Představení nazvané Můj romantický příběh, které v ostravském Divadle Petra Bezruče režíroval Daniel Špinar, ve středu večer získalo Cenu Marka Ravenhilla pro nejlepší divadelní inscenaci nového textu.

Ocenění v podobě kožichu, který letos výtvarně pojala Veronika Richterová, předal v pražském Divadle Komedie britský dramatik osobně.

Vítěze ceny, jíž od roku 2010 organizuje Divadlo Letí, vybrala nezávislá porota.

Komedii Můj romantický příběh napsal mladý skotský autor Daniel C. Jackson částečně na motivy vlastních zážitků.

Svým námětem je prý hra v mnohém typická pro dnešní mladou generaci, často nazývanou generací "singles".

Proč se stalo téma hledání partnera po třicítce takovým fenoménem, přičítá Špinar odcizené době.

"Nabízí se spousta možností, nic není problém, způsoby komunikace se zrychlují, ale lidé jako by kvůli tomu byli zranitelnější a neschopnější," uvedl režisér.

PŘEDCHOZÍ VÍTĚZOVÉ

Projekt Centrum současné dramatiky, v jehož rámci je cena udílena, založilo pod záštitou Václava Havla v roce 2010 Divadlo Letí. Vloni jejím držitelem byla inscenace Komorní scény Aréna v Ostravě S nadějí, i bez ní v režii Ivana Krejčího. Před ní cenu získala inscenace Činoherního studia Ústí nad Labem nazvaná Hamlet je mrtev. Bez tíže v režii Davida Šiktance a vůbec poprvé inscenace Pražského komorního divadla Černé panny v režii Dušana Davida Pařízka.

Podle dramaturgyně Ilony Smejkalové měla být ostravská inscenace, kterou pražské publikum po předání ceny ve středu zhlédlo, "ironickým a vtipným návodem, jak se v zamotaném vztahovém bludišti dneška vzájemně najít, propojit a znovu nezabloudit".

Devítičlenná nezávislá porota vybírala z loňských více než 90 premiér, z nichž do finále nominovala devět.

Podle jednoho z porotců Vladimíra Mikulky je vítěz ukázkou režijně úsporné, jednoduché, přitom ale chytře nastudované inscenace hry, kterou by bylo možné označit za "dobře napsanou" moderní komedii.

"Velký prostor dostává hlavní dvojice – a Tereza Vilišová i Ondřej Brett to dokázali využít. Hrají s obrovskou energií, skvěle komunikují s publikem a se silnou dávkou ironie i sebeironie předvádějí, jak směšné a zároveň směšně snadné může být obelhávání sebe samých," podotkl.

Autoři vítězné inscenaci byli odměněni kožichem, který vytvořila Veronika Richterová. Základním materiálem se pro ni stal drobně prořezávaný papírový karton zlatě žíhané barvy, našitý na rudém podkladu.

Připomínal spíš královský plášť, protože byl lemován na rukávech a u límce bílým "hermelínem" ze stejného materiálu.

Cena Marka Ravenhilla za inscenaci nového textu je oceněním českých tvůrců za počin v oblasti inscenování současné dramatiky. Novým textem se rozumí takový text, který vznikl v období posledních deseti let.