On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
03:25
Benátskou noc zakončil Pražský výběr a Blue Effect

Skupiny Pražský výběr a Blue Effect zakončily ve Vesci u Liberce program posledního dne 21. ročníku festivalu Benátská noc. Zatímco sobotní program s kapelami Nightwish, James nebo N.O.H.A. sledovalo podle pořadatelů 15 tisíc diváků, v neděli bylo v areálu o několik tisíc lidí méně. Loni festivalové vystoupení Kabátu vidělo přibližně 24 tisíc lidí. Podle ředitele přehlídky Pavla Mikeze se Benátská noc opět uskuteční ve Vesci.

Program závěrečného dne na dvou venkovních scénách zahájily program skupiny Exit 51, Mandragora, Zakázaný ovoce, Doctor Victor a zpěvačka Patricie. Původně avizované vystoupení již dříve odřekl Žlutý pes, z technických důvodů nevystoupil ani Ivan Hlas.

Kapela Memphis myslela na diváky a vzhledem k teplému počasí jim jako dárek přivezla balónky naplněné vodou. Zpěvák Honza Řičař navíc fanoušky v prvních řadách během koncertu pokropil vodní pistolí. Své hity Chtěl bych se jmenovat Jan, Nad stádem koní nebo Hajcman blues zahráli ostravští Buty, hospodský rock na vedlejším pódiu předvedla oblíbená skupina Brutus.

Rozhýbat publikum se podařilo Věře Špinarové, která do vymezené hodiny vtěsnala řadu svých hitů včetně skladby s textem Pavla Vrby A já tě závidím. "Nevěřte nesmyslům, které o mě píší, že jsem zanevřela na chlapy. Měla jsem mladší, starší i stejně staré partnery, a všichni byli stejní. Ale chlapy mám ráda a tuhle písničku jim věnuju," podotkla jednašedesátiletá zpěvačka.

Vedle známých skladeb představil na svém vystoupení Xindl X i novou skladbu Čecháček a totáček. K jejímu napsání ho prý vedly rostoucí volební preference komunistů.

V Liberci bylo dnes přes 34 stupňů Celsia. Návštěvníci měli k dispozici bazén, rozprašovače ledové vodní mlhy, po areálu a přístupové cestě byly rozmístěny cisterny s pitnou vodou, hasiči pravidelně skrápěli plochu mezi podii a ochlazovali proudem vody všechny zájemce.

Pořadatelé připravili množství parkovišť a kyvadlovou dopravu z Vesce do centra Liberce. Vedle muziky mají návštěvníci možnost různého sportovního vyžití. Zájem je například o zdolávání horolezecké stěny, akci v rámci kampaně Neslýchané festivaly zaměřené na handikapované spoluobčany. Podle mluvčího policie Petra Kmínka na Benátské noci donedělního odpoledne nezaznamenali žádné výraznější problémy.

Festival Benátská noc se loni po 19 letech přestěhoval z Malé Skály do Liberce, kde měl premiéru. Dopad akce je podle představitelů Liberce pozitivní. Městu přináší ekonomický přínos v podobě 700.000 korun od pořadatelů a práci pro městské organizace, jako jsou dopravní podnik, technické služby či městská policie. Akci si pochvalují i zaplněné hotely a další místní živnostníci.

Ředitele přehlídky Pavel Mikez potvrdil, že Benátská noc se příští rok opět uskuteční ve Vesci. Už v srpnu ho prý čekají první jednání se zástupci zahraničních kapel. (čtk)

06:53
Izraelský taneční soubor uvedl choreografii na hudbu Bittové

Vystoupením izraelského tanečního souboru Liat Dror Nir Ben Gal Dance Company v neděli večer v klubu NoD začala pražská část desátého ročníku festivalu ProART. Ten je v tuzemsku unikátní tím, že kombinuje tvůrčí dílny pro laiky i profesionály, v nichž vyučují aktivně činní umělci, s večerním programem, kdy pedagogové uvádějí díla ze svého repertoáru. Festival vždy začíná v Brně a pokračuje v Praze. Izraelský soubor dnes uvedl choreografií Zen Dance na hudbu Ivy Bittové.

Izraelský tanec patří ke světové špičce oboru, Liat Drorová a Nir Ben Gal jsou podle pořadatelů jedni z jeho nejvýznamnějších představitelů. Jsou držiteli mnoha ocenění, například již za dílo Two Room Apartment z roku 1987, kterým zahájili svoji spolupráci. V roce 1991 s ním vystoupili na tehdy začínajícím festivalu Tanec Praha; jeho remake na letošním ročníku Tance Praha uvedli Niv Sheinfeld a Oren Laor, také slavná izraelská dvojice choreografů.

Poté, co se Liat Drorová a Nir Ben Gal celosvětově proslavili, odešli z civilizace, tedy z tel Avivu do izraelské pouště, kde od roku 2000 provozují taneční centrum Adama. Umění podle nich není určeno jen pro lidi žijící v centru, rozhodli se založit centrum v divoké přírodě bez společenských vazeb na jiná místa. Vybrali si bývalý letecký hangár, který se pomalu mění na "okouzlující palác tance a harmonie, obklopený vegetaci", jak píšou na své webové stránce. Aktuálně má taneční skupina pět až sedm členů a vedle ní funguje ještě taneční škola, do níž se hlásí lidé z celého světa.

Adama chce lidem nabízet možnost rozpoznat v sobě svůj přirozený pohyb, ať už jsou tanečníky, či nikoli. Na soustředění do hangáru v poušti tak přijíždějí jak milovníci umění a kultury, tak lidé pracující v technických povoláních. Festival ProART v Praze potrvá do 4. srpna, program je na www.proart-festival.cz. (čtk)

07:37
V Praze dnes po dvou letech vystoupí Iron Maiden

Do Prahy se dnes po dvou letech vrátí jedna z nejstarších metalových kapel Iron Maiden. Skupina založená v roce 1977 v rámci svého Maiden England World Tour vystoupí na fotbalovém stadionu v Edenu. jako předkapela se představí britská formace Voodoo Six. Areál bude otevřen v 17:00, hlavní hvězdy večera zahrají od 19:45.

U vršovického stadionu Eden posílí dopravní podnik především tramvajovou dopravu a dle potřeby i provoz metra ze stanic Strašnická a Želivského. Současně budou u autobusové linky číslo 136 vypraveny záložní autobusy, interval se zkrátí z 20 na deset minut.

Iron Maiden ústy svého zpěváka Bruce Dickinsona slibují, že díky moderní technologii byli schopni aktualizovat a vylepšit původní produkci Maiden England z roku 1988. Fanoušci se mohou těšit na obrovský světelný park, pyrotechniku, novou scénu a různá ztělesnění maskota Eddieho.

Skupina pojmenovaná Železná panna podle středověkého mučicího nástroje naposledy v metropoli vystoupila v roce 2011. Před 25.000 diváky tehdy hrála na holešovickém Výstavišti jako hlavní hvězda mezinárodního metalového festivalu Sonisphere.

Iron Maiden jsou považováni za jednu z nejvlivnějších metalových kapel všech dob. Během své existence prodali téměř 90 milionů alb a odehráli více než 2000 vystoupení v 58 zemích po celém světě. Doposud vydali 15 studiových desek. (čtk)

11:02
Umělci a teoretici si kvůli hotelu Praha stěžují na ministerstvo

Stížnost proti nečinnosti ministerstva kultury při posuzování případné památkové ochrany hotelu Praha podá v úterý skupina umělců a teoretiků. Nesouhlasí se záměrem majitele hotelu, který ho chce zbourat a na jeho místě stavět novou budovu. Umožnilo mu to mimo jiné ministerstvo, které řízení o prohlášení hotelu za kulturní památku vůbec nezahájilo. Finanční skupina PPF v červnu oznámila, že na místě hotelu bude veřejnosti nepřístupný park školy Open Gate.

Od té doby se konalo několik protestních akcí a odborná veřejnost se vyslovila pro zachování hotelu. Stížnost proti údajné nečinnosti úřadu předají ministerstvu zástupci více než 150 jejích signatářů. Podatelé jsou přesvědčeni, že podle zákona o památkové péči byly splněny podmínky k prohlášení domu za kulturní památku, a ministerstvo tedy bylo povinno příslušné řízení zahájit a vyrozumět vlastníka hotelu o povinnosti chránit ho před poškozením.

Ministerstvo dostalo podnět k prohlášení hotelu za památku letos v únoru. To, že řízení ani nezahájí, oznámilo v červnu. Podle autorů návrhu MK svým prodlením přispělo k tomu, že hotel přišel o svůj mobiliář.

V době, kdy byl podnět podáván, byla stavba téměř v nedotčeném stavu, autoři návrhu uváděli, že se uvnitř nachází řada uměleckých děl, a hotel tedy reprezentoval unikátní komplexní umělecké dílo. Zároveň sdělili ministerstvu, že se tehdejší majitel chystá hotel vyklidit a zbourat ho. "Smysl zahájení řízení spočívá právě v tom, aby vlastník nemohl s objektem až do rozhodnutí nakládat, zejména provádět nevratné kroky," připomínají odborníci.

Ještě v nedotčené podobě byl hotel v době, kdy své podklady zpracovával Národní památkový ústav. Komise MK pro kulturní památky na konci května prohlášení rovněž doporučila. Protože však nebylo zahájeno žádné správní řízení, počátkem června bývalý majitel hotel vyklidil. Dělo se tak více než 90 dní po podání podnětu, dle správního řádu se má řízení zahájit do 30 dnů; pokud jsou potřebná vyjádření dalších orgánů, pak do 60 dnů.

Teprve potom hotel ohledali pracovníci odboru památkové péče magistrátu. Ve svém stanovisku pak konstatovali, že hotel je kvalitní modernistickou stavbou. Rozměry se však prý vymyká dané části Dejvic a nelze ji "jednoznačně a bezvýhradně hodnotit jako architektonicko-urbanistický přínos své doby".

"Architektura hotelu Praha je naprosto výjimečná. Kopíruje vrstevnice svahu, svým tvarem reaguje na terén. Stavby, které by takto ctily prostor, se u nás kromě srovnatelně odvážného televizního vysílače Ještěd téměř nevyskytují. Především jižní strana hotelu je ve stylu takzvané organické architektury, čímž autoři předčili o desetiletí například světově uznávaného architekta Jana Kaplického," uvádí například Pavel Karous, jeden z navrhovatelů hotelu na kulturní památku. (čtk)

12:59
LFŠ uvedla poprvé dokument Hoteliér o členech Činoherního klubu

Letní filmová škola v Uherském Hradišti uvedla v neděli večer premiéru dokumentu Hoteliér. Před kamerou se v něm sešlo hned několik zakladatelů a herců původního Činoherního klubu druhé poloviny šedesátých let: Jan Kačer, Pavel Landovský, Josef Abrhám, Vladimír Pucholt či Libuše Šafránková. První tři jmenovaní sledovali film v hledišti uherskohradišťského kina Hvězda a podělili se o dojmy s publikem.

Dokument Josefa Abrháma mladšího mapuje snahu Jana Kačera o 'vzkříšení' Pavla Landovského, jímž mělo být nové nastudování jeho hry Hodinový hoteliér. Spíše než záznamem zkoušek divadelního představení se ale jeho film stává úvahou o uplynulém čase, o ceně přátelství a potřebě posledního velkého činu. "Gogol se jednou rozhodl, že život už pro něj nemá cenu, otočil se na kavalci a za čtyři dny umřel. V takovém stavu jsem našel Lanďáka," vzpomínal Kačer počátky úsilí probudit se starém kamarádovi zájem o svět.

Záměrem bylo nastudovat hru, kterou v 60. letech s velkým úspěchem uvedl Činoherní klub v režii Evalda Schorma. Nemělo jít o velký comeback, ale o jednorázové představení, jakýsi přátelský životabudič, vycházející z Kačerova přesvědčení, že trpící stařec je jen další z rolí, kterou se Landovskému zachtělo hrát, a že ji jako obvykle hraje geniálně. Pro svůj plán získal spojence i ve Vladimíru Pucholtovi, jenž přiletěl z Kanady a po 45 letech se odhodlal vrátit se k divadlu. Podle Kačera se záměr bojovat proti smrti tvořivostí naplnit podařilo.

"Lanďák přišel v bílé košili, četl svou hru a rozuměl jí. I ve skoro 40 stupních přijel na premiéru do Hradiště doprovázen svojí dcerou, na kterou normálně řve. To samo o sobě podalo důkaz, že to k něčemu bylo, že se to jako zdravotní terapie prosadilo," mínil Kačer. Dodal, že při natáčení se herci velmi bavili. "Byla to taková sranda na pomezí smrti," dodal s úsměvem Kačer. Hoteliér je totiž setkáním starších herců, které pojí společné vzpomínky i vzájemná náklonnost a kteří se vyrovnávají s odcházením sil a tvůrčích příležitostí.

"Jsme jaderné palivo, které prošlo a už je odpad. Ale kam chcete schovat jaderné palivo? Landovský je atomová elektrárna a má se léčit tak, že mu dají tři prášky? To je naprosto kontraproduktivní. Je v něm neuvěřitelná energie, které mi bylo líto. Jaderné zbytky se měly využívat," uvedl Kačer. Sám Landovský byl po premiéře dobře naladěn a publikum svým obvyklým způsobem bavil. "Já jsem jako vždy silně nespokojen. A i kdybych byl spokojen, tak to neřeknu," rozesmál diváky Landovský.

Dokument se natáčel v září 2011, filmaři na něm pracovali dva roky. Podle režiséra Abrháma mladšího vznikal film spontánně a nebylo jasné, jestli snaha vůbec přinese výsledek, zda se natáčení nezastaví. Podle Abrháma bylo náročné zejména pro kameramany, kteří museli vydržet velký tlak, odmítání i křik včetně vulgarismů. Do distribuce půjde dokument Hoteliér na podzim. (čtk)

15:16
Slavičínští divadelníci chtějí novou tradici letních představení

Ochotníci ze slavičínského souboru SemTamFór chtějí založit novou tradici letních představení pod širým nebem. Letos se akce uskuteční poprvé, informoval dnes člen souboru Jan Julínek. Soubor také tradičně pořádá přehlídku ochotníků z celé republiky Valašské Křoví, letos se konala již 11. rokem.

Divadlo SemTamFór připravilo ve spolupráci s místním infocentrem divadelní srpen pod širým nebem. "Jelikož se obliba open air festivalů a představení šíří po celé republice, řekli jsme si, že Slavičín by neměl zůstat pozadu a připravili jsme čtyři večery s divadlem," uvedl Julínek.

Hrát se bude v areálu Letní scény a v areálu Charity. Jako první diváci uvidí 14. srpna detektivní komedii Past na osamělého muže v podání místního souboru. Sérii divadelních večerů ukončí hororová inscenace Jessie a Morgiana v režii umělecké šéfky zlínského divadla Hany Mikoláškové. "Představí se v ní mimo jiné také Marek Příkazký, člen ansámblu Městského divadla Zlín a hostující člen divadla SemTamFór," podotkl Julínek.

Pokud se představení pod širým nebem letos osvědčí, soubor z nich chce udělat tradici pro příští roky. Místní divadelníci pořádají také přehlídku Valašské Křoví, letos na jaře na ní vystoupily dvě stovky účinkujících v téměř dvou desítkách představení. (čtk)

16:05
Česká filharmonie vypsala konkurzy a láká i cizince

Česká filharmonie vypsala konkurzy na významná místa v orchestru. Přední český orchestr se snaží přilákat i zahraniční hudebníky. Do 20. srpna se mohou zájemci hlásit například o pozici koncertního mistra violoncell. Dnes o tom informovala mluvčí ČF Petra Zindulková. Pro tuzemské muzikanty patří angažmá v ČF k nejprestižnějším i díky platovým podmínkám, které se loni po státní dotaci výrazně zlepšily.

V ČF zatím hrají jen samí Češi - je jich 121; na rozdíl od její orchestrální akademie, kde je pět cizinců.

Ačkoli je filharmonie proslulá ve světě svým specifickým zvukem, jenž je dán ryze českou interpretační tradicí, pozice není podle Zindulkové uzavřena zahraničním zájemcům. Lákavá je i práce pod vedením světově uznávaného šéfdirigenta ČF Jiřího Bělohlávka.

"Pro orchestr může být právě koncertní mistr (ale jinak jakýkoliv hráč) s odlišnými pracovními zkušenostmi jen vítanou změnou, může zprostředkovat přirozenou cestou jiné pracovní zvyklosti, nový pohled a přístup především ke zkoušení a práci ve skupině, i orchestru jako celku," řekla mluvčí.

Ve skupině violoncell a lesních rohů odešli dva hráči do důchodu. Dosavadní šéf skupiny a koncertní mistr violoncellista František Host požádal o uvolnění z pozice vedoucího skupiny a koncertního mistra a přesouvá se mezi řadové členy skupiny.

Měsíční hrubý plat hráče na postu koncertního mistra může dosáhnout 55.000 korun, stále je to však nesrovnatelné se špičkovými zahraničními orchestry. Koncertní mistr ČF tak může při nejvyšším možném platu pobírat 2,3násobek průměrné mzdy v ČR. Ve srovnání s tím si běžný hráč například v Orchestru lipského Gewandhausu průměrně přijde na hrubý měsíční příjem zhruba 170.000 korun.

Vítězný uchazeč bude nejen uměleckým vedoucím nástrojové skupiny violoncell, ale také jedním z prvních hráčů orchestru. V České filharmonii působí koncertní mistři tři, z toho dva ve skupině prvních houslí. To je obvyklá evropská tradice. Mezi hlavní úkoly koncertních mistrů patří vedle vedení svých skupin zastupování orchestru ve styku s šéfdirigentem i hostujícími dirigenty také třeba podíl na dramaturgii orchestru. (čtk)

17:20
Film o skupině One Direction se bude v Česku promítat jen čtyři týdny

Hudební film o úspěšné britské chlapecké skupině One Direction s názvem One Direction 3D: This Is Us vstoupí ve formátech 2D a 3D do tuzemské distribuce 5. září a jeho nasazení v kinech bude omezeno pouze na dobu čtyř týdnů. Pro fanoušky se jedná o unikátní příležitost zhlédnout na filmovém plátně koncertní vystoupení své oblíbené kapely v různých koutech světa a dostat se i do soukromí mladých popových hvězd. Za distributory o tom informovala Kateřina Bílková.

"Předprodej vstupenek bude zahájen už o měsíc dříve, tedy 5. srpna," sdělila Bílková.

Snímek o slavné popové skupině natočil Morgan Spurlock, tvůrce kultovního dokumentu Super Size Me varujícího před následky stravování v provozovnách rychlého občerstvení, který je zajímavým pohledem na problém obezity.

Pětičlenná skupina One Direction je velmi oblíbená také v České republice. Její poslední nahrávka Take Me Home se mnoho týdnů držela v hitparádě nejprodávanějších alb.

Skupina One Direction, kterou tvoří Niall Horan, Zayn Malik, Liam Payne, Harry Styles a Louis Tomlinson, skončila v roce 2010 třetí v soutěži The X-Factor. Její protagonisté se nejdříve snažili uspět jako jednotlivci, ale porotci je dali dohromady. Poté podepsali nahrávací smlouvu se společností Syco Music.

Od prosince 2011 do července 2012 absolvovali One Direction turné Up All Night Tour, jehož koncerty se odehrály ve Spojeném království, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu, USA, Kanadě a Mexiku. V roce 2012 vyhráli s písní What Makes You Beautiful cenu za nejlepší britský singl. Vydali dvě knihy Forever Young a Dare to Dream. Zatím prodali přibližně 30 miliónů desek a jejich druhé album Take Me Home se umístilo na první příčce hitparád ve 37 zemích. Letos v říjnu plánují vydání nové desky. (čtk)

19:38
Třebíčský festival Šamajim začal výstavou Kovářových obrazů

Otevřením výstavy plastických obrazů Jana Kováře Ahavat Jisrael v Zadní synagoze dnes začal třebíčský festival židovské kultury Šamajim. Návštěvníci se pak dověděli o třebíčském rodáku Antonínu Kalinovi, který na sklonku války zachránil v koncentračním táboře stovky židovských dětí.

Jubilejní desátý ročník festivalu potrvá do soboty. Jeho náplní budou tradičně výstavy, divadla, koncerty i odborné přednášky.

Antonínu Kalinovi byla věnovaná přednáška publicisty Stanislava Motla s názvem Také Třebíč má svého zachránce. Na 900 židovských chlapců Kalina zachránil před smrtí v koncentračním táboře Buchenwald. Podařilo se mu je shromáždit v karanténním baráku, sehnat jim oblečení a jídlo. Dokonce jim v dokumentech změnil víru z židovské na křesťanskou.

"Byl to předválečný komunista, proto byl v koncentračním táboře," řekla Jaromíra Hanáčková, ředitelka třebíčského městského kulturního střediska. O Kalinovi zatím veřejnost moc neví. Až loni, dvě desetiletí po jeho úmrtí, mu byl udělen titul Spravedlivý mezi národy. Je to ocenění památníku Jad vašem v Jeruzalémě pro lidi nežidovského původu, kteří přispěli k záchraně Židů před holokaustem.

Šamajim se koná pod záštitou izraelského velvyslanectví.

Od úterý do čtvrtka bude program začínat vždy v 15:00; v pátek o hodinu dříve. V sobotu budou akce po celý den. Do tradiční židovské domácnosti se návštěvníci mohou podívat ve středu. Následovat bude přednáška psychoterapeutky a spisovatelky Zuzany Peterové o židovské rodině.

Mezi koncerty Šamajim nabídne vystoupení polské klezmerové kapely Klezmafour a klezmer ze Slovácka v podání Rabigabi A.G., v pátek a v sobotu budou k vidění i ukázky izraelského sebeobranného systému krav maga. Podrobný program festivalu je uveden na internetu. V třebíčské čtvrti Zámostí žila židovská komunita po staletí. Za komunistického režimu mělo být Zámostí srovnáno se zemí, dnes jako památka zapsaná na seznamu UNESCO láká do města desetitisíce turistů z celého světa. (čtk)

07:49
Výstava Transgender Me ukazuje, jak společnost vnímá odlišnou pohlavní identitu

Jak se v různých kulturách, časech a prostředích mění vnímání odlišné pohlavní identity, tedy osob, které nejsou ani mužem, ani ženou, chce přiblížit výstava Transgender Me. Začala v Národní technické knihovně a pořádá ji festival Prague Pride. Představuje díla českých i zahraničních umělců a ukazuje odraz tématu "třetího pohlaví" v různých kontextech - od severských mýtů po akademickou obec.

O transsexualitě a transgenderových identitách se v evropském kontextu začalo mluvit až od druhé poloviny 20. století. V mnohých kulturách ale má existence takzvaného třetího pohlaví svou dlouhou tradici, případně pevně vymezené místo ve společnosti, uvedl při pondělní vernisáži jeden z kurátorů výstavy Lukáš Houdek a doplnil, že tato tradice je také hlavním důvodem toho, proč byla výstava uspořádána. Má ukázat, že transgender není jen aktuální záležitostí módy. Uzavřená skupina indických hidžer kupříkladu klade sama základní kámen svých předchůdkyň již do slavného eposu Rámájana.

Výstava Transgender Me představuje dokumentární fotografie a portréty zobrazující hidžry (český umělec a kurátor celé výstavy Lukáš Houdek), Two-Spirit osoby (americký fotograf Michael Dvorak) nebo transgender osoby žijící v několika afrických zemích (jihoafrická fotografka Zanele Muholiová). Ukazuje ale i odraz tématu v dalších kontextech, jako například v nordických mytologiích (dánský fotograf Albert Grøndahl) nebo v religiozitě primitivních společenství (slovenský umělec Maroš Rovňák). Svou vlastní subkulturu již od roku 1989 vytváří německá dvojice Eva & Adele, jejichž život je nikdy nekončící performancí.

Ve čtvrtek 15. srpna uzavře výstavu doprovodný program, v němž budou návštěvníci moci diskutovat s indickou aktivistkou Abhinou Aher, příslušnicí komunity hidžer, nebo Richardem laFortunem, aktivistou a příslušníkem severoamerických původních obyvatel identifikujícím se jako Two Spirit. (ČTK)

09:18
Padesátiny oslaví britský hudebník Fatboy Slim

Padesátiny oslaví ve středu 31. července britský hudebník Fatboy Slim, vlastním jménem Norman Cook. Ve své tvorbě kombinuje prvky taneční hudby, hip hopu, breakbeatu i rocku.

Fatboy Slim se narodil jako Quentin Cook v Bromley ve Velké Británii a již na škole v Brightonu začal dělat diskžokeje. Pseudonym Norman si vybral podle bluesového zpěváka z Luisiany. První album vydal v roce 1996, ale velký úspěch slavil až s druhou deskou You´ve Come a Long Way, Baby (1998).

Proslavil se tanečními hity The Rockafeller Skank; Right Here, Right Now a Praise You. V roce 2002 uspořádal v Brightonu obří taneční party, které se zúčastnilo 250.000 lidí. (ČTK)

10:39
Studio Disney natočí výpravný film podle knih o Artemisi Fowlovi

Série knih o Artemisi Fowlovi, dvanáctiletém nadprůměrně inteligentním chlapci z bohaté irské zločinecké rodiny, se stane předlohou výpravného filmu, který se chystá natočit studio Walta Disneyho a Weinstein Company. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Film vznikne na základě prvních dvou knih osmidílné série a adaptace se ujme Michael Goldenberg, scénárista filmu Harry Potter a Fénixův řád. Ani datum předpokládaného uvedení do kin ani název filmu zatím nebyly zveřejněny.

Osm dílů fantasy bestselleru irského autora Eoina Colfera vycházelo v letech 2001 až 2010 a prodalo se jich více než 21 milionů výtisků po celém světě. Přeloženy byly také do češtiny. (ČTK)

14:20
Nebe chystají klip a nechtějí být označováni jako Kryštof revival

Mladá severomoravská skupina Nebe vydala singl s písní Vteřina, se kterým se snaží prorazit do tuzemských rádií. Melodická skladba o radosti ze života je předzvěstí druhé studiové nahrávky pětičlenné kapely hrající od roku 2005, kdy se její členové sešli na základní umělecké škole v rodném Havířově. "Doufáme, že se lidem píseň bude líbit. Chystáme k ní klip, který už vzniká a měl by se objevit v druhé polovině srpna," řekl ČTK lídr kapely Petr Harazin. Významný podíl na kariéře Nebe má jejich rodák Richard Krajčo z úspěšné kapely Kryštof, který jim pomohl s vydáním debutové nahrávky Legosvět. Navíc Kryštof vzali Nebe jako předkapelu na své vyprodané zimní halové turné.

"Pomohl nám nejen časově, emocionálně a finančně a ještě nám umožnil zahrát si před tisíci lidmi, to byl pro nás splněný sen," sdělil Harazin. "Richard to nebral tak, že si vytváří konkurenci, on ví, jaká je nyní těžká situace pro začínající kapely." Jako příklad Harazim uvedl koncert v klubu Chapeau Rouge před třemi lety, za který měli Nebe honorář 500 korun. "Přitom pivo tam stálo padesát a ještě se nám pokazilo auto, takže jsme po jednom koncertu byli devět tisíc korun v mínusu," vzpomínal Harazin. "Tím si musí projít každá kapela, to jsou ty chvíle, kdy se láme chleba a ukáže se, zda umí jít za svým cílem. Vůle a trpělivost jsou v téhle branži nejdůležitějšími předpoklady úspěchu," podotkl kytarista Štěpán Petrů. Dodal, že Krajčova nabídka spolupráce přišla v nejvíce vhodnou dobu, kdy členové Nebe řešili, zda se budou hudbě nadále věnovat se stejnou intenzitou.  ¨

S kapelou Kryštof jsou Nebe často srovnáváni vzhledem k podobné hudbě a poetice svých textů. Dokonce si občas vyslechli označení Kryštof revival. "I když se snažíme rok co rok od toho oprostit, tu nálepku máme stále. Ale na druhou stranu chodí stále více lidí na naše koncerty a jako kapela máme potenciál. Snažíme se najít svůj styl a jdeme cestou "odkryštofování"," sdělil Harazin, který se autorsky podílel na nahrávce Inzerát od Kryštof. V případě nového singlu a klipu už Nebe navázali spolupráci s vydavatelstvím Universal. (ČTK)

16:33
Beethovenovy dny v Karlových Varech přinesou sérii koncertů

Čtyřmi koncerty se letos v Karlových Varech představí už 22. ročník Beethovenových dnů. Do lázeňského města díky akci přijedou významní dirigenti i sólisté. Beethovenovy dny začaly dnešním položením květin u pomníku slavného skladatele, koncerty se pak odehrají od 2. do 16. srpna. Podle šéfdirigenta Karlovarského symfonického orchestru (KSO) Martina Lebela jsou Beethovenovy dny jednou z nejdůležitějších akcí orchestru v roce.

"Beethoven je pro každý orchestr klíčem. Je základem, z něhož vyrostl celý hudební romantismus," řekl dnes při zahájení Lebel. Právě na spojení Beethovena a Richarda Wagnera, který z něho později vycházel, bude postaven zahajovací koncert, který bude dirigovat právě šéfdirigent KSO Lebel. "Festival by měl přinést díla slavná, ale i díla, která souzní s První vídeňskou školou, ale jsou známostí skladeb lehce vybočující. To je příklad třetího koncertu a Vincence Kramáře - Krommera, což byl současník První vídeňské školy. Jeho Klarinetový koncert, který na festivalu zazní, je jedním z nejslavnějších klarinetových koncertů vůbec," doplnil ředitel orchestru Šimon Kaňka.

Beethovenova hudba je v repertoáru orchestru trvale, ať jde o jeho předehry nebo celá symfonická díla. Jedno z jeho nejznámějších děl, Symfonie č. 5 c moll "Osudová" také zazní na závěrečném koncertu. Spojení Ludwiga van Beethovena a Karlových Varů není náhodné. Skladatel se zde léčil a, jak dnes připomněl náměstek primátora Karlových Varů a historik Jiří Klsák (KOA), v roce 1812 zde zorganizoval benefiční koncert pro tehdy požárem postižené město Baden u Vídně. To je shodou okolností jedním z měst, se kterým Karlovy Vary aspirují na zápis do seznamu památek UNESCO. (ČTK)

18:05
Divadla ABC a Rokoko poškodila přívalová voda z noční bouře

Pražská divadla ABC a Rokoko se od úterního večera, kdy se nad metropolí prohnaly bouřky a přívalový déšť, potýká s vodou z kanalizace. Voda poškodila nebo zcela zničila nábytek, dekorace, kulisy a hlavně řadu elektrických zařízení - vzduchotechniku, výtahy a kancelářskou techniku.

ČTK o tom dnes informovala mluvčí Městských divadel pražských Kateřina Gardner. Podle prvních odhadů se odstranění následků škod bude blížit pěti milionům korun. Voda se dostala i na jeviště Divadla ABC, které se vlivem vlhkosti zkroutilo a bude ho nutné renovovat, uvedla mluvčí.

Podle vedoucího techniky divadla Zbyňka Simčišina se v noci na dnešek podařilo kanalizační vodu za pomoci hasičů odčerpat a v současné domě se pracovníci divadla snaží vybavení vysušit a vyčistit podmáčenou budovu. Gardner věří, že se do začátku nové sezony podaří škody odstranit a plánovaná představení nebudou ohrožena. Přesto prosí diváky, aby si v září ověřili na stránkách divadel www.MestskaDivadlaPrazska.cz, že program opravdu zůstává nezměněn.  (ČTK)

19:19
Balvín se s Fajtem sejde v pátek, "spíše chce" vyhlásit nové výběrové řízení na post ředitele Národní galerie

Nový ministr kultury Jiří Balvín v pořadu Interview ČT24 v úterý večer zopakoval, že hodlá řešit situaci kolem nového ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. "Pana docenta Fajta považuji za velkého odborníka, má renomé, je vynikajícím kurátorem výstav, ale nevím, jestli je zrovna manažerským typem. Proto s ním chci o jeho jmenování do čela Národní galerie mluvit. Mám o tom pochybnosti na základě některých jeho manažerských rozhodnutí," uvedl Balvín. Na jaká manažerská rozhodnutí naráží, nedodal.

Moderátor ČT Bohumil Klepetko se Balvína posléze zeptal, zda chce tedy vypsat nové výběrové řízení. "Nechci se ukvapit, ale jsem spíš příznivcem této cesty," odvětil ministr. Jiří Fajt již dříve uvedl, že by se nového výběrového řízení nezúčastnil.

Balvín v ČT prohlásil, že s Fajtem je v kontaktu. Nový ředitel Národní galerie, kterého v demisi jmenovala předchozí ministryně kultury Alena Hanáková, prý dokonce nabízel, že zruší svoji dovolenou ve Skandinávii a vrátí se do Česka, aby se s Balvínem sešel. "To jsem pochopitelně nechtěl, takže jsme domluvení, že se sejdeme koncem tohoto týdne," řekl Balvín.

Schůzka se má uskutečnit tento pátek. Již ve čtvrtek se Balvín sejde s nastupujícím ředitelem Národního divadla Janem Burianem. Na jeho situaci a Balvínovu důvěru k němu však v pořadu ČT nepřišla řeč, a stejně tak ani na námitky odborářů z Národní galerie, kteří nesouhlasí s Fajtovým jmenováním.

Balvín nicméně říká, že vedením Národní galerie by měl být pověřen někdo, jehož jméno vzejde z výběrového řízení. Neuznává prý argument ministryně Hanákové, která se při jmenování Fajta odvolávala na výběrová řízení z roku 2010 a 2011. "Já mám ta výběrová řízení k dispozici, a končí větou: Výběrové řízení bylo k datu XY zrušeno," uvedl.

Výběrové řízení na post ředitele Národní galerie se v červnu 2010 rozhodl ignorovat tehdejší ministr kultury Václav Riedlbauch. Ten oznámil, že ředitele Národní galerie nejmenuje, přestože mezinárodní odborná komise Fajta na tento post doporučila. Riedlbauchův nástupce Besser toto výběrové řízení zrušil a v květnu 2011 generálním ředitelem NG jmenoval ekonoma Vladimíra Rösela. Vycházel při tom z rozhodnutí druhé komise, v níž však již nebyli zahraniční zástupci. Pouze čtyři z deseti porotců měli zkušenost s prací v galerii. (red)

06:15
Režisér Hanák: Člověk se nesmí bát být sám sebou

Letní filmová škola letos divákům nabídla i snímky, které do kin přišly až s mnohaletým odstupem po natočení. Filmy slovenského režiséra Dušana Hanáka totiž neprošly přes komunistické cenzory. Po roce 1989 se však ocitly mezi nejžádanějšími tituly. U publika i u kritiky uspěly díky poctivému pohledu na realitu. Člověk se nesmí bát být sám sebou, řekl pětasedmdesátiletý režisér.

Hanák na LFŠ uvedl dva své filmy. V pondělí to byl snímek z roku 1980 Ja milujem, ty miluješ a dnes svůj celovečerní hraný debut z roku 1969 nazvaný 322. Oba filmy byly stejně jako dokument Obrazy starého sveta (1972) dlouhodobě zakázané. Snímek 322 cenzoři dokonce spolu s dalšími dvěma filmy jiných režisérů odsoudili k likvidaci, měly být spáleny negativy. Nakonec se tak ale nestalo. "Po letech už člověk ani nepochopí, proč to bylo zakázané," uvedl Hanák.

Podle něj přišla stopka proto, že ve filmech bylo nahlas vyřčeno to, co všichni věděli, ale báli se o tom nahlas mluvit. "Vadilo jim, že film na pravdivém příběhu živých a svobodných lidí vyslovil to, co cítí většina společnosti. Byli tím filmem profackovaní," vzpomínal Hanák. Podle něj člověk musel v minulém režimu vynaložit "hodně cílené síly a energie, aby byl sám sebou". "Ale domnívám se, že dnes to není lehčí," povzdechl si režisér.

Poukázal na obrovské sociální rozdíly mezi lidmi i na stoupající vliv globální ekonomiky. "Málokdo, a já jako ten poslední, by chtěl minulý režim, protože já jsem byl černá ovce. Ale když jsme zvonili klíči, kolik lidí by řeklo, že čekali lepší, spravedlivější svět, trochu víc lásky, empatie a sociální spravedlnosti místo toho chaosu. Měli bychom říct, že jsme velké společenské změny chtěli i proto, aby se lidé mohli vnitřně a duchovně rozvíjet," řekl Hanák.

Jeho filmy jsou ceněné díky hlubokému lidskému rozměru i silnému morálnímu apelu. Hrdiny jeho snímků bývají lidé z okraje společnosti, kteří v ní hledají své místo a které při tom jejich životní energie nutí nerezignovat. Jsou osobití a neschopní splynout s anonymní a poslušnou masou.

Hanákovy filmy se po roce 1989 dočkaly řady úspěchů a ocenění na světových festivalech. V roce 2007 obdržel i na LFŠ v Uherském Hradišti výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Hanák, jenž patří k nejvýraznějším osobnostem slovenské kinematografie, od poloviny 90. let nové filmy ze zdravotních důvodů nenatáčí. Věnuje se fotografování a také pedagogické činnosti. (čtk)

07:52
Divadla ABC a Rokoko poškodila přívalová voda

Pražská divadla ABC a Rokoko se od úterního večera, kdy se nad metropolí prohnaly bouřky a přívalový déšť, potýká s vodou z kanalizace. Voda poškodila nebo zcela zničila nábytek, dekorace, kulisy a hlavně řadu elektrických zařízení - vzduchotechniku, výtahy a kancelářskou techniku. Informovala o tom mluvčí Městských divadel pražských Kateřina Gardner.

Podle prvních odhadů se odstranění následků škod bude blížit pěti milionům korun. Voda se dostala i na jeviště Divadla ABC, které se vlivem vlhkosti zkroutilo a bude ho nutné renovovat, uvedla mluvčí. Podle vedoucího techniky divadla Zbyňka Simčišina se v noci na dnešek podařilo kanalizační vodu za pomoci hasičů odčerpat a v současné domě se pracovníci divadla snaží vybavení vysušit a vyčistit podmáčenou budovu.

Gardner věří, že se do začátku nové sezony podaří škody odstranit a plánovaná představení nebudou ohrožena. Přesto prosí diváky, aby si v září ověřili na stránkách divadel www.MestskaDivadlaPrazska.cz, že program opravdu zůstává nezměněn. (čtk)

10:17
Miroslav Krobot začal natáčet svůj filmový debut Díra u Hanušovic

Umělecký šéf Dejvického divadla v Praze, režisér a herec Miroslav Krobot začal natáčet svůj první celovečerní snímek Díra u Hanušovic. Scénář k tomuto svému režijnímu filmovému debutu napsal se spolužákem z gymnázia psychologem Lubomírem Smékalem. Jako herec se Krobot naposledy objevil ve snímcích Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka, Revival či Alois Nebel. Právě ten vznikal poblíž jeho rodiště Šumperku; a v tomto projektu se Krobot do krajiny Jeseníků vrátil.

"Jde o současný příběh mladé ženy, která namísto kariéry učitelky vede hospodu na malé vesnici, ve které se scházejí všichni obyvatelé. Hlavní hrdinka Maruna (Tatiana Vilhelmová) žije na statku s mladší sestrou (Lenka Krobotová) a autoritativní matkou (Johanna Tesařová). Mezi několika místními neperspektivními muži hledá životního partnera," řekla ČTK mluvčí filmového štábu Martina Reková. Film vypráví i příběhy několika dalších obyvatel, jejichž osudy se v horské vesnici kdesi na Jesenicku proplétají.

Krobot obsadil převážně členy divadla, v jehož čele stojí. Na plátně se proto dále objeví Ivan Trojan, Jaroslav Plesl, David Novotný, Lukáš Latinák, Hynek Čermák a Simona Babčáková.

"Náš film má několik inspirací. Například poetiku a vnitřní humor Akiho Kaurismäkiho nebo bratří Coenů, ale nechali jsme se inspirovat i dílem bratří Mrštíků," uvedl ke scénáři debutující filmař. Svého dlouholetého přítele Smékala původně oslovil kvůli scénáři o stalkingu, ale postupem času z toho vznikla právě Díra u Hanušovic. Poprvé prý spolu pracovali už v páté třídě na "velkolepé, ale nedokončené dramatizaci Tří mušketýrů". Odlišnost profesí režiséra a psychologa jim pomohla při psaní rolí a poskytla širší škálu pohledů na situace a příběhy postav, které jim byly hodně blízké.

"Příběh odpovídá našemu vnímání doby, atmosféře ve společnosti, kdy lidé často ztrácejí pocit, že mohou sami něco ovlivnit místo toho, aby se pokusili o změnu," komentoval to Smékal. Oba scenáristé se o svém filmovém debutu vyjadřují jako o filmu, v němž obecně platí, že kdo uteče včas, vyhraje. Proto je Díra u Hanušovic výrazem respektu k těm, co zůstali. Pokud jde o žánr, souhlasí s "existenciálně laděnou černou komedií", což je prý "dostatečně nesrozumitelné".

Producentem je Ondřej Zima ze společnosti Evolution Films, která produkovala například snímek František je děvkař a vyrobila seriál Okresní přebor. Koproducentem je ostravské studio České televize. Film vzniká za podpory Státního fondu kinematografie, Olomouckého kraje a Sdružení cestovního ruchu Jeseníky. Premiéru bude mít v roce 2014. (čtk)

12:08
Po červnových povodních dnes poprvé promítá pražské kino Atlas

Uzavřenou premiérou komedie Drsňačky dnes večer poprvé po rekonstrukci zahájí promítání v pražském kině Atlas poškozeném při letošní červnové povodni. Pro veřejnost se kino s dvěma suterénními sály znovu otevírá ve čtvrtek.

Při povodních bylo kino Atlas poškozeno už v roce 2002, tehdy se jeho rekonstrukce protáhla na tři roky. Letošní povodeň způsobila škody za přibližně 1,5 milionu korun. Na zaplacení způsobených škod distribuční společnost Cinemart, která kino provozuje od jara, hledá sponzory i z řad fanoušků.

"Za jednorázový sponzorský příspěvek 999 Kč mohou fanoušci pomoci kinu a zároveň získat řadu filmových výhod. Jde o jednorázovou akci určenou pro 143 sponzorů," uvedla Alice Aronová z distribuční společnosti Cinemart. Právnické osoby mohou přispět částkou 2999 korun bez DPH.

Za sponzorský příspěvek získají dárci uvedení svého jména na stěně u Velkého sálu kina Atlas, dvakrát se do konce roku dostanou na filmové projekce s účastí tvůrců a besedou a třikrát se budou moci zúčastnit filmových předpremiér. Bližší informace získají zájemci na webové adrese www.cinemart.cz.

Před šesti lety se obdobně obrátili na diváky se žádostí o pomoc provozovatelé pražského kina Světozor, kteří chystali rekonstrukci velkého sálu, promítací kabiny i dalších prostor. Oslovili je s možností adopcí nových sedaček a uspěli.

Kino Atlas nabízí návštěvníkům kinosály s kapacitou 143 a 58 míst a také klimatizovanou kavárnu. Dům, ve kterém toto někdejší kino Sokolovo sídlí, projektovali v letech 1935-1936 architekti František Josef Stalmach a Jan Hanuš Svoboda, žáci Josefa Gočára. Stavba byla řešena jako bankovní dům s obytnou a společenskou částí ve stylu emocionálního funkcionalismu. Umělecká výzdoba i plášť budovy jsou chráněny Národním památkovým ústavem. Výstavba byla dokončena v roce 1942. V rozmezí let 1948 až 1993 byl objekt několikrát necitlivě přestavován. (čtk)

12:28
Zemřela americká herečka Eileen Brennanová; bylo jí 80 let

Ve věku 80 let zemřela americká herečka Eileen Brennanová, která se nejvíce proslavila rolí ve filmu Vojín Benjaminová z roku 1980, a poté ve stejnojmenném seriálu, jenž na amerických obrazovkách premiérově běžel v letech 1981 až 1983. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Brennanová, která se narodila v Los Angeles, zemřela ve svém domě v tomto městě v neděli. Její úmrtí nyní oznámila rodina.

V roce 1981 získala Oscara za vedlejší roli kousavé a zlomyslné kapitánky, která v komedii Vojín Benjaminová zesměšňuje a tyranizuje hlavní hrdinku v podání Goldie Hawnové. "Nikdo mě nikdy víc nerozesmál! Ale teď brečím," napsala Hawnová na Twitter po smrti Brennanové. "Prosím, zpívej dál, zlatíčko, i tam nahoře."

Za televizní seriálovou adaptaci Vojína Benjaminové získala Brennanová cenu Emmy a Zlatý glóbus. Objevila se i v dalších seriálech, například v detektivních příbězích To je vražda, napsala, Sedmé nebe či Will a Grace. (čtk)

13:39
Nový film od režiséra Valčíku s Bašírem nabízí temnou vizi budoucnosti

Temnou vizi budoucnosti, kterou ovládají průmyslově vyráběné iluze a sny, ukazuje nový film izraelského režiséra Ariho Folmana Futurologický kongres. Režisér, kterého proslavil především snímek Valčík s Bašírem, je také autorem scénáře podle stejnojmenné povídky Stanislawa Lema. Do českých kin film uvede 8. srpna Aerofilms.

Světoznámý autor sci-fi Stanislaw Lem, který je mimo jiné autorem předlohy slavného filmu Solaris, ve Futurologickém kongresu předestřel vizi světa, v němž producenti léků ovládají lidské emoce od lásky a tužeb až po žárlivost a strach ze smrti. Podle Folmana se tato předpověď po takřka půlstoletí ukazuje jako překvapivě přesná. Dalším fenoménem, kterého se povídka i film dotýkají, je kult mládí, který dnešnímu světu také vládne.

Folman pak k Lemovi přidal své zamyšlení nad současným filmovým průmyslem. Jeho dnešní etapu označuje jako post-avatarskou éru (s odkazem na film Jamese Camerona), kdy každý filmař může zvažovat, zda skutečné herce nahradí počítačově generovanými obrazy. Folman vnímá možnosti současné filmové technologie jako hrozbu pro budoucnost kinematografie.

Folmanův snímek je neobvyklý nejen obsahově, ale i formálně. Hrané pasáže doplnil doplnil téměř hodinou vizuálně velmi bohaté animace, která se vyráběla v osmi zemích celkem dva a půl roku. "Jedině fascinující kombinace animace s její úžasnou svobodou, kterou propůjčuje filmové řeči, a kvazi-dokumentárních hraných sekvencí dokáže ilustrovat přechody lidské mysli mezi účinkem psychochemických látek a zrádnou realitou," vysvětluje Folman.

Do hlavní role obsadil herečku Robin Wrightovou, která hraje sebe samu: filmovou hvězdu, která má pravděpodobně největší slávu za sebou - i proto, že si role s ohledem na své dvě děti vždycky vybírala. Dostane velkou nabídku, která může být poslední. Filmové studio chce naskenovat její tělo, ale i pohyby a emoce, a koupit si tak virtuální herečku, která už nezestárne ani o den. Strach z konce kariéry, příslib věčného mládí ve světě filmu a štědrá finanční kompenzace nakonec Robin přimějí souhlasit.

Po 20 letech se vydává jednat o prodloužení smlouvy na futurologický kongres. Ocitá se ve světě zcela transformovaném a fantazijním, v animované zóně, kde každý může být, kým chce. Utopie je ale pouze zdánlivá, je založena na masivním používání drog, které před obyvateli skrývají neutěšenou skutečnost.

Režisér originálním způsobem kombinuje herecké výkony (Harvey Keitel, Paul Giamatti) s animovanými pasážemi a zápletku ponechává otevřenou různým interpretacím. Světovou premiéru měl film letos v Cannes, uveden byl také v Karlových Varech. (čtk)

14:41
Dramatik Tom Stoppard získal prestižní cenu PEN/Pinter Prize

Britský dramatik českého původu Tom Stoppard získal prestižní cenu PEN/Pinter Prize, která se udílí na počest Harolda Pintera, slavného dramatika a držitele Nobelovy ceny, který zemřel v prosinci 2008. Oznámila to dnes podle agentury Reuters anglická pobočka celosvětového sdružení spisovatelů PEN. Cenu si Stoppard převezme 7. října.

"Harold byl jedním z důvodů, proč jsem začal psát hry," reagoval na udělení ceny Stoppard ve svém prohlášení. "Jeho práce byla v popředí mých myšlenek o divadle pár let předtím, než jsem se pokusil v roce 1960 napsat hru," dodal.

Šestasedmdesátiletý Stoppard se v roce 1966 proslavil divadelní hrou Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi. Na svém kontě má celkem více než 30 her. Společně s Markem Normanem rovněž získal Oscara za scénář k filmu Zamilovaný Shakespeare. Mezi jeho poslední práce patří i scénář k nové verzi Anny Kareniny v režii Joa Wrighta s Keirou Knightleyovou v hlavní roli.

Cena PEN/Pinter Prize se každoročně udílí spisovateli britské národnosti nebo žijícímu v Británii, který ve svém díle pokračuje v tom, co Harold Pinter přednesl v projevu při převzetí Nobelovy ceny. Podle Pintera by měl autor nahlížet na svět "s nezlomným odhodláním ukázat skutečnou pravdu".

Sir Tom Stoppard se narodil jako Tomáš Sträussler v roce 1937 ve Zlíně do asimilované židovské rodiny lékaře Baťovy nemocnice. Těsně před nacistickou okupací rodina uprchla do Singapuru, po napadení Singapuru Japonskem se Tomáš s matkou a starším bratrem přesunuli do Indie. Roku 1945 se matka provdala za britského důstojníka Kennetha Stopparda a rodina se přestěhovala do Anglie. (čtk)

14:54
Michal Gabriel bude vystavovat plastiky predátorů v Bechyni

V zámeckém pivovaru v Bechyni chystají výstavu soch pražského výtvarníka Michala Gabriela. Objeví se na ní plastiky, které vytvořil v posledních letech a jejichž společným jmenovatelem jsou predátoři. Vedle zvířat - dravých ptáků či žraloka, uvidí návštěvníci třeba člověka - bojovníka nebo jezdce.

Gabriel je mimo jiné spoluautorem pavilonu indonéské džungle v pražské zoo, Smečky před divadlem v Trutnově, koní na náměstí v Praze 6 Dejvicích nebo třeba ocelové kašny v Hradci Králové a třech bronzových žraloků v River Park v Bratislavě. Jihočeši ho znají z projektu Umění ve městě - jeho stádo červených koní se prohánělo po Sokolském ostrově. Gabriel se účastnil desítek výstav a zastoupení má ve státních i soukromých sbírkách.

"Zajímavým oživením bechyňské výstavy bude zapojení tří divokých či postmoderních Gabrielových děl z 80. let do kontextu výstavy, která motivicky souvisí s predátoří a figurální ikonografií a dokládají kontinuitu sochařova myšlení," řekl ČTK kurátor výstavy Martin Dostál. Ze sbírek Alšovy jihočeské galerie zaujme dvoumetrový Poutník z roku 1987, který je svým způsobem předobrazem současných Hráčů - bojovníků, či jedno z klíčových děl této epochy - zuřiví Tři psi z roku 1985 ze slavné brněnské Tutschovy sbírky, uvedl.

Gabrielova výstava podle kurátora rozhýbe prostředí bechyňského muzea a svým důrazem na jednotící strukturu soch ze skořápek vlašských ořechů vytvoří také zajímavou konfrontaci ke zdejším keramickým sbírkám.

Vernisáž bude v Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni, jež je součástí Alšovy jihočeské galerie, v sobotu 3. srpna. Výstava potrvá do konce září.

Třiapadesátiletý Michal Gabriel se narodil v Praze, kde absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu, v roce 1987 pak na Akademii výtvarných umění obor sochařství. Byl zakládajícím členem výtvarné skupiny Tvrdohlaví. V roce 1995 získal cenu Jindřicha Chalupeckého. V 2001 byl habilitován docentem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, v roce 2007 zvolen děkanem Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně a v roce 2009 jmenován profesorem. (čtk)

15:13
Ministr kultury Balvín odvolal tiskovou mluvčí, náhradu nemá

Ministr kultury Jiří Balvín odvolal mluvčí úřadu Lenku Brandtovou. Zatím bude ministerstvo zastupovat ředitelka kabinetu ministra Pavla Zdráhalová, jíž do úřadu přivedl Balvín. Do budoucna se ale s obsazením funkce tiskového mluvčího počítá, řekl dnes Balvín.

Lenka Brandtová ve funkci mluvčí končí dnes, tiskový odbor vedla od začátku dubna, kdy jej ministerstvo opakovaně zřídilo, předtím tuto funkci dočasně vykonával kabinet ministryně. Brandtová na kulturu přišla ze Státního fondu životního prostředí ČR, kde od roku 2007 vedla odbor komunikace s médii.

Jiří Balvín po svém nástupu vyměnil ekonomického náměstka - kontroverzního Martina Sankota nahradil Jiří Richter, který tento post již dříve zastával. Ředitelem úřadu se stal Stanislav Karabec, který v této funkci nahradil dlouholetého úředníka ministerstva Milana Kupku. Karabec, který má blízko k ČSSD, se na ministerstvo vrátil potřetí. V úřadě působil za ministrů Vítězslava Jandáka (ČSSD) a Václava Riedlbaucha, jenž spravoval resort v úřednické vládě Jana Fischera.

15:38
Peníze za detektivku pod pseudonymem věnuje Rowlingová charitě

Odškodnění za prozrazení pseudonymu, pod nímž napsala detektivku The Cuckoo´s Calling, i podíl na zisku z jejího vydání v cizině věnuje britská spisovatelka J.K.Rowlingová na charitu. Oznámila to dnes agentura DPA.

Série o mladém čaroději Harrym Potterovi přinesla Rowlingové světovou proslulost a udělala z ní multimilionářku. Před časem si pak autorka splnila sen psát bez "mediálního tlaku a očekávání kritiků" a detektivní román o válečném veteránovi, z nějž se stal soukromý vyšetřovatel Cormoran Strike, vydala coby "začínající spisovatel Robert Galbraith".

Kniha vyšla letos v dubnu, pravá totožnost jejího "autora" ale nezůstala tajemstvím. O prozrazení pseudonymu se zasloužil jeden ze spolupracovníků velké právní agentury, pracující i pro Rowlingovou. Ten to řekl nejlepší přítelkyni své manželky, která se o tuto zajímavost podělila na svém účtu na sociální síti Twitter. Pravdu nakonec odhalil list Sunday Times.

Rowlingová reagovala rozhořčeně a zklamaně. Londýnský soud dnes rozhodl, že agentura odpovědná za vyzrazení autorčina pseudonymu, musí Rowlingové vyplatit požadovanou "vysokou sumu" odškodného. Tu na spisovatelčin pokyn poukáže charitativní organizaci pro vojáky.

Na účet organizace The Soldiers´Charity mají v příštích třech letech putovat i všechny částky vyplácené autorce jako podíl ze zisku za vydání v cizích zemích - počínaje 14. červencem 2013, tedy datem vyzrazení pseudonymu.

"Od samého začátku jsem měla v úmyslu poukazovat ´Robertovy´ peníze organizaci The Soldiers´Charity," řekla Rowlingová. "Vůbec jsem ale nečekala, že se tři měsíce po vydání kniha dostane na seznam bestsellerů - nikdy jsem nepočítala s tím, že by se to mohlo stát." (čtk)

16:32
Před novým ředitelem ND je rekonstrukce Státní opery i Nové scény

Rekonstrukce budovy Státní opery i části Nové scény, větší specializace jednotlivých scén, lepší správa objektů a zahájení prací na změně statutu první české scény čeká na nového ředitele Národního divadla Jana Buriana. Funkce se ujímá ve čtvrtek poté, co ho v lednu jmenovala ministryně kultury Alena Hanáková po kotrmelcích s náhlým odvoláním ředitele Ondřeje Černého loni v září.

Hanáková při zdůvodňování Černého odchodu argumentovala tím, že nesplnil požadavky ministerstva spojené se sloučením Státní opery Praha s ND. Dvě příspěvkové organizace se údajně zejména z úsporných důvodů spojily na počátku loňského roku, podle mnoha odborníků ale byl tento krok nepřipravený.

"Byly spojené bez koncepce pro budoucnost, těžko jít po cestě, která není vyznačena," řekl Burian. Do konce roku plánuje připravit varianty z hlediska struktury celé instituce, množství budov a souborů. "Pokud se mají nějaké změny stát, musí projít veřejnou diskusí, ale musí mít také politickou podporu. Situace se spojením Státní opery a Národního divadla nezlepšila, možná jsou určité úspory v administrativě a provozu, ale u takové organizace, jako je Národní divadlo, jsou hlavním kapitálem umělci," míní ředitel.

Změny v uměleckém vedení souborů Burian neplánuje. Jmenoval nové vedení opery, ředitelkou bude divadelní manažerka Silvie Hroncová, uměleckým ředitelem obou operních souborů Petr Kofroň a vedení rozšíří hudební ředitelé - Robert Jindra pro soubor Opery ND a Martin Leginus pro soubor Státní opery. Šéfové baletu a činohry Petr Zuska a Michal Dočekal mají mandát do července 2015, tedy ještě na dvě sezony. "Řekli jsme si, že než mandát dokončí, domluvíme se, zda spolu budeme chtít dále spolupracovat," uvedl Burian.

Jedním z problémů Národního divadla, které je třeba řešit, jsou podle něj velké náklady na provoz. Divadlo spravuje mnoho objektů a značnou část z jeho rozpočtu spolknou výdaje na logistiku a na časté stavění a bourání scén spojené s tím, že soubory se "točí" na několika scénách.

Jednotlivé scény se podle Buriana musí více profilovat a soubory by měly mít větší samostatnost. Obecně je třeba objekty ND efektivněji spravovat. Kromě historických budov a Nové scény divadlo využívá také sklady u Apolináře, které jsou podle Buriana za hranicí životnosti, areál na Anenském náměstí, kde jsou zkušebny baletního souboru, zase zahrnuje prostory, jež se nevyužívají 20 let.

Zásadní změny v organizaci, jako je Národní divadlo, které loni kromě příspěvků od sponzorů hospodařilo se státní dotací 630 milionů korun, jsou ale otázkou dlouhodobého plánování. "Částečně to lze napravit bez změny právního prostředí, tedy bez dlouho diskutované změny statutu ND z příspěvkové organizace na jiné uspořádání. Systém příspěvkových organizací je v mnoha ohledech nevyhovující, obsahuje mnohé regulace, které vznikly spíš pro úředníky než pro umělce, obsahuje systém řízení bez správní rady nebo nějakého poradního orgánu, není to manažerské řízení," vypočítává ředitel nevýhody současné právní úpravy.

Jedna z cest, jak divadlům, ale i dalším národním kulturním institucím "uvolnit ruce", je dlouho připravovaný zákon o veřejnoprávní instituci v kultuře, který by těmto organizacím umožnil pružněji hospodařit a nebýt tak závislými na zřizovateli, tedy ministerstvu. Prosadit se ho zatím nepodařilo, usilovala o něj v poslední době třeba Asociace profesionálních divadel ČR, kterou Burian vede.

Přestože se ministerstvo kultury koncem loňského roku zavázalo připravit návrh zákona do nového připomínkového řízení, nestalo se tak. "Jsou třeba zásadní právní změny, nebo speciální zákon, který by problémy této výjimečné a významné kulturní instituce vyřešil. Uvidíme také, jak bude fungovat občanský zákoník. Práci je ale třeba určitě brzy začít," uzavírá nový ředitel Národního divadla. (čtk)

22:21
Australský kytarista Emmanuel přitáhl stovky diváků

Šestý den festivalu Prázdniny v Telči patřil dnes především australskému kytaristovi Tommymu Emmanuelovi. Večerní vystoupení jednoho z nejuznávanějších světových kytaristů a velkého showmana přitáhlo na nádvoří telčského zámku stovky diváků. Pro letošek jde o jediný Emmanuelův koncert v České republice, řekl mluvčí festivalu Vojtěch Kolář.

O rozjezd koncertu se postarali kytaristé Norbi Kovács, Stanislav Barek a Adib Ghali. Pak už pódium ovládl kytarový mág Emmanuel. Uvedl skladby ze svého nejaktuálnějšího alba i osvědčené hity.

Emmanuel se narodil do muzikantské rodiny a první kytaru dostal ve čtyřech letech. O dva roky později už spolu se svými sourozenci hrál v kapele. Po dalších peripetiích se v roce 1985 přidal k populární australské rockové skupině a vyrazil na turné s Tinou Turnerovou. Během sólové kariéry hrál ještě s řadou vynikajících hudebníků, jako byli John Denver a Eric Clapton.

Do Telče se Emmanuel vrátil po dvou letech a byl hlavní hvězdou 31. ročníku festivalu. Na jeho koncert bylo do dnešního odpoledne prodáno přes 600 lístků, další diváci přišli na poslední chvíli. V hledišti se objevili i čeští folkoví muzikanti.

Prázdniny v Telči letos začaly 26. července. Během 17 dnů vystoupí na třech festivalových scénách více než stovka kapel a uskuteční se řada divadelních představení. Kromě mnoha českých skupin se diváci dočkají i dalších zahraničních hostů. V závěru vystoupí americký hráč na foukací harmoniku Charlie McCoy. (čtk)

06:03
Film Můj pes Killer je ve výběru pro Evropské filmové ceny

Drama slovenské scenáristky a režisérky Miry Fornayové Můj pes Killer bylo vybráno mezi dvacítku filmů z evropské produkce, ucházejících se o ocenění v 26. ročníku Evropských filmových cen 2013. Sdělila to mluvčí filmu Helena Hejčová. Nominace navrhují členové Evropské filmové akademie, zástupci filmových festivalů a institucí, filmoví profesionálové a kritici.

Konečné nominace na Evropské filmové ceny v jednotlivých kategoriích (film, režie, scénář, herec, herečka a další) budou oznámeny v listopadu, čtyři týdny před slavnostním vyhlášením cen, které se uskuteční v Berlíně 7. prosince.

Film Můj pes Killer už získal jednu ze dvou hlavních cen Tiger Hivos Award v soutěži letošního 42. ročníku Mezinárodního filmového festivalu (MFF) v Rotterdamu. Byl oceněn Zlatým ledňáčkem za nejlepší český film na festivalu Finále Plzeň, získal ocenění za nejlepší režii na 18. ročníku MFF ve Vilniusu a další ceny má z festivalů v Maďarsku a Rusku.

Můj pes Killer je druhým celovečerním filmem Fornayové. Vznikl ve slovensko-české koprodukci společností Mirafox producenta Juraje Buzalky a Cineart TV Prague producenta Viktora Schwarcze. Ten je rovněž producentem dramatu Poupata, oceněného Českým lvem za nejlepší film roku 2011 (a loni také zařazeným do širší nominace Evropských filmových cen). Koproducentem dramatu Můj pes Killer byla Česká televize.

Příběh ze současnosti se odehrává na moravsko-slovenském pomezí, kde se také - ve městech Skalica a Hodonín a jejich okolí - natáčel. Hlavním hrdinou je osmnáctiletý Marek (Adam Mihál), žijící s otcem alkoholikem v malém městě. Jediné autentické citové pouto má mladík ke svému psovi. Markův život obrátí naruby odhalené tajemství jeho matky, která ho před lety opustila a zmizela.

"Marek je sice antihrdina, ale mým cílem není vytvořit pouze černobílý charakter agresivního nedozrálého chlapce. Je to příběh o hanbě a hrdosti, která v případě Marka vede k tragédii antického rozměru," uvedla Fornayová k námětu filmu, kde všechny hlavní role ztvárňují neherci.

Absolventka pražské FAMU a NFTS v Londýně (obor hraná režie) debutovala psychologickým dramatem Lištičky (2009), které bylo vybráno do soutěže Critic´s Week na MFF v Benátkách a úspěšně uvedeno na mnoha prestižních zahraničních festivalech. Scénář Můj pes Killer byl vybrán na Berlinale 2010 pro Co-Production Market, v roce 2009 získal slovenskou Cenu Tibora Vichty za nejlepší scénář a čestné uznání. Byl vyhodnocen jako jeden z nejslibnějších projektů (honorable mention) na Agora work in progress na 53. ročníku MFF v Soluni (Thessaloniki International Film Festival).

Projekt finančně podpořily Slovenský audiovizuální fond, Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie a evropský program MEDIA. (čtk)

08:36
Fotoreportér Michal Novotný vystavuje na Staroměstské radnici

Snímky fotoreportéra Michala Novotného, jehož fotografie uspěly i v soutěži World Press Photo, jsou ode dneška vystavené na Staroměstské radnici v Praze. Přehlídka se jmenuje Váš svět mýma očima a je výběrem několika souborů fotografií, které Novotný za 20 let vytvořil ve více než 60 zemích.

Novotný má i přes dvacítku cen z tuzemské fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo, publikuje v prestižních světových časopisech a novinách. Výstava provede návštěvníky místy, kam by se samotní jen velmi těžko dostali. Potkají se s lidmi a kulturami, o nichž ani nemusejí vědět.

Kromě exotické Indie, kde Novotný fotil fascinující lidská shromáždění při hinduistických, buddhistických i muslimských svátcích nebo tradiční zápasy kuští, fotografie zachycují třeba vyhánění démonů v africkém Kongu, dětskou práci v Bangladéši nebo dětské narkomany v ukrajinské Oděse.

Tento soubor vyvolal v samotné Ukrajině obrovské zděšení. Mnozí Ukrajinci neměli tušení, jak jejich děti na ulici žijí. "Většina dětí ze skupiny, která intravenózně užívala drogy, zemřela během roku, kdy jsem je fotil, na AIDS, tuberkulózu a další nemoci," říká o snímcích jejich autor. Soubor využívá často ve svých celosvětových kampaních UNICEF. (čtk)

09:05
V Praze dnes vystoupí kytarista Santana

Slavný americký kytarista, zpěvák a skladatel mexického původu Carlos Santana dnes vystoupí v pražské O2 areně. Letos šestašedesátiletý nositel mnoha ocenění se v metropoli představí po třech letech, tentokrát v rámci turné World Tour 2013.

Santana zazářil už na legendárním festivalu Woodstock v roce 1969 a proslavil se v 70. letech hity jako Black Magic Woman či Oye Como Va. V roce 1999 slavil jeden z největších comebacků v dějinách populární hudby s albem Supernatural, které při udělování cen Grammy získalo devět cen. V Praze před třemi lety zahrál své nejstarší hity i ukázky z tehdy aktuálního alba Guitar Heaven. Show plnou podmanivých melodií a exotických rytmů sledovalo podle pořadatelů přes 9000 diváků.

Poprvé Santana koncertoval před českým publikem v červenci 2004. Jeho poslední album Shape Shifter z loňského roku se skládá ze 13 sólových písní, ke kterým přizval jediné hosty, své dvorní vokalisty Andyho Vargase a Tonyho Lindsaye. (čtk)

10:22
Ve Světlé nad Sázavou dnes začíná Sázavafest

Na čtyřech scénách dnes odpoledne v zámeckém parku ve Světlé nad Sázavou začíná 13. ročník multižánrového festivalu Sázavafest. Dvě ze scén budou přímo u zámku, na další scéně se odehrají unplugged vystoupení, čtvrtá scéna bude taneční. Do nedělního rána vystoupí téměř 140 domácích i zahraničních kapel. Dnešní program mimo jiné nabídne koncerty skupin Polemic, UDG, Visací zámek, Wohnout nebo zpěvačky Lucie Šoralové.

Park na okraji města za řekou Sázavou má rozlohu 18 hektarů. Pro návštěvníky vznikne v blízkosti zámku stanové městečko.

O pořádek uvnitř areálu by se podle policie měla starat bezpečnostní agentura. Úkolem policistů bude dohlížet na veřejný pořádek ve městě. Hlídky budou dohlížet také na plynulost provozu ve městě a na silnicích vedoucích do Světlé nad Sázavou. Více informací je na www.sazavafest.cz.

Sázavafest se bude ve Světlé nad Sázavou konat poprvé, organizátoři i radnice mají zájem, aby ve městě zakotvil natrvalo. Hudební festival změnil místo svého konání už popáté. Akce začínala v Týnci nad Sázavou, pokračovala v Sázavě a v Kácově na Kutnohorsku, kde se konal jubilejní 10. ročník. Poslední dva se uskutečnily v prostorách bývalých kasáren v Benešově. (čtk)

17:35
Druhý díl filmu Dědictví má název Dědictví aneb Kurvaseneříká

Pokračování kultovní komedie Dědictví aneb Kurvahošigutntag z roku 1992 od Věry Chytilové bude do kin uvedeno pod názvem Dědictví aneb Kurvaseneříká. Řekl to Pavel Zenkl ze společnosti 2media. Režisér Robert Sedláček snímek natáčel dva měsíce a poslední záběry vznikaly dnes v Pyšelích na Benešovsku. Autorem scénáře je představitel hlavní role Boleslav Polívka. Film se natáčel v okolí Prahy a Brna. Premiéra se předpokládá v únoru příštího roku.

"Ta první část byla taková groteskní moralita. A ta druhá po těch dvaceti letech je spíš hořká komedie. V tom je ten rozdíl, mezi tou groteskností a jakousi hořkostí," řekl ČTK Polívka. Podle něj se v dnešní době vše přiostřuje a v porovnání s dobou, kdy se natáčel první díl, je bezohlednější. Lidé by podle Polívky proto měli dbát na to, aby morálně "nezhubli". "Nikdo se neohlíží na to, kolik kdo má dětí, jak je starý. Bezohledně se to válcuje bez schopnosti hodnotit situaci toho druhého, ať už je to protivník nebo přítel nebo rodinný člen," míní Polívka.

Scénář filmu se během natáčení lehce měnil stejně jako v prvním díle. "Když se ten scénář dostane do toho prostředí a když vidíte kolegy a celé okolí a tu situaci, samozřejmě se spousta věcí, které se nedají vymyslet u stolu, objevují při realizaci," dodal Polívka.

"Poslední natáčecí scéna se odehrává v léčebně, kde se má rozuzlit Bohušův dluh," uvedla firma 2media. Vedle Polívky se diváci mohou těšit na Karla Heřmánka, Ivanu Chýlkovou, Dagmar Havlovou, Břetislava Rychlíka, chybět nebude ani Bohušův věrný přítel v podání Arnošta Goldflama, který ve druhém díle povýšil na Bohušova tajemníka a účetního.

"O tom, jestli už věřím v Boha, se tentokrát nemluví. Pořád mám stejnou roli, jen o 20 let starší. Nikdo, kdo stárne, se nestává lepším a myslím, že se to týká i této postavy," řekla Ivana Chýlková.

Podle Polívky se z prvního do druhého dílu přenesli prakticky všichni herci, kteří "přežili". Bohuš podle Polívky zestárl, stal se vdovcem a podstatně se změnil. Je opatrnější, trochu mu ubylo sil a jeho humor má někdy trpkou příchuť.

Původní snímek Chytilové v kinech vidělo 810.000 diváků a nespočet dalších v televizi. Podle Sedláčka to byl jeden z filmů, který předběhl svou dobu a byl drzý v tom, že se netvářil jako komentář a hlubokomyslná věc. (čtk)

20:46
Režisér Costa se u lidí "z okraje společnosti" cítí jako doma

Doslova žně má na letošní 39. Letní filmové škole v Uherském Hradišti portugalská kinematografie. Pořadatelé jí v programu věnovali zhruba 40 celovečerních a krátkometrážních filmů, které představují němé začátky, variace na evropské hnutí nových filmových vln v 60. letech minulého století, ale i výjimečné festivalové snímky z posledních let. Své filmy na Slovácko přijel představit i uznávaný autorský režisér Pedro Costa.

"Doposud to tady bylo velice intenzivní. Neustále se přesouvám z místa na místo a pořád mi někdo klade nějaké otázky. Je jich spousta, některé jsou velmi zajímavé, ale já bohužel často neznám odpověď, i když bych rád odpověděl," řekl dnes Costa. Ve středu uvedl své snímky Dům z lávy (1994) a především Kosti (1997), první část své trilogie, která diváka zavede do lisabonského slumu Fontainhas.

Costa také obdržel výroční cenu Asociace českých filmových klubů, která ho potěšila. "Mám moc rád ceny. Většinou dostávám spíš ty malé, ale o to příjemnější. Taky je dostávám na nejpříjemnějších místech," přiblížil s úsměvem portugalský režisér. Dnes uvedl druhý a třetí díl zmíněné trilogie, filmy Ve Vandině pokoji (2000) a Mládí vpřed (2006). Hrdiny jsou v nich lidé z okraje společnosti, postavy ztracené ve světě, svém okolí i samy v sobě.

"Samozřejmě, jejich život je těžký, ale rád bych zdůraznil, že bychom se měli zabývat také tím, co je to okraj společnosti. V dnešní době na něm totiž žije asi tak 90 procent planety. Vezměte si Afriku, skoro celou Asii, dokonce jižní část USA, jižní Ameriku, Indii. Ti lidé mají velice složitý život, mají hodně problémů. Není to ale důvod, proč tyto filmy natáčím. Nesnažím se to nějak odhalovat, ale natáčím to, protože se s těmito lidmi cítím lépe, cítím se u nich jako doma," poznamenal Costa.

Jeho filmy jsou oceňované i po technické stránce. Debut Krev (1989) je natočený v brilantních černobílých kompozicích a obsahuje řadu pro režiséra typických mysteriózních prvků. V Kostech tvoří dominantní prvky betonová šeď exteriérů a plesnivě zašlé interiéry. Costa využívá i slabého svícení, neboť často natáčel lidi unavené prací a žitím či agresivní jedince, které slabším světlem nerušil. Dokument Ve Vandině pokoji celý natáčel a poté stříhal prakticky sám. Černobíle natočil i hudební snímek Nic neměnit (2009).

Costa se podle svých slov nevyhýbá ani v poslední době populární technologii 3D, byť o jejím využití zatím neuvažuje. Momentálně podle svých slov dokončuje celovečerní film Tisíc cigaret, který začal natáčet před třemi lety. V říjnu začne natáčet krátký film, který bude součástí většího projektu o městě Sarajevo. Další plány zatím nemá. "Když něco třeba nenatočím, nevadilo by mi to. Nepovažuji to za nejdůležitější věc. Chci být co nejšťastnější s lidmi, které mám okolo sebe," uzavřel Pedro Costa. (čtk)

21:02
Filin postižený kyselinovým útokem se chce v září vrátit k baletu

Šéf baletního souboru moskevského Velkého divadla Sergej Filin, který se v Německu léčí po lednovém kyselinovém útoku, se chce v září vrátit do práce a zahájit novou sezonu. Filin přitom částečně přišel o zrak.

"Pokud bude mé levé oko stabilizované, mohl bych se vrátit do práce v polovině září. Mohl bych zahájit sezonu ve Velkém divadle," řekl Filin v rozhovoru s televizní stanicí Pervyj kanal.

Filin byl 17. ledna při útoku maskovaného muže ve svém domě zasažen kyselinou sírovou na tváři a v očích.

Po tomto zločinu, který otřásl uměleckým světem, se stal hlavním podezřelým jeden z členů baletního souboru Pavel Dmitričenko, který po zatčení vyšetřovatelům přiznal, že si Filinovo napadení objednal. Prohlásil ale, že o kyselině nic neví. Neměl prý tušení o záměrech vykonavatele útoku Jurije Zaruckého, jemuž zaplatil 50.000 rublů (asi 32.000 Kč), aby Filina zbil.

Za Dmitričenka se však postavily stovky jeho kolegů a zaměstnanců divadla. V otevřeném dopise v březnu vyjádřili názor, že Dmitričenko na sebe vzal vinu pod údajně brutálním nátlakem policie.

Dmitričenko je ve vazbě, zatímco jeho přítelkyně, rovněž baletka, byla nucena divadlo opustit, stejně jako její učitel, sólista Nikolaj Ciskaridze. Toho vedení divadla obviňovalo, že jako hlavní intrikán stál za útokem na Filina. (čtk)

21:38
Na pražské Kampě začala výstava k červnovým povodním

Na pražské Kampě si lidé mohou ode dneška prostřednictvím fotografií připomenout velkou vodu, která se v červnu prohnala hlavním městem. Charitativní výstava u Sovových mlýnů je spojena se sbírkou pro postižené záplavami. Pořádá ji Praha spolu s nadací Člověk v tísni. Jen v Praze podle předběžných odhadů napáchaly povodně škody za 4,2 miliardy korun. V dalších městech a krajích v celé zemi se škody počítají v řádu desítek miliard.

Povodeň začala v Praze první červnový víkend. Vltava zaplavila Modřany, Zbraslav, Lahovice a Lahovičky, na severu Prahy část Troje a Císařského ostrova. Pod vodou bylo více než šest desítek komunikací. Potíže nadělaly i menší toky, zejména potoky Botič, Rokytka a Šárecký potok.

Právě z nejvíc postižených lokalit Prahy pochází velkoformátové fotografie fotoreportérů ČTK, které jsou vystaveny na panelech v parku u Kampy. Lidé na nich mohou vidět zaplavené Sovovy mlýny, vodu valící se kolem protipovodňových zábran u Karlova mostu, zatopenou Libeň a Císařský ostrov, ale i záběry z Hostivaře nebo Záběhlic. Na jedné z momentek fotografové zaznamenali ženu po pás brodící rozvodněný Botič, která nad hlavou nese igelitku s koťaty.

Podle vodohospodářů i vedení města se ale protipovodňové zábrany podařilo postavit včas. Uchránilo se tak především historické centrum města. I tak voda na majetku města a radnic napáchala škody za zhruba 2,2 miliardy, ztráty za zhruba dvě miliardy vyčíslili soukromníci. Už nyní je jasné, že se povodeň nejvíc podepsala na vodohospodářské infrastruktuře, jejíž oprava vyjde na 1,1 miliardy korun. Poničené jsou i silnice, cyklostezky, některé památky a zoologická zahrada.

"Stovkám rodin povodeň poškodila či přímo zničila jejich bydlení a naším cílem je pomoci těm nejhůře postiženým," uvedl na vernisáži ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. "Budeme přispívat především na nákup vybavení bytů či rekonstrukce domů. V nejtěžších případech, kdy je nutná demolice, chceme přispět na vybudování nového domu," doplnil. Doufá prý proto, že se díky výstavě povodňové konto rozroste o další částky.

Červnové povodně postihly řadu krajů a vyžádaly si celkem 15 lidských životů. Škody se teprve sčítají. (čtk)

22:08
Restaurátoři opravují Husův pomník na Staroměstském náměstí

Na Staroměstském náměstí v Praze v uplynulých dnech začala dlouho plánovaná oprava Husova pomníku. Restaurátoři zatím pracují uvnitř bronzového sousoší, kde vyměňují spojovací materiál, který drží jednotlivé díly pohromadě. Marie Foltýnová z Galerie hlavního města Prahy řekla, že by oprava měla být kompletně dokončena do roku 2015, na který připadá 600. výročí Husova upálení.

"Pomník, který byl odhalen v roce 1915, od autora sochaře (Ladislava) Šalouna prochází poprvé po sto letech významnější opravou," řekl restaurátor Andrej Šumbera. "Nejdůležitější prací je výměna spojovacích prvků, celá socha má plochu 135 metrů čtverečních a je spojena zhruba 6000 šrouby, které za těch sto let úplně zrezly. Místo nich se dávají nerezové," dodal. Restaurátoři pracují v malém prostoru uvnitř sochy v extrémních podmínkách. Bronzový povrch, pod nímž se pohybují, se totiž v horku rozehřívá až na 70 stupňů Celsia.

V další fázi oprav se odborníci zaměří na konzervaci bronzového povrchu a vyčištění kamene a obnovu spár. "Popraskanými spárami totiž protéká voda dovnitř pomníku," uvedl Šumera. Plné vody jsou i rozsáhlé podzemní prostory, které se nacházejí pod pomníkem. Podle Šumbery jsou ale v dobrém stavu.

Opravu secesního pomníku plánovala Praha řadu let. Kvůli nedostatku peněz a neshodám kolem způsobu financování ji ale několikrát odložila. Bronzové sousoší od architekta Ladislava Šalouna, které tvoří jednu z dominant Staroměstského náměstí, ale zásah restaurátorů nutně potřebuje. Podobná sousoší je podle odborníků třeba podrobit revizi minimálně každých padesát let. Šalounovu sochu přitom dosud ještě nikdo nerestauroval.

Socha znázorňuje mistra Jana Husa stojícího uprostřed skupiny postav, mezi nimiž jsou husité a pobělohorští emigranti. Bronzový povrch je po letech mechanicky poškozen, zasáhly ho i střely a na konci druhé světové války střepiny z vybuchlé pumy. (čtk)

09:25
Belgický umělec v Číně vyboxoval do zdi portrét Nelsona Mandely

Nezvyklý způsob umělecké tvorby si zvolil Belgičan žijící v Číně, když v Šanghaji vytvořil portrét jihoafrického bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandely s pomocí 27.000 úderů pěstí do zdi v boxerské rukavici namočené v barvě. Aby podtrhl symboliku svého díla, měl na rukavicích čínský znak znamenající "svoboda", napsala dnes agentura AFP. Mandela, který strávil 27 let v jihoafrickém vězení, než se stal prvním černošským prezidentem JAR, se na portrétu jemně usmívá s vědoucím pohledem přimhouřených očí.

Jeho obraz dominuje šanghajskému studiu čtyřiatřicetiletého belgického umělce Phila Akashiho, který boxováním do zdi strávil konec června a začátek července, kdy město, jež si zvolil za svůj domov, sužovalo nesnesitelné horko. "Myslím, že jsem za pět týdnů zhubnul o pět kilo," řekl AFP.

Na portrétu, který je vysoký šest metrů, začal pracovat poté, co se doslechl, že Mandela, jemuž bylo v červenci 95 let, bojuje v nemocnici o život. Jeho stav byl tehdy kritický, ale podle posledních zpráv se mírně zlepšuje. "Nelsona Mandelu považuji za mimořádného mírového umělce," dodal Akashi. "Představuje fantastický zdroj inspirace pro celý svět." (ČTK)

12:02
Před pěti lety zemřel ruský spisovatel Alexandr Solženicyn

Před pěti lety, 3. srpna 2008, zemřel ruský spisovatel Alexandr Solženicyn. Autor rozsáhlého díla Souostroví Gulag ve svých knihách odhaloval nelidskost sovětského systému, kterou okusil na vlastní kůži.Alexandr Isajevič Solženicyn se narodil 11. prosince 1918 ve městě Kislovodsk v severním podhůří Kavkazu. Do trestného tábora Gulag se dostal na konci druhé světové války za kritické poznámky na adresu sovětského vedení, které napsal v dopisech. V roce 1953 byl ze zdravotních důvodů z gulagu propuštěn, další tři roky ale strávil ve vyhnanství v Kazachstánu.

V období přechodného uvolnění poměrů za vlády Nikity Chruščova vydal Solženicyn povídku Jeden den Ivana Děnisoviče. Šlo o první umělecké dílo z prostředí sovětských koncentračních táborů legálně publikované v tehdejším SSSR. Povídka Solženicynovi zajistila světový obdiv, v roce 1970 získal Nobelovu cenu za literaturu. Ocenění si ale osobně nepřevzal kvůli obavám, že mu Kreml nedovolí návrat do vlasti. A jak se mělo zanedlouho ukázat, nebál se bezdůvodně.

Po zveřejnění výzvy Nežít ve lži byl Solženicyn v únoru 1974 zatčen a vypovězen ze země. Žil pak v Německu, ve Švýcarsku a ve Spojených státech. Postupně na Západě vyšly jeho romány Souostroví Gulag, V kruhu prvním a Rakovina. Do rodného Ruska se Solženicyn vrátil teprve v roce 1994. Bývalý disident a neohrožený bojovník za svobodu ke konci svého života vzbuzoval kontroverze svou xenofobií a příklonem k ruskému nacionalismu. (ČTK)

06:25
Zemřel slovenský herec Jozef Adamovič

Ve věku 74 let v pátek zemřel slovenský filmový a divadelní herec Jozef Adamovič. Informovala o tom slovenská média. Manžel populární herečky Božidary Turzonovové zejména v 60. a 70. letech ztvárnil řadu postav ve filmu, byl rovněž členem činohry Slovenského národního divadla (SND).

Adamovič byl známý například z československo-maďarského televizního seriálu Vivat Beňovský, ve kterém si zahrál hlavní postavu hraběte Mórice Beňovského. Účinkoval ve třech desítkách snímků a inscenací včetně filmů režiséra Josefa Macha Valčík pro milión z roku 1960, Hry lásky šálivé Jiřího Krejčíka z roku 1971 nebo československo-německé koprodukce Šípková Růženka z roku 1990. Herec byl v letech 1960 až 1991 členem SND. Pomáhal zakládat Akademii umění v Banské Bystrici.

Naposledy působil na konzervatoři v Košicích coby pedagog. V minulosti se Adamovič léčil na rakovinu. Loni mu prezident Ivan Gašparovič udělil vysoké státní vyznamenání za zásluhy o rozvoj kultury na Slovensku. (ČTK)

07:44
Předávání Oscarů bude uvádět komička DeGeneresová

Předávání filmových cen Oscar bude příští rok moderovat herečka a komička Ellen DeGeneresová. Americká filmová akademie dnes rozhodla o tom, že nahradí moderátora letošního předávání prestižních filmových cen Setha MacFarlanea. Slavnostní večer se uskuteční v Los Angeles 2. března.

Pětapadesátiletá moderátorka talk show "Ellen" již předávání Oscarů uváděla v roce 2007 a za úspěšný večer byla nominována na televizní cenu Emmy. Naopak loňské působení MacFarlanea se setkalo spíše s kritikou a sám komik se již o další účast na předávání cen neucházel. DeGeneresová si před šesti lety při Oscarech publikum i kritiky získala svým spontánním humorem s řadou scének. Při jedné z nich například předala režiséru Martinu Scorsesemu svůj vlastní scénář.

Spolu s Whoopi Goldbergovou je jednou z dvojice žen, které slavnostním večerem provázely samy bez mužského partnera. (ČTK)

10:27
Hlavní program přehlídky Jiráskův Hronov nabídne 82 představení

Letošní 83. ročník celostátní přehlídky amatérského divadla Jiráskův Hronov, který v pátek začal v Hronově na Náchodsku, nabídne v hlavním programu 82 představení. V Hronově budou až do 10. srpna k vidění nejúspěšnější inscenace amatérských divadelníků. ČTK o tom informovala programová ředitelka festivalu Simona Bezoušková. "Hlavní program se skládá z inscenací vzešlých z celostátních přehlídek, jejichž většině předcházely přehlídky krajské," uvedla Bezoušková.

Součástí festivalu je i uvedení osmi inscenací v rámci doplňkového programu, připravené jsou také koncerty či výstavy. Festival odpoledne začal uvedení Pygmalionu v nastudování Divadelního souboru Jiráskova divadla v Hronově, slavnostní zahájení festivalu se uskuteční v sobotu od 15:30. K Jiráskovu Hronovu tradičně patří i semináře a různé dílny, do kterých se letos přihlásilo přes 280 zájemců. Každý den se uskuteční také veřejné diskusní forum. "Stejně jako v minulých letech očekáváme příjezd tisícovky přímých účastníků včetně seminaristů a dalších zhruba 900 návštěvníků," řekla Bezoušková.

Jiráskův Hronov je nejstarší divadelní přehlídka v Evropě a pravděpodobně i na světě. Byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska, a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Od roku 1991 program Jiráskova Hronova pravidelně obohacují špičková zahraniční neprofesionální divadla.(ČTK)

13:36
Kvůli incidentu s ruskou vlajkou nesmí Bloodhound Gang do Ruska

Kvůli incidentu s ruskou vlajkou během jejího nedávného živého vystoupení na Ukrajině zakázalo ruské ministerstvo kultury americké rockové skupině Bloodhound Gang účast na hudebním festivalu v Rusku. Baskytarista kapely proslulé sexuálně explicitními skladbami a pódiovými šprýmy Jared Hasselhoff, který při středečním koncertu v Oděse protáhl ruskou vlajku svými kalhotami, se sice omluvil - k odvolání zákazu z Moskvy to ale nestačilo.

Hasselhoff sice vyzval tleskající oděské publikum, aby to "neříkalo Putinovi!", Moskva se ale o jeho kousku stejně dozvěděla a rozhořčená reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Kapela Bloodhound Gang teď nesmí vystoupit na festivalu Kubana v jihoruském Krasnodaru, regionu nazývaném Kubáň. Ve dnech 1. až 7. srpna mají na tamní hudební akci vystoupit kapely jako The Prodigy, Guano Apes a Scooter. "Mluvil jsme s krasnodarskými regionálními úřady. Bloodhound Gang si balí kufry. Ti idioti nebudou na Kubáni vystupovat," objevilo se v pátek na twitterovém účtu ruského ministra kultury Vladimira Medinského.

Baskytarista Hasselhoff se za svůj "úlet" v Oděse omluvil, napsala dnes agentura Interfax. Na tiskové konferenci vysvětlil, že ruská vlajka se během koncertu v Oděse objevila na scéně náhodou. Na závěr show ho prý napadlo, že ji věnuje divákům. (ČTK)

15:22
Letní filmovou školu navštívilo více lidí než loni

Letní filmovu školu (LFŠ), která dnes končí v Uherském Hradišti, navštívilo více lidí než v loňském roce. Na 39. ročníku filmového festivalu se akreditovalo 5100 návštěvníků, zatímco loni jich bylo 5010. ČTK to řekla mluvčí LFŠ Simona Andělová.

"Celkový počet akreditací na letošním ročníku je 5100, z toho 1627 bylo jednodenních a 400 hostů. Promítalo se celkem 228 filmů v osmi kinech, přičemž 184 filmů bylo celovečerních," uvedla Andělová. Projekce v letním kině ve Smetanových sadech podle Andělové každý večer navštívilo v průměru 400 a na Masarykově náměstí až 2000 diváků. Dnes filmové fanoušky čekaly už jen dvě dopolední projekce a vytrvalí diváci mohou večer zhlédnout film Zombieland v letním kině na Masarykově náměstí.

"Velice přínosnou a objevnou se ukázala být sekce představující portugalskou kinematografii. Diváci zaměření na výtvarnou stránku filmů ocenili černobílé širokoúhlé filmy z 60. let, uváděné v sekci oslavující 70. výročí Národního filmového archivu, nebo skvosty zlaté hollywoodské éry," podotkla Andělová. (ČTK)

08:31
Británie se snaží zachránit prsten spisovatelky Jane Austenové

Britské úřady se na poslední chvíli snaží zabránit tomu, aby ze země zmizel zlatý prsten, který kdysi vlastnila spisovatelka Jane Austenová. Šperk loni v aukci koupila americká zpěvačka Kelly Clarksonová, vítězka první řady talentové soutěže American Idol.

Když ho ale chtěla odvézt do USA, nevydala jí Británie vývozní povolení a označila prsten za kulturní památku. Teď hledá někoho, kdo by od zpěvačky šperk odkoupil. Clarksonová za starožitný prsten s tyrkysem zaplatila 150.000 liber (asi 4,5 milionu korun). Když ho ale chtěla odvézt do USA, tak jí to britské úřady zakázaly. Ministr kultury Ed Vaizey vydal dočasný zákaz vývozu, který je možné uplatnit u předmětů považovaných za "národní památky". Zákaz platí do konce září a může být prodloužen. Britové ale doufají, že se najde domácí kupec, který by od zpěvačky prsten zase získal zpět. Clarksonová už prý s případným prodejem souhlasila.

Podle Vaizeyho jsou jakékoli předměty spjaté s životem slavné spisovatelky a autorky dodnes populárních románů Pýcha a předsudek či Rozum a cit velmi vzácné. Proto by o ně země neměla přijít. (ČTK)

11:47
Před 20 lety zemřel autor první slovenské opery Eugen Suchoň

Před 20 lety, 5. srpna 1993, zemřel slovenský hudební skladatel, pedagog a teoretik Eugen Suchoň. Autor první slovenské opery Krútňava ve svých skladbách vycházel ze slovenské lidové melodiky. K Suchoňovým výrazným dílům patří kromě zmíněné opery také kantáta Žalm zeme podkarpatskej, symfonické variace Metamorfózy či první slovenské hudební drama Svätopluk (1960).

Suchoň, který byl také autorem slavné písně Aká si mi krásna, se narodil 25. září 1908 v Pezinku na jihozápadě Slovenska. Ve dvanácti letech začal studovat hru na klavír v Bratislavě, pokračoval na Hudební a dramatické akademii (předchůdkyně bratislavské konzervatoře) a v roce 1933 absolvoval skladbu u Vítězslava Nováka na Mistrovské škole pražské konzervatoře. Veřejnosti se Suchoň představil již ve 30. letech 20. století symfonickými básněmi, úpravami slovenských lidových písní pro sbor a orchestr, sonátami a hudebními cykly.

Vrcholem jeho tvorby je bezesporu opera Krútňava, která měla premiéru v Bratislavě v prosinci 1949. Opus, vytvořený na základě novely Mila Urbana, si jako jedno z nejúspěšnějších děl slovenské hudby našel cestu i na zahraniční operní jeviště. (ČTK)

17:41
Výtvarný mecenáš Charles Saatchi rozprodá část své sbírky

Umělecký mecenáš a spoluzakladatel reklamního impéria Charles Saatchi se chystá rozprodat část své rozsáhlé sbírky současného umění. Do dražby aukční síně Christie's půjde v říjnu celkem 50 děl, zejména soch a instalací autorů z mladé a střední generace. Saatchi chce díky výtěžku akce zachovat volný vstup do své londýnské galerie. Napsal o tom server BBC News.

Dražba s názvem Thinkink Big se v Londýně odehraje 17. října. Zástupci galerie na ni vybrali třeba instalaci držitelky Turnerovy ceny Tracy Eminové Meet My Past (Seznámení s vlastní minulostí) - postel s ručně vyšívanými závěsy a přehozy - nebo obří sochy Martina Honerta. Galerie Saatchi navíc odmítla stanovení vyvolávacích cen, a tak bude aukce velmi otevřená. "Tohle je vůbec poprvé, co budou natolik hodnotná díla tak snadno dostupná," řekla ředitelka instituce Phillipa Adamsová.

Sedmdesátiletý Saatchi sbírá výtvarné umění od 60. let, galerii založil v roce 1985. V Británii se v poslední době hojně přetřásal i jeho soukromý život - mecenáš se totiž po deseti letech rozvádí s populární televizní kuchařkou Nigellou Lawsonovou. (ČTK)