Vítězem letošního ročníku festivalu Febiofest se stalo islandsko-dánské drama Vrabčáci, které natočil režisér Rúnar Rúnarsson.

Citlivý příběh o chlapeckém dospívání, který je zasazen do přírodních kulis islandského venkova, podkresluje hudba klávesisty islandské kapely Sigur Rós Kjartana Sveinssona.

Rúnarsson, osmatřicetiletý rodák z Reykjavíku, už byl za svůj snímek oceněn na filmových festivalech ve španělském San Sebastianu a v americkém Chicagu. Čtvrtečního ceremoniálu v Praze se zúčastnit nemohl, za ocenění však poděkoval prostřednictvím videozáznamu.

Laická pětatřicetičlenná porota v čele s ekonomem Janem Švejnarem na filmu ocenila silný a věrohodný příběh, který "netlačí" na city. Vyzdvihla i herecké výkony a nepředvídatelný závěr.

Snímek Vrabčáci vypráví příběh chlapce, který je z města poslán za otcem a babičkou na sever, kde vládne polární den. Na drsném venkově chlapec hledá vztah k blízkým a kamarádce z dětství.

Grand Prix Febiofestu je spojena s 5000 eury – v přepočtu zhruba 135 tisíci korunami – pro režiséra a stejnou částkou i pro potenciálního českého distributora snímku.

Letošního festivalu se zúčastnilo přes pět desítek zahraničních hostů. Cenu Kristián za přínos světové kinematografii už obdrželi italský filmař Marco Bellocchio, slovenská herečka Emília Vášáryová, skotský herec a režisér Peter Mullan a španělská herecká ikona Carmen Mauraová.

Pátého Kristiána převzal na čtvrtečním ceremoniálu autor Královny nebo Rivalů Peter Morgan, který je jedním z nejžádanějších scenáristů současnosti.

"Moc děkuji, budu si asi muset pořídit nový kus nábytku," řekl Morgan, když klesl pod tíhou ceny.

Festivalu poděkoval za to, že se rozhodl zviditelnit práci často přehlížených scenáristů. Poděkoval také všem režisérům, s nimiž spolupracoval. "Po celém světě vznikají filmy, které diváky provokují v myšlení. Dnes jsou ale v ohrožení. I proto patří dík obdobným přehlídkám, které je chtějí zachovat," řekl Morgan.

Zvaní hosté pak v předpremiéře viděli americko-britsko-německou komedii Orel Eddie. Ta je inspirována životním příběhem skokana na lyžích Michaela Edwardse, který si splnil životní sen a v roce 1988 reprezentoval Velkou Británii na zimních olympijských hrách v Calgary. V kinech se film objeví 14. dubna.

Na Febiofest, který se konal především v multikině CineStar Praha-Anděl, letos zavítalo přes 62 tisíc návštěvníků. Projekce pro veřejnost ještě pokračují v pátek.

Organizátoři přehlídky dále navázali na své loňské aktivity týkající se vězněného ukrajinského filmaře Olega Sencova. Nově udělili cenu Amnesty International. Jejím prostřednictvím festival vyjádřil podporu umělcům a novinářům, kteří jsou na světě nespravedlivě vězněni diktátorskými režimy.

Tříčlenná porota – herečka Martha Issová, ředitel Amnesty International ČR Mark Martin a dramaturg MFF Rotterdam Gertjan Zuilhof – ocenila kolumbijsko-francouzsko-urugayský koprodukční snímek Mlčení řeky.

Vítězem soutěže filmů natočených na tablet nebo mobil a určené pro veřejnost s názvem I ty jsi filmařem se stal film Tmavě bílá od Jakuba Janči.