On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
06:03
Pamětní deska Třebíči připomíná zapsání na seznam UNESCO i stoupající turismus

Nedělní odhalení nové pamětní desky na Zadní synagoze patřilo mezi vrcholy oslav 10. výročí zapsání historických památek Třebíče na seznam UNESCO. Deska ze směsi pryskyřice připomíná chvíli, kdy se vybrané objekty města na listinu světového dědictví v Evropě dostaly.

Slavnosti v Třebíči začaly už ve čtvrtek a návštěvníci mohli vidět řadu kulturních a společenských akcí. Informovala o tom ředitelka třebíčského kulturního centra Jaromíra Hanáčková.

Pamětní desku připomínající zápis na seznam UNESCO už město mělo. Jenže před několika měsíci ji někdo ukradnul. "Byla z bronzu, takže asi lákala zloděje kovů," uvedla Hanáčková. Proto se Třebíčští rozhodli, že vyberou jiný materiál na výrobu nové pamětní desky. "Sice stále vypadá jako kdyby byla z bronzu, ale tahle směs zdaleka nemá takovou cenu," řekla Hanáčková.

Oslavy k 10. výročí zapsání historických památek na seznam UNESCO začaly v neděli slavnostní mší. Po ní následovalo odhalení pamětní desky na Zadní synagoze. Právě Zadní synagoga je jednou z památek zanesené do seznamu světového kulturního dědictví. Společně s bazilikou svatého Prokopa byla zapsána na list UNESCO v polovině roku 2003.

Zapsání na prestižní seznam zásadně zvýšilo počet návštěvníků Třebíče. Podle údajů z turistických informačních center navštíví jen místní židovské památky ročně kolem 40 tisíc turistů. Celkově loni poprvé překročil počet návštěvníků města 100 tisíc. (čtk)

07:41
Cenu MTV za videoklip roku získal Timberlake

Hlavní cenu hudební televize MTV Video Music Awards za nejlepší video roku získal v noci na dnešek americký zpěvák Justin Timberlake za videoklip k písni Mirrors. Cenu pro nejlepší ženské video dostala Taylor Swiftová za video k písni I Knew You Were Trouble. V kategorii nejlepšího mužského videa vyhrál zpěvák Bruno Mars s klipem k písni Locked Out of Heaven.

Timberlake ke klipem k Mirrors skóroval ještě v kategorii nejlepší střih. Cenu za nejlepší režii dostal režisér David Fincher, který natočil klip k další Timberlakově písni Suit & Tie. Mladý zpěvák kromě toho převzal ocenění za novátorský počin Michael Jackson Video Vanguard Award.

"Nezasloužím si tuhle cenu, ale nevrátím ji," prohlásil podle agetnury AP zpěvák, ke kterému se při hudebním vystoupení připojili jeho čtyři bývalí kolegové z někdejší chlapecké kapely 'N Sync. Pětice spolu nevystupovala od roku 2002.

Do té doby scénu ovládaly dámy pop-music Swiftová, Miley Cyrusová či Lady Gaga. Pro kontroverzní Gagu bylo nedělní vystoupení prvním po letošní operaci kyčle. Zpěvačka během svého návratu na scénu stihla čtyřikrát změnit kostým. Píseň Applause začala zpívat v bílém hábitu jeptišek - podobný šok jako při některých minulých show, na které dorazila na příklad v šatech ze syrového masa, se však nekonal. (čtk)

10:02
Asistent fotografa Roberta Vana Durňák vystaví své fotky

Historickými a dnes již velmi zřídka užívanými technologiemi vytvořené fotografie bude v Praze od 6. září vystavovat Tomáš Durňák, dlouholetý asistent známého fotografa Roberta Vana. K vidění budou kromě jiného portréty známých osobností, jako například Lucie Bílé, Simony Krainové či Jiřího Lábuse. Výstava bude přístupná do 20. října v Palffyho paláci na Malé Straně, poté se postupně představí v několika dalších městech.

Současně s výstavou startují také fotografické workshopy Roberta Vana pro veřejnost. Tvářemi výstavy jsou Lejla Abbasová a Roman Šebrle. Všechny fotografie budou připravené klasickými technikami platinového tisku nebo za použití stříbrné želatiny, kterými se Vano s Durňákem jako jedni z mála v České republice profesionálně zabývají.

Tomáš Durňák se zabývá uměleckou fotografií již více než 12 let a stejnou dobu také tvoří po boku Roberta Vana. "Rád bych na výstavu pozval každého, kdo má rád současnou fotografii, a také všechny nadšence historických fotografických technik. Na této výstavě se totiž snoubí obojí dohromady, a to jí právě dodává na jedinečnosti," říká garant výstavy Robert Vano.

Workshopy jsou určené pro všechny zájemce o fotografii, včetně naprostých začátečníků, kteří nemusejí být majiteli fotoaparátu a mohou si ho zapůjčit na místě zdarma. Kurzy se budu konat v galerii Nikon Photo na pražském Újezdě.

Účastníci kurzů budou moci své fotografie zveřejnit na webu, kde pro ně budou hlasovat čtenáři; všechny soutěžní fotografie budou v únoru 2014 prezentovány na zvláštní výstavě. Autoři tří nejlepších fotografií získají ceny a jejich snímky se budou dražit ve prospěch Klubu přátel dětí dětských domovů. Na pomoc klubu se také budou při vernisáži výstavy dražit Durňákovy fotografie. (čtk)

12:04
Na Svitavském stadionu vznikají dřevěné sochy

Na Svitavském stadionu dnes začal čtvrtý ročník Řezbářského memoriálu Aloise Petruse. Téma letošního výtvarného plenéru organizátoři nazvali Z pohádky do pohádky. Zúčastní se ho devět výtvarníků, kromě Česka také ze Slovenska a Polska.

Jako materiál budou sloužit pokácené kmeny dubů, jírovců, javorů a jasanů o délce asi 2,5 metru. "Tentokrát se jedná o kmeny volné, takže budou použitelné pro tvorbu jak na výšku, tak na šířku. Je na vůli autora, zda vytvoří hravou sochu či výtvarný prvek užitného umění," uvedla ředitelka pořádajícího Městského muzea Blanka Čuhelová.

Díky řezbářskému memoriálu už v minulosti ve Svitavách vzniklo 26 dřevěných soch. Byly vytesány z pahýlů stromů, které vyrostly přímo na stadionu. "Letos poprvé se tvoří z uříznutých kmenů. Protože jsou na stadionu i dvě velká dětská hřiště a tématem je Z pohádky do pohádky, počítáme s tím, že většina soch by zůstaly přímo tam nebo v jejich blízkosti," řekla ČTK Čuhelová.

Řezbářský plenér trvá do soboty 31. srpna, kdy se v 17:00 uskuteční vernisáž vytvořených děl. Součástí akce jsou také večerní koncerty, vystoupí například skupina Buty nebo Aneta Langerová.

Řezbář Alois Petrus žil v letech 1945 až 1968 ve Svitavách. Ve 30. letech minulého století vynikl jako autor bohatě zdobeného vyřezávaného nábytku a loutkových divadel, které se vyvážely do celého světa. Po roce 1945 už vyřezával především menší solitéry, například stolní soupravy, kazety nebo tabla. (čtk)

13:35
Druhá část Baťova institutu i platforma se otevřou na konci září

Druhá část Baťova institutu, bývalá 15. budova baťovského průmyslového areálu, ve které bude nově sídlit krajská knihovna, se ve Zlíně otevře na konci září. Zároveň začne fungovat platforma mezi objekty 14 a 15 určená pro různé kulturní akce, informovala ČTK mluvčí Zlínského kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Zatímco obě budovy z konce 40. let minulého století prošly v uplynulých dvou letech rekonstrukcí, náměstíčko mezi nimi o rozloze 3500 metrů čtverečních je zcela nové. První část institutu, 14. budova, kde sídlí Krajská galerie výtvarného umění a Muzeum jihovýchodní Moravy, se otevřela již v květnu.

Platforma bude od října sloužit řadě kulturních akcí. "Bude dějištěm koncertů, divadelních představení, filmových projekcí, výstav, performancí, happeningů, ale i jarmarků, konferencí. Pro odpočinek na čerstvém vzduchu ji ale mohou od října svobodně využívat všichni, kdo navštíví 14. či 15. budovu, nebo jen procházejí náhodou kolem," uvedla ředitelka Baťova institutu Lenka Struhárová-Jančaříková.

Projekt Baťova institutu si vyžádal přes 900 milionů korun. Tovární budovy 14 a 15 byly postaveny v letech 1946 až 1948 podle návrhu architekta Jiřího Voženílka. Jejich rozsáhlá rekonstrukce kromě nových sídel významných kulturních institucí přinesla oživení další části rozsáhlého továrního areálu. Kraj na akci získal dotaci 481 milionů korun z evropských fondů.

Platformu a 15. budovu si budou moci lidé poprvé prohlédnout v pátek 27. září. "Od 16:00 bude kromě prohlídek v budově probíhat na platformě interaktivní program pro děti, od 18:00 zde bude pod širým nebem koncertovat jazzové trio. Součástí odpoledne a podvečera bude i slavnostní ukončení projektu a zprovoznění celého 14/15 Baťova institutu," uvedla mluvčí.Krajská knihovna Františka Bartoše začne naplno fungovat v pondělí 30. září. (čtk)

14:18
Na Moravském podzimu zahraje Londýnský symfonický orchestr

Jako přehlídku dramaturgických objevů a světového interpretačního mistrovství pojali pořadatelé 47. ročník festivalu Moravský podzim. Ozdobou programu je Londýnský symfonický orchestr se špičkovým dirigentem Valerijem Gergijevem, vystoupí také další věhlasní umělci z Polska, Ruska nebo Norska. Festival nově pořádá Filharmonie Brno a získal dvouletou periodicitu. Jeho program poskytla mluvčí filharmonie Lenka Vodičková.

Přehlídku zahájí 27. října koncert ke 100. výročí narození a 20. výročí úmrtí dirigenta Františka Jílka. Vystoupí Filharmonie Brno, kterou Jílek vedl jako šéfdirigent. Zazní například dvě sinfonietty spjaté s Brnem - jednu složil Leoš Janáček, druhou Vítězslava Kaprálová. "Interpretační hvězdou večera bude ve dvou klavírních koncertech proslulý ruský pianista Boris Berezovskij," uvedla ředitelka festivalu i brněnské filharmonie Marie Kučerová.

Na státní svátek 28. října naplánovali dramaturgové Český den. Při dopoledním matiné i odpoledním koncertu zazní výhradně česká hudba v podání Graffova kvarteta a dechového kvinteta Phoenix. V dalších dnech vystoupí například komorní orchestr Kremerata Baltica, Národní symfonický orchestr Polského rozhlasu Katovice, Apollon Musagette Quartett nebo Trondheimští sólisté s norským repertoárem, který v Česku není příliš známý.

Závěrečný koncert festivalu obstará 8. listopadu Londýnský symfonický orchestr. Při svém jediném vystoupení v Česku provede slavnou Fantastickou symfonii Hectora Berlioze i další skladby téhož autora. Zazpívá mezzosopranistka Karen Cargillová.

Dějištěm jednotlivých koncertů je Besední dům, Janáčkovo divadlo, ale také například kostel u minoritů a skleněný pokoj vily Tugendhat. Vstupenky budou v předprodeji od 16. září. "Snažíme se připravit pro své posluchače 'festival' v pravém slova smyslu, nejen strohou přehlídku uměleckých výkonů," uvedla manažerka přehlídky Lucie Šnajdrová. Program proto tvoří také besedy a ochutnávky ruských, norských a polských specialit. (čtk)

14:40
Změny předpisů EU na technologii zdraží nové divadlo v Plzni

Změny evropských norem na provoz divadelní technologie prodraží o 40 milionů korun stavbu nového divadla v Plzni. Například hydraulické pojezdy jevišť musí nově splňovat podmínky nejvíce jedné chyby v bezpečnosti funkcí za tisíc let. Divadlo, které zahájí první sezonu 1. září 2014, tak přijde na necelých 860 milionů korun bez DPH, což je stále cena nižší, než radnice odhadovala před soutěží na dodavatele. Všechny změny, které mají vliv na konečnou cenu stavby, vznikly až po jejím zahájení, řekl dnes náměstek primátora Petr Rund. Podle něj už se stavba přehoupla do druhé poloviny.

Podle platné legislativy muselo město akceptovat část nároků zhotovitele na markantní změny v navržené divadelní technologii, která bude tvořit asi čtvrtinu nákladů, stavba asi 35 procent, zbytek na parkoviště, úpravy okolí a sítí. Bez provedených změn by se budova nemohla zkolaudovat. "Loni byly aktualizovány normy na bezpečnost provozu. Musel být přepracován projekt i harmonogram. Zdražení se promítne do vyšší bezpečnosti technologie. Nejde o svévolné vícenáklady, nemohli jsme je předvídat. Pokud bychom je nechtěli uhradit, tak se jich dodavatel může domáhat soudně," uvedl Rund. Na stavební části žádné vícenáklady nevznikly.

Divadlo bude podle něj bude v Plzni fungovat stovky let a technologie je jednou z nejmodernějších v Evropě. "Navrhli jsme jí tak, aby co nejdéle vydržela a vyžadovala minimální údržbu," uvedl.

Menší technické komplikace ani dlouhá a tuhá zima podle Runda nezpozdí termín dostavby, stanovený na duben 2014.

Radnice plánuje v nové budově, která už má železobetonovou konstrukci, prohlídky pro veřejnost. Uskuteční se podle vývoje stavby na přelomu září a října po dva víkendy. Počet účastníků ve skupině bude omezený na 15 lidí. Další prohlídky budou na jaře.

"Začínají práce na vnitřních částech stavby, rozvodech elektřiny, topení, vody a vzduchotechniky. Do poloviny listopadu budou osazena okna a bude se pokračovat interiéry divadla i administrativní budovy," řekl šéf odboru investic Evžen Kaucký. Stavbaři už vyhloubili jedenáctimetrovou jámu pro parkovací dům a vybetonovali základovou desku. Vznikne tam 165 nových míst pro divadlo, kulturní dům Peklo i centrum města.

Stavba divadla, které by se mohlo jmenovat po Václavu Havlovi, začala 31. května 2012. Bude mít dva sály až pro 700 diváků, baletní školu i studiovou scénu. Provoz bude o tři miliony korun dražší než u současného nevyhovujícího Komorního divadla. Rozpočet obou divadelních budov, Komorního a Divadla J. K. Tyla, převyšuje nyní včetně mezd členů pěti souborů 140 milionů korun. "Provoz se dá zlevnit využitím nové budovy, kde je daleko větší kapacita i zázemí k tomu, aby si divadlo zlepšilo své příjmy," dodal. Nová budova bude soustředit kanceláře, zkušebny, orchestr, sklady i dílny. Má prý unikátní logistické, technické i provozní řešení. (čtk)

14:59
Zpěvák Albert Černý z Charlie Straight v komedii ztvární sám sebe

Zpěvák Albert Černý ze skupiny Charlie Straight přijal roli sebe samého ve filmové komedii Modelky s.r.o., kde se objeví po boku zkušených herců, jako jsou Jiří Štěpnička, Martin Kraus, Martin Písařík, Evelyna Steimarová a Aneta Krejčíková. Premiéra filmu je plánována na polovinu roku 2014. Za tvůrce o tom informovala Alena Venclová.

"Náš fiktivní příběh odehrávající se ve světě modelingu je v reáliích ukotven nejen několika historickými událostmi, ale také osobnostmi českého showbyznysu, které přijaly roli sebe samých. Jednou z nich je i Albert Černý," uvedl scenárista a režisér filmu David Laňka. "Velmi mě potěšilo, že Albert roli, v níž si střílí z prodejnosti českých celebrit, které pro kšeft udělají prakticky cokoliv, přijal."

Navzdory účasti Černého tvůrci o využití některé z písniček skupiny Charlie Straight zatím neuvažují. Hudbu k filmu bude většinou dílem skupiny Ising. Pro Černého jde o první hereckou zkušenost a jeho jedinou podmínkou bylo, aby byl text role co nejvíce omezen. "Cítím se jistěji, když mám zpívat, než když mám mluvit," vysvětlil.

Bláznivá komedie Modelky s.r.o., kterou Laňka napsal na základě svých zkušeností z lifestylového časopisu, vypráví příběh dvou konkurenčních modelingových agentur, které vedou někdejší dvě nesmiřitelné rivalky, ikony českého módního světa. V roce 1967 se obě zúčastnily soutěže Miss Československo, a protože vyhrála jen jedna, druhá prohru neunesla a od té doby si dnes už letité dámy dělají naschvály. Když se pak na scéně objeví tvář mladé Martiny, jež všem svou krásou vyrazí dech, svedou boj o to, která z nich ji uloví do své stáje. (čtk)

15:33
Zlínští divadelníci připravují představení O pejskovi a kočičce

Zlínští divadelníci zpracují oblíbené příběhy Josefa Čapka O pejskovi a kočičce. Představení bude mít premiéru 15. září. Půjde o první premiéru divadla v nové sezoně, sdělila dnes mluvčí divadla Veronika Jurčová.

Režie inscenace se ujala Zoja Mikotová. Známé příběhy o pejskovi a kočičce divadlo nastudovalo poprvé před 20 lety, poté znovu v roce 2001. "Další generace dětí se tak může těšit na půvabné příběhy o tom, jak šli pejsek a kočička na procházku, jak vařili dort nebo jak našli a zachránili panenku, co tenounce plakala," uvedla Jurčová.

V roli kočičky se představí Markéta Kalužíková, zlého psa hraje Gustav Řezníček a pejska nová posila zlínského hereckého souboru Tomáš David.

Divadlo také v souvislosti s představením vyhlásilo soutěž o nejlepší originální pejskokočičí dort. Recepty, fotografie či obrázky postupu mohou děti i dospělí posílat do divadla, uzávěrka soutěže je 20. prosince.

Městské divadlo Zlín oficiálně zahájí 68. sezonu premiérou muzikálu Divotvorný hrnec 21. září. Nadcházející sezona se ponese v ženském duchu. Jejím podtitulem je Cherchez la femme, tedy Za vším hledej ženu. Divadlo mimo jiné představí inscenaci podle knižního bestselleru Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně. (čtk)

16:52
Výstava Muchových plakátů má 150 tisíc návštěvníků

Velký návštěvnický úspěch má výstava plakátů Alfonse Muchy, na kterou diváky láká i jméno Ivana Lendla. Muchova grafická tvorba pochází ze sbírky bývalého tenisty a provází ji velká reklamní kampaň. Jedna z největších tuzemských reklamních společností Big Media je producentem výstavy. V úterý odpoledne na výstavě přivítají návštěvníka s pořadovým číslem 150 tisíc. Za pořadatele to dnes sdělil Vladimír Zemánek.

Expozice měla původně trvat do konce července, prodloužena je ale až do 10. září. Již nyní se řadí k nejúspěšnějším tuzemským projektům, a to nejen celkovým číslem, ale i denní návštěvností, která nyní vychází přibližně na 1080 lidí. Podobnou denní návštěvnost měla před sedmi lety výstava Karel IV. - Císař z Boží milosti, kterou za tři měsíce navštívilo 100 tisíc lidí. Výstavu Rudolf II. a Praha v roce 1997 vidělo za čtyři měsíce na 200 tisíc návštěvníků. Obecně ale oproti 90. letům je dnes návštěvnost výstav nižší.

Současná výstava v Obecním domě představuje unikátní kolekci plakátů Alfonse Muchy, které vytvořil na přelomu 19. a 20. století a které mu přinesly světovou slávu. Expozici doplňují další exponáty - kalendáře, pohlednice a návrhy obalů potravin. Přinejmenším stejně silně jako Muchova díla ale návštěvníky láká příběh výstavy a fakt, že sbírku shromáždil bývalý český tenista a díla má údajně běžně vystavená ve svých obydlích.

Výstava se koná v Obecním domě, který spravuje město, veškeré náklady na její uspořádání ale nese její producent, společnost Big Media. Jednatelem společnosti je Richard Fuxa, jehož nadační fond Lendlovu sbírku po dobu konání putovní výstavy spravuje. Obecní dům se na výstavě podílí poskytnutím prostor.

V podobném režimu se dnes konají i jiné výstavy v institucích placených z veřejných zdrojů včetně těch, které jsou k pořádání výstav výtvarného umění zřízeny; důvodem jsou mnohdy stále se snižující rozpočty, případně s nimi možná související absence odborně profesionálně obsazených výstavních oddělení příslušných institucí. (čtk)

18:14
Rozhodnutí o ND se musí podle Buriana opírat o odborná stanoviska

Události posledních dvou let podle ředitele Národního divadla v Praze Jana Buriana opakovaně ukázaly, že správa a financování českého profesionálního umění potřebuje změnu a stabilnější prostředí. Divadla musí být řízena odborně a každé politické rozhodnutí se musí opírat o odborná stanoviska. V případě ND je má zprostředkovat garanční rada zapsaná do zřizovací listiny ND. Burian to dnes uvedl v projevu v historické budově ND u příležitosti zahájení jeho 131. divadelní sezony.

"Politikům musí zůstat politická odpovědnost, ale protože nemusí rozumět experimentálnímu divadlu nebo České filharmonii, musí existovat systém. který jim potřebné informace zprostředkuje," řekl Burian.

Členy garanční rady jsou dramatik Milan Uhde a divadelní ředitelé Stanislav Moša, Jiří Šesták a Eva Kejkrtová Měřičková. Podle dalšího jejího zástupce rektora Akademie múzických umění Jana Hančila by měla fungovat do té doby, než v souvislosti s transformací ND vznikne správní rada. Předseda vlády Jiří Rusnok dnes potvrdil, že o organizaci chodu ND rozhodne příští vláda.

Burian ve svém projevu upozornil, že původní podoba vícesouborového divadla v jedné budově neplatí od první republiky. "Národní divadlo dnes obsluhuje čtyři divadelní budovy s de facto pěti soubory a jedním produkčním centrem. Racionalita takového uspořádání musí projít analýzou, ve které nesmí jít jen o postavení dvou samostatných operních souborů, ale o postavení všech souborů a další činnosti," sdělil. Další podrobný materiál na toto téma by měl být předložen k diskusi do konce ledna příštího roku.

V příspěvkové organizaci ND funguje podle ředitele zastaralý a pro velké instituce nevyhovující systém financování.

"Příspěvková organizace jako právnická osoba má své přednosti, ale i značné nevýhody. Tabulkové platy, systém účtování DPH, nevyvážené postavení statutárního orgánu a orgánů zřizovatele a podobně," podotkl Burian.

Změny ve vedení ND vítá například herec Václav Postránecký. "Jsem spokojený, podle mého názoru Národní divadlo ještě nikdy nedostalo tak jednoznačný příslib od nejvyšších mužů v tomhle státe nejen k letošní sezoně, ale i do budoucna," uvedl. (čtk)

18:48
Týden přístupného designu ukáže, jak může design pomáhat

Týden přístupného designu bude v září představovat design jako nástroj pro vytváření prostředí a produktů bez bariér. Pořádající sdružení Czechdesign připravuje na dny od 17. do 21. září výstavy, workshopy, diskuse a další program, kterým chce široké veřejnosti, designérům, architektům, zástupcům státní správy a odborníkům na tuto oblast připomenout sociální rovinu designu a odpovědnost, kterou designéři vůči uživatelům mají.

Celým týdnem se bude prolínat téma stárnutí, uvedla Kamila Matějková ze sdružení Czechdesign. Design podle pořadatelů může seniorům v mnoha ohledech pomoci překonávat každodenní nesnáze a usnadnit jim cestu k plnohodnotnému, aktivnímu stáří. Pořadatelé se chtějí zabývat otázkami, jak vypadá stárnutí v České republice, jak na ně reaguje zdejší společnost, zda se stárnutí přizpůsobuje okolí, jak vůbec lidé chtějí stárnout nebo jak se stárne v zahraničí.

Mezi tím, jak se stárne v Česku, a jak se žije seniorům v zahraničí, je podle pořadatelů velký rozdíl. "Existuje už ale řada možností, jak vytvořit prostředí, ve kterém bude stárnutí mnohem příjemnější. Právě ty představí výstava Design v nejlepších letech," uvádí Matějková. Jejím hlavním motivem bude otázka přístupného prostředí v oblasti bydlení i produktového, obalového a grafického designu určeného těm, kteří mají různá omezení, i osobám, kterým bariéry vytváří špatně koncipované prostředí.

Při vernisáží 17. září v Galerii/CZD ve Vojtěšské ulici se bude předávat ocenění za přínos v oblasti šíření přístupného designu v ČR za rok 2013 - Equal Design Award. Výstava v Praze potrvá do 1. listopadu, poté zahájí své putování po regionech ČR. Na 19. září se chystá diskuse pro zástupce státní správy s odborníky na přístupný design z Finska a Lucemburska. Vrcholem celého týdne bude celodenní akce, která se uskuteční 21. září v rámci projektu Zažít město jinak. Ve Vojtěšské ulici a přilehlém okolí bude celý den přizpůsoben potřebám a zálibám lidí všech věkových kategorií s ambicí umožnit trávit společný čas všem obyvatelům města. (čtk)

20:03
První zářijový víkend bude v Litni druhý Festival Jarmily Novotné

Jedním z největších lákadel letošního hudebního Festivalu Jarmily Novotné, který se pořádá ve středočeské Litni, bude provedení písňového cyklu Bohuslava Martinů Nový Špalíček. Písně přednese za doprovodu deseti nástrojů mezzosopranistka Lucie Hilscherová. Festivalová premiéra se v instrumentaci Jiřího Temla uskuteční v den jeho zahájení. Druhý ročník přehlídky se koná 7. a 8. září v zámeckém areálu v Litni, kde slavná pěvkyně a sólistka newyorské Metropolitní opery žila. Informovala o tom dramaturgyně Dita Hradecká.

Program se letos zaměří jak na operní - rozhlasové pořady, komentované prohlídky a výstavu, tak na filmový odkaz pěvkyně Novotné v podobě přednášek a projekcí. Nabídne i programy pro děti.

Nový Špalíček od Martinů se uskuteční díky podpoře Nadace Bohuslava Martinů. Živě ho bude vysílat Český rozhlas 3 - Vltava. Martinů zkomponoval cyklus šesti písní na slova moravské lidové poezie nazvaný Nový špalíček na počátku roku 1942. Tou dobou byl jako mnoho jeho evropských kolegů-umělců v emigraci ve Spojených státech.

Cyklus nabídl pěvkyni Novotné, která v té době zažívala vrchol své pěvecké kariéry v Metropolitní opeře. Premiéra Nového špalíčku se odehrála v roce 1943, Novotnou u piana doprovázel český ministr zahraničních věcí exilové vlády Jan Masaryk, jemuž je cyklus věnován.

Na festival zavítá opět houslistka Tatiana Daubek, vnučka Jarmily Novotné. Árie a duety z Händelových oper za doprovodu souboru starých nástrojů Musice Florea zazpívají na galakoncertech v inspirativním prostředí bývalé stodoly mezzosopranistka Lucie Hilscherová, sopranistka Ivana Pavlů, čerstvá nositelka Ceny Jarmily Novotné ze soutěže v Karlových Varech, i slovenský basbaryton Tomáš Šelc.

Americký režisér a hobojista argentinského původu Gonzalo Ruiz se ujal režijního zpracování Händelovy opery Apollo a Dafné. V ní se představí barytonista Tomáš Král jako Apollo a sopranistka Monika Sommerová v roli Dafné. O němé, avšak důležité role této miniopery na námět antického mýtu, se postarají liteňské děti. Představení bude zasazeno do kulis zámeckého parku. (čtk)

21:45
Nová sezóna v Divadle Na Jezerce nabídne tři české premiéry

Tři premiéry her českých autorů chystalo na svoji 11. sezónu pražské Divadlo Na Jezerce. První z nich Komedianti napsal speciálně pro tuto scénu režisér Arnošt Goldflam a bude mít premiéru 12. prosince. Další českou hru autora Jiřího Janků, komedii Cesta kolem světa v režii Terezy Němcové, chystá divadlo na druhou polovinu února 2014. Třetí premiérou, kterou plánují na konec května příštího roku, bude hra Jiřího Hubače Generálka. Za vedení o tom Divadla Na Jezerce informovala Jana Bryndová.

Divadlo novou sezónu odstartuje 12. září divácky úspěšným muzikálem Já, Francois Villon Jiřího Hubače, Ondřeje Brzobohatého a Pavla Vrby.

"Hru Komedianti, která je věnována starým kočovným hereckým společnostem, napsal Arnošt Goldflam na moji objednávku. Naše divadlo vzniklo vlastně na základech jedné takové rodinné divadelní společnosti mojí babičky Anny Budínské-Červíčkové. Tam začínali svoji hereckou kariéru mimo jiné i můj otec Rudolf Hrušínský a Josef Kemr," uvedl k první premiéře šéf Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.

V Komediantech diváci uvidí mimo jiné Kláru Issovou, Petra Vacka, Věru Kubánkovou, Miluši Šplechtovou, Kristýnu Hrušínskou a v jedné z rolí i autora a režiséra Goldflama. "Chvílemi je to tesklivé, chvílemi žertovné, jak už to v životě bývá," podotkl ke komediantům Goldflam. Hlavními postavami příběhu jsou podle jeho slov členové herecké kočovné společnosti a hostinský, u něhož se právě hraje.

"Vzápětí po premiéře Komediantů začneme zkoušet další českou hru autora Jiřího Janků, komedii Cesta kolem světa v režii Terezy Němcové," uvedl Hrušínský.

Hubačovu Generálku nově nastuduje režisér Radek Balaš s Jiřinou Bohdalovou v titulní roli a Radkem Holubem v roli jejího protihráče, Napoleona Bonaparte.

Ve foyeru Divadla Na Jezerce se v nové sezóně uskuteční dvě výstavy. První z nich se jmenuje Jezerní zrcadlení. Zahrnuje tvorbu malířky Alice Neugebauerové inspirovanou inscenacemi tohoto divadla. Vernisáž je 3. října. Uvedou ji Martina Venigerová a Ivan Hlas. Druhá se chystá na začátek prosince. "Bude věnována tvorbě herečky a naší milé kolegyně Věry Kubánkové, která v příštím roce oslaví úctyhodných 90 let. Diváci ji na Jezerce uvidí v prosincové premiéře hry Komedianti, dále například v Láskách paní Katty, v Gogolově Ženitbě a mnoho let s námi také hrála v Petrolejových lampách," dodal Hrušínský. (čtk)

22:30
Muzeum umění představí na olomouckém náměstí svou novou expozici

Olomoucké náměstí obsadí na začátku září reprodukce děl významných autorů moderního umění. Výstava pod širým nebem, která bude součástí letošního ročníku Dnů evropského dědictví, se stane upoutávkou na novou stálou expozici v Muzeu umění. Ta bude otevřena v listopadu a ponese název Století relativity, řekl dnes mluvčí muzea Petr Bielesz. Představit by měla to nejlepší z rozsáhlých sbírek muzea zachycující období od počátku 20. století do současnosti.

Výstavu poukazující na novou expozici otevře muzeum při příležitosti Národního zahájení Dnů evropského dědictví v Olomouci. Na Horním náměstí potrvá od 5. do 8. září. "Na panelech na Horním náměstí uvidí kolemjdoucí reprodukce vybraných děl významných autorů, například Toyen, Václava Špály, Františka Foltýna, Bohumila Kubišty, Jiřího Koláře, Jana Knapa nebo Jiřího Davida," uvedla kurátorka Štěpánka Bieleszová. Podrobnosti o exponátech přiblíží na náměstí zájemcům historik umění, chybět nebude také lektor se speciálním programem pro děti.

Muzeum umění se chystá podle jeho mluvčího otevřít novou stálou expozici 14. listopadu. Zachycovat bude výtvarné umění v letech 1900 až 2000. K otevření nové expozice vedla zástupce muzea mimo jiné skutečnost, že většina unikátních děl zůstává dlouhodobě skrytá v depozitářích. Podle plánů by měla expozice zabrat dva sály. V Mansardě by se měla objevit kolekce umění první poloviny 20. století, Obrazárna by měla zachycovat výtvarnou scénu od roku 1948 do počátku nového tisíciletí.

Dny evropského dědictví doprovodí v Muzeu umění také speciální animační program pro nejmenší děti či komentované prohlídky. Chystá se také prezentace knihy renomovaného historika umění a dlouholetého ředitele muzea Pavla Zatloukala. Pojednává o zlomových událostech v historii Olomouce, které se zapsaly do její urbanistické struktury i architektonické podoby. (čtk)

23:05
Na Svitavském stadionu vznikají dřevěné sochy

Na Svitavském stadionu dnes začal čtvrtý ročník Řezbářského memoriálu Aloise Petruse. Téma letošního výtvarného plenéru organizátoři nazvali Z pohádky do pohádky. Zúčastní se ho devět výtvarníků, kromě Česka také ze Slovenska a Polska.

Jako materiál budou sloužit pokácené kmeny dubů, jírovců, javorů a jasanů o délce asi 2,5 metru. "Tentokrát se jedná o kmeny volné, takže budou použitelné pro tvorbu jak na výšku, tak na šířku. Je na vůli autora, zda vytvoří hravou sochu či výtvarný prvek užitného umění," uvedla ředitelka pořádajícího Městského muzea Blanka Čuhelová.

Díky řezbářskému memoriálu už v minulosti ve Svitavách vzniklo 26 dřevěných soch. Byly vytesány z pahýlů stromů, které vyrostly přímo na stadionu. "Letos poprvé se tvoří z uříznutých kmenů. Protože jsou na stadionu i dvě velká dětská hřiště a tématem je Z pohádky do pohádky, počítáme s tím, že většina soch by zůstaly přímo tam nebo v jejich blízkosti," řekla ČTK Čuhelová.

Řezbářský plenér trvá do soboty 31. srpna, kdy se v 17:00 uskuteční vernisáž vytvořených děl. Součástí akce jsou také večerní koncerty, vystoupí například skupina Buty nebo Aneta Langerová.

Řezbář Alois Petrus žil v letech 1945 až 1968 ve Svitavách. Ve 30. letech minulého století vynikl jako autor bohatě zdobeného vyřezávaného nábytku a loutkových divadel, které se vyvážely do celého světa. Po roce 1945 už vyřezával především menší solitéry, například stolní soupravy, kazety nebo tabla. (čtk)

07:45
V olomouckém muzeu začal festival divadelních prázdnin

V olomouckém Vlastivědném muzeu začal v pondělí večer festival Olomoucké divadelní prázdniny. O jeho zahájení se postarali herec Alexej Pyško a ředitel pražského Švandova divadla Daniel Hrbek. Divadelní představení jsou v muzeu naplánovány po celý týden. Přehlídka se letos koná počtvrté, podle pořadatelů má na sklonku letních prázdnin zpestřit kulturní nabídku v Olomouci.

Na diváky čeká podle mluvčího Moravského divadla Davida Kresty kromě pondělního představení dalších pět titulů. Představí se Moravské divadlo Olomouc, Divadlo Tramtarie nebo studentský soubor Slovanský tyátr. V plánu jsou tituly Jedlíci čokolády od Davida Drábka, Maryša nebo Muzikant z Jánského vrchu v režii Jana Sulovského o skladateli Karlu Dittersovi z Dittersdorfu.

Moravské divadlo se představí návštěvníkům s komedií o nástrahách předmanželské smlouvy Když se zhasne. Jeden z nejúspěšnějších titulů olomouckého divadla posledních let budou moci návštěvníci přehlídky zhlédnout v nové podobě. Festival v sobotu uzavřou děti z Hudebně- dramatického studia při Moravském divadle, které připravily netradiční převyprávění Starých pověstí českých.

Přehlídka vznikla kvůli tomu, že přes léto je Moravské divadlo uzavřené. Návštěvníci tak mohou i o prázdninách zhlédnout vystoupení profesionální i amatérské divadelní tvorby. Vlastivědné muzeum hostí divadelní přehlídku už potřetí. Herci přitom vystupují pod širým nebem, ve zdejším atriu. V případě nepříznivého počasí se představení odehrají v přilehlém sále muzea. (čtk)

08:50
Warholovy fotografie celebrit půjdou do internetové aukce

Vzácné fotografie celebrit od Andyho Warhola půjdou do veřejné internetové aukce, která bude spuštěna 3. září a potrvá měsíc. Popartový umělec na snímcích zachytil osobnosti populární hudby a filmu, jako jsou John Lennon, Mick Jagger, Elizabeth Taylorová, Madonna nebo Sting, informoval na svém webu britský list The Daily Telegraph.

Kdokoli si nyní bude smět prostřednictvím aukčního serveru 1stdibs.com zakoupit některé ze 150 dosud téměř neznámých fotografií, které Warhol pořídil při neformálních příležitostech. Aukce bude spuštěna společně s newyorskou výstavou fotografií.

Warhol ke konci své kariéry fotografii používal jako další umělecký prostředek a rád osobnosti zachycoval ve spontánních chvílích. Mnoho jeho objektů byli přátelé ze zábavního průmyslu, navštěvující tytéž noční kluby, jeho luxusní dům u pláže nebo umělecké studio známé jako Factory (Továrna).

Warhol tak například vyfotil Lennona v New Yorku v roce 1979, tedy rok před zavražděním. Na snímku je zachycen také přítel módního návrháře Halstona, jak na Lennona zezadu vyplazuje jazyk. Dosud nezveřejněné fotografické dílo zahrnuje také několik autoportrétů.

Warhol, jenž zemřel v roce 1987, vždy z negativu připravil jen jednu fotografii, takže každá je jedinečným dílem. Mnoho ze snímků, které byly pořízeny na černobílé negativy v letech 1976 až 1987, dal Warhol svému životopisci Patu Hackettovi. Tyto fotografie tvoří jádro chystané výstavy a aukce. Některé další patří sběrateli Jimu Hedgesovi. (čtk)

11:21
Česká filharmonie vypsala soutěž pro začínající skladatele a muzikanty

Česká filharmonie chce oslovit mladé české muzikanty a komponisty. Vypsala přehrávku nazvanou Zahraj si s Českou filharmonií a skladatelskou soutěž. Jde zároveň o první příspěvek orchestru k nadcházejícímu mezinárodnímu projektu Rok české hudby 2014. Ti nejlepší hudebníci a pěvci budou moct s filharmoniky vystoupit ve Dvořákově síni Rudolfina na mimořádném koncertu, který se uskuteční 29. ledna příštího roku. Informovala o tom mluvčí ČF Petra Zindulková.

Vítězná skladba se stane součástí repertoáru abonentních koncertů v jubilejní 120. sezoně 2015/2016. Autor vítězného díla navíc získá stotisícovou odměnu.

Přední český orchestr vedený světoznámým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem tím chce podpořit mladé talenty a přizvat je ke spolupráci. "Věřím, že na podzim najdeme skvělé mladé hudebníky a budeme překvapeni jejich kvalitou, technickou i výrazovou," uvedl Bělohlávek.

Podmínkou k přihlášení do přehrávky je česká státní příslušnost a věkové omezení do 21 let. Zájemci se mohou hlásit do konce října. Následně budou rozděleni do dvou věkových kategorií. Porotu budou tvořit samotní filharmonici i šéfdirigent Bělohlávek.

Skladatelé budou komponovat pro symfonický orchestr, nikoliv pro sólový nástroj či hlas s doprovodem orchestru. Dílo nesmí přesáhnout 15 minut, odevzdat ho mají do konce června příštího roku. (čtk)

11:50
Verdiho operu Nabucco uvede olomoucké divadlo

Moravské divadlo Olomouc se chystá znovu uvést jeden ze svých nejúspěšnějších titulů, Verdiho operu Nabucco. Spatřit ji budou moci lidé pod širým nebem přímo na Horním náměstí. Inscenaci v režii Michaela Taranta divadlo uvede během Dnů evropského dědictví v pátek 6. září. Olomouc byla zvolena pro jejich letošní národní zahájení.

Vstup na představení bude volný. O den později si zájemci mohou prohlédnout zákulisí divadla, informovali dnes novináře zástupci divadla.

Operu budou moci diváci spatřit na jevišti postaveném v blízkosti Sloupu Nejsvětější Trojice. Po Prodané nevěstě a Carmen jde o třetí inscenaci režiséra Taranta, která se dočká takto atraktivního uvedení. "Mé pocity z uvádění v těchto prostorách se pohybují od počátečního mrazení po závěrečnou euforii a vyčerpání. Představení pod širým nebem je pro umělce i pro diváky mimořádný zážitek. Je to svým způsobem návrat ke kořenům divadla, kdy se hrávalo v přírodních amfiteátrech. Inscenovat operu ve veřejném prostoru je vždy vzrušující úkol," uvedl Tarant.

V Moravském divadle Olomouc měla inscenace Nabucco premiéru na konci roku 2004 a udržela se na repertoáru do loňského března. V titulní roli se na olomouckém náměstí představí hostující sólista Státní opery Banská Bystrica Zoltán Vongrey. Další role ztvární Magda Málková, David Szendiuch, Milan Vlček, Vladimír Třebický, Ondřej Doležal a Barbora Polášková. "Nabucco je jedna z mých nejoblíbenějších oper. Jsou zde nádherné pasáže, celé dílo nemá žádné slabé místo a Fenena byla má první verdiovská role. Zpívat tento part přímo ve středu města před několikatisícovým davem bude určitě obrovský zážitek," uvedla Polášková. Orchestr a sólisty bude řídit umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald.

Při příležitosti Národního zahájení Dnů evropského dědictví otevře Moravské divadlo své brány také veřejnosti. Zájemci se mohou do divadelního zákulisí podívat v sobotu 7. září. (čtk)

12:42
Hvězdou plzeňského festivalu mají být Rusové se Strindbergem

Výběr nejzajímavějších domácích inscenací uplynulé sezony i přední soubory z Ruska, Polska, Maďarska, Lotyšska a Slovenska nabídne divákům 21. ročník festivalu Divadlo, který se v Plzni uskuteční od 11. do 18. září. Hlavním zahraničním lákadlem bude podle pořadatelů inscenace Strindbergovy Slečny Julie v podání moskevského Divadla národů.

Uvede ji v režii uměleckého ředitele berlínské Schaubühne Thomase Ostermeiera. "Slavný příběh je přenesen do dnešního Ruska: ona je dcera oligarchy, on je její řidič. Výborným hereckým výkonům dominují hvězdy ruského divadla a filmu Čulpan Chamatovová a Jevgenij Mironov," řekla dnes novinářům vedoucí dramaturgické rady festivalu Kamila Černá.

Inscenace předního ruského souboru, který spolupracuje s významnými evropskými režiséry, byla nominována na prestižní národní ocenění Zlatá maska. V Česku se představení bude hrát ještě 17. září v pražském divadle Hybernia.

Z Polska do Plzně přijede jeden z nejvýraznějších divadelních souborů posledních let, Teatr Polski z Wrocławi, s inscenací Hra o Matce a Vlasti v režii Jana Klaty. Výtvarně působivá inscenace měla úspěch v mnoha zemích. Zpochybňuje vžité pojetí dějin polského národa, jeho hrdinství i vztah k vlasti. Příběh Židovky, jež přežila holokaust, a její dcery slouží jako východisko k podobenství o závislosti, duchovním otroctví a hledání svobody.

I jedna z her, s níž přijedou Slováci, se jmenuje Holokaust. Hru Viliama Klimáčka uvede bratislavské divadlo Aréna v režii Rastislava Balleka. Domácí program se podle dalšího z dramaturgů festivalu Jana Kerbra letos více soustředí na menší inscenace netradičního divadla. "Sleduje trend českého divadla, v němž se často to zajímavé odehrává 'na okraji' - kabarety, autorské projekty, objevné dramatizace, nový cirkus, loutky...", říká Kerbr.

Nejvíce souborů přijede z Prahy, na programu jsou i oceňovaná představení z hradeckého Klicperova divadla (Havlova Žebrácká opera v nastudování Daniela Špinara) nebo brněnské Reduty, která uvede obnovenou premiéru inscenace Buržoazie. Protože její režisér Jan Mikulášek spolu s dramaturgyní Dorou Viceníkovou povedou od nové sezony pražské Divadlo Na Zábradlí, přenášejí tuto spolu s některými dalšími hrami po úpravě do Prahy.

Festival má podle ředitele Jana Buriana rozpočet kolem deseti milionů korun, největšími přispěvateli jsou město Plzeň, Plzeňský kraj a ministerstvo kultury; to však svoji dotaci oproti předchozímu roku snížilo o 1,3 milionu, festival musí čerpat z loňské rezervy. Vstupenky stejně jako informace o programu lze získat ne webu. (čtk)

13:30
Návštěvnosti českých kin kralují animované filmy, vedou Letadla

V čele tabulky nejnavštěvovanějších titulů tuzemských kin je akční animovaná komedie Letadla z produkce studia Walta Disneyho. Snímek, jehož hlavním hrdinou je Dusty, práškovací letadlo s velkým srdcem a ještě větším snem stát se závodníkem, o víkendu přilákal do kin přes 28 tisíc lidí. A podle informací Unie filmových distributorů na tržbách vydělal přes čtyři miliony korun.

Práškovací letadlo, které se bojí výšek, na druhé místo odsunulo další animovaný film Šmoulové 2, který byl v čele žebříčku dva týdny. Na třetím místě do tabulky návštěvnosti vstupuje nový film Jana Hřebejka a Petra Jarchovského Líbánky, který na letošním karlovarském festivalu dostal cenu za režii. Snímek tvůrci označovaný za závěrečný díl trilogie zahájené Kawasakiho růží a rozvinuté v Nevinnosti o víkendu vidělo téměř 17 tisíc návštěvníků.

Čtvrtý skončil americký film Percy Jackson: Moře nestvůr. Příběh čerpající z řecké mytologie s hrdiny, jejichž jedním rodičem je bůh a druhým člověk, za dva týdny vydělal bezmála 5,7 milionu korun. Na pátém místě je tragikomedie Alice Nellis Revival, kterou za sedm týdnů zhlédlo přes 174 tisíc lidí. (čtk)

14:00
Nejvíce mezi celebritami podle Forbesu vydělává Madonna

Celebritou s největšími výdělky na světě je pětapadesátiletá popová diva Madonna. Od loňského června do letošního června si podle magazínu Forbes přišla na 125 milionů dolarů (přes 2,4 miliardy korun). Rozdílem desítek milionů dolarů za sebou nechala například filmového režiséra Stevena Spielberga nebo americkou televizní celebritu Oprah Winfreyovou, napsala dnes agentura Reuters.

Madonně k příjmům značně přispělo její koncertní turné MDNA, které na 88 vyprodaných představeních vydělalo více než 305 milionů dolarů (5,8 miliardy korun) a přitáhlo kolem 2,2 milionu lidí. Další peníze zpěvačka získala z prodeje své kolekce oblečení, voňavek a z dalších investic.

Spielberg, který loni natočil životopisné drama Lincoln, se na žebříčku Forbesu s vydělanými 100 miliony dolarů (více než 1,9 miliardy korun) umístil na druhém místě. Režisér nadále těží ze svých starších kasovních trháků, jako jsou Jurský park či E.T. - Mimozemšťan.

Na třetí příčce s 95 miliony dolarů (více než 1,8 miliardy korun) se umístili spisovatelka erotické trilogie Padesát odstínů E. L. Jamesová, americký rozhlasový moderátor Howard Stern a hudební a filmová producent Simon Cowell. První desítku uzavřela zpěvačka Lady Gaga s 80 miliony dolarů (přes 1,5 miliardy korun).

Televizní moderátorka a majitelka televize OWN TV Winfreyová, kterou letos Forbes označil za nejvlivnějších celebritu na světě, si přišla na 77 milionů dolarů (takřka 1,5 miliardy korun). Skončila tak na 13. místě. (čtk)

15:33
Galerie v Plzni zve na Roberta V. Nováka, grafického designéra

Originální výstava Západočeské galerie představuje ode dneška práci Roberta V. Nováka, grafického designéra, fotografa, kurátora a scénografa. Přes 1000 exponátů mapuje různorodou tvorbu jednoho z nejvýraznějších současných českých grafických designérů, ukazuje jeho práci za posledních 25 let. Lidé ve výstavní síni "13" uvidí nejen knihy, plakáty a fotografie, ale i řadu exponátů na pomezí designu a volného umění, jako jsou kresby, autorské knihy nebo záznamníky.

"Vizuálně působivá výstava připomíná umělcův pracovní stůl, na kterém se do jediného celku pojí staré a nové, výsledné dílo a skica, racionální přístup i osobní příběhy, anarchie a řád," uvedli zástupci galerie.

Podle Tomáše Pospiszyla, jenž na přípravě s galerií spolupracoval, je cílem expozice také ukázat, co dnes grafický designér dělá, jaké metody používá i jak jeho práce souvisí s dalšími žánry, jako jsou například performance a umělecká fotografie.

Jedenačtyřicetiletý Novák je znám jako grafický designér, na české kulturní scéně je výraznou osobností spojující nejen různé obory, ale i generace. Knihy, katalogy a plakáty, které upravil, získaly řadu ocenění. Jako tvůrce vizuálního stylu nebo konkrétních projektů grafického designu spolupracoval s řadou významných kulturních institucí, třeba Divadlem Archa, Galerií hlavního města Prahy, Národní galerií v Praze, Galerií Rudolfinum, Galerií Langhans a Moravskou galerií v Brně. "Návštěvník získá také přehled o tom, co zajímavého se stalo v české kultuře za poslední dvě desetiletí, jaké tu hrály zajímavé kapely, vyšly zajímavé knihy, hrála zajímavá divadla," dodal Pospiszyl.

Pro Západočeskou galerii vytvořil Novák v roce 2009 nové logo, design webových stránek, s institucí intenzivně spolupracuje, podílí se na publikacích, jež galerie vydává ke svým výstavám. Vedle veřejně viditelné tvorby se dlouhodobě zabývá i vlastními tvůrčími projekty, jež volně vstupují do jeho dalších činností. Fotografuje, kreslí, vytváří autorské knihy, působil jako scénograf i kurátor.

Robert V. Novák je vyučený litograf, grafickou úpravou tiskovin se začal zabývat až po roce 1989. Výstava nazvaná Časový optimista Robert V. Novák potrvá do 28. října. (čtk)

18:12
Archeologický průzkum centra Olomouce mapovali filmaři

Odkrytí základů románského kostela, objevené žárové hroby, ale i mimořádný soubor poutních odznaků přinesl rozsáhlý výzkum archeologů během rekonstrukce Dolního náměstí v Olomouci. Výzkum archeologů mapovali po celou dobu také filmaři. Snímek Tajemství Dolního náměstí v režii Petra Sojky, který vznikal od listopadu 2011 do srpna 2012, bude moci příští sobotu poprvé zhlédnout také veřejnost. Rekonstrukce náměstí byla zahájena loni v únoru a dokončena letos v červnu. Archeologové během výzkumu prozkoumali více jak třetinu celé jeho plochy.

"Prvních několik minut filmu se věnuje Olomouci jako metropoli Hané, poté následuje seznámení s archeologickým výzkumem, během kterého byly zjištěny nálezy z mladší doby bronzové, žárové hroby a řada jiných výjimečných artefaktů," řekl ČTK režisér Sojka. Snímek zachycuje také nejvýznamnější objev archeologů, kterým byly základy románského kostelíka s dochovanou částí terakotové dlažby z druhé poloviny 12. století. "Na témže místě později stála i kaple svaté Markéty, jež byla založena v roce 1417. Další tajemství jsou odhalena ve filmu," doplnil režisér.

Podle Vlastimila Staňka z olomoucké pobočky Národního památkového ústavu archeologové na místě prozkoumali přes 4500 metrů čtverečných, což je více jak třetina z celkové plochy náměstí. Nejstarší zjištěné nálezy, deset žárových hrobů, pocházejí z mladší doby bronzové (1250-1000 př. n. l.). Mezi zajímavé nálezy patří i šest poutních odznaků ze 13. - 14. století. "Z území České republiky je známo 13 poutních odznaků, přičemž jeden z nich je rovněž z Dolního náměstí z výzkumu v roce 1997. Jedná se tedy o mimořádný soubor, který nemá v České republice obdoby," informoval dnes Staněk.

V dokumentu se představí kromě archeologů dokumentátoři, konzervátoři a další lidé, kteří na archeologickém výzkumu spolupracovali. Součástí premiéry ve Vlastivědném muzeu v Olomouci bude přednáška archeologa Richarda Zatloukala, který výzkum tehdy vedl. Po projekci je naplánována diskuse s diváky.

Film Tajemství Dolního náměstí je druhým dokumentárním filmem režiséra Sojky o regionální archeologii. Dokument Uhelná - Mlýnská z roku 2006 se věnoval archeologickému výzkumu v ulicích Uhelná a Mlýnská v centru Olomouce. Snímek byl později uveden například na festivalu Academia Film Olomouc 2006.

Rekonstrukce Dolního náměstí v historickém centru Olomouce přišla na bezmála 130 milionů korun. Náměstí kromě nové dlažby dostalo nový mobiliář a osvětlení. Radnice na rekonstrukci získala dotaci z regionálního operačního programu. (čtk)

20:01
V Uničově bude mít premiéru divadelní hra z historie města

Na nádvoří radnice v Uničově na Olomoucku bude mít ve čtvrtek světovou premiéru divadelní hra nazvaná Královské město v povodí Oskavy, která shrnuje významné mezníky v dějinách Uničova. Hra byla napsána při příležitosti celoročních oslav 800. výroční založení města, ve kterém žije bezmála 13 tisíc lidí. Dnes to řekla vedoucí odboru kultury uničovské radnice Nikola Hirnerová.

"Zatím máme naplánováno jen toto jediné uvedení, a proto by si jej uničovští patrioti i milovníci divadla neměli nechat ujít," uvedla Hirnerová. Autorem hry napsané na zakázku radnice je dramatik a redaktor Českého rozhlasu Olomouc Jan Sulovský. Rolí se ujali Lenka Kočišová, Vladimír Hrabal, Jaroslav Krejčí, Petr Kubes či Václav Bahník, který je současně režisérem.

Oslavy 800. výroční založení města zahájil Uničov v lednu výstavou zaměřenou na folklorní tradice Moravy. Radnice do oslav kulatého výročí města letos investuje zhruba dva miliony korun, připravila výstavy, koncerty, besedy a společenské akce.

"Jedním z předělů bylo například březnové představení speciálního vína nesoucího jméno Uničov nebo červnový křest rozsáhlé a výpravné knihy o historii města. Dalším mimořádným počinem v rámci oslav je právě uvedení této divadelní hry," podotkla Hirnerová.

Premiérové představení nové divadelní hry je naplánováno na čtvrteční podvečer. Improvizované jeviště má být na nádvoří uničovské radnice. Pokud bude pršet, produkce se přestěhuje do kinosálu na Moravském náměstí. (čtk)

21:40
Archeologové našli v Třebíči základy domu z 12. století

Archeologové v Třebíči objevili při stavbě parkoviště základy středověkého domu, který bude zřejmě jedním z nejstarších v zastavěné části města. Při výkopových pracích našli kromě domovních základů také úlomky zdobené keramiky, drobné nástroje a bronzové ozdoby pocházející z 12. století. Na pravém břehu řeky Jihlavy je to první nesporný důkaz osídlení města ve 12. století mimo klášter. Novinářům to dnes řekl archeolog Milan Vokáč z Muzea Vysočiny v Jihlavě.

"Nález posouvá poznání dějin Třebíče o sto let do minulosti," řekl Vokáč. Nalezené předměty budou po laboratorním ošetření zřejmě uloženy v třebíčském Muzeu Vysočiny.

Podle starosty Pavla Heřmana nálezy dokazují, že prostor stavby v místě současného autobusového nádraží a přilehlého parčíku je archeologickou konzervou, která ponese i do budoucna obrovské množství informací. "Pokud se bude v lokalitě stavět, bude určitě nutný záchranný průzkum, a bude nutné rozhodnout, zda bude mít prioritu zamýšlená stavba nebo hodnota případných nálezů," řekl Heřman.

Třebíčské autobusové nádraží je podle vedení radnice kvůli omezení počtu spojů i zájmu cestujících předimenzované. Místo jednoho z nástupišť proto vzniká parkoviště. V lokalitě stála v minulosti čtvrť Stařečka, která byla v 80. letech minulého století kvůli stavbě nádraží zbourána. Podle Heřmana má město dlouhodobý záměr obnovit novou zástavbou původní uliční čáru, a vrátit tak území původní výraz.

První zmínky o Třebíči sahají do roku 1101, kdy na území pod Strážnou horou a při řece Jihlavě moravská údělná knížata Oldřich Brněnský a Litold Znojemský založila benediktinský klášter. První stavbou tohoto kláštera byl kostel sv. Benedikta vysvěcený roku 1104. Později byla přistavěna nová klášterní budova a kolem roku 1260 bazilika svatého Prokopa, která byla v roce 2003 společně s židovskou čtvrtí zapsána na seznam památek UNESCO. (čtk)

10:24
V čele hitparády je Jaromír Nohavica před kapelou Kryštof

V čele tuzemské prodejní hitparády je stále Jaromír Nohavica a výběr jeho hitů s názvem Tenkrát/Nostalgie 90.let. Populární písničkář má ještě na šestém místě aktuální desku Tak mě tu máš. Na druhém místě je stejně jako minulý týden skupina Kryštof s nahrávkou Inzerát. Informuje o tom na svém webu česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI).

Na třetí místo postoupilo album Now What?! legendární britské hardrockové skupiny Deep Purple. Na čtvrtém místě vstupuje do žebříčku kompilace Bravo Hits 2013/2, pátá je zpěvačka Pink s deskou Truth About Love. Sedmá skončila francouzská zpěvačka Isabelle Geffroyová známá pod uměleckým jménem Zaz s deskou Recto Verso, která má ještě v první dvacítce své eponymní album.

Následuje Oheň Lucie Vondráčkové a deváté místo patří albu Tomáše Kluse Racek. Desítku nejprodávanějších titulů uzavírá kapela Depeche Mode s nahrávkou Delta Machine. (ČTK)

15:42
Bezručova Opava nabídne i Ivu Bittovou s dětským sborem

Bezručova Opava nabídne vystoupení Wabiho Daňka či Ivy Bittové s dětským pěveckým sborem. Šestapadesátiletý ročník festivalu startuje 2. a potrvá do 29. září. Celkem bude mít na programu šest desítek akcí. Půjde nejen o koncerty, ale i o výstavy, divadelní představení, filmové projekce, přednášky či ochutnávku vína. Letos se pořadatelé inspirovali cestami kolem světa. Festivalovému dění bude vévodit výstava Duch Afriky v kostele svatého Václava. Půjde o expozici afrického kmenového umění a soubor fotografií.

Sbírka je výsledkem čtyřicetiletého cestování a expedic opavského sběratele, cestovatele a fotografa Jiřího Blaty. "Na našem území se jedná o mimořádnou soukromou sbírku, která by snad jednou mohla být základem Muzea afrických kultur," řekl ČTK dramaturg akce Petr Rotrekl. I druhá výstava je cestovatelská. Půjde o snímky, které v roce 1919 při svém návratu do vlasti pořídil legionář Václav Balcar. Ten ze Sibiře cestoval přes Japonsko, Filipíny, Guam, Havajské ostrovy a Spojené státy americké.

Divadelní svět budou podle Rotrekla reprezentovat mimořádné a úspěšné inscenace. Například pražské Divadlo v Dlouhé představí Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách a Městské divadlo Zlín přiveze Palubní deníky Hanzelky a Zikmunda. Netradiční pohled na klasické dílo nabídne japonský loutkář, který opavskému publiku nabídne svůj pohled na Macbetha. I hudební nabídka Bezručovy Opavy bude pestrá. Vystoupí Iva Bittová s Dětských operním studiem, čest trampské kultuře vzdá hold Wabi Daněk a Ďáblovo stádo, kteří si na svůj koncert pozvali také speciálního hosta - zpěvačku Radůzu. (ČTK)

05:25
Fresh Film Fest zahájil thriller Východ

Thriller Východ, který vznikl v režii Zala Batmanglija v produkci Ridleyho a Tonyho Scotta, ve středu v zaplněném pražském kině Světozor zahájil 10. ročník mezinárodního filmového festivalu Fresh Film Fest. Ve středu se zároveň rozběhly další projekce v Kině 35 Francouzského institutu, Studiu Béla nebo v letním kině v Riegrových sadech, kam je vstup zdarma. Festival trvá do 1. září a nabídne přes 140 snímků.

"Letošním hlavním tématem je fanatismus. A to jak v pozitivním, tak negativním smyslu. Fanatismus, který prostupuje veškerou lidskou činností od náboženství až ke sportu," řekl při slavnostním zahájení festivalu moderátor Petr Vršek.

Scénář ke snímku Východ, ve kterém skupinu mladých ekoteroristů infiltruje mladá agentka z nezávislé bezpečnostní agentury, spolu s režisérem napsala herečka Brit Marlingová, která ve filmu ztvárňuje hlavní roli. Snímek bude v rámci festivalu promítnut také 1. září v Kině 35 Francouzského institutu.

Základem filmové nabídky se stane kolekce snímků britského politicky provokativního režiséra Alana Clarka.

K dalším filmům týkajícím se fanatismu patří například kanadský dokument Lunarcy! z roku 2012, který vypráví příběh několika osobností, které propojuje silná posedlost Měsícem. O tom, jak tvoří, natáčí i učí slavný režisér Michael Haneke, vypráví portrét Michael H. Profession: Director, který bude uveden za účasti režiséra tohoto dokumentu Yvesa Montmayeura. Program v této sekci doplní starší filmy jako drama Kult hákového kříže, dobrodružný Fitzcarraldo nebo Svěží vítr. K dalším festivalovým lákadlům patří nejnovější film Terrence Malicka To the Wonder s Rachel McAdamsovou, Benem Affleckem či Javierem Bardemem, sci-fi horor Antiviral od Brandona Cronenberga, syna slavného režiséra, který měl loni premiéru na festivalu v Cannes.

Do soutěžní sekce Fresh Generation prvních a druhých celovečerních filmů se podařilo letos získat šest snímků, které osobně představí jejich tvůrci a které měly premiéru na prestižních evropských festivalech v Cannes nebo Berlinale. Do mezinárodní soutěže Konfrontace hraných a dokumentárních studentských filmů bylo letos vybráno 21 nových snímků mladých tvůrců z celého světa včetně České republiky. Sekci Theatre Optique, mezinárodní soutěž studentské animované a experimentální tvorby, tvoří letos 22 snímků různé formy.

Nesoutěžní sekce Fresh Czech českých studentských filmů představí například premiéru filmu Maria Stock Jana Březiny, dokument Srdce Havel Viktora Portela nebo Pod lampou je tma režisérky Kristýny Bartošové, který byl nominován na Cenu Pavla Kouteckého. Snímky v soutěžních sekcích budou posuzovat mezinárodní poroty složené z významných filmařských osobností.

Doprovodný program se letos soustředí do prostoru Klubu Ilusion. Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými popřípadě anglickými titulky. Již od 26. srpna jsou na portále www.DAFilms.cz v rámci měsíce se studentským filmem ke zhlédnutí zdarma on-line dokumentární filmy z programu předešlého a aktuálního ročníku festivalu. (čtk)

08:40
Collegium 1704 vydalo první českou nahrávku Bachovy mše

První českou nahrávkou Mše h moll Johanna Sebastiana Bacha na historické nástroje vydal na svém novém albu soubor Collegium 1704. Jedno ze stěžejních barokních děl provedl pod vedením dirigenta a uměleckého vedoucího Václava Lukse. Jako sólisty přizval na natáčení sopranistku Hanu Blažíkovou, mezzosopranistku Sophii Harmsenovou, altistu Terryho Weye, tenoristu Erica Stoklossy a basisty Tomáše Krále a Mariána Krejčíka. Záznam pořídil orchestr ve studiu Domovina na začátku letošního roku. Za soubor o tom informovala Simona Andělová.

Nové CD s Bachovou Mší h moll se začne prodávat od začátku září v Česku, Německu a zemích Beneluxu, postupně i ve Velké Británii, Francii a Spojených státech. O nahrávku se postaral německý producent a zvukový mistr, nositel dvou desítek cen Grammy Andreas Neubronner.

"V případě Mše h moll nám nešlo o objevení jakési univerzální historizující interpretační pravdy, ale o odvahu nahlédnout na jedno z největších děl hudebních dějin beze strachu z jeho monumentality a s chutí objevit jeho nádherné barvy v původní kráse bez nánosů patiny interpretační tradice," uvedl dirigent Luks.

Nikoliv však Bachovým dílem, ale tvorbou jeho současníka Jana Dismase Zelenky se Collegium 1704 prosadilo na světové hudební scéně. V září čeká soubor podzimní koncert z cyklu Hudební most Praha - Drážďany s programem Claudia Monteverdiho. Pražské vystoupení se odehraje 13. září v kostele sv. Šimona a Judy, o den později pak v Annenkirche v Drážďanech. (čtk)

09:40
Fondy Národní knihovny se stěhují do Hostivaři

Národní knihovna začala stěhovat část svých knihovních fondů do nového depozitáře v Hostivaři. Na jeho dokončení závisí i pokračování revitalizace celého rozsáhlého barokního objektu knihovny. Poté, co se část fondu odstěhuje do depozitáře, budou se moci opravovat další části Klementina. Revitalizace, která začala před třemi lety, se provádí za provozu a bez zásadních omezení služeb čtenářům.

"Za předpokladu dostupnosti finančních prostředků by měla být dokončena na konci roku 2017 nebo na začátku roku 2018," řekla mluvčí knihovny Irena Maňáková.

Stavba nového depozitáře nahradila ambicióznější projekt novostavby knihovny, který skončil kvůli odporu politiků vyvolaných především silnou antipatií bývalého prezidenta Václava Klause k návrhu architekta Jana Kaplického. Náklady na celou rekonstrukci Klementina by měly být 1,9 miliardy korun, depozitáře mají stát miliardu, oboje hradí program péče o národní kulturní poklad. Revitalizací barokního komplexu a dostavby depozitáře chce NK získat kapacity pro své fondy na příštích 50 až 60 let.

Stejné parametry co do nákladů a kapacity měla mít i nová budova knihovny, jejím bonusem pak mohl být přínos k současné architektuře a diskuse o ní, která české společnosti chybí.

Stavba nového depozitáře v Hostivaři skončila podle plánu na sklonku roku 2012. "Stěhování knih začalo ve druhé polovině srpna. V mezidobí se regulovaly technologie, neboť v depozitáři bude uložen Národní konzervační fond a zejména u něj jsou optimální hodnoty teploty a relativní vlhkosti vzduchu zásadní," uvedla Maňáková. Novostavba několik měsíců vysychala, poté se vlhkost vzduchu ustálila a splňuje přísné normy. Tato doba se využila jako zkušební provoz depozitáře v různých klimatických podmínkách.

Revitalizace Klementina je rozvržena do čtyř etap, v současnosti se pracuje na druhé, která zahrnuje rekonstrukci západního křídla podél Křižovnické ulice a objektů kolem Studentského nádvoří. Stejně jako v první etapě se vybourávají novodobé konstrukce, upravují se povrchy, repasují a nově vyrábějí okna a dveře, připravují podkrovní klimatizované depozitáře, v té současné se ještě budují nová technologická centra, zejména trafostanice a datové centrum.

Druhá etapa skončí na rozhraní let 2014 a 2015, třetí potrvá dva roky a budou se při ní rekonstruovat interiéry, studovny a sály. Poslední etapa potrvá přibližně rok. Při rekonstrukci Klementina se provádí také povinný záchranný archeologický průzkum. Při něm byly podle očekávání nalezeny zbytky renesančního zdiva jezuitské školy, rozsáhlé vrcholně a pozdně středověké pohřebiště a dokonce dva hroby z druhé poloviny 9. nebo z první poloviny 10. století. (čtk)

11:59
Moravské divadlo Olomouc přijde o ředitele Podstatu

Moravské divadlo Olomouc čeká výběr nového ředitele. Dosavadní šéf této kulturní instituce Josef Podstata končí, od října se ujme vedení ostravského a olomouckého studia Českého rozhlasu. Jeho nového nástupce bude muset vybrat vedení olomouckého magistrátu, který je zřizovatelem divadla. Podle mluvčí magistrátu Radky Štědré se kvůli změnám dnes sešla mimořádná rada. Její výsledky zatím zástupci města nezveřejnili.

Podstata stál v čele Moravského divadla Olomouc čtyři roky. "Ředitelé veřejných institucí bývají dnes standardně jmenováni na dobu určitou. V okamžiku, kdy vstupuji do poslední sezony mého funkčního období, je tedy logické, že jsem využil zajímavé nabídky na respektovaný post," vzkázal dnes Podstata.

V nové roli šéfa regionálního studia chce zúročit své dosavadní zkušenosti. "V médiích jsem se po roce 1990 pohyboval řadu let a věřím, že jmenování do funkce regionálního ředitele Českého rozhlasu pro Ostravu a Olomouc je potvrzením mé dosavadní manažerské praxe. Vážím si toho, že jsem mohl čtyři roky působit ve vedení Moravského divadla Olomouc, byla to pro mě cenná zkušenost," dodal Podstata.

Podle mluvčího Moravského divadla Davida Kresty by odchod ředitele neměl práci ani chystaný začátek divadelní sezony nijak narušit. "Začíná nová divadelní sezona, kterou tradičně odstartujeme 1. září slavnostním galavečerem, čeká nás exkluzivní představení opery Nabucco na Horním náměstí, v polovině září první premiéra letošní sezony a dále vše podle schválených plánů na aktuální i příští sezonu. Výběr a jmenování nástupce dosavadního ředitele je plně v rukou zřizovatele, nového ředitele tak určí Rada města Olomouce," řekl Kresta.

Nové ředitele regionálních studií jmenovala Rada Českého rozhlasu na návrh generálního ředitele Petera Duhana. Plánovaná personální i organizační obměna souvisí se vznikem nové sítě regionálních stanic, takzvaného národního okruhu. Rozhlas si od ní slibuje mimo jiné obrat dosavadního poklesu poslechovosti. Nově jmenovaní ředitelé se funkce ujmou 1. října. Každý povede současně dvě rozhlasová studia. (čtk)

12:15
Kolín bude v první polovině září žít moderním uměním

Kolín bude od soboty do poloviny září v rámci mezinárodního festivalu moderního umění hostit renomované i regionální umělce. Nová díla zde vytvoří sochaři Sylvain Sambre z Francie, Japonec Tets Ohnari, průkopník české graffiti scény Jan Kaláb nebo specialista na umělecké triky Jan Holub. Na festivalu budou umělci svými díly zvelebovat kolínské stavby a prostory a do tvorby zapojí také návštěvníky festivalu. Na tiskové konferenci to dnes řekla Monika Koťarová z automobilky TPCA, která festival pořádá.

V rámci festivalu TPCArt aneb Kolín galerií návštěvníky čekají také projekce filmů a přednášky. "Jsem zvědavý na reakce lidí v Kolíně, takové záležitosti se objevují spíše ve větších městech za hranicemi, pro Českou republiku a maloměsto to bude záležitost nová," řekl starosta Kolína Vít Rakušan (Změna pro Kolín). Umělcům budou asistovat studenti kolínské průmyslové školy a do výtvarných worskshopů se zapojí všechny kolínské základní školy.

Velkofomátovou malbu předvedou v sobotu 31. srpna na budově sdružení Prostor Lukáš Kladívko a Jakub Štark. Akce Graffiti jam aneb Umění ve spreji návštěvníky 7. září vyzve, aby se s profesionály zapojili do sprejování podchodu pod kolínským novým mostem a části mostu. Výstavu dvaceti mladých regionálních umělců návštěvníci najdou v kutnohorské Středočeské galerii GASK. Festival vyvrcholí otevřením galerie Pod širým nebem v parku nad Ztracenou uličkou v sobotu 14. září. Všechny festivalové akce budou pro návštěvníky zdarma, program najdou na webových stránkách TPCA.

V Kolíně v brzké době bude také festival pantomimy, prohlídka radnice s radními Kolína nebo oblíbená akce Dračí lodě na Labi. (čtk)

12:27
Festival světla ukáže pražskou architekturu v neobvyklé podobě

Venkovní světelné instalace, projekce na historické budovy i noční plavby za světlem po Vltavě nabídne první festival světla v Praze, který se pod názvem Signal odehraje od 17. do 20. října. Pořadatelé pozvali významné reprezentanty audiovizuální scény ze zahraničí i známé domácí umělce. Vlastní instalace tak představí třeba Vladimir 518, Krištof Kintera, Milan Cais, Jakub Nepraš, ale třeba i Rony Plesl nebo František Skála.

Mezi nejvíce viditelná místa bude pravděpodobně patřit petřínská rozhledna, která se v podání Krištofa Kintery stane na čtyři festivalové dny majákem; rozsvítí se i další z dominant Prahy, Tančící dům, řekl dnes novinářům ředitel festivalu Martin Pošta. V Praze poprvé více představil videomapping, tedy projekci ve volném prostoru na různé objekty, před dvěma lety při oslavách 600. výročí vzniku staroměstského orloje. Projekci často provází také speciálně připravená a vybraná hudba či jiné zvuky.

Podle Pošty festival představí Prahu jako místo, kde se díky moderním technologiím snoubí historický genius loci se současným uměním. Připomíná, že hra světel a stínů se svou symbolikou provází umění od řeckých tragédií přes renesanční sloh po experimentální film. "Díky technickému vývoji se setkáváme s prací se světlem v takové podobě, kdy z jednoho technicky vyspělého zdroje jsou umělci schopni bořit a stavět imaginární architektonické celky nebo je přemodelovat," říká Pošta.

V říjnu Prahu podle něj navštíví špička světa architektonických videomappingových projekcí a světelných instalací: z Belgie a Francie dorazí AntiVJ visual label a 1024architecture, ze Španělska Telenoika a Sila sveta z Ruska. Budou pracovat s fasádou Divadla Hybernia, Arcibiskupského a Michnova paláce a 1024architecture, jejichž světelný vánoční strom v Bruselu znají po celé Evropě, připraví světelnou instalaci na Staroměstském náměstí.

Muzikant, výtvarník a zastánce architektury druhé poloviny 20. století Vladimir 518 se spolu s Davidem Vrbíkem inspiroval dílem malíře Zdeňka Sýkory. V Muzeu Kampa připraví instalaci, která bude interpretovat jeho černobílé struktury. "Podle mě je festival z velké části i o architektuře, protože bez ní by nebylo na co svítit. Veškerý videomapping je formulován tvarem architektury. Já se budu chodit dívat na baráky v novém hávu," řekl dnes. (čtk)

13:30
V Hradci Králové se točí scény do historického filmu Sarajevo

Historické centrum stotisícového Hradce Králové se dnes stalo kulisami pro natáčení filmu Sarajevo. Tématem snímku v rakouské produkci bude dění kolem atentátu na následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d'Este v Sarajevu v roce 1914. Filmaři hodlají ve městě točit do soboty. Natáčení si vynutí omezení dopravy v centru města, řekla mluvčí radnice Magdaléna Vlčková.

Hradec Králové si filmaři vybrali proto, že je v architektuře podobný Sarajevu. "Je vidět, že se zde o všechno dbá. Při natáčení využijeme velký komparz ze zdejších obyvatel, ve filmu se tedy objeví stovky zdejších lidí. Navíc se město zviditelní jako lokace, což může inspirovat další filmaře," uvedl Jakub Exner ze společnosti MIA FILM.

Režisérem filmu je podle regionální MF Dnes Rakušan Andreas Prochaska. Jednu z rolí ztvární slovenský herec Juraj Kukura. Vedle Hradce Králové mají filmaři v plánu natáčení i v Jaroměři - Josefově v okolí tamní pevnosti.

Dnes se filmaři usídlili na hradeckém Malém náměstí, které zaplnily desítky komparzistů v kostýmech. Běžný provoz na náměstí natáčení omezilo minimálně, filmaři pouze při snímání ostrých scén na chvíli zastavili dopravu, zjistil zpravodaj na Malém náměstí. Na náměstí vyrostly i kulisy, částečně například zakryly galerii moderního umění.

V pátek musejí řidiči počítat s uzavřením Eliščina nábřeží od Pražského mostu k Rokycanově a Křížíkově ulici. Průjezd bude na Pražském mostě pouze pro městskou hromadnou dopravu, a to v době mimo ostré záběry. V sobotu se bude filmový štáb pohybovat hlavně na rohu Velkého náměstí a Klicperovy ulice. Doprava se odkloní z Malého náměstí do Úzké ulice. V případě nepříznivého počasí si filmaři jako náhradní termín zvolili ještě neděli a pondělí.

Podle náměstka primátora Martina Soukupa filmaři zajistí opravu některých fasád v místech, kde se bude točit. "Přidanou hodnotu vidím také v instalaci demontovatelného svislého dopravního značení, při případném dalším natáčení se tedy značky jen vysunou," uvedl Soukup. (čtk)

14:15
Český festival v americkém Westu má po výbuchu nový význam

Čtyři měsíce po ničivé explozi továrny na výrobu hnojiv, která usmrtila 15 osob, se obyvatelé texaského města West chystají na každoroční folklorní festival české kultury. Letošní ročník má v této obci obývané potomky českých přistěhovalců po katastrofě ze 17. dubna mimořádný význam. Píše se o tom dnes na internetových stránkách listu Waco Tribune-Herald.

Na zahajovacím ceremoniálu festivalu budou v sobotu minutou ticha připomenuti dobrovolní hasiči a záchranáři, kteří zahynuli při likvidaci dubnového neštěstí, jež ve Westu zdevastovalo na 350 obytných, kancelářských a školních budov. Na začátku procesí pojede i hasičské auto ozdobené na jejich počest.

Víkendový festival Westfest, který je pořádán u příležitosti amerického Dne práce (první zářijové pondělí), je známý vystoupeními krojovaných tanečníků polky a dalších českých tanců, jakož i podáváním českých specialit, včetně koláčů, párků a piva. Doprovází ho karnevalový průvod a v nabídce jsou i různé rodinné aktivity či vyhlídkové lety ve vrtulníku. Podle serveru WacoTrib.com se na slavnost sjíždějí tisíce obyvatel Texasu.

Obvykle veselou náladu ale bude letos kalit smutek nad ztrátou spoluobčanů, kteří padli za oběť požáru a následné explozi, jež za sebou zanechala sedmadvacetimetrový kráter a zničené budovy ve vzdálenosti 37 bloků od továrny.

Organizátoři festivalu očekávají množství hostů. "Předpokládáme, že účast bude velmi vysoká," prohlásil předseda festivalu John Hurtick, který připomněl, že i návštěvnost dalších akcí komunity z poslední doby byla vyšší než v minulosti.

Stejný názor má šéf reklamní kampaně festivalu Brian Muska, synovec starosty Westu Tommyho Musky. "Vzhledem k mimořádné záplavě e-mailů a telefonátů, jež naši lidé zaznamenali, by se mohlo letos objevit víc lidí," konstatoval Muska.

Loni se na festival přišlo podívat téměř 19.000 zájemců. Návštěvníci také pravidelně přispívají do fondu pro mládežnické a další občanské organizace a jejich projekty ve Westu. Když je dobrý rok, vybereme 30 tisíc až 40 tisíc dolarů, uvedl Muska. Podle organizátorů i tyto peníze mohou nyní přispět k obnově města, které se pomalu vzpamatovává z tragédie.

Exploze dusičnanu amonného v továrně na hnojiva způsobila ve Westu škody za více než 100 milionů dolarů, zabila 15 lidí a kolem 200 dalších zranila. Příčina požáru, který sérii tří výbuchů předcházel, není známa. (čtk)

16:29
Nová sezona v besedě v Plzni uvede přední divadla, velké koncerty

Deset představení předních českých divadel, více než 20 velkých koncertů, projekty pro seniory, filmové projekce i pořady pro děti nabídne od září do prosince Měšťanská beseda v Plzni. V centru plzeňské kultury, které v sezoně 2012/2013 navštívilo při 1800 akcích přes 114.000 lidí, zájemci uvidí Richarda Müllera, Andreu Kalivodovou, Dana Bártu, Jiřího Bartošku, Simonu Stašovou a další. Novinářům to dnes řekl Ivan Jáchim, ředitel Dominik centra, které městem vlastněnou besedu už pátým rokem provozuje.

"Koncerty přinesou hudbu různých žánrů, od klasické přes operetu a muzikál, folk, jazz až k rocku. Z mého pohledu mezi nejvýznamnější patří například koncert Richarda Müllera, který nebude mít žádnou kapelu, ale všechny zvuky obstarají zpěváci," uvedl. Koncert je součástí turné, na němž Müller představí svou novou desku, skladby ve fantastických úpravách a bez jediného nástroje zazpívá se slovenskou vokální skupinou Fragile.

Další velkou událostí bude představení To nejlepší z besídek divadla Sklep. Nabídne řadu členů, kteří v takto velkém počtu spolu běžně nehrají. Velký ohlas se očekává i u představení Drobečky z perníku. "Je to ohromná inscenace příbramského divadla se Simonou Stašovou v hlavní roli, v roce 2007 za ni dostala Thálii. O toto představení se snažíme už pět let a konečně jsme se sešli termínově i technicky," uvedla manažerka kultury Měšťanské besedy Hana Rendlová. Beseda se snaží navazovat spolupráci s dalšími divadly, přijede také například Divadlo Palace s Ondřejem Vetchým i dalšími herci, Divadlo Kalich s Jiřím Bartoškou, Zuzanou Bydžovskou a dalšími.

Sezonu zahájí také Kino Beseda, a to 9. září novým filmem Woodyho Allena Jasmíniny slzy, připraveny jsou i další novinky, například Líbánky Jana Hřebejka. "Na přelomu září a října určitě potěšíme příznivce režiséra Pedra Almodóvara, chystáme i 7 dní francouzského filmu," uvedl dramaturg kina David Brabec.

Připraveny jsou i akce pro děti, seniory, v besedě se uskuteční také několik festivalů. Návštěvníci mohou využít akce, kdy čtyři vstupy zaplatí, pátý mají zdarma. Nově mohou kupovat vstupenky i prostřednictvím internetu. Podrobný program je na webu.

Dominik centrum chce v provozování besedy pokračovat, přihlásilo se do výběrového řízení na dalších pět let. (čtk)

17:59
Valdštejnský palác bude netradičně otevřen o sobotní noci

Barokní Valdštejnský palác, který je sídlem Senátu, bude o sobotní noci netradičně zpřístupněn veřejnosti. Návštěvníky budou na nádvoří vítat vojáci Valdštejnovy gardy, kteří v každou celou hodinu předvedou ukázku svého výcviku. V hlavním sále paláce pak budou moci zhlédnout předvedení barokních tanců.

Příchozí bude palácem, který si v 17. století nechal postavit vévoda a vojevůdce Albrecht z Valdštejna, provázet osm průvodců v dobových oděvech, řekla Pavlína Heřmánková z Kanceláře Senátu. Prohlídky jsou součástí Hradozámecké noci, v jejímž rámci bude v Česku zpřístupněno 71 památek. V Praze budou kromě sídla horní komory v rámci akce, do níž se Senát zapojil poprvé, zpřístupněny už jen zahrady pod Pražským hradem.

Prohlídky paláce začnou v 19:00, poslední bude zahájena ve 22:30. Vstup bude zdarma.

Valdštejnský palác byl vybudován v letech 1623 až 1630, vévoda a velitel císařských vojsk za třicetileté války si ho ale příliš neužil. V roce 1634 byl zavražděn v Chebu. Jeho potomci palác vlastnili až do konce druhé světové války, pak připadl na základě tzv. Benešových dekretů československému státu a byl upraven pro potřeby vládních úřadů.

Veřejnosti jsou zpřístupněny nejcennější prostory paláce, které jsou zdobené freskami. Prohlídkový okruh zahrnuje Hlavní (Rytířský) sál, Kožený salonek, Zrcadlový sál, Audienční síň, Valdštejnovu pracovnu a Mytologickou chodbu. (čtk)

20:33
Liberec už podruhé otevřel veřejnosti opravené městské lázně

Liberec už podruhé otevřel veřejnost zrekonstruované Lázně Františka Josefa I., které budou od příštího roku sloužit Oblastní galerii. Před měsícem si budovu prohlédlo 1300 lidí, i dnes byl zájem velký. První zájemci o prohlídky se začali scházet už dlouho před polednem, organizátoři proto otevřeli o 15 minut dřív, než původně plánovali, chtěli se vyhnout dlouhým frontám. Do večera si lázně prohlédlo 854 lidí, řekla mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová.

Městské lázně patří k nejcennějším památkám Liberce. Byly postaveny v letech 1900 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga. Lázně tvoří architektonicky ojedinělý celek se sousedním Severočeským muzeem a dětskou poliklinikou. Od roku 1984 už ale svému účelu neslouží a budova, která několikrát změnila majitele, postupně chátrala. V roce 2005 koupilo za devět milionů korun lázně město Liberec, aby zabránilo jejich devastaci. "Do nejnutnějších oprav a zakonzervování budovy se tehdy investovalo 27,5 milionu korun," řekla Minstrová.

Rekonstrukce lázní na galerijní objekt začala 9. září 2011 a trvala 20 měsíců. Akce zahrnovala nejen rekonstrukci historického objektu, ale také dostavbu zázemí a moderního depozitáře v sousedství. Vše přišlo na 360 milionů korun, z toho 85 procent uhradily evropské fondy, zbylých 15 procent zaplatí Liberecký kraj. Moderní depozitář v sousedství vyvolává diskuse, i on ale odkazuje na historii lázní. "Vlnky na temně šedé fasádě jsou kopiemi formy, která na počátku 20. století sloužila k potisku textilií, motiv současně připomíná, že tudy teče potok," uvedla Minstrová.

Stavbaři se při rekonstrukci snažili zachovat co nejvíce původních prvků. Pod nevzhlednými kachličkami objevili původní sloupy i kamenné obklady, doplněno a zrestaurováno bylo původní kovové zábradlí, vitráže, ale také dveře a některá okna. Místy se zachovaly secesní keramické dlažby i nápisy připomínající původní využití lázní. Na sloupech na galerii v bývalé bazénové hale tak i po očištění zůstaly nápisy "Plavky ždímejte do výlevek", které připomínají původní určení budovy. "Mělo to své kouzlo, moc rádi jsme sem chodili, dnes už by ale asi opravdu nemělo smysl obnovit tady lázně," poznamenala starší žena, která na prohlídku přišla s vnukem. (čtk)

20:50
Židovská obec vyzývá k bojkotu Rogera Waterse

Židovská obec v Düsseldorfu vyzývá k bojkotu koncertů Rogera Waterse na turné The Wall. Show zakládajícího člena slavné rockové skupiny Pink Floyd prý připomíná nacistickou propagandu. Waters odmítá, že by byl antisemitou.

Týden před düsseldorfským koncertem židovská obec vyzvala jeho bojkotu kvůli údajným antisemitským scénám. "Roger Waters je pouhým duševním žhářem, jemuž se v našem městě nesmí dostat sluchu," prohlásil šéf místní židovské obce Michael Szentei-Heise.

Devětašedesátiletý Waters se svým programem The Wall brázdí Evropu od minulého roku a 7. srpna vystoupil také na koncertě v zaplněné pražské O2 areně v Praze.

Židovské obce mu podle agentury DPA vytýkají především to, že na koncertech se ve vzduchu vznáší prase mimo jiné s Davidovou hvězdou. Kontroverzní nafukovací prase Waters ukázal od roku 2010 na téměř 200 koncertech.

"Celá scénická dekorace vyvolává jednoznačné asociace na říšské stranické sjezdy a propagandu NSDAP," řekl Szentei-Heise. Waters vystupuje v koženém kabátě s černo-rudou páskou na paži. "Nahání to strach, když představení navštěvují desetitisíce lidí a navzdory antisemitské a národně-socialistické symbolice na hudbu Rogera Waterse slaví, tancují a tleskají," dodal Szentei-Heise.

Židé protestovali proti vystoupení britského rockového hudebníka například už v Belgii. Waters se pak proti nařčení z antisemitismu bránil v otevřeném dopise z počátku srpna. Zdůraznil, že používá i jiné symboly jako krucifix, srp a kladivo či loga firem. Má prý také mnoho židovských přátel a jeho snacha je židovského vyznání. Připomněl také, že jeho otec padl v roce 1944 jako britský voják v boji proti nacistům v Itálii.

Je však také známo, že Waters je ostrým kritikem izraelské politiky. V otevřeném dopise umístěném na propalestinském webu Electronic Intifada nedávno rockové hvězdy z celého světa vyzval ke kulturnímu bojkotu Izraele za to, co označuje za "zločiny apartheidu a etnických čistek" páchané židovským státem.

Waters se několik let aktivně účastnil akcí hnutí BDS, které bojuje proti normalizovaným vztahům se židovským státem. V roce 2006 nasprejoval protestní nápisy na bezpečnostní bariéru, kterou Izrael vybudoval na hranici s palestinským západním břehem Jordánu. (čtk)

22:05
Travolta, Cage a další budou hvězdami na festivalu ve Francii

John Travolta, Nicolas Cage, Cate Blanchettová, Michael Douglas a Steven Soderbergh budou hlavními hvězdami 39. ročníku festivalu amerického filmu, který začne v pátek ve francouzském Deauvillu. Pořadatelé tradičního filmového svátku na normandském pobřeží slibují 70 projekcí.

Festival zahájí nesoutěžní Soderberghův životopisný film Liberace! o slavném pianistovi a baviči Valentinovi Liberaceovi. "Americké filmy, které se budou promítat, ukazují unavené a demotivované hrdiny, kteří se ale snaží pochopit, co prožívají," řekl ředitel festivalu Bruno Barde.

Velká cena poroty, kterou letos vede francouzský herec Vincent Lindon, bude udělena na závěr festivalu 7. září. Ze 14 soutěžních celovečerních filmů se hovoří často o akčním snímku Vše je ztraceno s Robertem Redfordem a drama Fruitvale s Michaelem B. Jordanem. (čtk)

07:19
Dny evropského dědictví otevřou tisícovku památek

Téměř 300 obcí a více než 1000 památek je přihlášeno do letošního ročníku Dnů evropského dědictví. V Česku se uskuteční od 7. do 15. září a jejich národní téma zní Památky v novém světle. Součástí Dnů evropského dědictví bude i akce Industriální stopy - v sobotu 14. září se návštěvníkům otevřou brány pivovarů, mlýnů, skláren, dolů a dalších památek průmyslového dědictví. Dny evropského dědictví jsou celoevropskou akcí s více než dvacetiletou tradicí, která chce propagovat historické dědictví.

Každoročně otevírá co nejvíce architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií a knihoven, technických památek a militarií i dalších prostor, které uchovávají movité kulturní dědictví. V České republice se nezpřístupňují jen oficiálně prohlášené kulturním památky, ale otevírají se i desítky soukromých a veřejných budov, které nebývají přístupné vůbec nebo jen příležitostně a částečně. Národní zahájení Dnů evropského dědictví bude v sobotu 7. září v Olomouci. Jeho součástí bude tradičně předávání titulů Nositel tradice lidových řemesel, který uděluje ministr kultury. Letos ho dostane Jarmila Vítoslavská z Troubek u Přerova, která se celý život věnuje výrobě tradičních hanáckých krojů.

Hlavním pořadatelem Dnů evropského dědictví v tuzemsku je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Od prvního ročníku, do kterého se přihlásilo 300 památek a přišlo se na ně podívat 50.000 lidí, roste návštěvnost i počet zúčastněných památek. Posledních deset let už návštěvnost překračuje půl milionu lidí. Informace o všech přístupných památkách jsou na internetové stránce www.ehd.cz. (ČTK)

10:01
Obnovená premiéra La Traviaty dnes zahájí v Praze Verdi festival

Obnovená premiéra opery La Traviata dnes v pražské Státní opeře zahájí Verdi festival, který letos připomene dvousté výročí narození skladatele Giuseppe Verdiho. Sérii dvaceti představení zakončí 25. října v Národním divadle premiéra inscenace Simon Boccanegra v režii Davida Pountneyho a hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka. Hostem festivalu bude také Slovenské národní divadlo.

Operní fanoušci se mohou těšit na obnovené premiéry oper Aida a La traviata a na slavnostní narozeninový koncert Verdi Gala, který se uskuteční 10. října ve Státní opeře. "Program festivalu, který obsahuje hned dvě obnovené premiéry, výjimečný koncert složený z nejpopulárnějších i méně známých mistrových děl a velkou premiéru díla Simon Boccanegra, kterou Národní divadlo uvádí teprve podruhé ve své historii, jistě ocení nejen milovníci Verdiho, ale všichni příznivci opery," uvedl Kyzlink.

Opera Národního divadla začala sezonu 2013/2014 ve Stavovském divadle 23. srpna uvedením Mozartovy opery Don Giovanni. První operní premiérou sezony bude 18. září premiéra opery Aleše Březiny s názvem Toufar na scéně Divadla Kolowrat. Inscenace vzniká v koprodukci s Mezinárodním festivalem Divadelní Nitra v rámci projektu Asociace Divadelní Nitra Paralelní životy - 20. století očima tajné policie. (ČTK)

11:30
Zemřel brněnský divadelní herec Jiří Tomek, bylo mu 82 let

Herec Jiří Tomek, jenž byl po desetiletí oporou činoherního souboru Městského divadla Brno, ve čtvrtek zemřel. Podlehl dlouhé těžké nemoci. Herci, který byl známý i z filmu a televize, bylo 82 let. O jeho smrti informovalo divadlo na svých webových stránkách. Tomek je absolventem Janáčkovy akademie múzických umění. Začínal ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, ale většinu kariéry spojil s Divadlem bratří Mrštíků, později přejmenovaným na Městské divadlo Brno.

Doménou Tomka byly především komediální role, například v inscenacích Veselé paničky windsorské, Dalskabáty, Lumpacivagabundus nebo Slaměný klobouk. Dokázal však ztvárnit i dramatické postavy, třeba doktora Galéna v Bílé nemoci. Donedávna hostoval v inscenacích My Fair Lady (ze Zelňáku) a Koločava. V televizi a ve filmu dostal Tomek více než 60 rolí. Objevil se ve filmech Všichni dobří rodáci, Kateřina a její děti, Jako jed nebo Pěsti ve tmě, dále v řadě seriálů, inscenací a pohádek. Od poloviny minulého století spolupracoval Tomek s rozhlasem.

Významná je také jeho práce pro dabing. Namluvil stovky filmů a seriálů a získal Cenu Františka Filipovského. Tomek se může pochlubit také otiskem dlaně na chodníku slávy před Městským divadlem v Lidické ulici. První kachle s otiskem dostali v roce 1995 jako výraz poděkování za celoživotní přínos brněnskému divadlu právě on a jeho kolegyně Zdena Herfortová. (ČTK)

12:47
Ve Vroutku začíná dvoudenní festival Rock for Church(ill)

V severočeském Vroutku dnes začíná festival Rock for Church(ill). Akce v přírodním areálu Myslivna nabídne žánrově rozmanité zástupce tuzemské i zahraniční hudební scény. Během dvou dnů zazní rock, taneční muzika, pop, reggae, ska i hip hop. Festival dnes na hlavní scéně ve 12:15 zahájí vystoupení punkrockové skupiny Plexis. V pátečním programu se dále představí česko-americká kapela Pipes and Pints, Sto zvířat, slovenští Polemici, Pražský výběr, němečtí Donots, španělští Che Sudaka nebo švédská formace Movits! "Rádi přivážíme na festival kapely, které nejsou v Čechách zatím moc známé, ale které si zvýšenou pozornost rozhodně zaslouží.

Do této kategorie patří třeba švédští Movits!, jejichž mix hip hopu a electro swingu momentálně frčí na evropských pódiích," uvedl k dramaturgii festivalu hlavní organizátor Kamil Šír. Atraktivní jména se dnes představí na DJs stage, které budou vládnout zástupci britské taneční scény Matrix & Futurebound a dvojka londýnských dýdžejů a producentů The Freestylers. Sobotní program bude ve znamení nových desek, které ve Vroutku představí Skyline, Prago Union, Xavier Baumaxa a také nový projekt Android Asteroid, jehož členové se před několika dny vrátili z nahrávání v legendárním londýnském studiu Abbey Road. Program k 25. výročí od svého prvního koncertu přivezou Tata Bojs.

Z New Yorku přiletí exkluzivně do Vroutku jamajský reggae zpěvák Perfect Giddimani, který v programu nahradí Anthonyho B, jenž vystoupení zrušil před pár dny kvůli přetrvávajícím problémům s vízem. Vrcholem festivalu bude podle pořadatelů vystoupení dvou britských skupin The Herbaliser a The Qemists. Dvoudenní vstupenky na místě budou za 750 korun, jednodenní za 400 korun. Kemp je zdarma, platí se jen 100 korun za auto. (ČTK)

14:17
Alice Nellis natáčí film Andělé podle knihy Michala Viewegha

Režisérka Alice Nellis na začátku týdne zahájila natáčení nového českého filmu Andělé, který vzniká podle románu Andělé všedního dne Michala Viewegha. Anděly, kteří zaučují mladou posilu s tváří Elišky Křenkové, ztvární Vojtěch Dyk, Vladimír Javorský a Marián Labuda. V rolích smrtelníků se představí Boleslav Polívka, Zuzana Bydžovská, Klára Melíšková, Václav Neužil nebo Zuzana Kronerová. ČTK o tom za tvůrce informoval Lukáš Vedral. Scénář připravil Viewegh, jehož kniha Andělé všedního dne vyšla v roce 2007. Anděly produkuje společnost InFilm, koproducentem je Česká televize, do kin je uvede distribuční společnost Bontonfilm.

"Když jsme se loni v Karlových Varech bavili s producentem Rudolfem Biermannem o látkách, které by mohly být průsečíkem našeho společného zájmu, padla mimo jiné i věta, že Viewegha, myšleno samozřejmě některý z jeho bestsellerů, by měla konečně natočit žena. Někdo, kdo dokáže Vieweghův mimořádný pozorovatelský talent, břitkost a vtip obohatit o silnou citovost a empatii, zkrátka někdo, kdo by dokázal vyrobit nejen divácký hit, ale i trvalku schopnou bezpočtu repríz, která zas a znovu dokáže sáhnout někam hlouběji do člověčího nitra," uvedl hlavní dramaturg Filmového centra Jaroslav Sedláček. Nyní se v kinech uvádí tragikomedie Alice Nellis Revival, kterou za sedm týdnů podle informací Unie filmových distributorů zhlédlo přes 174.000 lidí.

V knize Andělé všedního dne Viewegh vypráví příběh jediného dne, na jehož konci se tři lidské osudy spojí v jeden. Sám autor novelu charakterizuje jako "svižnou story o lidech, andělích a umírání" či "knížku o nás všech, jejichž čas je vyměřen, a přesto se stále chováme, jako bychom tu měli být věčně". Podle Vieweghových knih již byly natočeny filmy Román pro muže, Případ nevěrné Kláry, Nestyda, Účastníci zájezdu, Román pro ženy, Báječná léta pod psa a Výchova dívek v Čechách. (ČTK)

16:13
V listopadu má vyjít výběr nahrávek Beatles z vystoupení v BBC

V listopadu by měla vyjít nová antologie dosud nevydaných nahrávek Beatles z vystoupení skupiny v rozhlasových pořadech BBC v polovině 60. let. Napsal to britský list The Guardian s odvoláním na blog fanoušků slavné liverpoolské skupiny. Autor tohoto blogu zjistil, že společnost MCA Music na své facebookové stránce slibuje vydání druhé várky nahrávek Beatles z jejich rozhlasových vystoupení. MCA Music je součástí společnosti Universal Music, která nyní vlastní práva na skladby Beatles, uvedl The Guardian.

První výběr z vystoupení Beatles v rozhlasovém pořadu BBC Light Programme vyšel v roce 1994 a zahrnoval 54 písniček a 13 dialogů. Dvojalbum bylo tehdy na čele britské hitparády a v USA se dostalo na třetí místo. Nový výběr se bude prý jmenovat On Air - Live at the BBC Volume 2 (Živě ve vysílání BBC, druhý díl) a vyjde v listopadu. Podle The Guardian jde zřejmě o plod kampaně BBC z loňského roku, která vyzvala posluchače a diváky, aby nabídli své podomácku pořízené nahrávky rozhlasových a televizních pořadů.

BBC totiž začala systematicky archivovat své pořady až od konce 70. let, napsal The Guardian. BBC také v říjnu vydá knihu hudebního vědce Kevina Howletta nazvanou The Beatles - The Archives: 1962-1970 (Beatles - Archívy 1962-1970), která líčí vystoupení Beatles v BBC. (ČTK)

07:13
Na Podzimní knižní veletrh se chystá 160 vystavovatelů

Více než 160 vystavovatelů se letos představí na 23. ročníku Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě. Letos jsou jeho mottem Knihy a čísla. V doprovodném programu se představí téměř 100 spisovatelů a také překladatelů a ilustrátorů. Veletrh se koná 18. a 19. října, sdělila ČTK jeho ředitelka, spisovatelka a překladatelka Markéta Hejkalová."Zájem nakladatelů o veletrh neklesá. Naopak stále přibývají noví nakladatelé, jiní se na veletrh vrací po několikaleté odmlce," uvedla Hejkalová.

Součástí Podzimního knižního veletrhu bude už potřetí festival Free the Word!, pořádaný českým a světovým PEN klubem a Krajskou knihovnou Vysočiny. Jeho hlavním hostem bude čínský básník Yang Lian, žijící v exilu. O situaci v současné čínské kultuře a literatuře budou hovořit překladatelé Zuzana Li a Denis Molčanov.

V doprovodném programu dále vystoupí například Michal Viewegh, Iva Pekárková, Jiří Stránský, Tereza Boučková, Ludvík Vaculík, Svatava Antošová, Martin Hilský, Milan Uhde a mnoho dalších autorů všech žánrů. Diváci mohou při veletrhu navštívit 70 doprovodných programů - autogramiád, besed, autorských čtení, vernisáží a přednášek. Na veletrhu budou uděleny čtyři ceny za nejkrásnější knihy, cena Littera Astronomica a několik cen pro vylosované návštěvníky veletrhu. Na výstavě současné české a rakouské ilustrace, která bude při veletrhu zahájena, se představí 13 českých a pět rakouských ilustrátorů.

Podrobné informace o veletrhu a jeho doprovodném programu lze nalézt na webových stránkách. (ČTK)

09:36
V Praze se uskuteční setkání příznivců gotické subkultury

Setkání příznivců gotické subkultury se dnes pod názvem Prague Gothic Treffen poprvé uskuteční ve čtyřech tematicky zaměřených pražských klubech. Kromě již z loňska známých tří scén Guitar v klubu XT3, Electro v klubu Signal a Synth v klubu Divočák pořadatelé nabídnou možnost navštívit nové místo pro fanoušky industrialu v žižkovském Bajkazylu. Účastníci největšího tuzemského gotického setkání, které se koná poosmé, mohou mezi kluby za jedno vstupné celý večer libovolně přecházet.

Novinkou letošního ročníku bude beseda s německou dýdžejkou, spolupracovnicí BBC a spisovatelkou Natashou Scharfovou v klubu XT3, jejíž kniha Gotický svět vyšla loni i v českém překladu. Na Guitar scéně se zájemci mohou těšit především na přehlídku gotických kytarových stylů - post punk, gothic rock i deathrock, ale také dark wave nebo cold wave. Jako dýdžejové se zde představí Volker Zacharias, který je nejznámější jako člen výrazných hudebních spolků Girls Under Glass nebo The Cassandra Complex, Natasha Scharfová a zástupce britské scény Martin Oldgoth.

Elektronická část Prague Gothic Treffen v klubu Signal nabídne zvuk dunivých elektronických beatů. Startující slovenský dýdžej TheLast po úvodním setu předá žezlo hvězdě evropské tvrdě elektronické scény Danielu Myerovi. Dalším vystupujícím bude dýdžejský veterán Papouch. Na Synt scéne v klubu Divočák budou převládat jemnější elektronické žánry jako synthpop nebo electro. Jako speciální zahraniční host se zde objeví dýdžej Matt C., klávesista rakouské synthpopové formace dAVOS. Setkání začne už v odpoledních hodinách na tradičním gotickém pikniku. Více informací se nachází na www.sanctuary.cz. (ČTK)

11:52
K vrcholům podzimu v libereckém divadle má patřit Králova řeč

Osm premiér nabídne do konce roku liberecké divadlo F. X. Šaldy. Bude mezi nimi osvědčená klasika, jako je Dvořákova opera Rusalka, i původní díla. ČTK o novinkách informoval mluvčí divadla Jakub Kabeš. Divadlo si letos připomene 130 let od položení základního kamene, i proto jednu premiéru věnují tvůrci zdejší původní slavné opony. Členové baletu už nacvičují taneční divadlo inspirované životem a dílem malíře Gustava Klimta, divákům ho předvedou na konci září.

Nepůjde ale o první premiéru ve velkém divadle po letních prázdninách, ještě předtím činohra uvede absurdní frašku Listopad od Davida Mameta. Hra popisuje den a noc v pracovně amerického prezidenta těsně před volbami. První novinkou na malé scéně bude černá a ďábelská groteska Poručík s Inishmoru od Martina Mc Donagha. Příběh o teroristech, patologických vztazích a nesmyslnosti jednání se odehrává na irském ostrově. Také činohra na podzim chystá jedno původní dílo, Erotikon doktora Š od Tomáše Syrovátky. Fraška o pěti dveřích ústících do jednoho pokoje vznikla přímo pro herce libereckého divadla.

Mezi vrcholy podzimu by měla patřit hra Králova řeč od Davida Seidlera, jejíž filmová verze získala čtyři Oscary. Hra vznikla na základě tajných deníků královského logopeda, který pomáhal zbavit koktavosti krále Jiřího VI. V Liberci uvedou také adaptaci cenami ověnčeného bestselleru Marka Haddona, který pro divadlo upravil dramatik Simon Stephens. Podivný případ zachycuje mentální svět autistického chlapce, který vyšetřuje smrt psa probodnutého vidlemi. Opera chystá na první část nové sezóny dvě nová představení. Vedle Rusalky to bude i muzikál She loves me, který měl premiéru na Broadwayi v roce 1963. Liberečtí divadelníci muzikál poprvé uvedou před Vánoci. (ČTK)

15:55
V Kutné Hoře bude opět vystavena vzácná středověká iluminace

Návštěvníci Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře (GASK) budou moci opět zhlédnout unikátní středověkou iluminaci, kterou hejtmanství získalo na dražbě v Londýně. Vzácná knižní miniatura s motivem těžby a zpracování stříbra v Kutné Hoře bude vystavena o víkendu 7. a 8. září v rámci Dnů evropského dědictví, sdělila ČTK Petra Bartušková z galerie. Tentokrát bude dílo, které je po většinu času uloženo v depozitáři, umístěno v prostorách stálé expozice Sbírka 123.

Za symbolickou jednu korunu si návštěvníci budou moci navíc prohlédnout celé sídlo galerie v bývalé Jezuitské koleji. Iluminace byla vydražena na sklonku roku 2009, v Jezuitské koleji byla poprvé vystavena 27. prosince téhož roku, kdy ji zhlédly tisíce lidí. V poslední době ji návštěvníci mohli vidět při výstavě Europa Jagellonica nebo o letošních Velikonocích. Dílo vytvořil koncem 90. let 15. století malíř z okruhu přední pražské iluminátorské dílny tohoto období a byla původně úvodním listem dnes již neznámé velké chorální knihy, z níž byla vyříznuta.

Ve sbírkách GASK je jednou z největších a nejvýznamnějších památek středověké knižní malby vůbec. Úvodní list se v roce 1920 ocitl v soukromé vídeňské sbírce. Devět let poté byl černobíle reprodukován v odborné literatuře, než se pak objevil po dlouhé době v londýnském aukčním domě. (ČTK)

18:34
Umělci v Brně oživili chátrající budovu, chtějí v tom pokračovat

Hudební skupiny, výtvarníci, divadelníci a další umělci dnes odpoledne oživili prostor opuštěné budovy na ulici Vlhká v Brně. Okolí budovy je neudržované a obvykle se tu zdržují bezdomovci. Akce měla ukázat, že i taková místa mohou mít smysluplné využití, řekl ČTK organizátor Jan Šerek. Iniciativa Kulturou proti chátrání, která akci uspořádala, chce v podobném duchu pokračovat i v jiných zanedbaných místech v Brně. O jejich pronájmu bude jednat s radnicí.

Podobná akce se dnes koná v osmi chátrajících budovách v Praze. Začátku dnešního happeningu v Brně se zúčastnilo několik desítek lidí. "Bereme to jako výkop, zahajovací akci. Chceme ukázat, že podobné věci dokážeme zorganizovat a že má smysl oživovat opuštěné prostory. Chtěli bychom v nich do budoucna vytvořit sociální a kulturní centrum," uvedl Šerek. Budova na ulici Vlhká je opuštěná delší čas. "Přitom je blízko nádraží i centra města a je podle nás škoda nechat ji chátrat," podotkl Šerek. Iniciativa chce proto zahájit jednání s magistrátem o pronájmu podobných budov za symbolickou cenu.

Existence nevyužitých míst podle organizátorů ztěžuje život okolním obyvatelům, protože se v nich často zdržují sociálně nepřizpůsobiví lidé, bezdomovci a narkomani. Iniciativa Kulturou proti chátraní je i proti prodeji chátrajících nemovitostí investorům, kteří je přebudují na nákupní centra, kanceláře či byty. Ideálním řešením je podle organizátorů dnešní akce svěřit prostory místním lidem, kteří zde mohou najít uplatnění svých potřeb. (ČTK)

08:33
Meyrinkův Golem dostane divadelní podobu v Praze na Štvanici

Na pražské Štvanici bude mít v tamní opuštěné vile dnes večer premiéru divadelní představení Golem. Jeho tvůrci se inspirovali slavným románem Gustava Meyrinka, jehož dílo bylo silně ovlivněno atmosférou staré Prahy, především pak pražského ghetta.

Představení připravilo sdružení Tygr v tísni, které tvoří studenti a čerství absolventi DAMU, ve spolupráci s přáteli z řad pedagogů, výtvarníků, choreografů a hudebníků. Meyrinkův Golem, román z doby asanace pražského ghetta, se jen vzdáleně týká toho, co si většina lidí vybaví pod termínem Golem - tedy hliněnou a oživlou bytost ze středověké Prahy, jež pomáhá Židům v době ohrožení.

Text je plný esoterických odkazů, alchymie, kabbaly a tarotu. Autoři představení se snaží divákům umožnit, aby si sami složili mnohovrstevnatý příběh, který předvádějí herci, loutkáři, tanečníci a hudebníci v interiéru vily. Ten se promění v jednotlivá dějiště románu a diváci se budou po domě volně pohybovat. Mohou se stát jeho součástí a proniknout do alternativní reality, ocitnout se na pomezí skutečnosti a snu - tak jako postavy Meyrinkova románu. V režii Ivo Kristiána Kubáka a dramaturgii Marie Novákové se představí Matěj Nechvátal, Jiří Böhm, Jiří Štrébl, Hynek Chmelař, Jaroslav Achab Haidler, Eva Josefíková, Anna Stropnická, Vladimír Polívka, Filip Kaňkovský a řada dalších. (ČTK)

10:38
Zemřel kameraman Vláčilových filmů František Uldrich

Ve věku 77 let zemřel v sobotu kameraman František Uldrich. ČTK to dnes oznámila jeho rodina. Uldrich se podílel se na významných projektech režiséra Františka Vláčila včetně Údolí včel nebo Adelheid. Zůstalo po něm takřka 50 filmů a několik televizních seriálů. Uldrich zemřel po dlouhé těžké nemoci v kruhu své rodiny.

S Vláčilem natočil Uldrich devět celovečerních snímků a čtyři dokumenty, mimo jiné Údolí včel nebo Adelheid. "Obvykle jsme pracovali spolu na technickém scénáři. Po jeho napsání byl vlastně pro Vláčila už film natočený. Na place to obvykle nechal na mně, celé natáčení se mi už ani nepodíval do kamery," řekl Uldrich ČTK, když se v roce 2008 na Pražském hradě zúčastnil zahájení výstavy o tomto předním českém režisérovi. Někdy, když byl na vahách a chtěl se nějak rozhodnout, musel prý Vláčila doslova prosit, aby hledáčkem kamery snímanou scénu zkontroloval. "On si natočil ten snímek už tím technickým scénářem - a bylo hotovo. Ten byl ale dokonalý. Byla to kniha s poznámkami, na co se má dát pozor, jak to má vypadat, včetně rekvizit rozebraných do nejmenšího detailu," dodal Uldrich ke spolupráci s Vláčilem.

Porota Asociace českých kameramanů udělila v roce 2009 Uldrichovi cenu za celoživotní dílo. Uldrich absolvoval část vysokého učení technického a v letech 1956-1963 tvořivý filmový obraz na FAMU. Stal se vyhledávaným spolutvůrcem řady filmů, osobností s vlastním rukopisem moderního dramatického obrazu. Patří do čtvrté generace české kameramanské školy s vlivy civilismu a neorealismu. Svou tvorbou zpečetil konec epochy černobílého filmu obrazovými monumenty Údolí včel v roce 1967, Adelheid z roku 1969 a Hadí jed a Stín kapradiny z první poloviny 80. let. (ČTK)

11:05
Fresh Film Fest končí a vyhlásí své nejlepší snímky

Mezinárodní festival debutů a studentských filmů Fresh Film Fest dnes skončí uvedením několika posledních snímků a vyhlášením toho nejlepšího z desátého ročníku. Festival letos nabídl přes 140 filmů. Do soutěžní sekce Fresh Generation prvních a druhých celovečerních filmů se podařilo získat šest snímků, které osobně představili jejich tvůrci, měly premiéru i na prestižních evropských festivalech v Cannes nebo Berlinale.

Do mezinárodní soutěže Konfrontace hraných a dokumentárních studentských filmů bylo letos vybráno 21 nových snímků mladých tvůrců z celého světa včetně České republiky. Sekci Theatre Optique, mezinárodní soutěž studentské animované a experimentální tvorby, tvořilo letos 22 snímků různé formy.

Hlavním tématem letošního Fresh Film Festu je fanatismus v pozitivním i negativním smyslu, který prostupuje veškerou lidskou činností od náboženství až ke sportu. Základ nabídky tak tvořila kolekce snímků britského politicky provokativního režiséra Alana Clarka nebo kanadský dokument Lunarcy! z roku 2012, který vypráví příběh několika osobností, které propojuje silná posedlost Měsícem. (ČTK)

11:35
Tři měsíce po povodních se znovu otevře klub Jazz Dock

Po třech měsících po povodních, které postihly hlavní město na začátku června, dnes večer znovu otevře pražský hudební klub Jazz Dock. Náklady na rekonstrukci zaplavených prostor přesáhly podle pořadatelů čtyři a půl milionu korun. První dva koncerty dnes a v pondělí budou patřit české zpěvačce žijící v New Yorku Martě Töpferové a kontrabasistovi Tomáši Liškovi, kteří představí své album Milokraj.

Za týden se 11. a 12. září po roce a půl do klubu vrátí J.A.R. Klub se podle jeho majitelů podařilo uvést do původního stavu. Povodeň, která přišla v noci z neděle 2. na pondělí 3. června, zatopila prostory klubu do výše 130 centimetrů a voda zničila vše, na co dosáhla. Zdevastovala podlahy, akustické stěny, sádrokartony, technické sítě i bar. Ve prospěch klubu se 11. června konal i benefiční koncert v Lucerna Music Baru, na němž vystoupilo mnoho nejen jazzových umělců; z dobrovolného vstupného se vybralo přes 220.000 korun.

Na konci září zahraje už podruhé v klubu jeden z nejslavnějších světových saxofonistů Chris Potter, na dvou koncertech 29. a 30. září jej doprovodí jeho elektrifikovaná skupina. (ČTK)

13:03
Slovenské výtvarnice budou vystavovat v ostravské galerii

V Ostravě se připravuje výstava slovenských výtvarnic Jany Farmanové a Juliany Mrvové Herbár času. Své kresby a akvarely tu představí poprvé. Výstava v Industrial Gallery začne 3. září. ČTK to dnes řekla manažerka galerie Hana Mikulenková. Obě výtvarnice patří k výrazným představitelkám slovenské výtvarné scény. Jejich tvorba má navíc hodně společného. "Přesto to je poprvé, co spolu vystavují," uvedla Mikulenková.

Dvaačtyřicetiletá Farmanová má blízko k tématům, která vynikají v příběhu, jsou zachycením vzpomínky či náčrtem atmosféry určité situace. "Je mistryní detailních a zdánlivě podružných situací zobrazených jako neopakovatelné zastavení v čase," řekla o autorce kurátorka výstavy Beata Jablonská. O devět let mladší Mrvová na slovenskou výtvarnou scénu vstoupila po roce 2000 ještě během studia na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. "Její tvorba se vyznačuje důslednou kresbou. Obrazy jsou precizní," řekla kurátorka.

Farmanová při společné výstavě představí své akvarelové kresby. "Mrvová uvede kresbu v pseudovědeckých deníkových záznamech, které jsou uměleckými objevy nových rostlin a míst," popsala Jablonská. Výstava potrvá do 28. září. Další informace zájemci najdou na internetových stránkách www.industrialgallery.cz. (ČTK)

14:50
V přírodním divadle v pražské Šárce bude Smetanova Prodanka

V místech původního přírodního divadla v pražské Šárce dnes odpoledne pod širým nebem začne představení opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Připomene letošní 100. výročí založení tohoto divadla. Právě Prodankou, jak bývá opeře přezdíváno, zahájilo 16. května 1913 divadlo v šáreckém údolí činnost. Tenkrát šlo o největší přírodní evropské divadlo s kapacitou deset tisíc míst k sezení a dalších osm tisíc stojících diváků.

Na dnešní výkony operních pěvců, orchestru a sboru z pražského Národního divadla se veřejnost může podívat zdarma. V roli sedláka Krušiny se představí Roman Janál, jeho ženu Ludmilu ztvární Iveta Žižlavská Koppová a dceru Mařenku Jana Šrejma Kačírková. Jeníka zazpívá Aleš Briscein a vesnického dohazovače Kecala se ujme Luděk Vele.

Trasy k přírodnímu divadlu budou vyznačeny na letácích a viditelně značeny. Pořadatelé divákům doporučují, aby si s sebou vzali deky na sezení a případně pláštěnky. Na místě budou stánky s občerstvením a WC. Představení začne ve 14:00 a skončí přibližně v 17:30. Návštěvnost těchto oper se neustále zvyšuje - nejvyšší odhad zatím dosahoval přibližně 14.000 diváků.  (ČTK)

16:24
Zemřela slovenská herečka Strnisková, hrála i v "Zemanovi"

Slovenská herečka Viera Strnisková, známá i českým divákům například ze seriálu 30 případů majora Zemana, zemřela v sobotu ve věku 83 let. Oznámil to dnes na svém webu list Sme s odvoláním na dceru zesnulé.Strnisková v počátcích své dráhy působila jednu sezónu i v kolínském divadle. Ve vlasti proslula především jako jedna z nejvýznamnějších představitelek poválečné herecké generace a "citlivá interpretka složitých ženských postav", jejíž "doménou byly vážné a tragické role", napsal list Pravda.

Ve Slovenském národním divadle působila už od roku 1962. Hrála i v desítkách filmů, v televizních seriálech, rozhlasových inscenacích, dabovala a recitovala. Dokázala zahrát jak citlivé, zranitelné ženy, tak "mateřské typy".

V 60. a 70. letech hrála ve filmech jako Smrť prichádza v daždi, Medená veža, ...a pozdravuji vlaštovky, kde ztvárnila matku protifašistické hrdinky Marušky Kudeříkové. Podobné mateřské role se zhostila i o rok později ve filmu Zatykač na královnu. Matku víl si zahrála v 80. letech po boku Libuše Šafránkové v československo-západoněmecké pohádce Sůl nad zlato. Strnisková byla dvakrát provdána, dcera Jana Strnisková je rovněž herečkou a i režisérkou. V roce 1969 byla jmenována zasloužilou umělkyní, v roce 2003 byla oceněna vysokým státním vyznamenáním, Pribinovým křížem II. třídy. (ČTK)

18:02
Festival světla rozsvítí Hauenschildův palác či Terezskou bránu

Hauenschildův palác, Terezská brána a bývalá Obecní beseda budou letos hrát hlavní roli během festivalu světla a videomappingu VZÁŘÍ v Olomouci. Pořadatelé tyto historické budovy vybrali jako speciální projekční plochy pro odborníky z tuzemska či zahraničí, kteří vybrané budovy hrou světla, tmy a stínů oživí a rozhýbou. Třetí ročník festivalu se v Olomouci koná od 24. do 28. září, informoval ČTK ředitel festivalu Kamil Zajíček.

Historické paláce olomouckého Dolního náměstí by se měly během světelné show proměnit i na vědecké laboratoře, studovny či továrnu na čokoládu. "Hauenschildův palác, rozlehlou třípatrovou renesanční budovu na rohu Lafayettovy ulice a Dolního náměstí, využije pro svou animaci ukrajinský tým. Český tým oživí průčelí s bohatou renesanční kamenickou výzdobou při své velkoplošné projekci inspirované 440. výročím založení Univerzity Palackého," uvedl Zajíček.

Další dva české týmy vytvoří své světelné produkce pro dům číslo popisné 110 na Dolním náměstí známém jako Obecní beseda, jehož historie sahá až do poloviny 13. století. Triumfální oblouk Terezské brány a její historie bude inspirací pro letošní novinku festivalu - projekt s názvem Olomouc, jasně! Speciální nasvícení a vizuálně pojaté vystoupení, které bude inspirované historií této stavby, ukáže podle Zajíčka toto známé místo zcela jinak. (ČTK)