými zvukovými záznamy legendární dvojce Voskovec a Werich. V polovině června poprvé zveřejní zvukové dopisy Jiřího Voskovce a jeho rozhovory s Janem Werichem natočené v roce 1974 ve Vídni. "Po úspěšném vydání CD Poslední forbína se záznamem tohoto setkání opět přicházíme s neznámými nahrávkami.

Pod názvem Jiřímu Voskovcovi k narozeninám obsahuje CD soubor zvukových dopisů, které posílal svému životnímu druhovi do Prahy v 60. a 70. letech," řekl mluvčí Supraphonu Vladan Drvota. Na takzvaných dopimluvech, jak je Voskovec a Werich nazývali, jsou písně, vyprávění o snech, nejrůznější nápady, nevšední návrhy projektů i scénář dialogu, realizovaného v roce 1964 pod názvem Rozhovor přes oceán. Ze zvukových dopisů vysvítá Voskovcovo niterné uvažování, jeho koncepční myšlení, invence, s níž organizoval přes oceán nahrávku společné rozpravy, i role Jana Wericha, roubujícího na nápady přítele své imprese s neuvadající schopností souznění.

"Zajímavé jsou i jinotaje, jimiž Voskovec obcházel cenzory a kontrolory Werichovy pošty," dodal Drvota. Na CD je zařazen také doplňující záznam z vídeňského setkání V+W, kde Jiří Voskovec vzpomíná na rodný dům na Sázavě a na dědečka Soběslava Pinkase. Nové a zcela neznámé nahrávky pocházejí, tak jako tomu bylo u předchozí Poslední forbíny, z archivu sběratele a znalce díla V+W Karla Koliše, který je autorem doprovodných textů na přebalu. (čtk)

09:30
Švandovo divadlo chystá osm novinek

Pražské Švandovo divadlo chystá na příští sezonu osm novinek, mezi nimi inscenace na motivy slavného filmu Nebe nad Berlínem či Kvílení Allena Ginsberga. Ouverturou sezony bude podle uměleckého šéfa smíchovské scény Doda Gombára inscenace Eskalátor s podtitulem "manifest outsidera" Karla Koppy.

V režii a podle scénáře Martina Františáka se 24. listopadu na scéně objeví horor Mary Shelleyové Frankenstein, který v polovině 90. let převedl na plátno Kenneth Branagh s Robertem De Nirem v hlavní roli. Dalším titulem bude 19. ledna Nebe nad Berlínem Wima Wenderse a Petera Handkeho; inscenace na motivy kultovního filmu z 80. let. Scénář napsal Gombár s Petrem Štindlem, který bude režisérem.

Na jaře 2013 uvede Švandovo divadlo Krakatit Karla Čapka v adaptaci Martiny Kinské a ředitele této scény Daniela Hrbka, který inscenaci nastuduje. Dodo Gombár připraví na konec sezony vítězné dílo dramatické soutěže o nejlepší českou a slovenskou divadelní hru za rok 2011, postavené na půdorysu absurdního dramatu. Jan Kratochvíl mu dal název Vladimirova děvka a získal za ně cenu Alfréda Radoka. Studio Švandova divadla dalo příští sezoně název Na ex! (extrém, exces, experiment..).

První bude hra Lucie Kolouchové a režisérky Natálie Deákové nazvaná Parchant Marilyn, jejíž premiéra se uskuteční v polovině října. Následovat bude Kvílení amerického básníka a jedné z vůdčích osobností beatnické generace Allena Ginsberga v adaptaci a režii Braňa Mazúcha. Ginsberg v této své básni otevřeně popisoval veškeré zážitky a postřehy týkající se sexu, kvůli čemuž byl obviněn z obscénnosti.

Právě následný soud o šíření nemravné literatury tuto jeho nejslavnější báseň zpopularizoval. Je svědeckou výpovědí o "generaci zničené šílenstvím", má formu rapsodického nářku a stala se manifestem celé beatnické generace. Režisér David Šiktanc uvede v březnu příštího roku ve studiu hru významného německého dramatika, scenáristy a režiséra Tankreda Dorsta Zatáčka. Už dříve ji uvedla divadla ve Zlíně a v Chebu.

Přídavkem sezony bude koncem května inscenace nazvaná Cry Baby Cry, za jejímž autorstvím i režií se skrývá "kolektiv pracovnic". Jde o autorskou inscenaci dámské části hereckého souboru Švandova divadla. (čtk)

12:17
Ministerstvo kultury souhlasí s obnovou zničeného divadla Valtice

Ministerstvo kultury schválilo v pátek projekt památkářů na obnovu zcela zničeného barokního divadla v zámku ve Valticích na Břeclavsku. Může začít výběr dodavatele stavby. Dnes to řekl mluvčí jihomoravských památkářů Zdeněk Musil.

Obnova divadla, jež za komunismu sloužilo jako garáž pro traktory a později jako diskotéka, přijde na čtvrt miliardy korun. Půjde o jeden z nejdražších projektů obnovy památek v ČR. Přibližně 85 procent nákladů zaplatí EU.

Schválení ministerstvem znamená, že památkáři mohou v projektu pokračovat. V obnovené památce by mělo sídlit Národní centrum divadla a tance. Činnost by mohlo zahájit za dva roky. Divadlo by se mělo stát dějištěm různých festivalů a domovskou scénou pro divadelní a folklorní soubory z Břeclavska.

Náklady na jeho obnovu jsou zatím přibližné. Památkáři předpokládají, že budou o deset procent nižší. Snížit by se měly vzhledem k velké poptávce stavebních firem po zakázkách.

Přestože je divadlo ojedinělou stavbou, mělo pohnutý osud. Coby divadelní scéna bylo využíváno až do druhé poloviny 20. století. Pak byly jeho interiéry vybourány a změnily se v garáž pro zemědělské stroje. Objekt bude obnoven s pomocí dokumentace, která se zachovala v archivech památkového ústavu.

Valtický zámek je součástí Lednicko-valtického areálu, zapsaného od roku 1997 na seznam světových památek UNESCO. V této oblasti se připravuje i další rozsáhlý projekt - obnova jízdáren zámku v Lednici. Přijde na přibližně půl miliardy korun.

Vznikly spekulace, že je projekt předražený. Některá média to dávala do souvislosti s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem. Hejtman následně požádal ministerstva kultury a financí o podrobnou kontrolu projektu. Lednické jízdárny a konírny jsou větší než známý zámek. Říká se jim Palác koní. (čtk)

13:12
Fasáda Národního divadla se bude rekonstruovat od června až do roku 2015

Až do konce roku 2015 potrvá rekonstrukce fasády a vnějšího pláště historické budovy Národního divadla v Praze. Začala 1. června po důkladném restaurátorském průzkumu. Celkové náklady dosáhnou 94,6 milionu korun.

"Rekonstrukce Zítkovy budovy je obtížný projekt, který vzhledem ke stavu jejího pláště není možné odkládat. Restaurátoři a další specialisté se musejí vyrovnat s původními unikátními stavebními postupy i s nedokonalostmi dřívějších oprav," řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze ředitel české první scény Ondřej Černý. Minimálně v raných fázích nebude mít rekonstrukce podle něj vliv na provoz divadla.

Stav kamenných prvků, omítek i štuků ovlivnilo nejen počasí, ale i umístění budovy mezi rušnými komunikacemi v centru města. Generální oprava čeká obvodový plášť včetně všech plošných, plastických, zdobných a uměleckých prvků z kamene, omítky i štuku a také oplechované části fasády, mříže, podstavce, nástěnné malby, okna, dveře, terasy a balkony.

Součástí zakázky je stožárové osvětlení budovy, dlažba pod vstupem a kočárovnou, vnější zóny pro očištění obuvi, podstavce trig a balustrádové zábradlí mostu nad Divadelní ulicí včetně nové kamenné lavičky.

Rekonstrukce bude probíhat ve čtyřech samostatných etapách. První, která má být ukončena koncem května 2013, se týká severní fasády směrem k Národní třídě a oprav balkonů a teras po celém obvodu budovy. Pak přijde na řadu východní fasáda mířící k Divadelní ulici a Nové scéně. Ve třetí etapě dojde na jižní fasádu, naposled přijde na řadu fasáda k Vltavě. Harmonogram je orientační, cílem je opravit budovu co nejrychleji, aby byl provoz divadla omezen jen v nezbytné míře.

Rekonstrukci provádí stavební společnost OHL ŽS, která vyhrála výběrové řízení. Podílet se na ní budou restaurátoři Akademie výtvarných umění, odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Laboratoře molekulové spektrometrie VŠCHT v Praze či Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd.

"Fasáda historické budovy utrpěla už při požáru v 19. století. Divadlo se pak několikrát opravovalo, přičemž rekonstrukce z let 1977-1983 nebyla nejšťastnější. Nezvolili tehdy dobrou technologii opravy fasády, problémem jsou izolace teras a balkonů. Omítky byly otryskány a nová štuková vrstva se odlupuje," řekl Pavel Jerie z Národního památkového ústavu.

Divadlo vypsalo soutěž na rekonstrukci fasády v únoru 2010, jediným kritériem byla cena. Rekonstrukci fasády předcházela oprava střechy, zábradlí a sousoší trig, která skončila v roce 2008. (čtk)

14:54
Divadlo na Vinohradech kvůli zranění Havlové ruší tři Schillery

Pražské Divadlo na Vinohradech zrušilo tři reprízy inscenace Schillerova dramatu Marie Stuartovna, které se měly uskutečnit 12., 19. a 20. června. Důvodem je podle ředitele této scény Jindřicha Gregoriniho menší zranění představitelky titulní role Dagmar Havlové, která na šikmém jevišti uklouzla.

"Minulý týden, konkrétně v pátek 8. června, si paní Havlová při děkovačce inscenace Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!! Postmuzikál pohmoždila zápěstí. Ruku bude mít v sádře," řekl Gregorini.

S oběma tituly počítá tato scéna i na podzim, kdy se ujme funkce jejího ředitele Tomáš Töpfer. Podle něj bude mít v únoru 2013 premiéru například inscenace podle méně známého Ibsenova dramatu Rosmersholm nazvaná Rebeka právě s Dagmar Havlovou v titulní roli.

"Dramaturgie ji věnuje jejímu významnému životnímu jubileu, režisérem inscenace bude nový umělecký šéf Juraj Deák," řekl Töpfer.

Absolventka brněnské JAMU Dagmar Havlová nejprve několik sezon působila v pražském Divadle Jiřího Wolkera, v letech 1979-1997 byla členkou hereckého souboru Divadla na Vinohradech, pak se věnovala činnosti mnohaleté předsedkyně Správní rady Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, jejíž je spoluzakladatelkou.

Do roku 2003 plnila povinnosti vyplývající z postavení manželky hlavy státu. Na jeviště Vinohrad se vrátila jako host rolí Kathleen Hoganové ve hře Israela Horovitze Chvíle pravdy v režii Ladislava Smočka. V roce 2008 nastudovala opět jako host roli Raněvské v Čechovově dramatu Višňový sad v režii Vladimíra Morávka. Od sezony 2009/2010 je opět členkou hereckého souboru Divadla na Vinohradech. (čtk)

17:14
Dva Kubínovy obrazy vydraženy v londýnské aukci za 4,5 milionu Kč

Dva obrazy českého avantgardního výtvarníka Otakara Kubína byly dnes vydraženy v aukční síni Sotheby's v Londýně za celkovou sumu 144.100 liber (4,5 milionu korun). V obou případech prodej překonal očekávání zhruba o polovinu. Informovala o tom aukční síň na svých internetových stránkách.

Pod pořadovým číslem 20 se za 73.250 liber (2,3 milionu korun) prodala olejomalba Duel o velikosti 79 krát 93 centimetrů. Její cena se odhadovala na 30.000 až 50.000 liber. Druhé plátno Postava o velikosti 88 krát 69 centimetrů) bylo vydraženo za 70.850 liber (2,2 milionu korun), přičemž odhad činil 40.000 až 60.000 liber.

Malíř, grafik a sochař Kubín patří ke generaci malířů české moderny z počátku 20. století. Kubín byl členem avantgardní skupiny Osma a představitelem pařížské školy. Ve svém raném expresívním díle se inspiroval zejména tvorbou Vincenta van Gogha a Paula Gauguina. Od van Gogha přejal způsob rozpracování barevné pasty na plátně. Přes osobité pojetí kuboexpresionismu došel Kubín až k neoklasicismu. Ve Francii, v krajině Provence, kam se přestěhoval i se svou manželkou, vytvořil v letech 1912 až 1913 svá vrcholná díla.

Kubín, rodák z jihomoravských Boskovic, absolvoval v letech 1898-1900 sochařsko-kamenickou školu v Hořicích, od roku 1900 do roku 1904 studoval Akademii výtvarných umění v Praze. Zemřel v roce 1969 v Marseille. (čtk)

18:01
Čínská terakotová armáda se rozrostla o 110 bojovníků

Čínští archeologové odhalili u města Si-an na západě země dalších 110 vojáků slavné terakotové armády. Postavy válečníků v životní velikosti, vyrobené z pálené hlíny a dosahující stáří 2200 let, byly objeveny nedaleko monumentální hrobky prvního čínského císaře Čchin Š'-chuanga.

"Při vykopávkách v lokalitě o rozměru 200 metrů čtverečních bylo odhaleno celkem 110 terakotových postav," řekl Šen Mao-šeng z muzea Čchin Š'-chuangových terakotových válečníků a koní. "Nejpozoruhodnější je na novém nálezu to, že figury jsou ve velmi dobrém stavu a jsou barevně zdobené," dodal.

Podle Šena byli experti překvapeni tím, jak málo barvy na postavách vybledly. Archeologové prý také vědí o dalších 11 figurách z pálené hlíny, které ještě nebyly ze země vyzdviženy.

Odkryto bylo dále 12 hliněných koní, části vozů, zbraní a nástrojů. Objev zahrnuje i štít, který podle všeho užívali vojáci dynastie Čchin (221-206 př.n.l.) a který je zdoben geometrickými vzory červené, zelené a bílé barvy.

Císař Čchin Š'-chuang, v jehož monumentální hrobce byly již dříve nalezeny stovky figur 2200 let staré terakotové armády, se stal prvním sjednotitelem Číny, když dokázal pokořit okolní rivalská království. V zemi rovněž zavedl jednotný psaný jazyk, jednotný systém měr i měnu a také jednotný právní řád a daňový systém. Dal rovněž vybudovat rozsáhlou dopravní infrastrukturu, především důmyslný systém cest a kanálů.

Předpokládá se, že smyslem armády, jež by měla podle odhadů čítat na 8000 bojovníků, bylo bránit císaře v posmrtném životě. Objevena byla údajně rolníky hloubícími studni v roce 1974, v roce 1987 byla zapsána na listinu světového kulturního dědictví UNESCO. (čtk)

18:48
Program Media rozdělil filmařům za 10 let 340 milionů Kč

Už deset let podporuje program Evropské unie Media české distributory, filmaře a festivaly. Během té doby jim rozdělil 340 milionů korun. Pro český film představuje účast v něm kromě financí lepší přístup na evropský trh, budování kontaktů i zahraniční spolupráce. Na dnešní tiskové konferenci v Praze to řekla ředitelka pražské kanceláře Media Desk Daniela Staníková.

Třetina podpory - 119 milionů korun - připadla na distribuci evropských filmů. "Většina uměleckých snímků je tu uváděna s touto podporou," uvedla Staníková. Příkladem jsou snímky Železná lady, Turínský kůň, Další rok a dokument Pina 3D. Dosud jich bylo uvedeno 143, nejnavštěvovanějším byla Edith Piaf s počtem 155 tisíc diváků.

Zhruba 22 procent evropské podpory - 79 milionů korun - získali producenti na vývoj 84 filmů, v kinech se objevilo 33 z nich. Naposledy dokument Soukromý vesmír Heleny Třeštíkové, hrané filmy Modrý tygr Petra Oukropce a Čtyři slunce Bohdana Slámy a animovaný Kozí příběh se sýrem režiséra Jana Tománka. "Podpora, kterou jsem v roce 2008 získala pro Soukromý vesmír, byla zásadní. Pomohla mi získat další partnery a snímek dokončit," komentovala to Třeštíková. Dostala i peníze na film René a na připravované časosběrné snímky Sestřičky, Bára a Anna.

Program Media podporuje i festival dokumentů o lidských právech Jeden svět, Anifest v Teplicích, Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež Zlín, Letní filmovou školu v Uherském Hradišti, studentský Fresh Film Fest a mezinárodní přehlídku dokumentů v Jihlavě. Dosud na to rozdělil téměř 48 milionů korun. Podporu získal i trh námětů dokumentárních filmů East European Forum, který přivítal 600 východoevropských tvůrců a producentů, stovku televizních producentů, mezinárodní distributory, nákupčí a dramaturgy.

Kromě přímé finanční pomoci podporuje Media vzdělávání filmových profesionálů. Jejími programy prošlo na 500 českých filmařů, převážně producentů. Od roku 2002 Media podpořila vzdělávací projekty v Česku téměř 65 miliony korun. Důležitá je podpora kin uvádějících evropské filmy, sdružené v síti Europa Cinemas. V Česku jde o 28 kin v 18 městech.

"V programu Media je 32 zemí, naše úspěšnost se pohybuje nad evropským průměrem," dodala Staníková. Vloni získal český filmový průmysl 56,5 milionu korun, k producentům směřovalo devět milionů. Díky tomu pracuje Jan Švankmajer na filmu Hmyz podle motivů hry bratří Čapků Ze života hmyzu a Václav Marhoul připravuje film Nabarvené ptáče podle Jerzyho Kosinského. Před vstupem do EU dostávalo Česko zpět zhruba dvakrát tolik vložených prostředků. Dnes už se to podle Staníkové přesně spočítat nedá, protože ČR platí do EU celkový příspěvek, ale návratnost je zhruba stejná.

V roce 2013 Media skončí. Od roku 2014 navrhuje Evropská komise nový program na podporu kultury Creative Europe. Plánovaný rozpočet ve výši 1,8 miliardy eur (46 miliard korun) je vyšší o 37 procent. (čtk)

06:23
Laureáti Nobelovy ceny dostanou o pěti nižší odměnu

Laureáti Nobelovy ceny dostanou nižší odměnu. Nobelova nadace oznámila, že sníží finanční odměnu spojenou s cenou o pětinu na osm milionů švédských korun (téměř 23 milionů Kč). Nobelova cena se udílí za vynikající výsledky v oblasti vědy, literatury a za mír.

Nadace v prohlášení uvedla, že náklady na vyplácení odměn v posledním desetiletí překročily výnosy z úroků a investic na kapitálovém trhu. Je proto nezbytné snížit ocenění z dosavadních deseti milionů švédských korun. "Nobelova nadace je odpovědná za to, aby peníze pro ocenění zůstaly na vysoké úrovni i v dlouhodobém horizontu," uvedl podle agentury Reuters generální ředitel Lars Heikensten. "Vyhodnotili jsem proto, že je důležité podniknout nutná opatření ve správný čas."

Nadace také začala snižovat náklady na administrativu a omezí i výdaje na oslavy spojené s předáním Nobelovy ceny, které se konají vždy v prosinci ve Stockholmu a Oslu. Nižší finanční odměnu dostanou již letošní laureáti. Vyhlašování nositelů cen se letos uskuteční v týdnu od 8. do 15. října. (čtk)

10:08
V indonéském filmu Mr. Bean Possessed hraje jiný Mr. Bean

Fanoušci slavného filmového nešiky pana Beana v Indonésii by měli být opatrní a nenechat se nalákat na nový hororový film "Mr. Bean Possessed by D.P." Nehraje v něm Rowan Atkinson, ale neznámý britský herec, který se mu jen podobá, napsala dnes agentura AFP.

Oficiální stránky na sociální síti Facebook, které jsou Mr. Beanovi věnované, napsaly: "Právě jsme se dozvěděli, že v Indonésii vznikl nový film s 'panem Beanem' v názvu. Vězte, prosím, že to nemá nic společného s vaším milovaným panem Beanem nebo panem Rowanem Atkinsonem, abyste se vyhnuli zklamání."

Producenti filmu Mr. Bean Possessed by D.P. (Pan Bean posedlý D.P.), v němž hraje známá indonéská herečka Dewi Perssiková, popřeli, že by se pokoušeli prosadit snímek jako originálního pana Beana. "Nikdy jsme nezmínili jméno Rowana Atkinsona. Říkáme jen, že v tom filmu hraje pan Bean," řekl AFP producent K.K. Dheeraj ze společnosti K2K Productions. "(V angličtině) je spousta věcí nazývaných 'bean' - kávové zrno, fazole. Můžeme to jméno používat taky, když chceme. Například v Malajsii jsou sušenky Mr Bean, ale to neznamená, že jde o výrobek Rowana Atkinsona," dodal.

Ve filmu, který měl premiéru minulý týden, je "Mr. Bean" ztvárněný neznámým britským hercem v podobě mumiovitého ducha, jehož posedne vnadná Perssiková. Ta je v Indonésii běžně známá pod iniciálami D.P. (čtk)

10:32
Promethea v kinech vidělo 48 tisíc Čechů

Akční sci-fi Prometheus režiséra Ridleyho Scotta se hned po premiéře dostala do čela tabulky nejnavštěvovanějších filmů českých kin. O víkendu ji zhlédlo 48.078 diváků. Podle informací Unie filmových distributorů odsunula na druhé místo sci-fi komedii Muži v černém 3. Tuto podívanou, rovněž v trojrozměrné podobě 3D, si nenechalo ujít 30 tisíc lidí. Celkem jich má na kontě 107 tisíc.

Třetí skončila komedie Marie Poledňákové Líbáš jako ďábel, kterou zhlédlo dalších 24.450 zájemců. Její návštěvnost už přesáhla třísettisícovou hranici. Čtvrté místo obsadil americký snímek Sněhurka a lovec a za ním skončil ještě před oficiální premiérou animovaný hit Madagaskar 3, za kterým přišlo prvních více než deset tisíc diváků.

Z domácí tvorby je rodinný snímek Tady hlídám já devátý a sportovně laděný Okresní přebor s podtitulem Poslední zápas Pepika Hnátka sedmnáctý. Na jeho kontě je už na 370.000 diváků a tržby 48 milionů korun. (čtk)

11:20
Jsou známi finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého

O prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého se uchází pět mladých výtvarníků - Adéla Babanová, autorská dvojice David Böhm & Jiří Franta, Vladimír Houdek, Richard Loskot a Jiří Thýn. Ve výběru o laureáta jsou tak autoři videí, instalací, kresby, malby a fotografií. Finalisty vybrala mezinárodní porota, v jejímž čele je podruhé kurátor galerie moderního umění MoMA v New Yorku Christian Rattemeyer.

"Cena bude udělena potřiadvacáté, vítěze vyhlásí 30. listopadu v brněnském Divadle Husa na provázku. Ceremoniálu bude předcházet od 25. října výstava nových děl finalistů v Domě pánů z Kunštátu v Brně," oznámila na dnešní tiskové konferenci v Praze Lenka Lindaurová ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Večer s názvem "Kdo tu cenu dostane? Hommage a Václav Havel" v režii Vladimíra Morávka odvysílá Česká televize.

Příští rok se laureát se svou výstavou vrátí do Národní galerie v Praze; naposledy tuto expozici hostila v roce 2001. Finalisté se letos představí mimo Prahu a poprvé v Bratislavě - doprovodný program se odehraje také v Brně, Ostravě a Hradci Králové. (čtk)

Podrobnosti připravujeme.

13:51
Fontána di Trevi se rozpadá

Římská fontána di Trevi se rozpadá a italská metropole hledá peníze na restaurování této jedné ze svých nejznámějších památek. Z barokního skvostu z 18. století se o víkendu uvolnily části římsy. Fontánu museli zabezpečit hasiči.

Římská radnice teď hledá sponzora na restaurování památky. Potřebovala by 200.000 eur (přes pět milionů korun). Římský starosta Gianni Alemanno doufá, že soukromí podnikatelé pomůžou podobně jako při restaurování Kolosea, na jehož opravu přislíbil majitel obuvnického koncernu Tod's Diego Della Valle 25 milionů eur.

Výdaje v oblasti kultury výrazně omezila vláda Maria Montiho, která zavádí drastická úsporná opatření v boji s rozpočtovými deficity.

"Plánujeme setkání s ministrem kultury Lorenzem Ornaghim. Musíme zřídit zvláštní fond na ochranu významných monumentů města," navrhuje římský starosta.

14:55
Propuštěný náměstek Zdráhal podal žalobu kvůli hospodaření Státní opery

Bývalý náměstek ministryně kultury Radek Zdráhal podal trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s hospodařením Státní opery Praha v letech 1998 až 2010. Potvrdila to mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Podle ní bylo oznámení kvůli příslušnosti postoupeno městskému státnímu zastupitelství. "V oznámení je řada smluv týkajících se Státní opery," uvedla Válová.

V letech 1998 až 2010 byl šéfem tehdejší Státní opery Praha, která se od 1. ledna sloučila s Národním divadlem, Jaroslav Vocelka. Bývalý ministr kultury Václav Riedlbauch od 30. června 2010 na jeho místo dosadil Olivera Dohnányiho.

Ministerstvo kultury opouští náměstek Zdráhal - čtěte ZDE

"Potvrzuji, že jsem trestní oznámení podal, ale o jeho konkrétních bodech hovořit nemohu. Je tam celá řada věcí, které napovídají o nehospodárném nakládání s veřejnými prostředky," řekl dnes ČTK Zdráhal, který přišel na ministerstvo s jeho minulým šéfem Jiřím Besserem.

Podle mluvčí ministerstva Markéty Ševčíkové Zdráhal z ministerstva letos v květnu odešel z organizačních důvodů a kvůli snižování počtu zaměstnanců. Měl na starosti oblast umění, knihoven a dotace pro živé umění.

Materiály o hospodaření příspěvkové organizace Státní opera začal Zdráhal shromažďovat již během svého působení na ministerstvu. Trestní oznámení prý tehdy nepodal, protože nestačil do doby své rezignace shromáždit všechny potřebné dokumenty. Také Besser pro server Česká pozice uvedl, že se v té době nepokusil záležitost předat orgánům činným v trestním řízení, protože neměl k dispozici dost důkazů. Současná ministryně kultury Alena Hanáková prý byla Zdráhalem, jemuž na ministerstvu v současné době plyne výpovědní lhůta, o jeho aktivitě informována. "Kroky a motivace bývalého náměstka Zdráhala nebude ministerstvo kultury komentovat," sdělila mluvčí ministerstva.

Ministerstvo podle mluvčí neutěšenou ekonomickou situaci ve Státní opeře v minulých letech prošetřovalo a prošetřuje a má řadu indicií, že ze strany bývalého vedení opery se stala řada přinejmenším nestandardních a podivných kroků, jež byly v rozporu se zájmy Státní opery i zájmy ministerstva coby jejího zřizovatele.

"Na ně, spíše v obecné rovině, poukazoval i bývalý náměstek Zdráhal, který o činnosti bývalého vedení Státní opery dle svých slov shromažďoval důkazy. Tyto konkrétní důkazy ale nikdy vedení ministerstva kultury nepředložil. Ministerstvo nevylučuje, že po přezkoumání veškerých důkazních materiálů a jejich vyhodnocení přistoupí k razantním opatřením včetně možného podání trestních oznámení," dodala Ševčíková. (čtk)

15:20
Komedie o těhotenství pěti párů přijde do kin 21. června

Pohledem do života pěti párů v radostném očekávání je americká romantická komedie Jak porodit a nezbláznit se, kterou dnes představila na projekci v Praze distribuční společnost HCE. Snímek má českou premiéru 21. června, na portálu csfd.cz mu fanoušci udělili 50 procent.

Jeho hrdiny jsou například televizní fitness hvězda a její partner v podání Cameron Diazové a Matthewa Morrisona, přemoudřelá dětská spisovatelka v područí hormonů a její manžel Gary něbo alfa samec čekající dvojčata se svou krásnou ženou. Další postavy se musí například poprat s tím, co dělat, když první těhotenství přijde dřív než první rande. Naproti tomu fotografka Holy, kterou hraje Jennifer Lopezová, se chystá na cestu přes celou zeměkouli, aby dítě adoptovala.

Režisér Kirk Jones film natočil podle knihy Co čekat v radostném očekávání, která je světovým bestsellerem - od prvního vydání v roce 1985 se jí prodalo přes 35 milionů kusů. Deník USA Today ji umístil do žebříčku 25 nejvlivnějších knih za posledních 25 let. Čtenáře zaujala osobitým, upřímným, moderním, empatickým a hlavně zábavným stylem. Upoutala tím i producenty.

Kirk Jones se domnívá, že mladé páry čekající první miminko se ocitají na neznámé půdě, což s sebou vždy přináší množství zábavných i dojemných situací. "Rád dělám filmy, kterým nechybí dávka humoru a emocí. Myslím, že je to magická kombinace," uvedl v distribučních materiálech.

Autorka knihy Heidi Murkoffová prý nebyla myšlenkou na zfilmování nadšena, nakonec však souhlasila. Při castingu museli filmaři vytvořit rovnováhu mezi tuctem ústředních postav. Natáčeli v Atlantě a okolí devět týdnů. Herečkám asistovala zkušená zdravotní sestra. (čtk)

16:06
Holešovský zámek připravil velkou výstavu Josefa Lady

Největší výstava Josefa Lady za poslední roky v České republice začala dnes v zámku v Holešově na Kroměřížsku. Návštěvníci si mohou prohlédnout více než tři stovky děl. Zastoupeny jsou také rané práce, které nejsou často vystavovány. Poskytl je Památník národního písemnictví, který je partnerem výstavy, řekl dnes novinářům ředitel pořádajícího Městského kulturního střediska Holešov Pavel Chmelík.

Výstava nazvaná Josef Lada Holešov 2012 je koncipovaná jako průřez dílem Josefa Lady, nejranější práce pocházejí z roku 1905, nejstarší z roku 1957. Díla do Holešova zapůjčili dvě desítky institucí i soukromí sběratelé. Na přípravě výstavy se podílel odborník na Ladovo dílo a autor monografie Jiří Olič a výtvarníkův vnuk Josef Lada. "Pravděpodobně se sem dostalo i pár věcí, které jsem na výstavě ještě nikdy neviděl," řekl dnes novinářům dvaapadesátiletý Lada, který je vystudovaným právníkem a stará se o dílo svého dědečka a zajišťuje smluvně nakladatelské záležitosti.

Sám nemaluje, říká, že talent nezdědil. "Mým nejoblíbenějším dílem je obraz Hospodská rvačka, na zámku je také vystaven," poznamenal Lada. Každý rok se podle něj objeví asi dvě nové kresby, zejména z pozůstalostí. "Jsou to většinou varianty obrazů, většinou nějaká zima," řekl Lada. Vždy je však složité rozpoznat, jestli jde o originál či napodobeninu, kterých je spousta. "Je to ošemetná věc, díla mají hodnotu statisíců," podotkl Lada.

Cena vystavených děl na holešovském zámku se podle Chmelíka pohybuje v desítkách milionů korun, proto bylo nezbytné zařídit na výstavě profesionální dozor. Ladovy práce jsou vystaveny ve čtyřech velkých sálech, na zámku se také promítá dokument o Ladovi z roku 2009. V jedné komnatě je zřízen dětský koutek, kde si mohou děti vybarvit omalovánky s Ladovými obrázky a sledovat na jeho pohádky. Výstava potrvá do konce září. (čtk)

16:54
Japonský komiks Bleach je nutné číst od konce

Po titulech Naruto, Death Note: Zápisník smrti a Crying Freeman: Plačící drak vyšel v České republice japonský komiks Bleach. První díl série komiksového fenoménu, kterého se v Japonsku prodalo 72 milionů výtisků, přináší příběhy vznětlivého studenta Ičiga Kurosakiho, který musí bojovat nejen za živé, ale i za mrtvé duše. Za vydavatelství Crew o tom informovala Margareta Vojtková.

Publikace je pro evropského čtenáře neobvyklá tím, že je na žádost tvůrců v uspořádání zprava doleva, stejně jako v Japonsku, aby byla zachována původní orientace kreseb. V praxi to znamená, že první strana knihy od autora scénáře a výtvarníka jménem Tite Kubo je v místech, kde je čtenář zvyklý na poslední stránku. Z evropského pohledu na přední straně knihy je pak upozornění "Stop, toto je konec knihy" s návodem, aby čtenář začal číst v pravém horním rohu a četl všechny panely a bubliny zprava doleva.

Bleach je podle vydavatelů knihy čtvrtý nejoblíbenější kreslený seriál v Japonsku a v Americe se drží v první desítce. Vznikly podle něj čtyři celovečerní filmy, sedm rockových muzikálů a mnoho počítačových her, figurek, triček, plakátů a knih.

"Síla Bleache spočívá i v tom, že nejen zachycuje lidský i hrdinský růst hlavního hrdiny, ale soustředí se i na postavy kolem něj. A také na příběhy mrtvých, které jsou často dojímavé i strašidelné. Rozhodně to není jen efektní řežba. Je to i o vyrovnávání se se smrtí a životem," uvedl redaktor vydavatelství Crew Ľudovít Plata.

O Bleach usilovali zástupci Crew už delší dobu, ale japonští partneři potřebovali nejprve vědět, jak se nakladatelství postará o Naruto. Teprve když byli spokojeni s provedením tohoto komiksu, byli ochotni jednat o Bleach.

"U překladu jsme narazili na poměrně zásadní a neobvyklý problém. Názvy knih i kapitol jsou anglicky a některé postavy rády prokládají své věty anglickými slovy. Nebyl by problém přeložit to do češtiny - ale byl by to velký zásah do stylu knihy. Takže jsme se rozhodli udělat komiks tak, aby co nejvíc zprostředkoval prožitek původních čtenářů a občasná angličtina zůstala," podotkl šéfredaktor vydavatelství Crew Jiří Pavlovský.

Další díly Bleache budou vycházet pravidelně, stejně jako Naruto, každé dva měsíce. (čtk)

20:10
Zemřela Ann Rutherford, herečka z Jihu proti Severu

Ve věku devadesáti čtyř let zemřela herečka Ann Rutherford, která v legendárním snímků Jih proti Severu (Gone With the Wind) hrála mladší sestru Scarlett O'Harové. V sérii Andy Hardy zase ztvárnila Polly Benedictovou, milenku postavy, jíž hrali Mickey Rooney. Informaci přinesl deník Los Angeles Times.

Rutherfordová jetšě stihla éru westernů, v nichž hrála po boku Gene Autryho nebo Johna Wayne. Hereckou profesi oficiálně opustila v roce 1976.

09:52
Gándhího zápisky se budou dražit až za 22 milionu korun

Rozsáhlý archiv zápisků, dopisů a fotografií, které vrhají nové světlo na indického vůdce Mahátmu Gándhího a jeho život v Jižní Africe, se bude dražit příští měsíc v Londýně. Očekává se, že cena dosáhne 500 až 700 tisíc liber (přibližně 16 až 22 milionů korun). Informovala o tom v noci na dnešek agentura Reuters.

Dokumenty, kterých je několik tisíc a jsou sestaveny v 18 složkách, patřily Hermannu Kallenbachovi, který se stal nejbližším přítelem Gándhího poté, co se seznámili v roce 1904 v Johannesburgu. Tato sbírka je klíčovým biografickým zdrojem jedné z nejváženějších osobností 20. století. "Valná většina z toho je neznámá a nepublikovaná a také nevyužívaná vědci jedné nebo dvou posledních generací," uvedl Gabriel Heaton, odborník na knihy a rukopisy z dražební síně Sotheby's, která archiv prodává.

"Je tam spousta materiálů, které přispějí k rozšíření našich znalostí o Gándhím a jeho životě," řekl agentuře Reuters. Tyto dokumenty půjdou do aukce jako jedna položka během dražby 10. července. "Gándhí je jednou z nejmonumentálnějších postav 20. století," odpověděl Heaton na dotaz, proč jsou memorabilie na tuto historickou osobnost stále vyhledávané a žádané. Jedním z nejbizarnějších prodejů z poslední doby byly vzorky půdy a stébel zakrvácené trávy údajně z místa, kde byl Gándhí v roce 1948 zavražděn. Letos v dubnu se vydražily za 10 tisíc liber (více než 310 tisíc korun), zatímco Gándhího brýle vynesly 34 tisíc liber. (čtk)

10:13
Dnes večer bude předána Kouteckého cena

Autor nejlepšího dokumentárního filmu za loňský rok dnes večer převezme cenu Pavla Kouteckého. Do soutěže bylo přihlášeno 90 snímků, porota z nich vybrala deset nejlepších. Šanci získat cenu mají dokumentaristé David Vondráček, Vít Janeček, Veronika Mikalová, Olga Sommerová, Martin Dušek, Šimon Špidla, Martin Mareček, Saša Dlouhý s Romanem Vávrou, Helena Třeštíková a Klára Řezníčková.

Vyhlášení vítěze se uskuteční v pražském divadle Archa. Zatímco vloni se porotci shodli poměrně rychle na sedmi nominovaných filmech, o nejlepších dokumentech za uplynulý rok diskutovali letos dlouho. Využili možnost nominovat do letošního šestého ročníku maximální možný počet deseti titulů. Vítěz si odnese cenu spojenou s finanční částkou 100.000 korun. Loni ji převzala režisérka Linda Jablonská a účastníci dokumentární dílny Inventura za film Pozemšťané, koho budete volit? (čtk)

10:52
Na Staroměstské radnici se vystavují pražské stavby

V románsko-gotických prostorách Staroměstské radnice byla v úterý zahájena výstava s názvem Na prahu Velké Prahy a dál. Návštěvníkům až do 8. července představí mnohé méně známé stavby pražských městských částí a katastrálních území mimo hlavní centrum.

"Je to velice přínosná výstava zejména pro ty návštěvníky, kteří jsou v Praze poprvé a s její architekturou se teprve seznamují," řekl novinářům zastupitel hlavního města Prahy Jiří Liška. Součástí výstavy je 70 panelů s bohatou textovou i obrazovou dokumentací v češtině a angličtině. S architekturou Prahy seznamují čtyři tematické oddíly: Také tudy šly dějiny Prahy, Ještě před branami historické Prahy, Velké sjednocení a Od prehistorismu k mrakodrapům.

Kromě historických budov mohou návštěvníci spatřit také plastický model méně známé secesní Bílkovy vily, Paličkovy vily nebo hotelu Internacionál. Současnost reprezentuje například moderní budova Národní technické knihovny v Dejvicích nebo víceúčelový administrativní komplex BB Centrum v Praze 4.

Výstavní expozice byla vybudována na základě výsledků badatelsko-autorské práce desítek odborníků z oblasti dějin umění a architektury, památkářů, historiků, pamětníků i pracovníků územního rozvoje městských částí. Výstava, která připomíná devadesátileté výročí vzniku zákona o vytvoření Velké Prahy, je pro návštěvníky otevřena denně do 18 hodin. (čtk)

12:57
Arabská noc v Olomouci získala Balvínovu cenu

Moravské divadlo v Olomouci získalo prestižní Cenu Josefa Balvína za inscenaci Arabská noc, kterou se souborem činohry nastudoval režisér Martin Glaser. Ocenění uděluje každoročně porota Pražského divadelního festivalu německého jazyka za nejlepší inscenaci původního německy psaného textu, která vznikla na území Česka v uplynulé sezoně. Olomoucké divadlo je po sedmi letech první mimopražskou scénou, jež cenu získala, řekl dnes mluvčí divadla David Kresta.

Inscenace Arabská noc měla v Olomouci premiéru loni v říjnu. Autorem textu je jeden z nejhranějších současných německých dramatiků Roland Schimmelpfennig. "Ukázalo se, že energie, kterou jsme do přípravy společně s herci vložili, nepřišla vniveč. Moc mě těší, že jsme cenu získali od Pražského divadelního festivalu německého jazyka, který má skutečně špičkovou kvalitu," reagoval na udělení ceny režisér Glaser. Pětice olomouckých herců se s inscenací na podzim představí na 17. ročníku Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Inscenace podle Kresty vzbudila velký ohlas u odborné kritiky. Odezva publika tak jednoznačně příznivá nebyla.

"Hra splnila cíl, který jsme od ní očekávali, a to přilákat do divadla mladé publikum. Dalo se ale čekat, že konzervativnější část diváků ji tak docela nemusí přijmout," uvedl Kresta. Schimmelpfennig Arabskou noc napsal v roce 1999, v prvních dvou sezonách ji uvedlo zhruba 40 divadel v Německu. V tuzemsku ji poprvé hrálo divadlo v Liberci v roce 2004. Mnohovrstevnatý příběh začíná v panelovém domě. Velkoměstský činžák se pak stává vstupní branou do tajemného světa Orientu. Pětice protagonistů se následně ocitne na poušti, v prostředí arabských bazarů i harému.

Netradiční je i scéna. Herci část představení odehrají v průhledných plastových boxech či na jevišti naplněném vodou. Loni Cenu Josefa Balvína získalo pražské Divadlo Komedie za hru Josepha Rotha a režiséra Davida Jařaba Legenda o svatém pijanovi. (čtk)

12:57
Z Vltavy byly vyvednuty kvádry z Juditina a Karlova mostu

Z pražského břehu Vltavy byly dnes vyzvednuty cenné kamenné kvádry, které pocházejí z Karlova mostu a také z původního Juditina mostu, který byl předchůdcem současného Karlova mostu. Kameny se v minulosti zřítily do řeky, z jejího dna byly vyloveny při poslední opravě Karlova mostu a jeho okolí. Kameny budou součástí výstavy, kterou chystá Muzeum hlavního města Prahy. Asi 25 kamenů bylo dnes dopoledne naloženo na loď, která je převeze k břehu u nemocnice Na Františku.

Odtud budou autem přepraveny před hlavní budovu muzea na Florenci. Kameny pak budou součástí výstavy nazvané "Staletí pod vodou. Juditin a Karlův most", která bude otevřena od 18. července do 4. listopadu. "Odborníci se domnívají, že jsou mezi nimi (vyzvednutými kvádry) i kameny, které byly součástí Juditina mostu, protože mají jiné složení," řekla novinářům vedoucí oddělení archeologických sbírek muzea Miroslava Šmolíková. Muzeum si nechá udělat petrografický rozbor, který by měl kameny z Juditina mostu rozlišit.

Podle Ondřeje Šefců z pražského pracoviště Národního památkového ústavu jsou na kamenech z tvrdého pískovce viditelné stopy původního kamenického opracování. "Jsou tam například stopy po kamenických důlcích - po technologii, kterou se ve středověku kameny uchopovaly pomocí takových nůžek," řekl Šefců. Připravovaná výstava podle mluvčí muzea Věry Hlouškové přiblíží veřejnosti nejnovější poznatky o Juditině a Karlově mostu, které byly získány výzkumem archeologů a stavebních historiků během zatím poslední etapy opravy Karlova mostu.

"Představí také unikátní velkoplošné fotografie i videozáběry pořízené při podvodních rekonstrukčních pracích a při potápěčském průzkumu vltavského dna v okolí Karlova mostu," uvedla Hloušková. Juditin most byl postaven ve 12. století, zničen byl v roce 1342. "Jeho základy jsou dodnes ve Vltavě zachovány. Na dně se skrývá například asi 800 let starý dubový základový rošt," doplnil Šefců.

Některé kameny z Juditina mostu pak byly podle Šefců použity při výstavbě Karlova mostu, který byl vystavěn o kousek dál. Některé byly zazděny i do budov na Starém Městě a Malé Straně. (čtk)

16:27
Kam se poděla Valérie? Ptá se Divadlo Semafor

V poslední červnové dekádě uvede pražské Divadlo Semafor v předpremiéře čtyři představení hudební komedie Kam se poděla Valérie?, kterou oficiálně představí v září. Vzhledem k nedostatku financí však stáhlo z repertoáru některé ztrátové inscenace.

Autorem libreta, textů písní i hudby, ale i tvůrcem kostýmů a režisérem novinky Kam se poděla Valérie? je Jiří Suchý, který si v ní s Jitkou Molavcovou také zahraje. Jako šéf této scény je podle svých slov tou nejlevnější silou, protože většinu profesí dělá zadarmo.

"Bude to hra z prostředí ústavu, kam se odkládají hyperaktivní jedinci, kteří jsou ostatním na obtíž. Molavcová a Suchý - manželé Couvalovi, tam odložili dcerku. Po dvaceti letech si ji chtějí vzít zpátky, jenže ona není k nalezení," řekl Suchý o inscenaci. Kromě manželů Couvalových se na jevišti objeví jako ředitel institutu Václav Kopta, v roli lékařky Jolana Smyčková a několik dalších tváří, často nových.

Podle Suchého si snížení semaforského rozpočtu vynutilo změny v repertoáru i v divadle samotném. "Museli jsme stáhnout několik her, a proto se i rozloučit s některými kolegy," uvedl. Záchranou by měly být inscenace s menším obsazením. Také proto mají členové divadla menší honoráře a repertoár opouští sedm představení, která jsou ztrátová.

Je mezi nimi úspěšná Kytice, která bývá sice nejdříve vyprodána, ale dvě desítky účinkujících a sedmičlenná kapela jsou nad poměry této scény. Dále například Lysistrata s pětadvaceti účinkujícími a inscenace Život je jen náhoda. V repertoáru se držela už deset sezon, ale na jevišti bylo 12 lidí.

V červnovém programu tedy zbyly projekty Levandule, Mam´zelle Nitouche a Hodiny jdou pozpátku. Pro novou sezonu počítá Suchý, který nepřestává hledat sponzory, vedle Valérie také s reality show Laura a Olivier, s novou podobou starého a úspěšného představení Včera večer poštou ranní a s inscenací Rytíři z Blaníka a krasavice Lída. Dále s vánoční minioperou Betlém a hrou Skleněné prkno, která byla v dobách takzvané normalizace zakázána. (čtk)

17:29
Mnozí účastníci Sázavafestu představí nové skladby

Mnozí účastníci 12. ročníku festivalu Sázavafest, který se uskuteční 2. až 5. srpna v Benešově u Prahy, představí své nové skladby. Festival nabídne celkem pět hudebních scén, na kterých vystoupí více než 120 účinkujících. Novináře o tom dnes informoval ředitel festivalu Pavel Kloupar.

Novou skladbu z chystané zatím bezejmenné desky slibuje například skupina Nightwork, připravované debutové album představí Michal Šeps známý ze soutěže Česko Slovensko hledá Superstar, nový singl s názvem Surrender nabídne i hlavní hvězda elektronické scény v tanečním stanu jménem Promopro Dance Hall, legendární dýdžej Paul Oakenfold. Novou desku Času je málo bude propagovat i reggae skupina Švihadlo.

Kapela Sto zvířat se na Sázavafestu pokusí o oficiální český rekord za dohledu komisaře z Agentury Dobrý den. Plánuje v průběhu třídenního festivalu zahrát 100 písní ve třech žánrových blocích nazvaných Oldies, Janies, Čerstvees a jednom akustickém bloku v Balbínce. "V bloku s názvem Čerstvees zazní až dvě třetiny chystaného alba Hraju na klavír v bordelu, které vyjde 1. září. Některé písně budou mít koncertní premiéru," řekl lídr kapely Jan Kalina.

Písně z nového alba naopak nenabídne Kamil Střihavka, kterému v těchto dnech vyšla nahrávka Muzikál a film. "Moje kariéry rockového a muzikálového zpěváka jdou ruku v ruce, ale neslučuju je. Na Sázavafestu vystoupím s rockovým repertoárem se skupinou Leaders, ale jako překvapení si připravím speciální úpravu skladby z muzikálu Jesus Christ Superstar," sdělil Střihavka.

Hlavními hvězdami Sázavafestu budou britská skupina Kaiser Chiefs, dýdžej Paul Oakenfold a americká kapela Fun Lovin' Criminals. V Promopro Dance Hall, která bude podle pořadatelů plná nejlepší taneční hudby 21. století, se vedle Oakenfolda představí Saka Noel nebo dýdžej Mike Candys. Nově potvrzeným jménem je švédský producent Stonebridge.

Pořadatelé již dříve oznámili, že na Sázavafestu autorským čtením připomenou životní jubileum spisovatele Michala Viewegha, který oslaví padesátiny a 25. knihu. Čtvrt století uplyne od založení skupiny Mňága a Žďorp. Její lídr Petr Fiala uvedl, že se oslava promítne do jejich vystoupení, které nabídne nové verze jejich písní. (čtk)

18:13
Soutěž Prague Junior Note má finanční problémy, hledá sponzory

Celostátní dětská hudební soutěž Prague Junior Note se potýká s finančními problémy, proto se už čtvrtým rokem pořádá jen v klavírním oboru. V současných podmínkách nelze otevřít další obor, přestože zájem dětí neklesá, řekla dnes na tiskové konferenci jedna z pořadatelek Markéta Vejvodová. Soutěž s jednadvacetiletou tradicí se přitom až do roku 2008 vypisovala ve dvou oborech - v klavíru a zároveň dalším hudebním nástroji, kdy se střídaly housle, violoncello, kytara a flétna.

Letos se Prague Junior Note koná od čtvrtka do neděle 17. června v Sále Martinů v pražském Lichtenštejnském paláci. Zúčastní se jí 136 dětí z celé republiky od pěti do 15 let v pěti věkových kategoriích.

Financování soutěže, kterou pořádají dobrovolníci a hudební nadšenci, je zcela závislé na grantech a sponzorech, jichž v posledních letech ubylo. Vejvodová věří, že se situace do dvou let změní. "Byla bych velmi ráda, kdyby pro další nástroje, zejména housle a violoncello, soutěž pokračovala," uvedla.

Pořadatelství soutěže je neziskové, její organizátoři si nedělají nárok na honorář. Od pražského magistrátu dostali 70.000 korun a zhruba 90.000 utrží z příspěvků, což tvoří většinu skromného rozpočtu, do kterého přispěla například také Nadace Bohuslava Martinů a Hudební nadace OSA.

Soutěž, která je lidově nazývána "Juniorka", stanovuje laťku dětského interpretačního umění v ČR a je odrazovým můstkem nejen pro budoucí sólisty, komorní a orchestrální hráče, ale také pro pedagogy.

Od dob svého vzniku až do roku 2009 se jí každoročně účastnilo 180 až 200 dětí z celé republiky. Od roku 2009, kdy funguje jen v klavírním oboru, se počty účastníků pohybují mezi 120 až 140. Podle statistik prošlo "Juniorkou" od jejího vzniku přes 4500 dětí. V čele poroty stojí významný český pianista Ivan Klánský. Prague Junior Note se koná k poctě významné pedagožky a klavíristky Viktorie Švihlíkové.

Letošní laureáti poprvé vystoupí na slavnostním koncertě v rámci mezinárodního hudebního festivalu Krumlovské recitály, který se koná 22. června v Českém Krumlově. (čtk)

22:07
Prince nesmí hrát u Eiffelovky

Pařížská radnice nepovolila charitativní koncert amerického hudebníka Prince u Eiffelovy věže na francouzský státní svátek 14. července. Koncert by byl neslučitelný s tradičním ohňostrojem, zdůvodnila radnice podle agentury AFP své rozhodnutí.

"Dostali jsme od Princeovy producentky ve Francii žádost o uspořádání koncertu 14. července," potvrdil AFP zdroj z řad spolupracovníků pařížského starosty Bertranda Delanoëho. "Ale naší prioritou je ohňostroj 14. července u Eiffelovy věže, který není slučitelný s tímto koncertním projektem," dodal zdroj. "Jsme ochotni uvažovat o jiném datu koncertu, jednání pokračují," uvedl.

Princeova francouzská manažerka Jackie Lombardová potvrdila, že radnici navrhla jiné termíny v září. Koncert má být uspořádán ve spolupráci s organizací bojující proti AIDS. (čtk)

07:49
Prezident Klaus zahájí Smetanovu Litomyšl, která nabídne operu i Nohavicu

Koncertem České filharmonie a tureckého klavíristy a skladatele Fazila Saye ve čtvrtek v Litomyšli začne 54. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Pořadatelé letos připravili 31 vystoupení, očekávají až 28 000 návštěvníků.

Festival zahájí prezident Václav Klaus, který nad akcí převzal záštitu. Většina festivalových akcí se koná přímo v Litomyšli, část se ale uskuteční i v okolních městech, například v Lanškrouně či ve Svitavách. Vedle opery a klasické hudby zazní i folk písničkáře Jaromíra Nohavici nebo skladby Osvobozeného divadla.

Festival potrvá do 8. července, jeho finále bude patřit výjimečnému provedení Čajkovského Slavnostní předehry 1812 doprovázené synchronní dělostřelbou. Podrobný program je zveřejněn na www.smetanovalitomysl.cz.

09:16
Lady Gaga má parfém, který je černý jako duše slávy

Americká zpěvačka Lady Gaga odhalila na internetu svůj první parfém. Ten ovšem podle agentury Reuters nevoní po krvi a spermatu, jak extravagantní popová hvězda kdysi doufala. Parfém dostal název Fame (sláva) a bude nabízen v černém provedení, a to od konce léta.

"Je černý jako duše slávy, ale jednou na vzduchu se stává neviditelný," stojí na obalu. Fame podle něj nabízí směsici vůní od orchideje přes meruňku po šafrán. Lady Gaga vzbudila loni pozornost tvrzením, že pro svůj připravovaný parfém požádala tvůrce, aby vůně měla nádech krve a spermatu.

Parfém, který se prý měl původně jmenovat Monster (nestvůra), se podle zpěvačky měl hodit ke každé "drahé děvce".

10:57
Cenu Revolver Revue dostane kritik a politolog Bohumil Doležal

Cenu Revolver Revue za rok 2011 dostane ve čtvrtek večer politolog a kritik Bohumil Doležal. Organizátoři z periodika, které v širších společenských souvislostech prezentuje literaturu, hudbu a výtvarné umění, mu ocenění předají v 18:00 v kavárně Malá ryba v Křemencově ulici.

Revolver Revue začala skupina nezávislých novinářů z prostředí českého undergroundu vydávat v roce 1985, od té doby také udílí cenu, kterou dostaly již více než dvě desítky osobností. Jsou mezi nimi například muzikant Tony Ducháček, básníci Zbyněk Hejda, Ivan Martin Jirous a Jana Krejcarová, malíři Pavel Brázda, Viktor Pivovarov a Rudolf Dzurko, fotograf Karel Cudlín či kritici Zdeněk Vašíček, Andrej Stankovič a Ludmila Vachtová.

12:29
V poslední opeře sezony dojde na vášnivou lásku i smrtelnou žárlivost

Opera Národního divadla (ND) ve čtvrtek jako poslední premiéru sezony 2011/2012 v historické budově Státní opery Praha uvede jednoaktovou operu Sedlák kavalír Pietra Mascagniho a Komedianty Ruggiera Leoncavalla. Vedení díla nabízejícího dva příběhy vášnivé lásky a smrtelné žárlivosti se ujala německá režisérka Ingy Levantová v hudebním nastudování Hillaryho Griffithse.

V nejnovější inscenaci Komediantů v hlavních rolích vystoupí Michal Lehotský (Canio), Vladimír Chmelo (Nedda) a Ivan Kusnjer (Tonio). Nové zpracování děj přenáší do italského filmového studia Cinecitta. Příběh je zasazen do období hollywoodského diktátu, v němž nemá šanci nikdo, kdo není mladý, štíhlý a atraktivní.

V Sedláku kavalírovi, který bývá od roku 1893 uváděn společně s Komedianty, se jako Santuzza představí Anda-Louise Bogza, v roli Turidda Igor Jan a jako Alfio Miguelangelo Cavalcanti. Jednoaktová opera z prostředí sicilského venkova je považována za základní dílo italského verismu.

14:04
Cizinec poprvé přišel před 70 lety, zahrál si ho i Mastroianni

Uprostřed války, 15. června 1942, vyšel v okupované Paříži jeden z nejdůležitějších románů 20. století, Cizinec alžírského rodáka Alberta Camuse. Autor díla, kterému kritici vytýkali "lhostejnost" či "bezcitnost", měl tehdy za sebou jen několik filozofických děl. A v šuplíku další román Šťastná smrt, vydaný až deset let po jeho smrti, nebo později proslavené drama Caligula, dodnes považované za jedno nejvýznamnějších děl existencialismu.

K tomuto filozofickému směru je řazen také Cizinec, příběh sobě i jiným odcizeného úředníčka, souzeného za vraždu a nakonec odsouzeného hlavně pro jeho zdánlivou lhostejnost k životu. Mersault, jak se vykořeněný hrdina jmenuje, je považován za Camusovu nejosobnější literární postavu. Podle spisovatelových vzpomínek se zrodil už v roce 1937 nebo možná ještě dříve a Camus (1913-1960) do něj podle kritiky vtělil například vlastní údiv nad nezvratností a hroznou definitivou náhodného činu.

Zdánlivě nezfilmovatelný Camusův Cizinec zaujal i filmaře, v roce 1967 jej na plátno převedl režisér Luchino Visconti, který svěřil titulní roli Marcellu Mastroiannimu.

15:51
Rock for People bude ekologický, vytřídí tuny odpadu

Podporovaná ekologická doprava vlakem nebo na kole, přes pět desítek stanovišť s koši na tříděný odpad, unikátní separační linka s kapacitou přes 100 tun odpadu nebo alternativní zdroje energie, využívající často fyzickou sílu návštěvníků. A k tomu osvěta, každodenní sběr odpadků, prostor pro neziskové organizace... Blížící se festival Rock for People (3. – 6. 7. v Hradci Králové) opět podporuje šetrný přístup k životnímu prostředí.

Stejně jako v předchozích ročnících bude i letos Festivalpark zásoben osvědčenými green-pointy, neboli trojsestavami košů na separovaný odpad, kam lze odkládat plasty, papír a hliník. Mimo samotný areál, tedy především ve stanovém městečku a na přilehlých plochách, budou green-pointy navíc doplněny koši na sklo. Novinkou je mobilní třídící linka, kterou organizátoři RfP nechali sestavit a inovovat na základě zkušeností z minulých let. Festivalovou třídící linkou projde během osmi dnů 100 % odpadu generovaného v průběhu celého festivalu i po něm, přičemž jen vloni bylo takto vytříděno kolem 80 tun odpadů.

17:24
Do Prahy jede revival Pink Floyd, který si získal oblibu svou precizností

Revivalová skupina Brit Floyd představí 18. října v pražské O2 areně zásadní skladby z dílny slavné skupiny Pink Floyd. Program s názvem A Foot In The Door byl vytvořen u příležitosti oslav nové oficiální nahrávky Best Of Pink Floyd. Skladby, které na pražském koncertu zazní, vybírali přímo členové skutečné kapely Pink Floyd.

"Jedná se o jediné vystoupení v České republice. Kapacita koncertu je omezena, všechny vstupenky jsou pouze k sezení," uvedl za pořádající Live Nation informoval Petr Novák. Vstupenky v cenách od 950 do 1250 korun jsou již v prodeji ve sběrnách Sazky.

Brit Floyd si získali příznivce po celém světě především pro svoji preciznost, s jakou přistupují k odkazu Pink Floyd. Divákům představí speciální bonus v podobě celé třiadvacetiminutové skladby Echoes, kterou Pink Floyd natočili na album Meddle z roku 1971. Zazní i výběr z úspěšného titulu The Wall.

17:28
Zemřel sochař Nálepa, vytvořil portréty Dalího, Sováka nebo Gotta

Ve věku 76 let zemřel ve středu v Praze sochař Josef Nálepa. Poslední rozloučení s autorem, který je známý zejména portrétováním slavného Salvatora Dalího, se bude konat 20. června od 14:30 v Ústřední obřadní síni v Praze na Olšanech.

Mezi poslední Nálepovy práce patřila busta bývalého prezidenta Václava Havla, která zůstala v jeho ateliéru nedokončená, uvedl deník Blesk ve svém dnešním vydání.

Nálepa se narodil v Ostravě, v roce 1962 absolvoval Akademii výtvarných umění, studoval také na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK. Je autorem více než stovky sochařských portrétů řady známých českých osobností, především z oblasti kultury (Tomáš Baťa, Vlasta Burian, Jiří Sovák, Miroslav Horníček, Karel Gott, Hana Hegerová a další).

Josef Nálepa byl současně kreslíř a medailér, řadu let byla v oběhu dvoukoruna podle jeho návrhu. V pražských Dejvicích zdobí vilu Vlasty Buriana jeho pamětní deska, předminulý týden Nálepa odhaloval na Julisce sochu Josefa Masopusta.

07:36
Michnová si do La Fabriky pozvala přátele, dorazili Mišík, Hejma nebo Hřebejk

Spíše setkání s přáteli na jevišti i v hledišti připomínal čtvrteční koncert Zuzany Michnové a jejích hostů v pražské La Fabrice. Zcela zaplněný klub, v němž sledovali program někteří návštěvníci otevřenými dveřmi z chodby a klubového baru, aplaudoval písním jedné z nejvýraznějších postav českého folk-rocku.

Svoji kolegyni si mimo jiné přišli poslechnout například Vladimír Mišík nebo Ondřej Hejma. Dorazil i režisér Jan Hřebejk, v jehož filmu Pupendo si Michnová zahrála. V roli předkapely se představil Petr Kalandra Memory Band, který připomněl jednoho ze zakladatelů kapely Marsyas, zesnulého Petra Kalandru. Přítomní byli u vchodu upozorněni, že vstupem do sálu souhlasí s tím, že se jejich tvář může objevit filmu, který i na tomto koncertě o Michnové natáčí režisérka Jitka Němcová.

"Zjistili jsme, že se s Jitkou známe snad 40 let. Nebude to nějaký desetiminutový dokument, ale celovečerní film, v němž se objeví věci z archivu, o nichž jsem ani nevěděla," uvedla Michnová. Zpěvačka, skladatelka a textařka na pódiu přivítala například Michaela Kocába a Oskara Petra, který stál u zrodu alba Marsyas a v roce 1979 emigroval do Spojených států.

Dorazili i pozdější členové Marsyasu - Jiří Vondráček, Jaroslav Olin Nejezchleba a Pavel Skála. Dále pak Jiří Charypar, Jiří Zelenka, David Noll, Kulich Pokorný a v neposlední řadě také Michal Pavlíček, se kterým Zuzana Michnová natočila sólové album Rány.

09:08
Symfonie Smetany a Debussyho zahájily festival klasické hudby v Litomyšli

Vystoupení České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou ve čtvrtek na zámeckém nádvoří v Litomyšli otevřelo 54. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Orchestr uvedl symfonickou báseň Valdštýnův tábor Bedřicha Smetany a tři symfonické skici Clauda Debussyho.

Závěr patřil klavírnímu koncertu číslo 1 b moll Petra Iljiče Čajkovského s hostujícím klavíristou tureckého původu Fazilem Sayem. Večer zahájil prezident Václav Klaus, který nad akcí převzal záštitu. "Festival si vydobyl naprosto pevné místo mezi našimi hudebními festivaly a já pevně věřím, že se stejně tak dobře bude dařit tomu padesátému čtvrtému, jako se dařilo těm předchozím," řekl Klaus.

Pořadatelé pro letošní ročník připravili 31 pořadů. Zájmu se zřejmě budou těšit zvláště operní tituly, například Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, kterou přednese soubor opery Moravského divadla Olomouc, režisérem je Michael Tarant. V programu jsou také Pucciniho La Bohéme, Carmen Georgese Bizeta, Jakobín Antonína Dvořáka nebo Verdiho La Traviata.

10:48
Saudek vyrobil limitovanou kolekci šperků. "Je mi ctí zdobit české ženy," řekl

Světoznámý fotograf, malíř a spisovatel Jan Saudek objevil ve svých 77 letech zcela novou profesi - navrhuje skleněné šperky pro železnobrodskou společnost Liglass. Limitovaná kolekce šperků s názvem Liglass by Saudek je určena pro předvánoční trh a v obchodech se objeví v září. Výtvarník si ve čtvrtek přímo ve sklárně vyzkoušel i sklářské řemeslo, když zasedl ke kahanu a navíjel skleněné perle.

"Libuška, ta dívka, která to opravdu umí, mi vedla ruku, bez ní myslím, že bych se tam asi veřejně upálil," komentoval Saudek své sklářské pokusy. Přiznal, že výroba skleněných šperků ho fascinovala už v 60. letech, kdy do zdejšího kraje jezdil. "Proto mě možnost spolupráce s tradiční sklářskou značkou Liglass nadchla. Bude mi ctí zdobit české ženy českým sklem," zdůraznil výtvarník známý svým obdivem k ženám. Sklářská společnost Liglass se specializuje na ruční výrobu vinutých perlí, skleněných kamenů, originálních skleněných šperků a křišťálových lustrů.

Saudek není první známou osobností, s níž zdejší skláři pracovali. "Spolupracovali jsme i s architektem Janem Kaplickým, kterému jsme navrhovali opláštění střechy jeho rejnoka, jinak kongresového centra v Českých Budějovicích," řekl generální ředitel firmy René Smelík.

13:03
Hledání Jana Wericha vyhrálo festival Arts&film

Snímek režiséra Víta Olmera Hledání Jana Wericha z produkce České televize získal na evropském filmovém festivalu filmů o umění Arts&film Telč 2012 cenu Grand Prix Vojtěcha Jasného a stal se absolutním vítězem přehlídky. Cenu České inspirace získala Slovenská televízia za film o hudebníkovi Mariánu Vargovi Obyvatež vlastného ostrova. I ostatní ocenění vyhlásí organizátoři festivalu dnes večer na nádvoří telčského pracoviště Masarykovy univerzity.

"Vítězný film vynikl hlavně tím, že na rozdíl od jiných snímků popisujících zajímavé osobnosti Olmer pojal Wericha nejen jako herce, ale jako komplexní osobnost," řekl ředitel festivalu Josef Schütz. Snímek má podle něj i vynikající kameru a střih.

Kategorii výtvarné umění ve všech oblastech a oborech vyhrál film Bulharského kulturního institutu Christo at 75 zabývající se bulharským malířem, sochařem a představitelem uměleckého stylu land art Christem Javaševem. V soutěžní kategorii s tématem architektura a design bodovala Česká televize s cyklem Národní klenoty o městech s památkami zapsanými na seznam UNESCO.

14:50
Hudební ceny od OSA získali Hurník, Krajčo nebo Bodorová

Hudební skladatel, významný hudební pedagog, dramatik a spisovatel Ilja Hurník získal Zlatou cenu Ochranného svazu autorského (OSA) za rok 2011 za přínos české hudbě. Do Zlatého fondu OSA byli in memoriam zapsáni autor filmové muziky Zdeněk Liška a textař populární hudby Zdeněk Borovec. Svaz na čtvrtečním setkání v pražském klubu SaSaZu vyhlásil také nejúspěšnější skladatele populární a vážné hudby, textaře a nakladatele za rok 2011, které zvolil podle údajů ze svých oficiálních statistik.

Cenu v kategorii Populární skladba roku získali Peter Fider a Markéta Jakšlová vystupující jako duo Verona za baladu Ztracená bloudím. Vážnou skladbou roku se stalo dílo skladatele, výtvarníka a pedagoga Vladimíra Franze Radobyl, kterou umělec složil na objednávku České filharmonie. Nejúspěšnějším skladatelem populární hudby byl vyhlášen Richard Krajčo ze skupiny Kryštof, nejúspěšnějším textařem Milan Špalek z kapely Kabát. Teplická skupina si odnesla i ocenění za turné roku.

Nejúspěšnějším skladatelem vážné hudby je Sylvie Bodorová, nejúspěšnějším nakladatelem společnost EMI Music Publishing ČR.

Nejúspěšnějším autorem v zahraničí byl v loňském roce Jaroslav Celba, autor hudby k animovaným filmům, seriálům a televizním Večerníčků, například Pohádky z mechu a kapradí, O makové panence nebo Štaflík a Špagetka.

15:31
Pérák doskáče pod stan na Letnou

Úspěšné představení Divadla Vosto5 nazvané Pérák - Na jméně nezáleží. Rozhodují činy!, které pojednává o mytickém českém superhrdinovi z doby heydrichiády a nacistické okupace, uvede v pátek večer v novém prostředí cirkusového šapita na Letné ChapiteauX divadelní soubor Vosto5. Repríza bude 29. června.

Výpravná inscenace režiséra Jiřího Havelky o smyšlené postavě českého odboje, která díky pérům na nohou hravě přeskakovala pražské ohrady, tramvaje a ulice, kombinuje prvky bojových umění a extrémních sportů s poetikou autorského divadla a typického slovního humoru.

"Pérák, tento jediný český superman, svými kousky psychicky pomáhal přežívat ponížení a utrpení lidí. Protože náhle přišli o veškeré iluze své obranyschopnosti a nutně potřebovali hrdinu, tak o něm začali snít, a obraz, který jim rostl před očima, byl dílem jejich touhy, snů a frustrace," vysvětlují tvůrci z divadla Vosto5.

17:17
Přestup z Národního divadla do Essenu. Odchází šéfdirigent Netopil

Současný šéfdirigent orchestru Národního divadla v Praze Tomáš Netopil povede od sezóny 2013/2014 filharmonii v německém Essenu. Oznámilo to podle agentury DAPD její vedení, které se s uznávaným českým dirigentem dohodlo na tříleté spolupráci s možností ji o dvě sezony prodloužit.

Letos sedmatřicetiletý Netopil nahradí na postu generálního hudebního ředitele essenských filharmoniků Stefana Soltesze, který toto těleso hudebně vedl od roku 1997.

Netopil už má za sebou spolupráci s celou řadou předních evropských i světových orchestrů, včetně německých. Dlouhodobě spolupracuje s orchestrem drážďanské opery, předloni dirigoval i věhlasné Berlínské filharmoniky, s nimiž tehdy poprvé publiku v německé metropoli představil nedávno objevené Tři fragmenty z opery Julietta aneb Snář Bohuslava Martinů a Sedmou symfonii Antonína Dvořáka.

19:29
Thajsko kritizuje Lady Gagu, prý zranila city tamních lidí

Americká zpěvačka Lady Gaga se v Thajsku znovu dostala pod palbu kritiky. Thajské ministerstvo kultury na ni podalo stížnost, že během svého květnového koncertu v Bangkoku nevhodným způsobem použila thajskou vlajku, píše agentura AFP.

Podle ministerstva část představení, v němž zpěvačka s místní tradiční kuželovitou čepicí na hlavě usedla ležérně na motocykl a za ní vlála thajská vlajka, bylo "nevhodné a zranilo city thajského lidu".

"Nežádáme policii, aby ji stíhala, jde o naši běžnou proceduru předkládání stížnosti u příslušných institucí," vysvětlil nejmenovaný vysoký činitel ministerstva. Ministerstvo zdůraznilo, že tři barvy na thajské vlajce představují národ (červená), uctívanou monarchii (modrá) a náboženství (bílá).

07:59
Winsletová, Barlow nebo Branagh si rozebrali vyznamenání od královny

Královna Alžběta II. ocenila oscarovou herečku Kate Winsletovou za přínos umění. Filmové hvězdě, která ztvárnila hlavní hrdinku Rose v kasovním trháku Titanic (1997) a v roce 2009 dostala Oscara za výkon ve filmu Předčítač, britská panovnice udělila titul komandér Řádu britského impéria. Vyplývá to ze zveřejněného seznamu osobností, jimž byly u příležitosti královniných oficiálních oslav narozenin uděleny významné tituly.

Mezi asi tisícovkou vyznamenaných je například návrhářka Sarah Burtonová z módního domu Alexander McQueen, která navrhla svatební šaty nynější manželky prince Williama a vévodkyně z Cambridge Catherine, nebo britsko-irácká architekta Zaha Hadidová, jež navrhla olympijský plavecký bazén se střechou ve tvaru vlny. Muzikant Gary Barlow, který organizoval nedávný koncert u příležitosti šedesáti let od královnina nástupu na trůn, byl za své služby jmenován důstojníkem Řádu britského impéria (OBE). Shakespearovského herce a režiséra Kennetha Branagha jmenovala Alžběta II. rytířem. Vyznamenání královna udílí dvakrát ročně, na Nový rok a v rámci oficiálních oslav svých narozenin.

Skutečně je má 26. dubna, ale oficiální oslavy jsou vždy kvůli počasí přesunovány na červen. Budoucí nositele titulů vybírají úředníci ze jmen kandidátů, která jim dodají vláda a veřejnost. Tradice pochází ze 13. století, kdy britští monarchové začali odměňovat své poddané šlechtickými tituly.

10:08
I tanec může mít remake, diváky o tom přesvědčil Tanec Praha

Dvě taneční inscenace inspirované choreografiemi Američanky Lucindy Childsové ze 70. let byly v pátek večer na programu festivalu Tanec Praha. Choreografie Radial Courses a Interior Drama představila nizozemská choreografka Nicole Beutlerová. Závěr večera nazvaného Dialogue with Lucinda patřil filmovému portrétu Lucindy Childsové. Renomovaná americká postmoderní tanečnice a choreografka začala svou taneční kariéru v roce 1963. V průběhu svého tvůrčího života spolupracovala s Robertem Wilsonem, Johnem Adamsem či Frankem Gehrym.

Připravila například taneční sekvence pro Glassovu operu Einstein na pláži (1976). Její choreografie jsou známé zejména minimalistickým pohybem, vytvořila unikátní choreografický styl, který bývá často napodobován. Film zachycuje zejména choreografii Childs 1979 na motivy hudby Philipa Glasse. Radikální a zdánlivě jednoduchý minimalismus raného díla Childsové uchvátil po více než 30 letech nizozemskou choreografku Nicole Beutlerovou natolik, že vytvořila remake dvou jejích němých choreografií. Choreografická struktura děl Radial Course a Interior Drama je podle odborníků prakticky nerozluštitelná.

Nicole Beutlerová se rozhodla původní dílo uchopit jako jakýsi krásný a intenzivní nalezený objekt, který v sobě nese téměř rituální význam. Pracuje s ním v novém kontextu. Ve středu zájmu Beutlerové stojí rituální povaha díla jako celku a také tanečník jako individualita, která na jevišti projevuje silný pocit odpovědnosti vůči umělému systému choreografie, kterému se zároveň poddává.

11:49
Do českých divadel se vrací Sebevrah, černá komedie plná bláznivých situací

Městská divadla pražská uvedou v sobotu na jevišti Rokoka premiéru hry ruského dramatika Nikolaje Erdmana Sebevrah v režii Ondřeje Zajíce.

Tuto černou komedii autor napsal v roce 1928. Titulní roli vytvořil Jiří Hána. Erdmanovy hry tvoří v ruské literatuře přímou spojnici mezi gogolovským satirickým dramatem a absurdním divadlem. I po více než osmdesáti letech od premiéry lze v tomto textu najít překvapivě aktuální momenty.

Černá komedie plná vtipných gagů a bláznivých situací byla v české premiéře uvedena v roce 1987 v Satirickém divadle v Brně, poté se objevila v březnu 1988 ve Studiu Ypsilon v režii Jana Schmida s Oldřichem Kaiserem v hlavní roli. V roce 2009 ji v kontroverzním pojetí Pavla Kheka a Petra Mikesky uvedlo Městské divadlo Mladá Boleslav.

14:36
Před 130 lety se narodil skladatel Stravinskij, sám se označoval za vynálezce hudby

Za jednu z nejvýraznějších postav moderní hudby je považován hudební skladatel, dirigent a pianista ruského původu Igor Stravinskij, který se narodil 17. června 1882 v ruském Oranienbaumu (dnes Lomonosov).

Tohoto později francouzského a amerického občana, jenž sám sebe označoval za "vynálezce hudby", dokonce časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností 20. století a v roce 1987 mu byla posmrtně udělena cena Grammy za přínos hudbě. Jeho skladby šokují novátorstvím, posouváním hranic a zkoumáním nového. Stravinskij očaroval svět svými balety Svěcení jara, Pták Ohnivák či Petruška, díky nimž se stal celebritou.

Od roku 1910 žil ve Švýcarsku, o deset let později se přestěhoval do Francie a obrátil se k neoklasice. V roce 1939 odešel do USA, kde mimo jiné skládal pro jazzový orchestr a kde začalo i jeho poslední, tzv. seriální období. Stravinskij zemřel v New Yorku 6. dubna 1971 ve věku 88 let.

16:32
Zátopek doběhl až do opery v Liverpoolu

V britském Liverpoolu měla v pátek večer premiéru miniopera věnovaná legendárnímu českému běžci Emilu Zátopkovi. Dvanáctiminutovou operu s lapidárním názvem Zatopek! složila mladá komponistka Emily Howardová. Spolu s libretistkou Selmou Dimitrijevicovou se pokusily hudebními prostředky oživit slavný Zátopkův závod na 5000 metrů, za nějž na olympiádě v Helsinkách v roce 1952 získal jednu ze svých tří zlatých medailí.

Premiéra opery, složené u příležitosti letošních letních olympijských her v Londýně, se odehrála v Epsteinově divadle v Liverpoolu. Během večera se kromě opery hrály například také skladby Leoše Janáčka nebo Bohuslava Martinů. V sobotu před půlnocí bude operní záznam vysílat rozhlasová stanice BBC 3.

Třiatřicetiletá skladatelka Howardová vzala zadání opery věnované Emilu Zátopkovi velmi vážně. Spolu s libretistkou se podrobně věnovaly studiu historických pramenů, a udělaly si dokonce výlet do Prahy, aby si o slavném olympijském závodě popovídaly se Zátopkovou manželkou Danou. U toho ale neskončily - kvůli autenticitě nakonec samy běhaly na pětikilometrové trati, aby byly hlavní postavě svého opusu blíž.

Skladatelka se snažila do opery přenést všechno, co se odehrálo na trati, ale i to, co se pravděpodobně odehrávalo v Zátopkově hlavě. "Každý nám říkal, že (Zátopek) přemýšlel víc než ostatní. Hlavou se mu mohla honit spousta věcí, neuvěřitelných i tajemných, a my jsme zkusili operu napsat tak trochu jako fantazii - spíš o podivných věcech, které mu šly hlavou, než o závodě samotném," svěřila se autorka hudby.

18:14
Alice Nellis vyhrála festival českých komedií díky Perfect Days

Hlavní cenu letošního festivalu české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu získal dnes od odborné poroty film režisérky Alice Nellis Perfect Days. Snímek zároveň získal další čtyři ocenění.

Alice Nellis si odváží z Nového Města také cenu za nejlepší scénář a za režii. Ocenění za nejlepší mužský a ženský herecký výkon ve filmu Perfect Days získali Ondřej Sokol a Ivana Chýlková. Na festival bylo letos přihlášeno 13 veseloher. Film Líbáš jako ďábel získal cenu za nejlepší výtvarný počin, porotu přesvědčila kamera Vladimíra Smutného. Snímek také nejvíce pobavil diváky, smáli se 26,79 procenta času během soutěžní projekce.

Cenu Zdeňka Podskalského za nejvýraznější výkon mladého tvůrce dostala Aneta Krejčíková za herecký výkon ve filmu Láska je láska. Herecká asociace ocenila Petra Lněničku za roli manažera domova seniorů v seriálu České televize Život je ples. Herec Josef Dvořák získal cenu prezidenta festivalu za přínos české komedii. Mezi studentskými snímky bodoval zvláště film Tomáše Pavlíčka Nejrychlejší Matěj na světě.

19:51
I v Uherském Hradišti vědí, jak je důležité míti Filipa

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti představilo v sobotu večer svým divákům v premiéře komedii Oscara Wilda Jak důležité je mít Filipa. Režisérem letošní čtvrté novinky, která patří k letitým jistotám, jak publikum rozesmát, je režisér, umělecký šéf a ředitel divadla Igor Stránský.

"Od začátku roku jsme už divákům nabídli drama Kalibův zločin, dojemný příběh Oskar a růžová paní i velký muzikál Kdyby tisíc klarinetů, a tak už chybí jen komedie," uvedl Stránský. "Velmi jsme se snažili, aby i komedie Jak důležité je mít Filipa stála zato a aby si ji užili diváci i herci," dodal. Hra vznikla podobně jako většina her Oscara Wilda na objednávku.

Premiéru měla v roce 1895. V roce 1908 ji uvedlo vinohradské divadlo pod názvem Na čem záleží. Před vůbec prvním uvedením komedie prý Wilde o své hře řekl, že je o tom, že všechny bezvýznamnosti v životě máme brát vážně a všechno vážné máme brát s upřímnou a uváženou lehkovážností. Děj se odehrává ve viktoriánské Anglii v době, kdy se formoval anglický národní charakter, ideál anglického gentlemana a konzervativní životní styl.

07:33
Trumpetista Payton zahájil Prague Proms, pochvaloval si české symfoniky

Novou skladbu nazvanou Black American Symphony (Černá americká symfonie) přivezl do Prahy trumpetista a skladatel Nicholas Payton. Ve světové premiéře ji v sobotu večer uvedl v Obecním domě na zahajovacím koncertu mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms, jemuž skladbu pro jazzový kvartet a orchestr speciálně věnoval.

Američan Payton v české metropoli koncertoval poprvé, na pódiu ho doprovodily jeho Nicholas Payton Band a Český národní symfonický orchestr, který je rezidenčním tělesem festivalu, pod vedením Stevena Mercuria. Více než hodinový koncert sice nebyl zcela vyprodán, ale ti, co přišli, byli nadšení a nechtěli Paytona pustit z pódia. Jednotlivé skladby oceňovali mocným potleskem a výkřiky nadšení. Payton Českému národnímu symfonickému orchestru složil v závěru koncertu poklonu.

"Můžete být na vaše symfoniky opravdu pyšní," řekl letos devětatřicetiletý umělec publiku. Na koncertu podle pořadatelů zazněla produkce Leonarda Bernsteina, konkrétně předehra k muzikálu. Muzikanti zahráli také symfonickou báseň George Gershwina Američan v Paříži.

09:19
Divadelní svět skončil v maskách, návštěvu letos ovlivnila přehlídka ohňostrojů

Pouličním karnevalem Slavnost masek ve stylu 60. let v sobotu v Brně vyvrcholil třetí ročník festivalu Divadelní svět. Jednotlivá festivalová představení v uplynulém týdnu zhlédlo podle předběžných odhadů pořadatelů více než 4000 lidí. Další tisíce lidí se zúčastnily slavnosti na náměstí Svobody, pro kterou jednotlivá brněnská divadla připravila průvody masek.

Soutěž o nejlepší masky letos vyhrálo Divadlo Radost, pro které černobílou kolekci s obřími kašírovanými hlavami navrhla výtvarnice Sylva Zimula Hanáková. Na druhém místě skončila opera Národního divadla Brno s kolekcí inspirovanou mozartovským rokokem. Třetí nejlepší masky mělo HaDivadlo, které vycházelo z estetiky Andyho Warhola. Až na několik deštivých dní nemuseli pořadatelé festivalu letos řešit žádné vážnější komplikace.

"Příští rok se budeme snažit festival ještě lépe zkoordinovat s ostatními akcemi ve městě," řekl ČTK vedoucí festivalové produkce Ondřej Chalupský. Návštěvnost prvního festivalového víkendu totiž zřejmě ovlivnila přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis. Divadelní svět sice letos hospodařil s nižším rozpočtem než loni, ale hosté ze zahraničí ani tentokrát nechyběli. Přijelo maďarské Národní divadlo, Divadlo Maxima Gorkého z Berlína, budapešťské Divadlo Józsefa Katony a Divadlo Aréna z Bratislavy.

10:54
V Praze v neděli koncertuje Pitbull, zazní i píseň z nových Mužů v černém

V Tipsport Aréně na pražském Výstavišti se dnes představí americký rapper kubánského původu Pitbull. Známý hudebník, vlastním jménem Armando Christian Pérez, vystoupí s několika speciálními hosty. Koncert v rámci turné Planet Pit World Tour nabídne písně z nového alba Planet Pit i starší hity. V roli předskokana show zahájí hudebník a tanečník Ben Cristovao.

Pitbull podle pořadatelů zahraje hity, které ovládají taneční parkety všech zemí světa: I Know You Want Me, Hotel Room Service, Rain Over Me či Hey Baby (Drop It on The Floor). Zazní i singly kralující všem světovým hitparádám, jako Give Me Everything a International Love. Diváci uslyší i titulní píseň Back in Time k nedávno uvedenému filmu Muži v černém 3.

Jednatřicetiletý Pitbull zatím natočil šest alb, za která získal mnoho nominací Latin Billboard Awards. Mnoho jeho singlů se objevilo ve známých filmech, například skladba Oye je ze soundtracku filmu Rychle a zběsile 2. Často vystupuje se známými kolegy, jako jsou Shakira, Enrique Iglesias, LMFAO, Usher, Jennifer Lopezová či Chris Brown.

13:10
Lynchova múza Isabella Rosselliniová oslaví šedesátiny

Její nadčasová krása je spojením švédského chladu herečky Ingrid Bergmanové a italské vášně režiséra Roberta Rosselliniho. Dcera slavných rodičů, italská herečka a modelka Isabella Rosselliniová, která 18. června oslaví šedesátiny, vytvořila široké spektrum rolí. K těm nejznámějším patří ty ze dvou kultovních snímků Davida Lynche Modrý samet a Zběsilost v srdci.

Mezinárodní renomé získala i jako modelka, především pro kosmetickou firmu Lancome. Rosselliniová vystudovala v Římě módní návrhářství a na začátku sedmdesátých let se přestěhovala do New Yorku. Nejprve se živila jako překladatelka a učitelka italštiny, posléze zkoušela novinařinu a přitom se snažila prosadit u filmu. Začínala s režisérem Vincentem Minellim a po boku své matky v melodramatu Věc času (1976), posléze točila například s bratry Tavianiovými, Davidem Lynchem či Robertem Zemeckisem.

V roce 1979 se provdala za slavného režiséra Martina Scorseseho, ale po dvou letech se s ním rozvedla. Dlouho nevydrželo ani manželství s texaským architektem Jonathanem Wiedemannem, který je otcem její dcery Elektry. Kromě ní má Isabella i adoptovaného syna Roberta.

15:04
Rumunští umělci se bouří. Nechtějí, aby kulturní centra řídili politici

Stovky rumunských umělců, včetně známých filmařů, spisovatelů a výtvarníků, se bouří proti vládou prosazované změně v provozu kulturních center (ICR). Instituci, která má propagovat rumunskou kulturu v zahraničí, má nově řídit Senát a umělci se obávají, že politici budou svůj vliv zneužívat.

"Pokud hrubé a arogantní praktiky současných politiků budou ovlivňovat osud kultury, způsobí to katastrofu," varoval známý spisovatel Norman Manea, mimo jiné držitel francouzské literární ceny Médicis. "Jde o čistku toho nejhoršího kalibru," přidal se ke kritikům filmový režisér Cristian Mungiu, který se svým snímkem 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny vyhrál Zlatou palmu na festivalu v Cannes.

Podle umělců kulturní centra dobře fungují, a na jejich provozu proto není třeba nic měnit. Nová vláda premiéra Victora Ponty ale už minulý týden schválila dekret, který správu center, jež mají v zahraničí celkem 17 poboček, přesouvá do pravomocí Senátu. Centra dosud spravovala prezidentská kancelář. Prezident Traian Basescu patří k největším politickým rivalům nového předsedy vlády.

17:06
Výtvarníci vystavují liturgická roucha, která pojali jako umění

Liturgická roucha nejrůznějších barev i výtvarných provedení obsadila od soboty prostory arcibiskupského zámku v Kroměříži. Svá díla tam vystavuje 11 výtvarníků. Výstava je součástí 23. ročníku festivalu s duchovní tematikou Forfest Czech Republic 2012 a lidé ji najdou v předsálí Sněmovního sálu zámku.

Expozice současných návrhářů a textilních výtvarníků bude otevřena pouze do příští neděle. "Výstava liturgických rouch římského ritu se po loňské premiéře v Bratislavě koná v českém kontextu poprvé. Koncepce výstavy spočívá v představení různorodých textilních výtvarných přístupů na téma bohoslužebného roucha. Autorky sahají po inspiračních zdrojích vycházejících ze specificky textilního zaměření každé z nich," uvedla kurátorka výstavy Pavla Lazárková Trizuljaková.

Lidé v prostorách zámku najdou například tkanou kazulu Petry Kuchařové, ornáty Marty Bošelové vytvořené na ručním pletacím stroji nebo roucha Zuzany Botekové a Karin Kolčákové zhotovené technikou ikatu. Na výstavě nechybí ani kolekce bohoslužebných rouch Marie Fulkové, které autorka utkala na tkalcovském stavu. Návštěvníci však mohou obdivovat také minimalistické hedvábné oděvy, meditativní plstěné artefakty i výtvarnou techniku jediného muže mezi autory výstavy, Adama Součka, jenž představuje roucha s použitím aplikace symbolických motivů zhotovených grafickou technikou tisku z výšky.