On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
01:55
Vyšlo souborné vydání dramatického díla Pavla Landovského

V pražském Činoherním klubu představilo v neděli nakladatelství Akropolis souborné vydání divadelních her herce Pavla Landovského. Křtu předcházelo uvedení jeho hry Hodinový hoteliér, kterou se členy Kytlického divadelního spolku připravila druhá z jeho čtyř manželek Helena Albertová.

Komedii Hodinový hoteliér v roce 1969 režisér Evald Schorm nastudoval právě na tomto jevišti s Oldřichem Novým, Miroslavem Homolou, Janou Břežkovou a Františkem Husákem. Pak se ale autor stal příslušníkem politické opozice a jeho ostatní dramatické texty musely až na výjimky na domácí zveřejnění čekat do sametové revoluce v roce 1989.

I v neděli byl potlesk vřelý a autor, i když na vozíku, se děkoval přímo na jevišti. Svérázný herec s pověstí bouřliváka 11. září oslavil sedmasedmdesátiny a dostal uniformu majora. "Terazky som majorom," řekl a dodal, že si ji neoblékl, poněvadž prý nevěděl, jestli to je povolené. Připil si červeným vínem a konstatoval, že Hodinový hoteliér není autobiografií. "Když hru napsal, bylo mu 32 - a už tehdy ty dědky uměl," podotkla Albertová.

"Naposledy jsme tu spolu stáli před 22 lety v Havlově Audienci a předtím jsme tu strávili mnoho krásných let. Vážím si, že tu jsem," řekl dojatý kmotr publikace a Landovského kolega Josef Abrhám.

Publikace s názvem Hodinový hoteliér (a jiné hry) je prvním souborným vydáním autorova dramatického díla, které je literárně pozoruhodné, ale veřejnosti nedostupné a neznámé. "Jsme rádi, že se čtenáři mohou kompletně seznámit s Landovského originálními příběhy a svérázným humorem," uvedla editorka knihy Lenka Jungmannová. Upozornila, že na jeho kontě je i šest neznámých filmových a televizních scénářů. V době publikačního zákazu přispěl koncem 70. let několika epizodami do rozhlasového seriálu Jak se máte Vondrovi? pod jménem dramatika Alexe Koenigsmarka.

Kniha obsahuje hry: Případ pro vesnického policajta (1965), Hodinový hoteliér (1968), Supermanka (1973), Noční linka (1976), Sanitární noc (1976), Objížďka (1978), Arest (1980) i zatím poslední jeho kus Protentokrát zbohatnem (1997). Součástí svazku je doslov analyzující Landovského dílo včetně prací scenáristických, soupis rozhlasových a divadelních inscenací a knižních i časopiseckých vydání jeho textů.

Pavel Landovský studoval na strojní průmyslovce, avšak před maturitou byl ze školy vyhozen. Už v Teplicích statoval a hrál malé role v divadle, hraní se věnoval i během vojenské služby. Od roku 1960 se potuloval po oblastních divadlech (Šumperk, Klatovy, Pardubice). Chtěl studovat na DAMU režii, ale třikrát nebyl přijat "pro nedostatek talentu, inteligence a fantazie". Od roku 1966 byl členem Činoherního klubu, kde sehrál 14 rolí - nuceně z něj odešel v roce 1976. Stal se disidentem, spolupracovníkem Václava Havla a signatářem Charty 1977. V roce 1979 přijal nabídku na pracovní pobyt ve vídeňském Burgtheateru, během kterého mu odňali státní občanství. I když se po listopadu 1989 vrátil do Prahy, zůstal tam v angažmá až do odchodu do penze v roce 1998. (čtk)

06:30
Janáčkovu soutěž vyhráli polský kontrabasista a český cellista

Prestižní Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka vyhrál v kategorii kontrabas Polák Piotr Zimnik, student pořádající Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění. Hlavní cena pro nejlepšího interpreta v oboru violoncello zůstala na české půdě, laureátem je Ivan Vokáč, řekl v neděli mluvčí JAMU Luboš Mareček.

Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka patří k nejvýznamnějším setkáním hudebníků do 35 let. Zájem o účast každoročně vzrůstá. V oboru violoncella se letos přihlásilo 106 hudebníků, do Brna jich nakonec dorazilo 90. V kategorii kontrabasu se přihlásilo 52 mladých umělců, utkalo se jich 38.

"Soutěž má v současné době nejvyšší parametry, které určují kvalitu mezinárodních soutěží - je tříkolová, finále je doprovázeno orchestrem a výběr repertoáru každého oboru zahrnuje vrcholná díla světových autorů," uvedl prezident soutěže Jindřich Petráš.

Porota v uplynulých dnech vyslechla hudebníky z celého světa. Kromě Evropanů a soutěžících ze zemí bývalého Sovětského svazu se klání zúčastnili muzikanti z Chile, Mexika, Číny, Japonska, Jižní Koreje, Austrálie, Kolumbie nebo Ekvádoru.

Druhé místo v soutěži mladých kontrabasistů vybojoval Němec Michael Karg, bronzový je další student JAMU Petr Vašinka spolu s Němcem Dominikem Emanuelem Wagnerem. Kategorii violoncella ovládl Vokáč před kolegy z Číny a Jižní Koreje, na dělené třetí místo se probojoval také tuzemský hráč Eduard Šístek.

V Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka se v jednotlivých ročnících střídají obory smyčcové kvarteto, housle, klavír, varhany, violoncello, kontrabas, flétna, klarinet, lesní roh a tuba. (čtk)

09:21
Sting se prý rád potuloval po východním Německu

Britský zpěvák Sting cítí obzvlášť silné pouto k Berlínu a k saské metropoli Drážďanům. Jedenašedesátiletý hudebník to řekl v rozhovoru s německým nedělníkem Welt am Sonntag.

Hlavní město Německa prý Stinga vždy fascinovalo. "Před pádem zdi jsem se často potuloval po východním Německu. Ve východním Berlíně jsem se cítil jako doma, připomínal mi mé rodné město Newcastle - obě byla tak trochu šedivá. Šeď miluji," řekl oceňovaný hudebník, jemuž minulý týden vyšlo album The Last Ship.

"Dnes už to tam přece jen vypadá zcela jinak, jak ve východní části Berlína, tak v Newcastlu," dodal Sting.

K srdci mu přirostly také Drážďany. "To, co tomuto městu a jeho obyvatelům provedly (v roce 1945 při náletech) britské bombardéry, nesmí být nikdy zapomenuto," zdůraznil někdejší frontman rockové kapely The Police. Podle Stinga je fascinující, jak nádherně obyvatelé Drážďan své město znovu vystavěli. (čtk)

09:48
V Praze začíná měsíční festival Architecture Week

V Praze dnes začne sedmý ročník mezinárodního festivalu architektury Architecture Week Praha 2013. Hlavním tématem letošního ročníku je architektonické dědictví a současná architektura. Jeho hlavní program se odehraje v Jiřském klášteře na Pražském hradě, kde bude připravena více než dvacítka výstav.

Představí architekturu téměř 30 českých, polských a slovenských měst, moderní a historickou architekturu 40 zemí, obrazem festival ukáže všechny památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO (745 památek ze 157 zemí). Uskuteční se také přednášky českých i zahraničních architektů, konference, dny architektury vybraných zemí, dny měst, procházky za architekturou a další akce.

Zástupce organizace UNESCO a odborníci na ochranu památek a architektonického dědictví se zúčastní 3. října konference Ochrana hmotného kulturního dědictví v rámci Evropské unie.

Součástí festivalu se stal nový celorepublikový projekt Hravý architekt. Jeho cílem je přiblížit dětem historickou architekturu a památky jejich města, naučit je, co je architektonické dědictví a proč je důležité se o ně zajímat, chránit je a pečovat o ně. Úkolem dětí bylo výtvarně ztvárnit vybrané architektonické památky z jejich města. Nejlepší práce jsou představeny v samostatné expozici na výstavě v Jiřském klášteře. Za odměnu třídy, které se projektu zúčastnily, stráví den na Pražském hradě. (čtk)

11:50
Festival Ostrava Kamera Oko uvede snímky v české premiéře

Mezinárodní filmový festival se zaměřením na kameramanskou tvorbu Ostrava Kamera Oko letos představí v sekci nazvané Oficiální výběr pět filmů v české premiéře. Jde o snímky, které v posledním roce vzbudily pozornost na festivalech v Cannes, Berlíně, Benátkách či Locarnu, řekla mluvčí festivalu Markéta Jindřichová.

Návštěvníci se mohou těšit na ruský snímek Dlouhý a šťastný život, portugalsko-francouzský film Gebo a stín nebo francouzsko-americký Jimmy P. V české premiéře bude uveden i vítězný snímek Grand Prix Týdne kritiky v Cannes - italský Salvo. Celý festival pak uzavře portugalský středometrážní snímek Mahjong.

Pátý ročník festivalu, který začíná tento pátek, představí celkem osm filmových sekcí. Například do sekce Krátkometrážní soutěž bylo vybráno pět filmů z Česka a Slovenska, které prezentují studentskou filmovou tvorbu.

K 20. výročí rozpadu někdejší federace festival uvede i přehlídku současného slovenského filmu. "Představí reprezentativní výběr toho nejlepšího z aktuální slovenské kinematografie," uvedla Jindřichová. Návštěvníci se mohou těšit i na sekci Dvacet let Lva za kameru, která reflektuje výročí založení cen Český lev.

"Z dvaceti snímků, které tuto cenu dosud získaly v kategorii kamera, byly vybrány starší ale vizuálně stále výjimečné filmy Jízda, Krvavý román a Lea," řekla Jindřichová.

Divácky oblíbená sekce Encore věnována vizuálně zajímavým filmům, které v letošním roce vstupují do českých kin, nabídne v předpremiéře filmy Kapitál a Apači.

Festival, který potrvá do 3. října, zahájí filmový projekt KKK se snímky Kousek, Křížová cesta a Kotouč, a to projekcí ze tří projektorů pro snímky filmových formátů 8mm, 16mm a 35mm. Součástí filmové přehlídky budou i workshopy a prezentace.

Další informace o festivalu i jeho programu jsou na webových stránkách www.filmfestivalostrava.com. (čtk)

12:49
Do nominací na Oscara navrhla ČFTA drama Hořící keř

O prestižního Oscara by se mohlo za Česko ucházet drama Hořící keř režisérky Agnieszky Hollandové. Do nominací v kategorii Nejlepší cizojazyčný film je vyslala Česká filmová a televizní akademie. Projekt o hrdinském činu studenta Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na protest proti okupaci Československa, vznikl podle scénáře Štěpána Hulíka v produkci HBO Europe a Nutprodukce. Dnes to oznámila mluvčí ČFTA Martina Reková.

V hlasování akademiků zvítězil podle ní Hořící keř mezi 35 domácími projekty drtivou většinou. Na dalších místech skončily filmy Donšajni Jiřího Menzela a Líbánky Jana Hřebejka. Nominace v 86. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS) budou vyhlášeny 16. ledna 2014 a sošky vítězným filmům předány 2. března v Los Angeles.

Hořící keř vznikl původně jako třídílná televizní série, zkrácená filmová verze měla v českých kinech premiéru letos v září. Vzhledem k tomu, že jde o výjimečný případ, čeká vybraný film ještě posouzení komisí Americké filmové akademie pro cizojazyčné filmy. Ta musí potvrdit, že film splňuje podmínky stanovené pravidly pro tuto kategorii, uvedla Raková.

ČFTA zařadila filmovou verzi Hořícího keře do hlasování na základě vyjádření právníků, že jde o nové dílo, a nebylo porušeno pravidlo, že film nesmí být před uvedením do kin vysílán v televizi či na internetu. Zástupci AMPAS prý potvrdili, že v případě zamítavého rozhodnutí komise by za Česko mohl být nominován film, který se umístil druhý, tedy Donšajni.

"Poprvé v historii je za Českou republiku vyslán do oscarového klání film, jehož režisér není českého původu. Trojnásobná držitelka nominace na Oscara, polská režisérka Agnieszka Hollandová, má k důležitému okamžiku české historie blízký vztah, protože v době okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy studovala na pražské FAMU," uvedla Reková.

Hořící keř začíná scénou Palachova sebeupálení v lednu 1969 a událostmi, které po jeho alarmujícím činu bezprostředně následovaly. Hlavní postavou je advokátka Dagmar Burešová, která se rozhodne zastupovat rodinu Palachových v beznadějném soudním sporu s komunistickým poslancem Vilémem Novým, jenž veřejně zpochybnil motivy Palachova činu teorií o studeném ohni.

"Je velmi těžké dotknout se pravdy o blízké minulosti. Jsem vděčná, že jsem se prostřednictvím tohoto filmu mohla vyrovnat s podstatnou událostí spojenou s mou generací. Je důležité umět se vypořádat s komunistickou minulostí," komentovala Hollandová zprávu o vyslání svého projektu do boje o Oscary. Po jeho uvedení na mnoha festivalech se ukázalo, že film je srozumitelný i pro ty, kteří nemají s komunistickým režimem zkušenost.

"Výběr Hořícího keře jako kandidáta na Oscary vnímám jako ocenění všech, kdo se na filmu podíleli, i těch, o nichž vypráví. Jejich připomínka, že nelhat a zachovat si rovnou páteř je možné v každé době, se právě teď ukazuje jako velmi aktuální," uvedl scenárista Štěpán Hulík. V tomto projektu účinkovali Tatiana Pauhofová, Jan Budař, Jaroslava Pokorná, Vojtěch Kotek, Martin Huba, Ivan Trojan a Igor Bareš.

Soška Oscara putovala naposledy do Čech v roce 1997 za film Kolja. Mezi pět nominovaných titulů se naposledy probojovaly v roce 2004 Želary. (čtk)

14:44
Divadlo na Vinohradech uvede českou premiéru hry Dva

Divadlo na Vinohradech uvede dnes večer v nové zkušebně premiéru slovenské hry Dva. Jejím autorem je Július Barč - Ivan (1909-1953). Na komorní scéně Lukáše Kuchinky se v režii Natálie Deákové objeví Marek Holý, Jan Plouhar, Zuzana Vejvodová a Luboš Veselý.

"Jedna smrt artisty v cirkusové kupoli a tři lidé obtížení vinou. Přátelství, láska - a naříznutý provaz a pádem rozmlácené tělo v manéži. Před vinou se pokoušejí utéci všichni tři - dva přátelé a ovdovělá kráska. Drama svědomí se řeší až vysoko v horách blízko Boha, který však nemůže lidskou vinu odpustit, dokud se s ní nevypořádá vlastní obtížené svědomí," řekla k příběhu inscenace dramaturgyně Zuzana Galková.

Julius Barč - Ivan přenesl podněty evropské a české moderny (v Praze studoval práva) do moderní slovenské dramatiky. Hru Dva napsal v roce 1945, obtiskla se v ní čerstvě prožitá povstalecká zkušenost a existencionalita horského útěku. Pro sdělení tématu však našel univerzálnější příběh, který je podobenstvím, a vyjádřil je expresionistickými a symbolistickými prostředky.

Právě proto, že hra přesáhla rámec realistického zobrazení lidské zkušenosti v krajní životní situaci a otevřela se tak dalším významovým rovinám, včetně roviny náboženské (autor působil léta jako evangelický farář), nehodila se do konceptu socialisticko-realistické dramatiky 50. a části 60. let. Jeho text tak začala slovenská divadla objevovat až v 80. letech, dnes patří k častěji inscenovaným a nejvíce oceňovaným slovenským dramatickým opusům.

Hru Dva přeložila Jitka Sloupová, hudbu složil Jan Trojan. V profesionálním nastudování ji vinohradská scéna uvede v české premiéře. (čtk)

15:58
První premiérou opery Jihočeského divadla bude Tosca

První premiérou nové sezony Jihočeského divadla bude Tosca - příběh lásky a krvavé vášně v kulisách věčného města. V pátek ji v italském originále uvede v koprodukci s plzeňským Divadlem J. K. Tyla. V nové sezoně soubor uvede celkem pět premiér včetně nového nastudování Dvořákovy Rusalky pro otáčivé hlediště v Českém Krumlově, řekl šéf opery Miloslav Veselý.

Tosca spolu s Verdiho Aidou a Bizetovou Carmen patří dodnes k nejvíce uváděným operám. Opera Jihočeského divadla se k Tosce vrací ve své historii poosmé. Autorem režijního pojetí, scény a kostýmů je plzeňský tým ve složení Jan Burian, Karel Glogr a Dana Haklová Svobodová. Nastudování sborových scén se v Jihočeském divadle ujal nový sbormistr Martin Veselý.

V titulní úloze střídavě vystoupí hostující sopranistky Petra Šimková Alvarez a Ivana Veberová, volnomyšlenkářského malíře Cavaradossiho a milence Toscy ztvární Rafael Alvarez a WeiLong Tao, jejich protivníka, policejního prefekta barona Scarpiu vytvoří Alexandr Beň a Nikolaj Někrasov.

"My jsme se s tehdejším ředitelem divadla, nyní ředitelem Národního divadla Janem Burianem dohodli, že připravíme inscenaci, na které bychom se společně podíleli finančně i personálně. Vložili jsme do toho společné peníze, sólisté jsou z obou dvou divadel, sbor a orchestr je náš a jejich. Nové je to i tím, že my to přivezeme, kulisy se postaví, bude to tu 14 dnů a odehraje se to čtyřikrát a odveze se to do Plzně a přiveze se to zase na jaře," uvedl k premiéře šéf divadla Jiří Šesták s tím, že vedle uměleckého významu se koprodukcí náklady na inscenaci sníží na polovinu.

První blok čtyř představení odehraje Jihočeské divadlo 27. a 28. září a 1. a 2. října. Druhý blok tří představení bude v březnu. (čtk)

17:07
Národní galerie vystaví nově objevený obraz z rudolfinské doby

Obraz rudolfinské školy, který byl po léta pokládán za ztracený, bude od října vystavovat Národní galerie v Praze ve Šternberském paláci. Rozměrný obraz Madona s dítětem a s muzicírujícími anděly od Dircka de Quade van Ravesteyn se teprve před pár lety objevil na trhu.

"Současný majitel si jej vyhlédl v zámoří. Velkoryse nabídl jeho zápůjčku do Národní galerie v Praze, aby dílo vrcholného období slavné rudolfínské éry vidělo co nejvíce lidí," sdělila mluvčí NG Eva Kolerusová. Díky této zápůjčce se tak obraz vrací do Prahy, tedy na místo, kde před více než 400 lety vznikl, doplnila.

Obraz Madona s dítětem a muzicírujícími anděly zahrnul profesor dějin umění z univerzity v Princetonu Thomas DaCosta Kaufmann do své knihy The School of Prague, která vyšla koncem 80. let. "Obraz předního světového znalce rudolfínského umění zaujal, musel však (tehdy) zároveň konstatovat, že je nezvěstný," uvedla mluvčí.

Nizozemský malíř Dirck de Quade van Ravesteyn (Ravenstein) se narodil přibližně mezi lety 1565 až 1570 a zemřel po roce 1619. V Praze byl od roku 1589, patřil do okruhu malířů působících na dvoře Rudolfa II.

V raném období tvořil spíše díla s náboženskou tematikou, jako například obraz Svatá Veronika s anděly nesoucí nástroje mučení Kristova. Zdokonalení svého projevu dosáhl až pod vlivem trojice Spranger, Aachen a Heintz. V roce 1603 tak vznikla jeho Alegorie míru, spravedlnosti a blahobytu. K dalším jeho význačným dílům patří Flétnistka či Spící krásky. (čtk)

19:39
Vyšla kniha Příležitostný portrét Václava Havla

K dvacátému výročí inaugurace Václava Havla prvním českým prezidentem vyšel sborník recenzí, rozhovorů a esejů více než pěti desítek českých publicistů, odborníků, politiků i jeho přátel. Má název Příležitostný portrét Václava Havla a obsahuje texty, které vznikly v roce 2011 při příležitosti jeho pětasedmdesátin a následného skonu v prosinci toho roku. Vydala ho Knihovna Václava Havla.

"Koncepce sborníku vznikla koncem loňského roku při setkání s Havlovými přáteli a spolupracovníky. Hlavní ambicí svazku je nabídnout různorodé pohledy na někdejšího prezidenta, které složí co nejvěrnější obraz," řekla na dnešní prezentaci v Praze editorka Anna Freimanová. Při výběru textů záměrně pominula standardní nekrology a poděkování - chtěla složit podobiznu živého člověka. Knihu tematicky utřídila do šesti kapitol, například mezi lidmi, na Hradě, u divadla, v politice.

Pozoruhodný je i fotografický doprovod, kdy snímky ze soukromých archivů i práce předních fotografů ukazují Havla ve společnosti autorů článků v různých dobách, situacích a prostředích. Páteří knihy jsou čtyři rozhovory s exprezidentovým bratrem Ivanem M. Havlem. "Nejlepší je vzpomínat okamžitě, předejde se tak nejrůznějším fabulacím," řekl dnes novinářům.

Podle Freimanové byly Havlovo dílo a život v atmosféře narozeninových oslav a následného smutku z rozloučení rozebrány v nejrůznějších textech na elementární prvky napříč tématy i časem. "My jsme se pokusili naopak jednotlivé části, tóny a barvy shromáždit, utřídit a poskládat. Čtenáři předkládáme plastický obraz, ve kterém nalezne alespoň záblesk podstaty fenoménu Havel," dodala.

Cílem však nebyla nekritická kniha o velkém muži, nechtěla budovat ani podporovat žádné mýty. Už proto, že Václav Havel se kritice nebránil a sebekritikou se zabýval častěji než většina z nás, řekla Freimanová. Publikaci považuje spíše za momentku pořízenou českým tiskem na podzim 2011, která Václava Havla zachycuje ve finále života.

Když prý 18. prosince 2011, chvíli poté, kdy bylo zveřejněno, že zemřel, viděla u sochy svatého Václava početnou skupinu mladých lidí, kteří si hlasitě předčítali z Havlových knih, přerostlo její překvapení v uspokojivý pocit, že se o jeho odkaz není třeba bát.

Na setkání s novináři navázal v Mramorovém sále Paláce Lucerna slavnostní večer spojený s uvedením této knihy a diskusí na téma Václav Havel dnes. S předstihem připomněl jeho nedožité 77 narozeniny (5. října). (čtk)

09:20
Češi chodí nejvíc na film o Dianě a na Šmouly

Životopisný snímek o Dianě, princezně z Walesu, který vznikl v koprodukci Británie, USA a Švédska, vede žebříček návštěvnosti českých kin. Při prvním víkendu ho v téměř devíti desítkách kin zhlédlo 13.951 diváků.

Na druhém místě skončili animovaní Šmoulové 2, kteří na třetí pozici odsunuli film Milana Cieslara natočený podle předlohy Arnošta Lustiga Colette. Šmoulové mají na kontě už 280 tisíc lidí, zatímco příběh z koncentračního tábora jich za dva týdny nasbíral přes 35 tisíc.

Čtvrté místo obsadila animovaná komedie Millerovi na tripu a za ním skončila sci-fi Elysium, obě z americké produkce.

Hudebně laděný Revival režisérky a scenáristky Alice Nellis skončil jedenáctý. Hřebejkovy Líbánky si proti minulému víkendu pohoršily a propadly na patnácté místo.

Nejvýdělečnější film všech dob Avatar, který v roce 2009 uvedl na světová plátna režisér James Cameron, se na dva týdny vrátil do české distribuce. Je ve formátu 4DX v jediném kinosále v Česku umožňujícím uvést tuto verzi obohacenou o pohyb sedaček, vítr, vodní mlhu či vůně. K dobru si připsal 1434 diváků. (čtk)

10:25
Vyšlo CD s písněmi ze smetanovské inscenace v Divadle ABC

Jedenačtyřicátá repríza úspěšné hudební inscenace Městských divadel pražských nazvané Bedřich Smetana: The Greatest Hits měla dnes večer neobvyklou koncovku. Na jevišti Divadla ABC bylo totiž představeno stejnojmenné album s písněmi z této inscenace, v níž Smetanovy operní árie, dueta a sbory převedli do moderní podoby Ivan Hlas a Jiří Janouch. Oba si vyhráli zejména s aranžemi, čímž Smetanovy árie zní jednou jako reggae, jindy jako rokenrol, song jako od Beatles či balada ve stylu skupiny Queen.

Na CD naleznou posluchači kromě písní v podání Ivana Hlase, Veroniky Gajerové, Veroniky Kubařové, Romana Říčaře, Zbigniewa Kaliny, Hanuše Bora a dalších herců i několik dialogů ze hry zkoumající odkaz českého hudebního velikána, na níž se autorsky podíleli dramaturg Jiří Janků a režisér Petr Svojtka.

Komediální muzikál pro zpívající činoherce Bedřich Smetana: The Greatest Hits měl premiéru loni v březnu. Zábavná podívaná s živou kapelou, písničkami, tanci i šermy vypráví o fiktivním divadelním souboru, který musí kvůli finanční záchraně rychle nazkoušet nové představení sestavené ze všech devíti Smetanových oper. Vyhovět požadavku japonského grantu a poskládat klasikovo dílo do jednoho včera však není snadné.

Režiséra a uměleckého šéfa Městských divadel pražských Svojtku vždy bavily travestie pohrávající si s vážnými předlohami a nedotknutelnými ikonami. S Jiřím Janků už vytvořil autorské projekty Monty Pythonův létající kabaret, Viktor K. aneb Český národ neskoná a reality-show Superčlověk. Smetanovská inscenace pokračuje v tradici divácky oblíbených komedií jako byla Šakalí léta, Pan Kaplan má třídu rád, Saturnin, České vánoce a dalších projektů, v nichž herci předvádějí divákům svůj talent jako zpěváci a muzikanti.

Ivan Hlas, který v Divadle ABC spolupracoval už na muzikálu Šakalí léta, prý ke Smetanovu dílu přistupoval s úctou. Zjistil, že i slavný skladatel se nechal občas inspirovat lidovou písničkou či popěvkem a "nějak zvláštně to zabalil". A tak se snažil občas tyto základy odkrýt a písničky tam vrátit. Jiří Janků vybral zhruba dvě desítky árií, duet a sborů, na jejichž základě sestavil příběh.

Bedřich Smetana oslavil ve svých dílech české mýty i historii, krásu přírody i života. Zkomponoval například devět oper, cyklus symfonických básní Má vlast a mnoho půvabných písní. V březnu 2014 uplyne 190 let od jeho narození. (čtk)

12:08
Východočeská galerie vystaví obrazy ze sbírky Jana Kačera

Návštěvníci Domu U Jonáše v Pardubicích si od středy prohlédnou obrazy ze sbírky režiséra a herce Jana Kačera. Vystavena budou díla Františka Kavána, Libora Fáry, Bohumíra Matala, Jana Kodeta a Karla Malicha. Kačer, rodák z blízkých Holic, se s výtvarným uměním poprvé setkával jako dítě v časopisech i kalendářích a později jako mladík v bytě své tety v Praze.

"Někdy jsem u ní přespával. Dole se otáčely trolejbusy a prudké světlo, které přitom zajiskřilo, náhle ozářilo některý obraz. Já jsem se vzbudil a najednou koukám, ve zlatém rámu Kaván. Druhý den bác, v dalším rámu Mařák, v třetím Ženíšek," popsal dnes Kačer novinářům svá iniciační setkání s obrazy. Jeden Ženíškův obraz pak od tety dostal po zkouškách na vysokou školu a stal se základem jeho budoucí sbírky.

Výstava patří do cyklu Prostor pro jednoho kurátora pořádaného Východočeskou galerií. Kačer se s některými tvůrci osobně znal. Se scénografem Fárou se setkával při divadelní práci, Matalu navštěvoval na jeho mlýně, s Malichem, který byl rovněž z Holic, hrával za sokolovnou volejbal. Výstava, doplněná několika díly ze sbírek galerie, potrvá do 22. října.

Zároveň bude v Domě U Jonáše zahájena výstava obrazů Otakara Nejedlého s názvem Z Čech na Ceylon, do Indie a zase zpátky. Malíř ve své tvorbě prošel několika změnami, které byly ovlivněny jeho cestami po světě i v tuzemsku. Zpočátku jezdil do Kameniček za Antonínem Slavíčkem, později maloval na Cejlonu a v Indii. Zajímavé je podle kurátorky Marie Jirákové také Nejedlého kubistické období. Návštěvníci si výstavu budou moci prohlédnout do 24. listopadu. (čtk)

12:49
Cyklus České století uvede Česká televize od 27. října

Nezvyklý pohled na mezní okamžiky moderních českých dějin let 1918 až 1992 přinese devítidílný cyklus České století režiséra Roberta Sedláčka a autora Pavla Kosatíka. Česká televize (ČT) uvede první z pěti částí 27. října. Zbývající čtyři se na obrazovce objeví na podzim 2014.

Podle informací z dnešní tiskové konference v Praze se každý z dílů zaměří na jedno datum a klíčové aktéry, jejichž tehdejší rozhodnutí měla mít osudové důsledky pro celý národ i pro ně samotné. Diváci uvidí známé herce v nezvyklých rolích. Někdejšího prezidenta Václava Havla ztvární Marek Daniel a jeho následníka Václava Klause Jaroslav Plesl. Roli Tomáše Garrigua Masaryka režisér svěřil Martinu Hubovi, jako Edvard Beneš se představí Martin Finger a Jan Novotný, Klementa Gottwalda si zahraje Jiří Vyorálek a brigádním generálem Františkem Moravcem bude Ivan Trojan.

"Jde o to nejpodstatnější, co jsem dosud natočil. Je ironií osudu, že to je právě v televizi, ačkoliv se za mnou táhne pověst nezávislého filmaře. Přitom nemám pocit nervozity, že tu předvedu lidem," řekl Sedláček. Podle něj České století neusiluje o rekonstrukce nejpravděpodobnějšího průběhu historických událostí, nýbrž o vytvoření situací, v nichž budou moci diváci spoluprožívat s historickými postavami jejich pocity, pochyby, odhodlání i obavy.

"Pochopitelně jsem měl odborné poradce i oponenturu, proběhlo to obvyklým způsobem," uvedl Kosatík. Snažil se, aby scénáře fungovaly jako dramata. Původně existovalo 16 témat, které šly po osobnostech. "Pak jsme vybrali nejdůležitější data a doplnili je o rok 1992, který nám tam naskočil jako nutná pointa roku 1918," vysvětlil Sedláček.

Podle kreativního producenta Jana Lekeše činil rozpočet zhruba devět milionů korun na jeden díl. "Snažili jsme se peníze investovat co nejlépe," řekl generální ředitel ČT Petr Dvořák. Když však bylo zapotřebí někdy "k dobru věci" částku navýšit, stalo se tak.

Obsazení rolí neoblíbených politiků nebylo podle režiséra složité. "Už proto, že herci milují ty záporné, například o Gottwalda byl velký zájem," dodal Sedláček.

V minulosti ztvárnili osobnosti z řad politiky na filmovém plátně či televizní obrazovce například Michal Dočolomanský (Gustáv Husák v dramatu Vítězný lid i cyklu Povstalecká história, Jan Šverma ve Dnech zrady), Jiří Štěpnička (titulní role v seriálu Gottwald), Jiří Pleskot(Edvard Beneš ve dvoudílných Dnech zrady), Svatopluk Beneš (Tomáš Garrigue Masaryk ve snímku Člověk proti zkáze), Bohuš Pastorek (Klement Gottwald ve Dnech zrady, Sokolovu a Osvobození Prahy), Ladislav Chudík (generál a pozdější prezident Ludvík Svoboda ve filmu Sokolovo) a také Ondřej Vetchý (disident Václav Havel v mrazivé komedii Zemský ráj to napohled). (čtk)

14:03
Seriál z prostředí koňských farem bude mít dalších 13 dílů

Populární seriál z prostředí koňských farem Znamení koně bude mít třináct nových dílů. Česká televize je začala natáčet v těchto dnech na Zlínsku. První sérii odvysílala před dvěma lety. Řekla to mluvčí brněnského studia Hana Orošová.

V režii Milana Cieslara se v hlavních rolích opět představí Vilma Cibulková, Richard Krajčo, Tereza Voříšková, Igor Bareš nebo Boleslav Polívka. Do děje ale vstoupí i nové postavy.

"Je to náročný projekt, ale těším se na něj. Vracíme se k práci, kterou jsme dělali moc rádi. Pokračování osudů našich hrdinů se v dalších dílech zajímavě vyvíjí a divák se má na co těšit," uvedl režisér Cielsar.

Seriál diváky opět zavede do prostředí farem, kde jdou ruku v ruce s lidskými osudy i příběhy koní. Zejména kobylky Blue Mystery, která se po zranění už nikdy neměla vrátit na závodní dráhu, ale také plemeníka Falstaffa, od kterého si všichni hodně slibují.

"Novými příběhy se opět prolínají složité mezilidské vztahy, dramatickou linkou, nesoucí napětí, je boj o zachování existence koňské farmy na sv. Hubertu," uvedl producent ČT David Ziegelbauer.

V nových dílech se diváci opět setkají i s Vandou Károlyi, Valérií Zawadskou, Oldřichem Navrátilem, Karlem Dobrým, nově ale také s Ondřejem Vetchým, Miroslavem Donutilem a jeho synem Martinem nebo s Janem Zadražilem.

Natáčení nových dílů je rozděleno do několika etap a potrvá do jara 2014. (čtk)

14:38
Balet v Liberci se ve své novince inspiroval Gustavem Klimtem

Slavným vídeňským malířem Gustavem Klimtem se inspiroval balet libereckého divadla F. X. Šaldy při nastudování své první premiéry sezóny. Nejde o klasické baletní představení, ale o taneční divadlo. Dnes to řekla dramaturgyně libereckého baletu Helena Syrovátková. Premiéra bude v pátek od 19:00.

"Když se řekne balet, každý si představí primabaleríny na špičkách a naškrobených sukýnkách. Taneční divadlo je více herecké, je do toho včleněna herecká akce, tanečníci mluví, malují," uvedla Syrovátková. Loni v Liberci už jeden takový taneční příběh nastudovali, tehdy se inspirovali libereckým rodákem a meziválečným tanečníkem a choreografem Haraldem Kreutzbergem.

I Klimt je spojený s Libercem. Balet si ho vybral proto, že letos uplyne 130 let od otevření historické budovy divadla a vídeňský malíř tehdy pro něj ve studentské dílně spolu se svým bratrem Ernstem a spolužákem Franzem Matschenem namaloval oponu. "Gustav Klimt zřejmě tehdejší Reichenberg (Liberec) nikdy nenavštívil. A v Triumfu lásky, jak oponu tehdy mladí autoři pojmenovali, ani nenajdete charakteristické znaky Klimtovy tvorby," uvedla Syrovátková.

Balet se nechystá ve svém představení popisovat Klimtův život, ani hodnotit jeho dílo. "Před oponu i za ní bude stát Klimt jako naše představa umělce, muže citlivého, vášnivého, agresivního, ale i plachého a bojácného. Představíme ženy, které zasáhly do jeho života, a roztančíme některé obrazy. Spolu s nejslavnějším obrazem Zlatá Adele na závěr prožijeme celé 20. století," nastínila dramaturgyně.

Libreta, režie a choreografie se chopila šéfka baletu Alena Pešková. Autorskou hudbu složila zpěvačka a skladatelka Monika Načeva spolu se skladatelem, houslistou a improvizátorem Tomášem Vtípilem. "Monika Načeva scénickou hudbu ještě nikdy nepsala, o to urputněji a zaujatěji se toho chopila," podotkla Syrovátková. Hudba od Vtípila je podle ní industriálnější, při představení zazní i skladby Ludwiga van Beethovena a Klimtových současníků - Gustava Mahlera či Albana Berga.

Malíře ztvární Alexej Jurakov. Jeho partnerku Emilii Flögeovou tančí Veronika Šlapanská, v roli manželů Almy a Gustava Mahlerových se představí Karolína Miková a Andrej Bajnijazov. Na scéně se objeví tři noví členové baletu, vedle Jana Březiny i dvě talentované tanečnice ze zahraničí, Britka Annabel Pearceová a Japonka Rie Moritaová. "Je to jejich první angažmá, stojí ale za to je vidět. Na jevišti jsou nepřehlédnutelné," řekla Syrovátková. (čtk)

15:01
Pařížské muzeum Orsay oslavuje mužskou nahotu

V pařížském muzeu Orsay dnes začala výstava, která nabízí na 200 uměleckých děl zobrazujících nahé muže. Očekává se, že výjimečná expozice obrazů, soch a fotografií bude některé lidi šokovat, zatímco pro jiné bude naopak příliš pruderní. Výstava potrvá do 2. února 2014.

Expozice s názvem Masculin/Masculin představuje díla od 19. století po současnost. K vidění je tam například svalnatý Merkur v sexy záklonu, eroticky ztvárněný svatý probodnutý šípy či fotografie třech nahých fotbalistů pojmenovaná Vive la France (ať žije Francie).

"Výstava chce být naučná a zábavná. Netváří se vážně. V prezentaci je mnoho humoru," poznamenal ředitel muzea Guy Cogeval. Upozornil, že pařížské muzeum se inspirovalo podobnou výstavou ve vídeňském Leopoldově muzeu na podzim 2012, která byla podle něj vůbec první muzejní expozicí na toto téma.

"Mužská nahota již sice nevyvolává skandál, ale stále vadí," tvrdí ředitel. Připomíná, že ve Vídni se u plakátů k výstavě s fotkou Vive la France z roku 2006 raději zakryly penisy fotbalistů černou páskou, protože snímek ostře kritizovali někteří rodiče a náboženské skupiny.

Některá díla vystavená v Paříži mohou některé návštěvníky zneklidnit či šokovat, připustil spoluorganizátor výstavy Xavier Rey.

"Není zde nic skutečně šokujícího. Některým lidem bude výstava připadat velmi hodná. Dokonce očekáváme, že nám někteří lidé řeknou, že jsme byli příliš pruderní. Tvrdě řečeno, že je zde málo erekcí," soudí spoluautorka expozice Ophélie Ferlierová.

Cogeval však očekává, že muzeum alespoň v začátku přijde o část svých návštěvníků, kteří se budou bát přijít. "Cítím určitou zdrženlivost ze strany některých měšťáků. Expozice je ale tak krásná, že je nakonec snad přesvědčí přijít," věří ředitel muzea. (čtk)

15:37
Svaz knihkupců a nakladatelů věří, že se sníží DPH na knihy

Svaz českých knihkupců a nakladatelů vnímá předčasné volby do Sněmovny také jako novou šanci pro knihy. Od začátku letošního roku se totiž na knihy vztahuje daň z přidané hodnoty 15 procent, což je podle svazu likvidační, a počet vydaných titulů letos dramaticky poklesne. Nakladatelé proto vítají sliby některých stran, které chtějí zavést ještě třetí sazbu daně, případně knihy od DPH zcela osvobodit. "Vyzýváme proto všechny politické strany kandidující do voleb 2013, aby se ke snížení daně na knihy postavily vstřícně," uvedl svaz na svém webu.

Jeho zástupci se domnívají, že postupné zvýšení DPH až na současnou mez přineslo v případě knih i tisku jen nepatrné finance do státního rozpočtu, avšak za cenu dlouhodobých ztrát na poli vzdělanosti a kultury.

Sociální demokracie ve svém volebním programu na webu slibuje, že "sníží daň z přidané hodnoty na knihy, nebo je od této daně zcela osvobodí". Podle svazu knihkupců slibují nižší daň na knihy také Strana zelených, KDU-ČSL a hnutí Starostové a nezávislí. "V žádném případě se nejedná o nepromyšlený krok, protože Evropská unie vytvoření třetí sazby DPH na vybrané položky do výše nejméně pět procent ponechává na rozhodnutí jednotlivých členských zemí. Teprve požadavek na ještě nižší sazbu, například nulovou, by podléhal schválení Bruselu," uvedl předseda svazu Martin Vopěnka.

Podle něj se letošní propad vydávaných knih bude týkat také odborné literatury a rokem 2013 se nemusí zastavit. "Z edičních plánů často bohužel mizí právě tituly náročné na přípravu, investice a návratnost, které v plné míře naplňují poslání knihy jakožto jedinečného nosiče myšlenek, názorů, historické paměti i uměleckého vyjádření," řekl.

Zvýšením daně z přidané hodnoty na knihy a tisk z původních pěti až na současných 15 procent se podmínky pro vydávání knih v ČR podle odborníků staly téměř nejhoršími nejen v Evropské unii, ale i ve srovnání s ostatním světem. "Jsme však přesvědčeni, že snížená daň na knihy může být tím nejlepším příkladem řešení, na kterém se shodne široká politická reprezentace bez ohledu na příslušnost k té či oné části politického spektra," uvedl Vopěnka. (čtk)

15:50
Zpěvačka Sára Vondrášková vydává debutové album

Zpěvačka Sára Vondrášková vydává jako hudební projekt Never Sol své debutové album Under Quiet. Mladá zpěvačka, klavíristka a skladatelka se sytě zbarveným altem, která hudebním stylem připomíná islandskou Björk, se nedávno prosadila se skladbou Lay Down z filmu Davida Ondříčka Ve stínu. Vondráškovou při skládání inspiruje několik hudebních stylů, sama se však nechce zařadit ani do jednoho, řekla v rozhovoru. Nejraději kombinuje elektronickou hudbu s akustickými nástroji, ovlivnily ji třeba i rock, soul a jazz.

Album vyjde tento pátek. O den dříve ho v doprovodu dívčího kvarteta a dalších hostů Vondrášková pokřtí na koncertu v pražském Paláci Akropolis. V říjnu CD představí na koncertech v Brně, Zábřehu na Moravě a Plzni.

"Myslím, že v dnešní době i tím, že se používají elektronické nástroje u různých kapel, začíná být složitější, kam člověka zařadit. Není to ani důležité," řekla čtyřiadvacetiletá Vondrášková. Poprvé svou tvorbu představila zhruba před třemi lety v pražském café V lese.

Na debutovém albu spolupracovala s producentem Janem P. Muchowem, který se podílel autorsky na skladbě Run With Wolves a na aranžmá dalších písní. Potkala se s ním před dvěma lety, když připravoval hudbu k filmu Ve stínu. "Sešly se různé náhody ve správný čas. Je super, že se to dostalo mezi lidi a otevřely se dveře úplně někam jinam," poznamenala absolventka konzervatoře Jaroslava Ježka.

Vondrášková si texty píše sama. Většinou vznikají až jako doprovod na její autorskou hudbu. V češtině tvořit nechce, angličtina jí připadá bližší i proto, že v dětství víc než rok strávila s rodiči v USA.

Studuje kulturologii, která jí prý dala poznání přemýšlet o životě jinak. Na hudební formování měli vliv Muchow a multiinstrumentalista Tomáš Dvořák (známý jako Floex). Sama se inspirovala tvorbou ženských písničkářek, jako jsou Emika nebo Bat For Lashes, a to v tom, jak přistupují k hudbě a zvládají i technické záležitosti, které dříve bývaly mužskou doménou.

Zpěvačka by po podzimních koncertech chtěla začít zase skládat a původní písně ještě víc akusticky vyladit. "Nevím, kam mě vítr zavane, ale ráda bych do budoucna zůstala jen u hudby. Kdyby se to podařilo, bylo by to super," přeje si Vondrášková a připouští, že jiné zájmy než hudbu vlastně ani nemá. (čtk)

16:05
Mezinárodní festival outdoorových filmů se rozšířil do Ruska

Jedenáctý ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů nabídne 58 snímků. Promítat se budou ve 43 městech v Česku, na Slovensku a nově i v Rusku. Festival začne 27. září v Ostravě akcí Outdoorová Ostrava. Její součástí bude i snowboardový závod na sněhu, lanová dráha či horolezecká stěna. Řekl to ředitel festivalu Jiří Kráčalík.

Dosud festival hostily kinosály v českých a slovenských městech. Letos poprvé se rozšířil i do další země. "Promítat budeme v ruském městě Vologda. Leží asi 300 kilometrů na sever od Moskvy. Je to partnerské město Moravskoslezského kraje," řekl mluvčí přehlídky David Křetinský.

Pořadatelé věří, že se festival v Rusku uchytí a rozšíří do dalších měst. "Bylo by to pro nás dobré. Zvláště proto, že filmy musíme stejně opatřit ruskými titulky. Mohly by se proto promítat na více místech," řekl Křetinský. V roce 2015 by se podle něj mělo promítat i v Polsku. "Uvažujeme i o rozšíření tímto směrem," poznamenal mluvčí.

Pořadatelům se letos přihlásilo 100 autorů filmů. Do soutěžní části se dostalo 51 snímků. Vítěz bude vyhlášen 7. prosince v Praze. Promítat se bude dalších sedm filmů, ty ale do soutěžního klání nezasáhnou. Návštěvníci jednotlivých projekcí se mohou těšit například na snímek Kdo spí, nevyhraje. Jde o reportáž z cyklistického závodu napříč Amerikou - Race Across America, kterého se zúčastnil český závodník Sváťa Božák.

Oficiální zahájení filmové části festivalu je naplánované na 4. října v Domě kultury města Ostravy. Už před tímto datem pořadatelé připravili několik akcí, tou nevětší bude 27. září od 14:00 u Fora Nová Karolina Outdoorová Ostrava.

"Mezi největší trháky bude bezesporu patřit závod v akrobatických skocích na lyžích a snowboardu, exhibice trojnásobného mistra světa v biketrialu Petra Krause, sportovní exhibice české reprezentace z Rožnova pod Radhoštěm ve skocích na trampolínách, start horkovzdušného balonu a samozřejmě lanová dráha z druhého do prvního patra obchodního centra," řekl Kráčalík.

Kompletní doprovodný program a přehled filmů je dostupný na internetové adrese www.mfof.cz. (čtk)

16:39
Podzimní knižní trh přinese Murakamiho, Mawera, Formana i pohádky

S podzimem připravují nakladatelé knihy pro předvánoční trh, který je vedle jarní sezony druhým obdobím s nejvyššími prodeji knih. V říjnu se opět uskuteční dvě propagační akce, v nichž nakladatelé uvedou najednou nové tituly a doprovodí je dalšími akcemi pro čtenáře a setkáními se spisovateli. Své podzimní novinky dnes představilo nakladatelství Albatros Media.

Sází na oceňovaný historický román M. L. Stedmanové Světlo mezi oceány, jenž je světovým bestsellerem. "Je to vypravěčka šarže Rowlingové, zabývá se podobným tématem jako ona - jak odlišit dobro a zlo v našem stále složitějším světě," přiblížil román programový ředitel Albatrosu Ondřej Müller. Nakladatelství spoléhá také na titul Gabrielovo inferno autora Sylvaina Reynarda těžící z fenoménu 50 odstínů, nebo na nový výbor z díla Miloše Macourka s novými obrázky Adolfa Borna. V prosinci vydá svůj román Pravda o mém muži Halina Pawlowská a v únoru vyjde česky nová kniha J. K. Rowlingové The Cuckoo's Calling, jíž vydala pod pseudonymem.

Na 10. října se připravuje Velký knižní čtvrtek, již potřetí tuto akci koordinuje knižní distribuce Kosmas. Desítka nakladatelů při ní představí 12 novinek, které považují za hity nadcházející sezony. Většina z knížek vyjde také v elektronické podobě. Partnerem Velkého knižního čtvrtku je Městská knihovna v Praze, kde se uskuteční setkání čtenářů a autorů vydávaných knih. Režisér Bohdan Sláma představí svůj knižní rozhovor s oscarovým režisérem Milošem Formanem (Povolání režisér, vydává Prostor).

Foukací povídky představí výtvarník Petr Nikl; knihu, jíž inspirovaly nafukovací hračky Niklovy maminky, vydává Meander. Vzácným hostem bude podle pořadatelů Dita Krausová, která byla inspirací k postavě z knihy Osvětimská knihovnice (Akropolis) španělského autora Antonia G. Iturbeho. Krausová přežila koncentrační tábor, dnes žije v Izraeli.

Knižní čtvrtek uvede komiksové zpracování Kafkova zámku, které s ilustracemi Jaromíra 99 vydává Labyrint, či román Pád autora Skleněného pokoje Simona Mawera (Kniha Zlín). Argo vydává tři knihy, zejména román A hory odpověděly Khaleda Hosseiniho, autora světově úspěšných románů Lovec draků a Tisíce planoucích sluncí. Ve třetím románu se opět vrací do rodného Afghánistánu, ale zavede čtenáře i do Paříže či Kalifornie, kde vyrůstá jeden ze sourozenců rozdělených v dětství.

Inspiraci pro Velký knižní čtvrtek nalezl Kosmas ve Velké Británii. Uvítali ho knihkupci i zákazníci, mimo jiné proto, že v podzimní záplavě nových knih nabídl tipy na vánoční dárky. Loni byl nejúspěšnějším velkočtvrtečním titulem kriminální román Jo Nesba Sněhulák, který se stal druhou nejprodávanější knihou roku.

Druhou propagační akcí je Knihománie, která potrvá od 26. října do 26. listopadu a nabídne 22 nových knih od 15 nakladatelů. Představí nové autobiografie či biografie českých i světových osobností, poslední díl kultovní trilogie Harukiho Murakamiho 1Q84, historický román, satira pro ženy, severská krimi nebo komiks pro děti. Dvanáct titulů je původní česká tvorba. Některé novinky budou prezentovat sami autoři během autogramiád, patří k nim například Marie Poledňáková se svou první autobiografií S kým mě bavil svět.

První Knihománii inicioval na jaře loňského roku nakladatel a knižní distributor Euromedia Group. Letošní podzimní Knihománie přilákala kolem 250 knihkupců. (čtk)

17:01
Festival VZÁŘÍ divákům v Olomouci nabídne i světelný komiks

Videomappingové projekce na fasádách historických domů v centru Olomouce, ale i umělecké performance a koncerty nabídne festival světla a videomappingu VZÁŘÍ, který byl dnes zahájen v Olomouci. Pořadatelé pro návštěvníky připravili řadu novinek, mezi kterými je i speciální videomappingová sekce komiks na fasádě. Třetí ročník přehlídky světla a videomappingu v Olomouci potrvá do soboty. Novinářům to dnes řekl ředitel festivalu Kamil Zajíček.

Pořadatelé letos festival rozšířili o nová místa. Například u Terezské brány bude vybudováno šapitó, které nabídne prostor pro workshopy, divadelní představení, koncerty a bleší trh se starými svítidly. "Komiksoví tvůrci popustí ve videomappingu uzdu své fantazii a předvedou krátké příběhy na originálním a efektním promítacím plátně - fasádě historických budov," uvedl Zajíček. Autoři vytvořili dva komiksové mikropříběhy přímo na míru budovám, na jejichž fasádách se budou promítat.

Centrem letošního dění festivalu se stane Hauenschildův palác, Terezská brána a bývalá Obecní beseda. Právě tyto historické budovy vybrali pořadatelé jako speciální projekční plochy pro odborníky z tuzemska či zahraničí, kteří vybrané budovy hrou světla, tmy a stínů oživí a rozhýbou.

Videomapping je směr vizuálního umění, které využívá projekci ve volném prostoru na libovolné objekty. Promítané video přesně respektuje rysy objektu a dokáže vizuálně modifikovat původní tvary. Projekce se konají vždy večer a jsou podkresleny hudbou a zvuky doplňujícími obrazový výjev.

"Jak proměnlivé je světlo a stín, tak neopakovatelné jsou videomappingové projekce. Letos jich chystáme celkem šest," podotkl Zajíček. Festival VZÁŘÍ je oslavou různých podob světla. "Přizvali jsme tým světelných designérů ze Španělska, který díky hře světla promění triumfální oblouk Terezské brány," podotkl Zajíček. Tato proměna je součástí nového projektu festivalu nazvaného "Olomouc, jasně!", který chce ukázat známá místa jinak a jasněji.

Součástí akce bude také tichá diskotéka, na které si lidé se sluchátky na uších v noci zatančí přímo na Horním náměstí, či pokus o rekord v přípitku zářících dvojic. Pořadatelé připravili i vystoupení Anny K., Čankišou nebo Lenky Dusilové. Součástí akce je také fotografická výstava Světlo jinak v prostorách kavárny Arcidiecézního muzea. (čtk)

17:30
Cheb se chystá na letošní přehlídku Divadlo jednoho herce

Přehlídka Divadlo jednoho herce v Chebu letos nabídne divákům 11 představení. Bienále, které pořádá Západočeské divadlo v Chebu, se koná posedmnácté a začne 3. října. Do Chebu přiveze výjimečná představení českých i zahraničních herců z Polska, Slovenska, ale také z Mexika a Číny, informovala dramaturgyně festivalu Marta Ljubková.

"I letos jsme sestavili program jako širokospektrální nabídku. Od představení pro děti, tradiční pantomimu ve svěžím studentském podání, pohybové divadlo po klasickou činohru. Na webu budeme průběžně uveřejňovat podrobnější informace, videoupoutávky a další lákadla na jednotlivé kusy, aby měli diváci co nejpodrobnější informace," uvedla Ljubková.

Hlavními hvězdami festivalu budou Karel Roden s představením Sam, který festival zahájí, a Eva Holubová s Hvězdou, již diváci uvidí jako závěrečný kus. Mimořádnou událostí bude inscenace One Step Before the Fall Markéty Vacovské s živou hudební účastí Lenky Dusilové. "Soubor Spitfire Company s pohybovým představením bodoval letos na prestižním festivalu v Edinburghu, odkud se obě umělkyně vrátily ověnčené řadou cen," uvedla Ljubková.

Zajímaví budou i zahraniční hosté. Na festivalu vystoupí mexická performerka Cristina Maldonado a čínská herečka a zpěvačka Jing Lu. "Cristina, která se původně zabývala videoartem, přiveze představení, v němž si hraje s filmovou technikou - i proto jsme její vystoupení umístili do bývalého kina Art. Lu uvede autobiografické představení o životě doma i v cizině," uvedla dramaturgyně divadla.

"Diváci se nemusí bát jazykových bariér, v případě slovenštiny není obav, polské představení bude mít titulky, mexické je zcela bezbariérové (zazní v něm jen filmy v angličtině, přičemž o význam slov rozhodně nepůjde). No a to čínské bude překvapivě česky," dodala Ljubková.

V rámci festivalu se do Chebu vrací i Marek Bečka, který ve zdejším divadle kdysi zahájil svou kariérou. Přiveze představení Zchudlý loutkář. Přijede jako loutkář, jemuž sice zbyly jen trosky jeho někdejšího kočovného divadla, ale i s těmi umí odehrát, co si diváci řeknou. S čertem, ježibabou a Honzou zvládne odehrát jak Červenou Karkulku, tak Hvězdné války.

Domácí soubor bude reprezentovat Klára Štěpánková ve světové premiéře hry Psáno. (čtk)

18:01
Národní divadlo Brno uctí wagnerovské výročí Bludným Holanďanem

Bludný Holanďan bude první premiérou opery Národního divadla Brno v nové sezoně. Soubor tak uctí 200. výročí narození německého skladatele Richarda Wagnera, jehož dílo natrvalo změnilo podobu operního žánru. S brněnskými pěvci poprvé spolupracuje režisér Roman Polák, šéf činohry Slovenského národního divadla v Bratislavě. Premiérové publikum zaplní Janáčkovo divadlo v pátek 27. září.

V titulní roli se představí hostující Frank Blees z drážďanské operety v alternaci s Richardem Haanem. Roli Senty získala maďarská sopranistka Szilvia Rálik spolu s Ivetou Jiříkovou. Hudebního nastudování se chopil Jakub Klecker. Slavnostní premiéra je věnována někdejšímu dirigentu a šéfovi brněnské opery Františku Jílkovi, jehož 100. výroční narození a 20. výročí úmrtí si letos hudební svět připomíná.

K napsání opery o prokleté lodi inspirovala Wagnera námořnická pověst, ale také osobní zkušenost z plavby na škuneru, který se ocitl v několikadenní hrůzné bouři. Skladatel opeře vtisknul dramatickou a baladickou atmosféru, která se v závěru zjasňuje díky zlomenému prokletí.

Inscenace režiséra Poláka vynikají podle odborníků spojením intelektuálního a emocionálního přístupu a snahou o odkrytí tajemného a temného nitra postav. Součástí režijní koncepce je v případně Bludného Holanďana scéna tvořená červenými a černými gumami, nataženými po celé délce jeviště. Tvoří osnovu, do níž se pěvci noří a opětovně z ní vystupují. Podle autora Pavla Boráka je scéna minimalistická, ale zároveň plná symbolů.

Inscenace plně využívá jevištní technologie, jako jsou točny a výsuvné stoly, a to včetně odhalených konstrukci. "Dodávají představení realistický rozměr, přibližují nás životu dnešních námořníků na lodi nebo ropné plošině. Neinscenujeme žádné Piráty z Karibiku," uvedl Borák na webu divadla. (čtk)

07:38
Elton John je v Rusku pro homofobní aktivisty nežádoucí

Sdružení uralských rodičů vyzvalo ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zakázal připravované turné britského zpěváka Eltona Johna. Britská popová hvězda, která se hlásí k homosexuální komunitě, by si podle znepokojených rodičů mohla počínat v rozporu s ruským zákonem zakazujícím propagaci homosexuality mezi mládeží.

Elton John má do Ruska přijet koncem roku. "Zpěvák má v úmyslu podpořit místní sodomity a porušit ruské zákony, jejichž cílem je chránit děti," uvádí se v otevřeném dopise, z něhož cituje kazaňský zpravodajský portál 66.ru. Autoři dopisu rovněž Putina upozorňují, že Elton John na protest proti ruskému homofobnímu zákonu údajně vyzývá k bojkotu zimních olympijských her v Soči. "Bojkot ze strany lidí loajálních k netradiční lásce by ale olympiádě jen prospěl. Přivítali by ho všichni Rusové, kteří ctí tradiční rodinné hodnoty, ruskou kulturu a zdravé vztahy mezi mužem a ženou," stojí v dopisu. Kreml zatím na výzvu uralských rodičů nijak nereagoval.

Podle zpráv moskevského zábavního serveru Šou-bizněs.ru se připravují protesty i proti koncertu britského zpěváka v Moskvě. Aktivní odpor prý organizují pravoslavní duchovní, podle nichž je plánované vystoupení Eltona Johna "výzvou ruské státní moci" a skončí "řáděním a zvrácenostmi". Elton John má do Ruska přijet v prosinci, koncert v Moskvě je plánován na první prosincový víkend. Zpěvák už několikrát ruské homosexuální komunitě z Londýna vzkázal, že ji při svém vystoupení podpoří. (ČTK)

09:03
Slezské zemské muzeum nabízí pohled do duchovního světa

Pohled do duchovního světa nabízí výstava Slezského zemského muzea Znamení vertikál, která začala v Historické výstavní budově v Opavě. Otevře brány náboženství a jeho vývoje na území českého Slezska. ČTK to řekla mluvčí muzea Květa Gebauerová. "Výstava se snaží přiblížit pestrost a rozmanitost duchovního života českého Slezska od středověku do začátku první světové války. Hlavní důraz je přitom kladen zejména na úlohu katolické církve, která náboženský život určovala především. Pozornost je ale věnována i vyznání evangelickému nebo židovskému," uvedla mluvčí.

Expozice zabírá nejen oba výstavní sály, ale i další prostory budovy. Nabídne unikátní historické umělecké předměty, například dosud nevystavené obrazy nebo výsledky objevů restaurátorů a historiků umění. Přístupná bude do 23. března příštího roku. "Skutečné poklady zapůjčila celá řada církevních institucí, za pozornost bezpochyby stojí relikviář svatého Kříže. Podle tradice uchovával již od středověku poměrně velký ostatek svatého Kříže opavský farní kostel Nanebevzetí Panny Marie," uvedla garantka výstavy Markéta Kouřilová.

Autoři ale pamatovali také na děti, které jistě potěší unikátní betlém z Města Albrechtic. Znamení vertikál je třetí výstavou v sérii nejrozsáhlejšího projektu Slezského zemského muzea za posledních několik desetiletí - cyklu výstav Slezsko: Lidé a země. "Projekt usiluje o vědeckou dokumentaci Slezska jako specifického regionu s bohatou historií a kulturou," uvedl ředitel muzea Antonín Šimčík. (ČTK)

10:29
Menzelovi Donšajni mají dnes večer premiéru v pražském Rudolfinu

Film režiséra Jiřího Menzela Donšajni má dnes večer českou premiéru. Poté, co měl koncem srpna světovou premiéru na festivalu v Montrealu, 15. září vstoupil do amerických kin a v minulých dnech byl uveden v New Yorku, se tato komedie o vášni k hudbě i k ženám představí českému publiku. A protože je z prostředí vážné hudby, konkrétně opery, zvolili producenti za místo premiéry Dvořákovu síň pražského Rudolfina. 

V hlavních rolích účinkují Libuše Šafránková, Jan Hartl a Martin Huba. Ve vedlejších se objeví Ivana Chýlková, Václav Kopta, Emma Smetana a Eva Josefíková. Svou poslední filmovou roli si v Donšajnech zahrála Jiřina Jirásková.

Českou premiéru Donšajnů doplní výstava Rozmarná léta Jiřího Menzela, která bude po celý měsíc po premiéře umístěna na panelech v parku u břehu Vltavy z boku budovy Rudolfina. K 75. narozeninám Jiřího Menzela ji připravila jeho manželka Olga. Sestavila ji z dosud nepublikovaných snímků jeho filmů ze soukromého archivu, dnes už zlidovělých hlášek z nich a úryvků z připravovaných memoárů Jiřího Menzela. (ČTK)

11:40
Do čela hitparády se dostala novinka Štefana Margity Melancholie

Do čela tuzemské hitparády se v minulém týdnu dostala novinka Štefana Margity s názvem Melancholie. Následuje ji výběr hitů skupiny Lucie prodávaný spolu s DVD, který poskočil z 26. místa a v žebříčku figuruje už přes rok. Třetí příčku obsadila Stingova novinka Last Ship. Informuje o tom na svém webu česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI).

Na čtvrté místo z první pozice kleslo album Inzerát kapely Kryštof, pátá je novinka Chinaski 20 let v síti. Na šestou příčku spadl výběr hitů Jaromíra Nohavici s názvem Tenkrát/Nostalgie 90. let. Do první desítky se ještě vešla deska Loud Like Love britského tria Placebo, Nohavicovo poslední studiové album Tak mě tu máš, koncertní verze nahrávky Madonny MDNA a muzikálová nahrávka Lucie Bílé Aida a jiné klenoty.

Z domácích alb se v první dvacítce umístila ještě Bára Basiková s albem Belleville, Václav Noid Bárta s titulem Noid, Lucie Vondráčková s deskou Oheň a album Tomáše Kluse Racek. (ČTK)

13:54
V Británii jde do prodeje nová kniha o agentovi Jamesi Bondovi

Britský romanopisec William Boyd dnes v Londýně podle agentury AP představil novinářům svou knihu o nových dobrodružstvích agenta Jamese Bonda. Kniha s názvem Solo se v Británii začne prodávat ve čtvrtek. Neohroženému britskému agentovi 007 je v novém příběhu 45 let a tento věk pociťuje, řekl autor.

Děj se odehrává v roce 1969 a Boyd posílá uhlazeného super špiona do jedné občanské války v západní Africe a do Washingtonu. Ve filmu by jím vytvořeného Bonda nejlépe ztvárnil podle spisovatele britský herec Daniel Day-Lewis.

Tvůrcem Jamese Bonda je britský spisovatel Ian Fleming. Po jeho smrti v roce 1964 píší další pokračování autoři, které vybírají Flemingovi dědici. V poslední době vydal Američan Jeffery Deaver v roce 2011 Nula stupňů volnosti a Sebastian Faulks v roce 2008 Peklo pro zvané. Letos v dubnu uplynulo 60 let od vydání vůbec prvního románu o Bondovi Casina Royale. Fleming napsal o Bondovi 12 románů a dvě knihy povídek. V psaní příběhů o slavném agentovi pak pokračovali další autoři - Kingsley Amis, John Pearson, John Gardner a Raymond Benson. (ČTK)

14:46
Výstava připomene Mnichov a exil tisíců lidí

Podpis Mnichovské dohody, odchod tisíců lidí do exilu a projekt Památníku československého exilu připomene výstava, která dnes začne v Modřanech, v budově budoucí radnice Prahy 12. Expozice se jmenuje Drama jedné noci - odchod Jaromíra Weinbergera do exilu a zobrazuje jeho obývací pokoj v okamžiku příprav na cestu do exilu.

Návštěvníci uvidí obývací pokoj patrně nejslavnějšího rodáka z pražských Modřan - hudebního skladatele Jaromíra Weinbergera, který v roce 1938 na vrcholu kariéry ve svých 42 letech opustil vlast. Jeho symfonické skladby hrály pražské orchestry a ve 20. letech skládal hudbu pro činohry Národního a Stavovského divadla. V letech 1922 a 1923 byl profesorem kompozice na Ithaca College. Po návratu z USA napsal čtyři opery, z nichž Švanda Dudák byla prováděna na 150 scénách světa. Skládal i populární písně, například pro Červenou sedmu, i když často pod pseudonymem. Svět opustil dobrovolně 8. srpna 1967 v exilu na Floridě.

Ve vstupním traktu budoucí radnice Prahy 12 na Sofijském náměstí, v nyní opuštěných výlohách a dalších částech komplexu se chystají další expozice, připomínající významné osobnosti československého exilu. Vznikne zde databázové centrum, doplňované přispěvateli z celého světa. Atrium se má proměnit v jakési respirium pro koncerty z děl autorů, tvořících v exilu. (ČTK)

15:52
Mezinárodní festival studentských filmů v Písku startuje 4. října

Téměř 300 autorů z 28 zemí letos přihlásilo svá díla do soutěže 13. ročníku Mezinárodního festivalu studentských filmů v Písku. Čtyři desítky z nich, které komise složená ze studentů a pedagogogů poslala do finále, se budou promítat od 4. do 6. října v kině Portyč. Nejlepší z nich vybere mezinárodní porota, v níž letos usedne třeba Olga Sommerová, Jan Gogola nebo Piotr Zlotorowicz, který byl oceněn na loňském festivalu. "Letošním námětem festivalu se stala Evoluce filmu s heslem Vývoj nezastavíš. Je to takové propojení s výročím města, které letos slaví 770. výročí od svého založení," řekla ČTK ředitelka festivalu Vladana Terčová.

Porota vedle hlavní Ceny festivalu Václava Kršky udělí i ceny za nejlepší hraný, dokumentární a animovaný film se stopáží do 30 minut. Rozděleno bude i dalších sedm ocenění, z toho tři pro handicapované tvůrce. V jejich sekci bude v sobotu odpoledne promítnuto šest snímků. Protože kvalita děl každoročně stoupá, organizátoři na program zařadili i projekci vybraných nesoutěžních filmů. Po nich mohou diváci přijít i na vítězné filmy z festivalu Ars Electronica a filmy píseckých filmových škol.

Festival je spojen se vznikem Soukromé vyšší odborné školy filmové v Písku. Její zakladatelé - manželé Vladana a Miloň Terčovi zorganizovali ve spolupráci s městem Písek a za přispění několika píseckých patriotů první ročník festivalu v roce 1997. Postupně se rozšiřovalo spektrum soutěžních filmů, ale také festivalových hostů a návštěvníků. Až do šestého ročníku se konal jednou za dva roky. Letos přijede třeba Eva Zaoralová, jež v roce 2010 usedla i v čele písecké festivalové poroty, Varhan Orchestrovič Bauer, David Ondříček či Petr Brukner. I tentokrát bude součástí přehlídky doprovodný program ve formě workshopů, koncertů, besed a výstav. (ČTK)

17:01
Šéfem Národního divadla Brno bude od listopadu Martin Glaser

Ředitelem Národního divadla Brno se od 1. listopadu stane dosavadní umělecký šéf činohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Martin Glaser. Jeho jmenování dnes schválila na doporučení odborné komise Rada města Brna, sdělil ČTK mluvčí magistrátu Pavel Žára. Glaser ČTK řekl, že se ujme funkce od listopadu na částečný úvazek, od března 2014 na plný. Národní divadlo Brno je bez ředitele od loňského září, kdy rezignoval Daniel Dvořák. "Nyní mám řadu závazků, které nemohu hned zrušit. Své povinnosti jsem radním Brna předestřel. Od listopadu se budu seznamovat se zaměstnanci divadla a s jeho chodem, od března funkci převezmu úplně," řekl ČTK dnes po svém jmenování Glaser.

Do divadla hodlá postupně přivést nové umělecké šéfy. "Balet bude řídit slovenský choreograf Mário Radačovský, činohru povede od příští sezóny Martin Františák a operu od 1. ledna 2015 Jiří Heřman," vyjmenoval Glaser. Před komisí Glaser uspěl se svou koncepcí divadla jako sebevědomé a moderní metropolitní instituce. Nepočítá například s Redutou jako samostatnou jednotkou. Reduta v uplynulých letech pod vedením Petra Štědroně tvořila vedle baletu, Mahenovy činohry a Janáčkovy opery čtvrtou složku Národního divadla Brno. Dva činoherní soubory pod jednou střechou ale Glaser nepovažuje z dlouhodobého hlediska za výhodné. Glaser se narodil v roce 1974 v Sokolově. V Jihočeském divadle v Českých Budějovicích působí od roku 1998 jako kmenový režisér, posledních osm let byl uměleckým šéfem.

Glaser se letos na jaře ucházel o místo šéfa pražského Divadla Na Zábradlí, v konkurzu však uspěl Petr Štědroň z brněnské Reduty. Reduta by nyní podle Glasera měla být studiovou scénou činohry, prostorem pro komorní baletní a operní inscenace a pro hostování nezávislých souborů. "Myslím si, že se účel Reduty nezmění nijak zásadně," dodal Glaser. Brněnský magistrát uspořádal otevřené výběrové řízení na ředitele Národního divadla Brno během posledního roku dvakrát, ani v jednom případě však komise nedoporučila vhodného kandidáta. Poslední konkurz byl uzavřený a odborníci v něm oslovili vybrané adepty. Jako první adept vzešel z konkurzu Glaser, jako druhého komise doporučila ředitele divadla Alfa v Plzni Tomáše Froydu. (ČTK)

17:07
Ostravští Bezruči zahájí sezonu Mým romantickým příběhem

Ostravské Divadlo Petra Bezruče zahájí novou sezonu singles groteskou o problémech ve vztazích dnešních třicátníků. Hru skotského dramatika D. C. Jacksona Můj romantický příběh poprvé uvede 27. září. Režie se ujal hostující režisér Daniel Špinar. "Hra mladého dramatika nabízí zábavný, ale přesto nekompromisní pohled na hledání toho pravého partnera dnešními třicátníky. Inscenace má spád, slovní humor a drsný nečekaný konec," řekla ČTK mluvčí divadla Michaela Kubicová. Špinara text skotského autora zaujal už před lety. Společně s dramaturgyní Ilonou Smejkalovou jej chtěl uvést hned v ostravském divadle. "Věděli jsme, že tady je soubor, vhodný pro tuto hru," uvedla Smejkalová. S premiérou autorské duo ale předběhlo brněnské divadlo Buranteatr.

Jackson se ve hře zabývá otázkou, proč dnešní třicátníci tak obtížně hledají životní partnery. "Je to hlubší fenomén dnešní doby. Hra na něj nabízí pohled ze strany muže i ženy. To je zajímavé," řekla dramaturgyně. Hra Můj romantický příběh měla světovou premiéru v roce 2010. Jackson ji původně psal pro edinburský festival. Získala tak hlavní cenu a následně se hrála před vyprodanými hledišti v Londýně. Úspěšná je hra i v mezinárodním měřítku. Hrála se už v Austrálii, Německu, Řecku, Srbsku, Slovinsku, Švédsku, USA i Česku. Uvedení připravují i divadla ve Francii, Číně a Japonsku. V ostravské verzi hlavní role ztvárnili Ondřej Brett a Tereza Vilišová. Dále hrají Sylvie Krupanská, Lukáš Melník v alternaci s Albertem Čubou a Markéta Haroková.

Inscenátoři pracují podle překladu Jakuba Škorpila, hudbu vybral režisér Špinar, scénu navrhla Lucie Škandíková. Premiéra je naplánovaná na 27. září od 18:30. To je novinka letošní sezony. "Sladili jsme časy představení s ostatními ostravskými divadly, aby se divákům nepletly," vysvětlil manažer divadla Tomáš Suchánek. (ČTK)

18:39
Třebíčský rodák František Mertl bude mít ve městě galerii

V Třebíči by měla do roka vzniknout nová galerie, v níž bude stálá expozice obrazů a soch místního rodáka Františka Mertla, tvořícího pod uměleckým jménem Franta. Díla budou umístěna v členitém industriálním prostoru pod velkým sálem Národního domu v centru města. V rozpočtu města na příští rok budou na nutné úpravy výstavního sálu vyčleněny dva miliony korun. Novinářům to dnes řekl místostarosta Pavel Pacal. "Předpokládám, že náklady nakonec budou nižší, je nutné vyřešit pouze osvětlení a vytápění prostor o rozloze kolem 200 čtverečních metrů," dodal Pacal.

Provoz nové galerie si podle vedení města nevyžádá žádné další náklady, v Národním domě sídlí městské kulturní středisko. Mertl podepsal s vedením radnice smlouvu o vzniku galerie tento týden. "Mistr Franta věnuje galerii část svého díla, požaduje pouze, aby obrazy a sochy byly umístěny ve vhodných prostorách a přístupné veřejnosti," řekl starosta Pavel Heřman. Nabídnuté prostory ho podle ředitelky městského kulturního střediska Jaromíry Hanáčkové inspirovaly k vytvoření dalších uměleckých děl.

František Mertl (1930) je absolventem Školy uměleckých řemesel v Brně a pražské Akademie výtvarných umění. Od roku 1958 žije v jižní Francii. Patří mezi nemnoho českých malířů, kteří se výrazně prosadili na světové výtvarné scéně. Osobně se znal s Pablem Picassem, Markem Chagallem, přátelil se s Grahamem Greenem. Mertlovo dílo je zastoupeno například v Guggenheimově muzeu v New Yorku, Stedelijk Museu v Amsterdamu, v Muzeu moderního umění města Paříže, jeruzalémském Israel Museu, v Muzeu výtvarných umění v Lyonu, Grenoblu, Nice, Antibes, ale také v pražské Národní galerii nebo Moravské galerii Brno. Od roku 1968 absolvoval více než sto samostatných výstav v Evropě, Asii, Americe a Africe. (ČTK)

07:28
Pecha Kucha na jeden den oživí bývalé kino Hraničář v Ústí nad Labem

Ústecké kino Hraničář po třech letech od svého uzavření na jeden den ožije. Chystá se tu na 1. října Pecha Kucha Night, prezentace umělců, designérů a dalších osobností. ČTK o tom informovali pořadatelé akce. Mezi pozvanými účinkujícími je například výtvarník a hudební skladatel Vladimír Franz, výtvarný umělec Jaromír 99 nebo vedoucí redakce kulturního zpravodajství České televize Petr Vizina. Formát Pecha Kucha Night vznikl v roce 2003 v Tokiu jako nápad architektonického studia Dytham Klein Architecture, které chtělo dát možnost talentům předvést své práce. Z Tokia se akce rozšířila do několika stovek měst po celém světě. V Ústí nad Labem se bude konat poosmé.

"Každý z pozvaných hostů ve svém vystoupení musí svižně a poutavě představit na čem právě pracuje, co se mu podařilo a podobně. Na prezentaci má ale k dispozici pouze dvacet obrázků a na každý z nich jen dvacet sekund. Od diváků pak dostává okamžitou reakci a může je buď nadchnout, nebo odradit," říká jeden z organizátorů ústecké Pecha Kucha Night Tomáš Petermann. V bývalém kině Hraničář se akce koná poprvé, dosud se odehrávala především v galerii Emila Filly. "Unikátní prostory kina mají úžasnou atmosféru a my bychom je rádi aspoň jedním večerem probudili k životu. Zároveň chceme návštěvníkům dát šanci vyjádřit se v anketě, jak oni vidí budoucnost Hraničáře. Pronajímatel kina nám už jednou vyšel vstříc, třeba se nám podaří na to navázat," dodal Petermann.

Na osmé ústecké Pecha Kucha Night představí své projekty také ředitelka Ceny Jindřicha Chalupeckého Lenka Lindaurová, designér Jan Čapek, fotograf Tomáš Tesař, herečka a muzikantka Johana Švarcová, majitel kaváren a zároveň autor projektu piána na ulici Ondřej Kobza a také ústecký archivář Petr Karlíček. Jejich prezentace začne v 19:00. (ČTK)

09:20
V Praze dnes začíná festival ...příštívlna/nextwave...

Desítky uměleckých projektů osobností nezávislé umělecké, zejména divadelní a hudební scény představí v Praze, Brně a Pardubicích festival …příští vlna/next wave…. Jeho dvacátý ročník startuje dnes dvanáctidenním programem v Praze. V programu má například výhradně pro festival připravený projekt Vladimíra 518 a Davida Vrbíka Můj pes má hlad, premiéru inscenace Jana Horáka a Michala Pěchoučka o Juliu Fučíkovi Citový komediant ve Studiu Hrdinů či novou inscenaci souboru Spitfire Company. Má název Antiwords a vychází z díla Václava Havla a jeho hry Audience.

Pardubické části festivalu dominuje projekt Miroslava Bambuška: Cesty energie - Ropa v Automatických mlýnech. Brněnská část festivalu bude letos ve znamení renesance experimentálního prostoru Kabinet Múz. "K vlajkovým lodím letos patří i vyhraněné projekty nastupující umělecké generace. Ty jsou koncentrovány zejména do sobotního programového bloku. Neděle naopak přinese ohlédnutí za alternativní scénou posledních 20 let," uvedla nová hlavní kurátorka festivalu Lenka Dombrovská.

Chystá ještě intenzivnější žánrové otevření, rozvíjení ediční činnosti, více hudby, happeningů, křtů knih a CD, více prostoru hodlá poskytnout debatám a teoretické reflexi. Kompletní program přehlídky je k dispozici na internetové adrese www.nextwave.cz. (ČTK)

10:52
Tanečníci provedou diváky Plečnikovým kostelem na Vinohradech

Tvorbou slovinského architekta Josipa Plečnika a především jeho stavbou kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze se inspirovali tvůrci představení Materia, které dnes a v pátek večer uvedou v premiéře přímo v této sakrální stavbě. Taneční inscenace vzniklá speciálně pro prostor výjimečné stavby chce podle svých tvůrců zkoumat fyzický i duševní materiál, vlastnosti prostoru, proces tvorby architekta a jeho využití pro stavbu choreografie.

Na projektu spolupracují choreografka Dana Pala, hudební skladatel Jiří Lukeš, scénografka Ha Thanh Nguyen a lightdesignér Jan Komárek. Společně pracují s principy, které architekt používá při tvorbě architektonického návrhu. Výsledné obrazy zpodobňují tyto principy a ve výsledku budují ucelené představení - hotovou architektonickou stavbu. Diváci se mohou těšit na zážitek umocněný působivostí Plečnikovy stavby. Mezi dvěma hlavními částmi představení je tanečníci za doprovodu hudby povedou od kostelní věže až do krypty. Na své si tak přijdou i milovníci architektury, kteří chtějí zažít památku jinak.

V představení tančí Helena Šťávová, Dana Pala, Jaroslav Ondruš, Andrea Vykysalá a Radim Klásek. Autorka choreografie Dana Pala vystudovala Taneční konzervatoř hlavního města Prahy a nyní dokončuje magisterské studium choreografie na pražské HAMU pod vedením Daniela Wiesnera a Jana Kodeta. Během studií strávila v Institutu del Teatre Barcelona, své metody taneční pedagogiky a choreografie pro herce aktivně aplikuje v Teatre SANS Palma na Mallorce. Ve vlastní tvorbě se zaměřuje na využívání netradičních prostor a zkoumá možnosti provázání choreografie s moderní technikou. Představení Materia je její magisterskou prací. (ČTK)

13:33
Moravská galerie v Brně dala prostor současné módní tvorbě

Moravská galerie v Brně vystavila práce devatenácti současných módních designérů s různorodými pohledy na ztvárnění oděvní siluety. Galerie tak zahájila nový výstavní cyklus Voliéra. V Uměleckoprůmyslovém muzeu bude ve dvouletém intervalu uvádět tvorbu českých uměleckých designérů různých odvětví - od oděvu přes šperky až k nábytku. Výstavu Voliéra No. 1 připravila pro Moravskou galerii módní stylistka Olo Křížová. Zaměřila se na autorské práce začínajících módních designérů i renomovaných domácích návrhářů a zvláště na jejich pojetí oděvní siluety.

Ve výstavních síních jsou zastoupena například díla Denisy Nové, Jakuba Polanky a dalších autorů mladé a střední generace. Módní tvorbu 21. století definují podle Křížové smysl pro experiment a tendence k minimalismu. "Oděv ohraničený vnějším obrysem se sám o sobě stává sochou — objektem, nekopíruje pouze tvar těla, ale předkládá nové prostorové vztahy člověka a okolního prostředí," uvedla Křížová. Výstava prezentuje minimalistické práce i svébytné umělecké objekty, zhotovené z běžných i neobvyklých materiálů. Vedle bavlny, hedvábí či lnu se tak objevují třeba kabáty z neoprenu, uvedla kurátorka Andrea Husseiniová. Expozici Voliéra náleží celé první patro Uměleckoprůmyslového muzea.

Část vystavených prací vznikla speciálně pro Moravskou galerii při letní tvůrčí dílně Silueta versus dekor v Brtnici u Jihlavy. Další výstavu s módní tematiku najdou v těchto dnech zájemci na hradě Špilberku. Muzeum města Brna tam představuje část sbírky společenských kabelek ze svého fondu textilu a módních doplňků. Další cenné exponáty pocházejí z Moravské galerie a soukromých sbírek. Historické kusy doplňují na Špilberku také současné návrhy. (ČTK)

14:48
Tradiční Týden knihoven láká čtenáře na speciální akce

Tradiční týdenní akce sloužící propagaci čtenářství a veřejných knihoven začne v pondělí 30. září. Do Týdne knihoven se svými programy zapojí přes 470 knihoven, řekl dnes novinářům Roman Giebisch z Národní knihovny. Na celý týden jsou připravené besedy se spisovateli, výtvarné dílny, knižní bazary, literární přednášky, vědomostní soutěže nebo třeba amnestie dlužníků. Pro společné čtení v knihovnách letos pořádající Svaz knihovníků a informačních pracovníků doporučuje sáhnout po knížkách autorů, s nimiž se v letošním roce pojí nějaké kulaté výročí. Jsou to třeba Franz Kafka (130. výročí), Jaroslav Hašek (130. výročí), Josef Kajetán Tyl (205. výročí), Jaroslav Vrchlický (160. výročí), Ota Pavel (40. výročí), Karel Klosterman (90. výročí), Albert Camus (100. výročí) či Helena Zmatlíková (90. výročí).

Ve Zlíně se bude otevírat nová budova krajské knihovny, Městská knihovna v Praze obnoví půjčování vinylových gramodesek - nabídka více než 6000 kusů z oblasti pop, rock, folk, klasika, mluvené slovo i pohádky bude čtenářům přístupná v pobočce v Bohnicích. V hlavní budově knihovny se pak 4. října bude konat velká výměna knih, kam mohou lidé přinést své knihy, které již číst nebudou, a vyměnit je za jiné. Každý ze dnů Týdne knihoven bude podle Giebische věnován některé z cílových skupin veřejných knihoven - pondělí tedy seniorům, středa dětem, pátek příslušníkům národnostních a jazykových menšin.

V rámci Týdne knihoven bude 3. října udělena tradiční cena Knihovna roku za významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb a v kategorii základní knihovna, v níž jsou odměňováni zejména pracovníci knihoven v malých obcích, kde často působí jako dobrovolníci. (ČTK)

17:26
Zpěváka Karla Gotta ocení Belgický rozhlas a televize

Nejpopulárnější tuzemský zpěvák Karel Gott, na jehož kontě je rekordních 37 Zlatých a Českých slavíků, převezme v neděli 29. září v belgickém městě St. Vith cenu Čestná anténa Belgického rozhlasu a televize (BRF) za celoživotní dílo. ČTK to dnes oznámil jeho manažer Jan Adam a dodal, že na galavečeru vystoupí vedle Gotta hvězdy západoevropské hudební scény, například Semino Rossi, Stephanie Hertelová a Angela Wiedlová.

"Nejde o první ocenění, které Karel Gott od BRF obdrží. Tato rozhlasová a televizní společnost mu udělila v letech 1983 a 1984 už Stříbrnou i Zlatou anténu za počet umístění v její hitparádě. V roce 1986 pak získal Anténu cti BRF jakožto nejpopulárnější interpret posledních let," řekl Adam. Letos začátkem července Gott s mimořádným úspěchem vystoupil na festivalu Rock for People v Hradci Králové, kde ho v hitech včetně C'est la vie nebo Včelky Máji spontánně doprovázel sbor většiny z více než 12.000 přítomných posluchačů. Organizátoři této rockové přehlídky o jeho účast usilovali pět let. Zpěvák "dostal" i mnohé z mladých rockových příznivců, kteří původně svou účast na koncertu brali jako recesi.

V polovině března Gott symbolicky předal v Německu svůj kultovní hit Včelka Mája o dvě generace mladší následovnici Helene Fischerové. Stalo se tak v televizním pořadu Das Frühlingsfest (Jarní slavnost), v němž osmadvacetiletá zpěvačka premiérově na veřejnosti předvedla upravenou podobu titulní písně ke známému animovanému seriálu. (ČTK)

09:41
Do Noci divadel, která bude 16. listopadu, se zapojí 80 souborů

Více než 80 souborů a divadel z 21 českých a moravských měst se rozhodlo zapojit do projektu Noc divadel 2013. Sobota 16. listopadu se tak stane dnem otevřených scén a výjimečných zážitků. Akce se uskuteční souběžně v jedenácti evropských zemích. Poprvé bude v České republice, kde je jejím koordinátorem Institut umění - Divadelní ústav (IDU). ČTK to řekla mluvčí IDU Eliška Míkovcová. "Komponovaný večer European Theatre Night se pořádá od roku 2008 a vždy třetí listopadovou sobotu představuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě. V sobotu 16. listopadu otevřou divadla své prostory, aby umožnila divákům prožít nespočet nejen divadelních zážitků. V programu budou představení pro děti i dospělé, autorská čtení, workshopy a semináře, koncerty, projekce filmů a inscenací či prohlídky zákulisí," uvedla Míkovcová.

Noc divadel 2013 se uskuteční ve většině divadel pro návštěvníky zdarma, avšak z kapacitních důvodů je nutná registrace zájemců. Aktivity zpoplatněné symbolickou částkou budou v programu označeny. "Velmi nás těší, že tento projekt vyvolal mezi soubory takový zájem a rádi jsme se ujali jeho koordinace v České republice. Zviditelní v povědomí diváků nejen jednotlivé divadelní scény, ale i české divadlo jako takové. Zároveň zapojení v takto rozsáhlém evropském projektu může být příslibem zajímavé spolupráce do budoucna," komentovala to ředitelka IDU Pavla Petrová. Noc divadel 2013 nabídne srovnatelné kulturní vyžití jako projekty zaměřené na jiné umělecké obory - například Noc literatury či Muzejní noc. Program začne už dopoledne, kdy budou cílovou skupinou především rodiny s dětmi.

Divadla připravila pohádky, dětské zážitkové hry a workshopy pro nejmenší. V odpoledních hodinách odstartuje i program pro dospělé, který bude až do noci, někde až do ranních hodin. Hrát se má nejen na prknech velkých divadel či v menších alternativních prostorech, ale i na ulici, ve vestibulu metra či na nádraží. Seznam zapojených souborů a divadel naleznou zájemci na webových stránkách. Zjistí například, že jen v Praze budou moci zavítat na sedmačtyřicet míst, v Brně na dalších dvanáct a v Ostravě do pěti divadel. Zapojili se například i v Lounech a divadelní spolek Krakonoš z Vysokého nad Jizerou. (ČTK)

11:36
Aukce nabídne nově objevený Slavíčkův obraz z Letné

Nově objevený obraz Antonína Slavíčka s výjevem z pražské Letné se bude dražit 6. října v aukci v Topičově salonu. Dílo známého impresionisty z roku 1902 se bude nabízet s vyvolávací cenou 2,8 milionu korun. Na Letnou v dešti a další díla slavných autorů se mohou zájemci přijít podívat na předaukční výstavu ode dneška do 6. října také do Topičova salonu na Národní třídě. Je překvapující, že tak rozměrné mistrovské dílo zůstalo skryto po tak dlouhou dobu. Slavíčkovo mistrovství se tu jeví v celé působnosti a v rámci impresionismu vystupuje Slavíček svým způsobem niterněji, srovnáme-li jej s pařížskými obrazy Moneta nebo Pissarra, uvedla k objevu Slavíčkova obrazu historička Olga Macková.

Společnost 1. Art Consulting bude ve své říjnové aukci nabízet i další významná díla 17. až 20. století: Františka Kupky, Alfonse Muchy, Václava Radimského, Josefa Navrátila, Václava Brožíka, Emila Filly, Františka Tichého, Jana Baucha, Josefa Šímy, Adrieny Šimotové, Václava Boštíka, Josefa Lady či Toyen. Ze staršího umění pořadatelé upozorňují zejména na Pobřežní krajinu Jana Jakuba Hartmanna (1658 až 1736) s vyvolávací cenou 1,3 milionu korun. "V roce 2010 byl vystaven v Obrazárně Pražského hradu a kompozičně vychází z krajin Jana Breughela staršího," říká Jiří Rybář z aukční síně.

Několika pozoruhodnými díly je v kolekci zastoupen Antonín Procházka, jehož obraz Hlava III (Maska) z 1916 je s vyvolávací cenou 4,8 milionu korun nejdražším dílem aukce. Obraz je z významného orfistického období autora a cenného cyklu Hlav, s dynamickým prolínáním tvarů a spektrálním rozkladem barev. Z roku 1911 je pak Procházkův obraz Žena s rukama v klíně (Poprsí dívky). Vzácné dílo z období Procházkovy analytické fáze kubismu má vyvolávací cenu 320.000 korun. (ČTK)

12:43
Maguire a Zwick natočí film o zápase století mezi Fischerem a Spasským

Američané začnou příští měsíc natáčet film o slavném "zápase století" z roku 1972 mezi šachistou Bobbym Fischerem a tehdejším sovětským šampionem Borisem Spasským. Režie se ujme režisér historických a válečných eposů Ed Zwick, který má na svém kontě například Posledního samuraje s Tomem Cruisem. Bobbyho Fischera ztvární Tobey Maguire, který proslul jako filmový Spider-Man, informovala agentura RIA Novosti.

Snímek by se měl jmenovat Pawn Sacrifice (v českém překladu Obětování pěšce). Maguire údajně o ztvárnění šachisty Fischera snil roky, jen se mu nedařilo sehnat vhodného autora scénáře a režiséra. O obsazení role Borise Spasského ještě není rozhodnuto, jednání se ale vedou s americkým hercem Lievem Schreiberem.

Bobby Fischer se narodil v Chicagu a vyrůstal v newyorském Brooklynu. Světově slavným se stal v roce 1972, kdy porazil v boji o titul mistra světa v šachu dosavadního nositele titulu, sovětského velmistra Borise Spasského. Bylo mu pouhých 29 let a po dlouhé nadvládě sovětských šachistů získal titul pro USA. Mnozí pokládají Fischera za vůbec nejlepšího hráče všech dob. Své soupeře doslova deklasoval vůlí po vítězství a promyšlenými kombinacemi. Po svém vítězství nad Spasským se stal zarytý antikomunista Fischer miláčkem americké veřejnosti. Poté ale v roce 1975 odmítl nastoupit k obhajobě titulu proti Anatoliji Karpovovi, vrcholového šachu se zřekl a postupně upadl v zapomnění. Zemřel v lednu 2008 na Islandu. (ČTK)

16:22
V Obecním domě se v listopadu otevře výstava evropské secese

V Obecním domě v Praze se 1. listopadu otevře dlouhodobá výstava secesního umění, kterou připravuje Uměleckoprůmyslové muzeum ze svých sbírek. Představí díla českých i evropských umělců. Expozice se bude jmenovat Secese - Vitální umění 1900 a měla by v Obecním domě trvat do konce roku 2015. Expozice bude ukazovat užité umění secese jako součást převratného modernizačního a emancipačního úsilí závěru 19. století, jako reformní umělecký proud usilující o "zmnožení a stupňování života", uvedla dnes mluvčí muzea Jana Ulipová. Přiblíží proto secesní estetiku jak z hlediska uměleckých ambicí moderních tvůrců, tak z hlediska nového životního pocitu zasahujícího celou společnost. Návštěvníci uvidí mistrovské práce dekorativního umění ze slavné světové výstavy v Paříži 1900, vlivy dobových ideových proudů (vitalismu, spiritismu a dalších), stylové a tvaroslovné inovace sklářské tvorby, keramiky či nábytku, i bohaté proměny celkového životního stylu projevujícího se v tvorbě obytného interiéru, v reklamě nebo v secesní módě.

K dispozici bude samoobslužná multimediální prezentace v tabletech rozšiřující informace k vybraným exponátům, jejich tvůrcům a dobovému kontextu. Prezentace nabídne trojrozměrné skeny secesních předmětů a on-line propojení s digitalizovanými fondy evropské secese na portálu Europeana ze sbírek významných evropských institucí. Příprava expozice ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea souvisí i s plánovanou rekonstrukcí jeho historické budovy a výstavbou centrálního depozitáře. Obojí má muzeum naplánováno již několik let, teprve letos v červnu ale vláda schválila vypsání zakázky na výstavbu depozitáře. Jeho stavbou chce muzeum získat nové prostory pro umístění cenných uměleckých děl, která spravuje.

Zřídí se v něm také nová vědecká pracoviště i prostor pro přesun sbírkových předmětů a pracovišť v souvislosti s rekonstrukcí hlavní budovy. Teprve až se bude stavět depozitář, rozhodne se o tom, kdy se bude rekonstruovat historická budova. Snaha je nechat ji co nejdéle otevřenou, první etapa rekonstrukce by se měla uskutečnit za návštěvnického provozu. Celkové uzavření budovy je nyní naplánováno na konec ledna 2015. (ČTK)

08:03
Jihočeské divadlo uvedlo do repertoáru Toscu

Jihočeské divadlo v pátek uvedlo do repertoáru Pucciniho Toscu. Příběh lásky a krvavé vášně v kulisách Říma si návštěvníci premiéry poslechli v italském originále. Hlavní role nastudovali Petra Šimková Alvarez a WeiLong Tao. Jihočeši kus nastudovali v koprodukci s plzeňským Divadlem J. K. Tyla. Tosca spolu s Verdiho Aidou a Bizetovou Carmen patří dodnes k nejhojněji uváděným operám. Opera Jihočeského divadla se k Tosce vrací ve své historii poosmé.

Autorem režijního pojetí, scény a kostýmů je plzeňský tým ve složení Jan Burian, Karel Glogr a Dana Haklová Svobodová. Nastudování sborových scén se v Jihočeském divadle ujal nový sbormistr Martin Veselý. V titulní úloze bude Šimkovou Alvarez alternovat Ivana Veberová, volnomyšlenkářského malíře Cavaradossiho a milence Toscy pak s WeiLogem Taem ztvárňuje i Rafael Alvarez. V roli jejich protivníka, policejního prefekta barona Scarpia zpíval Alexandr Beň, střídat se bude s Nikolajem Někrasovem. Na inscenaci se obě divadla podílejí jak personálně, tak finančně.

Sólisté jsou z obou dvou divadel, sbor a orchestr má každé divadlo svůj. Koprodukcí se podle ředitele Jiřího Šestáka snížily náklady na polovinu. V Plzni byla premiéra v dubnu. V Jihočeském divadle jsou reprízy první premiéry sezony na programu 27. a 28. září a 1. a 2. října. Druhý blok tří představení bude až v březnu. (ČTK)

09:56
Německý rapper Bushido čelí žalobě kvůli svým textům

Německý rapper Bushido, který se v Česku proslavil duetem Für immer jung (Navždy mlád) s Karlem Gottem , čelí žalobě kvůli textu své písně Stress ohne Grund (Stres bez důvodu). Podle berlínského státního zastupitelství je urážlivý a podněcuje k násilí a nenávisti mimo jiné vůči homosexuálům, informovala agentura DPA. Berlínský soud nyní rozhoduje, zda zahájí proces.

Píseň Stress ohne Grund už v Německu je na indexu, protože údajně ohrožuje mravní výchovu mládeže. Song tak byl stažen i z portálu YouTube. Podle úřadů obsah písně podněcuje k násilí a diskriminuje ženy a homosexuály. Čtyřiatřicetiletý Bushido se v songu strefuje i do politiků jako jsou liberál Serkan Tören a berlínský primátor Klaus Wowereit, od nichž také vzešel podnět k podání žaloby.

"Drž hubu, ser na tisk, Kayi, ty bastarde, teď jsi bez ptáka. Budou tě v Berlíně p...t do pr...e jako Wowereita," stačil Bushido v jednom dvouverší urazit rappera s uměleckým jménem Kay One, s nímž se rozhádal, i berlínského primátora, jenž se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci. "A já chci, aby Serkan Tören žral trávu, jé jé," útočí rapper s tuniskými předky na politika, jenž vyzýval nakladatelství Burda, aby Bushidovi odebralo ocenění Bambi za integraci. (ČTK)

12:02
První výstava v Galerii města Ostravy představí amerického umělce

První uměleckou instalací v nové Galerii města Ostravy bude výstava amerického umělce s českými kořeny Davida Michalka, který svá díla představí v listopadu a prosinci v aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Součástí Michalkovy výstavy bude stejně jako v případě dalších přehlídek doprovodný program v podobě přednášek, komentovaných prohlídek pro veřejnost a programu speciálně připraveného pro školní výuku. "Michalek má za sebou výstavy v řadě zemí světa. Premiérová expozice nové ostravské městské galerie bude prvním uměleckým počinem amerického výtvarníka v České republice," uvedla Vojkovská.

Mluvčí uvedla, že šestačtyřicetiletý Michalek je rodákem ze San Franciska. Vystudoval Kalifornskou univerzitu a poté pracoval jako asistent známého fotografa Herba Rittse. V polovině 90. let začal vlastní kariéru profesionálního portrétního fotografa například pro The New Yorker, Vanity Fair, Interview nebo Vogue. Od roku 1998, kdy zanechal tvorby komerční fotografie a začal se naplno věnovat výtvarnému umění, uspořádal několik výstav po celém světě. Významné byly zejména jeho výstavy na Trafalgarském náměstí v Londýně, benátském bienále nebo v Lincolnově centru v New Yorku.

"Michalkův umělecký záběr zahrnuje tvorbu od fotografie přes malbu, video-zvukové instalace, life performance až po umění ve veřejném prostoru. Výchozím bodem jeho tvorby je portrét. Dílo je zejména v posledních deseti letech poznamenáno zájmem o současného moderního člověka, kterého odhaluje přes pohyby, gesta i osobní příběhy," uvedla mluvčí. (ČTK)

14:33
Pro kritiky je Blanchettová jasnou favoritkou na Oscara

Jasnou favoritkou na zisk Oscara pro nejlepší herečku v hlavní roli v roce 2014 je australská herečka Cate Blanchettová, a to za svůj výkon ve filmu Jasmíniny slzy. S odvoláním na filmové kritiky to napsal zpravodajský server BBC. Komediální drama Woodyho Allena vypráví o důsledcích, které mohou nastat, když lidé zavírají oči před realitou a pravdou, kterou nechtějí vidět, tvrdí distributor filmu.

Hlavní hrdinka Jasmine v podání Blanchettové je elegantní, okouzlující a zhýčkaná dáma, která se musí vypořádat se ztrátou bezstarostného života. "Strhující výkon", "Je dokonalá", "Zastiňuje ostatní herce", "Dává tomuto lehkému dramatu elektrizující náboj", "Podává naprosto ohromující výkon", "K tomu, aby ji někdo (v oscarovém klání) porazil, by se musel objevit nějaký zázračný výkon," citovala BBC z reakcí filmových kritiků v britském tisku. Slavnostní vyhlášení a předávání prestižních filmových cen Americké filmová akademie se příští rok v Los Angeles uskuteční 2. března.

Blanchettová získala v roce 2005 Oscara pro nejlepší herečku ve vedlejší roli, které se ujala ve filmu Letec. Uznání kritiků si získala i jako hrdinka ze snímků jako Hobit: Neočekávaná cesta, Indiana Jones a Království křišťálové lebky či Robin Hood. (ČTK)

16:13
Olomoučtí horolezci představí svůj film z pomoci v Pákistánu

Unikátní záběry z života rodin v pákistánských horách, ale i zrod české nemocnice mapuje film, který léta natáčeli olomoučtí horolezci Dina Štěrbová a Vítězslav Dokoupil pod úpatím ledovce ve výšce 3000 metrů nad mořem. Vznikal od roku 2006 a přináší vzácné filmové záběry z intimního prostředí muslimských rodin. Dostal název Khuda-e-Faring, což je pozdrav při loučení. Lidé jej budou moci zhlédnout v Olomouci příští neděli na Mezinárodním festivalu outdoorových filmů. Film podle Dokoupila vznikal postupně.

"Točíme od roku 2006, do rodin jsme se v této oblasti od té doby dostávali stále hlouběji," řekl dnes ČTK Dokoupil. Snímek mapuje zrod i samotnou pomoc české nemocnice vybudované pro zapomenutý národ Baltiů v pohoří Karakoram. Horolezci ji vybudovali v nejvýše položené vesnici v Arandu. Jen loni jí prošlo 12.000 pacientů. Horolezci těžili při natáčení především z důvěry tamních obyvatel. Důkazem toho jsou i vzácné filmové záběry ze střeženého soukromí muslimských rodin a překonání zákazu filmovat muslimské ženy a děti.

"Jsme tam už tak domestikovaní, takže dostaneme od rodiny svolení, můžeme natáčet například i pohřeb. Přesto se stalo, že když jsem něco točil, dostal jsem holí po zádech nebo po mně ve vypjatých situacích hodili kamenem," dodal Dokoupil k filmu, který bude mít v Olomouci premiéru. Snímek zachycuje i staleté tradice lidí, kteří jsou odříznuti od civilizace. Diváci mohou například spatřit, jak tamní lidé tkají látky na střechách domů na primitivním skládacím stavu nebo jak ve sklepeních, kde přežívají zimu, dělají koberce. Padesátiminutový film zachycuje i tamní nádhernou přírodu. (ČTK)

07:06
V Hradci začal divadelní festival Čekání na Václava

Groteskou ... a na hrušce sedí diktátor autorů Jaroslava Gillara a Vladimíra Škutiny v podání společnosti Werichova Kampa začal v Hradci Králové festival Čekání na Václava. Přehlídka malých a velkých divadel, jak zní jeho podtitul, se letos koná již podesáté. Do 28. října, kdy festival končí, nabídne divákům přes tři desítky představení včetně dvou premiér. Pořádající Klicperovo divadlo uvede 12. října poprvé hru Sestup Orfeův v režii Martina Glasera. Na 26. října připravuje premiéru hry Soudce v nesnázích v nastudování Šimona Dominika.

Některá představení festivalu jsou již vyprodána. Zmizely například vstupenky na český komorní muzikál Touha jménem Einodis pražského Divadla Ungelt s Martou Kubišovou a Anetou Langerovou v roli baronky Sidonie Nádherné, na vzpomínání Luďka Munzara na básníka Františka Hrubína s klavírním doprovodem Emila Viklického, hru Tichý Tarzan v provedení brněnského Divadla Husa na provázku nebo na komedii Antona Pavloviče Čechova Racek, s níž přijede Dejvické divadlo.

Chybět nebude ani oblíbené Divadlo Járy Cimrmana se hrou Lijavec. Součástí přehlídky je rovněž koncert Karla Plíhala a výstava obrazů Martina Němce. Závěrečným představením festivalu bude 28. října autorské představení Jiřího Suchého nazvané Co na světě mám rád. Podrobný program lze najít na webu Klicperova divadla. (ČTK)

08:55
Zlatou mušli v San Sebastiánu získalo venezuelské drama

Nejvyšší ocenění, Zlatou mušli, na mezinárodním filmovém festivalu ve španělském San Sebastiánu získalo drama Pelo Malo venezuelské režisérky Mariany Rondónové. O cenu usilovalo celkem 13 snímků, uvedla agentura APA. Pelo Malo je třetím celovečerním filmem Rondónové. Vypráví o konfliktu mezi nezaměstnanou svobodnou matkou Martou a jejím synem Juniorem, u kterého se pravděpodobně vyvíjí homosexualita. Film má být podle režisérky především o hledání identity a protestem proti netoleranci, zvláště vůči homosexuálům.

Cenu pro nejlepší herečku obdržela Španělka Marian Alvarezová za ztvárnění Any ve filmu La herida. Drama režiséra Fernanda Franca mělo na festivalu světovou premiéru a odneslo si zvláštní cenu poroty. Cenu pro nejlepšího herce pak získal Angličan Jim Broadbent za roli Rogera Michellse ve firmu Le Week-end. Zvláštní cenu festivalu si letos odnesli hollywoodská hvězda Hugh Jackman a herečka Carmen Mauraová, která je označována za múzu Pedra Almodóvara.

Festival se řadí k nejvýznamnějším v Evropě, vedle filmových přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně. V roce 2005 na něm získal hlavní cenu film českého režiséra Bohdana Slámy Štěstí a Anna Geislerová dostala za roli v tomto snímku cenu pro nejlepší herečku. (ČTK)

10:28
Houslista Hope zahraje v Rudolfinu moderní Čtvero ročních dob

Festival Struny podzimu dnes nabídne koncert uznávaného britského houslisty Daniela Hopea. Pro festivalové publikum chystá originální interpretaci Vivaldiho Čtvera ročních dob s ryze současnou verzí tohoto velmi často hraného díla. Autorem rekomponované skladby je Max Richter. Ve Dvořákově síni Rudolfina doprovodí houslistu bavorský orchestr L’Arte del Mondo. Hope představil dílo s úspěchem v mnoha zemích Evropy a za album Vivaldi Recomposed získal letošní cenu Echo Klassik v kategorii Klasika bez hranic. Po koncertu bude následovat autogramiáda.

Max Richter i Daniel Hope patří ke špičkám britské klasické scény, ačkoli Hope žije v současnosti ve Vídni. Jak řekl v jednom z rozhovorů, s překomponovaným Vivaldim prožívá neuvěřitelné hudební dobrodružství. "Tímto projektem skutečně doslova žiji poslední rok a půl. Nahrával jsem ho, hrál na koncertech a hledal správné pojetí. A doslova ho začínám milovat," tvrdí virtuos.

Skladatel Richter se zaměřuje na vážnou koncertní hudbu i filmovou hudbu a jeho tvorba se stala také základem pro taneční projekty známých choreografů a světových tanečních souborů.Reflektuje nejrůznější současné umělecké směry i vlivy - moderní klasiku, postmodernu i minimalismus. Stejně tak v projektech Hopea se klasický i soudobý repertoár často prolíná s dalšími hudebními směry. Festival Struny podzimu potrvá až do 9. listopadu, nabídne například legendárního Waynea Shortera a Jordiho Savalla. (ČTK)

14:49
Ve Stavovském divadle začíná cyklus pro děti Opera nás baví

e Stavovském divadle v Praze dnes začne scénický cyklus Opera nás baví. Zábavnou formou dětem přiblíží život a dílo skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Režisérkou a autorkou scénáře je operní pěvkyně a ředitelka Dětské opery Praha Jiřina Marková-Krystlíková, výtvarníkem, scénografem a autorem komiksově laděných obrázků je grafik a malíř Jiří Votruba.

Projekt Opera nás baví má dvanáct dílů, první dva o Bedřichu Smetanovi a Gioacchinovi Rossinim představil před prázdninami. V příští sezoně plánují pořadatelé uvést příběhy o Giuseppu Verdim, Richardu Wagnerovi a Petru Iljiči Čajkovském.

Provést děti operním žánrem sklidilo nejprve úspěch ve stejnojmenné knižní podobě. Ta získala například Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství a dala podnět vzniku stejnojmenného hudebně-vzdělávacího seriálu v České televizi. (ČTK)

17:01
Ostravské divadlo chystá Verdiho operu Ernani

Operní soubor Národního divadla moravskoslezského zahájí novou sezonu Verdiho dílem Ernani. Premiéra se připravuje na 10. října. Režie se ujal slovenský režisér Marián Chudovský. ČTK to řekla mluvčí divadla Viola Kučerová. Operu o čtyřech dějstvích složil Giuseppe Verdi v roce 1845. Vycházel z rytířského dramatu Victora Huga s názvem Hernani. Román se odehrává v 16. století ve Španělsku. Libreto napsal Francesco Maria Piave.

"Dílo vzniklo jen krátce po tom, co se Verdi po uvedení opery Nabucco stal uznávaným skladatelem. Hudebně nápaditá opera nepostrádá po vzoru Nabucca niterné vlastenecké sbory ani vděčné belcantové árie," popsala Kučerová Příběh boje tří rivalů soupeřících nejen o politickou moc, ale také o lásku krásné ženy ostravské divadlo uvede u příležitosti 200. výročí narození slavného skladatele. Operu soubor nastudoval v italském originále s českými titulky.

V hlavních rolích se představí Luciano Mastro, Aleš Jenis, Martin Gurbaľ, Olga Romanková a další. Hudební nastudování si vzal na starost Tomáš Brauner, scénu připravil Jaroslav Valek, kostýmy navrhl Peter Čanecký. Premiéra se v Divadle Antonína Dvořáka uskuteční 10. října v 18:30. (ČTK)