On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
03:00
Wagnerova opera zasazená do období nacismu propadla

Jen 30 minut stačilo k tomu, aby návštěvníci premiéry kontroverzní inscenace opery Tannhäuser aneb Zápas pěvců na Wartburgu od Richarda Wagnera začali v západoněmeckém Düsseldorfu nesouhlasně bučet a odcházet. V neděli o tom informovala agentura DPA s tím, že někteří za sebou dokonce i rozzlobeně bouchali dveřmi.

DPA pojetí opery, ve kterém se Wagner věnoval zápasu duše a těla, nazvala "drastické". Režisér Burkhard Kosminski totiž svou první operní inscenaci zasadil do doby nacistického režimu a vzniku Německé spolkové republiky a z bájného Tannhäusera učinil nacistického zločince.

Během předehry, která ukazuje zabíjení v plynové komoře, se herec ztvárňující Tannhäusera nahý noří do kříže sestaveného se skleněných kostek. Ty se následně zaplní mlhou. Ve Venušině sluji, u Wagnera doupěti tělesných rozkoší, se na jevišti odehraje střelecký masakr. Venuše v nacistické uniformě se svými přisluhovači z jednotek SS pobijí rodinu a přinutí Tannhäusera rovněž vraždit.

Zpěvák a šéfdirigent Axel Kober sklidil velký aplaus, režiséru Kosminskémui, jakmile se objevil na jevišti, se ale dostalo jen rozzuřeného bučení. Mezi reakcemi publika se objevovala slova jako "urážka" či "noční můra". Kosminski se stal terčem hněvu některých diváků i na následné oslavě premiérového vystoupení, takže ředitel opery Christoph Meyer musel hosty vyzývat ke klidu. Podoba opery vyvolala bouřlivé diskuze již v době zkoušení.

Richard Wagner žil v letech 1813 až 1883. Ve svých spisech se projevoval antisemitsky. Byl oblíbeným skladatelem německého nacistického diktátora Adolfa Hitlera. (čtk)

07:22
McCartney zahájil turné, hraje na něm i dosud nehrané písně Beatles

Sir Paul McCartney v Brazílii zahájil své letošní turné nazvané Out There. Do repertoáru zařadil i některé z písní Beatles, které naživo nikdy nezazněly - například All Together Now nebo psychedelické Being For The Benefit Of Mr. Kite, informuje britská BBC.

Teprve podruhé naživo zazněla také píseň Eight Days a Week. Tu hráli Beatles na koncertě pouze jedinkrát - v roce 1965.

McCartney odehraje v Brazílii tento týden ještě tři koncerty, v polovině května pak zamíří do Spojených států. Nejblíž Česku bude McCartney letos 27. června, kdy vystoupí na Happel Stadium ve Vídni. (red)

08:12
Hiphopový producent byl postřelen při přepadení

Hiphopový producent AraabMuzik (vlastním jménem Abraham Orellana) byl minulý týden postřelen a zůstává i nadále v nemocnici, informoval deník New York Times.

Podle něj se incident odehrál, když producenta a jeho kamaráda v černém voze Nissan Infiniti kdosi přepadl, otevřel zadní dveře a namířil na oba muže revolver. Ačkoliv producent i spolujezdec auto opustili, lupič přesto jednou vypálil a poté ujel. Kulka zasáhla AraabMuzika do levého hrudníku.

AraabMuzikův manažer koncem týdne vydal prohlášení, podle něhož je producent "naživu a vede se mu dobře" a incident bere pouze tak, že se ocitl v nesprávný čas na nesprávném místě. (red)

09:26
Na Hradě dnes bude mít recitál Magdalena Kožená

Světově uznávaná mezzosopranistka Magdalena Kožená dnes zazpívá v komorním písňovém programu ve Španělském sále Pražského hradu. Pražanům se představí v novém repertoáru vytvořeném ze skladeb od Maurice Ravela, Haydnovy kantáty Ariadna na Naxu i méně známých lidových písní Bély Bartóka. Stejný program provede pouze v londýnském Barbican Centre.

Kožená ve Španělském sále vystoupila s velkým úspěchem tuto středu i s Berlínskou filharmonií a svým manželem, šéfdirigentem Simonem Rattlem. Koncert předznamenal nadcházející festival Pražské jaro, které začíná už tuto neděli.

Program dnešního písňového recitálu nabídne například Ravelovy Historky z přírody, Hebrejské písně i Písně madagaskarské, v nichž ji doprovodí violoncellista Tomáš Jamník a flétnista Kaspar Zehnder.

Koncert vyvrcholí kantátou Ariadna na Naxu a v tuzemsku méně známými zaranžovanými slovenskými lidovými písněmi od Bély Bartóka. Na klavír bude Koženou doprovázet její dvorní klavírista Malcolm Martineau.

Magdalena Kožená, která už delší dobu žije v cizině, letos sklízí úspěchy za své předchozí sezony. Dostane například jako první Češka v historii prestižní Händelovu cenu, kterou uděluje rodiště slavného německého skladatele Halle za mimořádnou interpretaci jeho díla. (čtk)

10:09
Rozhlasoví symfonici dnes Verdiho Requiem uzavřou sezonu

Provedením Verdiho Requiem se dnes ve Dvořákově síni pražského Rudolfina uzavře 86. sezona Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Hudebníci si tak společně s publikem připomenou 200. výročí narození italského skladatele, jehož Requiem z roku 1874 patří k nejhranějším vokálně instrumentálním skladbám. SOČR pod vedením dirigenta Ondreje Lenárda ke spolupráci přizval kvarteto mladých pěvců ze Slovenska a Český filharmonický sbor Brno. Český rozhlas Vltava bude vysílat koncert v přímém přenosu.

Koncem sezony však nekončí účinkování SOČR na tuzemských pódiích. Již 18. května vystoupí v rámci Pražského jara na koncertu k 90. výročí zahájení vysílání Československého rozhlasu. Na tomtéž festivalu SOČR společně s dirigentem Liborem Peškem 1. června oslaví jeho 80. narozeniny. Mezi těmito koncerty SOČR zahájí 20. května hudební festival Janáčkův máj. Pod taktovkou Zdeňka Mácala uvede mimo jiné Chačaturjanovu 3. symfonii.

SOČR, který letos opět bude rezidenčním orchestrem na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov, se také mezi 19. červnem a 8. červencem představí na nejvýznamnějších koncertních pódiích v Japonsku. "Celkem rozhlasové symfoniky čeká 14 koncertů pod taktovkou šéfdirigenta Ondreje Lenárda. Hlavním sólistou turné bude ruský klavírista Stanislav Bunin, ale vystoupí s námi i skvělý český violoncellista Michal Kaňka," uvedl ředitel Centra uměleckých těles, soutěží a přehlídek Českého rozhlasu Jan Simon.

Mimořádný koncert k ukončení oslav 90. výročí vzniku Československého rozhlasu je naplánován na 4. listopad. Jeho program nabídne výběr z děl autorů pohybujících se na pomezí vážné a jazzové hudby, jako jsou Copland, Bernstein, Vejvoda nebo Viklický. (čtk)

12:23
Liberecké divadlo chystá premiéru slavné hry o nevěře

Hluboký, jemný, smutný a současně i komický je příběh hry, kterou připravuje liberecké divadlo. Slavnou Bergmanovu povídku Nevěra do divadelní podoby převedl šéf činohry Michal Lang a v premiéře ji v Malém divadle uvedou v pátek. Dnes to řekl mluvčí divadla Jakub Kabeš. "Tajemství lidských vztahů a citů dokázal jen málokdo zachytit a rozkrýt tak mistrovsky a poutavě jako právě Ingmar Bergman," uvedl.

Podle dramaturga představení Martina Urbana je nevěra v divadle často námětem komedií, moralit i tragédií. "Dá se říct, že je to trochu otřískaný námět. Jenže Bergman nám předvede s lehkostí a invencí až neskutečnou, jak se tento banální, běžný až všední úkaz dovede změnit v nepředpokládanou osudovou tragédii pro všechny zúčastněné, a to stejně lehce, jako by se mohl změnit v zanedbatelnou komickou epizodku," řekl dramaturg. Fatální a podstaty lidského bytí se dotýkající příběh Bergmana podle něj nejen baví, ale také rozšiřuje vědomí o našich skrytých nevědomých emocích. "Je to příběh napínavý, nepředvídatelný, ale přirozeně možný," dodal.

Nevěra vznikla v roce 1997 na popud Bergmanovy partnerky a herečky Liv Ullmannové. "Vzniklo něco jako podklad pro scénář. Bergman sám to nazval partiturou pro obrazové médium," upřesnil Urban. Příběh do filmové podoby převedla Ullmanová, v divadle se v Česku objevila Nevěra zatím jen jednou - ve studiu Divadla na Vinohradech v Praze před asi sedmi lety.

V Nevěře se promítá životní zkušenost známého režiséra, který byl pětkrát ženatý. Podle Urbana se budou před diváky odvíjet dva děje - příběh tvorby a příběh, který tvorbou vzniká. "Je to jakýsi návrh scénáře k příběhu, který na jevišti před našima očima vzniká. Totiž kromě vlastního příběhu jsme svědky jeho zrodu a vzniku jeho postav," řekl Urban. Hra začíná tím, že na jeviště vstoupí herec, který hraje Bergmana a vysvětluje a předvádí vznik díla ve své fantazii. "Z ničeho se rodí příběh a jeho autor jím prochází, jeho hrdinka, jím vytvořená bytost se s ním o příběhu baví, zpětně ho koriguje," doplnil Urban. Bergmana hraje v Liberci Ladislav Dušek, v dalších hlavních rolích se představí Markéta Tallerová, Martin Polách a David Suchařípa. (čtk)

12:52
Festival demokracie Zlínské jaro bude letos věnován Havlovi

Festival demokracie a občanské společnosti Zlínské jaro bude letos věnován Václavu Havlovi. Bývalého prezidenta připomene diskuse, Havlova hra, snímky agentury ČTK i vystavené Srdce, které vzniklo ze svíček, které po jeho úmrtí lidé zapalovali, informoval dnes pořadatel festivalu Tomáš Pasterný. Festival začíná ve středu, potrvá do soboty. Letos se koná třetím rokem.

"Rozhodli jsme se první festivalový den věnovat připomenutí osobnosti Václava Havla, jako dík za velkou inspiraci, kterou pro naše životy představuje," uvedl Pasterný.

Festival zahájí výstava stovky fotografií ČTK z let 1988 až 2011, které dokumentují přerod Havla coby dramatika a disidenta do role prezidenta republiky a poté zpět do pozice umělce a občana.

Snímky na zlínském zámku doplní na tamním nádvoří plastika otevřeného srdce, které vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda. "Tato hmota vstřebala myšlenky, pro které byly svíčky zapáleny. Jsou v něm nainvestovány představy lidí o slušné společnosti, je do něj zamodlena naděje, že je možné jednat podle nejlepšího svědomí a netratit na tom," uvedli autoři. Dvoumetrová plastika vznikla z 5000 kilogramů svíček, ze kterých se získalo 2300 kilogramů vosku.

Večer bude ve zlínském divadle uvedena Havlova hra Protest v podání Divadla Na tahu. Následovat bude diskuse nazvaná Dramatik našich životů s uměleckým šéfem Divadla Husa na provázku Vladimírem Morávkem, ředitelem Centra experimentálního divadla Petrem Oslzlým a editorkou Knihovny Václava Havla Annou Freimanovou.

Tématem letošního ročníku festivalu jsou také interpretace svobody a zviditelnění nevládních neziskových organizací. "V městském divadle se bude tentokrát diskutovat o divadle, internetu, občanské angažovanosti a totalitě ve filmu," podotkl Pasterný. Pozvání do diskusí přijali například spisovatelka Eda Kriseová, režisér Radim Špaček a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček. V pátek se například na náměstí Míru budou prezentovat různé organizace a konat workshopy, koncerty a představení. Závěr Zlínského jara bude patřit pracovní sobotě. Program festivalu je na internetových stránkách www.zlinskejaro.cz. (čtk)

13:19
Hvězdy letošních Folkových prázdnin hrají na akordeon

Akordeon bude patřit k nejčastěji využívaným nástrojům hudebních hvězd letošního 28. ročníku vícežánrového festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. Hlavními lákadly červencové přehlídky mají totiž být finská akordeonistka Johanna Juhola a tuzemská písničkářka a harmonikářka Radůza, akordeon využívá i slovenská skupina Triango.

Spojovacím článkem letošního festivalu je téma O lásce a lidské náklonnosti. "Poprvé se proto představí andaluské flamenco a milostnými vášněmi prodchnuté argentinské tango v překvapivých podobách," uvedl dramaturg festivalu Michal Schmidt. Z flamenca vychází tvorba španělské zpěvačky a kytaristky Amparo Sanchez, která bude dalším hostem festivalu.

Johana Juhola hraje podle Schmidta bez stereotypů a automatického předpokladu, že tango musí být nutně vážná záležitost. "Slyšíme od ní rozjívenost a teatrálnost hudby komponované pro cirkusová a divadelní představení, jazzové kudrlinky i napojení jejího originálního tanga na finský venkov a elektroniku," řekl Schmidt.

Domácí scénu budou kromě mnoha dalších na Folkových prázdninách reprezentovat folkrocková skupina Zrní, kterou Akademie populární hudby vyhlásila objevem roku hudebních cen Anděl.

Program Folkových prázdnin, které se uskuteční ve dnech 20. až 27. července, tradičně zahrnuje interprety world music, moderního jazzu a folku. Důležitou součástí festivalu nadále zůstává moravská tradiční hudba a domácí písničkářská scéna. Kromě hlavních večerních koncertů na zámeckém nádvoří nabídnou pořadatelé také oblíbený Divadelní den, výtvarné a hudební dílny a další doprovodné akce, výstavy a happeningy. (čtk)

14:41
Kina Lucerna a Mat uvedou od 9. do 15. května evropské filmy

Pražská kina Lucerna a Mat zpestří svou programovou dramaturgii nabídkou kvalitních evropských filmů. V týdnu od 9. do 15. května zvou diváky na Film Europe Festival, do jehož programu zařadila například snímky Renoir, Call Girl, Marie Kroyer a Strom života. Řekla to Lenka Stanslická z distribuční společnosti Film Europe Media Company, která se zaměřuje výhradně na evropskou produkci. Více informací zájemci získají na webu této distribuční společnosti.

"Současná nabídka filmů je bohatá, upozornit diváky na jednotlivé kvalitní snímky bývá často obtížné. Ucelená filmová přehlídka má však více předpokladů zaujmout divákovu pozornost a upozornit ho na skutečně výjimečné zážitky. Nápad na realizaci festivalu vznikl ve spolupráci s kinem Lucerna, které má s podobnými druhy přehlídek kladné zkušenosti. Kino Mat se pak rádo do tohoto projektu zapojilo, neboť i jeho diváci oceňují kvalitní filmovou tvorbu," komentovala to Iva Žáková ze společnosti Film Europe Media Company.

Kino Lucerna tak zařadilo do svého programu například snímky Nemají pokoj svévolníci, Paříž-Manhattan, Call Girl, Marie Kroyer, Tohle není Kalifornie, Kříž cti a Místnost sebevrahů. Kino Mat uvede i filmy Strom života, Perfect Sense, Princezna a Renoir. Většina z nich má na kontě řadu prestižních filmových ocenění. Byly uvedeny na mnoha filmových festivalech.

Potřebu hledání nových cest k divákovi chápe i Bedřich Němec z kina Lucerna. "Hledáme stále nové způsoby, jak je motivovat a přinášet jim cosi ojedinělého. Jednosálová kina mají samozřejmě výhodu nižší ceny vstupenky, ale to samo o sobě nestačí. Důležité je věnovat pozornost promyšlené dramaturgii a nabízet stále něco nového a neotřelého," uvedl.

Více informací o filmech zájemci získají na webových stránkách zmíněných kin www.lucerna.cz/kino a www.kino-mat.cz. (čtk)

15:24
Pražští symfonici se v nové sezoně hlásí k metropolitnímu původu

Hlavním tématem sezony 2013/2014 Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK je nová abonentní řada s názvem Praha v hudbě, jejímž prostřednictvím se Pražští symfonici hlásí ke svému metropolitnímu původu. Úvodní koncert 79. sezony FOK se uskuteční 11. září v Obecním domě, pod vedením Zdeňka Mácala zazní díla Dvořáka, Husy a Čajkovského. Novináře o tom dnes informoval nový ředitel orchestru Daniel Sobotka.

Posluchači v nové sezoně například poznají Prahu prostřednictvím Mozartovy symfonie a dvou koncertních árií věnovaných pražské zpěvačce Josefíně Duškové, uslyší díla Webera, Mahlera a předních českých autorů 20. století ovlivněná metropolí. Josef Suk vylíčil město myticky ve své symfonické básni Praga, Jan Husa se v Hudbě pro Prahu 1968 obrací k politickému dramatu.

Vedle řady Praha v hudbě nabídne nové sezona orchestru dva abonentní cykly jubilantů Josefa Suka a Petra Iljiče Čajkovského. Cyklus Suk připomene 140. výročí jeho narození, cyklus Čajkovskij 120 let od skladatelova úmrtí. Významným tématem 79. sezony jsou premiéry skladeb i interpretů. Například závěrečný koncert 18. a 19. června příštího roku přinese mimo jiné premiéru skladby Dluhopisy současného českého skladatele Kryštofa Mařatky.

V Rudolfinu se znovu odehraje osm klavírních recitálů pod hlavičkou Světová klavírní tvorba, v kostele sv. Šimony a Judy se uskuteční tři abonentní cykly Komorní hudba, Stará hudba a populární cyklus. FOK přiveze do Prahy několik nových interpretů. V metropoli například poprvé vystoupí sopranistka Ailish Tynanová, tenorista Sebastian Kohlhepp, basista Torben Jürgens, dirigenti Gabriel Feltz nebo Fabrice Bollon.

Rezidenčním umělcem FOK se v sezoně 2013/2014 stane houslista Ivan Ženatý, který se představí ve spolupráci s koncertem letos v listopadu, samostatný recitál bude mít 29. dubna příštího roku.

Hlavním dirigentem příští sezony bude stejně jako v minulé Čínan Muhai Tang, také Nizozemec Jac van Steen zůstává hlavním hostujícím dirigentem. Nový ředitel FOKu musí řešit dlouhodobou nepřítomnost čestného šéfdirigenta Jiřího Kouta, která má vzhledem ke svým zdravotním problémům v programu jen jeden koncert. "Nového šéfdirigenta hledáme, chtěli bychom ho představit do konce sezony," podotkl Sobotka.

Předprodej abonentních vstupenek bude zahájen 13. května, jednotlivé vstupenky si zájemci mohou koupit od 3. června. Více informací k programu a předprodeji se nachází na www.fok.cz.

Orchestr v současnosti hospodaří s více než 100 miliony korun, z nichž přibližně 80 miliony přispívá pražský magistrát. Předchozí vedení v posledních třech letech bojovalo s kolísavým snižováním dotací. (čtk)

16:46
Kladenské divadlo v pátek uvede poslední premiéru sezony

Městské divadlo v Kladně v pátek uvede poslední premiéru divadelní sezony, kterou bude adaptace slavného románu Guy de Maupassanta Miláček v autorské dramatizaci režiséra Daniela Špinara. V hlavní roli se představí mladý herec Miloslav König, který byl letos mimo jiné nominovaný na prestižní ocenění Thálie. Dnes to sdělila Kristýna Břečková z produkčního oddělení divadla.

Maupassantův román Miláček (Bel-Ami) z roku 1885 je společenskokritický román, v němž si mladý přitažlivý novinář Georges Duroy buduje kariéru pomocí intrik, nevěr a využíváním žen. Nakonec se dostává až do pařížských šlechtických kruhů.

"Vždycky si píšu dramatizace sám, je potřeba vybrat z předlohy vždycky to, co ve mně rezonuje nejvíc. Z jednoho románu může vzniknout hodně dramatizací, které jsou vlastně už jeho interpretací. A tato dramatizace je interpretací mou," uvedl Špinar. Jeho inscenace má podtitul "do ložnic horních deseti tisíc" a má reflektovat současnou společnost. Špinar si ve hře klade otázku, zda je důležitější něco umět, nebo dobře vypadat.

V inscenaci se v pátek od 19:30 v Divadle Lampion představí také Hynek Chmelař, Marie Štípková, Ondřej Novák, Lenka Zahradnická, Alena Štréblová, Zuzana Mixová a Tomáš Petřík.

Špinar s kladenským divadlem spolupracuje potřetí. Jeho poslední inscenace Čechovova Racka patřila mezi nejvíce oceňovaná díla souboru za několik posledních let a byla uvedena na prestižních divadelních festivalech v Česku.

Miláček bude čtvrtou premiérou této sezony kladenského divadla. První premiérou příští sezony bude podle Břečkové divadelní adaptace románu Marka Haddona Podivný případ se psem, která by zároveň měla být i první premiérou tohoto příběhu v Česku. Soubor příští sezonu opět odehraje v azylu Divadla Lampion, protože budova městského divadla se opravuje. Bude to už čtvrtá sezona v řadě, kdy bude divadlo v provizorních podmínkách. (čtk)

19:22
Konference chce rehabilitovat architekturu doby socialismu

Architektuře, která v Česku vznikla v době socialismu, se bude věnovat konference, která se uskuteční 13. června v budově někdejšího Federálního shromáždění v Praze, dnes sloužící Národnímu muzeu. Pořadatelé chtějí ukázat, že stavby z let 1948 až 1989 tvoří stylově velmi různorodý soubor a mnohdy na nich ulpívá negativní stigma doby a jsou neprávem hodnoceny jen z politického hlediska.

Často přitom jde o stavby, které jsou hodnotou samy o sobě a k tomu také cenným historickým svědectvím, říká Jakub Potůček z Národní galerie v Praze, kde se zabývá moderní a současnou architekturou a který bude jedním z přednášejících. Připomíná, že v architektuře stejně jako v umění již neplatí konstrukce, že existují epochy progresivní a naopak úpadkové.

"Dnes už nikdo netvrdí, že gotika je horší než renesance anebo že naše meziválečná architektura je lepší než ta z let 1948 až 1989. Stavby ze všech období představují kulturní dědictví, doklady o životě a smýšlení společnosti, a nejen proto si zaslouží ochranu," uvádí. Konference by se proto měla zabývat tím, jak by se společnost měla k novodobému kulturnímu dědictví chovat. Bude se probírat, zda se mají tyto objekty rekonstruovat nebo zbourat, jak se k socialistické architektuře staví památková péče nebo proč je laickou veřejností většinou vnímána negativně.

I když se mluví o architektuře socialistické éry, stavební kulturu celého čtyřicetiletého období neovládal jen jeden či dva směry, ale směrů hned několik, připomíná Potůček. Dokonce i v 50. letech, která se automaticky spojují s diktátem ideologicky angažované architektury socialistického realismu. Počátkem této dekády se ještě běžně stavělo v duchu funkcionalismu, na jejím konci se už zase ke slovu přihlásil hravě dekorativní styl, známý jako Brusel.

Mimo to vzniklo mnoho takzvaných nestylových staveb, které Potůček označuje pojmem inženýrská architektura. Nejrozmanitější byla 60. léta, charakteristická optimismem a bezmeznou vírou v techniku a technologie. I v českých zemích se projevily progresivní tendence, které hýbaly západní architekturou. Vedle brutalismu to byly mašinismus, high-tech nebo i postmoderna.

Pátý ročník konference Křižovatky architektury bude mít proto název Architektura s rudou hvězdou bez stigmat a předsudků. Připravila ji programová rada pod vedením ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové. Více informací je na adrese www.krizovatkyarchitektury.cz. (čtk)

21:05
Přerov bude hostit sokolská loutková divadla z celé republiky

Do Přerova zamíří tento týden sokolská loutková divadla z celé země. Se svými loutkami různých velikostí se představí návštěvníkům na šestém ročníku celostátní přehlídky. Pohádky pro děti i dospělé doprovodí besedy, exkurze do zákulisí divadla či povídání o výrobě loutek. Návštěvníci se mohou těšit na osm představení, chybět nebudou maňásci i marionety. Řekla to principálka přerovského loutkového divadla Přerovský kašpárek Marie Veřmiřovská.

"Celostátní přehlídka sokolských loutkových divadel je jediná v republice a u nás se koná již od roku 2003. Do Přerova přijíždějí soubory z celé republiky. Na našem jevišti se tato akce střídá napřesrok s Letnicemi, což je přehlídka amatérských souborů z celé země," uvedla Veřmiřovská.

Přehlídka začne v pátek, kdy se návštěvníkům otevřou dveře přerovského loutkového divadla. Návštěvníci se mohou těšit na exkurzi do zákulisí či besedy o divadle i historii nebo na výstavu zajímavých loutek včetně instruktáže jejich výroby. Akce bude slavnostně zahájena v sobotu ráno a od té doby se na jevišti vystřídají soubory například z Uherského Hradiště, Prahy, Vyškova či Valašského Meziříčí. Na programu jsou tituly jako Ostrov splněných přání, Anička a loupežníci aneb uloupená princezna, Kašpárek čarodějem či Perníková chaloupka, která v neděli přehlídku zakončí.

Specialitou letošní přehlídky bude stará loutkářská hra pro dospělé, která je naplánována na sobotu večer. S marionetami na drátech ji zahraje pražské loutkové divadlo Sokola Královské Vinohrady.

Zájemci mohou na třídenní akci dostat také návod, jak si vyrobit malé domácí loutkové divadlo včetně školení, jak lze hrát divadlo rodinného typu sám nebo ve dvojici.

V Přerově má loutkářství velmi dlouhou tradici. Přerovské loutkové divadlo, v jehož sále se přehlídka uskuteční, bylo založeno už v roce 1915, od roku 1921 hraje pro diváky pravidelně. V provozu je vždy od listopadu do jara. Na představení mohou rodiny s dětmi vyrazit každou neděli. Jeho provoz od té doby přerušily jen dvě události - druhá světová válka a ničivé povodně v roce 1997. (čtk)

06:44
Východočeské divadlo uvedlo hru Opuštěná

Diváci Východočeského divadla v pondělí nahlédli do tajů a intimity ženy, kterou opustil partner. Hru Opuštěná napsala německá autorka Tina Müllerová a jde o první uvedení inscenace v Česku.

"Autorka přivádí na scénu tři kamarádky, které společně řeší tento hlavní problém," řekl dramaturg Zdeněk Janál.

Podle něj je inscenace určená především mužům. Díky hře se dozvědí o svých ženách víc. "Já hru Opuštěná cítím jako názor - jakoby autorka říkala: Ženské, vzpamatujte se, nemůžete všechno obětovat manželovi, a pak se v sebelítosti uondat až k smrti. Hledejte sebe, najdete smysl!" řekla režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová.

Režisérce se líbí chvilkový cynismus opuštěných žen, jejich nadhled a černý humor, kdy dovedou svou situaci glosovat s takovou razancí, až zamrazí, dodala Ryšánek Schmiedtová.

Východočeské divadlo uvedlo hru v cyklu INprojekty. Inscenuje v něm světové novinky formou scénického čtení. Hra Opuštěná cyklus v letošní sezoně završila. Tři kamarádky ztvárnily Kristina Jelínková, Dagmar Novotná a Martina Sikorová. (čtk)

08:03
Helen Mirrenová okřikla bubeníky rušící divadelní představení

Slavná herečka Helen Mirrenová o víkendu neudržela nervy na uzdě a rázně okřikla bubeníky, kteří v Londýně propagovali hudební festival homosexuálů. Vadilo jí, že rušili divadelní představení. Podle dnešního vydání listu Daily Telegraph držitelka filmového Oscara účastníky víkendového průvodu hodně šokovala - jednak svým vzezřením, protože byla oblečená jako královna Alžběta II., jednak silnými slovy, jimiž je zasypala.

Sedmašedesátiletá herečka v sobotu vystupovala ve hře Audience (The Audience), v níž právě za ztvárnění královny obdržela teprve před několika dny cenu Laurence Oliviera za nejlepší herecký divadelní výkon roku. Když už byl hluk zvenčí příliš silný, nevydržela Mirrenová s nervy a vyběhla na ulici, kde použila o poznání méně diplomatický slovník než při představení.

"Obávám se, že tam padlo několik dramatických slov," přiznala se Mirrenová listu. "Dostalo se jim velmi přísného královského pokárání. Ale musím říct, že byli velmi milí a hned přestali," řekla. "Byla jsem naštvaná, ale na druhou stranu nám kazili představení a něco se udělat muselo," dodala.

Bubeníci procházeli ulicí v rámci propagace festivalu As One, který se bude konat koncem května. "Na homosexuální scéně už nic moc nemůže někoho šokovat," řekl organizátor průvodu Mark McKenzie. "Ale vidět Helen Mirrenovou oblečenou jako královnu jak zastavuje průvod a nadává a kleje - to je opravdu něco nového," poznamenal.

Mluvčí festivalu Mark Williams k tomu dodal, že organizátorům akce je velmi líto, že herečku tak rozrušili. Adresovali jí ale aspoň pozvání na festival, ovšem za žertovné podmínky, že už nebude maskovaná jako královna.

Mirrenová se ztvárněním panovnice proslavila už na filmovém plátně. Právě za svůj výkon ve snímku Královna získala v roce 2007 Oscara. Hru Audience, která sleduje setkávání královny s jejími premiéry, napsal Peter Morgan, který byl i scenáristou zmiňovaného filmu. (čtk)

09:11
V Senátu začíná menší výstava Františka Kupky

Životu a dílu Františka Kupky, slavného malíře českého původu, je věnovaná menší výstava, která dnes odpoledne začne v Senátu. Jmenuje se Jiná skutečnost - úvod do díla Františka Kupky a připravil ji Královéhradecký kraj, který se propagaci svého rodáka věnuje dlouhodobě. Kupka se narodil v roce 1871 v Opočně, převážnou část života ale strávil ve Francii.

Výstava se bude konat v předsálí Jednacího sálu, širší veřejnost ji tedy bude moci vidět jen během dnů otevřených dveří; jeden z nich se ale uskuteční hned ve středu 8. května od 10:00 do 17:00. Kupkův život a dílo představí panelová prezentace prostřednictvím reprodukcí obrazů a kreseb a doprovodného textu.

František Kupka patří k zakladatelům abstraktního malířství, svá klíčová díla v tomto směru vystavil na pařížském Podzimním salonu v roce 1912, pro dějiny světového výtvarného umění zásadní události. Kupka tehdy představil obrazy Amorfa - Dvoubarevná fuga a Amorfa - Teplá chromatika, na nichž se mimo jiné pokusil zachytit různé fáze pohybu.

Obě zásadní díla se nacházejí na českém území, první vlastní Národní galerie v Praze, druhý Muzeum Kampa. NG k loňskému stému výročí jejich premiéry uspořádala úspěšnou výstavu v Salmovském paláci na Hradě a pracuje na projektu, který vyvrcholí mezinárodní výstavou Praha - Paříž - New York v roce 2017, kdy uplyne 60 let od Kupkovy smrti. (čtk)

09:47
Iron Man 3 vede návštěvnost i v Česku

V čele žebříčku návštěvnosti tuzemských kin je akční podívaná Iron Man 3 s Robertem Downeym Jr. v hlavní roli, která za první víkend utržila přes 13 milionů korun. Ve Spojených státech film za první víkend promítání utržil 175,3 milionu dolarů a z historického pohledu se zařadil na druhou příčku před finále ságy o Harrym Potterovi. První pozici drží snímek Avengers, který jako jediný v dějinách překonal během jediného víkendu v USA hranici 200 milionů dolarů.

Podle informací Unie filmových distributorů je na druhém místě další premiéra, páté pokračování parodické série Scary Movie, která tentokrát cituje hororová díla typu Paranormal Activity či oscarovou Černou labuť nebo poslední Planetu opic.

Na třetí příčku spadlo z vrcholu žebříčku akční sci-fi Nevědomí s Tomem Cruisem, Olgou Kurylenkovou a Morganem Freemanem v hlavních rolích, na které za tři týdny dorazilo přes 60.000 diváků. Jihoafrická animovaná komedie Zambezia již získala na tržbách téměř tři miliony korun a obsadila čtvrté místo. Další animovaný snímek Croodsovi je pátý, na svém kontě má již téměř 130.000 návštěvníků.

Do první dvacítky divácky atraktivních snímků se z tuzemské produkce ještě dostala komedie Jedlíci aneb sto kilo lásky na šesté místo, Troškovy Babovřesky jsou deváté, následuje animovaný příběh Čtyřlístek ve službách krále, na 16. místě je sociální dokument Šmejdi, na 19. rodinná komedie Martin a Venuše a dvacítku uzavírá nejúspěšnější tuzemský film loňského roku Ve stínu, který zhlédlo celkem téměř 200 tisíc diváků. (čtk)

10:32
Lauryn Hill krátila daně, dostala tři měsíce domácího vězení

Americká hiphopová zpěvačka Lauryn Hillová dostala tříměsíční trest vězení za daňový únik. Soud jí v pondělí zároveň udělil pokutu 60.000 dolarů (téměř 1,2 milionu korun). Americkou federální pokladnu podle soudce připravila na daních o více než dvacetinásobek této částky.

Osminásobná držitelka ceny Grammy se loni přiznala k tomu, že v letech 2005 až 2007 nezaplatila daně ve výši přes milion dolarů. Zpěvačce hrozily až tři roky vězení. Podle svého právníka však den před vyřčením očekávaného verdiktu soudu v Newarku ve státě New Jersey uhradila více než čtvrtinu této částky. Vedle pobytu za mřížemi a pokuty ji soudce vyměřil také tři měsíce domácího vězení.

Hillová před soudem uvedla, že daně platit chtěla, ve složitém období však toho nebyla finančně schopna. "Potřebovala jsem být schopná vydělávat, abych mohla platit své daně, aniž bych ohrozila zdraví a zázemí svých dětí, a to mi bylo odepřeno," prohlásila matka pěti dětí v narážce na zmíněné období daňových úniků, v němž se hudebně odmlčela. Kdo jí možnost vydělávat odepřel, nesdělila.

Splácet dlužnou částku chtěla prý bývalá členka kapely Fugees již loni, neboť očekávala příjmy ze smlouvy na nové album, to se jí však v termínu nepodařilo dokončit. Svůj první singl za dlouhá léta zveřejnila sedmatřicetiletá zpěvačka na iTunes v pátek. (čtk)

13:52
Festival Pražské jaro prodal zatím dvě třetiny vstupenek

Zatím dvě třetiny vstupenek prodal festival Pražské jaro, který začne v neděli 12. května. Nabídne například vystoupení světově uznávaných pěvců barytonisty Matthiase Goerneho a sopranistky Angely Denokeové, i koncert s hercem Johnem Malkovichem. Přestože patří mezi největší hvězdy festivalu, vstupenky na ně ještě zbývají, a nejen na ně, v různé míře jsou k dostání zhruba na dvacítku koncertů. Uvedli to pořadatelé na dnešní tiskové konferenci.

Největší přehlídka klasické hudby v České republice nabídne do 2. června 45 koncertů a šest operních představení.

Podle ředitele Romana Bělora je normální, že se festival doprodává těsně před zahájením. "Vstupenky se prodávají stejně jako v posledních třech letech, prodeje běží dobře," řekl novinářům Bělor. Ceny lístků začínají na 50 korunách, ty nejdražší šplhají ke 4500 korunám.

K dostání už nejsou lístky na oba zahajovací koncerty, nokturno s pěvkyní Soňou Červenou, recitál Garricka Ohlssona a koncerty souboru Schola Gregoriana Pragensis a Akademie sv. Martina v polích.

Prezident festivalu a šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek připomněl, že přehlídka uvede celkem pět premiér soudobých skladatelů, což je podle něj neobvyklé vzhledem k jejímu tradičnímu zaměření.

Nově bude festival přenášet vybrané koncerty živě i přes internet, takzvaným streamingem, dočkají se ho finálová kola pražskojarní soutěže a další tři koncerty v Rudolfinu. Dostupné i v archivní podobě budou na webových stránkách festivalu a Českého rozhlasu.

Pražské jaro letos klade důraz na francouzskou hudbu. Smetanova cyklu symfonických básní Má vlast, erbovní festivalové skladby, se ujme Filharmonický orchestr francouzského rozhlasu. Patřit mu bude i další koncert 14. května, kde zazní v české premiéře skladba Vábení od Kryštofa Mařatky.

Už minulou středu předznamenal festival mimořádný koncert Berlínské filharmonie, která ve Španělském sále Pražského hradu doprovodila pod taktovkou šéfdirigenta Simona Rattlea mezzosopranistku Magdalenou Koženou.

Festival hospodaří už několik let se zhruba 75 miliony korun. Peníze získává z prodeje vstupenek, ze soukromých zdrojů a mecenášů, od pražského magistrátu i ministerstva kultury. To mu letos na konec po vleklých jednáních dorovnalo příspěvek na původních 15 milionů korun. (čtk)

14:35
Studenti cirkusové školy vystoupí v Plzni, vede je Forman

Neobvyklé představení špičkových mladých artistů z celého světa v režii Petra Formana se uskuteční 15. května v Plzni. V unikátním prostoru nové budovy Ústavu umění a designu Západočeské univerzity vystoupí studenti turínské cirkusové školy Flic. Zaměřují se na takzvaný nový cirkus neboli propojení tradiční cirkusové disciplíny s divadelním uměním. Na projektu spolupracují se studenty plzeňského ústavu, ti přímo pro ně vytvářejí speciální sochu - konstrukci. Novinářům to dnes řekli Petr Forman a ředitel ústavu Josef Mištera.

"Bude to přímo šité do tohoto prostoru, podobný v ČR neexistuje. Jde současně o první příběh spolupráce mezi ÚUD a jinou dramatickou školou," řekl Forman. Akce je součástí projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015.

Cirkusová škola Flic, kde studují mladí artisté z celého světa, požádala Formana, aby režíroval představení studentů posledního ročníku. Celkem 18 mladých lidí, kteří do Plzně přijeli spolu se svou profesorkou, nabídne to nejlepší ze svého umění. "Vzhledem k tomu, že pracujeme přímo s prostorem a studenty ÚUD, a představení tedy nelze přenést do jiného prostoru, budeme premiéru živě vysílat prostřednictvím internetu," řekl Forman. Výsledek tak uvidí i spolužáci, rodiny a kamarádi studentů z Itálie. Jejich reakce budou naopak živě sledovat aktéři i diváci v Plzni.

Ve světě existuje řada cirkusových škol, nejprestižnějších je podle Formana zhruba pět. Turínská, která vede skupinu škol druhé úrovně, vznikla před pěti lety v objektu zaměřeném na gymnastiku. V ČR zatím podobná chybí, oboru nový cirkus se údajně věnuje jen uskupení Cirkeon. Podle Formana by ale možná mohla od roku 2015 i v Plzni začít fungovat škola pro první zájemce o tento obor.

"Startuje tím nový projekt, jehož cílem je pravidelná spolupráce ÚUD s mezinárodními uměleckými školami zaměřenými na dramatická a pohybová umění," uvedl Mištera. ÚUD je otevřená všem formám umění.

"Je to krásný a vysoký prostor plný možností. Máme tady spoustu místa a mnoho materiálů, které můžeme používat a hrát si s nimi. To je pro nás úplně nové. Je příjemné pohybovat se mezi uměleckými objekty," uvedla Marina Mezzogiorno-Brown, jedna z italských studentek.

Představení se uskuteční 15. května ve 20:30, vstupné je dobrovolné. (čtk)

15:16
Tmavomodrý festival zahájí příští středu koncert brněnských kapel

Benefičním koncertem brněnských kapel Čankišou, Lidopop a Ukulele orchestra jako Brno začne ve středu 15. května v 19:30 v sále Dominik již 24. ročník Tmavomodrého festivalu. Mezinárodní hudební přehlídka pro zrakově postižené děti a mládež nabídne kromě hudebních a divadelních představení i doprovodné akce, které přiblíží život handicapovaných. Centrem pětidenního festivalu bude Sál Břetislava Bakaly, řekli dnes na tiskové konferenci pořadatelé.

"Druhý koncert je na programu v pátek 17. května. Nese tradiční název 'Hvězdy ve tmě', protože se ve tmě koná. Letos na něm vystoupí Anton Mészáros a Pavel Fajt," řekla ředitelka spolupořádajícího TyfloCentra Brno Hana Bubeníčková. Koncert se uskuteční v Sále Břetislava Bakaly od 18:00. "Zajímavé je i divadelní vystoupení sdružení Nová Akropolis, které ve čtvrtek zahraje Brněnské pověsti. Na jevišti se objeví herci nevidomí i bez handicapu," uvedla Bubeníčková.

Součástí festivalu je i několik doprovodných akcí. Pořádá je TyfloCentrum Brno, které pracuje s nevidomými. Dvoudenní výstava kompenzačních pomůcek seznámí návštěvníky s tím, co zrakově postiženým usnadňuje život, mohou si pomůcky též vyzkoušet a být na chvilku nevidomými. "Ztráta zraku znamená ztrátu 80 procent vjemových informací," doplnila Bubeníčková.

Novinkou je prezentace organizací, které poskytují péči a služby pro nevidomé a slabozraké, jmenuje se Od kolébky po aktivní stáří. Vstup je zdarma, platí se pouze za dva zmíněné koncerty. (čtk)

16:23
Festival v Cannes vzdá zvláštní hold Alainu Delonovi

Francouzský herec Alain Delon se na nacházejícím mezinárodním filmovém festivalu v Cannes dočká zvláštního ocenění své filmové kariéry, sdělilo dnes vedení festivalu. V roce 2011 dostala v Cannes Zlatou palmu za celoživotní dílo další legenda francouzského filmu Jean-Paul Belmondo.

Festival, který se uskuteční od 15. do 26. května, vzdá Delonovi hold 25. května. Při té příležitosti pořadatelé promítnou účastníkům restaurovanou verzi kriminálního dramatu V plném slunci režiséra Reného Clémenta z roku 1960, upřesnil předseda festivalu Gilles Jacob.

Role ve snímku V plném slunci znamenala zásadní obrat v Delonově kariéře. Následovaly další jeho úspěšné filmy jako Rocco a jeho bratři, Melodie podzemí, Gepard či Černý tulipán. Delon, který v listopadu oslaví 78. narozeniny, stále natáčí. Například v roce 2008 si zahrál Julia Caesara v komedii Asterix a Olympijské hry. (čtk)

17:25
Ostravský thriller Isabel vstupuje do kin

Nový nízkorozpočtový český thriller Isabel, který se s ostravskými herci natáčel převážně v Ostravě, vstupuje v těchto dnech do kin. Ve snímku, který chce těžit z obliby upírské tématiky, si zahrál ve vedlejší roli například i hudebník Jarek Nohavica či komik a moderátor Ruda z Ostravy. Za autory to řekla Eliška Nováková.

Děj filmu se odehrává během jediného dne. Mladá ambiciózní novinářka Isabel, kterou si zahrála členka činohry Národního divadla moravskoslezského Petra Lorencová, se snaží získat senzační reportáž. Dostává se ale do nebezpečí. Film se odehrává ve dvou realitách. Kromě skutečného života to je i sen. Právě v něm si zahráli štamgasty Nohavica a Ruda z Ostravy.

V dalších rolích se divákům představí i držitelé Ceny Thálie Norbert Lichý a Tereza Dočkalová. Role ve filmu přijali také Renáta Klemensová, Sylvie Krupanská, Robert Urban a další. Všichni herci i členové štábu pracovali bez nároku na honorář. "Četla jsem scénář, který mě zaujal. Líbila se mi myšlenka udělat ostravský film s ostravskými herci. To byla výzva, nad kterou jsem nemusela moc přemýšlet," řekla dnes novinářům představitelka hlavní role Lorencová.

Projekt oslovil i úspěšnou slovenskou zpěvačku a skladatelku Katarínu Knechtovou, která v minulosti napsala titulní píseň k filmu Juraje Jakubiska Bathory. Podle Knechtové šlo o spontánní rozhodnutí. "Kývla jsem okamžitě. Miluju takové výzvy a nabídky si velmi vážím. Isabel je píseň, která se opravdu podařila a já jsem na ni velmi pyšná," řekla.

Snímek se natáčel v ulicích Ostravy, městské části Vítkovice. Filmaři zavítali i na věž ostravské radnice, do klubů a dvou ostravských divadel. Některé scény natáčeli i ve Štramberku v tamní jeskyni Šipka. (čtk)

18:41
Pražské bienále se bude konat na nákladovém nádraží na Žižkově

Šestý ročník výstavy současného umění Prague Biennale se uskuteční od 6. června do poloviny září v prostorách Nákladového nádraží Žižkov. Bienále tak pokračuje v tradici pořádání výstav v nekonvenčních lokalitách mimo tradiční výstavní síně, sdělila dnes za pořadatele Gabriela Bechynská.

Stěžejním bodem výstavy bude i letos sekce zaměřená na současnou malbu. Pražské bienále organizují vydavatelé mezinárodního časopisu o umění Flash Art Helena Kontová a Giancarlo Politi.

Další sekce, původně zaměřená jen na české autory, se v letošním roce rozrostla do mezinárodních rozměrů. Kurátoři výstavy nazvané Flow Zuzana Blochová a Patricia Talacková výstavou nedefinují generační nebo lokální souvislosti v současném umění. "Vystavující umělce spojuje schopnost nechat se unést a potlačit intelektuální, logickou a spekulativní část myšlení, což dává umění v jeho zdánlivé bezstarostnosti jedinečnou integritu," uvedla Bechynská.

Z českých umělců zde bude vystavovat například Milan Grygar. Slovenská sekce nese název Beyond the art a postarala se o ni kurátorka Mira Sikorová-Putišová. Představí hlavně slovenské autory, kteří žijí a pracují převážně v zahraničí.

Potřetí se na bienále v samostatné sekci představí fotografie, jejím kurátorem je Pavel Vančát. Výstava představí současné nefigurativní tendence, které reagují na končící éru moderní fotografie. Místo prostého zachycení fotografie vystavení autoři pracují s dekonstrukcí modernistického fotografického obrazu. Snímek již není snímán, ale budován jako obrazový komentář či kritika, říkají pořadatelé. (čtk)

06:14
Knopfler hrál v Praze i z nového alba Privateering

Britský kytarista a zpěvák Mark Knopfler v úterý v pražské O2 areně představil své osmé album Privateering, sólové skladby i písničky z období svého působení v úspěšné skupině Dire Straits. Do České republiky přijel fenomenální instrumentalista popáté, tři roky od svého posledního vystoupení v O2 areně. Praha byla jednou z posledních zastávek na jeho turné, během kterého zrušil plánované koncerty v Rusku na protest proti podle něj tvrdému přístupu ruských úřadů k ochráncům lidských práv.

Knopfler, který ve své tvorbě míchá prvky rocku, country, folku i blues, do haly upravené s místy pouze k sezení přilákal podle pořadatelů zhruba 6000 posluchačů, stejně jako při svém minulém vystoupení v Praze.

Hudebník označovaný vzhledem ke svému hlasovému projevu jako "nejznámější mluvící zpěvák", zahájil za doprovodu sedmičlenné kapely koncert skladbou What It Is ze svého druhého sólového alba Sailing to Philadelphia z roku 2000. Následovaly dvě novinky Corned Beef City a titulní skladba posledního alba Privateering, před kterou si Knopfler poprvé za večer vyměnil kytaru. Hráčský styl Knopflera se snadno rozpozná již po pár úvodních tónech. Je považován za jednoho z nejzručnějších kytaristů, kteří hrají prsty bez trsátka.

Bouřlivý potlesk pak vyvolal hit Romeo and Juliet z repertoáru Dire Straits, jedné z nejúspěšnějších kapel 80. let. Koncert po necelých dvou hodinách vyvrcholil slavnou kompozicí Telegraph Road, po níž nadšení posluchači odměnili Knopflera a jeho doprovodné muzikanty ovacemi vestoje. V přídavku zazněl další hit Dire Straits So Far Away.

Uznávaný kytarista vydal své první sólové album Golden Heart v roce 1996. Celkem zatím natočil u společnosti Universal sedm titulů. Během své hudební kariéry prodal více než 120 milionů alb, a to jak sólově, tak s kapelou Dire Straits, jejíž poslední koncert se uskutečnil před dvaceti lety. (čtk)

08:15
Hlavní cenu na Anifilm získal Cris Sullivan

Hlavní cenu poroty Anifilmu v Mezinárodní soutěži celovečerních filmů pro dospělé získal v úterý v Třeboni za svůj celovečerní debut americký režisér Chris Sullivan za snímek Městečko velkých duchů (Consuming Spirits). Nejlepším snímkem filmů pro děti vyhlásila porota francouzsko-belgický Den vran (Le jour des corneilles) režiséra Jeana-Christopha Dessainta. V Mezinárodní soutěži krátkých filmů pak zvítězil koprodukční snímek Otec (Father) režisérů Ivana Bogdanova, Moritze Mayerhofera a Asparuha Petrova.

Hlavní cenu v Česko-slovenské soutěži studentských filmů obdržel režisér Martin Máj za snímek Cizinec. Vítězové si kromě finanční odměny odnesli Animorphu, cenu z křišťálového skla z designového studia Morphe. Vítězné snímky mohou vidět diváci ještě ve středu, kdy Anifilm definitivně končí, potom v kině Světozor.

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu získal na samém začátku přehlídky výtvarník Adolf Born. Držitelkou ceny Artis Bohemiae Amicis udělovanou ministryní kultury ČR je animátorka a režisérka Michaela Pavlátová.

"Anifilm na mne působil celkově příjemně a mile. Nabírá vyšších a vyšších obrátek i úrovně a patří k nejinspirativnějším festivalům u nás. Zaujala mne forma a technická bravura jednotlivých filmů. Studenti projevují obrovskou míru nápaditosti, co se týče kombinace forem a žánrů," řekl porotce Petr Koliha. Soutěžní kategorie měly podle něj vysokou úroveň a reprezentují ukázku kvalitní současné animované tvorby v mezinárodním měřítku.

Na filmové, odborné i doprovodné programy třeboňského Anifilmu přišlo od 3. května téměř 21.000 diváků. Ve čtyřech soutěžních sekcích se utkalo šedesát snímků, z toho deset celovečerních. V doprovodných programech pak bylo promítnuto dalších 230 filmů. Uskutečnilo se přes 20 workshopů, přednášek a prezentací.

Anifilm letos například zmapoval samotné počátky animace, když první pokusy o ni přiblížila Sylvie Saerensová v přenášce o svém pradědečkovi Charlesi-Émilu Reynaudovi. Legendární společnosti UPA (United Production of America), která změnila pohled na animovanou tvorbu, se věnovala nejen čtyři tematická pásma, ale také přednášky a panelová diskuse.

Nejnovější díla z televizní animované tvorby přinesla sekce Animo TV a v rámci oslav 60 let od prvního vysílání České televize diváci viděli pásma večerníčků. Bilance nabídla šest animovaných trháků loňského roku. Peter Lord exkluzivně pro letošní ročník Anifilmu sestavil pásmo filmů, které jej inspirovaly a ovlivnily tím jeho tvorbu. Režisér Borivoj Dovniković pak připravil přehlídku stěžejních snímků Zagreb Filmu, společnosti, která letos slaví 60 let od svého založení.

Poprvé se letos uskutečnil třídenní profesionální program Visegrad Animation Forum, kterého se zúčastnilo 150 zahraničních hostů. Game Day, pořádaný v rámci speciálního programu, byl věnován herní animaci, a to jak již hotovým hrám, tak těm vznikajícím. Pásmo nezávislých her pro Anifilm sestavil a uvedl Jakub Dvorský ze studia Amanita Design.

O přízeň diváků a sponzorů se v Česku ucházejí čtvrtým rokem dva mezinárodní festivaly animovaných filmů, 1. května skončil 12. ročník AniFestu, který se v roce 2009 přestěhoval z Třeboně do Teplic. Ve sporu dvou soupeřících festivalů podpořila loni na podzim Asociace animovaného filmu (ASAF) nynější třeboňskou přehlídku Anifilm. (čtk)

09:32
Česká filharmonie hostí dirigenta Honecka a pianistu Buchbindera

Vídeňské hosty očekává Česká filharmonie na svých nadcházejících koncertech, které ode dneška do pátku pořádá v Rudolfinu. Za dirigentským pultem ve Dvořákově síni stane uznávaný Manfred Honeck a sólistou Gerschwinova Klavírního koncertu F dur bude slavný pianista Rudolf Buchbinder. Rakušané se k českým filharmonikům společně vrací po více než dvou letech.

Koncert otevře Mozartova poslední Symfonie nazývaná Jupiter, konec bude naopak patřit taneční básni La Valse od Maurice Ravela, jenž skladbou vzdal poctu vídeňskému valčíku. Buchbinder často vystupuje s předními zahraničními orchestry, na svém kontě má více než stovku nahrávek. Také Gershwinův klavírní koncert provedl na světových pódiích více než stopadesátkrát.

Honeck se k českým filharmonikům vrátí od letošního září jako hlavní hostující dirigent, smlouvu má podepsanou až do roku 2016. V příští sezoně jej čekají s ČF tři koncerty, první odehraje v prosinci s Beethovenovým a Rachmaninovým repertoárem. Vedení filharmonie doufá, že Honeck s šéfdirigentem ČF Jiřím Bělohlávkem vytvoří vyvážený tandem a posílí tak mezinárodní prestiž orchestru. V plánovaných třech sezonách by měl Honeck v Praze provést nejméně devět programů. Zaměří se na tvorbu Gustava Mahlera i dalších skladatelů od klasicismu až po 20. století.

Před několika lety, kdy ČF šéfoval někdejší ředitel Václav Riedlbauch, se o Honeckovi uvažovalo jako o kandidátovi na post šéfdirigenta. (čtk)

10:33
Madonna prodala obraz Fernanda Légera, aby vzdělávala dívky

Americká zpěvačka Madonna na aukci v New Yorku prodala abstraktní obraz francouzského malíře Fernanda Légera za 7,2 milionu dolarů (asi 141 milionů korun). Bylo to mírně nad vyvolávací cenou, kterou aukční síť Sotheby's odhadla na pět milionů až sedm milionů dolarů, uvedla agentura AP.

Výtěžek z prodeje obrazu Tři ženy u červeného stolu získá Madonnina nadace, která podporuje vzdělávání dívek v Afghánistánu, Pákistánu a dalších zemích. Zpěvačka uvedla, že chtěla vyměnit "něco cenného za něco neocenitelného" v zemích, kde je výuka žen vzácná anebo neexistující. M

adonna obraz koupila ve stejné aukční síni v roce 1990 za 3,4 milionu dolarů. Dílo, které vzniklo v roce 1921, patří do Légerovy série zpodobňující ženy v různých zátiších.

Léger žil v letech 1881 až 1955. Kromě malby se věnoval ještě sochařství a filmařství. Považuje se za předchůdce pop artu. (čtk)

11:05
Odlitky Rodinových soch se vydražily za 16 milionů dolarů

Dva odlitky z nejslavnějších děl známého francouzského sochaře Augusta Rodina byly vydraženy v úterý v New Yorku za více než 16 milionů dolarů (316 milionů Kč).

Za Myslitele, jehož další kopie zdobí řadu muzeí a sbírek po celém světě, zaplatil neznámý kupec 15,3 milionu dolarů (302 milionů Kč). Aukční dům Sotheby's odhadl původně zisk na 12 milionů dolarů.

Kopie Polibku z roku 1909 se nakonec neprodala a odlitek Ugolina a jeho dětí z roku 1883 byl vydražen za 965.000 dolarů. Rodin, který se narodil v roce 1840 a zemřel v roce 1917, patřil k nejvýznamnějším sochařům 19. století. Zaměřoval se zejména na lidské tělo, jehož znázorňováním usiloval o vyjádření hlubokých duševních rozpoložení. Tím postavil základ modernímu sochařství, jež se odpoutalo od antiky, která do té doby nebyla překonána. (čtk)

14:30
Nový James Bond rekordně zvýšil návštěvnost evropských filmů

James Bond zpravidla zachraňuje britskou korunu, často i celý svět, ale tentokrát se spokojil s evropskou kinematografií. Podařilo se mu to díky nejnovějším dobrodružstvím britského agenta 007 ve snímku Skyfall, který přispěl k rekordnímu úspěchu evropských filmů, uvedl server CinémaCulture.

Nová bondovka vešla do kin loni v říjnu a zaznamenala historický úspěch. Evropské filmy jen díky skvělým výsledkům počinu Skyfall zaznamenaly nárůst návštěvnosti o 33,6 procenta oproti roku 2011. Celková návštěvnost filmů přitom podle francouzského serveru za stejné období klesla o 2,2 procenta.

Nový snímek o britském agentovi přilákal 44 milionů diváků v zemích Evropské unie a 36 milionů v Severní Americe. "Je to nejrentabilnější James Bond všech dob," cituje zpravodajský web odborníky Rady Evropy ve Štrasburku. (čtk)

15:12
Izraelští archeologové objevili velký kamenolom z biblických dob

Izraelští archeologové objevili u Jeruzaléma rozsáhlý kamenolom z biblických dob. Při vykopávkách nalezli i několik nástrojů používaných starověkými kameníky a zhruba 2000 let starý klíč. Oznámil to dnes izraelský úřad pro starověké památky.

"Některé bloky jsou přes dva metry dlouhé," citovala agentura DPA vedoucí vykopávek Irinu Zilberbodovou. "Byly pravděpodobně určeny pro stavbu skvostné veřejné budovy ve městě (Jeruzalémě)."

Stavební kameny se tehdy oddělovaly od skály s pomocí krumpáčů a železných klínů. "Klíč, který se zhruba před 2000 let používal k otevírání nějakých dveří, je zahnutý a má zoubky," řekla Zilberbodová. "Kde se tam vzal? Nejspíš vypadl nějakému kameníkovi z kapsy."

Plocha kamenolomu činí zhruba 1000 metrů čtverečních. Rozkládá se severně od Jeruzaléma, odkud byla doprava několikatunových kamenných bloků z kopce dolů směrem do centra města snazší. Jak přesně se ale přepravovaly, není ovšem zatím jasné - pravděpodobně s pomocí oslů a dřevěných válců. (čtk)

16:02
Newyorské Metropolitní muzeum ukazuje, jak punk ovlivnil módu

Černá kůže, bundy poseté cvoky a zavíracími špendlíky, roztrhané džíny či děravé punčocháče: tak dodnes vypadá výbava pravověrného punkera. Teď se ale tyto modely, které ulice zaplavily poprvé už v 70. letech, ocitly na velmi nepravděpodobném místě - v naleštěných vitrínách newyorského Metropolitního muzea. To totiž na své nové výstavě ukazuje, jak hluboce punk za posledních 40 let ovlivnil módu a zanechal stopy i v tvorbě těch nejznámějších návrhářů.

Expozice s názvem Punk: Chaos to Couture (Punk: Od chaosu k vysoké krejčovině) se široké veřejnosti poprvé otevře ve čtvrtek a potrvá do 14. srpna.

K vidění na ní budou nejrůznější styly punkového oblékání od jeho prvopočátků spojených třeba se skupinou Sex Pistols a s tvorbou Vivienne Westwoodové a Malcolm McLarena až po současnost. Punk se totiž odráží i v produkci těch nejluxusnějších světových značek a kolekcích haute couture Alexandera McQueena, Helmuta Langa, Miuccie Prady, Gianniho Versace či Johna Galliana.

"Punk oslavuje individualitu, tvořivost a odvahu - odvahu ukázat sebe sama, odvahu vyjádřit se skrze módu. Punk se snaží nahlodat status quo. Právě tohle módu dalekosáhle ovlivnilo," řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters kurátor výstavy Andrew Bolton.

Příběh punku se v muzeu odvíjí zejména mezi New Yorkem a Londýnem a kromě autentických kusů oblečení dobovou atmosféru přibližují třeba filmy a hudba. Ve výstavní síni vznikla i replika záchodů newyorského hudebního klubu CBGB zcela pokrytých graffiti, kde svého času hráli Blondie, Ramones nebo Talking Heads. (čtk)

16:35
Olympic bude po úmrtí bubeníka Peroutky pokračovat v turné

Skupina Olympic bude po úmrtí bubeníka Milana Peroutky pokračovat v turné k 50. výročí svého vzniku, za bicí usedne "host". Přerušené turné kapela obnoví koncertem 14. června v amfiteátru ve Výravě na Královéhradecku. Skupina to dnes uvedla na Facebooku a ČTK to potvrdila manažerka pro kontakt s médii Gabriela Šimonová. Poslední rozloučení s Peroutkou se uskuteční ve čtvrtek ve Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze.

"Tyto dny jsou pro nás velmi těžké, nicméně jsme se rozhodli pokračovat dále. Ferda by nám určitě nedovolil, abychom to zabalili. Takže od nyní je oficiální složení Olympiku Petr Janda, Milan Broum a Jiří Valenta - zůstáváme tři a ´Ferda´ bude stále s námi. Za bicí usedne ´host´," uvedla manažerka skupiny Dagmara Durecová na facebookovém profilu kapely.

Devětačtyřicetiletý Peroutka náhle zemřel v noci na sobotu. V pátek večer ještě odehrál koncert se skupinou v Karlových Varech, v sobotu ráno ho našla rodina na zahradě jeho domu v Praze mrtvého.

Olympic po Peroutkově úmrtí zrušil dva nejbližší koncerty, které se měly odehrát 7. května a dnes v pražské Malostranské besedě. Obnovené turné k 50. výročí vzniku legendární české skupiny by mělo skončit vánočním koncertem 6. prosince v pražské Lucerně. "Host" za bicími doplní v sestavě kytaristu a zpěváka Petra Jandu, baskytaristu Milana Brouma a klávesáka Jiřího Valentu.

Peroutka přišel do Olympiku v polovině 80. let, kdy nahradil Petra Hejduka, který kapelu opustil kvůli vzájemným neshodám. Jandova skupina tehdy vyhlásila na obsazení bicích konkurz, který někdejší bubeník Společnosti Leška Semelky nebo OK Bandu vyhrál. Peroutka, jenž nastoupil v roce 1986, přinesl na svou dobu ostrý, tvrdý zvuk bicích, který Olympic "alespoň na dohled přiblížil k módní vlně metalu".

Peroutka se od té doby podílel na všech deskách skupiny. V 90. letech hrál také s Janem Kalouskem, Jankem Ledeckým nebo Marcelou Březinovou. Od roku 1995 působil i v ASPM (Amatérském sdružení profesionálních muzikantů) Jana Spáleného. (čtk)

17:38
Brněnský festival experimentů slibuje neobvyklé filmové zážitky

Neobvyklé filmové zážitky přinese publiku pětidenní přehlídka Experimental Film Fest, kterou ode dneška hostí brněnské kino Art a Dům umění. Pořadatelé vybrali filmy s jinými formálními zákonitostmi a jiným způsobem vyprávění, než nabízí konvenční produkce. Často jde o jejich první brněnské uvedení, sdělila Jana Řeháková z Domu umění.

Festivalovou nabídku tvoří filmy přibližně 25 tvůrců, hlavně zahraničních. Na programu je výběr z experimentální filmové tvorby posledních 50 let, stejně jako čerstvá produkce, která se dotýká aktuálních společenských témat a způsobů uměleckého vyjádření.

Někteří autoři přijedou svou práci prezentovat osobně. Platí to například pro španělskou experimentální umělkyni Laidu Lertxundiovou, která uvede pět filmů z posledních několika let. Přijede také Brit Declan Clarke se snímkem We Are Not Like Them, jehož námětem je úpadek industriální Evropy.

Festival má dvě hlavní sekce. V bloku nazvaném Other Pleasure/Jiná radost jsou nejnovější studentské práce filmových a uměleckých vysokých škol z Česka, Polska, Maďarska, Chorvatska a Slovinska.

Do sekce označené In the Public Sphere zařadili pořadatelé celovečerní snímky a několik výběrových kolekcí ze sbírek experimentálních filmů v Berlíně, Vídni a Varšavě. Festival potrvá do 12. května. (čtk)

18:17
Fin převlečený za skřeta zahájil v Plzni festival jiného divadla

Pohyby na pomezí divadla a tance doprovázené občasnými skřeky v podání finského performera Pasi Mäkeläho zahájily dnes v Plzni festival Move in Station. Pětidenní projekt přinášející takzvané jiné divadlo a divadelní experimenty se bude konat v bývalém nádraží Jižní předměstí. Mäkeläho výstup byl výjimkou, lidem se představil u pomníku na rušné Americké třídě. Během patnáctiminutového vystoupení si v převtělení za skřeta lehal na zem, poposedával, skákal i přihrben procházel mezi diváky. Neobvyklému výstupu přihlíželo asi pět desítek lidí, výrazově silný projev přinutil k zastavení řadu kolemjdoucích.

"Chceme plzeňskému publiky představovat tvůrce, jejichž jména ani tváře neplní bulvární rubriky, ale za to jsou schopni objevovat, hledat, čarovat, kouzlit, oddat se cestě razantního vyjádření," uvedl k festivalu Roman Černík, umělecký ředitel centra Johan, jež akci pořádá.

Podle něj je právě Fin, který ukazuje extrémní fyzický přístup k divadlu, jedním z největších lákadel. "Jeho mnohovýznamová performance mísí tanec Butoh s finským folklorem a zkušenostmi Mäkeläho se zambijskými tanci Muganda nebo rituály tajné společnosti Njau," doplnil Černík. Každá Mäkeläho performance je jiná, přestože se jedná o improvizaci na předem určené téma.

V následujících dnech festival, jenž potrvá do 12. května, uvede například tanečnici roku 2012 Lucii Kašiarovou ve "zdravě šíleném a spontánním" představení Much More Than Nothing, dále představení Untitled sólové performance a osobité umělkyně Slávy Daubnerové, které bude mít v Čechách premiéru, připraveno je také představení "pro tanečnici, koš na prádlo, projektor, světlo a zvuk" v podání tanečnice a choreografky Zdeňky Brungot Svítekové a další. Součástí projektu jsou i diskuse k tématu současného divadla, poprvé nabídnou letos organizátoři alternativu i dětem, a sice inscenaci Zajatci Vesmíru. "Naším přáním je probudit v dětech chuť a touhu poznávat věci, jimiž jsou obklopeny, věci, které se dějí v nich samotných. Pomocí hry objevovat Vesmír, ten okolo, i ten vlastní," uvedl performer Vojta Švejda.

Centrum Johan divadelní "hledače, experimentátory a blouznivce" představuje už více než deset let, za tu dobu se v prostoru bývalé odjezdové budovy plzeňského nádraží představili performeři z Islandu, Japonska, Švýcarska, Ruska, Polska, Finska, USA i Brazílie a samozřejmě také česká špička alternativního divadla. Akce se v minulosti konala pod názvem Velká inventura, letos nově Move in Station. (čtk)

06:43
Villazón s českým orchestrem vzdal v Praze hold Verdimu

Mexický tenorista Rolando Villazón ve středu programem svého koncertu v zaplněné Smetanově síni Obecního domu vzdal hold Giuseppe Verdimu. Pražský koncert byl jednou ze zastávek evropského jarního turné, které Villazón pořádá k 200. výročí narození slavného skladatele. Světoznámého pěvce doprovodil Český národní symfonický orchestr pod vedením španělského dirigenta ruského původu Guerassima Voronkova.

"Myslím, že Verdi byl velice spjat se svou dobou a promlouval k lidem té doby, dodával jim kuráž. Ta hudba nebyla ale poplatná době, on mluví i dnes k nám," uvedl před časem Villazón, jehož vystoupení v nadšeném publiku sledovali také populární zpěvák Karel Gott nebo houslový virtuos Pavel Šporcl.

Voronkov řídil Villazónův pražský koncert také loni, tehdy s komorním orchestrem Nuovo Mundo.

ČNSO zahájil středeční "verdiovský večer" předehrou k opeře Nabucco, jednou z nejznámějších operních melodií vůbec. Jednačtyřicetiletý Villazón, který do české metropole prý přijel několikrát i soukromě, se uvedl kavatinou Oronta La mia letizia infondere z druhého dějství opery Lombarďané na první křižácké výpravě, která měla úspěšnou premiéru v roce 1843 v La Scale.

Produkce světoznámého pěvce byla provázena velkými ovacemi a výkřiky uznání. Villazón působil uvolněným dojmem a žertoval s orchestrem, například když chtěl houslistce pomoci s obracením stránek. Posluchači se dočkali i árie Corrada Eccomi prigioniero! z opery Korzár, árie Rudolfa Quando le sere al placido z opery Luisa Miller a nechyběla ani árie Macduffa O figli, o figli miei!... Ah, la paterna mano z Macbetha.

Z dalších skladeb v podání ČNSO zaujala předehra k opeře Loupežníci, v níž sklidil potlesk za sólo na violoncello Martin Havelík.

Villazón je na světových scénách vyhledávaný nejen pro své verdiovské role, zpíval například Alfreda v La traviatě nebo Vévodu mantovského v Rigolettovi. V Praze vystoupil poprvé v roce 2007, od té doby se vrátil několikrát. I příští rok se na něj mohou čeští fanoušci těšit; 28. března 2014 plánuje v Obecním domě koncert s hudbou Wolfganga Amadea Mozarta. (čtk)

07:05
Zemřel režisér Stepfordských paniček Bryan Forbes

Britský režisér, scenárista a herec Bryan Forbes, který se proslavil natočením filmů jako horor Stepfordské paničky či válečné drama Král krysa, zemřel ve věku 86 let. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na přítele Forbesovy rodiny.

Matthew D'Ancona uvedl, že "titán kinematografie, známý a milovaný fanoušky po celém světě" zemřel obklopen svými nejbližšími ve svém domu v hrabství Surrey na jihu Anglie po dlouhé nemoci.

Režisér se narodil jako John Theobald Clarke 22. července 1926 v Londýně. Kariéru u filmu zahájil ve 40. letech jako herec vedlejších rolí, ale více uspěl jako scenárista a později jako režisér. Poslední televizní film natočil v roce 1990, loni vyšel jeho román z poválečného Německa The Soldier's Story. (čtk)

08:24
Malichovu výstavu na Hradě vidělo přes 33 tisíc lidí, přišla i ministryně kultury

V Jízdárně Pražského hradu ve středu skončila výstava děl Karla Malicha. Navštívilo ji za tři měsíce přes 33 tisíclidí, řekl galerista Zdeněk Sklenář, který se na výstavě spolu se Správou Pražského hradu podílel. I poslední den výstavy lidé na vstup čekali ve frontě. Osmaosmdesátiletý autor, jeden z nejuznávanějších umělců české výtvarné scény, přišel návštěvníkům podepisovat publikace o svém díle i své texty, které se v Jízdárně prodávaly.

Galerista Sklenář také výstavou prováděl některé hosty, na poslední chvíli si výstavu přišla prohlédnout například ministryně kultury Alena Hanáková. Na tuzemská měřítka velká návštěvnost Sklenáře překvapila a potěšila.

"S velkým napětím jsme očekávali, v jakém stavu je česká společnost, jak přijme něco tak zázračného a současně obtížného ve vizuální podobě, jako je Karel Malich. Ukázalo se, že náš národ je velecitlivý, a dokonce zbožný, protože dílo, které vyzařuje zbožnost, dílo Karla Malicha přivedlo do Jízdárny Pražského hradu více než 33.000 diváků," řekl Sklenář. "To, že sem chodily celé generace, od nejmladších lidí v doprovodu babiček a dědečků, základní i vyšší školy, ... je, domnívám se, velikánským dokladem toho, že naše společnost je citlivá vůči kráse, a na to můžeme být hrdi," míní.

Sklenář, který patří k nejznámějším českým soukromým galeristům, se Malichově tvorbě věnuje dlouhodobě, patří mezi umělce, které často vystavuje. Donedávna se tak dělo v jeho galerii na Smetanově nábřeží, kterou však zničil koncem dubna výbuch plynu. "Vnímám neštěstí, které se mi přihodilo v podobě ztráty galerie na Smetanově nábřeží, jako apokalypsu krásy, pro mě osobně, ale současně ten apokalyptický rozměr má charakter obrovského podnětu pro další cestu. Domnívám se, že toto jsou okamžiky, které mohou posílit, sjednotit nás," uvedl galerista. Váží si pomoci, kterou mu mnoho lidí poskytlo.

"Galerie i vnitřní zařízení je zcela zdevastováno, došlo k nevratným škodám, ale věřím, že to všechno se časem vyřeší a výstavní činnost galerie se vrátí do svého obvyklého formátu," doplnil. V minulých dnech jednal s městskou částí Praha 1 o možných náhradních prostorách, ve kterých by pražskou pobočku své galerie mohl zřídit. (čtk)

09:42
Ve Zlíně začal festival demokracie výstavou Havlových fotografií

Výstava zhruba stovky snímků fotografů České tiskové kanceláře zachycujících osobnost prezidenta Václava Havla otevřela ve středu letošní ročník festivalu Zlínské jaro 2013. Návštěvníkům až do konce května v prostorách zlínského zámku poskytne pohled na tohoto dramatika a politika v jedné osobě v rozmezí let 1988 až 2011. Expozici doprovází také srdce, které vzniklo ze svíček, jež po jeho úmrtí lidé zapalovali. Festival demokracie a občanské společnosti potrvá do soboty. Doprovázet jej budou také besedy či promítání filmů.

Osobnosti Václava Havla se rozhodli pořadatelé věnovat celý první festivalový den. "Václav Havel inspiroval vznik tohoto festivalu před dvěma lety. Byl naší inspirací tím, jakým příkladem se chovat a jak se společensky angažovat," řekl  pořadatel festivalu Tomáš Pasterný.

Snímky 24 fotoreportérů ČTK zachycují Václava Havla nejen při oficiálních událostech, ale i přípravách na ně nebo v soukromí. Spatřit jej mohou lidé i v různých náladách - veselého, rozespalého či unaveného. Řadu návštěvníků dnes zaujal například prezident coby indiánský náčelník festivalu v Trutnově či Havel s půllitrem v ruce nebo v županu při snídani.

Podle spoluautora výstavy Petra Mlcha byly fotografie vybrány z celkového počtu 14 tisíc Havlových snímků, které má ČTK ve svém archivu. Myšlenka na uspořádání výstavy vznikla hned po pohřbu bývalého prezidenta. Expozici mohou lidé vidět v tuzemsku potřetí, vystavena byla také na českém a slovenském velvyslanectví v Londýně.

Na nádvoří zámku si mohou návštěvníci ode dneška prohlédnout také dvoumetrovou voskovou plastiku srdce vytvořenou ze svíček z pietních míst, kde lidé uctili památku Václava Havla. Tvůrci Lukáš Gavlovský a Roman Švejda pro její vznik zajistili zhruba pět tun svíček, ze kterých získali 2,3 tuny vosku. "Když srdce vzniklo, bylo růžové, voňavé, hladké. Postupně jak s ním kočujeme, stárne. Někde se z horka vosk rozteče. Nevíme, kdy jeho cesta skončí. Je na něm vidět, že je to živý objekt," řekl při zahájení výstavy Lukáš Gavlovský.

Havlovu osobnost se rozhodli během prvního festivalového dne pořadatelé připomenout také uvedením jeho hry Protest v podání Divadla Na tahu i následnou diskusí. Následující festivalový den je věnován interpretaci svobody. V městském divadle se bude diskutovat o divadle, internetu, občanské angažovanosti a totalitě ve filmu. Pozvání do diskusí přijali například spisovatelka Eda Kriseová, režisér Radim Špaček a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček.

V pátek se například na náměstí Míru budou prezentovat různé organizace a konat workshopy, koncerty a představení. Závěr Zlínského jara bude patřit pracovní sobotě, naplánován je úklid Zlína a okolí. Program festivalu je na internetových stránkách www.zlinskejaro.cz . (čtk)

12:05
Olomoucké Divadlo Tramtarie uvede Drábkovy Jedlíky čokolády

Olomoucké Divadlo Tramtarie uvede v sobotu v premiéře Jedlíky čokolády. Hra dramatika s olomouckými uměleckými kořeny Davida Drábka bude tečkou za letošní divadelní sezonou. Jednu z rolí černé romantické komedie, který byla oceněna Nadací Alfréda Radoka jako Česká hra roku 2011, si zahraje herečka Moravského divadla Ivana Plíhalová. V Tramtarii hostuje poprvé.

"Jde o pátou a poslední letošní premiéru. Text současného dramatika Davida Drábka se hodí do našich dlouhodobých žánrových linií," řekl dnes novinářům umělecký šéf divadla Vladislav Kracík. S předchozími hrami uvedenými v Tramtarii jsou Drábkovi Jedlíci v čokoládě spojeni motivem lásky i superhrdinství.

Hra vypráví o třech sestrách, Valérii, Róze a Heleně. První trpí strachem z otevřených prostranství a měsíce neopustila domov, druhá je kvůli nadváze upoutána na lůžko a třetí zvládá starat se o všechny kromě sebe. Podle režiséra Konráda Popela jde o pohádku pro dospělé. "Jde o pohádku, kterou zažíváme my všichni, kdy si říkáme, jestli žijeme v pohádce nebo v realitě, která je velmi bolestná. Hledáme partnery, nemáme je, chceme víc a nemáme to a je to přitom jenom na nás," uvedl Popel.

Obézní hrdinku hraje Ivana Plíhalová. "Nehraji hlavní roli, ale určitě největší životní roli. Až uvidíte kostým, pochopíte," řekla novinářům. Spolupráci s malými scénami osobně velmi vítá. "Nejsem jediná z Moravského divadla, kdo s Tramtarií spolupracuje, ale zřejmě první žena," řekla.

Silnou stránku v inscenaci zaujímá hudba a filmy. Diváci jsou konfrontováni s pouštěnými filmy, které jedna z hrdinek stále sleduje. Podle zástupců divadla se na tom odráží i to, že autor hry je milovníkem filmů a filmový obor také vystudoval.

V Olomouci před lety založil Drábek s Darkem Králem divadelní Studio Hořící žirafy, pro které své hry psal a režíroval. Poté pracoval jako dramaturg Moravského divadla, vedl také olomouckou alternativní scénu Hořící dům. Nyní je uměleckým šéfem Kliceprova divadla v Hradci Králové.

Divadlo Tramtarie funguje od února 2005, od října 2006 sídlí ve Slovanském domě. Hraje devátou sezonu, v letošní nabízí divákům pět nových inscenací. Čtyři z nich jsou určeny pro dospělé, jedna pro děti. (čtk)

13:06
Letošní Janáčkův máj láká na několik českých premiér

Osmatřicátý ročník Janáčkova máje uvede hned několik českých či ostravských premiér. Festival, který zavítá kromě Ostravy i do dalších pěti měst Moravskoslezského kraje, startuje 20. května. Více než 80 procent vstupenek je již prodáno. Vyprodaný je například závěrečný koncert, kde vystoupí Dagmar Pecková v doprovodu Symfonického orchestru hlavního města Prahy. Novináře o tom dnes informoval ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

V Česku úplně poprvé zazní například symfonie Poema Arama Chačaturjana, kterou autor složil v roce 1947. Uslyší ji návštěvníci zahajovacího koncertu 20. května v Multifunkční aule Gong. Ostravskou premiéru pak bude mít Předehra D dur, kterou složil japonský skladatel Kosaku Jamada. Zazní 24. května. Odehraje ji Metropolitní symfonický orchestr z Tokia.

Rozpočet festivalu se pohybuje okolo 12 milionů korun. Nejdražší položkou v letošním programu bude premiérový společný projekt s drážďanským festivalem Dresdner Musikfestspiele. Koncert je připraven na 25. května. Na oratorním večeru zazní Sen Gerontiův Edwarda Elgara. Na pódiu bude najednou více než 200 účinkujících. Zpívat bude 130 členů chlapeckého sboru Dresdner Kreuzchor, který má již 700 let dlouhou tradici. Tato pozdně romantická hudba naposledy v Česku zazněla před 25 lety v Praze.

Festival připomene také jubilea Davida Poppera, Witolda Lutoslawského, Richarda Wagnera, ale i Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě. Poprvé na Janáčkově máji vystoupí interpreti jako klavírista Lars Vogt, violoncellista Miklós Perényi, houslisté Augustin Dumay a Sajaka Šodžiová.

Prodej vstupenek na mezinárodní festival začal už 1. února 2013. Vyprodaný je už závěrečný koncert a pak koncerty naplánované na 21. května a 10. června. Řada dalších je před vyprodáním a pořadatelům zbývá jen několik vstupenek. Informace o koncertech či vstupném zájemci najdou na internetových stránkách festivalu www.janackuvmaj.cz. (čtk)

13:41
Gočárovy automatické mlýny se stanou centrem kulturních akcí

Osiřelé automatické mlýny v Pardubicích, kde v březnu skončila výroba, uvítají kulturní akce. Festival nabídne od 30. května do 14. června divadelní představení, tvořivé dílny, výstavy nebo koncerty. Mlýny projektoval architekt Josef Gočár a jsou významnou dominantou města. Opuštěné objekty jsou nyní na prodej a festival by měl také otevřít diskusi o jejich budoucím využití. Novinářům to dnes řekl Zdeněk Závodný z Divadla 29, které festival pořádá.

"Tento projekt by mohl otevřít dialog o dalším možném obsahu a využití Gočárových mlýnů a o jejich potenciálu pro město," dodal Závodný.

Festival má tři dramaturgické linie. První z nich zahrnuje umělecká vystoupení s hlavním tématem budovy mlýnů. Druhá linie nabídne koncerty a divadelní představení, která by se mohla odehrávat kdekoliv jinde, ale v novém prostředí vyzní jinak. Třetím motivem festivalu jsou přednášky a debaty o architektuře obecně, ale i o historii mlýnů a jejich budoucnosti.

Festival zahájí muzikál Divadla Gočár, což je zhudebněná debata tří nejvýznamnějších architektů minulého století, Josefa Gočára, Pavla Janáka a Josipa Plečnika. Velikáni se mezi sebou přou, kdo z nich vytvořil významnější dílo. "Představení mělo premiéru v prosinci 2012 a sem přesně pasuje. Představení je velice vtipné a svojí formou přístupné nejširší veřejnosti," řekl Závodný.

Diváky také čeká představení, jehož hlavní hrdinkou bude architektova manželka Marie Gočárová, koncerty Lenky Dusilové nebo jazzfunkového big bandu KYX Orchestra. Celý festival završí mezioborová konference o možném využití průmyslových budov automatických mlynů. (čtk)

14:05
Bubeníka Peroutku doprovodil na poslední cestu velký potlesk

Spontánní potlesk dnes na poslední cestu doprovodil ve zcela zaplněné Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze bubeníka skupiny Olympic Milana Peroutku. Hudebník nečekaně zemřel v noci na sobotu ve věku 49 let. S Peroutkou přezdívaným Ferda se přišli rozloučit kolegové z hudební branže i příznivci kapely.

V obřadní síni plné květin se sešli členové Olympiku Petr Janda, Milan Broum a Jiří Valenta, Lešek Semelka, který před lety Peroutku Olympiku doporučil, Ivan Hlas, Marcela Březinová, Ota Balage, Jakub Smolík nebo Aleš Háma.

"Je to strašně těžký úkol, Ferda byl "sluníčko", blízký přítel, pomáhal vychovávat tři mé dcery," uvedl v emotivním projevu Janda, který nebyl pro slzy schopen řeč dokončit.

Mnoho emocí bylo i mezi přítomnými. Slzy mnozí z nich nebyli schopni potlačit v okamžiku, kdy zazněla píseň Olympiku Jednou s textem "Až si nás jednou nejvrchnější kritik zavolá všechna slunce zblednou já tam budu jenom sám...".

Peroutka, který ve skupině působil od roku 1986, ještě v pátek večer odehrál koncert v Karlových Varech. Ráno ho našla rodina na zahradě jeho domu v Praze mrtvého. Příbuzní sdělili, že se k okolnostem úmrtí nebudou vyjadřovat. Janda ve svém projevu naznačil, že smrt nastala po pádu ze schodiště na zídku Peroutkova domu.

Skupina Olympic po Peroutkově úmrtí zrušila dva nejbližší koncerty, které se měly odehrát 7. a 8. května v pražské Malostranské besedě. Ve středu pak oznámila, že bude pokračovat v turné k 50. výročí svého vzniku. První koncert bude 14. června ve Výravě na Královéhradecku. Za bicí usedne "host", jehož jméno zatím oficiálně oznámeno nebylo. Spekuluje se například o Radkovi Hurčíkovi ze skupiny Kabát nabo Jiřím Zelenkovi.

Peroutka přišel do Olympiku v polovině 80. let, kdy nahradil Petra Hejduka, který kapelu opustil kvůli neshodám.

Během pěti dekád prošli Olympikem čtyři bubeníci, jediný z nich, František Ringo Čech, ale ještě žije. Právě Čech byl prvním, kdo v kapele bubny hrál, odešel ale už po dvou letech v roce 1965. Následujících šest let v kapele bubnoval Jan Antonín Pacák (zemřel v roce 2007) a po něm přišel Hejduk, který předtím hrál v Golden Kids. Peroutkův předchůdce zůstal u muziky ještě nějakou dobu po odchodu z Olympiku, koncem 80. let ale začal pracovat u záchranky. Zemřel v květnu 1995 na rakovinu.

Smrt se kapele nevyhýbala ani v dalších případech. Z hudebníků, kteří prošli Olympikem, již nežijí ani zpěvák Miki Volek, hráč na klávesové nástroje Miroslav Berka nebo kytarista Petr Kaplan. (čtk)

15:15
Činoherní studio uvede dramatizaci novely Josefa Jedličky

Ústecké Činoherní studio připravuje dramatizaci novely Josefa Jedličky Kde život náš je v půli se svou poutí. Premiéru bude mít v pátek. Jedličkova poetická novela pojednává o příbězích lidí krátce po druhé světové válce. Jde od revolučního nadšení konce čtyřicátých let až k vystřízlivění let padesátých a je zasazena do Ústeckého kraje, do Litvínova. Zároveň je sondou do života a pocitů třicátníků. Divadlo dnes hru předvedlo na veřejné generálce.

Režisérem představení je umělecký šéf Činoherního studia Filip Nuckolls. Dramatizací Jedličkovy poetické novely si splnil jeden ze svých divadelních snů. "Mám triádu textů, které chci dělat. První z nich bylo 32 hodin mezi psem a vlkem (divadlo nedávno uvedlo derniéru hry), druhý byl Josef Jedlička s knihou Kde život náš je v půli se svou poutí a třetí bude asi za čtyři roky Čapkův Kulhavý poutník," řekl k výběru textu.

Dodal, že inscenace také dobře zapadá do letošního dramaturgického plánu činohry, jehož mottem je Všechno je v tobě. Jedlička totiž ve svém textu reflektuje události roku 1948, které prožil jako dvacetiletý. Dívá se na ně pohledem člověka, jenž překročil třicítku. "Revoluce, politické systémy nebo lidské sny se odvíjí právě jen od lidí samých," vysvětlil Nuckolls vztah inscenace k mottu. Těžištěm autobiografické prózy jsou Jedličkovy zápisky z Litvínovska 50. let. Objevují se tu místní reálie, jako je dosud existující Koldům, trolejbusy či uhelné šachty.

Představení má podobu pásma, které řetězí monology a drobné příběhy, jež vypráví pětice herců v podání Anny Fišerové, Matúše Bukovčana, Kryštofa Rímského, Jana Plouhara a Jana Jankovského. Jsou oblečeni do černobílých klaunských kostýmů, i tváře mají stylizované do černobílých masek, které evokují vizuální styl Osvobozeného divadla. "Josef Jedlička patřil ke generaci lidí, kteří si přáli rok 1948, byli "mládím světa". Stejně tak jako třeba Voskovec a Werich a lidé kolem Devětsilu. I proto jsme zvolili toto maskování," řekl režisér. Pomocí příběhů a vzpomínek inscenace připomíná absurdní komičnost, krutost i poetiku doby 50. let.

Název Jedličkovy novely vychází z první věty Dantovy Božské komedie. Odkazuje k věku, kdy je člověku kolem 30 let a má stejně daleko ke smrti, jako ke zrození. Třicátníci v Jedličkově knize mohou mít s těmi současnými podle Nuckollse podobné životní zkušenosti. "Tato generace měla rok 1948 jako poválečnou touhu po změně. Myslím, že generace našich rodičů měla podobný vztah k 60. letům a roku 1968. My jsme podobně vnímali rok 1989. Ale dá se obecně říci, že člověk ve 20 má pocit, že změní svět, a po třicítce zjistí, že přichází o sny, nastupuje rutina, banalita," dodal.

Představení je založené na prudkém střídání scénických motivů, prokládá ho také živé vystoupení Andrey Hackové, která v něm zpívá písně šesti různých hudebních skladatelů na verše Violy Fischerové, Jedličkovy manželky. (čtk)

16:25
Dánskou kinematografii ve Zlíně představí tamní herci i režiséři

Zlínský filmový festival pro děti a mládež je letos věnován dánské kinematografii. Tamní tvorbu přijedou představit herci i režiséři. Oscarový film Pelle Dobyvatel uvede a zavzpomíná na natáčení před více než 25 lety představitel hlavního dětského hrdiny Pelle Hvenegaard, informovala dnes zástupkyně festivalu Anna Dušková Činčerová.

Pelle Dobyvatel režiséra Bille Augusta dostal v roce 1988 Oscara za nejlepší cizojazyčný film. "Věhlas získal nejen díky nevšednímu příběhu švédských emigrantů v Dánsku z konce 19. století, ale také zásluhou nezapomenutelných hereckých výkonů Maxe von Sydowa a Pelle Hvenegaarda," podotkla Dušková Činčerová.

V rámci nové sekce Young Stars, která chce prezentovat nově vycházející herecké hvězdy, přijal pozvání dánský herec Cyron Melville. Uvede hned několik filmů, zejména Love&Rage režiséra Mortena Gieseho, ve kterém ztvárnil hlavní roli. Zlínský festival v minulých letech navštívila například mladá herečka Dakota Blue Richards známá ze snímku Zlatý kompas. Přijel také Haley Joel Osment, který hrál ve filmu Šestý smysl.

Dny dánské kinematografie se prolnou do dalšího nového programového bloku nazvaného Pohádky tisíce a jedné noci, letos se zaměří na filmové adaptace děl Hanse Christiana Andersena. "Jedním z filmů bude například Hans Christian Andersen and the Long Shadow režiséra Jannika Hastrupa, legendy dánského animovaného filmu. Jannik Hastrup bude členem mezinárodní poroty pro animovaný film a festivalovému publiku představí také své další filmy - Dítě, které se chtělo stát medvědem a Ptačí válka," řekla Dušková Činčerová.

Na festivalu se představí i snímky z dánského centra animované tvorby, jež vyhledávají studenti a zájemci o animaci z celého světa.

Festival se letos koná od 27. května do 1. června, jde již o 53. ročník. (čtk)

17:20
V Paříži se představí renomovaní návrháři i studenti VŠUP

Tvorbu předních českých návrhářů očima francouzských fotografů představí výstava MODE.CZ - České kolekce v černé komoře, která začne 17. května v Českém centru v Paříži. Vystaveno zde bude 30 fotografií a výběr modelů renomovaných módních designérů, které doplní práce studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové, řekla dnes novinářům spoluorganizátorka akce Alexandra Střelcová z Asociace českých studentů a mladých profesionálů ve Francii.

"Paříž je hlavní město módy, není jednoduché se zde prosadit, prosadit vlastní značku nebo najít velkou firmu, kde by se dalo pracovat. Naši návrháři mají teď možnost spojit síly v mezinárodním prostředí," uvedl ředitel Českého centra v Paříži Michal Wellner Pospíšil.

Módní kreace bude vystavovat osm současných návrhářů, mezi nimi například Jakub Polanka, Kateřina Geislerová, Monika Drápalová, Pavel Brejcha nebo Miroslav Sabo. Všichni autoři v Paříži buď v minulosti pracovali, nebo zde realizují projekty v současné době.

Vystavovat budou většinou aktuální kolekce. Sabo uvede kolekci prezentovanou loni na Designbloku, Geislerová připravila šaty inspirované 40. lety a herečkou Audrey Hepburnovou. Kolekci, která propojuje módu a výtvarné umění, uvede návrhářka Drápalová. Designérka Jana Rollová, která se specializuje na doplňky, představí v Paříži šperky a objekty z PVC materiálů.

"Navíc zde bude společná výstava studentů, která má prezentovat inkubátor, vývojové centrum VŠUP, kde mají studenti prostor se plně kreativně vyjádřit, experimentovat a vytvářet inovativní modely," řekl ČTK Pavel Ivančic, vedoucí ateliéru módní tvorby na VŠUP. Podle něj je skvělá to pro studenty velká příležitost zjistit, jak funguje mezinárodní trh a módní byznys v Paříži.

Analogové fotografie pořídila pro výstavu trojice fotografů ze skupiny Collectif 5.6, kteří patří mezi zavedené pařížské módní umělce. Skupina se specializuje na tradiční černobílé snímky a vymezuje se tak proti současným digitálním trendům. Výstava MODE.CZ, která potrvá do 8. června, je první společným projektem francouzských fotografů s českými návrháři. (čtk)

18:05
Wagnerova opera nově zasazená do nacismu v Německu skončila

Operní dům v západoněmeckém Düsseldorfu zrušil po sobotní premiéře kontroverzní inscenaci opery Tannhäuser aneb Zápas pěvců na Wartburgu od Richarda Wagnera. Vedení této kulturní instituce vysvětlilo, že několik diváků muselo po produkci kvůli "psychickému a fyzickému stresu" vyhledat lékaře. Režisér Burkhard Kosminski totiž svou první operní inscenaci zasadil do doby nacistického režimu a z bájného Tannhäusera učinil nacistického zločince.

Zájemci o hudební představení úplně nepřijdou, dál však bude pokračovat jen jako koncert bez výstupu herců. Agentura DPA po premiéře napsala, že první diváci začali opouštět sál již 30 minut po začátku a že někteří za sebou rozzlobeně bouchali dveřmi. Kosminski pak čelil hněvu lidí nejen při závěrečné "děkovačce", ale také na následném večírku.

"Po zvážení všech argumentů jsme došli k závěru, že nemůžeme ospravedlnit takovýto mimořádný dopad našeho uměleckého díla," uvedla podle serveru BBC v prohlášení opera. Instituce rovněž uznala, že některé scény byly pojaty obzvláště realisticky.

DPA pojetí opery, ve kterém se Wagner věnoval zápasu duše a těla, nazvala "drastické". Během předehry, která ukazuje zabíjení v plynové komoře, se herec ztvárňující Tannhäusera nahý noří do kříže sestaveného ze skleněných kostek. Ty se následně zaplní mlhou.

Ve Venušině sluji, u Wagnera doupěti tělesných rozkoší, se na jevišti odehraje střelecký masakr. Venuše v nacistické uniformě se svými přisluhovači z jednotek SS pobije rodinu a přinutí Tannhäusera, aby rovněž vraždil.

Opera také uvedla, že i přes "intenzivní rozhovory" odmítl režisér Kosminski z "uměleckých důvodů" provést změny. "Samozřejmě musíme také z právních důvodů respektovat uměleckou svobodu režiséra," dodala instituce.

Richard Wagner žil v letech 1813 až 1883. Ve svých spisech se projevoval antisemitsky a byl oblíbeným skladatelem německého nacistického diktátora Adolfa Hitlera. (čtk)

08:07
Na Pražském hradě dnes začne výstava korunovačních klenotů

Na Pražském hradě budou ode dneška po deset dní vystavené české korunovační klenoty. Vzácné symboly české státnosti jsou uchovávány v katedrále svatého Víta a jsou běžně nepřístupné. Vystavují se jen při výjimečných příležitostech, v poslední době to bývá v souvislosti se zvolením českého prezidenta.

Výstava bude otevřena zdarma denně od 09:00 do 18:00. Přístup bude možný pouze od Starých zámeckých schodů přes Jižní zahrady po Býčím schodišti na třetí nádvoří a odtud vchodem do Starého královského paláce. Na výstavu se nebudou, stejně jako v minulých letech, vydávat žádné vstupenky.

Při minulé výstavě v roce 2008 se na klenoty přišlo podívat přes 30.000 lidí, ve frontách stáli několik hodin. Kapacita výstavy bude letos opět maximálně asi 5000 lidí denně, pořadatelé proto upozorňují, že kvůli velkému zájmu se pravděpodobně bude čekat ve frontě čtyři až pět hodin.

Korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo a jablko, korunovační plášť s doplňky, korunovační kříž a Svatováclavský meč. (čtk)

09:58
Festival v Cannes uvede i české krátké filmy a dokumenty

Filmový festival v Cannes, jehož 66. ročník začne 15. května, nabídne i české krátké filmy a dokumenty. Sekce Cinéfondation, věnovaná mladým tvůrcům a jejich krátkým filmům, představí dva tituly: O šunce Elišky Chytkové a Pandy Matúše Vizára.

Na filmovém trhu Marché du Film bude česká kinematografie zastoupena pavilonem Českého filmového centra, který bude sloužit jako prostor k prezentaci filmových novinek, možností koprodukce se zahraničními producenty a servisu pro zahraniční štáby. Je zároveň zázemím pro české producenty k jednání se zahraničními distributory a zástupci festivalů. Pavilon je sdílen se Slovenským filmovým institutem, jeho partnery jsou Asociace producentů v audiovizi, Barrandov Studio, Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.

Novinkou je české zastoupení v Doc Corneru, programu, který funguje od loňska. Do videotéky Doc Corneru přihlásilo ČFC 12 dokumentů. Po celou dobu této prestižní přehlídky budou připravené ke zhlédnutí kterémukoli z akreditovaných návštěvníků trhu. Jsou jimi Váňa, Vojta Lavička: Nahoru a dolů, Život s Kašparem, Šmejdi, Otázky pana Lásky, Rok bez Magora, Nazareth - Nekonečný rockový mejdan, Česká vesnice, Sametoví teroristé, Věra 68, Láska v hrobě. Dva filmy (Nový život a Pevnost) přihlásil mezinárodní festival dokumentů v Jihlavě. I ten má v Cannes zastoupení včetně portálu pro distribuci dokumentů Doc Alliance Films, který má hlavní sídlo v ČR.

Česká účast v oficiálním programu festivalu je zajištěna dvěma krátkými animovanými filmy v sekci Cinéfondation, ve které komise vybírala 18 titulů z více než 1550 přihlášených z 277 škol z celého světa. "Zařazení filmu O šunce do výběru sekce Cinéfondaton je pro nás ohromným zadostiučiněním. Jedním z cílů bylo prosazení českých filmů na mezinárodní festivaly krátkých filmů i na ty nejdůležitější včetně Cannes. To, že tam jsou dva tituly, je úžasné," komentovala to Markéta Šantrochová z ČFC.

Film vypráví příběh o tom, co se může stát, když se dítě dostane do pozice boha a změní nudný a šedý svět k obrazu svému. Tento lehce surrealistický film vznikl v produkci Univerzity Tomáše Bati. Režisérka Eliška Chytková říká, že film vznikl z čiré radosti.

Druhým snímkem jsou desetiminutové Pandy. Vznikly z nápadu, že pandy ve skutečnosti chtějí vyhynout, ale lidstvo se je stále snaží zachránit, aniž by o to ony samy stály. Absolventská práce studenta FAMU Matúše Vizára je satirickým pohledem na všechno možné, i na velkolepou otázku smyslu života.

Jako český zástupce v programu Producer on the Move pořádaném organizací European Film Promotion, jejíž je České filmové centrum členem, byl vybrán producent Viktor Tauš, který v roce 2006 založil s Michalem Kollárem produkční společnost Fog’n’Desire. V roce 2011 produkoval Dům režisérky Zuzany Liové, který byl uveden na 40 festivalech včetně Berlinale nebo Palm Springs, kde získal hlavní cenu v kategorii New Voices. Právě dokončil Líbánky Jana Hřebejka a Klauny, které režíroval. Připravuje film Rudý kapitán podle knihy Dominika Dana, režisérem bude jeho kolega Michal Kollár. (čtk)

11:04
Do Olomouce přijel na hudební festival houslista Gidon Kremer

Do Olomouce přijel světově uznávaný houslista pocházející z Lotyšska Gidon Kremer. V prostorách Moravské filharmonie vystoupí během letošního ročníku mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc. Doprovázet jej bude dnes večer jeho orchestr mladých hudebníků z pobaltských zemí Kremerata Baltica. Návštěvníci se mohou těšit na skladby Vivaldiho, ale i skladatelů současné hudby. V Olomouci je houslista podruhé, poprvé ji navštívil před 37 lety.

Kremer je podle ředitele Moravské filharmonie Vladislava Kvapila jednou z ozdob letošního ročníku festivalu. "Splnil se mi jeden velký umělecký sen, že na Dvořákově Olomoucí vystoupí legendární houslový virtuóz Gidon Kremer se svým orchestrem," řekl dnes novinářům Kvapil.

Kremer svůj koncert zahájí Weinbergovou skladbou. "Byl velkým kamarádem Dmitrije Šostakoviče. Je to vynikající skladatel, jeho jméno se teprve nyní objevuje, upadlo do pozapomnění," řekl dnes novinářům Kremer. Posluchači se podle něj mohou těšit také na skladby amerického skladatele Philipa Glasse a skladby, které byly speciálně složený pro Kremera a jeho orchestr.

Jeviště olomoucké Reduty společně s houslistou obsadí na dvě desítky mladých hudebníků. Komorní soubor Kremerata Baltica založil Kremer v roce 1996. Na zájezdech jej tvoří 20 až 25 hudebníků, při náročnějších skladbách jeviště zaplní až 35 hudebníků. Jejich věkový průměr je kolem 28 let. "Nikdy jsem neučil v hudební instituci, ale Kremerata Baltica je sama o sobě akademií hudby. Je málo hudebníků na celém světě, kterým bych předal své zkušenosti tak, jako těmto členům. Soubor má svůj nezaměnitelný rukopis," uvedl Kremer.

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc potrvá až do 25. května. Jeho návštěvníci se mohou těšit ještě například na vystoupení české mezzosopranistky Dagmar Peckové, závěrečnou tečku za přehlídkou udělá Miro Žbirka, který vystoupí za doprovodu Moravské filharmonie.

Festival Dvořákova Olomouc navazuje na původní Olomoucké hudební jaro, které bylo založeno v roce 1958 a patří k nejstarším hudebním festivalům vážné hudby. Zasvěcení festivalu Antonínu Dvořákovi vysvětluje vedení filharmonie zejména blízkým vztahem skladatele k Olomouci, kde úzce spolupracoval s pěveckým spolkem Žerotín. (čtk)

11:52
Studenti Ježkovy konzervatoře budou hrát v metru jazz i dechovku

Ve stanicích pražského metra zahrají v úterý 14. května v rámci akce Nalaďte se v metru desítky kapel. Akci, která začne v 06:00 a skončí ve 22:45, pořádá dopravní podnik společně s Konzervatoří a VOŠ Jaroslava Ježka. Dnes to oznámila Aneta Řehková z tiskového oddělení DPP.

Ve vestibulech 17 stanic cestujícím zahraje 37 kapel. "Po úspěchu prvního ročníku jsme si řekli, že akce jako Nalaďte se v metru budeme nadále podporovat. Věřím, že se všem cestujícím, kteří používají metro, bude hudební zpestření líbit, a přeji jim tak pěkné hudební zážitky," uvedl generální ředitel DPP Milan Křístek.

Program připravili profesoři, studenti a absolventi Konzervatoře a VOŠ Jaroslava Ježka. Cestujícím představí řadu hudebních žánrů folk, jazz, rock, ale i dechovku.

První koncert začíná v 06:00 ve stanici metra A Hradčanská, kde vystoupí kytarové duo KJJ, které zahraje skladby od renesance přes latinsko-americkou hudbu až po španělský folklor. Akci uzavřou od 22:00 ve stanicích metra C Vltavská a Florenc C funkdiscová kapela Homoguru a rocková skupina Excite.

Ve stanici metra C Vltavská od 18:00 zazpívá také Pěvecký sbor Dopravního podniku. "Sbor sdružující zaměstnance DPP zazpívá lidové skladby, spirituály, ale i závažnější díla skladatelů různých stylových období," uvedla Aneta Řehková z tiskového oddělení DPP.

Více informací včetně detailního programu a popisu jednotlivých kapel je na stránkách DPP. (čtk)

12:07
Festival Petra Dvorského v Jaroměřicích n. R. zahájí pěvci z USA

Americká sopranistka Janai Bruggerová a její krajan, tenorista Brian Jagde, vystoupí na zahajovacím koncertu 15. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského v zámeckém parku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Doprovodí je Moravská filharmonie Olomouc řízená italským dirigentem Sebastianem Rollim. Dnes to oznámil manažer festivalu Jaroslav Kocurek.

"Oba pěvci jsou laureáty světové operní soutěže Plácida Dominga Operalia 2012 v Pekingu," řekl Kocurek.

Festival se uskuteční 3. až 17. srpna v Jaroměřicích nad Rokytnou, Dalešicích a ve Valči u Hrotovic. Posluchačům nabídne osm koncertů. Netradiční spojení hudebních žánrů přinese druhá festivalová sobota 10. srpna. V jaroměřickém zámeckém amfiteátru vystoupí Leona Machálková s originálním uskupením instrumentalistů Prague Cello Quartet v programu sestaveném z filmových a muzikálových hitů.

Koncert Lenky Filipové ve středu 14. srpna bude zasazen do nezvyklé kulisy zámeckého rybníku ve Valči u Hrotovic. Na jeho hladině doprovodí zpěvačku a kytaristku komorní orchestr Camerata Moravia.

Závěrečný festivalový večer 17. srpna nabídne divákům sluchový i vizuální zážitek. "Operní koncert sopranistky Patricie Janečkové a sólistky ostravské opery Evy Dřízgové-Jirušové po pauze vystřídá vizuální show s ohnivými tanečními akrobaty skupiny Pa-li-Tchi v režii Flash Barrandov," uvedl Kocurek. Projekt vytvořený speciálně pro festival Petra Dvorského je inspirován Malou noční hudbou Wolfganga Amadea Mozarta.

V dalších festivalových koncertech vystoupí Český filharmonický sbor Brno, nevidomý slovenský tenorista Marián Bango, maďarská jazzová zpěvačka Veronika Harcsaová nebo německá houslistka Sophia Jafféová a cembalistka Barbara Maria Williová. Program najdou zájemci na webových stránkách.

Letos už podruhé doplní festival sbírka Hudba a pohyb ve prospěch Nadace Petra Dvorského Harmony a Denního centra Barevný svět, která se bude konat od 1. června do 31. srpna. Posluchači budou mít možnost přispět bankovním převodem nebo do pokladničky umístěné na všech festivalových koncertech.

Částí doprovodného festivalového programu bude výstava prací klientů Denního centra Barevný svět nazvaná Jak to vidím já. Výstava začne v sobotu 3. srpna na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. (čtk)

15:22
Divadelní Piknik Volyně nabídne nejlepší amatérské činohry

Divácky atraktivním titulem Tři muži ve člunu a pes ve čtvrtek začal Divadelní Piknik Volyně. Celostátní přehlídka amatérských činoherních a hudebních divadel divákům v programu nabízí 17 nejlepších inscenací letošní sezony, které vybrala programová rada z návrhů vzešlých z 18 krajských postupových přehlídek. Těch se zúčastnilo přes sto souborů, řekla Simona Bezoušková z pořádajícího Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu.

Nejlepší amatérské činoherní inscenace Divadelní Piknik Volyně nabídne ve dvou termínech od 9. do 12. května a od 16. do 19. května.

"Program je rozmanitý. Nechybí v něm klasická dramatika jako dnešní Tři muži ve člunu a pes v podání Divadelního klubu Jirásek Česká Lípa, ale ani fantasy Terryho Pratchetta v nastudování Divadla Dostavník Přerov," uvedla Bezoušková.

Hostem přehlídky budou Geisslers Hofcomoedianten, kteří ve Volyni zahrají inscenaci hry Carla Gozziho Láska ke třem pomerančům. Slavnostní zakončení přehlídky spojené s vyhlášením výsledků a předáním ocenění se uskuteční v neděli 19. května ve 13:00 na místní plovárně formou (divadelního) pikniku.

Během festivalu budou k jednotlivým inscenacím diskusní fóra. V lektorském sboru zasednou dramaturgové, režiséři a divadelní teoretik. Pro zájemce jsou připraveny tematické semináře: Jevištní řeč, Improvizační dovednosti a Herecký trénink. (čtk)

18:35
Hollywood zfilmuje Padesát odstínů šedi

Hollywood se chystá zfilmovat erotický román E.L. Jamesové Padesát odstínů šedi a největší šance stát se režisérem potenciálního kasovního trháku má nejspíš Brit Joe Wright. Spekuluje o tom na svém serveru časopis The Hollywood Reporter. Filmová práva na erotický bestseller koupila studia Universal a Focus, s nimiž Wright dlouhodobě spolupracuje.

Čtyřicetiletý Wright natočil pro studio Focus čtyři z pěti svých filmů: snímky Anna Karenina (2012), Hanna (2011), Pokání (2007) a Pýcha a předsudek (2005). Ve třech z nich ztvárnila hlavní role jeho dvorní herečka Keira Knightleyová, která by podle britského deníku The Independent mohla v adaptaci Padesáti odstínů šedi hrát hrdinku Anastasii.

Hollywood za filmová práva na erotickou trilogii zaplatil pět milionů dolarů a zdá se, že spoléhá na britské tvůrce. Knihy britské autorky Jamesové do podoby scénáře převede její krajanka Kelly Marcelová a pokud se potvrdí spekulace o složení štábu, bude z britských ostrovů pocházet i režisér a protagonistka.

E.L. Jamesová, což je pseudonym autorky Eriky Mitchellové Leonardové (1963), vydala Padesát odstínů šedi v roce 2011. Kniha dosud neznámé spisovatelky se rychle stala obrovským hitem a práva koupil velký nakladatelský dům Random House.

Příběh mladé studentky, která zažívá erotickou iniciaci ve vztahu s multimilionářem Christianem Greyem, je klasickým představitelem žánru červené knihovny. Obsahuje ale explicitní erotické scény, v nichž hrají velkou roli sadomasochistické praktiky. Trilogie se už po celém světě prodalo přes 70 milionů kusů. První dva díly vyšly rovněž v češtině, také v Česku se staly bestsellerem. (čtk)

20:04
Národní filmový archiv bude prodávat filmy z let 1965 až 1991

Obchodovat s českými filmy vyrobenými v letech 1965 až 1991 na Barrandově a ve Zlíně bude od roku 2014 Národní filmový archiv (NFA). ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva kultury Lenka Brandtová. Na konci roku 2013 vyprší smlouva se společností Ateliéry Bonton Zlín, která doposud s právy k těmto filmům obchodovala.

Jedná se celkem o přibližně 2000 filmů, mezi nimiž jsou oblíbené komedie či pohádky, o které zejména pro uvádění v atraktivním vánočním čase jsou televize ochotné bojovat a přeplácet se navzájem.

"Státní fond kinematografie se rozhodl uzavřít k 1. lednu 2014 novou smlouvu s Národním filmovým archivem, který bude s právy k takzvaným fondovým filmům obchodovat za výhodnějších podmínek," uvedla mluvčí. NFA navíc bude nabízet zájemcům, k nimž patří zejména televize, ucelené kolekce českých filmů jak z období do roku 1964, tak i pozdějšího do roku 1991.

Ministerstvo kultury dříve uvádělo, že výše povinného odvodu z prodeje starších filmů do fondu bude minimálně 40 milionů korun ročně. Správce fondů v současné době kromě odvodu do fondu má z prodeje zisk ve výši 15 procent. "Archiv bude s filmy obchodovat pouze za náklady, nebude z toho mít žádný zisk, to bude podstatou smlouvy, kterou s fondem kinematografie uzavřeme," řekl ČTK ředitel NFA Michal Bregant. Pro Státní fond kinematografie tak podle něj bude nový model z hlediska příjmů výhodnější.

"Rozhodnutí Státního fondu kinematografie nás v kontextu předešlých měsíců nepřekvapuje a NFA přejeme do budoucna v této nelehké a čím dál těžší obchodní aktivitě hodně štěstí," sdělila ČTK ředitelka společnosti Ateliéry Bonton Zlín Kateřina Morvai. V době, kdy se na ministerstvu kultury řešilo, zda na příští období vyhlásit koncesní řízení, či správu filmů přenechat archivu, se filmoví odborníci stavěli za NFA. Také proto, že se tím scelí dříve rozdělený fond vzniklý v dobách státního monopolu.

"Obchodním spojením těchto dvou částí našeho filmového dědictví tak dojde k maximalizaci výnosů jak pro NFA, tak pro Státní fond kinematografie," doplnila mluvčí MK. Výnosy z prodeje filmů jsou jedním z důležitých zdrojů pro financování současné české kinematografie na straně fondu a pro ochranu a prezentaci filmového dědictví na straně NFA.

Po roce 2015 budou postupně práva výrobce i druhé části filmů, tedy z let 1965 až 1991, na základě autorského zákona končit. Tím, kdo s nimi bude podle zákona o audiovizi nadále obchodovat, bude NFA, a to na základě vlastnictví originálních nosičů k těmto filmům.

NFA je specializovaný archiv, jehož poslání spočívá v budování, ochraně, restaurování, zpřístupňování a využívání národního filmového dědictví. Archiv podle ministerstva disponuje dostatkem odborných pracovníků jak v oddělení kurátorů, tak v oddělení obchodním. (čtk)

07:26
Zpěvačka P!nk nabídla vyprodané pražské O2 areně nevídanou show

Málo vídanou show, v níž měla téměř každá píseň vlastní choreografii, dnes vyprodané O2 areně v Praze nabídla zpěvačka Alecia Beth Mooreová, v hudebním světě známá jako Pink, někdy psáno jako P!nk. Držitelka cen Grammy, zpěvačka, skladatelka a idol pop kultury do Prahy zavítala v rámci svého koncertního evropského turné The Truth About Love podporujícího vydání jejího nového stejnojmenného alba. Do české metropole se vrátila po třech letech od vystoupení na fotbalovém stadionu v Edenu.

Diváky, kterých se podle pořadatelů do haly vtěsnalo téměř 18.000, rozehřála už poprocková předkapela Churchill a klaun v publiku, který se později změnil v konferenciéra. Nedočkaví posluchači, mezi kterými bylo mnoho extravagantních dívek oblečených podle vzoru svérázné Pink, si chvíle do příchodu hlavní hvězdy krátili "mexickými vlnami". Hned úvod zhruba dvouhodinového koncertu s písněmi Raise Your Glass a Walk of Shame přinesl velkou podívanou s pestrobarevnou projekcí, světelnými i pyrotechnickými efekty a Pink vznášející se na visuté hrazdě vysoko nad diváky a zpívající i hlavou dolů.

Při velkém hitu Just Like a Pill se ke zpěvu Pink přidaly i tisíce lidí z rozbouřeného hlediště, skladbu Try pak hudební hvězda s pečlivě budovanou image rebelky doprovodila tancem s akrobatickými prvky. Velký ohlas měl úspěšný duet Just Give Me a Reason. Nate Ruess z kapely Fun, který s Pink tuto píseň nazpíval, se při něm objevil na velké projekční ploše ve tvaru srdce.

Na jeviště zaplněné množstvím hudebníků a tanečníků i tanečnic každou chvíli přiletěla nějaká plyšová hračka. "To je jako o Vánocích," smála se Pink, která v závěrečné části koncertu zazpívala akustické verze svých hitů Who Knew, Fuckin' Perfect nebo Blow Me (One Last Kiss). (ČTK)

09:31
Hudebník a skladatel Ivo Pavlík slaví osmdesátiny

Hudebník a skladatel Ivo Pavlík, který 12. května slaví osmdesátiny, se hudbě vážněji začal věnovat již na střední škole. Poté učil a řídil několik orchestrů a pro některé z nich i komponoval. Na počátku 70. let převzal vedení ostravské skupiny Majestic, kterou přejmenoval na Orchestr Ivo Pavlíka. Hvězdou souboru byla Věra Špinarová, která se stala i jeho manželkou.

Pro Věru Špinarovou složil rodák z Bílovce Pavlík řadu hitů, je například autorem písně Andromeda, která dala název jejímu prvnímu samostatnému albu. V 80. letech se ale jejich cesty rozešly. Poté se stala Pavlíkovou uměleckou partnerkou o třicet let mladší zpěvačka Heidi Janků. Pracovní vztah přerostl v milenecký a v roce 1984 se Pavlík a Janků vzali. Jsou spolu dodnes a i přes velký věkový rozdíl jsou označováni za nejstabilnější pár českého showbyznysu.

Z manželství se Špinarovou má Pavlík syna Adama, který nyní vede doprovodnou kapelu své matky. (ČTK)

11:06
V Praze bude slavit kapela The Residents, jejíž členové se skrývají za maskami

Americká skupina The Residents, jejíž členové od vzniku kapely skrývají pod maskami svoji identitu, oslaví dnes Praze 40 let na scéně. V rámci turné s názvem Wonder of Weird tato hudebně-výtvarná formace vystoupí v pražském Paláci Akropolis.

Residents podle pořadatelů zredukují nástrojové obsazení pouze na klávesy, kytaru a zpěv. Vytvoří tak nekonvenční a energické "power-trio", které představí publiku průřez tvorbou za čtyři dekády existence skupiny. "Kapela požírá a přetváří svou klasickou tvorbu jako hladový kůň vdechující slámu za plného trysku," podotkl ke koncertní podobě zpěvák a frontman Randy.

Existence The Residents je založena na principu tajuplnosti a důsledné anonymitě, po celých 40 let let neučinili jediný kompromis směrem ke komerční sféře. Formace pohybující se na pomezí klasické hudby, avantgardy a moderního divadelního umění neudělala v minulosti jediný rozhovor a ani v jednom z hudebních časopisů se neobjevilo foto kteréhokoliv z členů. (ČTK)

13:19
Mike Tyson se objeví v televizi jako kreslený detektiv s holubem

Bývalý světový šampion v boxu Mike Tyson se objeví na televizních obrazovkách v nezvyklé roli - stane se z něj kreslený detektiv v novém animovaném seriálu. A jeho kumpánem bude holub, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na americkou kabelovou síť Adult Swim.

Šestačtyřicetiletý Tyson svou postavu v seriálu nazvaném Mike Tyson Mysteries (Záhady Mika Tysona) sám namluví.Pomocníkem při řešení případů Tysonovi nebude jen prostořeký holub, ale také kouzelné tetování, které má na obličeji. Vypořádat se bude muset například s šachovým superpočítačem, anebo vyřešit záhadu, proč spisovatel a vlkodlak v jedné osobě nemůže dopsat román.

Tyson i ve skutečném životě chová závodní holuby. Kdy bude mít seriál s patnáctiminutovými epizodami premiéru, zatím není jasné. Do povědomí lidí se zapsal nejen výkony v ringu, ale především nevypočitatelným chováním či odsouzením za znásilnění v roce 1992. Box pověsil na hřebík v roce 2006 a zahájil druhou kariéru v oboru zábavy. V roce 2009 si zahrál malou roli v komedii Pařba v Bangkoku a v roce 2011 natočil televizní dokumentární seriál o své letce závodních holubů. (ČTK)

16:55
Moravská Třebová otevřela Cestu od renesance k baroku

Na seznamu turistických zajímavostí Moravské Třebové na Svitavsku dnes přibyla další atrakce. Cesta od renesance k baroku nově nabízí opravené památky, stezky i moderní betonovou Bránu času. Město za ni utratilo s pomocí evropských fondů 38 milionů korun."Projekt jsme začali připravovat asi před třemi lety. V mých očích je to úžasná záležitost, má velikánskou duchovní hodnotu. Doufáme, že to zvýší návštěvnost města," řekl ČTK starosta Miloš Izák (ČSSD).

Kulturní program, který dnes otevření stezky provázel, zhatilo počasí. Lidé se kvůli dešti schovávali v podloubí zámku a pod širým nebem stála před pódiem jen mluvčí města Dagmar Zouharová, která akci moderovala. "Zámek se mi líbí, ale stezku si teď procházet nebudu, když leje. Přijedu jindy," řekl ČTK Jan Vávra. "Jsem místní a památky v Třebové znám všechny, možná si stezku zase jednou projdu. Spíš jsem se přišla podívat na vystoupení svých kamarádů," řekla Marie Trunečková.

Město nechalo opravit stezky, obnovilo kaple na Křížovém vrchu, restaurovalo barokní sousouší Kalvárie, lapidárium včetně renesančních náhrobků a maleb, Schody mrtvých pro živé a rekonstruovalo arkády a nádvoří zámku. Vedle parkoviště u zámku už nějaký čas také stojí moderní betonová Brána času od architektky Markéty Veselé, která spolupracovala například s Janem Kaplickým. Cestu doplnily informační kiosky, tři jsou elektronické a dva mechanické. Součástí evropského projektu je i 3D digitální model stezky, animované spoty a naučná publikaci. (ČTK)

07:38
Horácké divadlo zakončilo sezonu komedií Bez roucha

Horácké divadlo v Jihlavě v sobotu zakončilo sezonu světoznámou komedií z divadelního prostředí anglického dramatika Michaela Frayna nazvanou Bez roucha. Příští, pro Horácké divadlo už čtyřiasedmdesátou, zahájí klasickou tragédií Williama Shakespeara Hamlet. Představení v režii uměleckého vedoucího Pavla Palouše bude mít premiéru 7. září."Předplatitelé zhlédnou v sezoně 2013/2014 na velké scéně od září do května obvyklý počet šesti inscenací. K tomu navíc chystáme na malé scéně mimo předplatné dramatizaci tragikomedie Paula Vogela Nejstarší řemeslo," řekl ČTK ředitel divadla Josef Fila.

Komedie Bez roucha (v originále Noises Off, v češtině také pod názvy Za scénou, Zepředu, zezadu nebo Ještě jednou zezadu) je stálicí českých divadelních scén už od první inscenace pražského Činoherního klubu z roku 1986. V Horáckém divadle ji se souborem nastudoval hostující režisér a dramaturg Západočeského divadla v Chebu Šimon Dominik. Na vzniku představení se podílely i další hostující osobnosti. Autorem scény je hostující Karel Čapek. Kostýmy vytvořila Zuzana Mináčová, pohybovou spolupráci zajistil Martin Pacek, dramaturgem je Ondřej Novák.

V originální komedii z divadelního zákulisí vyprávějící v první části o zmatcích při generálce divadelního představení a ve druhé polovině o nemenších zmatcích v zákulisí po měsíci repríz se v roli Dotty Ottleyové, představitelky paní Clackettové, divákům představila Lenka Schreiberová. Belindu Blairovou, představitelku Flavie Brentové, ztvárnila Marta Ondráčková. Postavu režiséra Lloyda Dallase svěřil režisér představení Jakubu Škrdlovi. V roli Garryho Lejeune, představitele Rogera Tramplemaina, diváci viděli Zdeňka Stejskala. (ČTK)

08:23
V Brně měl premiéru netradičně pojatý muzikál Kočky

V Městském divadle v Brně měl v sobotu premiéru netradičně pojatý muzikál Kočky. Herci na pódiu nevystupovali v rolích koček, ale lidí, kteří si na zvířata jen hrají. Neměli proto ani kočičí kostýmy, které jsou pro adaptace známého muzikálu obvykle charakteristické. Herci však díky speciálním efektům vrhali na scéně působivé kočičí stíny. Muzikál režíruje ředitel a režisér Městského divadla Brno Stanislav Moša.

Děj se neodehrává na smetišti, ale v luxusním loftovém bytě, kde je zrovna maškarní večírek. "Na jevišti lidé neuvidí žádného herce přestrojeného za kočku s drápky, fousky nebo ušima. Ani v choreografii není jediné gesto, které by připomnělo kočku," popsal představení už dříve Moša. Během představení se promítaly projekce a animace připravené Petrem Hlouškem, díky kterým herci vrhali kočičí stíny.

Hudbu složil Andrew Lloyd Webber, ikona britského muzikálového divadla. Původní muzikál měl premiéru v roce 1981 v Londýně a stal se jedním z nejúspěšnějších představení svého druhu na světě. Podle dostupných informací jej dosud vidělo přes 67 milionů diváků. V ČR se muzikál hrál poprvé v roce 2004 v Praze. (ČTK)

09:54
Kapela Divokej Bill zahájila v Jihlavě po pauze výroční turné

Nové skladby i osvědčené hity slyšeli v sobotu návštěvníci na koncertě kapely Divokej Bill v jihlavském amfiteátru. Po dvaceti měsících se osmičlenná skupina z Úval u Prahy vrací do českých měst, aby po koncertní pauze oslavila 15. výročí vzniku. Turné skončí 29. června v Plzni a bude mít 15 zastavení, 15 je také název nového alba, které vyšlo v dubnu, řekl ČTK lídr skupiny Václav Bláha.

"Patnáct let je dlouhá doba. Jsme rádi, že nám to tak dlouho vydrželo. Kromě postu bubeníka, na který k nám přišel už před lety Marek Žežulka, hrajeme 15 let ve stejné sestavě," uvedl Bláha. Koncertní volno využila kapela ke skládání nového alba, sem tam si zahrála na Slovensku a také podpořila kampaň na podporu třídění odpadů.

Na turné si Billové vybrali místa, která se jim za dobu hraní líbila, někde zahrají úplně poprvé. Všechny koncerty se uskuteční pod širým nebem. S účastí na velkých letních festivalech kapela nepočítá. "Chceme se soustředit na naše turné. Na festivalech si nás fanoušci užijí příští rok, už jsme se s některými dohodli," dodal Bláha. (ČTK)

12:04
Pietní akt u hrobu Smetany otevřel 68. ročník Pražského jara

Pietním aktem u hrobu skladatele Bedřicha Smetany na vyšehradském Slavíně dnes dopoledne vstoupil do svého 68. ročníku mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Pořadatelé v den Smetanova úmrtí v souladu s tradicí za účasti desítek lidí uctili památku nejen známého českého komponisty, jehož cyklus symfonických básní Má vlast každoročně přehlídku zahajuje. Také dnes zazní na slavnostním koncertu ve Smetanově síni Obecního domu v přednesu Filharmonického orchestru francouzského rozhlasu.

Před vzpomínkovým aktem pořadatelé a ministryně kultury Alena Hanáková položili věnce a květiny i u hrobů Antonína Dvořáka, Zdeňka Fibicha a Josefa Suka. V podání Hudby Hradní stráže a Policie ČR zazněly slavnostní fanfáry, verše Josefa Hory Umění zarecitovala Hana Maciuchová a chlapecký sbor Pueri gaudentes zazpíval písně Horo, horo, vysoká jsi a Principium sapientiae. "Programová náplň Pražského jara je mimořádná," podotkl ve svém projevu pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Kultovní dílo české hudby Má vlast se uvádí na Pražském jaru téměř každoročně. Tradici navíc osvěžuje skutečnost, že se této skladby ujímá každý rok jiný dirigent. Má vlast se na festivalu nehrála pouze v roce 1948, výjimkou jsou také roky 1946 a 2006, kdy byla uvedena až druhý den festivalu. (ČTK)

14:12
Režisér Viktor Polesný slaví pětašedesátiny

ětašedesáté narozeniny slaví 13. května režisér a scenárista Viktor Polesný, jehož jméno je spojeno například s pokračováním legendárního seriálu pod názvem Nemocnice na kraji města - Nové osudy. Celkem má Polesný na svém kontě několik desítek televizních filmů a inscenací a mnoho dokumentů, za něž získal na prestižních českých i zahraničních festivalech řadu ocenění.

Pražský rodák vystudoval dokumentární tvorbu na FAMU a velkou část tvůrčího života spojil s Českou televizí. Patrně nejznámějším jeho filmem je adaptace románu Vladimíra Párala Milenci a vrazi z roku 2004. Mezi dřívější díla Polesného patří například filmy Milenec lady Chatterleyové (1998), Sjezd abiturientů (1999), seriál O ztracené lásce (2001) či film Malovaný děti (2003). Polesný se věnuje i divadelní režii. Režíroval například muzikál Ať žije rokenrol! autorské dvojice Petr Janda a Karel Šíp. (ČTK)