On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
06:37
V Brně začal kytarový festival, zahrál Španěl Guzman

Koncertem španělského flamenkového kytaristy Oscara Guzmana v neděli začal v Brně na hradu Špilberk 22. ročník Mezinárodního kytarového festivalu Brno. Na koncert přišlo více než 700 lidí.

Guzmana, který získal ocenění na významných flamenkových soutěžích v Cordobě nebo Malaze, doprovodila skupina složená z předních tanečníků a hudebníků z Andalusie, místa původu flamenka.

Guzman v Brně hrál už v roce 2004. "Z koncertu vzniklo vynikající CD," uvedl umělecký ředitel festivalu Vladislav Bláha. Guzman vystoupil na nádvoří hradu Špilberk. Většinu ostatních vystoupení tradičně hostí zastupitelský sál Nové radnice. Vystoupí například francouzská dvojice Judicael Perroy a Damien Lancelle, který hraje na osmistrunnou kytaru.

V programu je i řecká kytaristka Eleftheria Kotzia, která vyučuje v Londýně. Z britských ostrovů do Brna přijede i Skot Matthew McAllister. Lidem zahraje i šéf festivalu Bláha. Představí se spolu se známým českým houslistou Pavlem Šporclem. Zazní například skladby Itala Paganiniho nebo Argentince Piazzolly. Koncert se uskuteční ve čtvrtek v brněnském Besedním domě. Ve světové premiéře zazní i nová skladba Milana Tesaře.

Závěr festivalu bude v sobotu patřit Polákovi Marcinovi Dyllovi. Podle odborníků patří k nejvýznamnějším kytaristům současnosti. Na svém kontě má 19 prestižních cen z kytarových soutěží. (čtk)

07:03
Na Prázdniny v Telči přijelo skoro 10 tisíc lidí

Koncertem skupiny Druhá tráva, s níž vystoupil americký hráč na foukací harmoniku Charlie McCoy, v neděli vyvrcholil 31. ročník festivalu Prázdniny v Telči. Během 17 dnů se představila více než stovka kapel, prodáno bylo téměř 10 tisíc vstupenek. Program koncertů nenarušily ani silné bouřky, které se prohnaly městem, řekl mluvčí festivalu Vojtěch Kolář.

Koncerty měly sice o něco menší návštěvnost než dříve, ale o to víc lidi do města přivedl doprovodný program s divadlem, tvůrčími dílnami, prodejními stánky a happeningy. "Asi tak trojnásobek lidí, než jde na zámek, se pohybuje v prostoru Telče," odhadl Kolář. Na koncerty průměrně chodilo kolem 500 diváků. Jejich dvojnásobný počet přitáhlo na zámecké nádvoří vystoupení skupin Zrní a Mňága a Žďorp; byl to nejúspěšnější večer tohoto ročníku festivalu.

"Velkým zážitkem byl Tommy Emmanuel," doplnil Kolář. Vystoupení tohoto australského kytaristy si nenechalo ujít kolem 700 lidí. "A Hradišťan, to je u nás taková stálice, která láká diváky rok co rok," připomněl mluvčí další z festivalových večerů, který měl kolem 850 diváků.

Hlavní scénu na nádvoří telčského zámku otevřela 26. července Radůza s písničkářem Justinem Lavashem. Později vystoupili kupříkladu Vladimír Mišík, Ivan Mládek a Spirituál Kvintet. S irským triem Sliotar zahrál písničkář J. Eoin, přijely dánská kapela Tradish a nizozemský orchestr Kladderadatsch. (čtk)

09:59
Na hradě Roštejn se bude hrát jazz

Vystoupení pelhřimovské kapely Jazz Pilgrim zahájí v sobotu odpoledne další ročník komorního festivalu Jazz na Roštejně. Prostředí středověkého hradu uprostřed hlubokých lesů na Jihlavsku přivítá špičkové jazzové soubory i kapely z regionu. Pořadatelé nezapomínají ani na děti, na programu bude i pohádkové představení, řekla dnes organizátorka přehlídky Eva Vařejčková.

"Programová skladba vychází z osvědčené koncepce, chceme nabídnout pohodové odpoledne a večer hlavně pro rodiny s dětmi," řekla Vařejčková.

Kromě regionálních kapel vystoupí například skupina Jocose Jazz, jíž dominuje hlas české jazzové zpěvačky Eleny Sonenshine, která studovala zpěv na proslulé Berklee College v americkém Bostonu. Repertoár Jocose Jazz obsahuje jak vlastní skladby včetně úprav lidových písní, tak klasické standardy.

Největším programovým tahákem pro návštěvníky by podle Vařejčkové měl být závěrečný koncert Jana Spáleného se skupinou ASPM. V ceně vstupenky je volný vstup do městské galerie Hasičský dům v Telči, na expozici betlémů v Třešti a roštejnskou věž.

Festival Jazz na Roštejně se koná letos už pošesté. Navazuje na více než dvacetiletou tradici podobně zaměřené přehlídky Jazz na hradě, na které se vystřídaly stovky muzikantů, mezi nimi prakticky celá česká jazzová špička. Vystoupili například Karel Velebný, Karel Růžička, Jana Koubková, Luboš Andršt nebo Milan Svoboda.

Návštěvnost festivalu Jazz na Roštejně značně záleží na počasí, každoročně však na přehlídku v atraktivním prostředí středověkého hradu zavítají stovky lidí. (čtk)

12:49
Americká kina navzdory propadákům asi zažijí rekordní léto

Americká kina nejspíš letos zažijí nejvýdělečnější léto v historii, a to navzdory faktu, že Hollywood si připsal několik nečekaných propadáků. Ve Spojených státech kina během prázdninových měsíců už utržila 4,1 miliardy dolarů, což je suma, jež se blíží dosud rekordnímu roku 2011, kdy letní tržby dosáhly 4,4 miliardy dolarů. Napsal o tom dnes server BBC News.

Tak příznivé výsledky jsou pro hollywoodská studia o to nečekanější, že do kin v létě dorazilo i několik velkorozpočtových snímků, které ani zdaleka nenaplnily očekávání. Málo vydělal třeba western Osamělý jezdec, který vsadil na tvář Johnnyho Deppa, sci-fi Po zániku Země s Willem Smithem nebo animovaný rodinný film Turbo.

Tyto propadáky však nahradily jiné snímky, na něž se v létě hojně chodilo. Například Světová válka Z s Bradem Pittem už od premiéry přinesla přes 500 milionů dolarů a komedie Apokalypsa v Hollywoodu zatím vydělala 96 milionů dolarů, což je trojnásobek rozpočtu. Mezi kasovní trháky patří rovněž další díl animovaného filmu Já, padouch nebo Univerzita pro příšerky.

Další desítky milionů dolarů ještě mohou vydělat snímky, které si zrovna odbyly premiéru. Velmi úspěšný rozjezd má za sebou sci-fi Elysium v hlavní roli s Mattem Damonem, která během uplynulého víkendu v amerických kinech utržila 30 milionů dolarů. Hned za ní skončila komedie We're the Millers s Jennifer Anistonovou a animovaný snímek Letadla.

"Tohle léto se vyvíjí fantasticky, navzdory obrazu zmaru a zkázy, jež vytvořila některá média," komentoval výsledky šéf distribuční společnosti Fox Chris Aronson. (čtk)

13:24
Festival taneční hudby v H. Králové nabídne vstup zdarma

Na tři stovky dýdžejů vystoupí na novém The Sun Festivalu, který se v Hradci Králové uskuteční od 16. do 18. srpna. Vstup na akci určenou milovníkům taneční hudby bude zdarma. Dnes to řekl mluvčí festivalu Jakub Hrebeňár.

"Akce se uskuteční v unikátním areálu Festivalparku, který umožní část vystoupení uspořádat i v hangárech. Hlavní podium, na kterém vystoupí například Fedde Le Grand či DJ Rush, bude pod širým nebem," řekl mluvčí. Celkem by dýdžejové měli vystupovat na 11 podiích.

Festival se koná díky podpoře sponzorů a také plánovaným výnosům z ostatních služeb, například stanového městečka či barů. "Částečně je to také investice do budoucnosti festivalu. Ani v dalších letech nepočítáme se zpoplatněním vstupného, ale vysoká návštěvnost by pomohla přilákat více partnerů a získat i více peněz za služby," řekl mluvčí.

Podle Hrebeňára se bude podobně velký festival taneční hudby bez vstupného konat v České republice poprvé. "Nejbližší podobný festival se uskutečnil na Slovensku, kde první rok bylo zhruba pět tisíc lidí, ale Česká republika je větší, takže čekáme kolem 12.000 lidí," řekl Hrebeňár, který doufá, že při pěkném počasí by do Festivalparku mohlo dorazit i více lidí. Další informace je možné najít na www.thesunfestival.cz. (čtk)

13:59
Zemřel bluesový a folkový písničkář Pepa Streichl

Ve věku osmašedesáti lez zemřel ostravský bluesový a folkový písničkář Pepa Streichl. Podle informací ČTK umělec zemřel v noci na dnešek ve svém bytě. ČTK to potvrdil jeho blízký spolupracovník Petr Ritzka vystupující pod názvem Retro Blues.

Úmrtí Streichla potvrzují i jeho internetové stránky. Na černém podkladě je pouze fotografie zpěváka a letopočty 1949 a 2013. Streichl zřejmě zemřel v noci na dnešek. V sobotu ještě vystupoval v ostravské restauraci U Rady. V neděli pak byl ještě ve své oblíbené restaurace Schöntal nedaleko svého bytu.

Streichl vystupoval již od roku 1968. Spolupracoval s mnoha osobnostmi české hudby. Například s Pavlem Dobešem či Jarkem Nohavicou. Na začátku devadesátých let ho postihla mozková mrtvice. Po uzdravení vystupoval se skupinou Truc Blues. Od roku 2002 vystupoval sólově nebo s triem. Mezi jeho nejznámější skladby patří písně Džbánky či Ostrava je černá ženská.

Letos v červenci oznámil vznik nové kapely Blues Wave. Pod tímto názvem vystupoval s klavíristou Martinem Jaroškem. (čtk)

15:03
Vzácná nahrávka ABBA se prodala za téměř 129 tisíc Kč

Za téměř 5000 eur (asi 129 tisíc korun) se v neděli v online aukci vydražila vzácná nahrávka skupiny ABBA, která byla součástí dražby rozsáhlé sbírky memorabilií této švédské kapely. Informovala o tom agentura AFP, podle níž ale celkově dražba vynesla méně, než se předpokládalo.

Dražbu uspořádal Thomas Nordin, sběratel všech věcí, které souvisejí s kariérou skupiny, jež se celosvětově proslavila takovými hity, jako je Dancing Queen, Fernando a Mamma Mia. Do aukce dal valnou většinu své sbírky čítající zhruba 25 tisíc položek.

Na nejvyšší cenu vystoupal maxi singl z limitované edice vydané v roce 1981 k 50. narozeninám manažera skupiny Stiga Andersona. Nahrávka, které bylo vydáno jen 200 kusů, se vydražila za 4800 eur, což byl téměř dvojnásobek vyvolávací ceny. "Je to fantastické! Jsem ohromený!" řekl Nordin agentuře AFP.

"Celková suma získaná z dražby je 500.000 švédských korun (1,49 milionu Kč)," sdělil agentuře AFP Christian Minnhagen, zástupce šéfa aukční síně Stockholms Auktionsverk. Aukční síň přitom odhadovala, že by prodej mohl vynést až 800.000 švédských korun (2,39 milionu Kč).

"Výsledek zaostal za našimi předpoklady. Ale nesmíme zapomínat, že je to poprvé, co se takový prodej realizoval," dodal Minnhagen a zdůraznil, že cena zaplacená za jisté předměty očekávání překročila.

Mezi nimi byla kupříkladu purpurová vesta nesoucí název kapely, která se prodala v přepočtu za téměř 94.000 korun českých, či vzácné mýdlo, které vyneslo v přepočtu téměř 12 tisíc Kč.

Sbírka obsahovala předměty, které Nordin začal sbírat od roku 1974, když ABBA vystřelila ke světové slávě vítězstvím soutěže Eurovize s písní Waterloo. Nordinovi bylo tehdy devět let, ale ihned začal shromažďovat vzácné kousky a nezvyklé předměty související s kapelou - například dřeváky ABBA vyrobené výhradně pro americký trh, panenky, knihy i originální plakáty. (čtk)

15:38
Opravy památek na jihu Čech jsou ve skluzu

Opravy památek na jihu Čech se dostaly do skluzu. Středověké lešení u věže Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou, jež mělo být hlavní atrakcí letošní turistické sezony, se bude stavět až na podzim. Váznou také práce na rekonstrukci Horské zahrady v Českém Krumlově, jež měla být dokončena loni. Nezačala oprava Morového špitálu u Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích.

"Jakobínka se nám oddaluje administrativně. Schvalovací procesy jsou u této atypické stavby tak složité, že nás to zdržuje. Máme projekt, máme představy a máme i peníze. Pořád platí, co jsem říkal, že letos lešení bude stát," řekl dnes ČTK ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu (NPÚ) v Českých Budějovicích Petr Pavelec. Věž byla kvůli složitým majetkoprávním vztahům na seznamu ohrožených památek, po pěti letech jednání ji NPÚ dostal do vlastnictví a připravil projekt záchrany.

"Chceme obnovu realizovat pomocí středověkých technologií tak, jak je známe ze středověkých iluminací. Kolem věže vybudujeme středověké lešení. Po vřetenu budou při té didaktické rekonstrukci věže chodit i návštěvníci. Budou moci sledovat středověký jeřáb i tesařskou huť," uvedl ředitel s tím, že práce potrvají asi tři roky.

Kastelán Pavel Slavko plánoval, že rekonstrukce Horské zahrady, již na úbočích areálu českokrumlovského zámku nechali vybudovat Schwarzenbergové, skončí v roce 2012 k 20. výročí zápisu města na seznam UNESCO. Teprve dnes se ale otevíraly obálky na druhou etapu prací za zhruba 14 milionů korun. "Je to první etapa, druhá část, to znamená sanace skalního masivu, oprava opěrných zdí, stabilizace svahu, zahradnicko-lesnické úpravy a rehabilitace altánu, takzvaného Paraplíčka. Práce by mohly začít v září a hotové by měly být do zimy," uved Josef Masaryk z NPÚ.

Administrativní průtahy zdržují podle ředitele také práce na obnově Morového špitálu u Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích. "Máme projekt, harmonogram, slíbené peníze," uvedl Pavelec s tím, že vše se zdrželo na ministerstvu kultury. Budovu v majetku NPÚ mělo v pronájmu českobudějovické biskupství a řád salesiánů, který tam měl ubytovnu. Po rekonstrukci bude zpřístupněná kaple a malé muzeum špitálu, zbývající prostory budou sloužit správě hradů a zámků na Plzeňsku, jihu Čech a Vysočině. (čtk)

16:05
Festival v Českém Krumlově nabídne tři uvedení opery Siface

Festival barokních umění Český Krumlov, který se od 20. do 22. září odehraje v původních prostorách Zámeckého barokního divadla, nabídne tři uvedení opery Siface neapolského skladatele Nicoly Porpory. Vedle tří mimořádných představení mohou návštěvníci festivalu vidět řadu pozoruhodných koncertů a dokonce i barokní ohňostroj a slavnostní barokní iluminaci v zámecké zahradě. Za pořadatele o tom informovala Alice Titzová.

Novodobá premiéra barokní opery Siface se uskutečnila 10. května v sále Českého muzea hudby v Praze, kde poprvé zazněla před 284 lety. Účinkují v ní hudebníci mezinárodního souboru Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka. Režie a barokní gestika jsou dílem Zuzany Vrbové. "Archivy jsou plné neznámých oper, jde o to si vybrat. Snažíme se sáhnout po nehraných věcech, které mají nějaký vztah k Čechám a Moravě," řekl Macek, který dílo nastudoval podle původních partitur.

Festival barokních umění Český Krumlov je příležitostí poznat umění barokních muzikantů, tanečníků a zpěváků. Jeho dramaturgie se zaměřuje výhradně na takzvanou autentickou interpretaci staré hudby. Návštěvníci tak mohou v historických sálech města a zámku Český Krumlov naslouchat hudbě v té podobě, v níž v těchto prostorách zaznívala v době svého vzniku, tedy v 16. až 18. století.

"Za přínos festivalu považujeme rovněž skutečnost, že se některé koncerty konají v prostorách, které jsou jinak návštěvníkům nepřístupné. Letos to bude zámecký Zrcadlový sál, sál letohrádku Bellaria v zámecké zahradě a Gotický sál bývalé prelatury vedle farního kostela sv. Víta," sdělil za organizátory Macek.

V programu se vedle Hof-Musici soubor Illegal Consort Brno, Ensemble Bouquet Baroque, Theatrum Pyrotechnicum nebo Ensemble Tonus. Více informací se nachází na www.festival.krumlov.cz. (čtk)

16:11
Rusnok přijal Buriana, prostředníka jim dělal dramatik Kohout

Podle premiéra Jiřího Rusnoka je řešení situace v Národním divadle jednou z priorit jeho vlády. Uvedl to dnes po setkání s odvolaným a po protestech umělců znovu jmenovaným ředitelem první české scény Janem Burianem. Sdělil to mluvčí vlády Jan Hrubeš. Rusnok dále řekl, že jej celá situace, jejíž geneze začala již za minulé vlády, mrzí.

"Chci poděkovat řediteli Burianovi za vstřícnost, s jakou přistupoval k dosavadním jednáním. A za to, že se nepřipojil k lidem, kteří kladli ultimativní požadavky. Byl bych rád, aby toto naše dnešní setkání bylo považováno za definitivní tečku složité situace v ND. Pan ředitel má u mě kdykoliv otevřené dveře, jsem připraven být nápomocen stabilizaci situace na naší přední umělecké scéně," uvedl premiér ve svém prohlášení.

Zároveň Rusnok poděkoval dramatiku Pavlu Kohoutovi, který se v emotivně vyhrocené atmosféře podle něj osvědčil jako "velmi dobrý mediátor". "Tímto mu děkuji a přeji mu po drobné nehodě brzké uzdravení," uvedl Rusnok.

Ministr kultury Jiří Balvín v pátek přijal podmínky, které si kladl nový ředitel ND Jan Burian pro své setrvání ve funkci. Akceptoval mimo jiné existenci garanční rady a legitimitu výběrového řízení, na jehož základě byl Burian jmenován. Shodli se, že otázka budoucího fungování Národního divadla, stejně jako dalších příspěvkových organizací, je úkolem pro příští vládu s plným politickým mandátem. Podle Buriana tak byly vytvořeny podmínky, aby česká první scéna mohla opět normálně fungovat.

Podmínky si ředitel ND dal minulý týden poté, co byl po svém náhlém odvolání navrácen do funkce. Balvín odvolal Buriana v den, kdy se ředitel ujal úřadu. Ministr si za to vysloužil kritiku politiků i kulturní obce. Premiér Rusnok mu pak nařídil vrátit ho do funkce, což se druhý den stalo.

Situace v divadle se koncem týdne zklidnila i poté, co vzalo zpět svou rezignaci umělecké vedení ND. Kritická je nadále v činohře, kde dala na protest proti odvolání Buriana zhruba polovina souboru výpověď. O možnostech řešení má její šéf Michal Dočekal informovat do konce týdne.

"Budu se snažit, aby škody byly co nejmenší, ale ty ekonomické budou v každém případě," řekl Dočekal. Některé jsou nevratné, kauza se odrazí na pověsti české první scény i na návštěvnosti a bude mít vliv na hospodaření. (čtk)

16:49
Korejští filmaři budou točit v Ostravě snímek o hornících

Jihokorejští filmaři budou příští týden točit v ostravském Dole Michal, v němž skončila těžba v roce 1994. Snímek s pracovním názvem International Market vypráví milostný příběh z 60. let, kdy vláda po Korejské válce posílala jihokorejské muže pracovat do německých dolů. Filmový štáb bude v dole natáčet 19. a 20. srpna, na Moravu přijede 80 jihokorejských herců, řekl dnes správce dolu Alexandr Zaspal.

"Všechny nápisy se přepisují do němčiny, abychom vytvořili iluzi dolu, kde Korejci museli pracovat," řekl Zaspal. Podle něj filmaře zaujalo především autentické prostředí, včetně sprch a řetízkových šaten. Tvůrčí tým doprovázejí filmoví technici, kteří se mimo jiné postarají o to, aby se herci v roli horníků mohli sprchovat teplou vodou. "Nechají ohřát obrovské množství vody, kterou budou do toho historického potrubí pouštět," řekl správce.

Natáčení pro důl znamená zajímavý příjem. "Co za dva měsíce utržíme na vstupném, můžeme za dva dny utržit od nich," uvedl Zaspal a dodal, že jde o desítky tisíc korun. Tvůrci nového snímku budou natáčet i v jiných částech Ostravy. Filmový štáb se v lokalitě zdrží asi dva týdny. Režisérem chystaného snímku je Jun Je-kjun, jehož komerčně nejúspěšnějším filmem je Tsunami (Haeundae). Snímek z roku 2009 je považován za první jihokorejský katastrofický film.

Důl Michal láká i televizní a hudební tvůrce. Nedávno zde točil klip francouzský rapper, který v hudebním videu cestoval časem. "Máme funkční parní stroj z roku 1893, který v klipu prezentoval jako stroj času. V písni se pak přesouval v různých časech," popsal Zaspal. Důl pro natáčení jedné ze svých znělek pro komediální stanici Smíchov využila také TV Nova, natáčel se zde i česko-slovenský psychologický thriller Pouta z roku 2009.

Bývalého uhelného Dolu Michal, který je národní kulturní památkou, sahá do roku 1843. Nyní jsou prostory dolu kromě prohlídkových tras využívány i pro výstavy, koncerty či divadelní představení. Začátkem srpna se zde konal speciální kulturní program, který byl součástí druhého ročníku akce Fajne Léto. (čtk)

17:22
V Paříži zemřela česká beatnická básnířka Čerepková

Ve věku 67 let zemřela v Paříži česká beatnická básnířka Vladimíra Čerepková. Uvedl to dnes server Lidovky.cz, který o jejím úmrtí informoval nakladatel Viktor Stoilov. Slovník české literatury Čerepkovou řadí po boku Václava Hraběte a Inky Machulkové k nejvýraznějším představitelům české podoby beatnické poezie spojené s poetickou vinárnou Viola. Čerepková žila ve Francii od roku 1969.

Její básně z počátku 60. let vznikaly z ohlasu na americkou beatnickou poezii Lawrence Ferlinghettiho nebo Allena Ginsberga a současně se v nich odrazily její zkušenostmi z dětských domovů a života na okraji společnosti.

V roce 1969 debutovala sbírkou Ryba k rybě mluví, ve kterém jsou podle literárního slovníku "umocněny temnější odstíny zmaru i bluesová inspirace, psané částečně v asociativních záznamech řečí, myšlenek, snů, s lehce stylizovaným hovorovým jazykem a s inspirací v konkrétních zážitcích ze všedního života". K jejím dalším sbírkám patří například Ztráta řeči, Extra dry silence nebo Zimní derviš z roku 2008. (čtk)

18:12
V Ostravě dnes začal festival městských folklorních souborů

V Ostravě dnes začal 16. ročník festivalu městských folklorních souborů Folklor bez hranic 2013. Do Ostravy přiletěly například i soubory z Číny, Mexika a Turecka. Festival putuje po Ostravě a potrvá do 16. srpna. Za pořadatele o tom informovala Kateřina Macečková.

"Kromě folklorních souborů a muzik z Ostravy se festivalu zúčastní dudácká muzika Bulácí z Mrákova, Folklorní studio Buchlovice a zahraniční soubory z Číny, Itálie, Mexika, Slovenska a Turecka," vyjmenovala.

První vystoupení zhlédli zájemci už v 16:00 na Jiráskově náměstí v centru města. Na 19:30 je v sále Janáčkovy konzervatoře naplánované vystoupení hostitelského souboru Hlubina a většiny zahraničních hostů festivalu.

V dalších dnech soubory vystoupí v Centru pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek v Ostravě-Muglinově a v Domovech pro seniory v Ostravě-Jih a Ostravě-Vítkovicích. Tančit se bude i na prostranství před K-Triem v Ostravě-Jih, na Mariánskohorském náměstí v Ostravě-Mariánských Horách a na lázeňské kolonádě v Klimkovicích. Tanečníci navštíví i Ostravu-Porubu a Přívoz.

Informace o programu zájemci najdou na www.folklorbezhranic.cz. (čtk)

07:53
Ministr Balvín se dnes sejde s Jiřím Fajtem

Ministr kultury Jiří Balvín se v úterý opět sejde s designovaným ředitelem Národní galerie v Praze Jiřím Fajtem. Po minulé schůzce na začátku srpna Balvín ještě nerozhodl o jeho definitivním uvedení do funkce ředitele NG. Počátkem července Fajta ministryně kultury v demisi Alena Hanáková jmenovala s tím, že by se měl ředitelem stát 1. září. Balvín označil krok ministryně před jejím odchodem z úřadu za nevhodný.

Balvín si po první schůzce nechal zaslat Fajtovu koncepci vedení NG. Ministr prohlásil, že chce v každém případě dodržet původně stanovený termín nástupu nového ředitele NG v Praze, tedy 1. září.

Je však málo pravděpodobné, že lze takový konkurz uskutečnit ve zmíněném termínu. Fajt ale uvedl, že do dalšího případného výběrového řízení by se již nepřihlásil.  

Po odvolání nastupujícího ředitele Národního divadla Jana Buriana se zdálo, že také v případě NG bude Balvín požadovat otevřené výběrové řízení. Jeho absencí původně argumentoval při Burianově odvolání. Po bouřlivé reakci na svůj krok ze strany odborníků, umělců i politiků a po intervenci předsedy vlády Jiřího Rusnoka Balvín znovu Buriana do funkce jmenoval, v případě NG si vzal čas na rozmyšlenou.

Renomovaný historik umění Fajt přednášející zejména v Německu je připraven přesvědčit ministra o své koncepci. Odborníci s ohledem na politickou situaci rozhodnutí ministryně kritizovali, nezpochybňovali však Fajtovy kvality. Fajt již dříve uvedl, že vnímá své jmenování jako odborné a nepolitické. (čtk)

08:07
Mobilním telefonům HTC pomůže Iron Man Downey, souhlasil s reklamami

Tchajwanský výrobce mobilních telefonů HTC bojuje o lepší postavení na trhu - a pomoci má Iron Man. Jak dnes napsala agentura AFP, firma údajně zaplatila hollywoodskému herci a akčnímu hrdinovi Robertu Downeymu Jr. deset milionů dolarů (asi 200 milionů korun) za účast v televizní reklamě, která bude ve čtvrtek uvedena v řadě zemí světa včetně USA, Británie a Německa.

HTC tak následuje příklad jiné tchajwanské firmy Acer, která si v loňském roce zaplatila hvězdu filmu Transformers Megan Foxovou, aby v reklamní kampani propagovala její výrobky. HTC patřívala k hlavním hráčům na trhu s mobilními telefony, ale tomu nyní dominují firmy Samsung a Apple. To má ovšem změnit reklama nazvaná Big Things Ahead (velké věci před námi).

Firma zatím zveřejnila jen ukázku, na níž muž v obleku, kterým je patrně Downey Jr., vystupuje z vojensky vypadajícího vrtulníku, a zatímco ho kamera snímá jen zezadu, kráčí k jinému muži, jehož plácne do dlaně.

Jak HTC, tak firma Acer, původně začínaly jako smluvní výrobci, než začaly prodávat vlastní výrobky pod vlastním označením. Čistý zisk HTC během tří měsíců do letošního června byl pouze 1,25 miliardy tchajwanských dolarů (asi 820 milionů korun), zatímco v loňském roce to bylo 7,4 miliardy tchajwanských dolarů.

Meziroční celkový příjem firmy klesl o 22 procent. Podle analytické společnosti IDC, měla firma HTC v roce 2012 podíl 4,6 procenta na světovém trhu s chytrými mobilními telefony, což byl prudký propad oproti 8,8 procentům v roce 2011. Samsung vloni dominoval s podílem 30,3 procenta, zatímco firma Apple měla 19,1 procenta. (čtk)

09:22
Rolling Stones žalují německý řetězec, udělal totiž kampaň s jazyky

Britská rocková kapela Rolling Stones žaluje německý oděvní řetězec New Yorker kvůli neoprávněnému užití loga s vyplazeným jazykem k reklamním účelům. Podle německého deníku Bild řetězec, jenž působí i v České republice, slavný motiv chráněný patentem použil na plakátech oznamujících letní výprodej. Na nich je anglicky ohlašován Wild sale (Divoký výprodej). Na vyplazeném jazyku pak stojí "up to 70 %" (až 70 procent).

Šéf řetězce Fritz Knapp reakci legendární kapely nechápe. "Ten jazyk nepatří jen samotným stounům. Plakáty vytvořilo naše kreativní oddělení. Přece si nenechám od stounů zakázat svůj jazyk," tvrdí Knapp.

Právníci nizozemské firmy Musidor, která spravuje portfolio značek patřících Rolling Stones, to vidí jinak. New Yorker údajně zneužil takzvané Tongue & Lips Logo. Oděvní firma se prý navíc chce svézt na úspěchu loga a na hodnotě značky parazitovat.

Amsterodamští právníci nyní po firmě požadují dohromady 270 tisíc eur (téměř sedm milionů korun), z toho 250 tisíc má připadnout jim a 20 tisíc tvoří vlastní pokuta. "Ti právníci se chtějí těmito poplatky pořádně obohatit. A Stones si ještě nechají práva na své značky spravovat v daňovém ráji Amsterodamu," prohlásil Knapp a celou záležitost označil za drzost.

Kvůli předběžnému opatření nyní musí řetězec stáhnout všech 3000 plakátů se sporným logem z 800 poboček. "Je to celé naprosto šílené. Jenom jejich vytištění mě stálo 150.000 eur. "Moji právníci už se do toho vložili," upozornil Knapp.

Logo se poprvé objevilo v roce 1971 na albu Sticky Fingers. Autor loga John Pasche tehdy za svůj návrh dostal 50 liber. (čtk)

10:02
Zlínská galerie představuje tvorbu členů Umělecké besedy

Tvorbu členů výtvarného odboru Umělecké besedy z 20. až 40. let minulého století představuje ode dneška výstava Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. Výstava nazvaná Z rodinného alba se koná u příležitosti 150. výročí založení Umělecké besedy, sdělila mluvčí galerie Marika Blažková. Výstava v nových prostorách Baťova institutu potrvá do 27. října.

Umělecká beseda, založená na jaře roku 1863, byla prvním národnostně odděleným spolkem pro české umělce. Její výtvarný odbor sdružoval řadu významných umělců a teoretiků a kromě publikační činnosti, přednášek nebo péče o památky inicioval výstavy jednotlivých členů a především pravidelné společné výstavy.

"Některé z nich se konaly ve Zlíně 30. a 40. let minulého století a vybraná vystavená díla zakoupila firma Baťa pro sbírku, jež se později stala základem nynější krajské galerie. Tento přímý vztah mezi Uměleckou besedou a Baťovým Zlínem se stal výchozí inspirací výstavy Z rodinného alba," podotkla Blažková.

Na výstavě jsou k vidění díla ze sbírkového fondu zlínské galerie i fondu Galerie Středočeského kraje GASK, která je spolupořadatelem. Vystavena jsou například díla představitelů české moderny na přelomu dvacátých a třicátých let, zejména Josefa Čapka, Josefa Šímy, Vojtěcha Tittelbacha, Otakara Kubína a Rudolfa Kremličky. Zastoupena jsou také díla členů Skupiny 42 Františka Hudečka, Františka Grosse či Kamila Lhotáka. (čtk)

12:26
Velebného Letní jazzová dílna letos nabídne i výstavu

Jubilejní 30. Letní jazzová dílna Karla Velebného, která se uskuteční od 17. do 24. srpna ve Frýdlantu, letos vedle hudby nabídne na místní radnici i výstavu fotografií Jiřího Stivína. Její vernisáž se bude konat 20. srpna. O den později vystoupí všichni lektoři na nádvoří frýdlantského zámku. Jazzový interpretační seminář, který se koná každoročně od roku 1984, v tomto roce přivítá přibližně 170 frekventantů, informoval spoluzakladatel a organizátor dílny Aleš Benda.

"Poslední dva večery budou patřit frekventantům, kteří 22. a 23. srpna předvedou rodičům, přátelům i místnímu publiku na koncertech v sále restaurace Beseda, co během týdne ve Frýdlantu pochytili," uvedl Benda.

Po Karlu Velebném a Emilovi Viklickém je nyní ředitelem jazzové dílny Karel Růžička. Pod jeho vedením se letos představí lektorský sbor ve složení Luboš Andršt (kytara), Josef Fečo (kontrabas) Zdeněk Fišer (kytara), Rostislav Fraš (saxofony), Miroslav Hloucal a Jaromír Hnilička (trubka), Svatobor Macák (saxofony), Pavel Razím (bicí nástroje), Jiří Stivín (flétny), Ľubomír Šrámek (klávesy), Zdeněk "Wimpy" Tichota (basová kytara), Přemysl Tomšíček (trombón), Boris Urbánek (klávesy) a Martin Zbrožek (housle). Ze Spojených států přijedou Lee Andrew Davison (vokál), Gary Rissmiller (bicí nástroje), Neil Wetzel (saxofony) a Skip Wilkins (vokál).

K 30. ročníku jazzové dílny vydá město Frýdlant almanach, do kterého Jiří Stivín napsal: "Frýdlant je pokaždý kus pozitivně prožitýho času s mladejma i starejma i s inteligentama i s pakama a co bude existovat, bude oázou jazzové inspirace v duchu Karla Velebnýho. Kdo tam nebyl, neví co je líheň českýho jazzu a improvizace vůbec. Ať žije."

Na festivalu se milovníci jazzu mohou přiučit jazzovému umění od profesionálních muzikantů. Program má svá pevná pravidla. Každý den začíná hlasovým intonačním cvičením, dopoledne patří individuální výuce zaměřené hlavně na improvizační schopnosti. Odpoledne se pak žáci s lektory setkávají v menších skupinách v bigbandu. Večer se jamuje.

Minulých ročníků jazzové dílny se zúčastnily tisíce muzikantů. První lektorský sbor vytvořili v roce 1984 pod dohledem Karla Velebného kytaristé Rudolf Dašek a Tony Viktora, bubeníci Milan Vitoch a Dodo Šošoka, basista František Uhlíř, pianista Emil Viklický, multiinstrumentalista Jiří Stivín, saxofonista Josef Audes,trombonista Mojmír Bártek a trumpetista Jaromír Hnilička. (čtk)

13:52
Hřebejkovy Líbánky míří do kin a na festivaly v Toronru a Pussanu

Hřebejkovy Líbánky odměněné v soutěži karlovarského festivalu Cenou za režii míří od 22. srpna do kin. Budou uvedeny na prestižních festivalech v Torontu a jihokorejském městě Pusan, který je největší filmovou akcí na asijském kontinentu.

Po dnešní pracovní projekci v Praze to řekl producent snímku Viktor Tauš ze společnosti Fog'n'Desire Films. Mezi koproducenty byla Česká televize a také partneři na Slovensku, kde se snímek představí v distribuci o týden později.

"Karlovarské ocenění Líbánkám velice pomohlo a mají před sebou velkou festivalovou budoucnost. Kromě již zmíněných áčkových festivalů počítáme už v tuto chvíli s uvedením na minimálně desítce mezinárodních přehlídek v zahraničí," řekl Tauš. Podle něj už tento snímek koupil mezinárodní prodejce, takže by se měl objevit i v zahraničních kinech.

V Líbánkách, které Hřebejk natočil podle scénáře Petra Jarchovského, se oba filmaři vrátili ke vztahovému dramatu reflektujícímu současnost s připomínkou minulosti. Označují je za závěrečný díl trilogie zahájené Kawasakiho růži a rozvinuté v Nevinnosti.

Představitelka hlavní ženské role a držitelka pěti Českých lvů, z nichž dva má za výkony ve Hřebejkových snímcích, Aňa Geislerová se karlovarské předpremiéry nemohla zúčastnit - právě před uvedením na tomto prestižním mezinárodním fóru totiž porodila syna Maxe. V Líbánkách účinkovala pod Hřebejkovým vedením už počtvrté a je těsně před natáčením dalšího společného projektu - jde o seriál pro HBO. Příští týden začne točit i s režisérem Vladimírem Michálkem.

V Líbánkách Geislerová hraje ženu, která se ve svůj svatební den musí vyrovnat se situací, která může ovlivnit její právě začínající manželství i celý další život. "Scénář tohoto snímku jsem poprvé četla v noci sama doma. Mým prvním pocitem bylo určité napětí a vměšování, jako kdyby mě někdo obtěžoval, a cítili jsem se v ohrožení. Z té hlavní hrdinky jsem zpočátku nebyla příliš nadšená - spíše se mi líbila její sestra, která je taková držkatá a od podlahy, ale nakonec jsem si tam pro sebe to téma našla," řekla Geislerová.

Spolupráce s Hřebejkem nese podle ní v sobě všechny výhody i nevýhody dlouholetého vztahu. Oba se dobře znají a vědí, co od sebe mohou očekávat. "Věděl jsem, že ve scénáři mám dlouhý dopis, který hlavní hrdinka čte v závěru. Navíc říká něco, co v tu chvíli divák už ví. Věděl jsem, že aby to někdo zahrál tak, že to bude vrchol filmu, musí to být herec této úrovně," komentoval výkon Geislerové režisér.

Děj psychologickému thrilleru se odehrává v rozmezí pouhých dvou dnů. Nevěsta a ženich Radim, ztvárněný Stanislavem Majerem, tvoří půvabný pár; oba však už prošli neúspěšným manželstvím. Jsou odhodláni zkusit to znovu a přesvědčeni, že tentokrát to vyjde. Na svatební hostině se však náhle objeví nezvaný host.

Podle Hřebejka je příběh cenný v tom, že jeho zápletka není nijak výlučná. Snažili se natáčet chronologicky, což hercům vyhovovalo. Hudbu složil Aleš Březina, režisér po něm prý chtěl jemný doprovod kytary a piána. V dalších rolích se objeví Kristýna Fuitová, Jiří Černý, Jiří Šesták a David Máj.

V Ostravě právě dotočil svůj další projekt - komedii na motivy divadelní hry Petra Kolečka Zakázané uvolnění, do níž obsadil Ondřeje Sokola, Zuzanu Stavnou a Janu Strykovou. Premiéru má mít za rok. (čtk)

14:38
Západočeské divadlo v Chebu uvede v nové sezoně sedm novinek

Sedm nových titulů, například českou premiéru zahraniční novinky, původní hru napsanou přímo pro divadlo a výpravný americký muzikál s třicetičlenným orchestrem, uvede v příští sezoně Západočeské divadlo v Chebu. Začne 14. září úspěšnou komedií Jak utopit dr. Mráčka, řekl ČTK dramaturg a režisér Šimon Dominik.

Od 3. do 6. října čeká Cheb 17. ročník mezinárodní přehlídky Divadlo jednoho herce. Západočeské divadlo tam uvede vlastní monodrama Kláry Štěpánkové, která se inspirovala osudem jedinečné herečky a zpěvačky Laďky Kozderkové. Podle Dominika je festival jedinou přehlídkou monodramat v ČR a koná se jednou za dva roky; letos uvede 11 představení.

Už na podzim se na chebském jevišti objeví americký muzikál Divotvorný hrnec v koprodukci s karlovarským divadlem a s Karlovarským symfonickým orchestrem, který bude každé představení živě doprovázet. Premiéry rodinné podívané s hudbou v režii Zdeňka Bartoše budou 2. listopadu v Karlových Varech a o týden později v Chebu. Podle Dominika divadlo dosud tak velký muzikál neuvedlo.

Západočeské divadlo v Chebu dále uvede v české premiéře současnou anglickou komedii Návod na štěstí. Odehrává se ve dvou obývacích pokojích, jež jsou však na jevišti postavené v jednom prostoru, kde se vedle sebe pohybují herci, nacházející se dějově někde úplně jinde. Do divadla se tak vrací režisér Petr Štindl, který už tam uvedl Příběhy obyčejného šílenství a hru Zloději.

Zdeněk Bartoš uvede hru Shapira, jejímž autorem je Karol Sidon, v současnosti vrchní zemský rabín. Židovský archeolog, bonviván a hochštapler objeví vzácné svitky. Senzaci vystřídá zklamání, nejstarší psaný záznam Bible je podle všeho padělkem. Shapira mizí kdesi ve světě, jeho rodina se protlouká životem s cejchem podvodníků.

Originální parodii Jiřího Janků Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes!, která důmyslně kombinuje humor s dramatickým tahem detektivního pátrání, režíruje Šimon Dominik. Stejný režisér také završí volnou politickou trilogii mrazivou groteskou Karla Steigerwalda Políbila Dubčeka.

Přesně po 40 letech se na chebské jeviště vrátí jeden z největších milostných příběhů všech dob, Cyrano z Bergeracu. Také v minulé sezoně uvedlo Západočeské divadlo v Chebu sedm novinek. (čtk)

17:23
Výstava Marilyn bude na Hradě otevřena přes půlnoc

Letní noc s Marilyn mohou prožít ti, kteří se od 15. srpna do 1. září přijdou podívat na putovní výstavu přibližující tuto hollywoodskou hvězdu na Pražský hrad. Organizátoři prodlouží otevírací dobu do jedné hodiny po půlnoci. Návštěvníci, kteří si zakoupí vstupenku po osmé hodině večerní, dostanou druhou zdarma.

"Vždy od 20:00 a 22:00 hodin se uskuteční komentované prohlídky dokumentující rozporuplný život módní ikony a filmové star Marilyn Monroe (1926-1962), která však uvnitř zůstávala osamělou Normou Jeane Mortensonovou," řekla Alice Titzová ze společnosti 2media. Podle Jiřího Šebesty z distribuční společnosti Aerofilms mohou zájemci vidět i digitálně zrekonstruované filmy s Marilyn Monroe.

"V zahradě Jízdárny Pražského hradu se budou od 21:30 promítat komedie Billyho Wildera z roku 1959 Někdo to rád horké, o šest let starší komedie Howarda Hawkse Páni mají radši blondýnky a konverzační komedie Slaměný vdovec. Wilder ji natočil v roce 1955," řekl Šebesta. Mezi třiceti páry bot a téměř pěti desítkami modelů z hereččina šatníku, které jsou na výstavě instalovány, nechybí ani ty, které měla na sobě právě v těchto snímcích.

Praha je po Florencii druhým městem, kde si veřejnost může prohlédnout nejucelenější kolekci kostýmů z filmů i osobního života Marilyn Monroe, známé i dosud nepublikované fotografie, úryvky z jejích deníků a poezie. Výstavu doplňují díla slavných autorů zobrazující ideál ženské krásy, pocházející od klasiky až po současnost, která byla předlohami pro nejslavnější hereččiny pózy. Zastoupeni jsou například Antonio Canova, Yves Klein a Andy Warhol.

Více informací o výstavě, která na Pražském hradě potrvá do 20. září, je na www.marilynprague.cz. (čtk)

19:16
Danailová s cellistkou Ry ukončí festival v Českém Krumlově

V závěrečném koncertu Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově si posluchači ve vyprodané Zámecké jízdárně poslechnou bulharskou houslistku Albenu Danailovou. Jako první žena v historii se stala koncertní mistryní orchestru Vídeňské státní opery a Vídeňské filharmonie. Spolu s ní zahraje jihokorejská violoncellistka Ry Mi-he a Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Festival, na jehož zahajovacím galakoncertu 19. července vystoupila mezzosopranistka Elina Garančovová, nabízí v tomto týdnu celkem čtyři koncerty. Ve středu v Maškarním sále zámku vystoupí houslistka Sophia Jafféová a cembalistka Barbara Williová. Zazní skladby Bachovy, Grahamovy a Bély Bartóka.

Ve čtvrtek 15. srpna bude zahrada Kooperativy patřit flamencovému večeru. Po dvou letech se do Českého Krumlova vrací jeden z nejlepších flamencových kytaristů Carlos Piñana. "V jeho hře se snoubí brilantní kytarová technika s neobyčejným výrazem, poezií a lyrismem. Piñana se objevuje jak v sólových recitálech, tak v různých projektech zahrnujících klasickou hudbu, jazz, tanec či world music," řekla ČTK mluvčí festivalu Mirka Štípková.

V pátek 16. srpna se v Pivovarské zahradě uskuteční gratulační koncert k 25. výročí skupiny Čechomor. Hostovat na něm budou zpěvačka Lenka Dusilová, americký kytarista Gerry Leonard či japonský hudebník Joji Hirota. Zazní mimo jiné i písně z úspěšně desky Proměny.

V závěrečném koncertu nahradí ruského houslistu Maxima Vengerova bulharská houslistka Albena Danailová. Druhou protagonistkou bude jihokorejská violoncellistka Ry Mi-he. Obě sólistky doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Leoše Svárovského. Program zahájí Karneval Antonína Dvořáka, pokračovat bude Brahmsovým Dvojkoncertem pro housle, violoncello a orchestr. Tečkou za 22. ročníkem festivalu bude Beethovenova Osudová.

Festival měl letos úsporný rozpočet, nehostovaly na něm takové osobnosti hudebního světa jako v předchozích ročnících. Nabídl 18 koncertů. (čtk)

07:26
To nejlepší z německé hudby zazní z varhan u sv. Jakuba

Mezinárodní varhanní festival Audite Organum, který se letos poosmnácté koná v bazilice svatého Jakuba v Praze, pokračuje ve čtvrtek 15. srpna koncertem litevské interpretky Karoline Juodelyteové. Uvede skvosty německé hudby - skladby Dietricha Buxtehudeho, Johanna Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmse a dalších skladatelů. Litevská umělkyně je laureátkou loňské Mezinárodní varhanní soutěže Leoše Janáčka v Brně. Letošní ročník mezinárodního varhanního festivalu, který začal 1. srpna a potrvá do 19. září, nabízí pražskému publiku osm čtvrtečních večerů plných hudebních zážitků. Za největší pražské varhany usednou uznávaní varhaníci ze Švédska, Norka, Dánska, Litvy, Polska, Francie a České republiky.

"Jednotlivé recitály budou tematicky zaměřené - festival také poprvé představí hudbu severských autorů," přiblížila program varhanice baziliky sv. Jakuba Irena Chřibková. Je zakladatelkou společenství Audite Organum (Poslouchejte varhany), které festival pořádá. Festivalové koncerty začínají v 19:00 hodin. Publikum při nich může díky projekci živého videozáznamu na plátno umístěné v přední části lodi chrámu sledovat interprety při hře. Jedna ze tří kamer snímá i pohyby nohou po pedálech.

Svatojakubské varhany jsou se svými čtyřmi manuály, 91 znějícími rejstříky a 8277 píšťalami největší v Praze a po varhanách chrámu svatého Mořice v Olomouci druhé největší v České republice. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více než 90 hudebníky. Původ nástroje spadá do počátku 18. století. Poslední modernizace z roku 2011 pozvedla svatojakubské varhany na světovou úroveň. Nově instalované paměťové zařízení je schopno zaznamenávat, měnit a uchovávat velké množství dat. "Interpret si tak může předem připravit až čtyři tisíce barevných možností a sám je během hry ovládat," komentovala to Chřibková. (ČTK)

09:12
V Praze se koná festival Aerodrome, zahrají i System Of A Down

Na pražském Výstavišti se dnes koná jednodenní festival Aerodrome, jehož hlavní hvězdou bude skupina System Of A Down. Americká kapela vystoupí ve svém původním složení včetně zpěváka Serja Tankiana. Jejich koncert bude mít délku odpovídající samostatnému vystoupení. Program doplní punková legenda NOFX, metalcorová skupina Killswitch Engage a punkeři Flogging Molly. Brány areálu se otevřou v 15:00. Festival zahájí o hodinu později Killswitch Engage, po kterých budou v 17:30 následovat Flogging Molly.

Od 19:00 zahrají NOFX a System of a Down vystoupí přibližně od 20:30. Kapela System Of A Down vznikla v roce 1994 v Los Angeles, všichni její členové jsou původem Arméni. Čtveřice debutovala v roce 1998 nahrávkou System Of A Down, jež získala platinové ocenění a se kterou kapela přijela ještě v témže roce do České republiky, když v říjnu zahajovala pražské vystoupení Slayer. Celosvětový úspěch se dostavil o tři roky později po vydání nahrávky Toxicity, která bodovala v žebříčku nejprodávanějších desek jak ve Spojených státech, tak ve většině evropských zemí.

Frontman a zpěvák Serj Tankian vydal tři sólová alba a třikrát s nimi v Čechách koncertoval. Naposledy loni, kdy ve Velkém sále pražské Lucerny nabídl písně z nového alba Harakiri. (ČTK)

10:43
Mexický režisér Alejandro González Iňárritu oslaví padesátiny

Filmový režisér Alejandro González Iňárritu, který 15. srpna oslaví padesátiny, patří mezi skupinku mexických tvůrců, kteří výrazně prorazili v Hollywoodu, ale nejen tam. Jeho filmy přitom rozhodně nejsou pro každého, třeba pro svou temnou a tíživou atmosféru. Už Iňárrituovu celovečerní prvotinu Amores perros - Láska je kurva (2000) ocenili diváci i kritika a z festivalu v Cannes si odnesl cenu za nejlepší film.

O tři roky později se na plátnech objevil snímek 21 gramů, který mimo jiné vynesl oscarové nominace pro Benicia Del Tora a Naomi Wattsovou. "Chci, aby moje filmy diváky vtahovaly do sebe nikoli intelektuálně, ale emocionálně. Nesnáším intelektuální filmy a chladné umění," říká Iňárritu. Svému přístupu zůstal věrný i u filmů Babel (2006) a Biutiful (2010), které si také odnesly řadu cen. Zdá se ale, že vší té temnoty už bylo dost, na příští rok totiž Iňárritu chystá komedii Birdman (Ptačí muž).

Cesta rodáka z mexické metropole mezi nejuznávanější režiséry současnosti přitom nebyla přímá. Jako teenager si vydělával i na lodích křižujících Atlantik, v polovině 80. let se pak uchytil jako moderátor jedné z nejúspěšnějších mexických rozhlasových stanic. Už v té době Iňárritu studoval divadelní a filmovou školu a koncem 80. let složil hudbu pro několik filmů. Později pracoval jako producent, nejprve v televizi a poté ve vlastní agentuře, kde také začal točit - nejprve reklamy. (ČTK)

13:30
Na Grabštejně vystoupí hvězdy Národního divadla v opeře Carmen

Hvězdné obsazení bude mít 21. ročník benefičního koncertu na obnovu hradu Grabštejn na Liberecku. Ve scénickém provedení nejznámější Bizetovy opery Carmen se představí na nádvoří hradu v sobotu 24. srpna deset sólistů opery Národního divadla a její dirigent David Švec. V titulní roli vystoupí mezzosopranistka Kateřina Jalovcová. Novinářům to dnes řekl organizátor benefice Luděk Vele, který je také sólistou opery Národního divadla. Benefice na Grabštejně si za dobu své existence vydobyla značnou prestiž. "Začínali jsme v malé kapli, která nebyla zrekonstruovaná, byla špinavá a skoro by se dalo říci i zaplivaná, protože tam nikdo nic do té doby nedělal. Říkal jsem si, že tam udělám koncert pro pár lidí," zavzpomínal Vele.

Benefiční koncerty se ale brzy přesunuly díky zájmu diváků i sponzorů na hradní nádvoří, kam se vejde zhruba 1000 lidí. Představení v předchozích letech vidělo dohromady na 15.000 diváků. Součástí benefice bývá tradičně i výstava. Tentokrát v hradní galerii vystaví své práce medailér, kreslíř a sochař Jiří Dostál. Letos pořadatelé po letech zvedli cenu vstupenek na koncert ze 100 na 150 korun. "Nejsem příznivec zdražování kultury, ale byl jsem přesvědčen, že je to už nutné. I tak si myslím, že cena je stále příznivá," řekl Vele. Benefiční představení patří k létu na Grabštejně od roku 1993. Tehdy to byl zchátralý hrad, za posledních 20 let ale stát do jeho obnovy investoval zhruba sto milionů korun. Ke zvelebení Grabštejna přispívají i benefice, čistý výtěžek z nich činí skoro 4,5 milionu korun.

Peníze v minulých letech směřovaly zejména na obnovu kaple svaté Barbory. Výtěžek z letošního ročníku chtějí organizátoři benefice použít na vybudování venkovního osvětlení. První zmínky o Grabštejnu pocházejí ze 13. století. Svou současnou renesanční podobu získal po přestavbě v 16. století. Do roku 1989 na něm působila armáda a když jej opustila, byl ve velmi špatném stavu. V posledních letech navštíví hrad v sezoně ke 20.000 turistů. (ČTK)

02:38
Na System of a Down a NOFX v Praze přišlo 17 tisíc lidí

Koncertem americké skupiny System Of A Down v původním složení včetně zpěváka Serja Tankiana vyvrcholil na pražském Výstavišti festival Aerodrome. Na jednodenní akci vystoupily také kapely Killswitch Engage, Flogging Molly a NOFX. Program podle pořadatelů přilákal 17 tisíc návštěvníků.

System Of A Down, jejichž set měl délku odpovídající samostatnému vystoupení, zahájili svoji show skladbou Aerials z alba Toxicity, které jim v roce 2001 přineslo celosvětový úspěch. Ze stejné nahrávky zazněly i písně Deer Dance, Needles nebo Prison Song. Kapela představila i materiál z dalších alb včetně skladby I-E-A-I-A-I-O z třetí desky System Of A Down z roku 2002. Ta se dostala do oběhu v podobě demonahrávky ještě před oficiálním vydáním, což se negativně podepsalo na jejím prodeji. Vzhledem k okolnostem dostala deska název Steal This Album! (Ukradni to album!).

Stylově těžko zařaditelná čtveřice, v jejíž tvorbě se míchají prvky rocku, metalu i lidové hudby, se do metropole vrátila po 15 letech. Tehdy zahrála jako předkapela slavných Slayer, tentokrát návštěvníky festivalu Aerodrome rozezpívala v roli hlavních hvězd.

Festival zahájilo vystoupení metalcoreové kapely Killswitch Engage, po jejíž drsné produkci obecenstvo klidnila a místy i roztancovala americká skupina Flogging Molly vedená irským rodákem Davem Kingem se svou kombinací punk rocku s prvky tradiční irské hudby. Sedmičlenná formace, která je vyhlášena svými živelnými koncerty, zařadila i písně z nahrávky Speed Of Darkness vydané v roce 2011. O ní kapela, která se před lety představila na festivalu Rock for People, ve své biografii píše: "Tohle album byste si měli přehrát, když ztratíte práci nebo lásku. Když sníte o lepší budoucnosti pro svoji rodinu nebo svoji zemi. Je deskou o odvaze vstát, když vás život srazí k zemi".

Následující kalifornská kapela NOFX v Praze zahrála naposledy před dvěma lety. Také tentokrát přivezla melodický punk s prvky reggae a veselými až ironickými texty v písních jako Kill All The White Man či Fuck the Kids. V průběhu koncertu si také členové kapely dělali legraci z hlavních hvězd večera, které překřtili na "System Of A Down Syndrome". (čtk)

07:03
Česko-romské vlajky galerie Artwall polil neznámý pachatel barvou

Výstavu představující návrhy na česko-romskou vlajku, která je umístěna na vltavském nábřeží v pražské venkovní galerii Artwall, někdo poškodil. Projekt slovenského umělce Tomáše Rafy měl přispět k diskusi o soužití většinové společnosti s menšinami. Všech sedm návrhů někdo v noci z 11. na 12. srpna polil barvou. Anonymní útok považuje autor za jednostranné agresivní vyjádření názoru.

"Akceptuji to jako vyjádření se k tomuto projektu, ale je mi líto, že navázání dialogu není v tomto případě možné," reagoval Rafa. Projevy xenofobie a nacionalismu v Česku a na Slovensku, v Polsku či Maďarsku Rafa sleduje a dokumentuje několik let.

Kurátoři označili výstavu za indikátor nálad ve společnosti. Ta česká podle nich prochází vleklou ekonomickou krizí, jejímž projevem jsou i zostřené nenávistné reakce proti českým Romům. Postavení Romů v Čechách se přitom dlouhodobě zhoršuje a chybí skutečná politická vůle problém rasismu řešit, tvrdí. Naopak i mezi politiky jsou podle nich rasistické postoje dlouhodobě veřejně tolerované.

Od roku 1971 Romové mají svou mezinárodní vlajku. Tvoří ji modrý pruh symbolizující nebe nad zeleným pruhem, který znamená zemi; překrývá je velké červené kolo odkazující na Indii, pravlast Romů. Návrhy česko-romské vlajky vycházejí z vlajky české, kterou vždy doplňuje různě ztvárněné zmíněné indické kolo.

Projekt česko-romské vlajky je vystavený na nábřeží na opěrné zdi Letenských sadů. Podle autorů ukazuje, že Romové jsou Češi a jsou v Čechách doma. Krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti známá svými výpadů vůči menšinám krátce po jeho zahájení uvedla, že podá trestní oznámení na organizátory výstavy. Podle DSSS porušili zákon o užívání státních symbolů České republiky. (čtk)

10:42
V Praze vystoupí klavírista Clayderman z Guinessovy knihy rekordů

V pražském Kongresovém centru 7. prosince vystoupí Richard Clayderman, podle Guinessovy knihy rekordů nejúspěšnější klavírista světa. Francouzský virtuos, který prodal více než 100 milionů desek, v České republice vystoupí poprvé. Tuzemské publikum ho zná především díky interpretaci skladby Balada pro Adélku zkomponované skladatelem Paulem de Sennevillem. Za pořádající společnost JVS Group o tom informovala Lucie Nouzová.

Vstupenky v ceně od 590 korun jsou k dispozici v síti Ticketportal. "Na jediném exkluzivním koncertě v Praze představí Clayderman spolu se svým smyčcovým triem poslední album Romantique. Jistě však zazní i mnoho dalších skladeb včetně světoznámé Balady pro Adélku," uvedla Nouzová.

Clayderman je známý svojí oblibou živého vystupování. Dokázal odehrát až 200 koncertů během 250 dnů. "Bez živého vystupování a blízkého kontaktu s publikem si svůj život ani nedovedu představit," podotkl.

Clayderman, vlastním jménem Philippe Pagès, se narodil v rodině učitele hudby. Již ve čtyřech letech uměl noty plynuleji než mateřský jazyk. Ve 12 letech nastoupil na pařížskou konzervatoř, kde vyhrál mnoho soutěží. V pubertě si prošel i obdobím revolty a založil vlastní rockovou kapelu. Po čase se však vrátil ke klavíru, hrál v doprovodných kapelách francouzských hvězd, jako byli Michel Sardou, Thierry LeLuron and Johnny Halliday.

Zlom v jeho kariéře nastartovalo setkání s producentsko-skladatelskou dvojicí Olivierem Toussaintem a Paulem de Senneville. Clayderman se začal věnovat i skladbě. Jeho mix klasických klavírních skladeb s popem, vlastní romantické sonáty a originální interpretace světových skladatelů slaví úspěchy po celém světě. Pouští se i do různých originálních projektů, například letos v únoru se zúčastnil pokusu přimět konejšivými tóny klavíru k páření želvy galapážské v londýnské zoo. Vědci už dlouhou dobu uvádějí, že hudba může mít příznivý vliv na chování zvířat. (čtk)

11:05
Natáčení Ridleyho Scotta omezí provoz metra v Praze

Dopravní podnik hlavního města Prahy kvůli natáčení hollywoodského filmu od 23. do 25. srpna v pozdních večerních a časných ranních hodinách omezí přepravu na metru B, a to ve stanici Anděl a v úseku Smíchovské nádraží-Florenc. Dnes to oznámil mluvčí DPP Petr Vorlíček.

"Natáčet se bude v uvedených dnech, to znamená z pátku na sobotu a ze soboty na neděli od 22:00 do 8:00 hodin. V tuto dobu bude vyloučen úsek metra Smíchovské nádraží-Florenc. Poté mezi 8:00 a 10:00 hodinou ranní bude metro tento víkend stanicí Anděl pouze projíždět," uvedl Vorlíček.

Štáb producenta Ridleyho Scotta prý původně žádal o natáčení i na lince C. "Nechtěli jsme však cestující tolik zatěžovat. Proto byla zvolena jen trasa B a předposlední prázdninový víkend, kdy je v Praze nejméně lidí," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel DPP Milan Křístek. V době výluky bude podle něj zajištěna náhradní doprava.

Američtí filmaři natáčejí na několika místech v Praze i v České republice. Snímek s názvem Child 44 vzniká podle bestselleru anglického spisovatele Toma Roba Smithe a odehrává se ve 30. až 60. letech v Rusku. Jeho režisérem je Daniel Espinosa, producentem slavný režisér Ridley Scott. Podle fondu české kinematografie tu američtí filmaři utratí přibližně půl miliardy korun. Od konce června natáčeli na Kladně, pracovali i v bývalém vojenském prostoru Ralsko či ve studiích na Barrandově.

"Zavázali se, že Dopravnímu podniku uhradí ušlý zisk, náklady spojené s náhradní tramvajovou dopravou a výdaje na výrobu informačních nosičů, které cestující upozorní na přerušení přepravy na lince B," dodal Vorlíček.

Podle Davida Minkovského ze společnosti Stillking Films, která natáčení v Česku organizačně zajišťuje, všechny světové metropole vědí, že zájem filmařů je skvělou příležitostí pro jejich propagaci. "Dopravní podniky v Londýně, New Yorku a Paříži mají dokonce specializovaná oddělení, která zajišťují natáčení v metru. Tom Cruise nedávno zastavil kompletní provoz na Trafalgarském náměstí, britští piloti RAF autorům filmu Edge of Tomorrow půjčili vrtulník, ve kterém na této ikoně Londýna přistál," uvedl.

Snímek Child 44 má podle něj rozpočet 940 milionů korun, z čehož přibližně půl miliardy získají čeští výrobci a poskytovatelé služeb. Ve filmu hrají Tom Hardy, známý například z filmů Batman nebo Černý jestřáb sestřelen, švédská herečka Noomi Rapaceová, která hrála ve snímku Sherlock Holmes - Hra stínů nebo v trilogii severských detektivek Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda, Gary Oldman (Temný rytíř, série o Harry Potterovi) a Philip Seymour Hoffman (Den zrady, Piráti na vlnách, Moneyball). (čtk)

11:54
Finalisté Ad honorem Mozart se představí ve Stavovském divadle

Letošní hudební festival se soutěží pro mladé mozartovské pěvce Ad honorem Mozart vyvrcholí finálovou soutěží 19. srpna ve Stavovském divadle v Praze. V místech svázaných s činností Wolfganga Amadea Mozarta se finalisté představí za doprovodu Lenky Navrátilové (cembalo) a Sukova komorního orchestru. Akce publiku nabídne také sólové vystoupení Sukova komorního orchestru, Lenky Navrátilové, houslisty Martina Kose a sopranistky Pavly Vykopalové. Informovala o tom ředitelka festivalu Renée Nachtigallová.

Festival se koná poosmé, jeho součástí je mezinárodní pěvecká soutěž, finále s galakoncertem ve Stavovském divadle, koncerty v Loretě a v kostele sv. Václava, pěvecké kurzy a závěrečný absolventský koncert posluchačů pěveckých kurzů v dobových kostýmech. "Posláním festivalu je umožnit mladým mozartovským pěvcům zdokonalit se v interpretaci hudby 18. století a mít srovnání se svými zahraničními kolegy a současně nabídnout kvalitní kulturní zážitky pro všechny, kteří mají rádi Mozartovu hudbu," uvedla Nachtigallová.

Festival byl zahájen ve čtvrtek registrací soutěžících ve Strakovském paláci, kde se 16. a 17. srpna uskuteční první dvě kola soutěže.

O výkonech pěvců rozhoduje porota, ve které zasedne operní pěvci Tom Krause a Pavel Horáček, operní pěvkyně Zdena Kloubová, pěvecký pedagog Jiří Kotouč, dirigent Jan Chalupecký a hudební publicista Ivan Ruml.

Součástí festivalu bude i varhanní koncert laureátů letošní soutěže 20. srpna v Loretě, koncert posluchačů pěveckých kurzů 22. srpna v kostele sv. Václava na Smíchově nebo závěrečný absolventský koncert 24. srpna v Deylově konzervatoři na Maltézském náměstí.

Myšlenka uspořádat hudební festival se soutěží pro mladé mozartovské pěvce se zrodila v roce 2006. Již prvního ročníku se zúčastnili soutěžící nejen z Čech, ale i ze zahraničí. Po čtyřech ročnících konaných na Bertramce pořadatelé hlavní sídlo festivalu přemístili do Strakovského paláce, kde sídlí Konzervatoř a ladičská škola Jana Deyla. Více informací se nachází na http://festival.musictheatre.cz. (čtk)

14:57
Glass je v Ostravě a chystá operu inspirovanou Procesem Kafky

Nejslavnější autor nové hudby 20. století, Američan Philip Glass, vystoupí v pátek se svou doprovodnou sestavou v ostravské multifunkční aule Gong. Na festivalu Ostravské dny 2013 společně zahrají skladbu Music in 12 parts (Hudba o 12 částech). Na tiskové konferenci dnes umělec prozradil, že chystá operu podle románu Franze Kafky Proces.

Glass do Ostravy přicestoval ve středu pozdě večer z Edinburghu, kde také hrál na festivalu. Dnes odpoledne už začal v budově bývalého plynojemu zkoušet skladbu, která je i s přestávkami dlouhá pět hodin. Páteční koncert je součástí jeho evropského turné. "Je hodně zajímavé se tady v Ostravě setkat s lidmi, se kterými se znám už ze 70. let," řekl Glass.

Myslel tím především dirigenta a skladatele Petra Kotíka. Znají se z newyorské čtvrti Soho, kde oba v minulosti žili. Kotík stál u zrodu ostravského festivalu, je jeho uměleckým ředitelem. V Česku už Glass vystupoval několikrát. Letos poprvé ale přijel se svým Philip Glass Ensemble.

Šestasedmdesátiletý hudební a skladatel má řadu hudebních plánů. V Ostravě prozradil, že pracuje na nové opeře. Inspiroval jej román Franze Kafky Proces. "Setkal jsem se už s lidmi z pražského Divadla Archa. Už dříve jsem tam jedno své dílo uváděl. I nová opera by tam mohla být uvedena," řekl Glass.

Glass se narodil v roce 1937. Společně se Stevem Reichem, Terrym Rileyem, Johnem Adamsem a Michaelem Nymanem patří k nejznámějším současným minimalistickým skladatelům. Od 70. let ve svých skladbách používá prvky jako ostinátní opakování současně znějících motivů odlišných délek, vytvářející polyrytmickou strukturu, nebo aditivní princip - postupné prodlužování nebo zkracování frází, měnící rytmický a melodický obsah.

K jeho skladbám z raného období patří Music in Fifths, Music in Similar Motion, Music With Changing Parts, Music In Twelve Parts, Northstar a opera Einstein na pláži. Jeho pozdější tvorba zahrnuje hudbu komorní, orchestrální, vokální, operní, scénickou i filmovou. Mezi jeho nejznámější díla patří hudba k filmům Hodiny nebo Kundun.

Sedmý ročník festivalu Ostravské dny zaměřeného na novou hudbu, které slouží ke vzdělávání soudobých autorů, se konají od 12. do 31. srpna. Od 16. srpna bude součástí programu i Festival nové a experimentální hudby. Akce se zúčastní umělci z České republiky, Číny, Jihoafrické republiky, Kanady, Lotyšska, Maďarska, Nizozemska, Německa, Íránu, Irska, Izraele, Polska, Slovenska, Španělska, USA a Velké Británie. (čtk)

15:07
Filmaři i divadelníci shánějí peníze i pomocí sbírky

Slovo crowdfunding označuje způsob získávání peněz formou sbírky na určitý projekt - obvykle ale nejde o charitu či jinou sociální službu. Pokud by se například dnes sháněly finance na stavbu Národního divadla, dalo by se to označit za crowdfunding. Tento způsob zvolili mladí filmaři připravující celovečerní film Menandros und Tha?s, který se má v kinech objevit v příštím roce, či členové Kabaretu Caligula chystající inscenaci PanzerFaust s Klárou Issovou. Ten byl v červnu dokonce nejúspěšnějším divadelním projektem na crowdfundingovém portálu HitHit.com.

"Podařilo se nám vybrat 134 procent požadované částky, což dokazuje, že v nestálé době podpory kultury ze strany státu lze na ni prostředky najít touto formou - skrze její fanoušky," řekl Adam Ondráček z Kabaretu Caligula. Premiéra představení bude 22. září v pražském Paláci Akropolis.

Podle Hany Vorlové z pražské FAMU získává studentská filmová koprodukce prostředky na dokončovací práce filmu Menandros und Tha?s crowdfundingovou kampaní na jiném portálu Indiegogo.com. "Tato 'antická road-movie', jak tvůrci z Česka, Rakouska, Německa, Slovenska a Finska svůj netradiční žánr charakterizují, vzniká jako adaptace románu Ondřeje Cikána. Akční námět filmu se stylizovanou scénografií vychází ze starořecké brakové literatury, nechybí v něm antický patos, vášně, bitvy a násilí. Součástí koncepce jsou bilingvní dialogy, protože se na plátně objeví i zahraniční herci; z těch domácích to budou například Jakub Gottwald a Ondřej Bauer.

Zatím prý filmaři sehnali peníze na zaplacení koní, hadů, krkavců, tanků, kostýmů, zbraní a všeho, co během natáčení v Alpách, v mostecké industriální poušti a na dalších místech potřebovali. Na obrazovou a zvukovou postprodukci jim ale finance chybí a snímek nemohou dokončit. Za příspěvky nabízí dárcům uvedení v titulcích, možnost konzultace vlastního projektu či návštěvu štábu spojenou se soukromou projekcí filmu. Zájemci mohou přispět i do kasičky v kavárně "67" v Korunní třídě na Vinohradech.

Divadelníci jsou proti nim spokojeni. "Děkujeme 120 přispěvatelům, kteří nám pomohli překonat požadovanou částku 66.666 korun," uvedl člen souboru Kabaret Caligula Štěpán Benyovzský. I díky tomu mohli do role Markétky obsadit Kláru Issovou. Pro tu byla možnost zahrát si s talentovanými amatéry výzvou, kterou by si prý měl občas zkusit každý profík.

Také tvůrci filmového debutu režiséra a herce Ondřeje Sokola s názvem Krásno chtějí podobně podpořit svůj rozpočet. "Po získání základní částky od koproducentů včetně fondu kinematografie hodláme zbytek získat crowdfundingem," řekl producent Vojtěch Frič. Jde o prodej upomínkových předmětů vztahujících se k filmu, jako jsou hrnky, trička, plakáty, pohlednice, tašky či placky. Koncem června tak získali 200 tisíc korun. Ve hře byly i netradiční nabídky - večeře s autory filmu, drobná role či účast v komparzu. (čtk)

15:40
Zemřel polský dramatik Mroźek, který odsoudil okupaci z roku 1968

Ve věku 83 let dnes zemřel polský dramatik, spisovatel a kreslíř Slawomir Mroźek, který svého času odsoudil okupaci Československa sovětskou armádou a dalšími armádami někdejší Varšavské smlouvy z roku 1968. Informovalo o tom francouzské a polské vydavatelství, která produkovala jeho díla.

Mroźek, známý především jako představitel východoevropského absurdního dramatu, zemřel v Nice na jihu Francie, kde trávil poslední léta života. Umělec, jenž v mládí psal oslavné ódy dokonce na Stalina, začínal jako spisovatel satirické prózy a poté zakotvil i v divadelní sféře.

Politicky se začal angažovat až s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa, kdy napsal politické prohlášení odsuzující agresi, jež vydala řada deníků. Učinil tak v pařížské emigraci. Jeho díla byla následně v zemích komunistického bloku zakázána.

V roce 1963 se z rodného Polska odstěhoval do Itálie, odtud v roce 1967 do Francie. V roce 1990 se usadil v Mexiku a v roce 1996 se vrátil do Krakowa. V roce 2008 zamířit zpět do Francie.

Jeho díla jsou poměrně známá i v České republice. Česká a moravská divadla nastudovala například jeho hry Šťastná událost, Kouzelná noc nebo Letní den. (čtk)

22:16
Festival v Trutnově zahájila bohoslužba pod širým nebem

Ekumenická bohoslužba za oběti poválečného odsunu a čtyři dny míru a festivalového přátelství dnes zahájila 26. ročník Trutnov Open Air Festivalu. Bohoslužbu vedenou katolickým knězem Ladislavem Heryánem sledovalo v areálu Na Bojišti několik stovek lidí, další neustále přicházeli.

"Židé byli ze své vlasti vyhnáni do babylonského exilu stejně jako oběti odsunu, kterým je věnován letošní festival," uvedl Heryán po čtení z knihy proroka Izaiáše. S přítomnými si také zazpíval píseň Beatles Let it Be, při níž se sám doprovodil na kytaru.

Pořadatelé tuzemského nejstaršího hudebního rockového festivalu před několika lety akci věnovali siru Nicholasi Wintonovi, který za druhé světové války zachránil stovky židovských dětí. "Letos chceme připomenout poválečné oběti z 'druhé strany' divokého odsunu. Osudy obyčejných lidí, kteří se mnohdy provinili jen tím, že byli jiné národnosti. Na mnoha místech naší republiky docházelo k poválečným vraždám, násilnostem a nespravedlnostem i na nevinných lidech. Chamtivost a msta hrály nemalou roli, stejně jako zábor Sudet Německem, kdy byla naopak vyhnána řada Čechů, nemluvě o Židech," uvedl ředitel a spoluzakladatel festivalu Martin Věchet.

Letošním věnováním chce podle něj festival připomenout, co se v místech, kde se koná, ale i jinde v českém pohraničí a Sudetech po druhé světové válce dělo. "Trutnovský festival má od svého počátku nejen hudební poslání, ale i názor, a navíc jej dvacet šest let pořádáme právě v bývalých Sudetech, které poválečné vyhnání silně ovlivnilo a změnilo krajinu i složení jejich obyvatelstva," uvedl Věchet. Stopy po odsunu jsou podle něj patrné dodnes i v myšlení. "A to natolik, že v podobě jakéhosi vymyšleného strašáka ovlivnilo prezidentskou volbu," řekl Věchet a dodal, že poválečná frustrace se dá pochopit, ale kolektivní vinu pořadatelé odmítají.

Hvězdou prvního dne festivalu bude britský představitel "bílého" blues John Mayall. Čtvrteční program doplňují Čankišou, Visací zámek, Vlasta Redl s mimořadným vystoupením s Fleretem, Blanka Šrůmová z Tiché dohody, Jazz Q Martina Kratochvíla, ale i písničkáři Vašek Havelka a Záviš.

Trutnov Open Air se bude konat do neděle. V programu dále mimo jiná vystoupí Plastic People of The Universe, Jiří Schmitzer, Jasná páka s Davidem Kollerem, DG 307 s programem Uměle ochuceno, Monika Načeva a Justin Lavash, Hana a Petr Ulrychovi & Javory Beat, Čokovoko, Vlasta Třešňák Band, Mňága a Žďorp, Petr Váša & Ty syčáci, Sto zvířat, Echt! a Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky. Ze zahraničí také dorazí alžírský rocker a aktivista Rachid Taha nebo punkový trojlístek The Damned, Toy Dolls a Mark Ramone. (čtk)

07:34
Na festival v Sedmihorkách poprvé přišlo přes tisíc lidí

Na některý z programů hudebního a divadelního festivalu Sedmihorské léto přišlo poprvé ve čtyřleté historii více než tisíc lidí. Zhruba 1500 návštěvníků zlákal do areálu v Sedmihorkách u Turnova čtvrteční koncert německé kapely Alphaville. ČTK to za organizátory řekla Jitka Maděrová."Poprvé pořádáme akci na stání, při předchozích akcích se sedělo," uvedla Maděrová. V areálu je podle ní zhruba 500 míst k sezení. "Vyprodáno jsme měli už před týdnem na představení divadle Bez zábradlí," zmínila.

Díky prostorám festivalu v srdci Českého ráje byl koncert čtyřčlenné světoznámé skupiny jiný, než u ní bývá obvyklé. "Není to megakoncert, kdy lidé vzadu na interprety nevidí. Hvězdy tady mají na dosah," uvedla Maděrová. To potvrdil i jeden z účastníků koncertu Pavel Charousek. "Výborně je na ně vidět odevšad. Atmosféra je výborná," pochvaloval si.

Německá skupina, která vznikla v roce 1981 v západním Berlíně se proslavila písněmi Forever Young, Big In Japan či Sounds Like a Melody. Skupina se v období téměř deseti let věnovala převážně studiovým nahrávkám a skládání pro Hollywood, nevěnovala se tedy koncertování, ani jinému skládání. Na pódia se vrátila až v roce 1993. V Sedmihorkách vystoupila skupina v tradičním složení Marian Gold, Jakob Kiersch, Dave Goodes a Martin Lister. Festival v Sedmihorkách probíhá od května do srpna. Letošní ročník uzavře příští čtvrtek koncert Janka Ledeckého. (ČTK)

08:49
Kusturica točí s Bellucciovou v Bosně, vojáky jim zatím nepůjčí

Srbský režisér Emir Kusturica začal v Bosně natáčet nový celovečerní film, ve kterém ztvární hlavní roli italská herečka Monica Bellucciová. Hlavní mužskou roli bude hrát sám Kusturica. Natáčení bylo poznamenáno hned zpočátku menším skandálem, když místní armáda nejprve slíbila, že filmařům půjčí vojáky a vybavení, nicméně následně to člen tříčlenného předsednictva země Željko Komšić zakázal s tím, že nemají oficiální povolení od jeho úřadu, uvedl server BalkanInsight. Točit se začalo ve městě Trebinje v bosenské Republice srbské.

Bellucciová má v novém snímku, jehož scénář napsal Kusturica společně s dcerou Dunjou, hrát špionku. Jak italská herečka uvedla, hrát bude v srbštině, kterou se nyní stále učí, protože to pro ni není jednoduchý jazyk. "Můj příjezd do Trebinje je úplně nová zkušenost. Jsem poctěna, že mohu být ve vaší zemi a pracovat s Emirem, kterého si vážím," uvedla Bellucciová. Natáčení prý bude trvat velmi dlouho, proto bude mít příležitost Bosnu důkladně poznat. Jak srbský režisér uvedl, Bellucciovou si pro svůj film vybral i kvůli její ženskosti. Právě ona podle něj dokáže nejlépe zahrát roli špionky, která se obětuje pro lásku. Scénář filmu je prý zčásti fikce, zčásti má ale základ ve skutečném příběhu.

Bosenská armáda původně přislíbila Kusturicovi zapůjčení vojenského vybavení, munice i účast vojáků na natáčení. Nyní se ale ozval člen tříčlenného předsednictva země Komšić s tím, že nic takového není možné, protože nemají povolení jeho úřadu. Jestliže prý ale pošlou oficiální žádost, předsednictvo zapojení armády do natáčení ještě zváží. Emir Kusturica oznámil, že by film rád dokončil do listopadu a představit by ho chtěl příští rok na filmovém festivalu v Cannes. (ČTK)

11:27
V areálu Na Bojišti pokračuje Open Air Trutnov, přijede Vinnetou

V areálu Na Bojišti dnes druhým dnem pokračuje Open Air Trutnov. Po čtvrtečním programu, který zahájila ekumenická bohoslužba za oběti poválečného odsunu a čtyři dny míru a festivalového přátelství dnes akce mimo jiné přivítá francouzského herce Pierra Briceho. Představitel slavného náčelníka Apačů Vinnetoua dorazí i s filmovou sestrou Nšo-či, herečkou Marií Versiniovou.

Hudební program dnes na dvou venkovních scénách nabídne koncerty Petra Linharta, Davida Kollera, Wabi Daňka a skupin Poletíme?, Tony & Garage, Jasná páka nebo Tommy Indian. Zahraniční scénu budou reprezentovat zpěvačka Natacha Atlas a britská punková kapela The Damned.

Undergroundová scéna má mimo jiné na programu vystoupení Echt!, Záviše nebo DG 307. Trutnov Open Air se bude konat do nedělního večera. Hudební přehlídka loni slavila čtvrtstoletí od prvního ročníku, který v roce 1987 rozehnala komunistická policie. Tehdy aparaturu hudebníkům schoval v chalupě na Hrádečku Václav Havel. Festival s rozpočtem v řádech desítek milionů korun se obejde bez reklam, sponzoruje ho však miliardář Zdeněk Bakala. (ČTK)

13:25
Kytaristka Janet Robin míří do Česka, zahraje i v Olomouci

Do České republiky zamíří příští týden na své koncertní turné americká zpěvačka a kytaristka Janet Robin. Zastaví se v Praze, v plánu má i dvě vystoupení v Olomouckém kraji - v Kojetíně na Přerovsku a v Olomouci. Svou českou šňůru ukončí 24. srpna v Sušicích na Klatovsku. Doprovodí ji kapela, ve které hraje například na bicí Doug Yowell. ČTK o tom informoval za pořadatele Roman Helcl. "Živelná kytaristka, jenž dokáže hrát na svůj nástroj i zuby, se letos chystá nahrávat nové album a ráda by, aby jej produkoval John Paula Jones z Led Zeppelin. Ještě před tím však vyráží na evropské turné, během kterého se stihne pětkrát zastavit v Čechách a na Moravě," uvedl Helcl.

Na zdejších koncertech ji doprovodí americko - česká kapela. Za bicí usedne Doug Yowell, který hraje i v kapele Suzanne Vega, Seana Lennona či Erose Ramazzottiho. Českou stranu zastoupí kytarista Roman Helcl, který hraje v kapele Anny K. a November 2nd, a baskytarista Vašek Vávra. Stejní muzikanti ji už doprovázeli na posledním českém turné. Svůj koncertní program postaví zpěvačka na skladbách ze své poslední desky Everything Has Changed, která vznikla v proslulém osobním studiu Johnnyho Cashe. Jde o živelné album písničkářky, která vychází z rockových kořenů. Lidé na koncertech podle zpěvačky uslyší jak novinky, které hodlá brzo natočit, tak její největší hity a několik coverů.

Koncertní šňůru startuje zpěvačka 20. srpna v Malostranské Besedě v Praze, o den později zamíří do Kojetína, poté má v plánu Olomouc, Nový Jičín a Sušice. Po Čechách ve svém evropském turné pokračuje v Německu a Velké Británii. Zpěvačka, kterou na kytaru učil Randy Rhoads z kapely Ozzyho Osborna, má na svém kontě tři sólová alba. Styl Američanky, která je v USA žádanou hráčkou na akustickou i elektrickou kytaru, se dá podle odborníků srovnávat s hudbou Sheryl Crow či Alanis Morissette. Robin se objevila i na nahrávkách a koncertech mnoha respektovaných hudebních osobností, jako jsou například Melissa Etheridge. (ČTK)

16:32
Před 120 lety se narodila Mae Westová, jež inspirovala i Dalího

Druhým jménem americké herečky, tanečnice, dramatičky a scénáristky Mae Westové, která se narodila před 120 lety, 17. srpna 1893, byl skandál. Vnadná blondýnka se stala jedním z prvních sexsymbolů své země. Pobuřovala na každém kroku, ale dokázala se i zasmát sama sobě. Newyorskému publiku představila provokativní tanec shimmy a inspirovala i surrealistického excentrika Salvadora Dalího, který podle jejích rtů stvořil svoji slavnou pohovku.

Ve 20. letech se ocitla na několik dnů ve vězení kvůli své údajně obscénní hře s příznačným jménem Sex, kterou s velkým úspěchem uváděla na Broadwayi. Westová to nevzdala, hned její další divadelní kus se týkal jiného společenského tabu, homosexuality. Otec Westové v mládí boxoval, matka jako modelka předváděla korzety. Jejich dcera, původním jménem Mary Jane Westová, stála poprvé na pódiu jako pětiletá. Když v necelých 40 letech dobyla Hollywood, směla si i diktovat dialogy svých postav. Její filmy se okamžitě staly hity, ale také trnem v oku církve.

Westová byla prohlášena za největší hrozbu pro morálku národa a musela bojovat s cenzurou. Všechny překážky ji však, zdá se, posílily. Filmy točila ještě po osmdesátce, kdy podle svých vrstevníků vypadala minimálně o polovinu mladší, než ve skutečnosti byla. Mae Westová zemřela 22. listopadu 1980 v 87 letech v Los Angeles. (ČTK)

07:25
Filharmonie Brno zahájila Mezinárodní hudební festival Špilberk

Pořádající Filharmonie Brno v pátek na velkém hradním nádvoří zahájila Mezinárodní hudební festival Špilberk. Pro úvodní večer padla volba na hudbu Johanna Sebastiana Bacha, Antonína Dvořáka a Modesta Petroviče Musorgského. Dramaturgické rozpětí 14. ročníku symfonické přehlídky sahá od baroka k muzikálu. Všech pět koncertů se uskuteční pod širým nebem. Z Bachova díla pořadatelé vybrali Tokátu a fugu d moll. Musela však kvůli tomu vzniknout nová instrumentace varhanní skladby pro symfonický orchestr. Na Špilberku totiž královský nástroj schází. Nezvyklá volba má svůj důvod v tom, že Filharmonie Brno celý večer věnovala brněnské varhanici a hudební pedagožce Aleně Veselé, která letos slaví 90. narozeniny.

Na druhém koncertu spojí Filharmonie Brno síly s vokální skupinou 4TET kolem Jiřího Korna. Zazní skladby Leonarda Bernsteina, ale třeba i písně Beatles.

Program třetího večera vyplní Verdiho Requiem. "Toto ojedinělé dílo bude v rámci festivalu ke slyšení v podání 152 umělců, mezi nimi se objeví sólisté Adriana Kohútková, Jana Sýkorová, Michal Lehotský, Peter Mikuláš a dirigent Leoš Svárovský," uvedla mluvčí filharmonie Lenka Vodičková. Od Verdiho narození letos uplynulo 200 let. (ČTK)

09:01
Čankišou začínali program na festivalu Sziget i v Trutnově

Kapela Čankišou se zpěvákem Karlem Heřmanem roztancovala stovky lidí pod pódiem při čtvrtečním zahajovacím koncertu Open Air Festivalu Trutnov. Brněnská formace dorazila do Trutnova necelý týden od svého vystoupení na jednom z největších festivalů v Evropě Sziget, který se od 5. do 12. srpna konal v Budapešti. V maďarské metropoli se letos mezi muzikanty z 52 zemí do programu dostali tři zástupci české hudební scény a jeden ze Slovenska.

Vedle Čankišou, která již téměř 15 let patří ke špičce české world music, se na ostrově v centru Budapešti představili Terne Čhave, kapela IAN a Slovensko reprezentoval kytarista, zpěvák a skladatel Jerguš Oravec. Vystoupili vedle takových hvězd, jako jsou Blur, David Guetta, Nick Cave & The Bad Seed, Enter Shikari či britský král hiphopu Dizzee Rascal.

Čankišou na akci, kterou letos navštívilo 362.000 fanoušků z 69 zemí celého světa, vystupovali už podruhé. Na scéně nazvané OTP Bank World Music stage začínali sobotní program, což není nikdy snadné, ale i díky fanouškům z Česka kapela brzy roztančila přítomné, stejně jako o pět dnů později v Trutnově. Na obou místech zahrál i písně ze svého alba Fayt, které před dvěma lety novináři z evropských rádií v měsíci prosinci umístili na 10. místo v evropském žebříčku world music, World music charts Europe. "Deska Fayt je opět jiná než předchozí, trochu jsme se vrátili k rockovým kořenům," uvedl před časem pro ČTK lídr kapely Karel Heřman. (ČTK)

09:50
Osmdesátiny oslaví skladatel a pedagog Pavel Jurkovič

Hudební skladatel a pedagog Pavel Jurkovič, který 18. srpna oslaví osmdesátiny, přivedl k hudbě nespočet mladých muzikantů a zpěváků a napsal stovky písniček pro děti. Jako autor je podepsán také pod mnoha hudebními pořady České televize, třeba populárními Zpívánkami, či pod učebnicemi pro učitele hudební výchovy. Pořádá též semináře pro učitele v ČR, Rakousku či Německu a proslul jako popularizátor české lidové písničky.

Pavel Jurkovič se narodil v obci Starý Poddvorov u Hodonína. Jako malý zpíval v chlapeckém sboru Schola cantorum a později vystudoval Pedagogickou fakultu UK. V letech 1965 až 1967 byl jeho učitelem Carl Orff či Wilhelm Keller na univerzitě Mozarteum v rakouském Salcburku. V šedesátých letech byl členem Nových pěvců madrigalů a komorní hudby a Pražských madrigalistů (do roku 1977).

Zúčastnil se mnoha koncertních turné po Evropě i Americe. Od 50. let působil na mnoha základních školách, nejdéle pak v letech 1977-1997 na ZŠ s rozšířenou výukou hudební výchovy v Umělecké ulici v Praze 7. Od roku 1967 spolupracoval s hudební redakcí pro děti a mládež Československého rozhlasu. (ČTK)

12:10
V Trutnově pokračuje Open Air Festival, hvězdou bude Rachid Taha

Alžírský ethno rocker a aktivista Rachid Taha bude hlavní hvězdou třetího dne festivalu v Trutnově, který se koná v areálu Na Bojišti. Rachid Taha přiveze do podhorského ležení ethno prvky a world music i řízné rockové riffy. Program třetího dne zahájí již v 10:00 "punkový budíček" v podobě vystoupení skupiny Dukla Vozovna.

Festival dále mimo jiné nabídne vystoupení skupin SPS, The Tap tap, Sto zvířat, Buty, britských Toy Dolls, potomka reggae legendy Boba Marleyho Juliana, dýdžeje Scratchyho a další. Pořadatelé festivalu před několika lety akci věnovali siru Nicholasi Wintonovi, který za druhé světové války zachránil stovky židovských dětí. Letos chtějí připomenout oběti z "druhé strany" a festival věnují obětem násilného poválečného odsunu. Trutnov Open Air se bude konat do neděle. H

udební přehlídka loni slavila čtvrtstoletí od prvního ročníku, který v roce 1987 rozehnala komunistická policie. Tehdy aparaturu hudebníkům schoval v chalupě na Hrádečku Václav Havel. (ČTK)

16:18
Jubilejní jazzová dílna ve Frýdlantu je barevnější

O poznání hezčí a barevnější má být jubilejní 30. letní jazzová dílna Karla Velebného, která dnes začala ve Frýdlantu na Liberecku. ČTK to za organizátory řekl Robert Juřina."K 30. ročníku jsme vydali almanach, který rekapituluje dosavadní historii, a každý účastník bude mít mimořádně na klopě krásnou placku s portrétem Karla Velebného. K letošnímu ročníku máme i krásný barevný plakát," uvedl Juřina. Součástí jubilejního ročníku bude také výstava fotografií Jiřího Stivína, jejíž vernisáž bude v úterý na radnici.

Týdenní workshop jazzu se ve Frýdlantu koná pravidelně od roku 1984. Projekt spolu vymysleli a dotáhli k realizaci Karel Velebný a Aleš Benda. Zásluhu na tom, že interpretační seminář ve Frýdlantu zakotvil a zdomácněl, má místní flétnista a zpěvák Radek Jech. Jazz se v malém klubu zpočátku servíroval jen v mírnějších dávkách a dbalo se na dodržování policejní hodiny, neboli "hodiny SNB", jak říkával Velebný.

Když toto zařízení začalo být účastníkům dílny těsné, přestěhovali se do sálu restaurace Beseda. I letos se tam na závěr pobytu začínající umělci pochlubí tím, co se na jazzové dílně naučili. Chybět nebude ani další z vrcholů dílny, kterým je lektorské vystoupení na nádvoří frýdlantského zámku. Koná se tam pravidelně od roku 1990, tentokrát začne ve středu 21. srpna v 18:00. Začínající i pokročilé jazzmany na letní dílně láká to, že mohou získat zkušenosti od špičkových umělců. I letos jsou kurzy beznadějně obsazené, přijelo na 160 frekventantů. "Neutuchající zájem nás těší," uvedl Juřina. Do jazzových škamen usedlo ve Frýdlantu za uplynulých 29 ročníků přes 4500 žáků. (ČTK)

07:46
V Mikulově se díky sympoziu rozšiřuje sbírka moderního umění

Unikátní sbírka moderního umění vzniká už 20 let v Mikulově na Břeclavsku. Obrazy, grafiky, sochy, fotografie a další umělecké předměty v ní každoročně zanechávají účastníci prázdninového výtvarného sympozia Dílna. Letos přispěli například Jiří David nebo fotograf Antonín Kratochvíl. Výsledky jejich pětitýdenní práce si mohou ode dneška prohlédnout návštěvníci mikulovského zámku.

Celá sbírka již obsahuje více než 350 výtvarných děl, její hodnota podle znaleckých posudků přesahuje 26 milionů korun. Nynější výstava potrvá do listopadu a představuje pouze tvorbu z letošního sympozia. Plánuje se však trvalá expozice s průřezem všech ročníků Dílny. Čeká se jen na peníze k rekonstrukci vyčleněných prostor.

"Když jsem před 20 let řekl, že na zámku bude centrum současného umění, smáli jsme se tomu," řekl ČTK výtvarník a hlavní kurátor letošního ročníku Dílny Libor Lípa. Mikulov podle něj díky sbírce získal něco výjimečného, co jej odlišuje od srovnatelně velkých měst. (ČTK)

09:07
V Českém Krumlově skončil Mezinárodní hudební festival

Koncertem bulharské houslové virtuosky Albeny Danailovové a jihokorejské violoncellistky Meehae Ryové za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu v čele s Leošem Svárovským v sobotu v zámecké jízdárně skončil 22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Pod širým nebem i v historických prostorách českokrumlovského zámku zněla klasická hudba, jazz, muzikál i flamenco. V sedmnácti večerech se divákům představily více než tři desítky špičkových umělců z celého světa.

Dílčí problémy s financováním, kvůli nimž byly nutné některé programové změny včetně obsazení závěrečného koncertu, na kterém měl původně vystoupit ruský houslista Maxim Vengerov, podle ředitele přehlídky Jaromíra Boháče kvalitu festivalu ani jeho návštěvnost příliš neovlivnily. "Podobně jako v minulých letech přišlo kolem 15.000 lidí," řekl ČTK Boháč. Začátkem září by podle Boháče mělo být zřejmé, jak letošní ročník dopadne finančně. Vedení festivalu stále ještě jedná s Jihočeským krajem i ministerstvem kultury. "Do budoucna jsem optimistou. Věřím, že festival se uskuteční minimálně na stejné úrovni jako letos a v předcházejících letech," uvedl Boháč. Financování by podle něj měly napomoci i očekávané speciální granty, které by v příštím roce měly být vypsány na projekty související s Rokem české hudby.

Celkový rozpočet Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov je podle Boháče téměř 45 milionů korun. "Jeden milion korun zaplatilo ministerstvo kultury, 500.000 korunami přispělo město Český Krumlov a 150.000 korunami Jihočeský kraj," řekl Boháč. Příjmy ze vstupného by měly dosáhnout přibližně pěti milionů korun. Zbytek peněz získal festival od sponzorů a na základě barterových smluv. (ČTK)

10:33
Rachid Taha ozdobil festival v Trutnově, na podzim přijede do Prahy

Alžírský etno rocker a aktivista Rachid Taha, v jehož hudbě se nacházejí prvky world music i řízné rockové riffy, ozdobil předposlední den festivalu v Trutnově. Jeho téměř hodinu a půl trvající vystoupení patřilo k největším zážitkům festivalu, který skončí v neděli.

Charismatický hudebník na pódium dorazil celý v černém, v cylindru a s novou doprovodnou kapelou. Nadšenému publiku nabídl i nové písně jako Jarmila nebo Zoom sur oum, ale i starší skladby jako jsou Bent Sahra, Ya Rayah nebo Rock the Casbah z repertoáru punkové legendy The Clash. V přídavku pak zazněla skladba Garab.

Taha se na podzim vrátí do Prahy a v klubovém prostředí představí své nové album Zoom. Vystoupí 10. listopadu v pražském Lucerna Music Baru. (ČTK)

14:10
Nový taneční festival na vstup zdarma nalákal odhadem 20 tisíc lidí

Nový The Sun Festival, který v noci na dnešek skončil v areálu Festivalparku v Hradci Králové, nalákal na vstup zdarma podle hrubých odhadů pořadatelů na 20.000 diváků. Návštěvníkům se představilo na několika podiích necelých 300 dýdžejů. ČTK to dnes řekl mluvčí festivalu Jakub Hrebeňár. "Protože byl vstup zdarma, tak přesný počet návštěvníků neznáme, ale v pátek a v sobotu večer tam mohlo být kolem 20.000 lidí," řekl Hrebeňár.

Pořadatelé, kteří plánují na hradeckém letišti uspořádat podobnou akci i v příštím roce, chtějí zkusit následně zpřesnit odhad návštěvnosti podle lidí ubytovaných v kempu či podle množství prodaného občerstvení. Oproti původním programu na festivalu nevystoupil například DJ Rush, kterého nahradili Space DJz. Pořadatelé na facebooku uvedli, že nevystoupí kvůli organizační chybě. Server rave.cz uvedl, že před Rushem již oznámil svou neúčast Jay Beck a neoficiálně i Martin Gredner pro údajné nedodržení podmínek ze strany pořadatele.

Hudební produkce v někdejších leteckých hangárech skončila nad ránem, většina návštěvníků odjela již během noci. "V areálu se začíná s úklidem, protože již v polovině týdne ve Festivalparku začíná další festival Hip Hop Kemp. (ČTK)

15:58
Italský režisér a herec Nanni Moretti oslaví šedesátiny

Italskému režisérovi, scenáristovi a herci Nannimu Morettimu, který 19. srpna oslaví šedesátiny, přezdívají "Woody Allen italské kinematografie". Mimo jiné proto, že je i významným producentem a distributorem, který před dvaceti lety otevřel vlastní kino. Moretti je též držitelem řady cen, například Zlaté palmy v Cannes za melodramatický snímek Synův pokoj (2001) či Stříbrného medvěda za film Mše skončila (1985).

Loni dostal od francouzské vlády Řád umění a literatury. Loni v březnu navštívil Moretti Prahu, kde na Febiofestu převzal cenu Kristián za přínos světové kinematografii. V Praze tehdy také představil svůj zatím poslední film Máme papeže! V tomto sarkastickém snímku o volbě papeže, který se psychicky zhroutil, si sám zahrál (psychiatra), režíroval ho a podílel se i na scénáři. Do hlavní role obsadil Michela Piccoliho.

Nanni Moretti takřka ve všech svých filmech reflektuje politickou realitu své země, což učinil i ve snímku Kajman (2006), kde si vzal na paškál Silvia Berlusconiho. Osobní a politickou rovinu spojil Moretti v částečně autobiografickém filmu Apríl (1998). Známý je též jeho autobiografický film Drahý deníčku (1993). (ČTK)

18:29
Před rokem spáchal sebevraždu režisér Tony Scott

Britský režisér a producent Tony Scott, který spáchal loni 19. srpna ve svých osmašedesáti letech sebevraždu skokem z mostu nedaleko Los Angeles, proslul několika velmi úspěšnými filmy. K těm nejznámějším patří Top Gun, v němž zazářil Tom Cruise, pokračování komedie s Eddiem Murphym Policajt v Beverly Hills II, Poslední skaut s Brucem Willisem, Krvavý příliv nebo Nepřítel státu.

Tony Scott se narodil 21. července 1944 v Británii ve městě North Shields. Po vzoru svého staršího bratra, rovněž režiséra Ridleyho Scotta, který se proslavil mj. snímky Vetřelec, Gladiátor či Blade Runner, studoval Tony umění. Filmové řemeslo se učil na reklamních a jiných televizních spotech. V první polovině 80. let na sebe poprvé upozornil "upírským" snímkem Hlad s Catherine Deneuveovou, Davidem Bowiem nebo Susan Sarandonovou.

V roce 1986 přišel první Scottův trhák - Top Gun s Tomem Cruisem v hlavní roli. Se stejným hercem se Scott sešel ještě o čtyři roky později při natáčení filmu Bouřlivé dny. Často také natáčel s hercem Denzelem Washingtonem, mj. ve svém posledním filmu - dramatu Nezastavitelný v roce 2010. Kromě něj spolupracovali ještě i na filmech Muž v ohni (2004), Déja Vu (2006) a Únos vlaku 1 2 3 (2009). Tony Scott byl ženatý s herečkou Donnou Scottovou, s níž měl syny - dvojčata. (ČTK)