On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:49
Zahajovací koncert Pražského jara začalo fanfárami, sledoval ho i Zeman s manželkou

Dlouhotrvající potlesk publika v neděli doprovodil zahajovací koncert 68. ročníku Pražského jara ve vyprodaném Obecním domě. Nejslavnější tuzemský festival tradičně otevřel cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany, letos v provedení Filharmonického orchestru francouzského rozhlasu pod vedením kanadského dirigenta arménského původu Petera Oundjiana. Věhlasné dílo české hudby zazní na festivalu i dnes.

Zahájení Pražského jara sledoval i prezident Miloš Zeman s manželkou.

Zahajovací koncert předznamenaly před Obecním domem fanfáry, které se nesly náměstím Republiky. Na úvod festivalu orchestr zahrál státní hymnu. Má vlast, která připomíná historii a oslavuje českou zemi a ideje české společnosti konce 19. století, se uvádí na Pražském jaru téměř každoročně. Nehrála se pouze v roce 1948. Výjimkou jsou také dva roky 1946 a 2006, kdy byla uvedena až druhý den festivalu. "Má vlast symbolizuje lidskou sílu a vůli překonat nepřízeň osudu," uvedl Oundjian, který je šéfem Torontského symfonického orchestru.

Kromě Miloše Zemana, který se v minulých dnech léčil z virózy, zasedli dnes v sále další představitelé kulturní a politické scény, mezi nimi primátor Bohuslav Svoboda, ministryně kultury Alena Hanáková, pražský arcibiskup Dominik Duka a ministr financí Miroslav Kalousek.

Ve Smetanově síni ani letos nechybělo tradiční japonské publikum. "Zahajovací koncert se mi líbil, dirigent Oundjian krásně pracuje se smyčci," řekl šéf České filharmonie David Mareček. Právě Česká filharmonie s dirigentem Vasilijem Sinajským letošní Pražské jaro 2. června zakončí.

První hudební akcí letošního Pražského jara bylo vystoupení skupiny Žlutý pes na pražském Staroměstském náměstí v rámci maratonského závodu. Dopoledne se jako každý rok před zahájením festivalu uskutečnilo setkání na Vyšehradském hřbitově k uctění památky Bedřicha Smetany.

Na letošní ročník festivalu je připraveno celkem 45 koncertů. V rámci festivalu bude provedeno i šest operních představení nabízených ve spolupráci s Národním divadlem, Státní operou a Pražskou konzervatoří. Kompletní program nejnovějšího ročníku Pražského jara i informace o vstupenkách se nachází na www.festival.cz. (čtk)

08:28
Pražské jaro dnes nabídne cyklus Má vlast i finále soutěže

Festival Pražské jaro dnes nabídne stejně jako na nedělním zahajovacím koncertu cyklus Má vlast od Bedřicha Smetany v provedení Filharmonického orchestru francouzského rozhlasu a finále mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v oboru lesní roh.

Finále mezinárodní hudební soutěže se uskuteční v pražském Rudolfinu za účasti Joela Lasryho, Maxima Semenova, Kateřiny Javůrkové a Matthieua Romanda. Finalisty při koncertech pro lesní roh a orchestr W. A. Mozarta a Richarda Strausse doprovodí Pražská komorní filharmonie s dirigentem Ondřejem Vrabcem.

65. mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro se koná od 7. do 15. května v Praze v oborech lesní roh a varhany. Do soutěže se v obou oborech přihlásilo celkem 134 účastníků z 28 států. S nápadem pořádat mezinárodní hudební soutěž při festivalu Pražské jaro přišel Rafael Kubelík se členy České filharmonie v roce 1946. Ta první se konala o rok později.

V Obecním domě zazní Smetanova Má vlast v provedení Filharmonického orchestru francouzského rozhlasu pod vedením kanadského dirigenta arménského původu Petera Oundjiana. Má vlast je podobně jako Smetanova opera Libuše vyhrazena zejména slavnostním příležitostem. Jde o cyklus šesti symfonických básní inspirovaný historií, legendami a krajinou Čech. Dílo vzniklo v letech 1874 až 1879, premiéra se konala 5. listopadu 1882 v Praze na Žofíně. Názvy jednotlivých vět se vztahují k české historii.

Na letošní ročník festivalu je připraveno celkem 45 koncertů. V rámci festivalu bude provedeno i šest operních představení nabízených ve spolupráci s Národním divadlem, Státní operou a Pražskou konzervatoří. Kompletní program nejnovějšího ročníku Pražského jara i informace o vstupenkách se nachází na www.festival.cz. (čtk)

09:05
Na britských TV cenách bodoval Ben Whishaw z nového Bonda

Na letošním udílení britských televizních cen BAFTA zabodoval mladý herec Ben Whishaw a komediální seriál Twenty Twelwe (2012), který vypráví o pořadatelích letní londýnské olympiády. Whishaw, známý mimo jiné díky své roli "zbrojíře" Q v nové bondovce Skyfall, získal cenu za mužský herec výkon v televizním filmu podle Shakespearovy hry Richard II.

Seriál Twenty Twelwe si z nedělního ceremoniálu odnesl dvě ceny: za nejlepší situační komedii a za nejlepší ženský komediální herecký výkon pro Olivii Colmanovou. Tato herečka pak získala ocenění ještě za vedlejší výkon v kriminálním seriálu Accused (Obviněný).

Nejlepší herečkou v hlavní roli byla vyhlášena Sheridan Smithová za svůj výkon v seriálu Mrs. Biggs (Paní Biggsová), kde hraje manželku jednoho z lupičů, kteří stáli za tak zvanou Velkou vlakovou loupeží. Smithová překvapivě porazila i svou slavnější kolegyni Siennu Millerovou. Tu mnozí tipovali na vítězku díky ztvárnění Hitchcockovy múzy Tippi Hedrenové v dramatu The Girl (Dívka). (čtk)

10:32
Kontroverzní graffiti od Banksyho má jít opět do dražby

Dílo uznávaného britského umělce Banksyho, které bylo v únoru staženo z kontroverzní aukce v USA, bylo znovu dáno k prodeji, tentokrát v Londýně. Dražit se má 2. června v Londýnském filmovém muzeu, informovala agentura AFP s odvoláním na aukční síň Sincura Group.

Podle jejího prohlášení bylo dílo "citlivě restaurováno pod rouškou tajemství" a bude "zlatým hřebem" aukce.

Graffiti nazvané Slave Labour (Otrocká práce) vzniklo v květnu 2012 před královniným diamantovým jubileem oslavujícím 60 let Alžběty II. na trůně. Obrázek, na němž se malý chlapec krčí nad šicím strojem, ze kterého vypadává britská vlajkosláva, zmizel ze zdi obchodu Poundland letos v únoru a o týden později se objevil v nabídce dražební síně Fine Art Auctions Miami. Aukční síň jeho cenu odhadovala na 500.000 až 700.000 dolarů (asi 9,4 až 13,3 milionu korun).

Dražební síň ho z aukce v poslední chvíli stáhla, patrně v důsledku značného tlaku aktivistů požadujících, aby se graffiti vrátilo do původního domova.

Londýnský radní Alan Strickland, který vedl kampaň za vrácení graffiti z USA, už prohlásil, že i tentokrát se bude snažit prodeji Banksyho díla zabránit.

"Máme velmi silný pocit, že Banksy dal tento kousek zdarma naší oblasti, že patří naší komunitě a měl by se vrátit do Wood Green," řekl Strickland. "Prodej ukazuje naprostý nedostatek respektu vůči síle pocitů veřejnosti." Podle jeho slov by navíc úspěšný prodej díla vytvořil nebezpečný precedens pro další kousky pouličního umění.

Když v únoru Banksyho graffiti zmizelo, objevila se podezření z krádeže, ale londýnská policie prohlásila, že jí "žádný zločin hlášen nebyl". Okolnosti, za nichž dílo ze zdi zmizelo, zůstávají nejasné. (čtk)

14:59
Vojtěch Dyk a B-Side Band chystá letní a předvánoční turné

Po loňském úspěšném a zcela vyprodaném turné se zpěvák Vojtěch Dyk s brněnským orchestrem B-Side Band pod vedením Josefa Buchty chystá na letní a předvánoční turné. Letní část zahrnuje čtyři velké koncerty v amfiteátrech s hosty jako jsou saxofonista Michal Žáček a zpěvák Matěj Ruppert, předvánoční pak přivítá jako hosta držitele Grammy, amerického jazzového zpěváka Kurta Ellinga. ČTK o tom za pořadatele informovala Uljana Donátová.

Spojení B-Side Bandu s Dykem je momentálně jedním z nejžádanějších projektů současné tuzemské hudební scény. V loňském roce absolvovali premiérové turné zahrnující celkem 11 koncertů po České republice a Slovensku, kterému předcházelo rovněž vydání nahrávky se záznamem společného koncertu v pražské La Fabrice.

"Reakce diváků na loňské turné nás přesvědčily, že i swingem a jazzem lze zvednout lidi ze sedadel. Všechny naše koncerty, ať byly v divadlech nebo ve větších a možná i netradičnějších prostorech, byly plné emocí a publikum bylo úžasné. Proto jsme se rozhodli pro letní openairové turné. Naše heslo je: swing pro všechny! Chceme tu pohodovou a uvolněnou atmosféru přenést do volného prostoru a díky možnostem letních scén naši muziku nabídnout mnohem většímu počtu diváků," uvedl Vojtěch Dyk, vítěz v kategorii Zpěvák roku Cen Anděl 2012.

Série koncertů Komerční banka Open Air Tour zahrnuje od 15. června čtyři koncerty v letních amfiteátrech. Dyka budou hostit Hranice na Moravě (15. června), Mutěnice (22. června), Konopiště (27. června) a Karlovy Vary (1. července). Hosty budou saxofonista Michal Žáček a zpěvák Matěj Ruppert.

Dramaturgie naváže na program úspěšného turné roku 2012. Opět se představí swingová klasika, známé hity v netradičních a překvapivých aranžích, domácí legendy a také původní tvorba, jejímiž autory jsou ostravský skladatel Boris Urbánek nebo hudebník Ondřej Brousek. Celovečerní program doplní předkapela Los Rumberos a na závěr funkový projekt Gang of Lolitas.

Na předvánočním turné pak s Dykem a B-Side Bandem vystoupí zpěvák Kurt Elling. Koncerty se uskuteční od 4. do 7. prosince v Brně, Praze a Vídni.

"Zahrát si s Kurtem Ellingem je snem každého jazzového muzikanta, protože od představuje v současné době skutečně světovou špičku. O téhle možnosti jsme jednali více než rok, protože Ellingův kalendář je nabitý na mnoho měsíců dopředu," podotkl Buchta. (čtk)

15:30
Z kabin páternosteru ostravské radnice zněly operní árie

Árie z Prodané nevěsty, Nabucca a dalších slavných oper zněly dnes z kabin páternosteru v budově ostravské radnice. Pěvci ostravského operního souboru udělali z výtahu operní orloj. Happening Opera ve výtahu se konal v rámci Evropských operních dnů. Řekla to mluvčí Národního divadla moravskoslezského Viola Kučerová.

Do akce, která k výtahu přitáhla úředníky i návštěvníky magistrátu, se zapojilo 12 zpěváků ostravského operního souboru. Vystupovali v civilních šatech. Do kabin jednotlivě či po dvojicích nastupovali vždy v celou hodinu a zpívali několik minut. Někteří lidé se s nimi ve výtahu i svezli.

"Akce se mi moc líbila. Je dobře, když se opera přenese z divadel do prostor, kde by ji mnozí nečekali. Ztratí tak mnohdy zbytečnou vážnost. Posluchači pak vidí, že operní pěvci jsou lidé z masa a kostí, kteří mají smysl pro humor," řekla ČTK sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová. Ta si operní orloj s pobavením vyslechla po 13:00.

Snahu přenést operu mimo divadlo přiznal i ředitel ostravského Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil. "Hledali jsme něco opravdu výjimečného, co Ostrava ještě nezažila. Chtěli jsme hlavně vyjít s operou mimo operní dům, což je jedna z charakteristik Evropských operních dnů," vysvětlil. Připustil, že inspirací divadelníkům byly improvizační projekty dnes už legendárního hudebního skladatele Johna Cage.

Iniciátorem Evropských operních dnů je asociace Opera Europa sdružující profesionální operní soubory a operní festivaly z celé Evropy. V současné době má přes 100 členů z 36 zemí. Cílem projektu je seznámit širokou evropskou veřejnost s operním žánrem, poukázat na to, že opera je reflektující součástí společnosti a oslovit nové obecenstvo.

Celý speciální den bude zakončen výjimečným představením opery Lohengrin. V něm se poprvé ostravskému publiku představí Eva Urbanová v roli Ortrudy, kterou už zpívala před několika lety na scéně Metropolitní opery v New Yorku. (čtk)

17:06
Festival Porta se v Ústí n.L. přestěhuje, nově bude na Větruši

Festival folkové, trampské a country hudby Porta se v Ústí nad Labem přestěhuje, místo letního kina bude nově hlavní scéna u zámečku Větruše. Kromě tradičních vítězů oblastních kol i minulého ročníku zahrají poslední víkend v květnu například kapely Nezmaři, Hop Trop, Jakub Smolík, Jaroslav Samson Lenk či Pavlína Jíšová. Informoval o tom šéf realizačního týmu festivalu Josef Vejlupek.

Festival bude letos už v květnu, od čtvrtka 23. do neděle 26. května. "Letošní festival Porta bude čtyřdenní se spoustou programových změn oproti loňsku, opustili jsme letní kino a máme nové hlavní působiště na Větruši, ale i za jiné vstupné," uvedl Vejlupek. Vstupy na většinu koncertů ve všední dny jsou dobrovolné, vstupenka na sobotní galavečer za 100 korun platí i na neděli.

Pořadatelé kromě letního kina opustili i Dům kultury. "Zůstává takzvanou mokrou variantou a dále sídlem štábu i za pěkného počasí," dodal šéf realizačního týmu. Úvodní čtvrteční bluegrassový večer odehrají kapely v parku na Severní Terase. V pátek se účastníci soutěžní části festivalu utkají ve dvou semifinále a finále autorské soutěže na pěší zóně Lidického náměstí. Hosty galakoncertu budou vítězové minulých ročníků, Epy de Mye, Xindl X a Vasilův Rubáš. Páteční večer doplní ještě série koncertů v pěti restauracích a kavárnách po celém Ústí.

Kromě hlavní scény na Větruši se bude v sobotu hrát také na recitálové scéně na Kostelním náměstí. V neděli na hlavní scéně vystoupí kapela Náplavy, která tam oslaví 25 let svého fungování a na programu bude vyhlášení všech soutěžních kategorií.

Porta vznikla v roce 1967 v Ústí nad Labem, odkud musela v době normalizace odejít. Pak se konala na mnoha místech v Česku a nakonec našla zázemí v Plzni. Po roce 1989 se tradice Porty v Ústí nad Labem obnovila, ale festival zůstal i v Plzni. V roce 2007 se organizátoři domluvili, že obě akce opět spojí a budou se konat v místě svého vzniku. Soutěžní část je vyvrcholením několika oblastních kol, která se pořádají po celém Česku. (čtk)

18:07
Do kin míří film o kontroverzním případu vraždy slovenské medičky

Po osmi letech natáčení vstupuje do kin slovensko-český snímek Kauza Cervanová, který je o jednom z nejkontroverznějších a nejdelších procesů v dějinách slovenské justice. Režisér Robert Kirchhoff se v dokumentu zaměřil na okolnosti vyšetřování vraždy studentky Ľudmily Cervanové. Případem se už dříve inspiroval český film Bolero.

Studentka medicíny Cervanová byla znásilněna a zavražděna v létě 1976. O šest let později soud dospěl k závěru, že zločin spáchala skupina mladíků a její členy odsoudil k trestům odnětí svobody od čtyř do 24 let. Po pádu komunismu byl proces obnoven, ale slovenské soudy vinu šestice odsouzených mužů potvrdily. Třem obžalovaným tresty dokonce zpřísnily.

Odsouzení se hájili tím, že komunistický režim původní proces zmanipuloval a že oni se stali jen náhodnými oběťmi vyšetřovatelů, kteří se snažili uzavřít vleklý případ. Proti odsuzujícímu verdiktu obnoveného řízení z roku 2006 ovšem neuspěli ani s mimořádným opravným prostředkem, který slovenský nejvyšší soud před čtyřmi lety zamítl.

Kirchhoff se ve svém snímku zaměřil na pozadí vyšetřování a na soudní procesy v případu vraždy Cervanové. Využil nejen výpovědi odsouzených, ale i svědků, kteří před soudem v této kauze údajně nikdy nevypovídali. "Tento film nemá být pátráním po vrazích ani dokazováním neviny. Jeho posláním není na konci odhalit vraha ani objasnit tento případ. To je záležitostí soudů," uvedl režisér. V tisku se ovšem nechal slyšet, že by se přiklonil k nevině odsouzených a že film vypovídá o selhání justice.

Dokument už před uvedením na filmová plátna znovu odstartoval debatu o spravedlivosti odsuzujícího rozsudku. Soudce nejvyššího soudu Juraj Kliment spekulace o pochybení soudů v případu odmítl.

"Rozsudek (z roku 2006) měl s ohledem na uložené tresty jasný odkaz - i po tak dlouhé době od spáchání činu konající soudci neměli pochybnosti o vině. Ujišťuji, že ze strany odvolacího senátu nešlo o žádný akt msty, ale vysloveně o akt spravedlnosti," napsal Kliment v prohlášení, které otiskl list Hospodárske noviny.

Kliment byl jedním ze soudců, kteří projednali odvolání obžalovaných. Soudce také odmítl verzi odsouzených, že původní proces byl zmanipulován. Ze spisu podle něj naopak vyplývá, že za komunismu byly snahy ovlivnit vyšetřování ve prospěch dvou obviněných.

Na motivy případu vraždy studentky medicíny byl v roce 2004 natočen český film Bolero. Scenáristku filmu Markétu Zinnerovou někteří odsouzení zažalovali a požadovali omluvu za to, že je v médiích označila za vrahy. České soudy však jejich žalobu zamítly.

Poslední odsouzený v případu, Milan Andrášik, byl z vězení propuštěn v roce 2009. Andrášik byl spolu s Milošem Kocúrem v soudním procesu za vraždu Cervanové hlavním odsouzeným. Oba muži se předloni podrobili zkoušce detektoru lži a podle výsledků čin nespáchali. Výpověď na polygrafu slovenské soudy ovšem neuznávají. (čtk)

18:43
Po úmrtí bubeníka Peroutky bude v Olympiku hostovat Martin Vajgl

Skupina Olympic bude po úmrtí bubeníka Milana Peroutky pokračovat ve své činnosti jako trio ve složení Petr Janda, Milan Broum a Jiří Valenta. Jako host za bicí usedne čtyřicetiletý Martin Vajgl, který mimo jiné působil v kapelách Wanastowi Vjecy, November 2nd, Čechomor a Vltava. První veřejný koncert v této sestavě kapela odehraje 24. května na festivalu Euro Bike Fest v Pasohlávkách. Dnes o tom informovala manažerka pro kontakt s médii Gabriela Šimonová.

"Ve čtvrtek budou mít první zkoušku, Přerušené turné k 50. výročí svého vzniku kapela obnoví koncertem 14. června v amfiteátru ve Výravě na Královéhradecku," uvedla Šimonová.

Vajgl na bicí hraje od tří let. Absolvoval Konzervatoř Jaroslava Ježka obor bicí nástroje ve třídě profesora Miroslava Kympla. Na koncertech mimo jiné doprovázel Kamila Střihavku, Luboše Pospíšila, Michala Pavlíčka nebo Oskara Petra. Je autorem učebnice Etudy pro malý buben a série výukových DVD Bicí souprava - proč, jak a co cvičit.

Devětačtyřicetiletý Peroutka náhle zemřel v noci na sobotu 4. května. V pátek večer ještě odehrál koncert se skupinou v Karlových Varech, v sobotu ráno ho našla rodina na zahradě jeho domu v Praze mrtvého.

Olympic po Peroutkově úmrtí zrušil dva nejbližší koncerty, které se měly odehrát 7. května a 8. května v pražské Malostranské besedě. Obnovené turné k 50. výročí vzniku legendární české skupiny by mělo skončit vánočním koncertem 6. prosince v pražské Lucerně. (čtk)

07:50
Na Pražském jaru potřetí zahraje orchestr francouzského rozhlasu

Potřetí a naposledy vystoupí na letošním festivalu Pražské jaro Filharmonický orchestr francouzského rozhlasu, kterému svěřili pořadatelé prestižní zahájení se Smetanovou Mou vlastí. Orchestr dnes ve Dvořákově síni Rudolfina mimo jiné provede pod vedením kanadského dirigenta Petera Oundjiana českou premiéru skladby Vábení od Kryštofa Mařatky. Těleso doplní sbor francouzského rozhlasu. Před koncertem se uskuteční v respiriu Rudolfina veřejná beseda.

Skladatel Kryštof Mařatka, jehož dědečkem byl známý sochař Josef Mařatka, dlouhodobě žije v Paříži. Skladbu s podtitulem rituál pravěkých zkamenělin člověka věnoval zesnulému bývalému prezidentovi Václavu Havlovi.

Jde o závěrečnou část skladatelova triptychu inspirovaného pravěkým uměním, kterému předcházely skladby Otisk a Zvěrohra. Světovou premiéru mělo dílo loni právě s dirigentem Oundjianem a Torontským symfonickým orchestrem.

Na Pražském jaru dnes také poměří umění více než třicet mladých varhaníků, kteří přijeli na interpretační festivalovou soutěž z celého světa. Ve Smetanově síni Obecního domu bude o nejlepších z nich rozhodovat mezinárodní porota pod vedením norského varhaníka Jona Laukvika. Novinkou letošního ročníku je živý video přenos finálových kol, takzvaný streaming, který festival pořádá s Českým rozhlasem. (čtk)

08:14
Načeva a Lavash v NoDu pokřtí nové album

V pražském prostoru NoD dnes pokřtí nové CD Moniky Načevy a kytaristy Justina Lavashe s názvem Milostný slabiky. Nahrávka, jejíž inspirací jsou básně Sylvy Fischerové, obsahuje deset původních písní a jako bonus devět remixů od českých a slovenských producentů a dýdžejů. Součástí večera bude představení básnické sbírky Sylvy Fischerové Mare.

Milostný slabiky je v pořadí sedmé studiové album Načevy a první vzešlé ze spolupráce s Lavashem. Nápad natočit společnou desku vznikl na jejich koncertech. Skladby zaznamenané ve studiu Načeva s Lavashem záměrně nahráli ve stejné podobě, v jaké je budou hrát naživo. O vydání novinky se zasloužili fanoušci, kteří prostřednictvím portálu Hithit.cz dokázali na jeho realizaci vybrat přes 60.000 korun.

Ani při práci na akusticky laděném CD nezanevřela Načeva na elektronickou hudbu a oslovila několik dýdžejů a producentů z Čech i ze Slovenska s žádostí o remixy. Na albu je tak devět remixů od Karaoke Tundry, Side9000, Alaverdi, Jiřího Buriana a dalších. Návštěvníci NoD se mohou těšit také na vizuální zpracování Milostných slabik.

Načeva, která bývá označována za královnu české alternativy, začínala jako herečka. Vystupovala zejména v pražském divadle Sklep a objevila se například ve filmu Mazaný Filip. Své debutové rockově laděné album Možnosti tu sou s texty básníka Jáchyma Topola vydala v roce 1994, na hudbě se kromě kytaristy Tadeáše Věrčáka podílel Michal Pavlíček. (čtk)

09:35
Semafor uvede Štědroňovu hudební komedii Jsme tým

Člen divadla Semafor, herec a zpěvák Jiří Štědroň napsal a zrežíroval hořkou hudební komedii Jsme tým s podtitulem Jednou jsi dole, jednou nahoře, aneb jak je těžké být umělcem. Premiéru má dnes večer v pražském Divadle Semafor.

V hlavní roli ne příliš úspěšného herce Viktora Rybáře se představí vítěz televizní soutěže X-Factor Jiří Zonyga, který má překvapit jako skvělý komediální činoherec. V roli jeho manželky se objeví Michaela Nosková. V roli intrikána Kavana se předvede Jiří Štědroň, jehož krásnou a záhadnou partnerku ztvární Markéta Zehrerová.

Podle semaforského principála Jiřího Suchého tato scéna zahájí v září sezonu staronovou hrou Kdyby tisíc klarinetů. Zjistil totiž, že tato hra je neustále na repertoáru různých divadel (naposled pod Palmovkou) a že by tudíž mohl být pro publikum zajímavý odlišný pohled toho, kdo celou tu věc v roce 1957 vymyslel.

"V příští sezoně chceme vrátit na scénu dočasně staženou Kytici v poněkud úspornější verzi. A kdesi v mlhovnu tuším už další nápad, který se jmenuje Prsten pana Niebelunga. Už mám napsanou jakousi skicu, kterou však nechám uležet. Na jaře 2014 s touto komedií vyrukuju," řekl Suchý ČTK. (čtk)

09:52
Hvězda Angelina Jolie si kvůli riziku rakoviny nechala odebrat prsa

Hollywoodská hvězda Angelina Jolie podstoupila z preventivních důvodů oboustrannou mastektomii, tedy odstranění prsů. Jak Jolie řekla listu The New York Times, lékaři odhadli, že z 87 procent jednou onemocní rakovinou prsu. Riziko, že dostane rakovinu vaječníků, je u ní padesátiprocentní.

"Rozhodla jsem se být aktivní a minimalizovat riziko, tak jak je to jenom možné," řekla sedmatřicetiletá herečka. Zákroky prý byly zahájeny v únoru a skončily v dubnu. Na vysoké riziko rakoviny se u Jolie přišlo genetickými testy. S hercem Bradem Pittem vychovávají šest dětí - tři adoptované a tři vlastní. (čtk)

10:35
Komise by dnes měla vybrat šéfa Národního divadla v Brně

Odborná komise by dnes odpoledne měla vybrat nového ředitele Národního divadla v Brně. Do třetího kola výběrového řízení postoupil finanční ředitel Národního divadla v Praze Martin Gerych a operní režisér Tomáš Šimerda. Divadlo je bez šéfa od konce září. První konkurz na ředitele se konal loni na podzim, komise tehdy radním nikoho nedoporučila. Výsledky dnešního kola zveřejní představitelé brněnské radnice v 19:15.

Oproti podzimnímu konkurzu má současná komise jiné složení, nyní ji vede primátor Roman Onderka. Uchazeči mají podle vedení města přísnější podmínky, museli například písemně přiblížit svou vizi budoucího směřování divadla. Nyní se přihlásilo sedm uchazečů, do druhého kola postoupili tři, do třetího dva lidé.

Největší mimopražské divadlo dočasně vede provozní a výrobní náměstek Jan Petr. Bývalý ředitel Daniel Dvořák vedl instituci od roku 2007, kritizoval zejména nedostatek financí a neochotu radnice řešit problémy. (čtk)

11:08
Kino Ponrepo připomene filmy Jiřího Weisse

Ke 100. výročí narození režiséra, scenáristy a pedagoga Jiřího Weisse (1913-2004) připravilo kino Národního filmového archivu v Praze Ponrepo na květen a červen cyklus prezentující pestrou škálu jeho filmové tvorby. Od 16. května až do konce června připomene rané dokumenty, méně známé britské filmy i vrcholná díla konce 50. a průběhu 60. let tohoto klasika českého filmu a dvojnásobného emigranta.

Cyklus zahájí přepis románu Jarmily Glazarové Vlčí jáma z roku 1957, který patří k jeho nejslavnějším snímkům. V roce 1957 do něj obsadil například Jiřinu Šejbalovou, Janu Brejchovou a Miroslava Doležala. Při adaptaci nechala spisovatelka režisérovi volnou ruku, a tak si dovolil ve spolupráci s Jiřím Brdečkou provést několik úprav, zejména v závěru. Snímek získal o rok později na festivalu v Benátkách cenu Mezinárodní federace filmového tisku FIPRESCI. O čtyři dny později bude uvedeno komorní psychologické drama Dravci z roku 1948 a 21. května hořká komedie z poloviny 60. let Vražda po našem s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli.

Do konce května Ponrepo představí šest Weissových dokumentů ze druhé poloviny třicátých let, snímek pro děti Punťa a čtyřlístek, film Taková láska, který koncem 50. let vznikl podle divadelní hry Pavla Kohouta s Milošem Nedbalem, Marií Tomášovou a Vladimírem Rážem, a dále například snímek Romeo, Julie a tma natočený podle knihy Jana Otčenáška. Získal Zlatou mušli v San Sebastianu.

Po obsazení Československa v roce 1939 odešel filmař s židovskými kořeny do Británie, kde točil dokumenty o válečných událostech. Nejznámější z nich je snímek Věrni zůstaneme, Weiss přitom z nedostatku autentických materiálů některé události inscenoval. Mezi nimi byly i akce českých vojáků v severoafrické pevnosti Tobruk. Jako jeden z mála si později uvědomil omylnost své komunistické víry a přiznal se k tomu. "Socialismus, tedy myšlenka, které já věnoval svůj život, je jenom myšlenka. Přesvědčil jsem se o tom, že ji nelze uskutečnit," napsal v pamětech Bílý mercedes, které vyšly v polovině 90. let.

Weiss, který natočil 22 filmů a řadu dokumentů, v roce 1968 opět emigroval a usadil se v Santa Monice. V USA se věnoval pedagogické činnosti na filmových školách jako profesor režie a herectví. Počátkem 90. let se vrátil k hrané režii snímkem Marta a já, který natočil na Barrandově v německo-francouzské koprodukci. Představil ho na řadě festivalů včetně Benátek a Karlových Varů. (čtk)

11:40
Centrum DOX nabídne komiksové odpoledne

Komiksové dílny pro rodiny s dětmi s možností vytvořit vlastní postavu a její příběh připravilo Centrum současného umění DOX. Na komiksové odpoledne se děti i jejich rodiče mohou těšit ve středu, kdy se slaví Mezinárodní den rodiny. Pražská galerie o tom informovala na svém webu.

Dílny povedou komiksoví kreslíři Tomáš Chlud, Dan Černý a sochařka Josefína Jonášová za asistence zkušených lektorů. V pět hodin odpoledne se dětem představí pohádka Hledá se DOXman - živý komiks z Holešovic. Děti za vstup na akci, která začne ve tři odpoledne, zaplatí 40 korun, dospělí 90 korun.

Součástí odpoledního programu bude také interaktivní komentovaná prohlídka výstavy Signály z neznáma: Český komiks 1922 - 2012. Výstava, která mapuje 90 let vývoje českého komiksu jako specifického vyprávěcího žánru, potrvá do 20. května. (čtk)

12:05
V neděli se bude dražit Štýrského obraz za téměř 6 milionů korun

Za téměř šest milionů korun se bude v neděli při aukci v Praze na Žofíně vyvolávat obraz surrealisty Jindřicha Štyrského nazvaný Kořeny. Mnohokrát vystavovaný obraz z roku 1934 patří podle galeristy Martina Kodla ke stěžejním ukázkám vrcholného surrealismu ze Štyrského vrcholného období. Na tuzemských aukcích se nejdražší Štyrského díla dosud prodala za deset až 11 milionů korun, v neděli se kořeny budou sběratelům nabízet s vyvolávací cenou 5,8 milionu korun.

Společný aukční den Galerie Kodl a aukční síně Vltavín začíná ve 13:00 a v nabídce je téměř pět stovek děl zejména autorů české moderny. Pořadatelé upozorňují zejména na tři zátiší Emila Filly vyvolávaná za 1,4 milionu, 1,7 milionu a tři miliony korun nebo na raný obraz Václava Špály Koupání, který reprezentuje jeho krátkou fauvisticko-kubistickou etapu (1,4 milionu).

Prodávat se budou i obrazy Jana Zrzavého či českých krajinářů (Václav Brožík, několik prací rodiny Piepenhagenů, Josef Navrátil, Adolf Kosárek, Antonín Mánes, Hugo Ullik, Adolf Chwal, Antonín Slavíček). Mimořádnou událostí aukce by měla podle Kodla být monumentální práce Theodora Pištěka, vystavená naposledy na autorově retrospektivě ve Veletržním paláci na přelomu roku.

Obraz z roku 1977 bude mít vyvolávací cenu 1,9 milionu korun, jmenuje se Na návštěvě u Harrachů a spojuje Pištěkovu precizní malbou s motivem jednoho z nejdražších a nejrychlejších amerických Speedsterů z 30. let, jenž je dnes milovníky veteránů vyhledávaným klenotem. "Je to poprvé, co se na trhu objevuje takto rozměrné a významné Pištěkovo dílo. Do aukce jde od majitele, který ho koupil od autora," řekl Kodl. Z umění z 20. století poukázal ještě na olej Mikuláše Medka Dívka se švihadlem z roku 1957, který je nejen zmiňován ve všech jeho monografiích, ale on sám je s obrazem ve svém ateliéru opakovaně zachycen na fotografiích. Obraz se bude vyvolávat za 4,5 milionu korun.

Ještě před nedělní aukcí čeká na sběratele umění dražba společnosti Dorotheum, která se uskuteční v sobotu v hotelu Marriott. Bude nabízet třeba obraz Antonína Slavíčka V mlze za vyvolávací cenu dva miliony korun nebo plátno Otakara Lebedy za 600.000 korun. Kromě obrazů, soch, šperků a starožitného nábytku si na své přijdou milovníci skla. Připravena je kolekce o 140 položkách zahrnující díla z období tří století, zájemci mohou vybírat z barokního skla či prací současných českých návrhářů Františka Víznera, Stanislava Libenského a Reného Roubíčka. (čtk)

12:27
Shakespearovské slavnosti v Brně nabídnou šest her a dvě novinky

Šest inscenací včetně dvou novinek nabídnou Letní shakespearovské slavnosti na hradě Špilberku. Brněnské publikum poprvé zhlédne jednak bratislavskou inscenaci Večera tříkrálového, jednak Sen noci svatojánské s Davidem Prachařem a Vandou Hybnerovou. Zbytek programu tvoří inscenace, které si získaly přízeň publika už v minulých ročnících slavností.

První představení se na velkém nádvoří brněnského hradu uskuteční 18. července, bude to Večer tříkrálový. Režisérkou inscenace je maďarská divadelnice Enikö Eszényiová, v jejímž podání má důležitou roli hudba. Od 22. do 24. července se na Špilberk vrátí Zkrocení zlé ženy, poté následuje další novinka, Sen noci svatojánské v úpravě a režii uměleckého tandemu Skutr, tedy Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského. Shakespearovské slavnosti na Špilberku potrvají do 6. srpna. (čtk)

12:36
Zdeněk Troška začne natáčet další Babovřesky

V jihočeském Pištíně se 24. května ozve první klapka pokračování nejúspěšnější komedie desetiletí Babovřesky. Podle producentky Dany Volákové tak režisér a scenárista Zdeněk Troška splnil slib, který dal při únorové premiéře svého snímku. Že totiž do roka a do dne začne natáčet "dvojku".

Statistika Unie filmových distributorů eviduje více než 606.000 diváků, kteří Troškův film zhlédli a v pokladnách kin nechali přes 82 milionů korun. Spolu se Slovenskem návštěvnost dosáhla 750.000 lidí, a to navzdory nepříznivému přijetí filmové kritiky. Babovřesky jsou tak zatím jediným kandidátem na Českého lva za divácky nejúspěšnější snímek.

"A tak krátce po Troškových šedesátinách se filmový štáb setká prakticky v nezměněné podobě - se stejnými tvůrci, stejnými herci a ve stejných lokacích," řekla Voláková. Milovníci klasických košilatých komedií tohoto filmaře se tak podle ní mají opět na co těšit - drb opět bude střídat drb, pomluva pomluvu.

"Když jsme začínali s natáčením prvního dílu, věděli jsme, že se to lidem snad bude líbit a budou se bavit. Nečekali jsme ale, že úspěch bude tak obrovský, a že si diváci i herci vynutí druhý díl. Já jsem za to nesmírně rád, to je moje největší odměna, můj největší Oscar, můj největší honorář - spokojený divák. S producentkou se budeme snažit, aby dvojka byla neméně veselá, ale i napínavá," komentoval přípravy režisér Zdeněk Troška, který se na scénáři podílel s asistentem režie Markem Kališem.

Tento filmař rád sbírá útržky ze života obyčejných lidí a přenáší je na filmové plátno. Jeho asi nejslavnější trilogie Slunce, seno… je toho po dobu třiceti let důkazem, při každé televizní repríze trhá divácké rekordy. Babovřesky 2 budou jeho dvaadvacátým filmovým počinem a desátou filmovou komedií.

Podle Volákové je "našlápnuto" k další trilogii - už ve scénáři se prý všichni dějově připravují na případnou "trojku". Voláková se jako producentka spojila se svou kolegyní Michaelou Flenerovou a nabídla spolupráci společnosti Nogup agency, s níž produkovala první díl. K dosavadním lokacím, kde se natáčelo, jako jsou Dobčice, Záboří, Pištín, Dřítěň, Netolice a Hluboká nad Vltavou, přibudou další. Konkrétně obec zapsaná na seznamu UNESCO - Holašovice a hotel Boží oko v Malých Chrášťanech. S premiérou se počítá 20. února 2014. (čtk)

13:07
Iron Man 3 vede návštěvnost i českých kin

V čele žebříčku návštěvnosti tuzemských kin je už podruhé akční podívaná Iron Man 3 s Robertem Downeym Jr. v hlavní roli. O víkendu ji zhlédlo 62.471 diváků a utržila 7,5 milionu korun.

Podle informací Unie filmových distributorů je na druhém místě další novinka, páté pokračování parodické série Scary Movie, která tentokrát cituje hororová díla typu Paranormal Activity či oscarovou Černou labuť nebo poslední Planetu opic. O víkendu ji v kinech vyhledalo 14.384 diváků.

Na třetí příčce jsou animovaní Croodsovi, za ní premiérově uvedená Velká svatba a pátou pozici obsadila akční sci-fi Nevědomí s Tomem Cruisem, Olgou Kurylenkovou a Morganem Freemanem v hlavních rolích.

Do první desítky divácky atraktivních snímků se z tuzemské produkce dostal animovaný Čtyřlístek ve službách krále a Troškovy Babovřesky; obsadily deváté a desáté místo. (čtk)

13:42
DiCaprio získal miliony dolarů na záchranu přírody

Herec Leonardo DiCaprio získal ve spolupráci s aukční síní Christie's v přepočtu přes půl miliardy korun na ekologické účely. Výtěžek pondělní dražby více než tří desítek uměleckých děl v New Yorku tak půjde především na ochranu přírodních skvostů a ohrožených druhů zvířat.

Aukce 33 položek vynesla téměř 32 milionů dolarů (asi 640 milionů Kč). Řada umělců věnovala svá díla přímo DiCapriově nadaci za účelem této dobročinné dražby. "Všechno, co mohu říci, je děkuji vám, děkuji vám, děkuji vám," řekl na konci aukce herec, jehož zatím poslední film Velký Gatsby ve středu zahájí filmový festival v Cannes.

Na aukci se mimo jiné prodal i DiCapriův portrét od malířky Elizabeth Peytonové, za nějž dal zájemce rovný milion dolarů. Sám DiCaprio, jehož nadace získává finanční zdroje na ochranu přírody již od roku 1988, věnoval do dražby jeden obraz a další v ní koupil, což vyneslo celkem 1,3 milionu dolarů.

Zájemci se nezdráhali vytrvale zvyšovat nabídky, konečný výnos tak překročil původní odhady více než trojnásobně. Vůbec nejdražším dílem dobročinné aukce se stal výtvor malíře Marka Grotjahna, o nějž se dlouho přetahovali dva zájemci. Dílo se nakonec prodalo za 6,2 milionu dolarů (asi 124 milionů korun). Na které projekty přesně získané peníze poputují, to rozhodne DiCapriova nadace ve spolupráci s ekologickými experty. (čtk)

14:02
Zlínská krajská galerie prezentuje školu designu v německém Ulmu

Aktivity a velký mezinárodní vliv Vysoké školy designu v německém Ulmu v letech 1953 až 1968 představuje výstava nazvaná Ulmský model/Metoda a design. Začala dnes v prostorách krajské galerie výtvarného umění ve zlínském Baťově institutu. Návštěvníci si mohou prohlédnout velkoformátové fotografie, grafiky, dvourozměrné a trojrozměrné návrhy, ale i skutečné výrobky, které vzešly z návrhů ulmských designérů. Výstava potrvá do 21. července, sdělila ČTK mluvčí galerie Marika Blažková.

Ulmská škola designu byla podle Blažkové jednou z nejvýznamnějších designérských škol na světě. "Její interdisciplinárně postavený učební program, částečně navazující na dědictví Bauhausu, přitahoval studenty z mnoha zemí," podotkla mluvčí.

Výstava je rozčleněna do několika oddílů, mapuje profil školy, všímá si zakladatelů, teoretických principů a výsledků, industriálního designu, stavitelství. "Vliv této školy na studenty po celém světě představuje na příkladech programů zaměřených na studium designu v Latinské Americe a Asii," uvedla Blažková.

K zakladatelům a učitelům školy patřili Otl Aicher, Max Bill, Max Bense či Hans Gugelot. Škole se dařilo úzce spolupracovat s byznysem. Její rozvoj však brzdily politické a finanční potíže, po roce 1966 začala upadat, o dva roky později byla uzavřena. (čtk)

15:31
Musem Kampa představilo mobilní aplikací kulturních informací

Jako "chytrého" audio průvodce expozicemi a prostředek k vytvoření platformy muzeí a kulturních neziskových organizací představili dnes zástupci pražského Musea Kampa novou mobilní aplikaci. Uživatelům vytvoří přístup k aktuálním a detailním informacím o výstavách, dílech a kulturních institucích.

Mobilní aplikace nabízí uživatelům přehled dlouhodobých a krátkodobých výstav, denní kalendář výstav a akcí, informace o muzeu, prohlídky pro děti po jednotlivých patrech muzea s audio průvodcem a databázi autorů s biografiemi. To vše v češtině a angličtině.

"Bude cenným pomocníkem domácím i zahraničním návštěvníkům. Naše muzeum dlouho nemělo audio průvodce. Chtěli jsme ho zavést, ale nakonec jsme vsadili na modernější mobilní aplikaci," uvedl ředitel Musea Kampa Jiří Lammel. Aplikace Museum Kampa je zdarma k dispozici v obchodu iTunes pro mobilní telefony s operačními systémy iOS (iPhone), respektive na Google Play pro telefony se systémem Android.

V České republice jde podle Lammela o první komplexní muzejní aplikaci. Vývojáři mysleli i na další české kulturní instituce, které nemají prostředky na vznik vlastních aplikací. Systém je vytvořen tak, aby během pár dní a s minimálními náklady na úpravu vznikl klon aplikace, přičemž Museum Kampa jim poskytne licenci zdarma. Získají tak vlastní mobilní aplikace, do nichž jen nahrají obsah přes webový administrační systém.

"Projekt byl sympatický Nadaci Vodafone ČR, která podporuje rozvoj technologií za účelem vzdělávání. Poskytla prostředky na vývoj systému," dodal Lammel. Pro všechna česká muzea a galerie vznikla ještě "superaplikace" Museums CZ. Ta usnadní orientaci v místním kulturním prostředí a pomůže užitím klíčových slov s vyhledáním výstav, umělců a směrů napříč českými uměleckými institucemi, což ocení především zahraniční turisté.

Museum Kampa Nadace Jana a Medy Mládkových pečuje o rozsáhlé sbírky dvou velkých osobností dějin umění 20. století Františka Kupky a Otto Gutfreunda a o sbírku středoevropského moderního umění. Pořádá řadu krátkodobých výstav tuzemských i zahraničních umělců. (čtk)

16:07
Divadlo v Mostě chystá premiéru komedie Tři v tom

Divadlo v Mostě chystá premiéru komedie Jaroslava Vostrého Tři v tom. Podle režisérky a mostecké rodačky Kateřiny Duškové je to téměř "učebnice" klasické italské komedie dell'arte, původně improvizovaného divadla barokní Itálie. Tento námět, který vznikl v 70. letech pro pražský Činoherní klub, mostecké divadlo zkouší už podruhé. Řekl to ředitel divadla Jiří Rumpík.

Režisérka Dušková zdůraznila, že představení je založeno na hravosti a herecké improvizaci. "Všichni herci vědí, kde pro ni mají prostor. Představení se proto mohou lišit, ale některé věci jsou fixní," řekla. Herci se podle ní nesmí bát ani rizika trapnosti.

Klasická commedia dell'arte zažila dobu svého největšího rozkvětu v 16. a 17. století. Vostrý se držel jejích tradičních postav, jako je služebná Colombina nebo lakomý Pantalone. "Jednoduchý příběh popisuje strasti zasloužilého otce Ubalda, který by rád provdal své dvě dcery," uvedl dramaturg představení Michal Pětík. Obě dívky jsou ale těhotné a před otcem to tají, což vdavky komplikuje, stejně jako jeho neochota dát své dcery jakémukoliv nápadníkovi. "Komedie Tři v tom jednoduše nabízí vše, co se od dobré commedia dell'arte očekává - humor, nadsázku, dvojsmyslnost a hereckou ekvilibristiku," dodal.

Komedie jsou podle Rumpíka u diváků mosteckého divadla oblíbeným žánrem. "Hledali jsme komedii, která by byla zajímavá jak pro diváka, tak pro herce," doplnil ředitel. Mostecké divadlo hru nastudovalo podle něj přibližně před 20 lety. Původně ji ale dramatik a pedagog Jaroslav Vostrý napsal pro Činoherní studio, kde hru nastudoval Jiří Menzel a hráli v ní například Josef Abrahám, Jiří Kodet, Libuše Šafránková nebo Oldřich Vízner.

V Mostě se o jejich role podělí František Nedbal jako Ubaldo, Zita Benešová a Hana Marie Maroušková jako jeho dcery a Michaela Krausová jako jejich služka Colombina. V dalších rolích představení, které má premiéru v pátek 17. května, vystoupí Otto Liška, Jakub Dostál, Jan Beneš, Radim Madeja, Jiří Kraus, Stanislav Oubram, Josef Ráček a Aleš Petráš v alternaci s Vítem Herzinou. (čtk)

17:13
V Opočně budou na výstavě k vidění nejdražší obrazy Josefa Čapka

V Opočně na Rychnovsku budou od 23. května na výstavě k vidění nejdražší obrazy malíře Josefa Čapka. Vůbec poprvé bude v Česku vystaven Čapkův oboustranný obraz nazvaný Kontemplace (Dívka v hnědém šálu) z roku 1915. Dílo bylo letos v únoru v londýnské aukční síni Sotheby's vydraženo za 7,8 milionu korun. K vidění bude také Čapkův obraz Děvče v růžových šatech, jenž byl v roce 2007 vydražen za 12 miliónů korun. Dnes o tom informovala radnice Opočna.

Výstava originálů obrazů má název Josef Čapek - Podoby a potrvá do 4. srpna. "Díla budou zapůjčená z několika galerií a soukromých sbírek," uvedla Tereza Gajdušková z městského infocentra. Čapkova výstava se uskuteční ve výstavní síni malíře Františka Kupky v areálu zámku Opočno. Výstava Čapkových děl tak na čas přeruší Kupkovu stálou expozici.

Obraz Kontemplace se v Londýně vydražil za více než dvojnásobek odhadní ceny. Obraz prodávali potomci českého spisovatele Emila Synka, který jej koupil začátkem 30. let v Praze. Synek koncem 30. let z Československa emigroval. Na přední straně obrazu je olejomalba Kubistická krajina, zatímco na rubu je malba ženy nazvaná Rozjímání.

"Jde o výjimečné dílo, takhle raný Čapkův obraz se v aukci dlouho neobjevil. Navíc oba obrazy jsou zajímavé, není to tak, že by jeden byl namalovaný na rubu druhého," řekl v únoru k dražbě ČTK šéfredaktor časopisu Art&Antiques Jan Skřivánek, který se na aukční trh specializuje. Vysvětlil, že oboustranný obraz může být výsledkem nedostatku malířského plátna.

Jiný Čapkův takový obraz, také z jeho raného období, se dražil před dvěma lety v Sotheby's, kdy velkou kolekci děl moderního českého umění prodávali manželé Hascoeovi. Plátno Námořník a Fantomas z let 1917 až 1920 se vydražilo za téměř 13 milionů korun (včetně všech poplatků za 15,4 milionu korun).

Rekordní cenu za Čapkovo dílo na tuzemských aukcích drží už pět let právě do Opočna chystaný obraz Děvče v růžových šatech. (čtk)

17:25
Zlínské muzeum připravilo s policií výstavu nazvanou Místo činu

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně spolu s místní policií připravilo výstavu nazvanou Místo činu. K vidění budou historické uniformy, helmy, zbraně nebo pouta, kancelář kriminalistických techniků, fotografie a dokumenty, sdělila mluvčí muzea Dana Lipovská. Výstava se veřejnosti otevře ve čtvrtek v prostorách Baťova institutu, potrvá do 8. září.

Vystavena bude například uniforma bezpečnostní stráže Policejního úřadu města Uherské Hradiště nebo stejnokroj štábního strážmistra Obecní výkonné policie Zlín. Vystavené předměty pocházejí částečně ze soukromých sbírek. Lidé si budou moci prohlédnout také předměty, které používají policisté nyní.

Spolupráce muzea s policií bude pokračovat i v sobotu u příležitosti Mezinárodního dne muzeí. Prohlídky stálých expozic muzea zpestří několik aktivit policistů. Předvedou práci a pomůcky kriminalistického technika, připravena bude laserová střelnice nebo ukázka výstroje členů pořádkové jednotky. Lidé si budou moci nechat sejmout otisky, předvedena bude také identifikace osob podle kosterních pozůstatků. Krajská galerie výtvarného umění, která sídlí ve stejném objektu jako muzeum, připravila na sobotu program pro rodiny s dětmi. V malenovickém hradě bude přístupná nová zoologická expozice.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti v pátek připomene den muzeí zpřístupněním všech svých objektů i fondů. Na sobotní dopoledne připravilo cyklistický výlet do Kunovic a Popovic spojený s návštěvou tamních památek.

Rožnovský skanzen otevře v sobotu zdarma areál Mlýnské doliny, kde jsou technické stavby převážně na vodní pohon. Volný nebo zlevněný vstup bude v sobotu také do všech objektů Muzea regionu Valašsko, tedy zámků ve Vsetíně, Valašském Meziříčí a Lešné u Valašského Meziříčí. (čtk)

18:02
Festival muzejních nocí začne v pátek v Jindřichově Hradci

Historické scény, kostýmované prohlídky, řemeslnické dílny, vystoupení divadelníků a hudebníků i jiný atraktivní program čeká na návštěvníky Festivalu muzejních nocí ČR. K jeho devátému ročníku se letos v Česku přihlásilo 312 institucí ze 143 měst. Začíná v pátek 17. května v podvečer v Muzeu Jindřichohradecka, skončí 8. června Pražskou muzejní nocí, řekla dnes novinářům ředitelka Asociace muzeí a galerií ČR Anna Komárková.

"Nabídka je rozmanitá, muzea jsou velmi invenční, každý z návštěvníků si najde to své. Na programu se podílejí nejen muzea, ale třeba i knihovny a jiné kulturní organizace," řekla Komárková ČTK. Každoročně podle ní přibývá počet přihlášených institucí i měst. Existují i spolupráce muzeí napříč regiony, která vyústila třeba ve Slezskou muzejní noc. "Propagační kampaň se nám daří, návštěvnost nocí je obrovská, určitě se najdou lidé, kteří se potom do muzeí vrací na další projekty," dodala.

Na jihu Čech se muzejní noci budou konat na 13 místech. V Muzeu Jindřichohradecka, kde národní festival začne, bude zaměřena na opery, ve kterých účinkovala Ema Destinnová. Téma souvisí s otevřením nové expozice věnované této operní divě. "Bude možné se setkat s Prodanou nevěstou a Jeníkem, s Rusalkou i vodníkem. S Libuší se mohou děti naučit vyrábět slovanské drátované šperky a s madam Butterfly skládat origami," uvedla mluvčí muzea Pavla Míchalová. Nebude chybět okultní koutek s věštěním karet a run, kterému se Destinnová věnovala.

Slavnostní zahájení festivalu bude spojeno s vyhlášením výsledků prestižní soutěže Gloria musaealis, přičemž na ceny byly z jižních Čech nominovány jindřichohradecké a písecké muzeum. Festival pak zahájí varhanní koncert v kostele svatého Jana Křtitele, kterým bude uvedeno otevření nově zpřístupněných půdních prostor nad kostelem. S akcemi se připojí i další instituce ve městě.

Fenomén muzejních nocí patří ve velkých evropských metropolích už řadu let ke stálým prezentacím kulturního dědictví zvláště atraktivním způsobem. V roce 2004 se po vzoru jiných evropských měst ujalo Národní muzeum iniciativy zorganizovat první Pražskou muzejní noc. Nevšední zájem muzejních institucí o tuto novou formu propagace a popularizace muzejnictví, ale především její až nečekaný ohlas u široké veřejnosti spontánně vyústil ve vznik celostátního Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se od roku 2005 každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s ministerstvem kultury a Národním muzeem. (čtk)

18:43
Hypnotizér je adaptací knižního bestselleru Larse Keplera

Filmová adaptace úspěšného stejnojmenného bestselleru Hypnotizér podepsaného Larsem Keplerem je prvním švédským filmem režiséra Lasse Hallströma po téměř čtvrtstoletí. Je také prvním snímkem v režisérově filmografii, který se hlásí k žánru kriminálního thrilleru. Ponurý krvavý příběh odehrávající se v chladných kulisách Stockholmu, v němž si zahrála i režisérova manželka Lena Olinová, bude mít v tuzemských kinech premiéru 23. května.

"Vždycky jsem rád měnil žánry a míchal je v rámci jednoho filmu. Navíc mám odjakživa rád příběhy, ve kterých se vyváženě střetává drama s komedií. Moc mne nezajímají ani čisté komedie bez dramatických prvků, ani dramata bez smyslu pro humor," uvedl Hallström, který získal tři oscarové nominace - dvě (za scénář a režii) za tragikomedii Můj život jako pes (1985) a jednu za režii dramatu Pravidla moštárny (1999).

Jeho nejnovější snímek je kriminálkou, v níž je inspektor stockholmské policie Joona Linna (Tobias Zilliacus) konfrontovaný s brutální vraždou Anderse Eka, jeho manželky a malé dcery. Jediný, kdo přežil útok neznámého pachatele, je Andersův patnáctiletý syn, který ovšem leží v nemocnici s těžkými zraněními a bojuje o život. Linna požádá o pomoc psychiatra Erika Mariu Barka (Mikael Persbrandt), uznávaného odborníka na léčbu traumat pomocí hypnózy. Erik se však tento typ praxe už deset let neprovozuje. Žádost o pomoc v psychiatrovi probudí bolestné vzpomínky, a proto prosbu policie odmítne. Když se konečně nechá přesvědčit, obětí nečekaného útoku se stává i on sám. Jeho syn Benjamin (Oscar Pettersson) je unesen. Erik musí čelit vlastní minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpátky do doby, kdy se jeho profesionální život ocitl v ruinách a jeho manželství na pokraji kolapsu.

Snímek zaujal diváky i odbornou kritiku na řadě mezinárodních filmových festivalů včetně Toronta a San Sebastiana. Švédové ho vyslali do boje o Oscara, do užších nominací se však nedostal. Film byl v Česku uveden na Febiofestu. Hypnotizér je adaptací detektivky Larse Keplera. Pod tímto pseudonymem se skrývá manželský pár známých švédských spisovatelů - Alexandra a Alexander Ahndorilovi. Ti ve své čtenářsky úspěšné knize navázali na módní vlnu severských kriminálních příběhů. Román před třemi lety vyšel i v Česku. (čtk)

19:05
Vatikán bude na bienále reprezentovat i český fotograf Koudelka

Vatikán bude mít vůbec poprvé svůj pavilon na slavném bienále výtvarného umění v Benátkách. Otevře se 1. června, mezi exponáty ale nebudou náboženské předměty, kříže či portréty Madony, jak by mnozí čekali. Svatý stolec se naopak rozhodl podpořit současné umělce, kteří přispěli svými díly na výstavu s názvem Stvoření, Zničení a Znovustvoření. Jedním z umělců, kteří budou v pavilonu vystavovat, je i známý český fotograf Josef Koudelka.

S nápadem účastnit se benátského bienále přišel kardinál Gianfranco Ravasi, který je ministrem kultury Vatikánu a který byl považován za jednoho z vážných kandidátů na nového papeže. Italský duchovní je znám svým širokým rozhledem a jak poznamenala agentura AP, dokáže citovat jak z děl německého filozofa Georga Hegela, tak z písní britské zpěvačky Amy Winehouseové. A to několika jazycích.

Ravasi už si dlouhá léta stěžoval, že svatý stolec má sice svá muzea plná cenných historických sbírek, ale se současnou tvorbou žádné kontakty neudržuje. Přitom právě moderní tvorba se dost často katolickou církví inspiruje, takže vznikají tak nejrůznější "rouhačská díla". Velké pobouření vyvolalo například dílo Andrese Serranna nazvané Kristus v moči - fotografie krucifixu ponořeného do autorovy vlastní moči.

Podobná díla se objevovala právě i na bienále v Benátkách. Již při jeho prvním ročníku v roce 1895 vzbudila rozruch malba Giacoma Grossa, na které byla ztvárněna rakev a okolo ní nahé ženy. Tehdejší představitelé církve požadovali, aby bylo dílo odstraněno, aby nepobuřovalo návštěvníky. Starosta Benátek to ale odmítl a obraz tehdy získal na bienále nakonec i hlavní cenu. V roce 2001 zase pobouřil svým dílem Maurizio Cattelan. Jeho socha s názvem Devátá hodina zobrazovala papeže Jana Pavla II. zasaženého meteoritem.

Podle odborníků na umění může být snaha Vatikánu mít pavilon na bienále odpovědí na všechny tyto útoky. "Moderní umění je ve většině případů absolutně světské. Ve 20. a 21. století neexistují žádná zásadní náboženská díla. Ravasi by to chtěl změnit," myslí si profesor dějin umění z univerzity v New Yorku Pepe Karmel. Jak uvedl samotný italský kardinál, od pavilonu si slibuje, že by tak mohla znovu začít existovat spolupráce mezi duchovními a kvalitními současnými umělci.

Pro svou první účast na nejstarší přehlídce současného umění oslovil Vatikán tři umělce a umělecké skupiny a dal jim relativně jednoduché zadání: prvních 11 kapitol knihy Genesis. Ty vyprávějí o stvoření světa, prvních lidech Adamovi a Evě a jejich vyhnání ze zahrady Eden, o první vraždě (Abel a Kain), o Noemovi a potopě světa, o stavbě babylonské věže a o zmatení jazyků. Autory děl si nevybíral podle jejich vyznání, jen podle jejich dosavadní práce.

Pro část Stvoření byla vybrána skupina Studio Azzurro z Milána. Český fotograf Josef Koudelka dostal za úkol druhou část - Zničení. Pro bienále poskytl 18 fotografií a tři triptychy zobrazující zkázu: válku, ničení životního prostředí a konflikt mezi přírodou a rozvíjejícím se průmyslem. Koudelka je známý především svými snímky ze srpna roku 1968, na kterých zachytil okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, tajně je vyvezl ze země a seznámil s těmito událostmi svět. Poslední část, Znovustvoření, měl pak na starosti australský malíř Lawrence Carroll.

Vatikán je jednou z osmi zemí, která se bude bienále účastnit vůbec poprvé. Jeho pavilon o velikosti 500 metrů čtverečních se bude shodou okolností nacházet hned vedle pavilonu argentinského, tedy země, ze které pochází současný papež František. Účast na přehlídce současného umění vyjde svatý stolec na 750.000 eur (19,4 milionu korun). Jak ale již předem zdůraznil kardinál Ravasi, vše zaplatí sponzoři.

Není to poprvé, co se Vatikán podobné akce účastní. Již v minulosti byl zastoupen na mnoha světových výstavách, poprvé na Světové výstavě v Londýně v roce 1851.

Benátské bienále je jednou z nejdůležitějších světových přehlídek současného umění. Poprvé se konalo v roce 1895. V roce 1925 postavilo svůj pavilon v Benátkách také tehdejší Československo. Po druhé světové válce bylo bienále obnoveno v roce 1948 a od té doby pokračuje jeho nepřerušená tradice. Letošní bienále trvá do 24. listopadu. (čtk)

20:13
Sladovnu v Písku rozehraje interaktivní výstava Play Petra Nikla

Nová interaktivní výstava Petra Nikla nazvaná Play od pátku 17. května rozehraje tři patra píseckého kulturního prostoru Sladovna. Nikl hravým Play volně pokračuje ve světově úspěšném projektu Orbis Pictus, který už vidělo 2,6 milionu lidí. Hrátky se světlem, zvukem, papírem a hlavně s fantazií nabízí Sladovna do 25. srpna, řekla dnes ředitelka Sladovny Tereza Dobiášová.

Play staví na představivosti, fantazii a tvořivosti, kdy dotýkat se exponátů, vstupovat do nich, dotvářet je a hrát si s nimi je nejen dovoleno, ale přímo se to vyžaduje. Nikl pro výstavu vymyslel desítky nástrojů a efektů. "Baví mě interaktivní projekty, které jsou pro všechny smysly. Atmosféru vždy určí to, jak jsou lidé naladěni, obsah si vlastně vytvářejí sami," uvedl Nikl.

Písecké Play rozdělil do tří okruhů. V prvním patře, v části Vysoké trámy, vznikl zatemněný prostor, ve kterém vyniknou světelné efekty a projekce. S vodou a světlem si pohrává fontána libosti, ke hře zve originální harfa nebo obří dřevěné kolo, které hraje podle toho, jak se šlape. Zaujme camera obscura i projekce, která odráží dění v sále.

Ve druhém patře, světlém prostoru Nízké trámy, vznikne kakofonní orchestřiště. Objeví se různé nástroje, stavěné tak, aby je návštěvníci rozezněli společně. Patří k nim Repetitor zvuku, dva nástroje na principu africké kalimby, alikvotní motýl s malou klaviaturou, instrument inspirovaný xylofonem, dlouhá trubka zvaná chřestýš, která má uvnitř slupky z pistáciových oříšků, jejichž zvuk připomene deštný prales či mořský příboj. Pobaví také křeslo s optickou deskou, která zvětší hlavu do obřích rozměrů.

Třetí patro, sál Bílé trámy, se proměnil v Leporelohru. Bude to permanentní tvůrčí dílna. Staví na fenoménu knihy. Hlavním médiem Leporelohry bude papír. Návštěvník bude moci kresbou či textem přispět k Nekonečné zprávě, u kovového a točícího se válce zase zanechat barevnou stopu.

"Návštěvníci si sami vytvoří atmosféru, která je bude pobízet spoluhrát si a vzájemně naslouchat," řekla Dobiášová. "Hra je základní způsob, jak objevovat svět. Když si člověk hraje, uvolní se, prožívá radost, učí se nové věci lehce a stejně lehce také tvoří. Děti to umí přirozeně. Jak rosteme, dar hrát si často ztrácíme. Zbytečně. Play Petra Nikla je jednou z možností, jak v sobě dítě oživit." (čtk)

07:45
Beyoncé zrušila náhle kvůli zdraví koncert v Antverpách

Americká zpěvačka Beyoncé zrušila na poslední chvíli pondělní koncert v belgických Antverpách kvůli dehydrataci a vyčerpání. Na své internetové stránce to oznámili organizátoři její show v antverpském Paláci sportu, kde měla vystoupit před 15 000 lidmi. O víkendu média spekulovala, že je opět těhotná.

"Beyoncé její lékaři doporučili odpočinek kvůli dehydrataci a vyčerpání, a nebude proto schopna dnes večer v Antverpách vystoupit," uvedli organizátoři v prohlášení zveřejněném na webu. Zároveň upozornili, že jistý není ani druhý plánovaný koncert v Antverpách, který by se měl konat ve středu. "Čeká na doporučení lékařů, než se rozhodne," dodali.

Beyoncé se o zrušení koncertu zmínila na Facebooku. Žádný důvod, proč show odvolala, přitom neuvedla. Nicméně ona i pořadatelé ujistili fanoušky, že představení se uskuteční v náhradním termínu. Zpráva o zrušení koncertu následuje po četných víkendových spekulacích médií, že jednatřicetiletá Beyoncé čeká druhé dítě. Zpěvačka je nyní na evropské části svého turné nazvané The Mrs. Carter Show World Tour, které je součástí jejího návratu k muzice po roční přestávce. Tu si udělala po porodu svého prvního dítěte, dcery Blue Ivy, jejímž otcem je rapper Jay-Z. (ČTK)

09:13
Výtvarník Jiří Hilmar převzal čestné občanství Hradce Králové

Malíř, sochař a grafik Jiří Hilmar v pondělí převzal čestné občanství města Hradec Králové. Jeho dílo si lidé mohou prohlédnout na výstavě v hradecké Galerii AMB, ve středu začne výstava jeho díla také v pardubické galerii. ČTK to řekl kurátor hradecké výstavy a předseda KK3 Klubu konkretistů Štěpán Málek.

"Jedná se o výběr z díla. V Hradci Králové máme prezentované práce hlavně z 80. let až do současnosti. V Pardubicích budou prezentované i práce z let 60., kdy Jiří Hilmar spoluzakládal Klub konkretistů," řekl Málek. Na dvojvýstavě jsou k vidění desítky prací. Další výstavou představující Hilmarovo dílo je expozice v Biu Centrál v Hradci Králové, která ukazuje filmové plakáty.

Podle Málka je Hilmar významnou osobností v tuzemském i evropském kontextu. Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink již dříve řekl, že jde o nejvýznačnějšího žijícího výtvarníka pocházejícího z Hradce Králové. Hilmar, který se narodil v Hradci Králové v květnu 1937, byl zakládajícím členem Klubu konkretistů v tehdejším Československu. Do výtvarného povědomí vstoupil optickými reliéfy. Patří k výrazným autorům československého filmového plakátu. V roce 1969 Hilmar emigroval do Německa, kde se prosadil i profesně. (ČTK)

09:58
Bondovi Brosnanovi je šedesát, prosadil se v televizi

Irského herce Pierce Brosnana, který 16. května oslaví šedesátiny, proslavila především role Jamese Bonda. Neohroženého agenta 007 ztvárnil poprvé v roce 1995 ve filmu Zlaté oko, později následovaly ještě Zítřek nikdy neumírá, Jeden svět nestačí a Dnes neumírej. Kromě toho zazářil i ve snímcích Čtvrtý protokol, Matador či Muž ve stínu. V roce 2003 se stal čestným držitelem Řádu britského impéria, o rok později přijal americké občanství.

Irský rodák začínal jako herec v londýnském West Endu, průlomem pro něj byla titulní role v televizním detektivním seriálu Remington Steele, který se na obrazovce poprvé objevil v roce 1982. Přestože pravidelně boduje v různých anketách o nejpřitažlivější muže planety, provází ho pověst vzorného otce. Jeho první manželka, australská herečka Cassandra Harrisová, zemřela v roce 1991 na rakovinu, o 10 let později se Brosnan oženil s americkou novinářkou Keely Shayeovou-Smithovou. (ČTK).

11:26
Do čela tuzemské hitparády postoupilo nové album Tří sester

Do čela tuzemské hitparády postoupilo nové album Tří sester s názvem Líná hudba holý neštěstí, které před týdnem do žebříčku vstoupilo na osmém místě. Na druhém místě je nahrávka Depeche Mode Delta Machine. Následuje kapela Kryštof s albem Inzerát, které je díky prodejům trojnásobně platinové. V ČR se platinová deska uděluje za 6000 prodaných alb. Údaje zveřejnila na svém webu česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI).

Na čtvrté místo z desátého postoupila zpěvačka Pink s albem Truth About Love, která se představila v pátek v pražské O2 areně. Na pátou příčku z vedoucí sestoupilo devatenácté studiové album britské hardrockové skupiny Deep Purple s názvem Now What?!, první studiová deska této legendární skupiny od roku 2005. Na šesté místo se dostala kapela Divokej Bill s nahrávkou s názvem 15. Sedmý je stejně jako před týdnem Aleš Brichta s albem Údolí sviní, osmá Lucie Vondráčkové s albem Oheň. Devátá pozice patří slovenskému zpěvákovi Martinu Harichovi a jeho druhému albu Nech. Desítku nejprodávanějších desek uzavírá Jaromír Nohavica s albem Tak mě tu máš.

Mezi dvaceti nejprodávanějšími alby z tuzemské produkce ještě skončili zpěvačka Debbi se svým druhým albem Love, Logic & Will, Tomáš Klus s dvěma nahrávkami Racek a Cesta do záhu(d)by, Vojtěch Dyk a big band B Side Band, Výběr a kompilace kapely Katapult 50 let hraju rock. (ČTK)

13:38
Muzea v Pardubickém kraji chystají večerní prohlídky

Na 14 míst v Pardubickém kraji mohou lidé zamířit během Festivalu muzejních nocí. Prohlídky v neobvyklém večerním a nočním čase začínají 17. května a budou pokračovat i v červnu. Vyplývá to z informací na internetové stránce Asociace muzeí a galerií České republiky a dalších muzejních institucí.

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě připravilo na 17. května od 18:00 otevření nové expozice zbraní ze svých sbírek. Největší pozornost návštěvníků ale zřejmě upoutají členové vojenských historických klubů, kteří budou předvádět ukázky výstřelů. "Začne se husitskou píšťalou, bude se pokračovat přes doutnákovou a křesadlovou mušketu, představí se i zbraně s perkusním zámkem, první zadovky a vše zakončí dávka ze samopalu a kulometu," uvedl ředitel muzea Jiří Junek. Vše doprovodí podrobný komentář, lidé si budou moci také třeba zkusit odlít kule.

Ve stejný den budou večer otevřena tři chrudimská muzea - Regionální muzeum, Muzeum barokních soch a Muzeum loutkářských kultur. K vidění bude například nová expozice s lidovým interiérem z 19. století, vstupné se neplatí. Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích připravilo na 24. května netradiční noční prohlídku expozice s vystoupením bubeníků a tanečníků. Tento den se budou také konat večerní prohlídky keltské expozice se zábavným programem na zámku v Nasavrkách na Chrudimsku. Do festivalu se zapojila rovněž muzea v Moravské Třebové, Žamberku, Pardubicích, České Třebové, Poličce a Svitavách a Východočeská galerie v Pardubicích. Poslední akcí budou 15. června večerní a noční prohlídky podzemních prostor pěchotního srubu K-S 14 "U cihelny" v Králíkách. (ČTK)

14:21
Ve věku 84 let zemřel literární historik Miloš Pohorský

Ve věku 84 let zemřel v Praze 11. května literární historik a editor Miloš Pohorský. ČTK to dnes oznámila jeho rodina. Pohorský se celý život zabýval dějinami novodobé české literatury, od počátku 60. let se věnoval i literární kritice a od poloviny 70. let bohaté činnosti ediční. Poslední rozloučení se zesnulým se uskuteční v pátek 17. května od 15:00 v malé obřadní síni strašnického krematoria v Praze.

Jako literární historik se Pohorský po řadě dílčích studií, zaměřených na problematiku druhé poloviny 19. století a jmenovitě tvorbu a osobnost Jana Nerudy, představil na počátku 60. let třetím svazkem akademických Dějin české literatury, jehož byl hlavním redaktorem a spoluautorem celkové koncepce. K poezii a próze 19. století se často vracel i později (Ján Kollár, Karel Hynek Mácha, Jan Neruda), od poloviny 60. let zájem rozšiřoval směrem k novější literatuře. Vedle několika autorů starších (Jiří Marek, Bohumil Hrabal, Zdeněk Pluhař) psal zejména o spisovatelích generačně sobě blízkých (Ladislav Fuks, Jan Otčenášek, Jiří Šotola, Milan Kundera, Vladimír Páral, Karel Misař).

Miloš Pohorský se narodil 3. ledna 1929. V roce 1952 byl přijat do Ústavu pro českou literaturu ČSAV, kde s přestávkami pracoval až do roku 1990. Od roku 1967 byl vedoucím oddělení současné literatury, pak vedl oddělení ediční a textologické a od poloviny 70. let oddělení dějin české literatury. V různých obdobích externě přednášel či vedl semináře na Filozofické fakultě a Novinářské fakultě Univerzity Karlovy, byl i externím dramaturgem Filmového studia Barrandov.

Pohorský dlouhodobě spolupracoval s nakladatelstvím Čs. spisovatel, v němž byl v letech 1972-1980 externím vedoucím redakce klasické literatury a posléze redakce současné prózy. Tři roky vedl nakladatelství jako šéfredaktor, v roce 1990 byl jmenován ředitelem. Po odchodu do důchodu v roce 1992 Pohorský redakčně spolupracoval s týdeníkem Nové knihy a vyučoval na Katedře české literatury Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. V roce 1974 pod jeho jménem vyšel třísvazkový výbor z díla Boženy Němcové, pořízený Felixem Vodičkou. Od 60. let dlouhodobě spolupracoval s rozhlasem. (ČTK)

14:26
Noc v Praze na Letné bude patřit literatuře

Na několika místech sedmé pražské části začne dnes v 18:00 letošní Noc literatury. Lidé si budou moci opět na netradičních místech poslechnout úryvky z knížek, které budou číst známí herci. Kromě Prahy se bude číst také v devíti dalších městech České republiky a v zahraničí.

Číst se dnes bude až do 23:00 například v Lapidáriu, kostele sv. Klimenta, Studiu Kostelní, v divadle Alfred ve dvoře, architektonickém ateliéru ARCHIP, Divus Prager Kabarettu, Národním technickém muzeu, Moderní galerii AVU na kraji Stromovky, ve Veletržním paláci nebo v pavilonu Expo 58.

Na všech místech zazní ukázky z nových překladů románů současných evropských autorů - Thomase Glavinice, Pétera Esterházyho, Arthura Japina, Michala Witkowského a dalších, včetně letošních nováčků z Litvy a Slovenska. Úryvky z knih budou číst například Lukáš Hlavica, Karel Dobrý, David Prachař, Vanda Hybnerová, Matěj Hádek, Vojtěch Kotek nebo Roman Zach. Program najdou zájemci na stránce www.nocliteratury.cz.

Číst se bude paralelně a v pravidelných půlhodinových intervalech, aby mohli posluchači přecházet mezi jednotlivými místy. Noc literatury pořádají Česká centra. Díky grantu z programu Evropské unie Kultura se k nim letos letos v roli partnerů připojí Brno, Bukurešť, Dublin, Lisabon, Vilnius a Vratislav. (ČTK)

16:37
Komedie Pedra Almodóvara se odehrává v porouchaném letadle

Vysoko nad Mexickým zálivem se v porouchaném letadle odehrává španělská komedie režiséra Pedra Almodóvara Rozkoš v oblacích. Děj je postavený na situaci, kdy jsou naděje na přežití minimální a pilotům, stevardům a pasažérům nezbývá, než si naposledy pořádně užít života. Film označený jako nevhodný mládeži do 15 let, jehož ústředními tématy jsou smrt a sex, uvede do tuzemských kin společnost Hollywood Classic Entertainment 23. května.

"Jedná se o velmi, velmi lehkou komedii," charakterizuje svou novinku režisér Almodóvar, který v tomto místy absurdním snímku, jenž se dotýká i španělské ekonomické krize, pokračuje v překračování různých tabuizovaných témat. V hlavních rolích se představují Paz Vega, Blanca Suárezová, Lola Duenasová, Javier Cámara a režisérovi oblíbenci Penélope Cruzová a Antonio Banderas, kterého Almodóvar pro filmový svět objevil a v roce 1982 obsadil do svého filmu Labyrint vášní. Celkem spolu pracovali již posedmé.

Rozkoš v oblacích však rozhodně není postavena na hollywoodských hercích, ale na třech stevardech, které ztvárňují Antonio de la Torre, Hugo Silva a Raúl Arévalo. Ti v okamžiku, kdy v maximální výšce uprostřed oceánu selžou letadlu potřebné přístroje, začnou cítit zodpovědnost za poslední chvíle cestujících na palubě. Proto se rozhodnou, že jim zbytek života zpříjemní. Použijí k tomu například neuvěřitelný tanec na známou melodii I'm So Excited nebo debaty s lidmi v ohroženém stroji, při kterých si vyslechnou někdy neuvěřitelné historky. (ČTK)

09:32
Na Pražském jaru dnes bude Malkovich s Českou filharmonií

Poprvé před českým publikem se dnes večer v Obecním domě představí slovenský kontrabasista Roman Patkoló. Pro nadaného jednatřicetiletého rodáka ze Žiliny skládají nejžádanější hudební komponisté, jako třeba André Previn, Krzysztof Penderecki nebo Wolfgang Rihm. Slavná houslistka Anne-Sophie Mutterová jej označila za "Paganiniho kontrabasu".

Na festivalu Pražské jaro jej doprovodí Česká filharmonie pod taktovkou Tomáše Netopila. Patkoló bude sólistou v Divertimentu concertante pro kontrabas a orchestr od Nina Roty, italského skladatele proslaveného především hudbou ke kultovním filmům od Felliniho, Viscontiho, Zeffirelliho a Coppoly.

Na koncertu zazní ale i Mozartova Symfonie D dur zvaná Haffnerova a Coplandova Třetí symfonie. Právě toto dílo mělo 24. května 1947 na Pražském jaru krátce po své světové premiéře v Bostonu evropskou premiéru s českými filharmoniky pod taktovkou Coplandova přítele dirigenta a skladatele Leonarda Bernsteina. C

hybět dnes nebude ani opera. Ve Stavovském divadle se v rámci festivalu odehraje Gluckova opera Orfeus a Eurydika, která je nejnovější inscenací Opery Národního divadla v Praze.

V Hudebním divadle Karlín se odehraje repríza středečního představení se slavným hollywoodským hercem Johnem Malkovichem. Doprovodí ho orchestr Vídeňské akademie. Pražské jaro začalo 12. května a potrvá do 2. června. (čtk)

10:13
Pardubické letní kino bude opět promítat v Tyršových sadech

Oblíbené letní kino v Pardubicích bude letos opět promítat v Tyršových sadech v sousedství zámku. Minulý rok se kvůli plánovaným úpravám parku musely projekce přemístit do prostoru u skateparku, zahájení prací se však opozdilo a stavební činnost nebude v této sezoně bránit provozu biografu. Informoval o tom Tomáš Drechsler, jednatel společnosti Cinema Time, která letní kino provozuje.

"Vedení radnice nám vyšlo vstříc a souhlasilo, že se Pardubické letní kino může v letošním roce vrátit do Tyršových sadů. Jde o ideální prostor v centru města, navíc uprostřed krásné přírody s naprosto jedinečnou atmosférou," uvedl Drechsler.

Pořadatelé slibují, že letošní ročník bude mít hned několik nej. Prvním bude jeho délka. Promítačky se poprvé rozsvítí už v pátek 28. června a poběží denně až do konce prázdnin. Vedle 65 filmů nebude chybět ani doprovodný program, řada festivalových hostů a delegací. Účast už mimo jiné přislíbil režisér a scenárista Jan Novák, který v Pardubicích uvede ve světové předpremiéře svoji dokumentární veselohru Pušky, puky, pivo a psi, pojednávající o slavných hráčích československých armádních hokejových klubů.

Společnost Cinema Time dostala od města na prázdninové promítání dotaci 600.000 korun. Původně chtěla radnice na provozování letního kina vypsat poptávkové řízení, které by mohlo příspěvek snížit, nakonec ale kvůli nedostatku času tuto možnost nevyužila.

V letním kině se neplatí vstupné. Kromě dotace města organizátoři financují provoz hlavně z plateb za reklamu. Pod širým nebem se promítá každý den v červenci a srpnu a návštěvnost dosahuje odhadem až 50.000 lidí za sezonu. (čtk)

10:57
Pražská Meetfactory hostí festival Studená fronta

V pražské Meetfactory bude mít dnes večer premiéru divadelní zpracování novely Chladnější vrstvy vzduchu německé autorky Antje Rávic Strubelové. Tento eroticky utopický příběh lesbické lásky z jezerní oblasti ve Švédsku tu bude uveden v rámci festivalu severské kultury Studená fronta.

Inscenace se hraje v industriálním prostředí chodby MeetFactory. Divadelní podobu vytvořil tým pod vedením režisérky Viktorie Čermáková. Text dramatizoval Matěj Samec. Představí se v něm členka Činoherního studia v Ústí nad Labem a moderátorka Radia Wave Anita Krausová, její ústecká kolegyně Dana Marková, Jakub Gottwald a Daniela Voráčková.

Jde o vůbec první divadelní zpracování oceňované novely německé autorky Strubelové, která za Chladnější vrstvy vzduchu z roku 2007 získala mimo jiné cenu Hermanna Hesseho. Dílo vzbudilo v Německu velký zájem a bylo nominováno na cenu Lipského knižního veletrhu.

Festival Studená fronta se koná do 22. května a je krátkým exkurzem do severské kultury. Nabídne i snímek o starostovi Reykjavíku Jonu Gnarrovi a koncerty islandských kapel Sin Fang, Pascal Pinon a Sóley. (čtk)

11:15
V Průmyslovém paláci dnes začíná veletrh Svět knihy

Na pražském Výstavišti v Holešovicích začne dnes dopoledne čtyřdenní veletrh Svět knihy, který opět představí knižní novinky a přinese setkání čtenářů se spisovateli či nakladateli. Čestným hostem 19. ročníku je Slovensko, odkud přijede do Prahy na šest desítek autorů, výtvarníků, teoretiků a dalších osobností spjatých s knižní produkcí.

V Průmyslovém paláci na řadě besed a autogramiád vystoupí i další zahraniční hosté, třeba americký spisovatel a častý návštěvník České republiky Robert Fulghum, britský humorista Stephen Clarke, makedonský autor i v Česku velmi známé knihy Freudova sestra nebo jeden z nejznámějších odpůrců čínského režimu, spisovatel a hudebník Liao I-wu žijící v německém exilu.

Důvodem výběru hlavního hosta je 20 let od rozdělení republiky, sté výročí narození spisovatele Dominika Tatarky a 1500 let od chvíle, kdy Cyril a Metoděj přinesli na Velkou Moravu základ jazyka, který Češi a Slováci dodnes používají. Veletrh se letos více zaměří na poezii; záměrem pořadatelů je uvést ji klasickou recitací, ale v audionahrávkách, fotografii, ilustraci i filmovými záznamy recitace českých i zahraničních básníků.

Úvodní den veletrhu patří především odborné veřejnosti, bude se předávat několik ocenění včetně Ceny Jiřího Ortena pro mladé autory. Veřejnosti jsou určené hlavně další dny, v pátek a v sobotu stojí vstupné 100 korun, pro děti a důchodce 50 korun, poslední den je vstupné pro všechny 50 korun. (čtk)

13:39
Olomouc je jako Tokio či Moskva, vystavuje Jana Švankmajera

Dílo předního českého filmového režiséra, scénáristy a výtvarného umělce Jana Švankmajera představí výstava, která začíná v olomouckém Muzeu moderního umění. K vidění jsou tři stovky kreseb, frotáží, objektů, grafik, loutek, kreslených scénářů, pracovních fotografií k filmům a plakátů. Výstava nazvaná Možnosti dialogu je ve znamení Švankmajerova surrealismu a v Olomouci potrvá do 15. září.

"O výstavu Jana Švankmajera jsme usilovali několik let. Těší nás, že se to podařilo, neboť o jeho dílo je neustálý zájem ve výstavních síních světových metropolí. Olomouc se teď včlenila mezi Tokio, Moskvu nebo Londýn," řekl ředitel Muzea umění Michal Soukup.

Výstava podle kurátora Iva Bindera představuje Švankmajerovu tvorbu od konce 50. let do současnosti. "Poukazuje na to, jak je jeho filmová tvorba neoddělitelně spjata s ostatními výtvarnými projevy, ať už jde o kresby, koláže, frotáže, objekty nebo taktilní umění," uvedl Binder.

Koncepce olomoucké výstavy vychází z její nedávné premiéry v Galerii hlavního města Prahy. Odvíjí se od jednotlivých filmů a představuje artefakty a scény z autorových filmů i jeho volnou tvorbu. Součástí výstavy jsou pracovní fotografie, filmy o filmu, pracovní deníky, publikace, kritiky či plakáty.

15:11
Kytarista Luboš Andršt vydává kompilační album One Man Blues

Známý kytarista, skladatel a pedagog Luboš Andršt, který se za léta svého působení na hudební scéně stal synonymem pro tuzemské blues, vydává v těchto dnech kompilační album One Man Blues. Album pokřtí dnes večer na koncertu v pražském Ungeltu.

"Je to bluesová deska, tak ji pokřtíme bourbonem, nápojem bluesmanů," řekl Andršt. Nahrávka se skladbami z let 1984 až 2007 vychází při příležitosti jeho pětašedesátin, které připadají na 26. července. Přináší skladby, které neodpovídají vžitým názorům, že blues je zasmušilá hudba zpívaná nešťastnými lidmi. "O tom tahle muzika není. Jeden z prvních bluesových textů je o tom, že zpěvák nemá ani peníze, ani ženy, ale aby nemusel brečet, bude se raději smát. Blues je prostě přitakání životu," uvedl Andršt, který hrál však i v legendární bigbítové skupině George & Beatovens, rockových Framus Five, v jazz-rockovém Jazz Q Martina Kratochvíla, v blues-rockovém souboru Energit, s Mariánem Vargou nebo v doprovodné skupině Marty Kubišové. Dvakrát si zahrál i s legendárním B. B. Kingem.

Blues podle Andršta jde od srdce k srdci a dokáže oslovit mnoho lidí. Vzhledem ke zvláštním harmonickým a melodickým postupům si prý blues rádi poslechnou příznivci jazzu i klasické hudby. "Blues je muzika, která nikoho nezklame. A je hlavním zdrojem pro celou populární scénu, vycházeli z ní Rolling Stones, Cream, The Who a další kapely, jejichž rokenrol je vlastně jenom takové rychlé blues," řekl.

"Jeden čas jsem si už myslel, že blues mám za sebou je potřeba udělat nějaké hudební výboje, ale pak jsem se k němu pokorně vracel. Stejně jsem cpal blues i do free jazzu s Jiřím Stivínem," řekl kytarista, který hraje na starý nástroj značky Gibson Les Paul model 1958. "V této oblasti neplatí, že co je nové, to je lepší a výkonnější než starší věci," uvedl kytarista, který se drží hesla: Když necvičíš den, tak to víš ty sám. Když necvičíš týden, tak to už vědí tvoji spoluhráči, a když necvičíš ještě déle, tak to poznají úplně všichni.

Mezi množstvím koncertů s Blues Bandem vystoupí Andršt také v akustickém triu s Michalem Prokopem a houslistou Janem Hrubým na tradičním Chicago Blues Festivalu. Všichni tři hudebníci spojí síly 9. června na hlavní scéně Petrillo Music Shell v Grant Parku s hudebníky z amerického tria černošského kytaristy a zpěváka Johna Primera. "To bude takový bonbónek za těch čtyřicet let, co hraju blues. Možná tam budeme trochu za exoty, blues je přece jenom americká kultura a hudba, ale oni to tak neberou. Američany v první řadě zajímá, co kdo umí," dodal Andršt. (čtk)

16:27
Výstava v Plzni představuje malířku a kreslířku Ludmilu Padrtovou

Retrospektivní výstavu dvaasmdesátileté malířky a kreslířky Ludmily Padrtové zahájila dnes Západočeská galerie v Plzni. Umělkyně v druhé polovině 50. let minulého století téměř v utajení vytvořila pozoruhodná díla, později ale značnou část své práce rozdala nebo zničila. Novinářům to řekl Ladislav Daněk, autor koncepce výstavy. V galerii bude k vidění do 11. srpna.

"Ludmila Padrtová vytvořila pozoruhodnou kolekci obrazů a především kreseb, jež lze zařadit do širokého proudu poválečné lyrické abstrakce. V roce 1961 se ale rozhodla svoji tvorbu ukončit," uvedl. Z raného díla Padrtové se zachovalo asi 40 obrazů a zhruba 250 kreseb, v roce 1996 toto torzo objevil teoretik umění Jiří Valoch.

Tvorbu Padrtové lze rozdělit do několik etap. V roce 1951 při toulkách v okolí Prahy začala kreslit suchým pastelem, snaha o zachycení krajiny se v dalších letech posunula k uvolňování kompozice a kreslířského rukopisu. "V roce 1955 nastává druhá fáze, kdy se ve volném čase začala zabývat malbou obrazů, námětově navazujících na dřívější práce. Převážně přírodní scenérie se vyznačují barevností," uvedl Daněk.

Léta 1956 až 1960 se kryjí s třetí, vrcholnou fází její tvorby z 50. let. Za pět let vytvořila natolik pozoruhodné dílo, že je dnes odborníky považována za ústřední postavu počátků českého informelu.

K tvorbě se Padrtová vrátila až po padesáti letech, v roce 2011. Tehdy na popud galeristy a sběratele Milana Mikuše začala opět kreslit.

Díla na výstavu zapůjčilo několik institucí i soukromí majitelé. (čtk)

18:05
Sté výročí Divadla v Šárce připomíná kniha i výstava v Praze 6

Sté výročí založení pražského Divadla v Šárce, kdysi největší přírodní divadelní scény v Evropě s 10.000 místy k sezení a 8000 k stání, připomíná výstava, kterou dnes ve venkovních vitrínách Skleněného paláce v Praze otevřela starostka šesté městské části Marie Kousalíková. Vernisáž doplnil křest knihy Jany Divišové, Renée Nachtigallové a Taťány Součkové, z jejichž iniciativy byla činnost divadla v roce 2005 obnovena každoročním jedním operním představením o prvním zářijovém víkendu.

Na výstavě, která potrvá do 24. června, jsou čtyři desítky exponátů, mezi nimi málo známé dokumenty a dobové kostýmy. Mezi nimi autentické kostýmy ze Smetanovy Prodané nevěsty, Purkrabího a Julie z Dvořákova Jakobína nebo Cizí kněžny a Prince z jeho opery Rusalka.

"Jsem šťastná, že jsme mohli být nápomocni znovuzrození zázraku této scény, která nepotřebuje předplatné a bonusové programy, aby nalákala tisíce lidí. Byla tehdy inspirací pro letní divadla na dalších místech v Čechách, na Moravě a i na Slovensku," řekla Kousalíková.

Divadlo v Šárce, kde vystupovaly tisícihlavé komparsy a zpívala i Ema Destinnová, upadlo během let v zapomnění. V roce 1913 stáli u jeho zrodu podnikatel Antonín Fencl, sólista opery Národního divadla v Praze Emil Pollert a dramatik a režisér Jaroslav Kvapil, kteří svažitý pozemek v Liboci velkoryse upravili. Do obdélníkové jámy nad srázem vestavěla tesařská firma konstrukci pro skladiště kulis a šatny pod jevištěm, výše byl vyhlouben prostor pro orchestr. Na "jevišti" o ploše 4000 metrů čtverečních se nezřídka pohybovala až tisícovka aktérů včetně statistů.

Provoz zahájila Prodaná nevěsta, která tam bude uvedena i letos 1. září. Kromě oper se do Šárky chodilo i na operety a dramata Františka Langra a Karla Čapka. Ten tu po premiéře v Národním divadle představil svého Loupežníka. Poslední představení tu bylo 6. července 1922. O tom, zda se vzhledem k počasí hraje, se dozvídali diváci kuriózně - vyvěšením praporu na dvou místech v Praze, z nichž jedním byla kavárna Slávie.

Pochopitelně současný vzhled bývalého divadelního areálu je úplně jiný. Někdejší jeviště i hlediště pokrývají vzrostlé stromy a keře, organizátoři každoročního zářijového představení z něj odstraňují jen křoví a kopřivy.

Fotografie a dokumenty ať již na výstavě, či v knize nabízejí ohlédnutí za kulturním i vlasteneckým děním v metropoli na počátku 20. století. "Shromažďování archivního materiálu trvalo řadu let. Ty nejzásadnější dokumenty, dobové fotografie a texty jsme v knize 'zabalili' do 178 stran. Věříme, že se stanou vyhledávaným zdrojem informací," řekla ČTK spoluautorka knihy Jana Divišová. (čtk)

18:40
Kutnohorský festival letos propojí vážnou hudbu s rockem

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora letos propojí vážnou hudbu s rockem. Největším tahákem bude předvedení Atom Heart Mother, jedné z nejprogresivnějších skladeb Pink Floyd ze stejnojmenného alba této populární britské skupiny z roku 1970. Skladba zazní v Česku veřejně vůbec poprvé, řekl dnes novinářům umělecký šéf festivalu Jiří Bárta. Šestý ročník přehlídky se koná od 8. do 15. června.

Koncert obsahující rozsáhlou suitu, kterou Pink Floyd napsali spolu s avantgardním skladatelem Ronem Geesinem, je plánován na 11. června v chrámu svaté Barbory. "Vstupenky máme už téměř všechny vyprodány," uvedla ředitelka festivalu Alena Turková.

Před posluchače předstoupí smíšený sbor, žesťový soubor a sólové violoncello spolu s rockovou kapelou, která bude na rozdíl od podobných pokusů své doby plnit roli doprovodné složky. "Bude to jedno z pár světových provedení od té doby, co to Pink Floyd hrávali v 70. letech. Myslím si, že je to věc zajímavá a v rámci festivalu komorní hudby asi netypická," uvedl Bárta.

Poznamenal, že měl vždycky rád kontrasty a tento princip od počátku promítá i do dramaturgie festivalu. "Mám kliku, že si dobře pamatuji, hodně věcí jsou podněty z dětství. Pink Floyd jsem poslouchal jako malý kluk a tuhle skladbu jsem měl nesmírně rád," dodal.

Přehlídka je svým způsobem v Česku ojedinělá. Setkávají se na ní interpreti mezinárodního významu, kteří se jinak věnují většinou sólové činnosti. Koncerty se konají v historických prostorách, které spoluvytvářejí celkovou atmosféru. Kromě chrámu svaté Barbory je to kaple Božího těla nebo kostel svatého Jana Nepomuckého.

Letos je na přehlídku pozváno šest desítek účinkujících, mezi nimi i některé nové tváře. Publiku se představí například houslistka Corinne Chapelleová z USA, klavíristé Adam Skoumal a Terezie Fialová a houslisté Petr Zdvihal a Jan Valta. Hlavní jádro umělců však zůstává po šest let nezměněno. (čtk)

19:37
Výstava v Plzni představuje malířku a kreslířku Ludmilu Padrtovou

Retrospektivní výstavu dvaasmdesátileté malířky a kreslířky Ludmily Padrtové zahájila dnes Západočeská galerie v Plzni. Umělkyně v druhé polovině 50. let minulého století téměř v utajení vytvořila pozoruhodná díla, později ale značnou část své práce rozdala nebo zničila. Novinářům to řekl Ladislav Daněk, autor koncepce výstavy. V galerii bude k vidění do 11. srpna.

"Ludmila Padrtová vytvořila pozoruhodnou kolekci obrazů a především kreseb, jež lze zařadit do širokého proudu poválečné lyrické abstrakce. V roce 1961 se ale rozhodla svoji tvorbu ukončit," uvedl. Z raného díla Padrtové se zachovalo asi 40 obrazů a zhruba 250 kreseb, v roce 1996 toto torzo objevil teoretik umění Jiří Valoch.

Tvorbu Padrtové lze rozdělit do několik etap. V roce 1951 při toulkách v okolí Prahy začala kreslit suchým pastelem, snaha o zachycení krajiny se v dalších letech posunula k uvolňování kompozice a kreslířského rukopisu. "V roce 1955 nastává druhá fáze, kdy se ve volném čase začala zabývat malbou obrazů, námětově navazujících na dřívější práce. Převážně přírodní scenérie se vyznačují barevností," uvedl Daněk.

Léta 1956 až 1960 se kryjí s třetí, vrcholnou fází její tvorby z 50. let. Za pět let vytvořila natolik pozoruhodné dílo, že je dnes odborníky považována za ústřední postavu počátků českého informelu.

K tvorbě se Padrtová vrátila až po padesáti letech, v roce 2011. Tehdy na popud galeristy a sběratele Milana Mikuše začala opět kreslit.

Díla na výstavu zapůjčilo několik institucí i soukromí majitelé. (čtk)

09:22
Favoritkou Eurovize je prapravnučka britské královny Viktorie

Favoritkou sobotního finále televizní písňové soutěže Eurovize je Dánka Emmelie de Forestová, prapravnučka někdejší britské královny Viktorie. Na zpěvačku, která vystoupí s písní Only Teardrops, vypsaly sázkové kanceláře zdaleka nejnižší kurzy.

Křehká blondýna zřejmě vystoupí stejně jako v semifinále bosa a provázena flétnistou s písní o překážkách, které musí překonávat láska. Z vystupování naboso chce udělat své poznávací znamení. "Vždy jsem zpívala bez bot. Bosá se cítím být blíže zemi. Jsem pak uvolněnější," říká dvacetiletá všestranně umělecky nadaná rodačka z dánského Randers.

Malou senzaci nedávno způsobila Emmelie Charlotte-Victoria de Forestová, jak zní celé její jméno, odhalením svých kořenů. Je totiž prapravnučkou bývalé britské královny Viktorie, a je tudíž i příbuznou dnešní panovnice Alžběty II. "Eduard VII. (Viktoriin následník) měl mnoho nemanželských dětí. Jedním z nich byl můj dědeček, kterého měl s jednou rakouskou princeznou. Dosud to vědělo kromě rodiny jen několik blízkých přátel," prozradila zpěvačka.

Za druhou nejžhavější favoritku na prvenství v Eurovizi je považována norská zpěvačka Margaret Bergerová, která se přitom s písní I Feed You My Love kvalifikovala až ve čtvrtečním druhém semifinále, zatímco Forestová uspěla už v prvním semifinále v úterý. Černým koněm soutěže je pak Nizozemka Anouk, která zazpívá baladu Birds.

Eurovize, která se poprvé uskutečnila v roce 1957, se účastní 39 zemí, ale ve finále vystupují jen kandidáti 26 zemí. Česká republika se soutěže neúčastní od roku 2010 kvůli malému zájmu českého publika. O úspěchu či neúspěchu interpretů přitom rozhodují hlasováním přímo televizní diváci. Loni soutěž vyhrála v ázerbájdžánském Baku švédská zpěvačka Loreen. Proto se letos finále koná právě ve Švédsku. (čtk)

09:50
Nizozemské muzeum prodává kopie náčrtníků Van Gogha

Omezený počet kopií vzácných náčrtníků holandského malíře Vincenta van Gogha začalo ve čtvrtek prodávat amsterdamské muzeum zasvěcené tomuto umělci. Od příštího týdne by náčrtníky poskytující mimořádný pohled do van Goghova života i vzniku některých z jeho nejslavnějších děl měly být dostupné také ke koupi online, napsala agentura AFP.

Z mnoha notesů, které van Gogh používal, se dochovaly jen čtyři. Publikace představuje jejich úplně první vydání v podobě přesných kopií v jednom svazku. Stránky pokrývají nečitelné čmáranice, chvatně napsané poznámky, více i méně propracované kresby i studie pro některé z jeho obrazů.

Většina je provedená tužkou nebo černým uhlem, ale van Gogh používal i inkoust a různé druhy křídy. Do notesů si zapisoval i běžné věci, jako předepsané léky, opisoval celé básně, anebo načrtl hrubou mapu, která mu měla pomoct zorientovat se v roce 1886 po příjezdu do Paříže.

Na prodej je jen tisíc výtisků. Svazek obsahující faksimile všech čtyř náčrtníků a krátký komentář se prodává za 495 eur (asi 12.870 korun). (čtk)

14:44
Historikové umění chtějí otevřený konkurz na šéfa NG

Historikové umění žádají ministryni kultury Alenu Hanákovou (TOP 09 a STAN), aby na místo ředitele Národní galerie v Praze vypsala otevřené výběrové řízení. Ministerstvo ale plánuje sestavit zatím nespecifikované grémium odborníků z oblasti výtvarného umění, které vytipuje kandidáty a doporučí jednoho k přímému jmenování. Zatím není ani zřejmé, do kdy by nástupce Vladimíra Rösela, kterého ministryně odvolala před měsícem, měl být jmenován.

"Grémium bude také přihlížet k výsledku výběrového řízení z roku 2011, takže je možné, že mezi vytipovanými kandidáty budou účastníci tohoto výběrového řízení," řekla ČTK již dříve mluvčí ministerstva Lenka Brandtová. Konkurzu se tehdy účastnili historik umění Jiří Fajt nebo bývalý ředitel Moravské galerie Marek Pokorný.

Výbor Uměleckohistorické společnosti (UHS) zaslal ve čtvrtek ministryni kultury dopis, který má ČTK k dispozici. Odkazuje v něm také na dřívější text zaslaný ministryni, ve kterém poukazoval na některé údajně ne zcela transparentní aspekty výběrových řízení na ředitele Moravské galerie v Brně a Muzea umění v Olomouci. Žádali v něm mimo jiné, zda by člen UHS mohl napříště být standardně členem komisí jmenovaných pro podobná výběrová řízení.

Historikové umění uvádějí, že obsazení místa ředitele NG je zcela klíčovou kompetencí, kterou může ministryně ze své pozice vůči jejich oboru uplatnit. Žádají proto Hanákovou, aby vypsala otevřený konkurz, jmenovala výběrovou komisi, zveřejnila požadavky, které ministerstvo na uchazeče o místo ředitele NG má; také chtějí, aby ministerstvo zveřejnilo seznam kandidátů, doporučení komise včetně odůvodnění, následné rozhodnutí ministryně včetně odůvodnění - zejména pokud bude v rozporu s doporučením komise - a nakonec zveřejnění projektů všech uchazečů.

O odvolání ekonoma Rösela z čela NG se spekulovalo dlouho, ministryně se ale k tomuto kroku odhodlala až po téměř jeho dvouletém působení ve funkci. Ministerstvo mu nedávno předtím potřetí vrátilo k dopracování koncepci rozvoje NG. Podle Hanákové Rösel neprokázal, že rozumí poslání galerie a není zárukou pro její rozvoj. Ředitel důvody svého odvolání odmítal, ale krok ministryně respektoval. Řízením NG je dočasně pověřen ředitel Sbírky starého umění Vít Vlnas. (čtk)

15:54
Korn se chystá do Ostravy, přiletí i bývalý kytarista Welche

Americká metalová formace Korn se po pěti letech vrací do Ostravy. Přesně za měsíc vystoupí v ČEZ Aeréně. Společně s kapelou přiletí i její bývalý kytarista Brian Welch, který v roli předskokana představí svůj nový projekt Love and Death. ČTK o tom dnes za pořadatele informoval Jan Kostecký z ČEZ Arény.

Naposledy skupina Korn, která vznikla v roce 1994 v městě Bakersfield v Kalifornii a je považována za tvůrce stylu zvaného nu-metal, vystupovala v Ostravě v roce 2008. Tehdy ji na jediném koncertě v Česku čekalo 7000 fanoušků z Česka, Slovenska a Polska.

"Brian Welch dnes už patří mezi světové metalové ikony. Svou novou kapelu založil v loňském roce. Základem se staly Welchovy bývalé sólové projekty, kterým se věnoval od roku 2005 po odchodu z Korn," řekl Kostecký. Dodal, že skupina zatím vydala jedno album. Nahrávka Between Here and Lost vyšla letos v lednu.

"V současné době brázdí Love and Death pódia v USA a počátkem června se přesune do Evropy, kde se představí na festivalech. Vystoupení v Ostravě bude první a jediné v Česku," řekl. Druhou předkapelou ostravského koncertu Korn bude česká metalová kapela Bethrayer.

Kapela Korn si vybudovala pověst jedné z nejprogresivnějších metalových kapel, na níž vyrostly desítky dalších pokračovatelů, například Slipknot nebo Disturbed. "Korn vytvořili metalový proud, který znamenal renesanci metalové hudby v novém tisíciletí," míní Kostecký. Celkem šestkrát byla skupina nominována na cenu Grammy, dvakrát byli úspěšní. Za svou kariéru vydali deset studiových alb, jichž se prodalo více než 35 milionů kusů.

Pořadatelé se mohou těšit i na zapeklité požadavky slavných hudebníků. Zapotili se už před lety. Největším oříškem nakonec nebyly gurmánské speciality, ale noviny. Muzikanti si totiž přáli aktuální vydání listu USA Today. Vstupenky na letošní koncert zájemci pořídí za 790 či 990 korun. (čtk)

16:37
V J. Hradci začal celostátní Festival muzejních nocí

Vystoupení divadelníků, večerní prohlídky kulturních institucí nebo řemeslnické dílny přinese devátý ročník celostátního Festivalu muzejních nocí. Dnes oficiálně začal v Jindřichově Hradci. Akce, k níž se připojilo 312 institucí ve 134 městech, potrvá do 8. června. Festival má propagovat a více veřejnosti přiblížit činnost muzeí. ČTK to dnes řekla Pavla Míchalová z Muzea Jindřichohradecka.

"Fakt, že festival začal u nás, bereme jako velkou poctu. Jedná se o velmi prestižní a mimořádnou záležitost," řekla Míchalová. Podle ní lidé během festivalu mimo jiné uvidí to, jak různé kulturní instituce fungují a že se v nich dá nalézt řada užitečných údajů. "Informace, která muzea poskytují, mohou například pomáhat studentům ve školách, některým pracovníkům v jejich zaměstnáních a také představují zdroj novinek pro lidi s různými koníčky," uvedla Míchalová.

Při slavnostním zahájení festivalu pořadatelé vyhlásili výsledky prestižní soutěže Gloria musaealis. Fenomén muzejních nocí patří ve velkých evropských metropolích už řadu let ke stálým prezentacím kulturního dědictví zvláště atraktivním způsobem. V roce 2004 se po vzoru jiných evropských měst ujalo Národní muzeum iniciativy zorganizovat první Pražskou muzejní noc. Nevšední zájem muzejních institucí o tuto novou formu propagace a popularizace muzejnictví, ale především její až nečekaný ohlas u široké veřejnosti spontánně vyústil ve vznik celostátního Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se od roku 2005 každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s ministerstvem kultury a Národním muzeem. (čtk)

17:04
Pardubické divadlo chystá dvě inscenace do amfiteátru pod hradem

Východočeské divadlo příští víkend zahájí svá vystoupení pod širým nebem na vyhlídce hradu Kunětická hora. Prvním představením bude 25. května komedie Williama Shakespeara Sen noci svatojánské, kterou divadlo poprvé uvedlo vloni v létě. Na červen je připravena další premiéra, kterou bude známý muzikál Milana Uhdeho a Miloše Štědroně Balada pro banditu.

První uvedení se plánuje na sobotu 15. června. V úpravě dramaturga Zdeňka Janála ji připravuje hostující režisér Michael Tarant. Hudební složku obstará folklorní skupina Trdlo.

"Inscenaci jsme se rozhodli umístit do exteriérového prostředí letní scény, kde lidový příběh z koločavských polonin může korespondovat se zdejší přírodní scenérií. Zároveň připravujeme i její pozměněnou podobu pro uvedení v Městském divadle," uvedl mluvčí divadla Radek Smetana.

Správa hradu Kunětická hora pro zájemce s platnou vstupenkou na některé z plenérových představení připravila mimořádné večerní prohlídky se slevou. Začnou v den představení vždy v 19:00. (čtk)

17:52
SOČR zahraje na Pražském jaru v den 90. výročí Českého rozhlasu

V sobotu, kdy se připomíná 90. let tuzemského rozhlasového vysílání, vystoupí na festivalu Pražské jaro Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR). V pražském Rudolfinu pod vedením dirigenta Ondreje Lenárda zazní díla Bedřicha Smetany, Jana Klusáka a Hectora Berlioze. Ve Fantazii pro klavír Jaroslava Ježka vystoupí Igor Ardašev. ČTK o tom za SOČR informovala Jitka Novotná.

"Rozhlasoví symfonici připomenou narozeniny své domovské instituce, a vedle toho i 150 let od vzniku Umělecké besedy. Pochopitelně zazní skladby autorů, kteří byli či jsou, ať už přímo nebo skrze svůj umělecký odkaz, s oběma institucemi v úzké vazbě," uvedla Novotná.

Koncert vysílá přímým přenosem Český rozhlas Vltava a jeho živý videopřenos se objeví na YouTube a webu rozhlas.cz/klasika. Jedná se o jeden ze třinácti přímých přenosů, které z 68. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro zprostředkovává stanice Vltava. Rozhlas navíc nabízí celkem sedm videopřenosů. "Český rozhlas si uvědomuje sílu obrazového záznamu. V současnosti nabízíme na internetu desítky vysoce kvalitních videopřenosů ročně," sdělil vedoucí oddělení nových médií Českého rozhlasu Alexandr Pícha.

Rozhlas z letošního Pražské jara ještě odvysílá šest přímých přenosů, mezi nimi například 21. května koncert ke 150. jubileu spolku Umělecká beseda nebo závěrečný program festivalu 2. června, který nabídne Stravinského Svěcení jara v podání České filharmonie.

Letošní Pražské jaro 12. května ve Smetanově síni Obecního domu tradičně zahájil koncert s cyklem symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Přednesl ho Filharmonický orchestr francouzského rozhlasu pod vedením Petera Oundjiana. (čtk)

07:13
Národní divadlo Brno přidalo do repertoáru Dona Giovanniho

Národní divadlo Brno má ode dneška na repertoáru "operu oper" - Dona Giovanniho od Wolfganga Amadea Mozarta. Inscenace vznikla v koprodukci s divadlem v Lucce v Itálii, hrála se také v Bergamu. Dirigentem je Slovák Peter Feranec, režisérem renomovaný německý umělec Bruno Berger-Gorski, který v Brně v roce 2009 uvedl Verdiho Macbetha.

Režisér s dirigentem se rozhodli pro takzvanou pražskou verzi Dona Giovanniho. Příběh ale ukončili cestou hlavního hrdiny do pekla. Berger-Gorski na tiskové konferenci uvedl, že se Mozart jako svobodný zednář zasloužil o emancipaci žen. Proto se režisér při nastudování zaměřil také na psychologii ženských postav, které bojují samy se sebou a svými pocity.

Brněnští divadelníci doufají v to, že se Don Giovanni stane jedním z trvalých diváckých lákadel operního souboru. Do konce sezony jsou na programu čtyři reprízy. Další čtyři následují v první půli následující sezony.

S postavou prostopášného dona Giovanniho, vzbouřence proti lidskému i božímu řádu, pracovalo mnoho literátů a skladatelů. Teprve Mozart jí ale zaručil nesmrtelnost. Jeho Don Giovanni znamenal vyvrcholení dobového operního stylu a východisko nové dramatické školy.

Skladateli Mozartovi se spolu s libretistou Lorenzem da Pontem podle odborníků podařilo spojit prvky až groteskní s vysloveně tragickými a vášnivé árie s propracovanými recitativy. Dílo má spojitost s českými zeměmi. Objednávka vzešla z Prahy, kde také měla opera v roce 1787 světovou premiéru. (čtk)

10:05
Bocelli dnes v Praze nabídne Sen noci májové

Koncert s názvem Sen noci májové dnes v pražské O2 areně nabídne italský tenorista Andrea Bocelli. Nevidomého zpěváka doprovodí Český národní symfonický orchestr (ČNSO) pod taktovkou Marcella Roty. Zazní skladby z Verdiho Nabucca, La Traviaty, Rigoletta, Pucciniho Toscy a La Boheme i skladby z Bocelliho alb Incanto a Passione.

Mezi hosty budou pop-operní kvartet 4 Divas a sopranistka Paola Sanguinettiová, se kterou Bocelli zazpíval několik duetů již na svém předchozím pražském koncertu v roce 2005. Také tehdy v Sazka Areně (dnes O2 arena) doprovázel Bocelliho ČNSO pod vedením Roty. Předtím v roce 1999 účinkoval spolu se skupinou R.E.M. a zpěvačkou Cher na předávání výročních cen Akademie populární hudby a na koncertu v roce 2003.

Čtyřiapadesátiletý Bocelli patří mezi nejoblíbenější a nejprodávanější interprety současnosti. Jeho tvorba, kolísající mezi romantickým popem a klasickými áriemi, ale nemá jen příznivce. Ti se s jeho kritiky už léta přou, zda je Bocelliho popularita jen vydařeným marketingovým tahem, nebo zda je za špičkového tenoristu považován oprávněně. Své první album Il mare calmo della sera vydal v roce 1994, zazářil ale až o tři roky později Romanzou. Bocelli vystupuje doslova po celém světě, nedávno absolvoval vyprodané turné po USA. (čtk)

14:12
Dokumentarista Vondráček: Kolektivní vina neexistuje

Český dokumentarista David Vondráček dnes na sjezdu sudetských Němců v Augsburgu převzal sudetoněmeckou cenu za lidská práva za své filmy zachycující pohnuté poválečné události v Československu spojené s vysídlením německé menšiny. V poděkování Vondráček odmítl princip kolektivní viny a vysídlování na jeho základě, a to nejen v případě poválečného odsunu Němců, ale i v dalších konfliktech moderní doby.

"Neexistuje kolektivní vina. To zlé i to dobré pochází vždy od jednotlivce," zdůraznil laureát, podle něhož není přípustné někoho vyhnat z domova kvůli snaze zbavit se údajného kolektivního zla.

"Je jedno, zda se jedná o Syřany, Armény nebo krymské Tatary, Srby, Chorvaty nebo jiné," dodal padesátiletý rodák z Mariánských Lázní, kterému se za jeho slova dostalo hlasitého aplausu nepříliš zaplněné haly augsburského výstaviště.

Sudetští Němci Vondráčka ocenili nejen za jeho dokumenty, ale i za jejich příspěvek k veřejné diskuzi o stále citlivém tématu poválečných dějin v Česku. "David Vondráček svou prací napomohl tomu, že současní obyvatelé České republiky otevřeli oči před zločiny svých rodičů a prarodičů," prohlásil na úvod sjezdu předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Franz Pany. Vondráčka přitom označil za "skutečného velvyslance humanity".

Před Vondráčkem dostala nepravidelně udělovanou sudetoněmeckou cenu za lidská práva například vdova po válečném zachránci Židů Oskaru Schindlerovi Emilie. Pro českého filmaře to není první ocenění od německých vysídleneckých organizací. Za svůj dokument Zabíjení po česku získal v roce 2010 Cenu Franze Werfela udělovanou nadací Centrum proti vyháněním, vedenou kontroverzní německou političkou Erikou Steinbachovou. (čtk)

16:45
Divadelní hra Bůh je gangster se hraje pod ochranou policie

Pod policejní ochranou bude dnes večer divadlo v rumunském Temešváru, které má na programu hru kanadského herce a dramatika Nicka Mancusa Bůh je gangster (God is a Gangster). Divadlo požádalo policii o pomoc poté, co dostalo výhrůžný dopis varující před "nemilosrdným trestem", pokud hru nepřestane uvádět, napsala agentura AFP.

Divadlo v Temešváru na západě Rumunska uvádí hru od loňského října a vyvolalo tím nevoli církve. Jen několik dní před výhrůžným dopisem vyzvali zástupci všech místních křesťanských skupin divadlo, aby hru z programu stáhlo a respektovalo tak křesťanské hodnoty.

Sám Mancuso vyjádřil znepokojení nad zjištěním, že se církev snaží cenzurovat jeho hru i divadlo, které ji nabízí. "Příběh, který je inspirován knihou Jób, je příběhem starého tuláka bez domova, jenž umírá na alkoholismus a ve svém šíleném otupění je přesvědčený, že je Bůh Otec," napsal Mancuso ve vyjádření zaslaném novinářům. "Kolemjdoucí ho ignorují a chovají se k němu, jako by byl gangster. Odtud pochází titul hry." "Rozhodně jsem nemínil nikoho urazit," dodal. "Je to název hry, ne konstatování faktu."

Mancuso hrál koncem 80. let minulého století v úspěšném americkém seriálu Stingray a role tvrdých hochů dostal v řadě hollywoodských filmů včetně Přepadení v Pacifiku.

Více než 97 procent Rumunů jsou křesťané, přičemž většina - zhruba 86 procent - se hlásí k ortodoxní církvi. (čtk)

07:31
Vyprodaná pražská O2 arena nechtěla pustit Bocelliho z jeviště

Nekončící ovace vestoje zakončily v pražské O2 areně dnešní vystoupení italského tenoristy Andrea Bocelliho. Nevidomý zpěvák po programu s názvem Sen noci májové třikrát přidával. Stejně jako při jeho posledním koncertu v Praze před osmi lety doprovázel Bocelliho Český národní symfonický orchestr (ČNSO) pod taktovkou Marcella Roty. Podle pořadatelů dnešní koncert navštívilo 10.000 lidí.

Vystoupení mělo dvě části rozdělené přestávkou. V první zazněly skladby z Verdiho Nabucca, La Traviaty, Rigoletta, Pucciniho Tosky a La Boheme. Usměvavý Bocelli sklidil vedle zpěvu potlesk také za tanec, který při La Traviatě předvedl s sopranistkou Paolou Sanguinettiovou, s níž zazpíval několik duetů již na svém předchozím pražském koncertu v roce 2005.

Druhou část koncertu otevřel hostující pop-operní kvartet 4 Divas tvořený čtyřmi sličnými zpěvačkami. Tato část měla na rozdíl od klasické první popovější charakter. Za podpory světelných efektů a projekcí nabídl Bocelli nadšenému publiku skladby z alb Incanto a Passione. Posluchači se také dočkali Bocelliho hry na klavír, například v La Vie en rose z repertoáru Edit Piaf, s níž si za pomocí projekční plochy zazpíval virtuální duet. V přídavcích nechyběly velké hity jako Nessun Dorma nebo Time To Say Goodbye (Con Te Partiro). Návštěvníky koncertu vedle hudby potěšila i audiovizuální produkce. Celkový počet technologií a techniky obnášel deset kamionů. (ČTK)

09:04
Klicperovo divadlo uvedlo muzikál inspirovaný Marilyn Monroe

Klicperovo divadlo v Hradci Králové dnes na hlavní scéně poprvé uvedlo nový komorní muzikál Marilyn. Jeho autory jsou režisér a choreograf Radek Balaš a hudebník Ondřej Brousek. Hra je poslední premiérou současné divadelní sezony. Muzikál s podtitulem Překrásné děcko je koláží ze života Normy Jean Mortensonové, která se proslavila pod jménem Marilyn Monroe. Kromě titulní postavy v podání Kamily Sedlárové se na jevišti objevují osobnosti, které zásadním způsobem prošly hereččiným životem - její tři manželé, matka, přítelkyně, režiséři či herečtí kolegové. Díky prolínání časových rovin před diváky předstupuje i malá Norma Jean.

"Rozhodli jsme se zkusit trochu experimentální formu a pracujeme se strukturálními prvky, se kterými drtivá většina muzikálů nepracuje," uvedl režisér.

Balaš s Brouskem již spolupracoval na muzikálech Kniha džungle, Adéla ještě nevečeřela a Nevěsta. Nový muzikál Marilyn má podle tvůrců složitou hudební strukturu, těžké akordy a janáčkovské harmonie, stále ale zůstává v rámci muzikálového žánru. V představení vystupuje sedmičlenná živá kapela. Do dalších rolí divadlo obsadilo například Františka Staňka, Jana Sklenáře, Tomáše Lněničku, Hynka Pecha, Jana Vápeníka, Martinu Novákovou, Isabelu Smečkovou Bencovou, Martu Zaoralovou nebo Natálii Holíkovou. Dramaturgie se ujala Jana Slouková, scéna je dílem Martina Černého, kostýmy navrhl Roman Šolc. (ČTK)

09:18
Zemřel ruský režisér Alexej Balabanov, který adaptoval Kafku

Ve věku 54 let v sobotu zemřel ruský kultovní režisér Alexej Balabanov, jenž zpracovával v Rusku tabuizovaná témata. Natočil snímky jako Zámek, Bratr či Válka.

Sverdlovský rodák zemřel podle agentury Ria Novosti na infarkt poblíž Petrohradu, kde v 90. letech natočil filmy jako Šťastné dny (podle hry Samuela Becketta), Zámek (podle románu Franze Kafky), Pro urodov i ljuděj (O zrůdách a lidech) nebo Bratr, který byl soutěžním snímkem na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a objevil se i v české distribuci.

Balabanov se ve svých dílech často zabýval kontroverzními tématy. Z prostředí podsvětí je například Bratr, v němž pronikl do světa nájemných vrahů v Rusku. Film Válka z roku 2002 situoval do Čečenska. Balabanovy filmy získaly významná domácí ocenění a zaujaly na četných mezinárodních filmových festivalech. Jeho poslední film Ja tože choču (Já chci také) z loňského roku byl uveden na benátském filmovém festivalu. Balabanov v něm v jedné scéně hraje sám sebe a na plátně jako režisér zemře. (ČTK)

10:17
Dražba kytary Beatles vynesla přes osm milionů korun

V New Yorku byla v sobotu za více než 400.000 dolarů (přes osm milionů korun) vydražena kytara, na kterou v 60. letech hráli členové skupiny Beatles John Lennon a George Harrison.

Podle aukčního domu Julien's Auctions jde o vzácnou kytaru značky VOX. Lennon ji v roce 1967 věnoval technikovi společnosti Apple Records Yannimu "Magic Alexovi" Mardasovi. Předtím ji použil při nahrávání videoklipu k Hello, Goodbye. Harrison na kytaru hrával mimo jiné song I am the Walrus z alba a filmu Magical Mystery Tour.

O novém majiteli nástroje není nic známo. Dražba, která se konala v newyorském klubu Hard Rock Cafe, předčila očekávání. Znalci odhadovali, že kytara by se mohla prodat za 200.000 až 300.000 dolarů. (ČTK)

11:34
Joe Cocker dnes v Praze představí nové album Fire It Up

V pražské O2 aréně dnes vystoupí britský zpěvák Joe Cocker. Interpret proslulý svým jedinečným hlasem představí nové album Fire It Up. Do metropole se vrací po třech letech. Na stejném místě koncertoval v listopadu 2010, kdy prezentoval desku Hard Knocks i mnoho hitů ze své dlouhé kariéry od 60. let až po současnost. Koncert podle pořadatelů sledovalo přibližně 6000 diváků.

Cocker navštíví metropoli v rámci svého evropského halového turné Fire It Up. Stejnojmenné album obsahuje klasické soulové písně, balady i energické skladby. Umělec, jenž obdržel cenu Grammy, Zlatý glóbus i Řád britského impéria, vedle novinek na novém turné nabízí také hity jako You Can Leave Your Hat On, Unchain My Heart nebo Up Where We Belong.

Joe Cocker se narodil 20. května 1944 jako John Robert Cocker v Sheffieldu. S hudbou začínal jako bubeník. První vrchol popularity zažil zpěvák s nezaměnitelným chraplavým hlasem v roce 1969 po vystoupení na Woodstocku. Poté prožil divoké období, kdy holdoval alkoholu i drogám. Za svou dlouhou kariéru stihl vydat řadu dobře přijatých studiových i koncertních nahrávek. (ČTK)

12:06
Na Pražském jaru zahraje proslulý Ensemble intercontemporain

Jediný koncert na dnešním festivalu Pražské jaro bude patřit proslulému souboru Ensemble intercontemporain. Francouzský ansámbl, známý propagací soudobé hudby, provede světovou premiéru skladby Miroslava Srnky nazvanou My Life Without Me. Koncert v sále Pražské konzervatoře bude řídit v zahraničí uznávaný dirigent Tomáš Hanus.

Ensemble intercontemporain patří k absolutní špičce v oblasti interpretace moderní vážné hudby. Před 37 lety ho založil legendární skladatel a dirigent Pierre Boulez, který vystoupil na Pražském jaru před třemi lety.

Letos osmatřicetiletý skladatel Srnka je v současnosti patrně nejúspěšnějším českým skladatelem v zahraničí, jeho skladby provádějí přední sólisté i soubory. Neméně zajímavá je i jeho operní tvorba. (ČTK)

14:01
Brněnské divadlo nastuduje jedinou hru irského spisovatele Joyce

Vyhnance, jedinou hru slavného irského literáta Jamese Joyce, nastuduje brněnský soubor Buranteatr. V Česku ji dosud uvedlo pouze Národní divadlo v roce 1994. Osu příběhu tvoří komplikovaný vztahový čtyřúhelník. "I když ta hra má téměř sto let, nezestárla v podstatě v ničem a pokud jsme ji v něčem upravovali, tak jen v potlačení specificky irských reálií," sdělil novinářům dramaturg Jan Šotkovský.

Tématem hry jsou partnerské vztahy a meze svobody v nich. "To všechno je možná mnohem aktuálnější dnes, kdy je manželství stále nestabilnější institucí a kdy vztahy vznikají a zanikají mnohem rychleji - a kdy o to víc stoupá poptávka po věrnosti a lásce na celý život," doplnil Šotkovský.

Děj Vyhnanců začíná návratem manželů Richarda a Berty do Dublinu po devíti letech. Na oba tam čekají lidé, kteří je milují - učitelka hudby Beatrice a novinář Robert. Postupně se odkrývá, co se mezi postavami odehrálo v minulosti, v sázce je také budoucnost vzájemných vztahů. "Ta hra vesměs sestává z rozhovorů ve dvou, které ale umožňují opravdu jemnou hru s náznakem, tajemstvím a divákovou nejistotou ohledně toho, jak to postavy se sebou navzájem vlastně myslí" uvedl režisér Mikoláš Tyc.

V roli Berty se v Buranteatru poprvé představí herečka Slováckého divadla v Uherském Hradišti Klára Vojtková. Inscenační tým doplňují scénograf Karel Čapek a kostýmní výtvarnice Aneta Grňáková. Premiéra inscenace bude 31. května v sále Stadionu v Kounicově ulici. (ČTK)

16:12
Muzejní noc v Brně opět přilákala davy, vstupů bylo ale méně

Brněnská muzejní noc přilákala tuto sobotu po setmění desetitisíce lidí. Své expozice, historická sídla, nebo sbírky umění pro ně otevřelo ve městě 16 institucí. V noci na dnešek zaznamenaly asi 95.000 vstupů. Ve srovnání s loňskem je to pokles o 50.000. Přesto jsou pořadatelé spokojeni. ČTK to řekla mluvčí Moravské galerie Brno Martina Vašková.Čísla jsou vždy pouze orientační, uvedla. Možná někoho odradilo vstupné; letos platili dospělí 20 korun. Po jejich uhrazení při prvním vstupu dostali identifikační štítek, po jehož ukázání již měli vstup do dalších institucí zdarma.

Podle pořadatelů se možná snížil počet vstupů, protože všechna muzea připravila pro příchozí bohatý doprovodný program. Do půlnoci pak mnozí nestihli obejít mnohé z institucí. Dokládá to například nebývalý zájem o prohlídku Besedního domu, v němž se prezentovala Filharmonie Brno. Letos se do akce zapojila poprvé. Před sídlem filharmonie se tvořily zástupy. Uvnitř se příchozí mohli zaposlouchat do vážné hudby.

I Moravské zemské muzeum je se zájmem veřejnosti spokojeno. Otevřelo hned pět svých zařízení. Velký zájem byl o prohlídku expozice o věrozvěstech a moravských duchovních patronech sv. Cyrilovi a Metodějovi spojený s prezentací starověké hudby. Muzeum nabídlo ochutnávku africké kuchyně nebo lekci tanga. "Prozatím jsme se domluvili tak, že každá instituce si ponechá poplatky, které za vstupné na Muzejní noci utrží. Možná z nich ale uspořádáme další společnou akci," řekla ČTK mluvčí muzea Eva Pánková. Muzejní noc se konala v Brně podeváté. (ČTK)

17:40
Ostravské muzeum chystá výstavu Křemen a jeho rodina

Ostravské muzeum chystá výstavu Křemen a jeho rodina. Návštěvníkům ukáže stovky kamenů z celého světa. Největší exponát má v průměru přes 60 centimetrů. ČTK to řekla kurátorka výstavy Eva Mertová."Expozice představí leštěné acháty, jaspisy, ametysty a další druhy křemenů. Celou výstavu jsme pojistili na 500 000 korun, jednalo se o nejnižší možnou částku. Skutečná hodnota kamenů přesahuje 1,5 milionu korun," řekla.

Výstava podle Mertové ukazuje rozmanitost přírodních forem oxidu křemičitého i složitějších sloučenin křemíku a jejich místo v přírodě i v naší civilizaci. Výstavu doplňují interaktivní exponáty a velkoformátové makrofotografie detailů stavby achátů a jaspisů. "Výstava spojuje krásu s užitkem, výjimečnost se samozřejmostmi a je oslavou neohraničené fantazie přírody i technického umu člověka," doplnila kurátorka.

Podle ní křemen hraje nezastupitelnou roli v přírodě i v lidských civilizačních vymoženostech. "Ať už je to kopřiva, laminátová loď či řízená střela, bez křemene by nebyly tím, čím jsou," doplnila. Výstava začne 22. května a potrvá do konce července. (ČTK)

18:58
Českou premiéru bude mít Lorcova sbírka s unikátní grafikou

Českým čtenářům se příští týden představí první české vydání Sonetů temné lásky, jejichž autorem je jeden z nejznámějších španělských básníků Federico García Lorca. Rozsahem nevelkou sbírku z posledních let básníkova života ozdobilo deset unikátních grafických listů, které vytvořil malíř a sochař Jan Řeřicha vlastní technikou kamenotisku z hloubky.

Řeřicha je autorem například kamenné kytary pro kytarového virtuosa Štěpána Raka nebo kamenných houslí, na které hraje přední český houslista Jaroslav Svěcený. K výrobě celokamenných a plně funkčních hudebních nástrojů používá je serpentinit (česky hadec) z Guatemaly.

"Jako sochař jsem chtěl dokázat, že i kámen může hrát. A při práci na hudebních nástrojích jsem odhalil dokonalý povrch serpentinitu," řekl ČTK Řeřicha. Jako malíře jej okouzlila charakteristická struktura kamene, která při tisku zůstává zachycena. Inspiraci pro grafické listy čerpal básníkovy obliby v býčích zápasech a z tématu sbírky, kterým je podle něj víc zápas lásky ideální s tělesnou, než Lorcova nenaplněná homosexuální láska. "Ideál je zobrazen jako anděl - torero, býk představuje vášeň. Jejich zápas, stejně harmonický, jako nesmiřitelný, pak symbolizuje Lorcův konflikt," uvedl Řeřicha. (ČTK)

07:24
Divadlo Petra Bezruče připravuje na příští sezonu pět premiér

Ostravské Divadlo Petra Bezruče připravuje na příští sezonu pět premiér. Uvede například Čechovova Strýčka Váňu či Moliérova Skapinova šibalství. Prodej předplatného už vedení divadla zahájilo. ČTK o tom informoval manažer souboru Tomáš Suchánek."Sezona 2013/2014 se ponese v duchu příběhů o lásce, touze i nenávisti. Novinkou bude i nový umělecký šéf divadla, kterým se stane Štěpán Pácl," řekl Suchánek.

V režii nastupujícího uměleckého šéfa diváci uvidí hned dvě představení. Zkouší už Skapinova šibalství i Strýčka Váňu. V režii odcházejícího uměleckého šéfa Martina Františáka se připravují Petrolejové lampy Jaroslava Havlíčka.

Další chystanou premiérou pak bude hra současného skotského autora Daniela Jacksona Můj romantický příběh. "Vypráví o osudech třicátníků a jejich hledání vztahů," řekl Suchánek. Režie se ujal Daniel Špinar. Výhradně pro ostravské divadlo se připravuje pátá premiéra. Píše ji Petr Kolečko, jmenovat se bude Taky fajny synek a mělo by se jednat o elektrochemickou baladu zpod vysokých pecí. Režie se se ujal Filip Nuckolls. (ČTK)

08:08
Banderas si zahraje ve filmu o záchraně horníků z chilského dolu

Španělský herec Antonio Banderas si zahraje ve filmu podle příběhu 33 horníků, které před třemi lety uvěznil zával v chilském dole. Podle amerického listu Variety to dnes na filmovém festivalu ve francouzském Cannes oznámil producent Mike Medavoy. Natáčení snímku The 33 by mělo začít na podzim v Chile.

Banderas by měl ve snímku ztvárnit Maria Sepúlvedu, charismatického horníka s přezdívkou Super Mario. Kromě něj by se měl ve filmu objevit také americký herec Martin Sheen, známý na příklad z krimikomedie Chyť mě, když to dokážeš. Režisérkou bude mexická filmařka Patricia Riggenová, která má na kontě drama V neděli v deset.

Od důlního neštěstí v severním Chile uplynou v srpnu tři roky. Horníci tehdy po závalu zůstali v podzemí 69 dní. Drama skončilo 13. října 2010 vyvezením všech mužů na povrch. Vyproštění havířů z dolu San José celý svět sledoval doslova v přímém přenosu. Medavoy při přípravě filmu spolupracoval s horníky, záchranáři a jejich rodinami. (ČTK)

09:26
Joe Cocker v Praze představil nové písně i převzaté hity

Převzatou skladbou Cry Me a River od americké zpěvačky a herečky Julie Londonové zakončil za ovací nadšeného publika svůj dnešní koncert v pražské O2 areně britský zpěvák Joe Cocker. Interpret proslulý svým jedinečným chraplavým hlasem zazpíval i další převzaté hity, například With a Little Help from My Friends z repertoáru slavných Beatles, i nové album Fire It Up, z něhož zaznělo sedm písní. Koncert podle pořadatelů navštívilo přibližně 5000 lidí.Do metropole se zpěvák, který v pondělí oslaví 69. narozeniny, vrátil po třech letech. Vystoupení bylo podobné koncertu na stejném místě v listopadu 2010, kdy zde prezentoval desku Hard Knocks i mnoho hitů ze své dlouhé kariéry od 60. let až po současnost.

Zpěvák se šestičlennou doprovodnou kapelou a dvěma výraznými vokalistkami se tradičně obešel bez velkých gest a efektů, skromná byla i projekce za jeho zády. Vystoupení nenarušoval ani žádnými proslovy, pouze v jeho druhé polovině představil členy doprovodné skupiny.

Vystoupení zahájila nová skladba I Come in Peace, poté následovaly další zhruba dvě desítky písní na pomezí rocku, popu, soulu, gospelu i blues. Velké nadšení vyvolala slavná balada You Are So Beautiful Billy Prestona i další píseň z repertoáru Beatles Come Together. Píseň You Are So Beautiful byla součástí krátkého akustického bloku, v němž Cocker zapíval i novinky You Don't Need A Million Dollars a Younger.

Coververze vždy byly Cockerovou silnou zbraní. Dokázala to například jeho verze skladby Unchain My Heart od Ray Charlese, která zvedla část diváků ze sedadel. Při závěrečné písni Cry Me a River se pak stovky lidí nahrnuly pod pódium a zahrnuly vystupující nadšeným potleskem. (ČTK)

11:07
Světovou premiéru Srnkova díla provedl Ensemble Intercontemporain

Dlouhým potleskem a uznalým Bravo! skončila světová premiéra skladby My Life Without Me, kterou zkomponoval jeden z nejúspěšnějších českých skladatelů současnosti Miroslav Srnka. V zaplněném koncertním sále Pražské konzervatoře ji provedl slavný francouzský soubor Ensemble Intercontemporain vedený dirigentem Tomášem Hanusem. Sólo patřilo světoznámé americké sopranistce žijící v Nizozemí Claron McFaddenové.Koncert se uskutečnil v rámci festivalu Pražské jaro. První část večera vyplnila soudobá díla od Jonathana Harveyho, zakladatele souboru Pierra Bouleze a Bruna Mantovaniho.

Před pražským publikem zazněla pětatřicetiminutová komorní skladba My Life Without Me v kompletní verzi. Vznikla na objednávku souboru podle stejnojmenného filmu španělské režisérky Isabel Coixetové. Od ní Srnka získal i autorská práva. Z filmu vybral fragmenty textu hlavní hrdinky.vDojemný příběh vypráví o mladé ženě, která poté, co zjistí, že má rakovinu, se rozhodne využít zbývající čas. Chce najít svému muži novou ženu, kterou si oblíbí i děti, najít si milence a namluvit pro své dcery přání k narozeninám až do jejich osmnácti let.

Pro sopranistku McFaddenovou bylo prý nastudování skladby velkou výzvou, sice náročnou, ale podle jejích slov inspirativní. Svou roli blížící se zpívanému melodramu nejen recitovala, ale i zpívala a prošeptávala. "Nejdůležitější pro mě je drama a napětí, které se v této hudbě vytvářejí. Hlavní protagonistka končí život, ale zároveň chce naplánovat budoucnost pro své blízké...," řekla dnes novinářům na tiskové konferenci pěvkyně. Právě McFaddenová provedla s tímto ansámblem části Dialogues I-IV už v roce 2008 v Paříži.

Jak dnes Srnka řekl, dílo má fungovat i bez znalosti filmu. Sám ho označuje za jakousi monokantátu, nechce ho však přesně zařazovat. V porovnání s jeho další tvorbou vznikalo nejdéle, a to pět let. V Srnkově hudbě se prolíná řada prvků poválečné evropské avantgardy, k žádnému proudu se však autor neřadí. V současnosti komponuje pro Komorní filharmonii Brémy, poprvé pro klasický mozartovský orchestr.

Ensemble Intercontemporain patří k absolutní špičce v oblasti interpretace moderní vážné hudby. Soubor před 37 lety založil slavný skladatel a dirigent Boulez a dodnes mu také zprostředkovává nejvíc objednávek. "Jeho hudebníci dokáží pracovat s entusiasmem a profesionalitou, každý jednotlivec je mistrem v oboru. Jde skutečně o ansámbl sólistů, kteří jsou na špičkové úrovni," prohlásil dirigent Hanus. (ČTK)

11:45
Rocková legenda Progres 2 dnes v Praze oslaví 45 let

Po čtyřiceti letech se dnes na jednom pódiu v pražském Paláci Akropolis objeví původní členové brněnské skupiny The Progress Organization, z níž vznikla rocková legenda Progres 2. Na oslavu 45. výročí od založení skupiny dorazí i člen původní formace zpěvák a basista Emanuel Sideridis. Na výročním koncertu zazní skladby ze všech jejich projektů a vydaných alb.

Na stejném místě Progres 2 zahrál před třemi lety v rámci 13. ročníku festivalu Kytara napříč žánry. Kromě zakládajících členů Váněho a bubeníka Zdeňka Kluky, který jako jediný nikdy kapelu neopustil, se na pódiu sešli i další hudebníci z různých období historie Progresu 2.

Kapela, která vznikla v roce 1968 v Brně pod názvem The Progress Organization, se inspirovala u skupin Pink Floyd a Cream, ale i u legendárních Beatles. Jejich první deska Barnodaj se stala podle kritiků časopisu Melodie deskou roku 1972. V roce 1978 představili experimentální audiovizuální projekt, první československou rockovou operu Dialog s vesmírem. V těchto náročných projektech pokračovali i na dalších albech Třetí kniha džunglí, Mozek a Změna. Jejich velkých hitem je Planeta Hieronyma Bosche II, kterou si příznivci pamatují spíš pod názvem Heroin. S touto písní měl Progres 2 svého času velké problémy s komunistickou cenzurou a na albu nemohla vyjít s původním textem. (ČTK)

12:23
Cenám Billboardu dominovala letos Taylor Swiftová

Country-popová zpěvačka Taylor Swiftová dominovala letošnímu ročníku hudebních cen amerického časopisu Billboard. Swiftová si v neděli na pódium MGM Grand Arena v Las Vegas přišla pro celkem osm cen ze 12, na něž byla nominována v čele s oceněním za umělce roku a za své album Red. Úspěšný byl i mladičký kanadský zpěvák Justin Bieber, který získal tři ocenění včetně ceny za nejlepšího mužského interpreta.

Program cen Billboardu uváděl komik Tracy Morgan a otevřelo jej vystoupení zpěváka Bruna Marse. Bieber na jevišti vystoupil s písní Take You, kterou si od něj vyžádali jeho fanoušci na síti Twitter. Dostal také nově udělovanou cenu "milníku" za své "hudební inovace a vynalézavost". Madonna získala ocenění za nejlepší koncertní turné. Její MDNA Tour se loni stalo koncertní sérií s nejvyššími tržbami. Na 88 vyprodaných představeních vydělalo více než 305 milionů dolarů (6,2 miliardy Kč) a přitáhlo kolem 2,2 milionu lidí.

Nejlepší skupinou Billboard vyhlásil chlapeckou partu One Direction. Ti dostali také cenu pro nejlepšího nového umělce. První cenu za nejlepší digitální píseň si odnesla Carly Rae Jepsenová za song Call Me Maybe. Udělování cen završil směskou svých písní legendární Prince, jemuž bude příští měsíc 55 let. Prince převzal cenu "ikony" hudebního světa jako uznání jeho jedinečné dráhy a toho, čeho v hudbě dosáhl. (ČTK)

13:17
Koncert Pražského jara se dnes koná v Národním technickém muzeu

Koncert 68. ročníku festivalu Pražské jaro se dnes uskuteční v netradičních prostorách v Národním technickém muzeu v Praze. Mezi exponáty ve svých charakteristických hábitech vystoupí soubor Schola Gregoriana Pragensis pod uměleckým vedením Davida Ebena. Základem koncertu s názvem Člověk putující (Homo viator) budou gregoriánské chorály. Vystoupení Schola Gregoriana Pragensis bude kombinováno s mluvenými vstupy Ebenova bratra Marka. Koncert naváže na loňský ročník Pražského jara, kdy na stejném místě Agon Orchestra pod vedením Petra Kofroně připomněl 100. výročí narození a zároveň 20. výročí úmrtí průkopníka nové hudby a estetiky Johna Cage.

Zvolené téma cesty v případě letošního programu Člověk putující podle tvůrců vyjadřuje odvěkou proměnlivost lidské existence a hledání jejího směru a smyslu. Vedle středověké hudby během večera zazní verše Lawrence Ferlinghettiho a Vítězslava Nezvala nebo texty Antoine de Saint-Exupéryho a Pavla z Tarsu.

Letošní Pražské jaro 12. května ve Smetanově síni Obecního domu tradičně zahájil koncert s cyklem symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Přednesl ho Filharmonický orchestr francouzského rozhlasu pod vedením Petera Oundjiana. (ČTK)

14:05
Sedmdesátiny by oslavil král českého rokenrolu Miki Volek

Sedmdesáté narozeniny by v úterý 21. května oslavil nekorunovaný král českého rokenrolu zpěvák Miki Volek. Idol pražské mládeže šedesátých let proslul divokým stylem života, jehož součástí byly zejména prášky a alkohol.

Miki Volek (vlastní jménem Michael Volek) se narodil v Uherském Hradišti. Od roku 1961 zpíval ve skupině Crazy Boys a rychle se stal jedním z nejkontroverznějších zpěváků. Černošsky chraplavý hlas a pokřiky zpod charakteristických černých brýlí doprovázel spontánními pohybovými kreacemi a minulý režim tak pochopitelně Volka ignoroval. Konec jeho krátké zářivé kariéry učinil na konci 60. let odchod z Olympiku. K první samostatné dlouhohrající desce se Volek dostal až v roce 1984.

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let se mu rozpadlo manželství a potýkal se s chudobou. Zemřel na celkové vyčerpání organismu vyvolané dlouhodobým užívám alkoholu a prášků proti depresím. Jeho tělo bylo nalezeno 14. srpna 1996 v jeho žižkovském bytě. (ČTK)

15:56
Banderas si zahraje ve filmu o záchraně horníků z chilského dolu

Španělský herec Antonio Banderas si zahraje ve filmu podle příběhu 33 horníků, které před třemi lety uvěznil zával v chilském dole. Podle amerického listu Variety to dnes na filmovém festivalu ve francouzském Cannes oznámil producent Mike Medavoy. Natáčení snímku The 33 by mělo začít na podzim v Chile.

Banderas by měl ve snímku ztvárnit Maria Sepúlvedu, charismatického horníka s přezdívkou Super Mario. Kromě něj by se měl ve filmu objevit také americký herec Martin Sheen, známý na příklad z krimikomedie Chyť mě, když to dokážeš. Režisérkou bude mexická filmařka Patricia Riggenová, která má na kontě drama V neděli v deset.

Od důlního neštěstí v severním Chile uplynou v srpnu tři roky. Horníci tehdy po závalu zůstali v podzemí 69 dní. Drama skončilo 13. října 2010 vyvezením všech mužů na povrch. Vyproštění havířů z dolu San José celý svět sledoval doslova v přímém přenosu. Medavoy při přípravě filmu spolupracoval s horníky, záchranáři a jejich rodinami. (ČTK)

17:47
Ve vodárenské věži v Třeboni vznikla buddhistická galerie

V objektu třeboňské vodárenské věže vznikla Galerie mongolského buddhistického umění a ve vedlejší budově Asijské kulturní centrum. Galerie by provoz pro veřejnost měla zahájit v létě. Vodárenskou věž město pronajalo v roce 2005 na 50 let za symbolickou částku Milanu Klečkovi, který na vlastní náklady prostory zrekonstruoval. ČTK o tom informovala mluvčí třeboňského městského úřadu Jitka Bednářová.

Expozici galerie tvoří sbírka, kterou pomohli vytvořit zástupci největšího mongolského kláštera Gandantegčenlin hiid. Veřejnost si může prohlédnout prvky buddhistického umění v jednotlivých oblastech Asie jako Mongolsko, Tibet a Čína. Provozovatel počítá s tím, že se v prostorech také budou konat přednášky zaměřené na duchovní témata.

Podle Klečky by se galerie a Asijské kulturní centrum mohly stát buddhistickým střediskem pro celý region. "Objekt by měl být nositelem altruistických myšlenek, kterých je v každé společnosti tolik třeba," řekl Klečka. Vodárenská věž v Třeboni, která byla postavena v roce 1909, je replikou věže Jana Kotěry na pražské Zelené lišce. Stojí ve čtvrti Na Kopečku a po druhé světové válce byla vyřazena z provozu, když dosloužil dřevěný vodovod napojený na místní Zlatou stoku. (ČTK)

08:33
Janáčkova Sinfonietta zahájila v Ostravě Janáčkův máj

Janáčkova Sinfonietta, Koncert pro klavír a orchestr Ludwiga van Beethovena a Poema Arama Chačaturjana zahájili v pondělí večer před vyprodaným sálem ostravské auly Gong 38. ročník mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj. Jeho program nabídne několik českých či ostravských premiér. Například poprvé byla v Česku uvedena právě Poema rusko-arménského skladatele.

Festival letos připravil dvě desítky koncertů. Návštěvníky láká nejen na vážnou hudbu, ale i na jazz. Vyprodaný je už i závěrečný koncert, kde vystoupí Dagmar Pecková v doprovodu Symfonického orchestru hlavního města Prahy.

Rozpočet festivalu se pohybuje okolo 12 milionů korun. Nejdražší položkou v letošním programu bude premiérový společný projekt s drážďanským hudebním festivalem (Dresdner Musikfestspiele). Koncert je připraven na 25. května. Na oratorním večeru zazní Sen Gerontiův Edwarda Elgara. Na pódiu bude najednou více než 200 účinkujících. Zpívat bude 130 členů chlapeckého sboru Dresdner Kreuzchor, který má tradici dlouhou 700 let.

09:21
Pražské jaro nabídne The Tap Tap a Mahlerův komorní orchestr

V rámci 68. ročníku festivalu Pražské jaro dnes v pražském Mercedes Foru vystoupí kapela tělesně postižených hudebníků The Tap Tap pod vedením dirigenta Šimona Ornesta. Skupina studentů a absolventů pražského Jedličkova ústavu zahraje převážně skladby ze svého nového alba Moje volba. Jako host s The Tap Tap vystoupí nevidomí slovenský zpěvák Marian Bango v originálně zpracovaném úryvku z Prodané nevěsty.Pro festivalový program si novou aranži Smetanovy Vltavy připravil Miloš Vacík v aranži od Petra Wajsara. The TapTtap také doprovodí tři zrakově postižené zpěvačky v originální verzi Svatováclavského chorálu.

Před dalším dnešním koncertem, Mahlerova komorního orchestru v Rudolfinu, museli pořadatelé řešit nečekanou výměnu sólisty. Norský pianista Leif Ove Andsnes odřekl svou účast na koncertech 21. a 22. května kvůli předčasnému narození dvojčat. Nahradí ho Alexander Lonquich z Německa. Na programu Pražského jara je dnes také koncert Stamicova kvarteta a Pražského dechového kvintetu v Anežském klášteře.

Letošní Pražské jaro 12. května ve Smetanově síni Obecního domu tradičně zahájil koncert s cyklem Smetanových symfonických básní Má vlast v podání Filharmonického orchestru francouzského rozhlasu. (ČTK)

10:47
V USA jdou do dražby kalhoty Luka Skywalkera z Hvězdných válek

Až za 100.000 dolarů (více než dva miliony Kč) by se dnes mohly v americkém Los Angeles vydražit pískové kalhoty značky Levi's, které nosil herec Mark Hamill coby Luke Skywalker v prvním filmu ze slavné série Hvězdných válek. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na aukční síň.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje, natočené v roce 1977 v režii George Lucase, spustily nejen jednu z nejslavnějších a nejúspěšnějších filmových sérií na světě, ale odstartovaly například i kariéru mladého Harrisona Forda. Krátce po nich následovalo neméně populární pokračování Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980) a o tři roky později Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho.

Na přelomu století sklidil Lucas smíšené reakce, když sérii oživil trojicí dílů dějově předcházejících původní trilogii - Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999), Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002) a Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005). (ČTK)

12:02
Velký Gastby vévodí návštěvnost českých kin, přilákal 32 046 diváků

Do čela žebříčku návštěvnosti tuzemských kin se vzápětí po premiéře dostala nová verze románu Velký Gatsby s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. O víkendu přilákala 32.046 diváků, kteří v pokladnách nechali 4,6 milionu korun. Tento snímek odsunul na druhé místo dosud vedoucí akční podívanou Iron Man 3 s Robertem Downeym Jr. Ta si na své konto připsala dalších více než 18 tisíc diváků - dosud ji vidělo 210.434 lidí, tržby činí téměř 31 milionů korun.

Podle informací Unie filmových distributorů skončila na třetím místě pohádka Pavla Göbla Kovář z Podlesí, v níž titulní roli ztvárnil Bolek Polívka. Za ní je páté pokračování parodické série Scary Movie, která tentokrát cituje hororová díla typu Paranormal Activity či oscarovou Černou labuť nebo poslední Planetu opic. První pětici uzavírá akční sci-fi Nevědomí s Tomem Cruisem, Olgou Kurylenkovou a Morganem Freemanem v hlavních rolích.

Z domácí tvorby skončil animovaný Čtyřlístek ve službách krále jedenáctý a Troškovy Babovřesky hned za ním. (ČTK)

13:05
Festival Český Krumlov z finančních důvodů zrušil dva koncerty

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který je plánován na 19. července až 17. srpna, musel z finančních důvodů zrušit dva koncerty. Neuskuteční se vystoupení amerického jazzového sexteta Take 6 naplánované na 3. srpna, které nahradí tuzemští jazzoví hudebníci, a ruského houslisty Maxima Vengerova. Ten měl vystoupit na závěrečném koncertu 17. srpna. Zatím není jasné, kdo ho nahradí. Novináře o tom dnes informoval prezident festivalu Jaromír Boháč.

Rozpočet festivalu byl plánován na 44,7 milionu korun, letos se ocitl zcela bez státní podpory. "V současné době zásadně nevíme dvě věci - ministerstvo kultury oproti loňsku prý nedá nic a Jihočeský kraj bude o svém příspěvku festivalu ještě rozhodovat. Proto jsme museli sáhnout ke změnám," řekl ČTK Boháč.

V loňském roce měl festival rozpočet přibližně stejný, skončil ve ztrátě 1,2 milionu korun kvůli produkci opery Komedianti s José Curou, na kterou se neprodalo 30 procent vstupenek. (ČTK)

14:27
Novým ředitelem pražského Divadla pod Palmovkou je režisér Lang

Novým ředitelem libeňského Divadla pod Palmovkou bude režisér Michal Lang. Rozhodli o tom na svém dnešním jednání radní hlavního města, kteří tak potvrdili rozhodnutí výběrové komise. ČTK to potvrdila mluvčí magistrátu Tereza Králová. "Na základě výsledků výběrového řízení komise rady hlavního města doporučila nadpoloviční většinou hlasů jmenovat do funkce ředitele Michala Langa," píše se v dokumentu, který radní projednali.

Lang nastoupí na místo ředitele 1. září 2013 a vystřídá ve funkci Petra Kracika. Do výběrového řízení se přihlásilo celkem sedm uchazečů. Kromě Langa a Kracika se přihlásil rovněž herec Josef Hervert a herec Divadla Na zábradlí Miloslav Mejzlík. Přihlásila se i bývalá ředitelka děčínského divadla Janeta Benešová.

Lang (1964) se kromě divadelní režie věnuje i psaní her a skládání hudby. V minulosti působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, v pražském Činoherním klubu, v Divadelním sdružení CD 94 nebo v libereckém Divadle F. X. Šaldy. (ČTK)

16:29
Před 200 lety se narodil hudební skladatel Richard Wagner

Před 200 lety, 22. května 1813, se narodil německý hudební skladatel, představitel hudebního romantismu, Richard Wagner. Mezi jeho nejznámější díla patří opery Bludný Holanďan, Tristan a Isolda nebo Prsten Nibelungův.

Wagner se narodil v Lipsku, ale mnoho let prožil mimo rodné Německo. Nejvíce času strávil ve Švýcarsku, kde pobýval po roce 1848. Několikrát také navštívil Prahu. Ke všem svým operám si sám napsal libreta. Wagner ve svém díle propagoval také antisemitismus, jeho obdivovatelem byl nacistický vůdce Adolf Hitler, který se snažil jeho hudbu využít ve svůj prospěch. Richard Wagner zemřel 13. února 1883. (ČTK)

17:57
Zemřel český výtvarník Mirek Smíšek, podílel se na Pánovi prstenů

Ve věku 88 let zemřel v neděli na Novém Zélandu výtvarník českého původu Mirek Smíšek. ČTK to dnes řekl bývalý velvyslanec v Austrálii Juraj Chmiel, který se s umělcem osobně znal. Hlavní Smíškovou doménou byla keramika a porcelán se solnou glazurou. Svými keramickými výtvory se mimo jiné podílel na tvorbě filmové trilogie Pán prstenů.

Chmiel připomněl, že Mirek Smíšek patřil k nejvýraznějším českým krajanům. Narodil se v roce 1925 v Československu, jako student gymnázia se za druhé světové války účastnil protinacistického odboje a byl zatčen. Po únoru 1948 se rozhodl emigrovat. V Austrálii se začal zabývat keramikou, studoval ji jak v Austrálii, tak v Británii a Japonsku. Dostal nabídku šéfa cihelny na Novém Zélandu a stal se z něj první keramik - umělec na Novém Zélandě, uvedl Chmiel. Smíšek vystavoval na mnoha místech na světě a získal četná ocenění, v roce 2011 Gratias Agit od českého ministerstva zahraniční.

Na začátku třetího tisíciletí si ho vybral režisér Peter Jackson, který na Novém Zélandu točil svou adaptaci slavné románové trilogie Pán prstenů. Pro filmaře Smíšek vyráběl keramiku, která by odpovídala duchu fantastického prostředí, v němž se trilogie odehrává. Za osm měsíců společně se svou manželkou vytvořil přibližně 700 předmětů. Když ve filmu Frodo Pytlík bere do ruky pohár, talíř, džbán nebo mísu, je jejich autorem český keramik Mirek Smíšek. Veřejné rozloučení s Mirkem Smíškem a připomenutí jeho práce se bude konat v poslední den jeho výstavy 60 Years 60 Pots ve Wellingtonu v neděli 9. června. (ČTK)

07:29
Depardieu začal točit thriller v Grozném, zastal se Čečenců

Francouzský herec Gérard Depardieu, který se letos stal ruským občanem, začal dnes v čečenské metropoli Grozném natáčet nový film ve francouzsko-britsko-ruské koprodukci. V thrilleru s názvem Tyrkys ztvární hlavního hrdinu, čečenského muže pronásledujícího vraha svého syna. Na tiskové konferenci u příležitosti zahájení natáčení se vyjádřil i k nedávným útokům v Bostonu, které spáchali bratři Carnajevové čečenského původu. Podle herce za tento zločin Čečensko nenese zodpovědnost, protože oba útočníci vyrůstali v USA.

"Byl jsem ve Spojených státech, když k teroristickému útoku v Bostonu došlo. Souhlasím s Ramzanem Kadyrovem, který říká, že bratři Carnajevové mají čečenské příjmení, ale jejich výchova je americká," prohlásil Depardieu. "Vy, Čečenci, za to nenesete žádnou zodpovědnost," dodal čtyřiašedesátiletý herec. Depardieu se s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem, který je kritizován kvůli rozsáhlému porušování lidských práv, přátelí. Dostal od něj například luxusní apartmán v čečenské metropoli Grozném. V únoru Kadyrovovi slíbil, že natočí film o Čečensku a své slovo nyní plní. Jeho partnerkou v hlavní ženské roli bude sedmačtyřicetiletá britská herečka Elizabeth Hurleyová.

Depardieu získal ruský pas osobně od prezidenta Vladimira Putina poté, co se ve Francii dostal do sporu s nejvyššími vládními představiteli kvůli vysokému zdaňování bohatých Francouzů. Zatímco pro Rusko je hercova volba oceněním, ve Francii si poněkud výstřední umělec vysloužil spíše posměch. (ČTK)

08:40
Na aukci čínského umění se prodal obraz Vadnoucí lotosy a vážka za 8,7 milionu

Za 8,7 milionu korun se v úterý na aukci čínského umění a starožitností prodal obraz Vadnoucí lotosy a vážka mistra tušové malby 20. století Čchi Paj-š'. Jde o rekordní cenu za dílo tohoto autora v ČR. Kupec za něj dal s přirážkou 10,79 milionu. Dosud nejdráže prodaný obraz autora Glycína a včelky byl prodán loni v prosinci za 7,5 milionu a kupec za něj dal s přirážkou 9,3 milionu. ČTK to řekl majitel Galerie Arcimboldo Oldřich Hejtmánek. Jeho aukční síň se jako jediná v ČR specializuje na asijské umění.Z nabídky 146 položek za celkovou vyvolávací cenu 23 milionů korun se prodalo 52 procent celkem za 56,87 milionu korun, upřesnil.

Na 5,8 milionu korun bez přirážky se vyšplhala cena obrazu Běžící kůň od Sü Pej-Chunga, který byl nabízen za 3,2 milionu. Autor dokázal spojit čínský tradiční způsob malby s technicky dokonalou kresbou typickou pro evropské malířství. Největší nárůst oproti vyvolávací ceně, která činila 7000 korun, zaznamenal Soukromý dopis Liou Pchu-Šuovi od téhož autora. Prodal se za 430.000 korun, s přirážkou přesáhla cena půl milionu.

K nejvýznamnějším položkám aukce patřila vedle děl Sü Pej-chunga také díla Li Kche-žana a Čchi Paj-š'e, jehož obrazy dosahují na tuzemských aukcích milionových hodnot, v desítce nejdražších děl uplynulého roku měl dva.Vedle Vadnoucích lotosů a vážky se nabízely i další jeho obrazy, například Tykve a hmyz s vyvolávací cenou 2,4 milionu, Šest krevet s vyvolávací cenou 1,9 milionu a Svlačce s vyvolávací cenou 1,4 milionu. (ČTK)

10:02
Jindřich Štreit vystavuje snímky z Vítkova, které pořizoval dva roky

Tři desítky černobílých fotografií Jindřicha Štreita z cyklu Lidé Vítkovska se od úterý představují v Café-baru Platýz v Praze. Zachycují každodenní život v tomto severomoravském městě a budou tu vystaveny do září. Výstava od roku 2010 putuje po Česku, byla i na Slovensku a v Polsku."Ten kraj je opravdu mimořádně krásný. Přitom se o něm a událostech v něm mluví většinou negativně. Podobné problémy jsou přitom i jinde. Až jsem se divil, kolik kulturních akcí se tam děje. Proto vznikla tato expozice," řekl Štreit na vernisáži.

Štreit své snímky pořizoval ve Vítkově dva roky. Nejde o izolované portréty, jsou na nich lidé v konkrétních situacích a na konkrétních místech. Například člověk, snažící se rozepjatýma rukama "zastavit" les na postranní čáře, aby nevtrhl na silnici a nestal se obětí zběsilé civilizace. Nebo člověk, kříž a dva stromy jako tichá rovnováha světa, spatřená za zády místního plechového Krista. Člověk a kůň, každý na jedné straně mříže, aniž by bylo jasné, ze které strany začíná klec a ze které svoboda. Chlapec přitisknutý tváří k břichu matky a ocitající se tak ve zcela opačném směru, než kterým hledí všichni ostatní.

Štreit je jedním z nejvýznamnějších českých sociálně-dokumentárních fotografů. Oceňováno je především jeho zobrazování vesnice, soukromí a mezilidských vztahů. V posledních letech pracuje na několika dokumentárních cyklech v zahraničí a pravidelně se vrací do vesnic Bruntálska a Olomoucka. Realizuje také řadu tematicky zaměřených souborů a v Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě se podílí na vedení studentských projektů. (ČTK)

11:23
V čele tuzemské hitparády zůstává nové album Tří sester

V čele tuzemské hitparády zůstává druhý týden nové album Tří sester s názvem Líná hudba holý neštěstí. V první desítce jsou tři novinky - na druhém místě je album Recto Verso francouzské zpěvačky Zaz, na sedmém Laurie Hugh alias Doktor House s nahrávkou Didn´t It Rain a na devátém kapela Doctor P.P. s deskou Zdravý doktor. Údaje zveřejnila na svém webu česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI).

Na třetím místě se umístila kapela Kryštof s albem Inzerát, které je díky prodejům trojnásobně platinové. V ČR se platinová deska uděluje za 6000 prodaných alb. Čtvrté místo obhájila zpěvačka Pink s albem Truth About Love, která se nedávno představila v pátek v pražské O2 areně. Na páté místo z osmého postoupila Lucie Vondráčkové s albem Oheň. Na šestém místě zůstává kapela Divokej Bill s nahrávkou s názvem 15. Osmé místo patří albu britské hardrockové skupiny Deep Purple s názvem Now What?!, první studiové desce této legendární skupiny od roku 2005. Desítku nejprodávanějších desek uzavírá deska Delta Machine od Depeche Mode

Mezi dvaceti nejprodávanějšími alby z tuzemské produkce ještě skončili Tomáš Klus s nahrávkou Racek, Vojtěch Dyk a big band B Side Band, kompilace kapely Katapult 50 let hraju rock, Jaromír Nohavica s albem Tak mě tu máš, skupina Citron s reedicí nahrávky Radegast a Aleš Brichta s albem Údolí sviní. (ČTK)

13:46
Osmdesáté narozeniny slaví americká herečka Joan Collinsová

Osmdesátku oslaví ve čtvrtek 23. května americká herečka britského původu Joan Collinsová. Proslavila se především díky roli mrchy Alexis ve slavném americkém seriálu 80. let Dynastie.

Collinsová se narodila v Londýně, kde vystudovala Královskou akademii dramatického umění. V polovině padesátých let se prosadila v Hollywoodu, kde hrála například ve filmech Země faraonů (1955), Ostrov na slunci (1957) nebo ve westernu Drzá čela (1958).

Díky seriálu Dynastie, kde ztvárnila proradnou mrchu Alexis, se Collinsová stala jednou z nejlépe placených televizních hereček osmdesátých let. V roce 1997 byla královnou Alžbětou II. povýšena do šlechtického stavu za zásluhy. Je pětkrát vdaná. (ČTK)

15:52
Brožíkův obraz vydražili v Londýně za nejnižší odhad 922 000 Kč

Na aukci v Londýně se dnes prodal obraz českého malíře Václava Brožíka (1851-1901) za 30.000 liber (zhruba 922.000 korun). Odhadní cena plátna s popiskem A refreshing drink (osvěžující doušek) byla přitom 30.000 až 50.000 liber (1,5 milionu korun). Prodej se uskutečnil v rámci dražby umění 19. století v aukční síni Christie's, která o vydražení Brožíkova obrazu informovala na svém webu.

V Londýně nabízený obraz s dívkou nabírající do misky pramenitou vodu nepatří podle odborných webů k neslavnějším Brožíkovým dílům. Mezi ty se řadí Eva z Lobkovic u svého otce v žaláři (1871), Svatební průvod královny Kunhuty (1872), Messalina (1876), Zvonice ve Vilamé v Bretani (1893) či Kryštof Kolumbus na dvoře španělském (1885). Ředitelka sbírky umění 19. století Národní galerie v Praze Šárka Leubnerová ČTK řekla, že ani u nás není toto plátno známé, a tedy nemá ani český název. Národní galerie nemá podle ní o tomto díle žádné informace ani potřebné podklady k jakémukoliv posouzení.

Brožíkovo dílo je podle webu Společnosti malíře Václava Brožíka rozptýleno v soukromých i galerijních sbírkách v Evropě, USA i v ČR. Nejucelenější sbírky v Česku vlastní Národní galerie, Galerie hlavního města Prahy a Západočeská galerie v Plzni. Brožíkovy obrazy můžeme především vidět v expozici zámku v Troji, ve Veletržním paláci v Praze a na Staroměstské radnici v Praze. Díla českých malířů se nejlépe prodávají v České republice. Ani tak slavný malíř, jako je František Kupka, se neprodal v zahraničí za vyšší cenu než v Česku. (ČTK)

08:09
Redford má za sebou jedno ze svých nejobtížnějších natáčení

Americký herec Robert Redford tvrdí, že při natáčení svého zatím posledního filmu All Is Lost (Všechno je ztraceno) si sáhl na dno fyzických sil. Šestasedmdesátiletý herec se při uvedení filmu na mezinárodním festivalu v Cannes přiznal, že šlo o jednu z největších hereckých výzev jeho kariéry. Nesoutěžní film režiséra J.C. Chandora je o trosečníkovi.

"Ten film byl fyzicky drsný," řekl podle agentury DPA slavný herec a režisér. Kdyby to prý věděl předem, možná by si účinkování ve snímku rozmyslel. Ale uprostřed natáčení už nebylo návratu, poznamenal Redford. Při natáčení zašel až na hranice svých fyzických možností, ale také si byl jistý, že výzvu zvládne, zdůraznil herec.

V Cannes se však dnes nejvíc hovořilo o soutěžním snímku Jen Bůh odpouští. Film dánského režiséra Nicolase Windinga Refna podle agentury Reuters rozdělil festivalové publikum kvůli explicitnímu znázorňování násilí v prostředí podsvětí a rváčských klubů Bangkoku. Šestašedesátý ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes potrvá do neděle. (ČTK)

09:17
Na Pražském jaru zahrají symfonici z Tokia se sólistkou Šodžiovou

V Obecním domě se dnes v rámci 68. ročníku festivalu Pražské jaro uskuteční vyprodaný koncert Tokijského metropolitního symfonického orchestru se sólistkou Sajakou Šodžiovou. Orchestr, který povede Kazuhiro Koizumi, nabídne díla Kosaku Yamady, Petra Iljiče Čajkovského a Antonína Dvořáka.

Tokijský metropolitní symfonický orchestr vděčí za svůj vznik v roce 1965 o rok dříve konaným Letním olympijským hrám v Tokiu, při jejichž příležitosti se zformoval. V 80. letech byl jeho oficiálním hostujícím dirigentem Zdeněk Košler, nyní je hlavním hostujícím dirigentem Jakub Hrůša. Houslistka Sajaka Šodžiová, vítězka Paganiniho soutěži v Janově roku 1999, se již dvakrát představila v Praze jako sólistka romantických houslových koncertů.

V Anežském klášteře dnes Pražské jaro uvede vítězku loňské soutěže Pražského jara v oboru cembalo Alexandru Něpomňaščou. Pocta Benu Blachutovi k jeho nedožitým stým narozeninám bude vzdána v Rudolfinu. Árie, dueta a orchestrální části z oper zazní v podání Pražské komorní filharmonie. Ve Státní opeře uvede Opera Národního divadla jako součást festivalu Stravinského melodramu Persefona za účasti Soni Červené a tenoristy Philippa Do. (ČTK)

09:58
V Divadle Broadway bude mít premiéru muzikál Casanova

V pražském Divadle Broadway bude dnes mít premiéru komediálně laděný muzikál Casanova autorů Zdeňka Bartáka a Petra Markova. Z původního obsazení muzikálu, které odehrálo v létě na Hluboké dvě desítky představení, se v režii Filipa Renče představí také Dita Hořínková v roli Karolíny z Dubna. Tvůrčí tým dále do role Casanovy v nejlepších letech obsadil Josefa Vojtka. Jako hrabě Josef Emanuel z Valdštejna se představí Marian Vojtko a v roli Lízy Zuzana Benešová.

Hudebník Barták, který se s textařem Markovem podílel mimo jiné na úspěšném muzikálu Baron Prášil, který se do repertoáru Divadla Broadway vrátí příští sezonu, uvedl, že Casanovu nechtějí znázornit jenom jako prostopášníka. Věnují pozornost také jeho roli filozofa, který se vedle milostných eskapád proslavil jako autor knihy Historie mého života (Storia della mia vita).

Příběh se odehrává na konci 18. století na sklonku života Casanovy, kdy působil jako knihovník na Duchcově. Dopisoval si tam odtud o politice a filozofii s největšími osobnostmi své doby, jakými byli například Voltaire, Jean-Jacques Rousseau, carevna Kateřina Veliká a další. Autoři muzikálu Casanovu vidí především jako galantního muže ze staré školy, který ženy nevyužíval pouze pro svou rozkoš, ale spíš jako mecenášky, přímluvkyně, a často dokonce jako zdroj cenných informací, ze kterých těžil jako diplomat a špión. (ČTK)

11:24
Fidlovačka uvede muzikál Nevěsta podle Hoffmeisterovy hry

Pražské Divadlo na Fidlovačce uvede dnes večer premiéru muzikálu Nevěsta, který napsali pro tuto nuselskou scénu Radek Balaš a Ondřej Brousek podle stejnojmenné hry Adolfa Hoffmeistera. Režisérem byl Pavel Šimák, hlavní role ztvární Lukáš Rous a Marta Sovová. Nevěsta je příběhem o velké lásce a závratném dědictví, jemuž se do cesty postaví zdánlivě malá podmínka, která se ovšem ukáže téměř nesplnitelnou. Hlavní hrdina je vystaven zkoušce doslova ďábelské a pokušení v podobě úspěchu, peněz a krásných žen prověří sílu jeho lásky.

Původně šlo o hříčku, která vznikla snad jako ozvěna úspěchu a stylu Vest pocket revue Voskovce a Wericha. Vytvořil ji jejich generační souputník a příležitostný spoluautor Adolf Hoffmeister (1902-1973). Autoři podtrhli poetické kvality původní hry a rozvíjeli je jako specifickou kvalitu díla, které je faustovské i fantaskní. Proti tomu ponechali stranou dobový satirický rozměr textu. Svéráznou úpravou pak svoji hru umístili do 30. let minulého století, tedy do zlaté éry muzikálu.

Na jevišti se dále objeví Denny Ratajský, Petr Batěk, Dan Rous a další desítka členů Fidlovačky. Náročnou choreografii vytvořil Pavel Strouhal, který pracoval pro Hudební divadlo Karlín a jako choreograf je podepsán pod mnoha muzikály, které v tomto žánru patří ke klasice (např. Cats, West Side Story, Chicago, Nine). (ČTK)

12:04
Bývalý prezident Klaus zahájí Jazzová KLAUSuru

Bývalý prezident Václav Klaus dnes večer v Praze zahájí první koncert cyklu Jazzová KLAUSura. Na koncertu, který se uskuteční ve Smetanově sále Autoklubu ČR, vystoupí saxofonista Lew Tabackin a Emil Viklický Trio. Cyklus navazuje na tradici jazzových večerů na Pražském hradě, kterou Klaus založil v době svého působení ve funkci hlavy státu.

Americký tenorsaxofonista a flétnista Lew Tabackin je držitelem mnoha prestižních ocenění. Třiasedmdesátiletý hudebník se proslavil hraním v malých combech i velkých big bandech. Prosadil se svým konceptem jazzového tria bez klavíru. Klaus se s ním podle svých slov seznámil asi před devíti lety v Torontu, kde ho slyšel hrát v tamním jazzovém klubu, a v roce 2009 ho pozval na Jazz na Hradě.

Častým účastníkem jazzových akcí bývalého prezidenta byl také pianista Emil Viklický, který bude dalším hostem dnešního koncertu. Klaus v rámci akcí Jazz na Hradě uspořádal od roku 2004 celkem devadesát jazzových večerů, vystoupila na nich řada slavných zahraničních i českých hudebníků. (ČTK)

12:40
Projekt 100 obohatí restaurovaný snímek Big Lebowski

V pražském Bio Oko bude mít dnes večer premiéru digitálně upravený americko-britský film Big Lebowski. Restaurovaná verze přijde do distribuce v rámci pokračujícího Projektu 100, jehož organizátorem je Asociace českých filmových klubů. Ta se nyní každoročně zaměřuje jen na čtyři tituly, restaurované v digitální podobě.

Prvním byl koncem ledna nejslavnější portrét hollywoodské továrny na slávu, jak ho ve snímku Sunset Blvd. v roce 1950 zachytil americký režisér Billy Wilder. V době vzniku získal tři Oscary a tři Zlaté glóby. O dva měsíce později měl obnovenou distribuční premiéru western Sergia Leoneho z roku 1968 Tenkrát na Západě. Big Lebowski je třetím v této řadě; bratři Ethan a Joel Coenovi ho natočili před 15 lety. Před kamerou se objevili Jeff Bridges, John Goodman, Steve Buscemi, David Huddlestone, Philip Seymour Hoffman, Julianne Mooreová, Tara Reidová, Peter Stormare a John Turturro.

Posledním příspěvkem Projektu 100 bude zrestaurovaná kopie filmu režiséra Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci, mapujícího poválečný vývoj v moravské vesnici. Premiéru bude mít na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, ovšem oficiální uvedení chystá na přelom června a července Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. (ČTK)

13:55
V Brně připravují netradičně pojatou inscenaci opery Hubička

Netradiční inscenaci opery Bedřicha Smetany Hubička připravují na začátek června divadelníci z brněnské operní dílny VCHOD. Pojmou ji jako intimní příběh hledání nešťastně ztracené lásky, svázané dobovými zvyklostmi a rituály. Čtyři představení se uskuteční od 3. do 6. června v Divadle na Orlí, kde se nedávno hrála také studentská "komiksová" verze Smetanovy Prodané nevěsty.

Podle režiséra Tomáše Studeného Hubička není jen prostonárodní veselohrou a lze v ní nalézt výpověď o nejintimnějších stránkách lidských vztahů, plnou skutečného citu a lidskosti. "Opera sama není ani anekdotou, ani barvotiskovým obrázkem z českého venkova, ale plnokrevným hudebním dramatem," uvedl Studený.

Středobodem inscenace je herec-zpěvák v téměř prázdném symbolickém prostoru. "Všichni účinkující jsou na scéně nepřetržitě přítomni, ačkoli v určitých chvílích do děje přímo nezasahují," uvedl scénograf Tomáš Pilař. Tvůrci usilují o hereckou přesvědčivost a maximální přiblížení prostoru diváků a herecké akce, čemuž přizpůsobí také atypické rozestavění sedadel. Smetanovy melodie zazní bez sboru a s klavírním doprovodem. V hlavních rolích účinkují Lucie Kašpárková a Lukáš Hacek. (ČTK)

15:26
Ve Francii zemřel veterán šansonu Georges Moustaki

Francouzský veterán šansonu, zpěvák a skladatel Georges Moustaki zemřel dnes v jihofrancouzském městě Nice, bylo mu 79 let. Informovala o tom agentura AFP.

Za své vzory považoval především legendární francouzskou šansoniérku Edith Piaf, stal se také jedním z jejích četných milenců. Pro Piaf napsal mimo jiné text známé písně Milord.

Moustaki se narodil v roce 1934 v egyptské Alexandrii, vyrůstal ale v multikulturní rodině. V Paříži žil od 50. let. Je autorem slavných textů, jako jsou Sarah, Joseph nebo Ma liberté. (ČTK)

18:29
Hostem karlovarského festivalu bude režisér Jerry Schatzberg

Hostem MFF v Karlových Varech, jehož 48. ročník se uskuteční od 29. června do 7. července, bude i držitel Zlaté palmy z Cannes za snímek Strašák Jerry Schatzberg. Uvede tu tři své rané snímky, oznámila dnes přehlídka na svých internetových stránkách.

Mezi talentovanými filmaři, kteří se v 70. letech postarali o renesanci amerického filmu, zastával Jerry Schatzberg výjimečné postavení. Jako režisér debutoval až ve svých 33 letech. Prostředí, které ho formovalo, nemělo nic společného s Italoameričany typu Francise Forda Coppoly, Martina Scorseseho či Michaela Cimina. Schatzberg nebyl ani zázračným dítětem posedlým technologiemi a diváckým úspěchem jako George Lucas či Steven Spielberg. Měl za sebou letitou kariéru úspěšného, vysoce ceněného fotografa, který v 60. letech spolupracoval s prestižními periodiky Vogue, Esquire, Glamour a Life. Na konto si připsal módní fotografie i portréty celebrit (mimo jiné Jimi Hendrix, Catherine Deneuveová, Miloš Forman, Andy Warhol). Jeho fotka na obal Dylanova alba Blonde on Blonde získala kultovní pověst.

Intimní a intenzivní charakter Schatzbergových fotografií, balancující mezi opravdovostí okamžiku a rafinovanou koncepcí, pronikl i do jeho filmů. Do raného portfolia "Nového Hollywoodu" se obtiskl třemi snímky, charakterizujícími jak společenskou situaci přelomu 60. a 70. let, tak stylotvorné proměny inspirované nejrůznějšími, domácími i evropskými vlivy. Psychologický příběh bývalé modelky Žena s tajenkou (1970), drogové drama Panika v Needle Parku a tragikomedie Strašák z roku 1973 představují intimnější variantu buřičských postojů Roberta Altmana, Hala Ashbyho nebo Arthura Penna. V centru Schatzbergovy pozornosti se ocitají ztracené, zraněné postavy bojující o přežití, jejichž odcizení odráží společenskou deziluzi jisté části Ameriky, znechucené znovuzvolením prezidenta Nixona a pokračující válkou ve Vietnamu.

Politické téma zaznělo zřetelněji v pozdějších Schatzbergových filmech Svedení Joea Tynana či Znovu na cestě, které se setkaly s dobrým kritickým ohlasem. Na výsluní pozornosti se vrátil dramatem Reunion (1989). Potřebu přehodnotit jeho historický význam charakterizuje i nedávné úspěšné uvedení restaurované verze jeho debutu Žena s tajenkou, který s filmy Panika v Needle Parku a Strašák režisér osobně uvede ve Varech. (ČTK)

07:11
První výtvarní kritici dnes dostanou Cenu Věry Jirousové

V centru současného umění MeetFactory budou dnes odpoledne vyhlášeni první vítězové nové ceny pro kritiky výtvarného umění. Letos založená ceny nese jméno po Věře Jirousové, básnířce a historičce umění, která zemřela před dvěma lety ve věku 67 let. Ambicí Ceny Věry Jirousové je podpora začínajících autorů při hledání prvních příležitostí pro publikování textů.

Cenu vyhlašují MeetFactory a INI Gallery ve spolupráci s Českými centry, iniciátorem projektu je umělec a kurátor Dušan Zahoranský. V porotě s ním zasedli Marek Pokorný, Ladislav Kesner mladší, Sláva Sobotovičová a Vilma Anýžová, ředitelka Českých center. "Podchycení talentu mladých teoretiků a nezávislých kurátorů vidím jako nosné pro další rozvoj tohoto oboru," říká Anýžová.

Cena je ve dvou kategoriích určená pro začínající a již etablované kritiky. Historička umění Jirousová své reflexe současného umění publikovala v mnoha časopisech a denících. Před rokem 1989 byla součástí českého undergroundu a opozičních kruhů. Mezi její blízké přátele patřili členové skupiny The Plastic People of the Universe, kterým napsala několik textů písní. Jako signatářka Charty 77 musela v normalizační době publikovat v samizdatových sbornících a několik let žila v ústraní na venkově. Od 90. let působila v několika institucích a redakcích, připravila řadu významných výstav, katalogů a publikací. (čtk)

08:47
Český rozhlas hostí další Mezinárodní tribunu skladatelů

Letošní 60. ročník Mezinárodní tribuny skladatelů se bude konat ve dnech 28. až 31. května ve Studiu A v pražském Karlíně. Setkání rozhlasových tvůrců, dramaturgů, producentů a skladatelů věnujících se soudobé hudbě pořádá Mezinárodní hudební rada a jeho cílem je výměna a vysílání nahrávek děl vzniklých během posledních pěti let. Český (dříve Československý) rozhlas se akce účastní od 60. let minulého století. Informoval o tom Jakub Čížek z Českého rozhlasu.

Na Mezinárodní tribunu skladatelů se sjede na 30 delegátů z Evropy, Austrálie, Dálného východu i Latinské Ameriky. "Jedná se o unikátní akci, která díky rozhlasovému vysílání umožňuje šíření nejnovějších hudebních děl do celého světa," uvedla generální tajemnice Mezinárodní hudební rady Silja Fischer.

Výjimečná akce probíhá jako soutěž mezi nahrávkami, které jednotlivé rozhlasové organizace nominují. Z hlasování vzejde vítěz hlavní kategorie pro skladatele bez věkového omezení a vítězná nahrávka autora do třiceti let. V minulosti Český rozhlas zaznamenal úspěch, když vyhrála díla Jana Kapra nebo Luboše Fišera a skladby Ondřeje Adámka a Miroslava Srnky se dočkaly desítek odvysílání zahraničními rozhlasy. Letos budou Český rozhlas reprezentovat nahrávky Tria Luboše Mrkvičky, skladatele působícího na Hudební akademii múzických umění v Praze a pražské pobočce Newyorské univerzity, a Entropic Symphony Petra Cíglera, který skloubil hudbu s dráhou vědce.

Pořádající země má možnost představit zajímavé projekty a osobnosti domácí scény soudobé hudby. 29. května tak vystoupí Petr Bakla, umělecký ředitel mezinárodního festivalu soudobé hudby Contempuls, jehož koncerty v Holešovickém prostoru La Fabrika Český rozhlas natáčí a nabízí v rámci programové nabídky Evropské vysílací unie (EBU). Hostem každoročního rozhovoru se skladatelem pořádající země, bude Kryštof Mařatka, jehož hodinová kompozice Vábení zazněla na letošním ročníku festivalu Pražské jaro v podání Sboru a Filharmonického orchestru francouzského rozhlasu.

Výsledky soutěže budou oznámeny na tiskové konferenci, která se bude konat 30. května v prostorách Českého rozhlasu. (čtk)

12:13
Režisér Mohammad Rasoulof přivezl do Cannes tajně natočený film

Íránský režisér Mohammad Rasoulof, který byl před třemi lety ve své vlasti odsouzen do vězení za údajnou protivládní propagandu, představí dnes na festivalu v Cannes film Rukopisy nehoří, který tajně natočil v Íránu.

Rasoulof byl v prosinci 2010 v Íránu odsouzen k šesti letům vězení a na dvacet let mu bylo zákazáno točit filmy a vycestovat do zahraničí. Stejný trest stihl i jeho známého krajana a kolegu Džafara Panahího. Oba byli po odvolání podmínečně propuštěni na svobodu.

13:18
Národní divadlo chystá závěr sezony derniéry tří inscenací

Opera Národního divadla chystá na závěr sezony 2012/2013 derniéry tří inscenací. Hoffmannovy povídky od Jacquese Offenbacha uvede ND naposledy ve středu 29. května, operu Clauda Debussyho Pelleas a Melisanda 17. června a divadelně působivé zpracování soudního procesu s Miladou Horákovou Zítra se bude... mohou diváci navštívit ještě 18. června. Za ND o tom informoval Petr Kozlíček.

Nové nastudování Hoffmannových povídek od německého skladatele Jacquese Offenbacha v režii Ondřeje Havelky mělo premiéru v březnu 2010 a na scéně ND se představilo ve 27 představeních. V hlavní roli E.T.A. Hoffmanna alternoval belgický tenorista Marc Laho se stálým hostem opery ND Valentinem Prolatem z Ruska. Poslední Offenbachovo dílo je bizarní svým obsahem i vznikem. Autor zhudebnil tři povídky německého fantasty a univerzálního umělce E.T.A. Hoffmanna, který je také ústřední postavou všech fantasmagorických příběhů, v nichž hledá, nalézá a vzápětí ztrácí vysněný a velmi nejistý obraz ideální ženy.

Poslední uvedení čeká také operu Clauda Debussyho Pelleas a Melisanda, kterou Opera ND loni v září oslavila 150. výročí autorova narození. Inscenaci v režii bývalého uměleckého šéfa Opery ND Rocca a v hudebním nastudování Jean-Luca Tingauda uvedou na jevišti ND naposledy 17. června v titulních rolích s Philippem Do a Veronikou Hajnovou. Světovou premiéru mělo dílo v roce 1902 v Komické opeře v Paříži. Opera se stala milníkem v dějinách tohoto žánru, ovlivnila řadu skladatelů 20. století.

Třetím titulem, který se po prázdninách na své jeviště již nevrátí, je mnoha cenami ověnčená opera Aleše Březiny Zítra se bude..., kterou na scéně Divadla Kolowrat nahradí v příští sezoně nové dílo stejného autora s názvem Toufar. V hlavních rolích se při derniéře představí Jan Mikušek a Soňa Červená, která v roce 2008 za tuto inscenaci získala Cenu Alfréda Radoka v kategorii Ženský herecký výkon. (čtk)

15:02
Režisér Vojtěch Jasný v Brně převzal čestný doktorát

Filmový a divadelní režisér, scenárista a kameraman Vojtěch Jasný dnes v Brně převzal čestný titul doktora dramatických umění. Udělila mu jej Janáčkova akademie múzických umění. "Snad mi bude dopřáno, abych ještě něčím přispěl k rozvoji filmového umění a života," řekl v projevu Jasný, jemuž je 87 let. K jeho plánům patří dlouhodobě avizovaný filmový příběh z Terezína.

Filmový historik Jiří Voráč v pochvalné řeči zdůraznil jednak umělecké kvality Jasného děl, jednak jeho vytrvalost a schopnost realizovat své záměry v různých zemích a různých podmínkách filmového průmyslu. "Natočil přes 50 filmů, vedle Československa také v Číně, Rakousku, Německu, Izraeli, Francii, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Finsku, Kanadě a v USA," uvedl Voráč.

Jasný se narodil v roce 1925 v Kelči na Vsetínsku. Po druhé světové válce vystudoval FAMU a nastoupil dráhu filmového režiséra. Jeho kariéra je odrazem peripetií českého umění v druhé polovině 20. století. V 50. letech začínal ve dvojici s Karlem Kachyňou budovatelskými dokumenty o kolektivizaci venkova a zlepšovatelském hnutí v továrnách.

V následující dekádě Jasný postupně dospěl k osobitému poetickému rukopisu. Jeho vrcholem je lyrická kronika Všichni dobří rodáci. Film o proměnách venkova vynesl Jasnému cenu za režii na filmovém festivalu v Cannes, ale zároveň z něj po okupaci udělal v očích režimu nežádoucí osobu.

Jasný opustil vlast v roce 1970. Žil nejprve v Salcburku a Mnichově, poté odešel do New Yorku. V cizině Jasný natáčel dokumenty i hrané filmy pro kina i televizi. Jasného zahraniční působení je spojeno i s pedagogickou činností na různých vysokých školách včetně Kolumbijské univerzity a Newyorské filmové akademie. Od roku 2011 žije dílem na Vysočině v Bystrém, kde natočil Všechny dobré rodáky.

Na Masarykově univerzitě v Brně je uložen jeho osobní archiv. Dnes Jasný slíbil, že k archivu jednou přidá i knihovnu. V Moravské galerii zase spravují jeho celoživotní fotografickou tvorbu. V Brně se také uskutečnila dosud největší retrospektiva Jasného filmového díla a vůbec první výstava jeho díla fotografického, a to na podzim 2010 u příležitosti 85. narozenin autora.

Janáčkova akademie múzických umění v minulosti udělila čestný doktorát například Václavu Havlovi, dramatikovi českého původu Tomu Stoppardovi nebo francouzskému skladateli Pierru Boulezovi. (čtk)

16:08
V Pištíně začalo natáčení pokračování Babovřesk

V Pištíně na Českobudějovicku dnes padla první filmová klapka pokračování komedie Babovřesky. Obyvatelé jihočeských vesnic se tak po roce budou do konce června potkávat se štábem režiséra Zdeňka Trošky a známými herci. K Janě Synkové, Veronice Žilkové, Lucii Vondráčkové či Janu Dolanskému přibudou ve dvojce třeba Martin Stropnický, Michal Pavlata, Miriam Kantorková a také pětice hokejistů.

Dvojka podle Trošky vzniká na přání mnoha diváků, kteří si pokračování filmu vyžádali. "Herci, které jsem obsadil, jsou lidé se smyslem pro humor, s nadhledem a svolní pro každou špatnost. A nebyl bych to já, abych nevymýšlel nějaké ty bejkárny, které lidi pobaví a aspoň na chvíli odpoutají od současných problémů. Nechci lidi rozbrečet, chci je pobavit. Proto věřím, že se diváci u Babovřesek 2 budou bavit stejně tak dobře, jako se bavili u jedničky," řekl Troška.

Natáčení filmu o faráři dnes začalo na faře. Do vesnice vjíždí autobus, z něj vystupuje nepříliš sympatická stará paní a míří ke kostelu. To zaujme místní drbny, zvlášť proto, že se představuje jako nová kuchařka, která se chce o faráře starat. "V lehkém nadhledu a komediální nadsázce budou diváci opět sledovat vršící se řadu souher, náhod a nedorozumění, které zamotají hlavu hlavním aktérům příběhu," nastínila producentka Dana Voláková. Jedním z témat bude i čerpání evropských dotací.

Ve filmu se vedle exteriérů a interiérů v Pištíně, Dobčicích, Záboří, Dřítěni, Netolicích a Hluboké nad Vltavou nově objeví Holašovice, jež jsou na seznamu UNESCO, a hotel Boží oko v Malých Chrášťanech. S premiérou se počítá 20. února 2014.

První díl Babobovřesk vidělo podle statistik Unie filmových distributorů více než 600.000 diváků, v pokladnách kin nechali přes 82 milionů korun. Spolu se Slovenskem návštěvnost dosáhla 750.000 lidí, a to navzdory nepříznivému přijetí filmové kritiky. Podle Volákové je "našlápnuto" k další trilogii - už ve scénáři se prý všichni dějově připravují na případnou "trojku". (čtk)

17:05
Na Malé Straně začíná festival Prague Fringe

Pražská Malá Strana začne dnes pulzovat rytmem hudby, divadla a tance. Dvanáctý ročník festivalu anglicky mluveného divadla Prague Fringe během devíti dnů a nocí uvede přes tři desítky divadelních produkcí z celého světa.

Místy jednotlivých vystoupení budou Malostranská beseda, Divadlo Inspirace, Divadlo Kampa, Divadlo Na Prádle, Kavárna 3+1 a letos opět také A Studio Rubín. Přehlídky divadla, pantomimy, živé hudby, tance a stand-up comedy se letos zúčastní umělci z Itálie, Británie, Ázerbájdžánu, USA, Japonska, Austrálie, Rakouska, Francie, Kanady, Švédska, Indie, Jižní Afriky a Nizozemska.

Fringe festival Praha od roku 2001 nabízí českým i zahraničním divákům možnost seznámit se s anglicky mluveným divadlem. Jednotliví vystupující mají být vidět a slyšet všude - i proto, že jednotlivá divadla jsou u sebe blízko. Celkem půjde o 200 představení ve středověkých sklepeních, barokních hudebních sálech, v kamenném divadle, jež kdysi bývalo prádelnou, v kavárnách a klenutých podzemních prostorách staré Prahy.

Původní festival vznikl ve skotském Edinburghu v roce 1947 a je dodnes největším uměleckým festivalem na světě. Jeho pražská verze je prý mezi účinkujícími i diváky oblíbena pro svou veselou, přátelskou a intimní atmosféru. Podrobnosti jsou na adrese www.prague.finge.com. (čtk)

18:15
Milánská La Scala musí šetřit, sníží počet operních představení

Milánský operní dům La Scala musí kvůli současné ekonomické krizi a nižší státní podpoře šetřit, a proto v příští sezóně 2013/2014 uvede méně představení, než tomu bylo v předchozích letech. Oznámil to podle agentur umělecký ředitel slavné scény Stéphane Lissner.

Počet operních představení klesne podle Lissnera z obvyklých třinácti na deset. Tento počet zahrnuje i tři opery Giuseppeho Verdiho, kterými si La Scala připomene 200. výročí narození slavného skladatele. Verdiho La Traviata zahájí 7. prosince sezónu. Diváky rovněž čeká jen osm nových představení a celkem tedy 16 oper a baletů.

Jak umělecký ředitel ke svému rozhodnutí uvedl, neměl jinou možnost. Nechtěl totiž zvyšovat ceny lístků, snižovat počet zkoušek před představením či zavřít školu, která k opernímu domu patří. Rozpočet La Scaly pro rok 2012 se pohyboval kolem 115 milionů eur (přes tři miliardy korun) a jen 36 procent tvořily příspěvky od státu. Zbytek peněz získal operní dům z prodeje lístků, předplatného a od soukromých sponzorů. Nyní divadlo zjistilo, že letos získá od státu ještě méně. (čtk)

19:03
Bolek Polívka jako Bohuš se objeví v Dědictví II

Ve středu 29. května se u Sedlčan ozve první klapka filmu Dědictví II - pokračování kultovní komedie Dědictví aneb Kurvahošigutntag z roku 1992. Před kamerou se opět sejdou známí hrdinové, Bohumil Stejskal, jeho věrný přítel Arnošt, Vlastička, JUDr. Anděl a do děje vstoupí i nové postavy. V režii Roberta Sedláčka se vedle Bolka Polívky objeví Arnošt Goldflam, Karel Heřmánek, Ivana Chýlková, Dagmar Havlová, Břetislav Rychlík, Karel a Marian Rodenovi a Miroslav Donutil.

"Chybět nebude ani Karel Gott. Natáčet se bude na přelomu května a června, v červenci a začátkem srpna v lokacích v okolí Prahy a Brna. Premiéra se předpokládá v únoru příštího roku. Dědictví II vzniká v produkci společnosti Space Films, stejně jako původní snímek Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntag. Ten v kinech vidělo 810.000 diváků a nespočet dalších v televizi," řekla dnes mluvčí projektu Simona Andělová ze společnosti 2media.

Příběh Dědictví II začíná pohřbem, protože Vlastička umřela. Vesnický kostel, pohřební kočár tažený koňmi, farář, obyvatelé Olšan a souputníci zvláštního života Bohumila Stejskala, multimilionáře z vůle Boží, z Dědictví I. trochu zestárli. Bohušovi přibyl majetek, starosti, kilogramy a děti. Bohuš si postavil ohromné sídlo ve farmářském stylu obklopeném zoologickou zahradou. Má rád svou dceru (Anna Polívková) a visí na šestiletém vnukovi, jehož učí jízdě na koni. Má vlastní chov koní a považuje se za odborníka. Už sedm let nepije a zvykl si na peníze, ovšem teď ztratil ženu svého života.

Bohuš je smutný, ale smutek v jeho podání má výstřední podobu. Téměř každá promluva se mu proplétá s pohřební řečí a duch Vlastičky výrazně vstupuje do jeho mysli i jednání. Vlastička dávala jeho životu řád, vnutila mu kázeň. A teď je sám, proto se po sedmi letech napije. A začne jízda, během které se bláznivě zamiluje do herečky, málem se stane filmovým producentem a majitelem zámku, málem přijde o vnuka, málem uvěří, že Vlastička pořád žije, přijde o několik miliónů, rozbije v přímém přenosu finále soutěže Hvězdy tančí, aby nakonec pod tlakem dcery a věrného přítele Arnošta (Arnošt Goldflam) našel klid a sebe samého v protialkoholní léčebně. (čtk)

20:05
Příběh kmotra od režiséra Nikolaeva se dnes natáčel v Kladně

Režisér Petr Nikolaev dnes v Kladně natáčel scény k filmu Příběh kmotra, který vzniká podle bestselleru Jaroslava Kmenty s názvem Kmotr Mrázek. V hlavních rolích se představí Ondřej Vetchý a Lukáš Vaculík, kteří s dalšími protagonisty natáčeli scény výslechu a návštěvy bývalého premiéra Stanislava Grosse v archivu za účelem studia policejního spisu Krakatice o prorůstání státní správy a organizovaného zločinu. Premiéra filmu je naplánována na letošního 17. října.

Podle Nikolaeva je těžší natáčet film podle událostí, které se staly poměrně nedávno a stále si je pamatuje mnoho lidí. "Je to téma, které ukazuje vývoj společnosti za poslední čtvrt století. Pro mě bylo fascinující mít tu možnost ukázat na takovém relativně dobrodružnému tématu něco, co žijeme dodnes, co nás trápí a ovlivňuje," řekl novinářům Nikolaev k filmu, který se připravuje čtyři roky.

"Od začátku mě to baví. Na tento film jsem se po přečtení scénáře těšil," řekl ČTK a ČRo Lukáš Vaculík, který ztvární postavu policejního vyšetřovatele Cajthamla. Tato role je vytvořena podle jednoho z někdejších policistů Karla Tichého, který působí jako poradce filmového štábu. Ondřej Vetchý ztvárňuje jeho protějšek, filmového kmotra Vedrala. Z dalších známých herců se ve filmu objeví třeba Vladimír Brabec, jenž také v Kladně natáčel, nebo Kryštof Hádek, Andrej Hryc, Filip Kaňkovský, Vica Kerekesová, Jan Vondráček a Jiří Dvořák.

Film líčí propojení organizovaného zločinu s politikou a objeví se v něm řada postav známých politiků nebo zločinců. Jejich pravá jména se tam však kvůli možným žalobám neobjeví. Spis Krakatice byl založen na konci 90. let a k obvinění konkrétních lidí nedospěl. "Mrzí mě, že jsme to nedotáhli a nemohli tu skupinu pozavírat. Nás rozpustili a spis začal putovat. Informace z toho spisu jsou rozkradené, ale někde jsou. Je otázkou, kdo to má," řekl novinářům bývalý policejní vyšetřovatel Tichý.

V Kladně a okolí se v poslední době připravovalo několik filmů. Například režisér Nikolaev se do města se štábem vrátil po nedávném natáčení úspěšných Lidic. Podle něj je ve městě řada lokalit, které jsou dobově přesné jako na konci 90. let, o nichž bude aktuální snímek vyprávět. "Třeba v Hotelu Kladno jsme našli úžasné kavárny a bary," poznamenal Nikolaev.

Podle primátora Dana Jiránka projevil zájem o natáčení také režisér Ridley Scott, autor světových trháků, jako jsou Vetřelec, Černý jestřáb sestřelen, Hanibal či Gladiátor. "Projevil zájem o natáčení zejména v rozdělovských věžácích. Filmovat by se mělo na podzim," uvedl Jiránek. (čtk)

21:45
Koráb Enterprise se ve sci-fi filmu Star Trek vydá Do temnoty

Především "velké kluky" a milovníky dramatických příběhů vesmírné lodi Enterprise při zkoumání vzdálených galaxií potěší americký film Star Trek: Do temnoty, který se v českých kinech objeví od 6. června. Distribuční společnost Cinemart uvedla dnes jeho pracovní projekci v pražském kině IMAX, neboť režisér J. J. Abrams natočil zhruba čtvrtinu dvouhodinového akčního sci-fi příběhu ve 3D za použití speciálních kamer, kdy obraz zaplní tato obrovská širokoúhlá plátna.

Především při akčních soubojích vesmírných korábů se tyto triky uplatní nejvíc a spolu s ruchy a hudebních doprovodem ve stylu "trub z Jericha" potěší všechny divákovy smysly. Příběh je opět pohádkový, založený na souboji dobra se zlem. Přitom tím dobrým nemusí být každý, kdy tak zpočátku vypadá.

"Nasnímali jsme na IMAX kamery scény z vesmíru, vulkanickou planetu Nibiru, planetu Klingonů Kronos či závěrečnou honičku v San Francisku daleké budoucnosti, zatímco v interiérech jsme točili klasicky," uvedl režisér v distribučních materiálech. Zvolil je i přesto, že jsou hlučné, těžké a špatně se s nimi zachází. Ale výsledek podle něj stojí za to, i když pokládá každé jejich užití za noční můru.

Právě Abrams před třemi lety skomírající sci-fi legendu Star Trek úspěšně resuscitoval. Jeho největší ambicí prý bylo, aby film odehrávající se v budoucnosti vypadal, jakoby ho v budoucnosti točili.

Nyní míří posádka lodi Enterprise na další misi. A protože kapitán James T. Kirk (Chris Pine) způsobí drobnější galaktický incident, posádka Enterprise se nabídne, že dopadne záhadného intergalaktického teroristu Johna Harrisona (Benedict Cumberbatch). Na plátně se objeví všichni vesmírní cestovatelé z předchozího dílu, tedy Zachary Quinto jako první důstojník Spock, Karl Urban coby věčný kverulant a hlavní lékař, Simon Pegg v roli komického hlavního konstruktéra či Zoe Saldana, která si znovu zahrála komunikační důstojnici Uhuru. Od fanoušků na serveru csfd.cz nasbíral ještě před premiérou tento snímek 83 procent. (čtk)

22:05
V Jáchymově odhalili pamětní desku Karla Maye, který se zde léčil

Zeď fary na náměstí v Jáchymově ode dneška zdobí pamětní deska připomínající zdejší pobyt slavného spisovatele Karla Maye. Autor oblíbených dobrodružných románů v domě bydlel po dobu své léčby v roce 1911. Jemu a Divokému západu, o kterém psal, je také věnováno zahájení letošní lázeňské sezony v Jáchymově, řekl při odhalení desky ředitel Léčebných lázní Jáchymov Eduard Bláha.

Desku nechala na zdi fary, která byla v době pobytu Karla Maye měšťanským domem, umístit lázeňská společnost. "Každý rok vybíráme jednu významnou postavu, které je zahájení sezony věnováno. Letos jsme si vybrali našeho hosta Karla Maye," uvedl Bláha.

Pro místního faráře Marka Hrice bylo překvapením, že v domě, kde nyní jeho fara působí, kdysi slavný spisovatel bydlel. Jeho pobyt zde popisuje jak Mayův vlastní životopis, tak i dokumenty lázní. V návštěvní knize zanechal po svém pobytu text: "Viděl jsem duši světa oživlou v kameni, kéž by i ta moje žila stejně."

Podle Marka Poledníčka z Léčebných lázní Jáchymov při hledání faktů o pobytu Maye v Jáchymově se firmě ozval i Australan William Thomas, který pečlivě rozebral ve své knize Mayův životopis. "Chceme tuto knihu získat a umístit ji do knihovny nebo infocentra," dodal Poledníček.

Karel May se narodil roku 1842 v německém Ernstallu. Měl pestrý život, absolvoval učitelský seminář a krátce byl učitelem, ale byl propuštěn. Kvůli krádežím a podvodům strávil několik let ve vězení. Pak se ale uchytil v tisku, založil několik časopisů a v nich začal publikovat své práce. Známým se stal díky kolportážním románům na pokračování a slávu mu přinesly jeho dobrodružné knihy z Divokého západu.

V Jáchymově se léčil v roce 1911, když mu byly po prodělané chřipce a zápalu plic doporučeny lázně. Vybral si právě Jáchymov. Lázeňský lékař u něj zjistil neurasthenii, ochablost stářím, revmatismus a ischias. Předepsal mu 15 radiových koupelí. V době svého pobytu v Jáchymově May hodně cestoval po okolí. (čtk)

08:05
Cenu pro mladé výtvarné kritiky mají Ivan Mečl a Tereza Jindrová

Novou cenu pro kritiky výtvarného umění dnes dostali Ivan Mečl a Tereza Jindrová. Pětačtyřicetiletý vydavatel časopisu Umělec, kurátor a organizátor kulturních akcí Ivan Mečl dostal Cenu Věry Jirousové pro etablované kritiky. Tereza Jindrová dostala ocenění v kategorii mladí kritici do 26 let. Ceny se vyhlašovaly v centru současného umění MeetFactory.

Na organizaci ceny se podílejí také INI Gallery a Česká centra, vítěz ceny pro začínající autory dostal týdenní rezidenci ve Vídni v době konání Vienna Fair 2013, Mečl dostane týdenní rezidenční pobyt podle vlastního výběru v kterékoli metropoli sítě Českých center.

Letos založená ceny nese jméno po Věře Jirousové, básnířce a historičce umění, která zemřela před dvěma lety ve věku 67 let. Ambicí Ceny Věry Jirousové je podpora začínajících autorů při hledání prvních příležitostí pro publikování textů. Porota v kategorii začínajících kritiků vybírala z 30 loni publikovaných textů.

Iniciátorem projektu je umělec a kurátor Dušan Zahoranský. "Za svého působení v galerii MeetFactory jsem si uvědomil, že mladá kritika soudobého umění v českém prostředí strádá. Cena by měla být motivující. Je zapotřebí zviditelňovat mladé teoretiky kritického psaní o umění. Vzhledem k osobnosti Věry Jirousové mi přišlo nejvhodnější tuto cenu spojit právě s jejím jménem," uvedl.

V porotě s ním zasedli Marek Pokorný, Ladislav Kesner mladší, Sláva Sobotovičová a Vilma Anýžová, ředitelka Českých center. V INI Gallery se koná doprovodný program k vyhlášení ceny, do 2. června tam mohou zájemci navštívit dočasně zpřístupněný archiv Věry Jirousové. (čtk)

09:52
Collegium Marianum a Špaček vystoupí na festivalu Za poklady Broumovska

Osmý ročník hudebního festivalu Za poklady Broumovska, který se letos uskuteční od 29. června do 31. srpna, nabídne deset koncertů. Uskuteční se o prázdninových sobotách v barokních kostelech na různých místech Broumovska. Informovala o tom mluvčí festivalu Markéta Hlavicová.

Festival zahájí poslední červnovou sobotu koncert mladé sopranistky Kateřiny Šmídové - Kalvachové v klášterním kostele svatého Vojtěcha v Broumově na Náchodsku. V polovině července vystoupí v Ruprechticích Kühnův smíšený sbor.

V sobotu 10. srpna vystoupí v otovickém kostele jeden z nejprestižnějších českých souborů staré hudby Collegium Marianum. Jejich koncertu bude předcházet hudební dílna pro děti v kreslírně klášterního gymnázia v Broumově. Poslední akcí festivalu bude 31. srpna koncert houslisty Josefa Špačka a Stamicova kvarteta v kostele svaté Maří Magdaleny v Božanově. Festival každoročně navštíví na tři tisíce návštěvníků z České republiky i sousedního Polska. Více informací o festivalu je možné najít na webu www.zapoklady.cz. (čtk)

10:19
Dirigent Chalupecký zahájí koncert ČNSO světelným mečem

Světelným mečem ve stylu filmových Hvězdných válek zahájí dirigent Jan Chalupecký koncert Českého národního symfonického orchestru, který se 16. června uskuteční pod širým nebem na Václavském náměstí v Praze. Vstup bude zdarma, filmové převleky jsou vítány. Zazní melodie z nových i starších filmových hitů. Za pořadatele o tom informovala Anna Přikrylová.

Koncert v centru metropole otevře festival Prague Proms, který na různých místech Prahy nabídne hudbu různých žánrů do 20. července. "Jsem přesvědčen, že náš koncert i celý festival Prague Proms bude provázet síla a temná strana si ani neškrtne," uvedl ve stylu rytíře Jedi Chalupecký.

Tradici venkovních vystoupení ČNSO položil minulý rok, kdy se open air koncert v duchu filmové hudby uskutečnil poprvé. Letos orchestr připravuje větší pódium a celkově velkorysejší technické zázemí. "Koresponduje to s tím, že zatímco loni na tento koncert dorazilo zhruba 6000 diváků, letos jich očekáváme až 10.000. Chceme navázat na loňský úspěch a zase se o kus posunout. Posílili jsme proto samotný orchestr, hrát bude přes osm desítek hudebníků, a tím překvapení nekončí," sdělil Jan Hasenöhrl, ředitel festivalu a ČNSO.

Zahajovací koncert s názvem Open Air Hollywood Night chce v hledišti přivítat co nejvíce postav ve filmových kostýmech. "Orchestr chce z koncertu udělat zážitek lahodící uchu i oku, a proto vyzývá návštěvníky, aby během následujících tří týdnů důkladně prohledali šatníky, popustili uzdu své fantazii, tvořili, bavili se a dorazili v co nejhojnějším počtu převlečeni za své oblíbené filmové hrdiny a hvězdy stříbrného plátna," řekla Přikrylová s tím, že inspiraci pro kostýmy mohou návštěvníci čerpat z melodií, které během večera zazní. Na programu jsou melodie z Bondovek, blok westernů, skladby Johna Williamse nebo hity z filmů Harry Potter, Shreck, Piráti z Karibiku a Mission: Impossible.

Koncert ČSNO není jedinou letošní akcí vážné hudby pod širým nebem v Praze. Například americký zpěvák a jazzman Bobby McFerrin vystoupí s Českou filharmonií 21. června na Staroměstském náměstí.

Pořadatelé letošního Prague Proms pozvali například trumpetistu Wynton Marsalise, zpívajícího herce F. Murray Abrahama známého jako Salieriho z Formanova Amadea. Světové premiéry se dočká rovněž opereta Proso Járy Cimrmana. Na své si přijdou i milovníci jazzové hudby, pro které je poprvé připraven pojízdný jazzový klub. Kompletní program Prague Proms 2013 se nachází na www.pragueproms.cz. (čtk)

11:25
Vysokomýtské muzeum zahájí výstavu Kamila Lhotáka

V neděli začíná v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě výstava prací Kamila Lhotáka. Podařilo se pro ni shromáždit reprezentativní výběr z tvorby předního českého malíře 20. století. Expozice předvede výtvarníkovu tvorbu od maleb, kreseb, grafiky až k tvorbě poštovních známek.

"Na výstavě se představí 28 olejomaleb a 48 grafických listů z celkem devíti českých galerijních institucí. Ty dohromady reprezentují jak počáteční umělcovo období související se Skupinou 42, tak i autorovu vrcholnou tvorbu," uvedl ředitel muzea Jiří Junek.

Zajímavostí výstavy jsou Lhotákovy umělecké návrhy a finální podoba oblíbených poštovních známek zapůjčené Poštovním muzeem v Praze. Celkovou atmosféru technického světa doplňují některé trojrozměrné předměty. Souvisejí s objekty na Lhotákových plátnech a zároveň jsou unikáty samy o sobě, například závodní kolo Diamant z roku 1904, koš horkovzdušného balonu, modely letounů Blériot, francouzské ponorky Surcouf a kolesového parníku Stadt Zürich.

Pro návštěvníky se poprvé výstava otevře ve 14:00. Vernisáže se zúčastní i Karel Vachek, vedoucí katedry dokumentární tvorby FAMU, který promítne svůj studentský film Malíř Kamil Lhoták a zavzpomíná na umělce.

Kamil Lhoták (1912 až 1990) byl malíř, grafik a ilustrátor. Studoval práva na Karlově univerzitě a jako malíř byl samouk. Inspirací mu byly staré obrázkové časopisy, atlasy či reklamní prospekty, ovlivnila ho i tvorba malíře Henriho Rousseaua. První výstavou měl v roce 1939 a o tři roky později spoluzakládal spolek výtvarníků Skupina 42, kteří se soustředili ve své tvorbě na město a vztah člověka a průmyslové civilizace. Po druhé světové válce se Lhotákovy práce dostaly i na výstavy do zahraničí, například do Londýna, Káhiry či Sao Paula.

V roce 1947 a pak i v roce 1963 získal zlatou medaili na Bienále v Benátkách, a to za kreslený film Atom na rozcestí, jenž byl údajně prvním dílem na námět atomové energie ve světovém filmu. Technické vynálezy byly oblíbeným tématem jeho děl. Byl také vyhledáván nakladateli knih pro děti i dospělé. Kresbami doprovodil mimo jiné oblíbenou knihu Dědeček automobil od svého přítele Adolfa Branalda, překlad Vynálezu zkázy od Julese Verna či Pohádky o mašinkách. (čtk)

11:38
V Divadle Na zábradlí se dnes hraje dětský Hobit

Pražské Divadlo Na zábradlí bude dnes odpoledne a večer místem festivalu scénických miniatur s názvem Ohromné maličkosti i dětského dne s tajemnou poutí. Koná se už posedmé a nabídne divadlo, hudbu, loutky, filmový komiks a další kouzla.

Ty nejmenší čeká Hobitova cesta tam a zase zpátky - velká bojová hra plná nástrah a úkolů s mnoha dobrodružstvími, při kterých se děti-hobiti setkají se zlobry, pavouky a dalšími členy této scény. Možná prý přijde i drak. Připravena bude výtvarná dílna, opičí dráha, dílna líčení a maskování, dílna zatloukání a stloukání i projekce pro nejmenší.

Téměř nic z toho, co přítomní potkají na pouti divadlem, nebude trvat déle než půl hodiny. Některé produkce budou určeny pro desítky diváků, další jen pro diváků pár. Speciální program pro rodiče bude probíhat v baru a okolí.

"Název Ohromné maličkosti přejímá titul bezmála stoleté knížky krátkých próz Gilberta Keithe Chestertona. Pan Chesterton je totiž jejich duchovním otcem. Jeho dílo má za hlavní téma paradox mylného vidění, protože "věci" nemusí být takové, jak nám oči či předsudky napovídají. V knížce Ohromné maličkosti jde hlavně o paradox zdání, že to, co se nám jeví zašlé, šedivé, nehezké a malé, může být ve skutečnosti nové, plné barev, krásné a ohromné," uvedl dramaturg Karel Král. Pro Chestertona jsou to omšelé hračky, které rozdává zestárlý Ježíšek. Nejednou také píše o divadle, zejména loutkovém, od základu titěrném a přehlíženém.

Pro děti a jejich rodiče vystoupí vedle herců hostitelské scény také Arnošt Goldflam se svými Sny na dobrou noc, Naivní divadlo Liberec s premiérou loutkové televizní fantazie inspirované verši Ivana Wernische a Petr Nikl s premiérou pásma Maličké lsti. Uveden bude komiks-film Ctibora Turby Vzpomínky na hobita a v "premiéře po derniéře" i koncertní verze inscenace Petra Skoumala a pěvecko-muzikantské grupy z Divadla v Dlouhé Kdyby prase mělo křídla. (čtk)

06:49
Český debut sopranistky Denokeové k Wagnerovu výročí měl ohlas

Poprvé a s velkým úspěchem zazpívala v Praze uznávaná německá sopranistka Angela Denokeová. Operní galakoncert se v sobotu na festivalu Pražské jaro pořádal k poctě skladatele Richarda Wagnera. Ve vyprodané Smetanově síni Obecního domu doprovodili pěvkyni Pražští symfonikové. Za dirigentským pultem stanul britský dirigent Graeme Jenkins. Orchestr v několika skladbách doplnil Kühnův smíšený sbor.

Slavnostní večer připomenul 200. výročí narození skladatele Wagnera i letošní únorové 130. výročí jeho úmrtí.

Denokeová se představila v rolích, v nichž vyniká na zahraničních operních scénách. Přednesla Elsu z Lohengrina, Sieglindu z Valkýry i árii Adriany z Wagnerovy první velké opery Rienzi, jejíž provedení ocenili posluchači nadšeným Bravo!.

Druhá část večera patřila ukázkám z oper Tannhäuser a Tristan a Isolda, právě toto dílo vyvrcholilo působivou závěrečnou scénou Isoldiny smrti z lásky, za ni sklidila pěvkyně několikaminutový nadšený aplaus.

Jednapadesátiletá rodačka z Hamburku pravidelně vystupuje v prestižní Vídeňské státní opeře, často zpívá i v Pařížské národní opeře, Státní opeře v Berlíně a Bavorské státní opeře v Mnichově.

Je také vyhledávanou interpretkou díla Leoše Janáčka. Objevila se například předloni v hlavní roli Věci Makropulos na Salcburském festivalu, ale již předtím v Její pastorkyni a Kátě Kabanové.

Denokeová je držitelka několika hudebních cen, mimo jiné před šesti lety obdržela německou divadelní cenu Faust za ztvárnění role Salome. V roce 2009 jí rakouská vláda udělila titul Komorní pěvkyně Vídeňské státní opery. Českou premiéru měl dnes v Rudolfinu i kytarista Miloš Karadaglič z Černé Hory. Festival Pražské jaro se pořádá do 2. června a nabídne ještě 15 koncertů. (čtk)

08:05
Putnovo čtení poslouchaly v Havlově knihovně asi dvě desítky lidí

Asi dvě desítky lidí si v sobotu v Praze přišly poslechnout veřejné čtení z díla Martina C. Putny. Akce původně zamýšlená na podporu spisovatele a literárního historika se po příslibu prezidenta Miloše Zemana jmenovat jej profesorem stala připomenutím jeho dosavadního díla. Čtení v knihovně Václava Havla uspořádal spolek Charlie a studenti Fakulty humanitních studií a Studentské unie Univerzity Karlovy.

"Jsme rádi, že se prezident Zeman nakonec uvolil jmenovat Martinu Putnu profesorem, ale přišlo nám škoda akci neuskutečnit, takže si tímto způsobem připomínáme dílo Martina Putny, kterého si velmi vážíme jako učitele i jako autora právě těchto děl," řekl za pořadatele právník Jan Wintr.

Díla si vybíraly samy oslovené osobnosti, mezi nimiž byly například spisovatelka Daniela Fischerová či Jana Červenková, která zvolila jednu z raných autorových děl Knihu Kraft. Na té připomněla, že Putna patřil k výrazným osobám již za svých studií. Odbornou literaturu od stejného autora pak představila socioložka Jiřina Šiklová, která četla z knihy Rusko mimo Rusko o několika emigračních vlnách ve dvacátém století. Socioložka při tom upozornila zejména na tehdejší Putnův věk a neskrývala své překvapení, jak dospěle tehdy Putna uvažoval.

Spor o jmenování se rozhořel v minulém týdnu, kdy prezident Zeman bez zveřejnění podrobnějších důvodů odmítl Putnovi titul udělit, a pobouřil tak akademickou obec i řadu politiků. Později Zeman uvedl, že mu vadil Putnův transparent z přehlídky sexuálních menšin Prague Pride. Po několika dnech nakonec prezident oznámil kompromis, že Putnu sice jmenuje, ale dekret historikovi předá ministr školství Petr Fiala.

Mezi dalšími lidmi, kteří se dnešního odpoledního čtení zúčastnili byli například fotograf Jan Pinkava, překladatel Vratislav Jiljí Slezák či proděkan Fakulty sociálních věd UK Michal Kubát, který četl z Putnovy knihy Václav Havel: Duchovní portrét. Ve svém úvodu zmínil, že fakulta situaci kolem Putnova jmenování silně prožívala.

Sám Putna se akce nezúčastnil. Podle pořadatelů o ní ale věděl a její účastníky pozdravil. "Martin Putna odpočívá na chalupě a zdraví nás na dálku," dodal Wintr.

Putna je označován za jednoho z nejvýraznějších českých katolických intelektuálů. Je autorem či editorem řady literárních děl. Zabýval se či se zabývá tématy jako literatura ruského exilu 20. století, vliv antiky na současnou společnost, katolicismus v novodobé evropské i světové kultuře či vztah homosexuality a náboženství. (čtk)

10:27
Na festivalu v Cannes byly promítnuty poslední soutěžní filmy

Na 66. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes byl v sobotu promítnut poslední soutěžní film před nedělním udílením Zlaté palmy a dalších cen. Je jím erotická komedie La Vénus a la fourrure (Venuše v kožešině) Romana Polanského. Sobotní večer ještě patřil slavnostní poctě francouzskému herci Alainu Delonovi a americké herečce Kim Novakové.

Devětasedmdesátiletý francouzsko-polský režisér Polanski na francouzské Riviéře představil erotickou komedii, která vypráví o divadelním principálovi, jenž zoufale hledá herečku pro nejnovější hru. Nakonec se objeví Wanda a mezi oběma vznikne vztah plný sado-masochistických vášní. Polanski tak po filmu Bůh masakru (2011) znovu na plátno převedl divadelní hru. "Vyrostl jsem na divadle. Ve 14 letech jsem hrál ve své první roli. Proto mám k divadlu zcela mimořádný vztah," řekl Polanski v Cannes.

Jeho snem prý vždy bylo natočit film s pouhými dvěma herci, jako v případě právě představeného filmu. Do něj obsadil svou ženu Emmanuelle Seignerovou a Mathieua Amalrika. Jak Polanského snímek, tak předposlední uvedený soutěžní film, v pátek večer promítané upírské drama Only Lovers Left Alive (Jen milenci přežijí) Jima Jarmusche, kritici řadí do širšího okruhu favoritů na zisk Zlaté palmy či dalších cen, které se budou slavnostně udělovat v neděli večer.

Jarmuschův film líčí milostný příběh dvou upírů Adama a Evy. Milují se už stovky let. Především Adam obtížně snáší dnešní svět. V epoše AIDS si oba musí obstarávat nezávadnou krev v nemocnici.

Polanski už Zlatou palmu získal v roce 2002 za snímek Pianista. Mezi dvacítkou soutěžních děl však jsou větší favorité než jeho Venuše v kožešině. Jsou jimi zejména hudební drama Inside Llewyn Davis (V kůži Llewyna Davise) bratrů Ethana a Joela Coenových. Šanci uspět u poroty v čele se Stevenem Spielbergem mají i film La grande bellezza (Velká krása) italského režiséra Paola Sorrentina nebo psychologické drama Le Passé (Minulost) íránského režiséra Asghara Farhádího.

Festival v sobotu ocenil za celoživotní dílo herečku Kim Novakovou, která zazářila hlavně ve filmu Vertigo Alfreda Hitchcocka, a domácí legendu Alaina Delona (V plném slunci, Gepard). (čtk)

13:11
Brněnské divadlo odehraje inscenaci na střeše nádraží

Na střeše Ústředního autobusového nádraží Zvonařka odehraje svou novou inscenaci brněnské divadlo D'Epog. Představení nazvané Sólo pro toho, kdo je nejblíž čerpá inspiraci od současných českých a moravských básníků. Jejich texty spojuje s prvky nonverbálního divadla, sdělili divadelníci.

"Představení navazuje na systematickou práci souboru s netradičními divadelními prostory, nabídne také mezinárodní obsazení," uvedl jeden z tvůrců Tomáš Soldán. Soubor D'Epoq v minulosti hrál svá představení třeba v tržnici Malá Amerika, plaveckém bazénu za Lužánkami, kostele svatého Josefa a bývalé továrně Vlněna.

Střecha železobetonového nádraží Zvonařka běžně slouží jako parkoviště autobusů. Podle divadelníků nabízí netradiční pohled na město a příměstskou krajinu. Střecha se v jejich pojetí nakrátko změní v jakési vrakoviště, kde se odehrávají příběhy čtyř postav. Středobodem děje bude oprýskaný vrak Škody Favorit.

V představení zazní úryvky z děl Petra Hrušky, Pavla Kolmačky a Karla Šiktance. Divadelníci se názvem inscenace hlásí také k tvorbě mladého spisovatele Vratislava Maňáka. Kromě kmenových členů divadla se v inscenaci představí španělská herečka Rebeca Matellánová. O výtvarnou složku se postará španělský scénograf argentinského původu Joan Quintas Toledo.

Premiéra bude 1. června, repríza následuje o den později. Podrobnosti zájemci zjistí na webových stránkách www.depog.cz. (čtk)

14:43
Komorní činohra uvede na Palmovce hru Mariny Carrové

Soubor Komorní činohry uvede dnes večer na Malé scéně pražského Divadlo pod Palmovkou premiéru inscenace hry irské dramatičky Mariny Carrové Žena a megera. S Dianou Šoltýsovou, Mášou Málkovou, Kateřinou Fixovou a Danielem Bambasem ji nastudoval režisér Martin Vokoun.

Příběh se Smrtí ve skříni je plný života, osobitého humoru a zvláštní poetiky, ve které se prolíná ryze současný svět s tradičními irskými motivy a fantazií. Hra slavné severoirské autorky byla velkým úspěchem u publika a nadšeným ohlasem uvedena v londýnském Royal Court Theatre.

Marina Carrová patří mezi nejznámější a nejhranější irské dramatiky současnosti. Ve svých prvních textech hledala vlastní styl. Její debut Hluboko v temnotě (1989) je absurdní hříčkou o rolích mužů a žen. Mezi počáteční experimenty patří také dramata Tahle věc jménem láska a Holahó. Zlom v její kariéře znamenala hra Maja (1994), která získala hlavní ocenění na festivalu v Dublinu a posléze se stala velkým hitem evropských divadelních scén. Baladu o lásce a osudu jedné rodiny, ve které se viny předků promítají do života potomků, následovaly v tématu i chronologii úspěšné tituly Porcie Coughlanová (1996), U Kočičí bažiny (1998) a Žena a Megera (2006).

Hra U Kočičí bažiny je novodobým příběhem mýtické Medey, drama Ariel je adaptací Euripidovy Ifigenie na Aulidě, stejně tak předobrazem Megery ve hře Žena a Megera je antická lítice (Erínye), která pronásleduje Oresteia s výčitkami svědomí. Ve středu jejích her vždy stojí silný ženský charakter, kolem kterého se rozvíjí dramatický a emotivní příběh. (čtk)

15:05
V Rudolfinu dnes vystoupí pianista Garrick Ohlsson

Největší událostí na dnešním festivalu Pražské jaro je recitál světoznámého amerického klavíristy Garricka Ohlssona, který patří k oblíbeným hostům pražských koncertních pódií. Svědčí o tom i zájem o jeho koncert v Rudolfinu, který se vyprodal mezi prvními. Ohlsson před dvěma lety dokonce v Praze prohlásil, že v žádném jiném městě nehrál tolikrát jako zde, s výjimkou New Yorku.

V Česku se Ohlsson poprvé představil v roce 1973 ve svých 25 letech, od té doby zde vystoupil na padesátce koncertů. Kromě skladeb Beethovena, Schuberta a Liszta má dnes na programu i českou premiéru Four Movements for Piano od slovenské skladatelky Lubicy Čekovské. Koncert se pořádá ve spolupráci s Terezín Music Foundation.

Ještě dopoledne se uskuteční v Křečovicích tradiční koncert, který uctí dvě významné hudební osobnosti - skladatele Josefa Suka a jeho vnuka a jmenovce, známého houslistu, který zemřel předloni v srpnu. V kostele sv. Lukáše vystoupí sopranistka Olga Jelínková a varhaník Aleš Bárta. Komorní orchestr Quattro bude řídit Marek Štilec. (čtk)

15:57
AFP: Internet tipuje, že Zlatou palmu z Cannes si odvezou bratři Coenové

Vítězi a držiteli letošního 66. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes se stanou bratři Joel a Ethan Coenovi za film Inside Llewyn Davis (V kůži Llewyna Davise). Tak to alespoň vyplývá z tipů sebraných ze 190 zemí prostřednictvím internetových diskusí a sociálních sítí, jako je Twitter. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na společnost Synthesio, která se na podobné průzkumy specializuje.

Podle jejího zjištění film v režii bratří Coenů byl zmíněn ve 13,2 procentech případů diskusí a zmínek o festivalu v Cannech a soutěžních filmech. Za ním následuje snímek Jen Bůh odpouští v režii Nicolase Windinga Refna, který byl zmíněn ve 12,6 procenta případů a The Immigrant (Přistěhovalkyně) režiséra Jamese Graye (10,4 procenta).

Internetový "hlas lidu" pak přiřkl vítězství Marion Cotillardové coby nejlepší herečce díky 26,3 procenta zmínek v diskusích o Cannes. Výrazně tak předstihla Carey Mulliganovou (16,7 procenta) a Bérénice Bejovou (11,5 procenta). Pokud jde o nejlepšího mužského představitele, nejcitovanějším hercem je Ryan Gosling následovaný Michaelem Douglasem a Justinem Timberlakem.

Jak přesné byly tyto odhady se ukáže už dnes večer, kdy udělením Zlaté palmy a dalších cen festival vyvrcholí. O 20 soutěžních snímcích rozhoduje mezinárodní porota, které letos předsedá americký režisér Steven Spielberg. V porotě usedla mimo jiné americká herečka Nicole Kidmanová, rakouský herec Christoph Waltz, britská režisérka Lynne Ramsayová či její tchajwanský kolega Ang Lee. (čtk)