On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
06:12
Pussy Riot dostaly nabídku veřejně učinit pokání v televizi

Členky ruské punkové kapely Pussy Riot, které soud nedávno poslal na dva roky do vězení za protiputinovskou píseň zazpívanou v pravoslavném kostele, dostaly nabídku veřejně učinit pokání na prvním programu ruské státní televize. Informuje o tom internetový portál lenta.ru.

"Jestliže jsou dívky ochotné vystoupit s oficiálním prohlášením a prostřednictvím prvního programu se omluvit věřícím, bude televize připravená udělat vše pro to, aby pomohla ukončit útoky na ně," uvedla podle portálu televize. Dívky a jejich advokáti by se měli kát v pořadu jménem Člověk a zákon. Redakce pořadu jim také nabízí, že výměnou za omluvu by se ve vysílání přimlouvala za zmírnění trestu, jaký punkerky dostaly za svou produkci namířenou proti prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruské pravoslavné církvi.

Jeden z obhájců trojice odsouzených dívek Nikolaj Polozov v pátek napsal na Twitteru, že mu volali z pořadu Člověk a zákon s tím, aby se punkerky ve vysílání omluvily. Polozov připomněl, že dívky to už udělaly u soudu, a lidi z prvního programu s jejich žádostmi o další omluvu prý poslal k čertu. (ČTK)

07:30
Fresh Film Fest vyhrál americký Pavilon

Přes šest tisíc diváků navštívilo v uplynulých dnech v Praze projekce festivalu Fresh Film Fest, zaměřeného na celosvětovou debutovou a studentskou tvorbu. Vítězem mezinárodní soutěže prvních a druhých celovečerních filmů Fresh Generation se stal americký film Pavilon režiséra Tima Suttona, éterický snímek o mládí a jeho tajemství.

Tříčlenná porota ve složení Sean Ellis (na Oscara a cenu BAFTA nominovaný britský režisér), Jody Lee Lipes (nezávislý americký kameraman a režisér) a Josefina Rodriguezová (argentinská zvukařka) ocenila přístup k tématu, kameru a strukturu filmu.

Zvláštní cenu poroty získal argentinský film Germánia režiséra Maximiliana Schonfelda za citlivé zkoumání a zachycení komunity, morálních soubojů a touhy po lásce. V soutěži hraných a dokumentárních studentských filmů Konfrontace si Cenu za nejlepší hraný film odnesl dánský snímek Intet kan røre mig (Nic se mě nedotkne) režiséra Milada Alamiho. Ocenění za nejlepší dokument v této sekci získala režisérka Inka Achtéová za finský snímek Odottajat (Čekání). V této jury usedl i postmoderní hudební skladatel, malíř a kandidát na prezidenta Vladimír Franz.

Milad Alami získal se snímkem Nic se mě nedotkne také Cenu diváků. V mezinárodní soutěži animovaných a experimentálních studentských filmů Theatre Optique získal Cenu za nejlepší film animovaný německý snímek Flamingo Pride režiséra Tomera Esheda. (ČTK)

08:44
Crowe se ztratil při plavbě u Long Islandu, zachránila ho pobřežní hlídka

Oscarového herce Russella Crowea musela zachránit americká pobřežní stráž, když se ztratil při plavbě u Long Islandu v New Yorku. Píše o tom agentura AP. Crowe se vydal v sobotu se svým přítelem na plavbu kajakem z přístavu Cold Spring a zřejmě mířili k pláži Huntingron Bay.

Ztratili však orientaci, když slunce zapadlo. Nakonec zavolali o pomoc pobřežní hlídku. Herec svým "zachráncům" poděkoval prostřednictvím Twitteru.

Crowe v současnosti pobývá na Long Islandu kvůli natáčení filmu Noah. (ČTK)

10:17
Fotografové v Přerově vystavují rodiny ze všech možných úhlů

Život v rodině se rozhodli zmapovat čtyři fotografové, jejichž snímky budou od čtvrtka vystaveny v Přerově. Chybět nebude pohled na děti očima matky fotografky či jejich otce, další snímky zachycují život romských rodin. Fotografie čtyř autorů s rodinnou tematikou vyplní prostory Galerie města Přerova na Horním náměstí až do konce září. "Čtyři ucelené soubory představí život dětí očima jejich matky - fotografky, otce - fotografa, nebude chybět pohled na děti v proměnách ročních období, reportáž z obyčejného všedního dne od probouzení po noc ani zákulisí života romských rodin," řekla Lada Galová z Galerie města Přerova.

Rodinu z desítek možných úhlů pohledu budou prezentovat přerovští fotografové Zuzana Bobovníková, Zbyněk Kosík a olomoučtí fotografové Martin Holík a Michaela Spurná. Expozice bude členěna podle jednotlivých souborů, skupiny velkoformátových snímků každého autora budou vizuálně odděleny tak, aby tvořily tematicky uzavřené celky.

"Zuzana Bobovníková bude prezentovat soubor Family Diary, Zbyněk Kosík skupinu snímků s názvem Anna, Michaela Spurná představí objektivem zachycené obrázky z názvem Plays a Summertime a Martin Holík dá nahlédnout do života slovenských cikánských chýší díky cyklu Romská osada Letanovce, kde s místními obyvateli prožil v jejich chatrčích několik týdnů," doplnila Galová. (ČTK)

13:03
Mezi deseti premiérami Městského divadla Zlín budou i Příběhy obyčejného šílenství

Zlínské divadlo zahájí v sobotu letošní sezonu premiérou Příběhů obyčejného šílenství. Na současnou komedii, která má také svou filmovou podobu, v podání zlínského souboru se přijede podívat také její autor Petr Zelenka. Ten se také zapojí do vyhlašování cen Aplaus, ve kterých diváci vybírají nejlepší ženský a mužský herecký výkon i nejúspěšnější inscenaci uplynulé sezony.

Zelenka svou komedii o vztazích a absurditě každodenního života napsal na objednávku pražského Dejvického divadla. Zlínští herci ji nastudovali pod režijním vedením Hanky Mikoláškové. V hlavních rolích se představí Pavel Vacek, Helena Čermáková, Zdeněk Julina, Eva Daňková, v roli Jany vystoupí také jedna z trojice nových hereček zlínského souboru Markéta Kalužíková.

Letošní 67. sezona Městského divadla Zlín nabídne deset premiér, jedním z hlavních titulů bude muzikál Řek Zorba, ve kterém vystoupí také dlouhodobý člen zlínského divadla Dušan Sitek, který hraje od roku 2010 v pražském Divadle pod Palmovkou. V hlavní roli jej bude alternovat herec Městského divadla Brno Zdeněk Junák, známý například i rolí v televizním seriálu Četnické humoresky. (ČTK)

14:40
Dny evropského dědictví v Olomouci zavedou návštěvníky i na bleší vintage market

Festival světel, operu Carmen pod širým nebem, dny otevřených památek, bleší trh i knižní trhy nabídnou od čtvrtka do neděle Dny evropského dědictví v Olomouci. Připraveno je celkem 42 památek a objektů, některé z nich se veřejnosti otevírají jen výjimečně. Obdobnou možnost nabídnou zájemcům i další města a obce v Olomouckém kraji.

O zahájení akce se v krajském městě už ve čtvrtek postará Festival světla, jímž vyvrcholí srpnové noční svícení na budovu radnice za doprovodu hudby. Lidé se mohou těšit na netradiční světelné efekty, ohňovou show i laser show.

Už ve čtvrtek začnou Olomoucké knižní trhy, letos ještě více než loni zaměřené na prodej antikvariátních knih a učebnic. V pátek večer se mohou zájemci těšit na open air představení opery Carmen v podání Moravského divadla na Horním náměstí. Vstup je zdarma.

Stěžejní částí Dnů evropského dědictví budou víkendové Dny otevřených památek. "Mezi nimi je několik i zcela unikátních míst, kam se většina Olomoučanů dosud nepodívala. Zaměřili jsme se na kontrast historických památek a moderních budov. Domluvili jsme proto například otevření nového sídla Přírodovědecké fakulty UP, Androva stadionu či krajského soudu," uvedl Radim Schubert z olomoucké radnice. Lidé budou moci navštívit většinu kostelů ve městě, ale třeba i podzemní kryty civilní obrany či fortové pevnosti. V sobotu se uskuteční olomoucký bleší trh Vintage.market. (ČTK)

16:12
Slovenské i pražské osady Romů představí fotografie na zlínské radnici

Černobílé fotografie z romských osad ze západního, středního a východního Slovenska, ale také z Prahy, budou k vidění na zlínské radnici. Autorem fotografií je badatel romské kultury a předseda Sdružení dětí a mládeže Romů České republiky Jan Rác. Výstava začíná v úterý, potrvá do 29. září.

"Romano gav - romské osady jsem fotil jako chlapec. V osadě na Slovensku jsem vyrůstal do svých devíti let. Pak se rodiče rozhodli, že se přestěhují do západních Čech, kde táta v Jalovicích asi dva kilometry od Karlových Varů našel práci v betonárně," uvedl Rác, který i z Karlových Varů neustále utíkal do romských osad a fotografoval. "Fotoaparát jsem našel v popelnici, táta mi nakoupil filmy, ale nevyvolával je, na to nebyly peníze," poznamenal Rác.

Jeho snímky jsou na výstavě k vidění jako velkoformátové tisky, které doprovází krátké vysvětlující texty. (ČTK)

18:27
Loučení s Havlem připomene křest DVD z loňského koncertu v Lucerně

Křest DVD Pocta Václavu Havlovi obsahujícího záznam z rozloučení s Václavem Havlem, které se uskutečnilo v předvečer loňského Štědrého dne v pražské Lucerně, se bude konat 30. září v Paláci Akropolis v Praze. Během večera se na podiu vystřídají The Velvet Underground Revival Band, Michal Ambrož, Vratislav Brabenec, Tony Ducháček, Vladimír Mišík a další.

Vstupenky za 200 korun jsou k dispozici v kavárně Paláce Akropolis a síti Ticketpro, za 200 korun plus poplatky v ostatních předprodejích a za 250 korun v den konání akce na místě.

Pocta Václavu Havlovi se ve zcela zaplněných prostorách pražského paláce Lucerna uskutečnila loni 23. prosince. Havel zemřel 18. prosince. Akce, kterou zakončila oblíbená skupina zesnulého Plastic People of the Universe a s ní personálně spojená formace Velvet Underground Revival Band, se zúčastnilo několik tisíc lidí. V závěru rocker Ivan Král přivítal na jevišti americkou zpěvačku Suzanne Vega, která společně s publikem zazpívala píseň Tom's Diner. (ČTK)

03:10
Zemřel herec Michael Clarke Duncan

Zemřel americký herec Michael Clarke Duncan, kterého proslavila role "obra" Johna Coffeyho ve snímku Zelená míle (1999). S odvoláním na hercovu snoubenku o tom informovala agentura AP. Duncan byl od červencového infarktu hospitalizován.

Čtyřiapadesátiletý herec zemřel v pondělí ráno v losangeleské nemocnici, uvedla v prohlášení Duncanova snoubenka Omarosa Manigaultová. Duncan za roli Johna v Zelené míli získal nominace na Oscara a Zlatý Globus. Za svou kariéru hrál v desítkách filmů, a to včetně kasovních trháků, jako jsou Armageddon (1998), Můj soused zabiják (2000), Kung Fu Panda (2008) nebo Planeta opic (2001). (čtk)

09:12
Relikvář pro ostatky františkánů je z dubu

Kosterní ostatky 14 františkánů, které čeká v říjnu blahořečení, budou uloženy do unikátního nového relikviáře. Z 300 let starého dubu ho nyní tvoří truhláři z Petrovic na Havlíčkobrodsku. Relikviář bude vycházet z tradice takzvaných domečkových relikviářů, avšak jeho ztvárnění bude ryze současné. Autorkou návrhu je Martina Portyková.

Asi za týden by měl být z Vysočiny odvezen do Prahy, kde bude dokončeno jeho zdobení. Pojme všechny kosti, které byly v červenci vyzdviženy v bedně z hrobového místa v pražském kostele Panny Marie Sněžné. Nová schránka pro ostatky je vyrobena ze dřeva, jehož cena je zřejmě nevyčíslitelná. "Před dvěma lety jsme koupili dub asi 300 let starý, možná i víc. Podařilo se nám ho rozřezat na fošny a říkali jsme si, že se třeba někdy v budoucnu bude hodit na nějakou velmi speciální věc. Věci do sebe začaly zapadat letos, kdy jsme byli osloveni v souvislosti se zakázkou na relikviář," řekl Radek Řípa z truhlářství Chmela-Řípa.

Podle něj se jedná o mimořádnou a prestižní zakázku. Stát bude řádově desetitisíce, tedy půjde podle něj jen víceméně o cenu za materiál. Nová úložní schránka bude s otvírací střechou, bude asi jeden metr dlouhá, půl metru široká a 80 centimetrů vysoká. Uvnitř bude vložka z olověného plechu, exteriér bude vyzdoben bronzovým nápisem a reliéfy. Budou se vztahovat k blahořečení.

"Jeden bude ztvárněn jako čtrnácticípá hvězda, kdy počet paprsků odkazuje k počtu zabitých bratří. Současně motiv hvězdy nese v křesťanské ikonografii jak mučednický, tak oslavný význam," řekla Amáta Wenzlová z přípravného týmu beatifikace. Na druhém reliéfu bude motiv Madony s dítětem, který vychází z mozaiky umístěné na západním průčelí kostela Panny Marie Sněžné. Domečkovým typem, kterou vytvářená schrána bude, je například relikviář sv. Maura v Bečově.

Před blahořečením františkánů se nyní opravuje také kaple sv. Michala, chystá se též beatifikační obraz, pamětní medaile a pamětní grafický list. Finišuje antropologický průzkum ostatků. Františkáni budou blahořečeni 13. října v katedrále sv. Víta. Františkán Bedřich Bachstein a jeho spolubratři byli zabiti v roce 1611 během vpádu pasovských vojsk do Prahy, když se na ně obrátil hněv Pražanů. (čtk)

10:37
V Lucerně začíná přehlídka filmů z jihoasijských zemí

V pražském kině Lucerna začíná dnes první ročník filmového festivalu, na němž se budou promítat snímky z členských zemí Sdružení zemí jihovýchodní Asie. Přehlídka potrvá do 8. září. Celovečerní tvorbu z produkce Indonésie, Malajsie, Filipín, Thajska a Vietnamu přiblíží pět filmů. Všechny snímky budou promítnuty s českými a anglickými titulky.

Projekce začínají vždy v 18:30 hodin, vstup je volný. Letos si členské země ASEAN připomněly 45. výročí založení tohoto sdružení. Podle indonéské velvyslankyně Emerie Siregarové je cílem přehlídky upozornit na vzrůstající důležitost integračních procesů v jihovýchodní Asii a zviditelnit sdružení ASEAN v České republice.

Mezi žánry vybraných snímků je například romantické drama ze současné Indonésie s názvem Republik Twitter či pod názvem Kon Khone příběh o lásce, pomstě a přátelství mezi Thajci, kteří se zabývají tradičním stylem tance s maskami. Malajský film Talentime vypovídá o talentové show na střední škole, kdy se do sebe zamilují malajská dívka smíšeného původu s indickým studentem.

Ve filmu Noy hraje uznávaný filipínský herec Coco Martin, považovaný za knížete tamní nezávislé filmové tvorby. Rodinnými vztahy a hodnotami se zabývá vietnamský příspěvek s názvem Příběh Pao. (čtk)

11:05
Národní galerie hledá kurátora

Národní galerie v Praze vyhlásí dnes konkurzy na ředitele Sbírky moderního a současného umění a vedoucího kurátora výstav moderního a současného umění. Zároveň představí nový výstavní program Veletržního paláce, kde je soustředěno umění 20. a 21. století.

Sbírka moderního a současného umění má už skoro rok jen pověřeného ředitele. Loni na podzim v jejím vedení skončil kurátor Tomáš Vlček, který ředitelskou funkci zastával deset let. Nové konkurzy jsou součástí změn, kterými Veletržní palác podle plánů nového vedení galerie prochází.

K viditelným změnám patřilo i nedávné odvezení všech rozměrných soch, které před Veletržním palácem stály deset let. S odstraněním soch nesouhlasil někdejší ředitel instituce a autor jedné z plastik Milan Knížák, který tvrdí, že socha je jeho majetkem a NG nemá právo je odvážet.

Veletržní palác patří k nejnavštěvovanějším objektům NG. Podle výroční zprávy za rok 2010 do něj z celkových asi 300 tisíc návštěvníků přišlo přibližně 130 tisíc lidí. Podle odborníků ale není funkcionalistická budova ideálním sídlem pro sbírky moderního umění.

Palác byl původně určen pro konání veletrhů, později sloužil jako sídlo několika podniků zahraničního obchodu. Nevyhovující je podle znalců i lokalita v pražských Holešovicích, která je mimo turistické trasy a hodně vzdálená od centra. (čtk)

11:42
Dnes bude znám vítěz Literární ceny Knižního klubu

Dnes odpoledne bude vyhlášen vítěz 17. ročníku Literární ceny Knižního klubu. Autor si ocenění převezme v Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí v Praze. Vloni literární cenu získal autobiografický historický román Na řece od autorské dvojice Taj-ťün Hejzlarové a Josefa Hejzlara.

Do soutěže mohli autoři přihlásit dosud nepublikované, česky psané dílo - román nebo novelu. Vítěz má zaručené publikování a navíc si odnese odměnu 100 tisíc korun. Knižní klub uděluje literární cenu od roku 1995. Letos o vítězném díle rozhodovala komise složená ze spisovatelů a literárních odborníků Ivana Binara, Terezy Brdečkové, Pavla Janáčka, Jiřího Seidla a Petry Soukupové.

Prostřednictvím Literární ceny Knižního klubu byli objeveni talentovaní debutanti jako Martin Šmaus, který zvítězil s dílem Děvčátko, rozdělej ohníček, Hana Andronikova se Zvukem slunečních hodin či Jiří Šulc, který byl oceněn za knihu Dva proti Říši. (čtk)

12:11
Marek Pokorný odchází z čela Moravské galerie

Z čela Moravské galerie odchází po osmi letech ředitel Marek Pokorný. O jeho odstoupení ke 30. listopadu v úterý informovaly internetové stránky galerie.

Sám Pokorný se začátkem roku zúčastnil výběrového řízení na post ředitele Národní galerie, v něm ale uspěl ekonom Vladimír Rösel.

Marek Pokorný působil na místě ředitel MG od roku 2004. Od té doby si udělal jméno především díky Brněnskému bienále grafického designu, které od svého nástupu do funkce postavil na nohy.

V současnosti probíhající bienále je považováno za jednu z nejvýznamnějších událostí ve světě designu. Do Brna se díky němu sjíždějí odborníci z celého světa. (kub)

12:34
V olomoucké Galerii G se představí italští umělci

Olomoučané se budou moci seznámit se současným italským uměním. V Galerii G je představí italské umělecké sdružení Arcadia. Výstava je součástí výměnného projektu s názvem Arte in Viaggio/Umění na cestách a navazuje na loňskou výstavu čtyř desítek členů Unie výtvarných umělců Olomoucka v italském městě Pitigliano. Výstava italských umělců začne ve středu a potrvá do konce září.

"Výstava je součástí projektu, který trvá již několik let. Vychází z iniciativy sdružení Arcadia, které navázalo kontakty také s dánskými a slovinskými umělci. Loni naše unie měla výstavu v jejich městě Pitigliano, kde jsme představili velkou sestavu našich členů a přízemí tamního výstavního paláce jsme naplnili obrazy skoro 40 našich umělců. Nyní jsme jim nabídli naši galerii," řekl dnes místopředseda Unie výtvarných umělců Olomoucka Marek Trizuljak.

Prostory olomoucké galerie obsadili se svými díly italští malíři, fotografové a sochaři. Podle předsedy italského uměleckého sdružení a autora čtyř vystavených obrazů Maura Scalampa vystavují umělci až na jeho syna fotografa v Česku vůbec poprvé. "Do Olomouce jsme dovezli 41 věcí od 11 autorů. Máme filozofii, že umělcům necháváme svobodu, neděláme tematické výstavy. Říkáme tomu anarchie v umění," podotkl s úsměvem Sacalampa.

Na výstavě mohou lidé spatřit i nové nápady či nové směry. K vidění jsou například obrazy Anny Pachetti vytvořené z recyklovatelného materiálu. Velkou pozornost budí i dílo Gabriela Paceho, například klaun s provazem na krku a s kamenem v rukou. "Je to umělec, který prožil kóma a poté, co se z něj probral, začal tvořit. V paměti mu zůstaly vize, výsledkem jsou zvláštní figury a postavy," podotkl Trizuljak.

Olomoucká Galerie G dala prostor zahraničním umělcům také v srpnu. Její místnosti tehdy obsadilo se svými obrazy, kresbami či kolážemi 12 zahraničních členů Unie výtvarných umělců Olomoucka. Milovníci umění se tehdy mohli seznámit s díly autorů například z Austrálie, USA, Itálie či Rakouska. Výstava měla název Interama 012.

Unie výtvarných umělců Olomoucka má sto členů a více než dvacetiletou historii. Je jedním z největších výtvarných spolků v zemi. Sdružuje výtvarné umělce, teoretiky a architekty ze střední Moravy, ale také z jiných regionů ČR a ze zahraničí. Nejpočetnější skupinu tvoří malíři a grafici. Členy unie jsou například akademický malíř Marek Trizuljak, keramička Marta Lipusová, herec, malíř a olomoucký rodák Jan Kanyza či akademický sochař Karel Hořínek. (čtk)

13:52
Ekonomika opavského divadla se stabilizovala, další dotace nechce

Ekonomická situace Slezského divadla Opava se stabilizovala. Přijatá opatření, především propuštění 17 lidí a omezení nákladů na některá představení, zabrala. Navýšení městské dotace o tři miliony korun, což vedení dříve požadovalo, už není nutné. Ředitel Jindřich Pasker dokonce plánuje přijetí nových zaměstnanců - členů sboru a příští rok i sólistů.

"Situace se zlepšila. Předpokládáme, že hospodářské výsledky budou na nule či mírně v plusu," uvedl Pasker s tím, že přijatá opatření jsou už dostatečná. "Nebudeme muset sahat k dalším, jako bylo například snižování platů. To už opravdu nutné není," řekl.

Dodal, že už letos naopak nastanou drobné personální změny. "Do pěveckého sboru budeme dobírat čtyři lidi. Nesouvisí to přímo s nedávným propouštěním. Chceme doplnit stavy o zpěváky, kteří nám svým rozsahem chybí," uvedl.

Další zaměstnance, tentokrát sólisty, by chtěl přijímat v příštím roce. "Ekonomickou situaci budeme dál mapovat. Pokud to bude možné, přijali bychom dva až tři sólisty operního souboru. Jde o kolegy, kteří nyní u nás hostují. Přešli by do trvalého pracovního poměru. Především se jedná o tenory, kterých je nedostatek a divadla si je hýčkají," vysvětlil.

Roční náklady na provoz divadla přesahují 84 milionů korun. Město divadlo dotuje 68 miliony Kč. Další přibližně čtyři miliony získává kulturní stánek z dalších dotací a devět milionů vydělá na vstupném.

Problém nastal v okamžiku, kdy radnice oznámila, že o milion korun sníží divadlu dotaci. Po rozsáhlé rekonstrukci navíc o další dva miliony vzrostly náklady na provoz divadla a jeho budovy. Třímilionový schodek měly zahladit další městské peníze. S tím ale vedení magistrátu nesouhlasilo a nařídilo úsporná opatření.

"Do rukou jsme už dostali analýzu současné situace. S výsledkem opatření jsem spokojený. Pan ředitel odvedl dobrou práci. Jeho zásluhou je situace stabilizovaná," řekl opavský primátor Zdeněk Jirásek.

V současné době má Slezské divadlo Opava dva soubory - činoherní a operní. Pod operní spadá i baletní soubor, který uvádí i samostatná baletní představení. Celkem divadlo nyní zaměstnání 184 lidí, kteří ročně připraví deset či 11 premiér. Průměrná naplněnost sálu s 360 místy k sezení se pohybuje okolo 85 procent. (čtk)

14:12
S Černého klikajícím autobusem mohou na náměstí klikovat i lidé

V neděli se na Staroměstském náměstí v Praze představí klikající autobus výtvarníka Davida Černého. Akce s názvem Deset kliků za deset medailí bude součástí maratonu Mattoni Grand Prix. Výjimku pro povolení vjezdu červeného double deckeru vystavila radnice Prahy 1.

"Praha 1 nebude bránit, aby byl autobus na náměstí vystaven, nebude bránit povolení vjezdu. Autobus bude navezen v pátek a odvezen v neděli," řekla dnes mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Firma Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše, který autobus od výtvarníka odkoupil, chystá v neděli na náměstí setkání sportovních fanoušků s olympioniky. Od 15:00 chce také zorganizovat happening, kdy veřejnost bude na počest výsledků olympioniků a získaných deseti medailí dělat deset kliků společně se slavnostně odhaleným klikujícím autobusem. Informovala o tom Soňa Křítková, ředitelka strategické komunikace Agrofertu.

Součástí akce bude i přivítání českých paralympioniků a oslava jejich londýnských úspěchů a také předání výtěžku dražby holínek oštěpařky Barbory Špotákové. V doprovodném programu vystoupí kapely Marcel Band a Mandrage.

Výtvarník Černý ale považuje vystavení autobusu na Staroměstském náměstí za dehonestující pro všechny účastníky projektu. "Staroměstské náměstí je dnes bohužel místo pro lidové taškařice, ruské turisty a oslavování hokejistů," řekl nedávno výtvarník.

Původně stál autobus po dobu olympijských her před Českým domem v londýnském Islingtonu. Babiš za něj údajně zaplatil devět milionů korun a chce jej umístit před sídlo Agrofertu.

15:25
Film Ve stínu má ambice, ale potřebuje být nominován na Oscara

Film režiséra Davida Ondříčka Ve stínu bude mít slavnostní premiéru 12. září a o den později přijde do tuzemských kin. Cestu snímku s Ivanem Trojanem a německým hercem Sebastianem Kochem k zahraničním divákům komplikuje fakt, že již 14. září se uzavírají národní nominace na Oscara. Novinářům to po dnešní projekci sdělil Ondříček.

"Strašně moc to záleží na tom, zda nás Česká filmová akademie nominuje na Oscara. Náš koproducent Ehud Bleiberg má připraveny nejrůznější plány, kdybychom nominováni nebyli, tak nám je to dost razantně zkříží," řekl ČTK režisér a producent Ondříček.

Přípravy trvaly čtyři roky, dvakrát bylo natáčení odloženo a Marek Epstein napsal 17 verzí scénáře. Natáčelo se v Praze, v Polsku, jehož exteriéry zastoupily ty české z 50. let, i v barrandovských ateliérech. Když se začátkem roku nedostal na Berlinale, Ondříček ho celý přestříhal. Poradit si při tom nechal i od zkušeného Ivana Passera.

Příběh z první poloviny 50 let kombinuje detektivku s politickým thrillerem. Zatímco Koch hraje východoněmeckého policistu, který je vyslán do Československa pomoci s politickými procesy, Trojan představuje kriminalistu Hakla ze staré školy. Nakonec se utká s mocí bývalé Státní bezpečnosti (StB). "Od začátku jsem chtěl, aby ten film byl o tom, že boj proti nespravedlnosti je důležitý, i když je předem ztracen," sdělil Ondříček.

Tvůrci podle něj chtěli, aby postava Hakla byla uvěřitelná. Proto byl v jednu chvíli ve scénáři i komunista. "Když jsem si nastudoval tu dobu, tak mi přišlo, že v tu dobu byla obrovská pravděpodobnost, že policista bude zároveň komunistou. Ale Ivan to odmítl. Dlouho jsme se o tom bavili a dospěli jsme k názoru, že bude lepší, když komunistou nebude, protože ten film je striktně antikomunistický. Stejně jako jeho tvůrci," podotkl Ondříček.

Dramatický příběh, který se odehrává před měnovou reformou v první polovině 50. let, zaujal Sebastiana Kocha natolik, že tvůrcům "odpustil" i jeho zdlouhavou realizaci. "Film má působivé poselství, proto jsem se rozhodl pro jednu z rolí," uvedl jeden z nejobsazovanějších německých herců, který zazářil v oscarovém dramatu Životy těch druhých, při dnešní návštěvě Prahy.

Jako jedna z posledních dostala ve filmu roli Soňa Norisová. "Zkoušel jsem různé známé herečky, ale nebylo to dobré. Už jsem si myslel, že ta role je špatně napsaná, ale přijela Soňa a hned to bylo skvělé," sdělil Ondříček.

Další role ve filmu ztvárnili David Švehlík, Jiří Štěpnička, Marek Taclík, Norbert Lichý, Martin Myšička a Miroslav Krobot. Na plátně se mihne letos v červnu zesnulá Jaroslava Adamová, větší roli policejního balistika dostal koproducent Kryštof Mucha. (čtk)

17:27
McCartney dostane za přínos hudbě francouzský Řád čestné legie

Sedmdesátiletý britský hudebník a bývalý člen skupiny The Beatles Paul McCartney obdrží od francouzského prezidenta Françoise Hollandea Řád čestné legie za přínos hudbě. Podle agentury AP to dnes oznámil Elysejský palác.

Autorovi hitů, jako jsou Yesterday nebo Hey Jude, bude propůjčen řád nižší hodnosti důstojníka na sobotní slavnosti v Paříži. McCartney se tak zařadí po bok amerických zpěvaček a hereček Barbry Streisandové a Lizy Minnelliové, které stejným způsobem vyznamenal předchozí francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

McCartney už v rodné Británii požívá rytířského titulu Sir, který mu propůjčila královna Alžběta II. McCartney vystoupil na nedávných oslavách 60. výročí od nástupu panovnice na trůn i na slavnostním zahájení olympijských her v Londýně. (čtk)

17:45
Festival experimentální hudby Babel Prague potrvá týden

Festival experimentální hudby Babel Prague, který se koná od 1. do 7. října, vyvrcholí třemi dny koncertů. Během nich se v Divadle Archa představí 25 projektů. Poprvé například v Česku vystoupí tvůrce minimalistického ambientu Thomas Köner. Informoval o tom dramaturg festivalu Pavel Klusák.

"Druhý ročník přehlídky chce být oslavou novátorské a experimentální hudby mnoha podob. Nabídne týdenní azyl všem příznivcům elektroniky, improvizace, postrocku a sound artu," uvedl Klusák. Souvislý několikadenní festival, který by míchal světově uznávané producenty s tuzemskými premiérami podle něj Česko dosud nemělo.

Mezi velká jména festivalu patří liverpoolský hráč na gramofony Philip Jeck a elektronik Robert Lippok známý z berlínských kapel Tarwater a To Rococo Rot. Vůbec poprvé se v Česku představí tvůrce minimalistického ambientu Thomas Köner. Jedním z vrcholů programu bude česká premiéra projektu Ghédalia Tazartese, který doprovodí živým koncertem němý film Häxan-Čarodějnictví v průběhu věků.

"Mnohé z koncertů jsou vlastně audiovizuálními performancemi. Byl by omyl myslet si, že současná scéna nezná emoce," uvedl Klusák. Podle něj se "škála účinkujících pne od tlakových vln elitních postrockerů No Pavarotti až k minimalistickému redukcionismu Radu Malfattiho, který dokáže vybičovat vnímání publika balancováním na hraně ticha".

Zásadní linií letošního ročníku bude rozsáhlá přehlídka domácích projektů. "Je to pokus o reprezentativní portrét čerstvé generace experimentátorů v Čechách," sdělil Klusák. Celá domácí scéna podle něj během posledních let nebývale vyzrála a nastal čas představit ji na společné velké akci.

Babel se letos soustředí také na představení významných světových hudebních vydavatelství. Divadelní výzkumná jednotka Handa Gote zase bude při své performanci po celý den a noc obývat prostor před divadlem Archa se svými ručními pracemi, vařením, rituály a hrami. Třem dnům koncertů budou předcházet diskuse, vernisáž a projekce. Kompletní program festivalu se nachází na www.archatheatre.cz. (čtk)

18:26
Prestižní londýnské muzeum představí výstavu o Davidu Bowiem

Londýnské Victoria and Albert muzeum uspořádá první mezinárodní retrospektivu věnovanou britskému rockovému zpěvákovi Davidu Bowiemu. Prestižní uměleckoprůmyslové muzeum dnes oznámilo, že výstava začne příští rok v březnu.

Muzeum uvedlo, že expozice bude zkoumat Bowieho jako hudebního inovátora a kulturní ikonu. Výstava nazvaná David Bowie is (David Bowie je) bude zahrnovat na 300 objektů - rukopisy jeho písní, návrhy scén i hudební nástroje nyní pětašedesátileté hvězdy.

V&A vystaví přes 60 kostýmů, včetně původních kostýmů postavy Ziggyho Stardusta z roku 1972 i postav Aladdin Sane a Thin White Duke. Návštěvníci uvidí i snímky renomovaných fotografů jako je Herb Ritts, Helmut Lang, Brian Duffy a Terry O'Neill, stejně jako kabát se vzorem britské vlajky, který Bowie navrhl spolu s Alexanderem McQueenem na album z roku 1997 Earthling.

"David Bowie je skutečnou ikonou a je pro populární kulturu relevantnější, než kdy před tím," uvedl ředitel muzea Martin Roth. "Jeho radikální inovace v hudbě, divadle a módě se dodnes odrážejí v designu a vizuální kultuře. Nadále inspiruje umělce a designéry po celém světě."

Bowie se na svých deskách i při koncertech soustředil na fiktivní postavy, jako byl zmíněný Ziggy Stardust, tedy mimozemšťan v lidské podobě. Jeho androgynní a přízračný zjev významně ovlivnil nejen rock, ale populární kulturu vůbec.

Expozice také připomene rockové začátky Davida Roberta Jonese, který v roce 1965 přijal umělecká jméno David Bowie. Nabídne i jeho první velký hit Space Oddity, který vyšel v době prvního přistání lidí na Měsíci v roce 1969 a představil další fiktivní postavu, majora Toma.

V&A mělo jako první muzeum přístup k Bowieho archívu. Nicméně umělec minulý týden vydal prohlášení, ve kterém popíral zprávy, že se podílel na přípravě výstavy jako jeden z kurátorů. (čtk)

18:45
Vyjdou dvě nové písně Rolling Stones, jmenují se Gloom and Doom a One Last Shot

Až na podzim vyjde nové Best of album kapely Rolling Stones, objeví se na něm i dvě nové písně Gloom and Doom a One Last Shot. Ty byly pořízeny teprve při nedávném natáčení v Paříži, informoval časopis Rolling Stone.

Best of album nazvané GRRR! vyjde 13. listopadu, v den, na kdy připadá padesáté výročí kapely. GRRR! bude k dispozici ve verzích, které čítají padesát či osmdesát písní.

Album mají doplňovat fotogalerie, pohlednice či plakáty. Počítá se také se smartphonovou aplikací uView, v níž se obal desky promění v 3D animaci.

06:35
Teatro NoD dnes uvádí pantomimu podle Felliniho Silnice

Teatro NoD uvede dnes večer premiéru inscenace na motivy Felliniho slavného filmu Silnice z roku 1954. Připravuje ji šéfdramaturg této scény Adam Halaš se svými studenty z Katedry pantomimy Hudební fakulty AMU.

Halaš do příběhu o věčné a nekončící cestě klaunů za nadějí a slávou obsadil například Markétu Vacovskou ze Spitfire Company, Jindřišku Křivánkovou, která má za sebou několik spoluprací s Divadlem Na zábradlí či právě Spitfire Company, a Alexeje Byčka z úspěšného projektu Pantomima v opeře, opera v pantomimě.

Inscenace Silnice má být moderním a vyzrálým mimickým divadlem, chce navázat na věhlasnou tradici českých mimů ve světě i na odkaz práce dalšího známého mima Ctibora Turby. Podle tvůrců by měla otevřít a zpřístupnit tento žánr i divákům, kteří s ním nemají zkušenosti. (čtk)

08:15
Beethovenovský happening dnes odstartuje sezonu FOK

Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze se dnes uskuteční zahajovací koncert 78. sezony Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.

Ještě před zahajovacím koncertem vystoupí od 17:30 FOK za doprovodu slavnostních fanfár a zpěvu sboru Carmina na happeningu před Obecním domem, který se ponese v duchu motta Beethoven komplet. Orchestr při večerním koncertu bude řídit dirigent Petr Altrichter, současný šéfdirigent Jiří Kout se omluvil kvůli nemoci. Jako sólista se představí klavírista Igor Četujev.

V programu zazní symfonická báseň Bedřicha Smetany Valdštýnův tábor, Koncert pro klavír a orchestr G dur Ludwiga van Beethovena, Fresky Piera della Francesca Bohuslava Martinů a v závěru Dvořákovo Te Deum se sólisty Mariou Kobielskou, Romanem Janálem a s Pražským filharmonickým sborem. V nové sezoně 2012/13 těleso nabídne kompletní provedení všech Beethovenových symfonií. Patrony orchestru se stali herci Veronika Žilková a Martin Stropnický.

Před sezonou byl světově uznávaný Kout na návrh Umělecké rady FOK jmenován doživotním šéfdirigentem Pražských symfoniků. Rezidenčním skladatelem FOK se v sezoně 2012/2013 stane Jiří Teml,. Nová sezona FOK přinese deset tematicky uspořádaných orchestrálních a komorních cyklů a pět mimořádných koncertů. (čtk)

12:25
USA vrátily Turecku kolekci šperků ze starověké Tróje

Spojené státy vrátily Turecku šperky z archeologického naleziště ve starověké Tróji, které odtamtud byly odvezeny koncem 19. století. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na turecký tisk.

Podle sdělení tureckého ministra kultury Ertugrula Günaye začátkem září bylo do Turecka přepraveno 24 zlatých šperků, jež byly do té doby vystaveny v muzeu Pensylvánské univerzity ve Filadelfii.

Ankara tato díla dávných mistrů požadovala již dlouhou dobu. Kolekce byla odvezena z místa vykopávek, které byly první povolené na místě bájné Tróji v 70. letech 19. století a prováděl je německý archeolog Heinrich Schliemann.

Archeologická lokalita leží v Troadě v blízkosti Egejského moře a Dardanel. Všeobecně je považována za Tróju z eposu starořeckého básníka Homéra Ílias. Někteří archeologové o tom mají pochybnosti.

Restituované klenoty jsou již vystaveny v jednom z muzeí turecké metropole Ankary. (čtk)

13:11
Meryl Streep a Tommy Lee Jones si ve filmu dají druhou šanci

Osvěžit letitý manželský vztah se rozhodnou představitelé filmové komedie režiséra Davida Frankela Druhá šance. Třicetileté manželství nutně upadá do stereotypu a zatímco partnerovi to příliš nevadí, žena je nešťastná a chce vzájemné pouto znovu prohloubit. Manželský pár hrají Meryl Streepová a Tommy Lee Jones. Film se do české distribuce dostane 13. září, dnes ho v Praze viděli novináři.

Hlavní hrdince Kay se při hledání nového náboje v jejím manželství dostane do ruky kniha renomovaného manželského poradce doktora Felda (Steve Carell), který vede v malém městečku Hope Springs manželskou poradnu. Ačkoliv se Arnoldovi zprvu nechce, nakonec přistoupí na Kayin plán a usedne spolu s ní do letadla směr Hope Springs, aby se pokusil vzkřísit vyhasínající manželství.

Nastává řada zábavných situací, ve kterých se postarší manželé snaží držet rad manželského poradce, jehož neortodoxní styl je nutí dělat věci, které jim nejsou vždy po chuti, ale podle něj prý pomáhají. Po nějaké době si Kay a Arnold začínají vést docela dobře, a tak jim doktor Feld nastavuje další laťku, kterou je třeba překročit - obnovení manželského sexu.

Režisér David Frankel, který dříve natočil například film Ďábel nosí Pradu, říká, že obsazení Meryl Streepové a Tommyho Lee Jonese pro něj bylo jasnou volbou. "Chemie mezi Tommym a Meryl funguje perfektně. Nevím, jak to dělají, krom toho, že jsou vynikající herci, tak v nich cítíte skrytou lásku mezi manželem a manželkou, která ovšem kvůli dlouhodobému nedostatku komunikace zmizela," cituje filmaře český distributor. (čtk)

14:14
Divadlo J.K. Tyla v Plzni má pro novou sezonu 17 premiér

Celkem 17 premiér, tedy o dvě víc než loni, připravilo pro novou sezonu 2012/2013 Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Pět z nich bude v Plzni inscenováno vůbec poprvé, jeden muzikál se dočká české premiéry, tři tituly díky svému provedení premiéry světové.

Divadlo uvede klasiku jako třeba opery Tosca a Tajemství, na repertoár zařadilo ale i méně známé kusy, láká například na muzikál podle Felliniho filmu Osm a půl a další. Novinářům program 148. sezony představili ředitel divadla Jan Burian a šéfové jednotlivých souborů.

"Na repertoáru máme kolem 45 titulů, čekají nás četné tuzemské zájezdy i do zahraniční, opera připravila oblíbená nedělní matiné, ve své činnosti bude pokračovat klub mladých diváků i baletní škola, oslavíme 110. výročí otevření historické budovy Velkého divadla a další," uvedl Burian. Upozornil také na to, že Plzeň se připojuje k dnes zahájení celostátní kampani na podporu regionálních divadel. V Plzni se hlavní petiční akce uskuteční 18. září.

Nejvíce novinek, celkem šest, nabídne tuto sezonu činohra pod vedením Juraje Deáka, který se snaží od loňska oživit soubor o nové tváře, hledá také dramaturga a další režisérské osobnosti. První hrou bude klasická francouzská komedie Taková ženská na krku z prostředí pařížských šantánů, činohra uvede dále klasiku 20. století od Tennesseeho Williamse Sestup Orfeův, drama z vesnického prostředí podle filmu Je třeba zabít Sekala, Shakespearovo Jak se vám líbí a další.

Čtyřmi novými tituly se pokusí zaujmout opera, jež už delší dobu propaguje českou tvorbu. Na 27. října proto zařadila Smetanovo Tajemství. "Uvádí se v Plzni po více než 20 letech, což znamená, že celá jedna generace diváků zde tuto operu neviděla, máme vynikající obsazení, diváci se také seznámí s první scénografickou prací našeho asistenta režie Dominika Beneše," řekl šéf souboru Jiří Pánek. Další novinkou bude Faust a Markétka, Tosca a v komponovaném večeru Bolero a Carmina Burana.

"Snažili jsme se, aby to byly tituly pestré, a měly tak šanci zaujmout celé široké spektrum diváků. Začínáme hudební komedií Járy Beneše Růže z Argentiny," uvedl k novinkám svého souboru šéf muzikálu a operety Roman Meluzín. Podle něj je snahou držet dramaturgickou linii složitějších muzikálů, proto diváci uvidí muzikál Nine, jenž zpracovává Felliniho film. Soubor nabídne ve velké kooperaci s operou a baletem i Polskou krev, čtvrtým titulem bude americký muzikál Footloose. "Je to první titul, který jsem mohl nasadit s vědomím posily absolventů JAMU, kteří k nám přišli vloni. Je to muzikál se směsicí funku, jazzu, rocku," dodal Meluzín.

Balet plzeňského divadla má na programu Annu Kareninu, podle šéfa souboru Jiřího Pokorného se vrací na plzeňské jeviště po 35 letech, ale v novém provedení. Nové provedení slibuje balet i u známé Krvavé svatby. (čtk)

15:41
V Praze vystoupí příští rok v dubnu slavná pianistka Grimaudová

Do české metropole zavítá příští rok světoznámá pianistka Héléne Grimaudová. Klavírní recitál se bude pořádat 20. dubna ve Španělském sále Pražského hradu v rámci předání Ceny Antonína Dvořáka. Novináře o tom dnes na tiskové konferenci informoval intendant festivalu Dvořákova Praha Vladimír Darjanin, který donátorskou akci ve prospěch hudební přehlídky pořádá. Dvořákova Praha začne tuto sobotu a skončí 22. září.

Slavná Grimaudová patří k nejvýraznějším pianistkám současnosti a její nahrávky a koncerty jsou velmi žádány po celém světě. V Praze měla hrát již v roce 2007 na festivalu Pražský podzim. Těsně před generální zkouškou však zrušila své vystoupení kvůli nepřekonatelným výhradám k intonaci koncertního křídla a také neshodě s vedením festivalu.

K jejímu rozhodnutí nevystoupit se tenkrát přiklonila i drážďanská Staatskapelle, která ji měla doprovodit. Aféra tehdy značně poškodila mezinárodní pověst Pražského podzimu a prohloubila jeho vnitřní problémy, o dva roky později po 18 letech ukončil svoji činnost.

S Grimaudovou bude příští rok mimo jiné spolupracovat i Česká filharmonie, která s ní a houslistou Josefem Špačkem podnikne turné po Velké Británii.

Cena Antonína Dvořáka se již čtvrtým rokem předává v rámci slavnostního večera jedné z významných osobností, která se svým celoživotním dílem nebo uměleckými aktivitami zasloužila o propagaci české klasické hudby doma i v zahraničí. Uděluje i Akademie klasické hudby. Ocenění letos získala sopranistka Ludmila Dvořáková. Na letošním donátorském galakoncertu spojeném s předáním ceny se představil slavný čínský pianista Lang Lang. (čtk)

15:47
Pražská La Fabrika chystá hudební i filmové projekty

Zajímavé hudební i filmové projekty představí letos na podzim vedle svého stálého repertoáru v divadelním prostoru La Fabrika v Praze. Po křtu vinylového alba Blázinec, večeru animovaných filmů Michaely Pavlátové a koncertu Mária Biháriho s kapelou Bachtale Apsa zde 21. listopadu oslaví pět let od oficiálního otevření La Fabriky. Za pořadatele o tom informovala Tereza Kocian.

Křest vinylové podoby projektu Blázinec, který nabízí pohled na psychické poruchy v podání známých zpěváků a herců, se uskuteční 10. září za účasti většiny protagonistů. Za Blázincem stojí hudebník Jan Lstibůrek a textař Robin Král. "Mezi čtrnácti interprety různých žánrů i věkových skupin se objevuje například Jiří Suchý jako klaustrofobik, Ewa Farna coby autistka, Bára Basiková pějící o maniodepresi nebo Tomáš Klus s pedofilovým rapem," sdělila Kocian. Návštěvníci koncertu dále uvidí Marka Ebena coby zaznamenávače, Tomáše Hanáka jako narcise nebo Ivu Pazderkovou představující bulimičku.

Večer animovaných filmů Michaely Pavlátové se koná 9. října. V jeho rámci herečky Anna Polívková a Martha Issová uvedou krátkometrážní snímek Tramvaj. Pavlátová ho natočila v česko-francouzské koprodukci a triumfovala s ním ve francouzském Annecy na největším světovém festivalu animovaných filmů.

Krátká groteska líčící erotické fantazie řidičky tramvaje pobavila mezinárodní publikum i porotu v čele s Ericem Khoo, která Tramvaj ocenila jako vítězný snímek soutěže. "Je velmi těžké natočit animovaný film, který by byl erotický a k tomu všemu navíc ještě komedií. A Michaele Pavlátové se to podařilo nebývalou měrou," uvedl například švýcarský expert Rolf Baechler.

Kromě Tramvaje diváci uvidí ještě další filmy Karneval, Voulez vous, Posloucháš mě a Laila a vyslechnou některé Pavlátové mikropovídky.

Kategorii world music posluchačům v La Fabrice 12. října nabídne Mário Bihári s kapelou Bachtale Apsa. Koncert se koná u příležitosti celosvětové akce Den hospiců.

Výjimečný projekt v La Fabrice chystají na 21. listopadu, kdy oslaví pět let od jejího oficiálního otevření. Při této příležitosti představí nový divadelní prostor, který vzniká na místě bývalé slévárny. Současné divadlo se rozšíří o sál vhodný i k prostorově náročným projektům. (čtk)

16:51
Praha 7 oddlužuje Kulturní centurm Vltavská

Zastupitelé Prahy 7 schválili na posledním zasedání pro zadlužené Kulturní centrum Vltavská mimořádný neinvestiční příspěvek devět milionů korun. Část peněz půjde na pokrytí dluhů, řekl dnes mluvčí Martin Vokuš. Roční náklady na provoz centra činí mezi pěti a šesti miliony korun.

Příspěvková organizace, která v minulosti pořádala velké koncerty a pod níž spadaly zájmové kroužky i známé Bio Oko, funguje už několik měsíců v utlumeném režimu. Centrum před časem přišlo o sídlo v budově Elektrických podniků u metra Vltavská, kterou městu pronajímala společnost Orco Property Group. V kulturním centru se přitom řadu let pořádaly velké koncerty známých kapel.

Byl tu i proslulý hudební klub Belmondo. "Nedohodli jsme se se společností Orco na pokračování nájemní smlouvy, protože jejich požadavky byly nad rámec možností Prahy 7," uvedl na dnešní tiskové konferenci starosta Marek Ječmének. Aleš Vobruba ze společnosti Orco tvrdí, že jí Praha 7 dluží pět milionů korun. Městská část v budoucnu s oživením tradice velkých komerčních koncertů nepočítá. Ani v novém sídle radnice, kterou chce koupit, nebude kvůli úsporám žádný sál pro kulturní aktivity.

Zachovány zůstanou jen některé programy pro děti a seniory. Zájmové kroužky od září fungují v prostorách v Heřmanově ulici. Senioři se zase budou scházet v Kulturním domě Domovina v ulici Na Maninách. Kino známé jako Bio Oko, které spadalo pod správu kulturního centra, převedli zastupitelé zpět do správy radnice. Jeho provoz hodlá město zachovat.

V roce 2009 skončila příspěvková organizace ve ztrátě přes deset milionů korun. Podle odhadů činí ztráta kolem 13 milionů korun. Přesnou částku ale radnice sdělit nechce. Podle opozičních zastupitelů dluhy vznikly za minulého vedení, které bylo podle nich dosazeno bez výběrového řízení.

Radnice ztrátu připisuje především rekonstrukci KC Vltavská. Kvůli špatnému hospodaření organizace podala zastupitelka Prahy 7 Olga Sommerová (za SZ) už před časem trestní oznámení na neznámého pachatele. (čtk)

17:46
Janáčkova filharmonie chystá turné po Asii

Na turné po Asii se připravují členové Janáčkovy filharmonie Ostrava. Postupně v říjnu vystoupí na čtyřech koncertech v Číně a stejný počet vystoupení mají naplánovaných i pro Koreu. Svou 59. sezonu ale orchestr zahájí už ve čtvrtek v Ostravě společně s houslistou Václavem Hudečkem a dirigentem Petrem Vronským. Dnes o tom informoval bývalý zastupující ředitel Jan Hališka.

Hlavní část sezony i letos tvoří Velký symfonický cyklus. Bude čítat celkem deset koncertů. Na zahajovací koncert Vronský a Hudeček s orchestrem nacvičili například Koncert pro housle a orchestr a moll op. 53 Antonína Dvořáka. Premiéra je naplánována na čtvrtek, podruhé se koncert uskuteční v pátek. Jak Vronský, tak i Hudeček se do Ostravy k filharmonii vrací po sedmi letech. Hudeček v ní dokonce hrával na počátku své kariéry.

"Umělecké kvality orchestru jsou výborné. I přes problémy, které měl, se drží ve výborné formě," pochvaloval si dnes Vronský spolupráci s ostravskými filharmoniky. Začínající sezonu připravil po dramaturgické stránce Jan Hališka, který ve funkci dočasně vystřídal odvolaného Petera Krajniaka. Město jako zřizovatel souboru pak vyhlásilo výběrové řízení a novým ředitelem se stal třicetiletý Jan Žemla. Dřívější programový manažer Filharmonie Brno se funkce ujal 1. září.

"Nastoupil jsem do rozjetého vlaku. Z mého pohledu by bylo neprofesionální cokoliv na programu sezony měnit. Přes léto jsme s panem Hališkou diskutovali a našli cestu jak po profesní, tak i osobní stránce," řekl dnes Žemla novinářům. Hališka doplnil, že jeho cílem při sestavování dramaturgického plánu na následující měsíce byla snaha přivést zpět do sálu Domu kultury Ostrava posluchače.

"Snažil jsem se to pojmout tak, aby se zastavil úbytek návštěvníků. Předchozí sezona byla dramaturgicky příliš náročná," řekl. I proto vsadil na známá jména jako Hudeček a Vronský. Filharmonie ještě letos vyrazí i na cesty. Před sebou má asijské turné. V říjnu se představí na osmi koncertech v Číně a Koreji. Před Vánocemi ji pak čeká ještě 12 koncertů v Itálii.

Janáčkova filharmonie vznikla v roce 1954. Pravidelně vystupuje na prestižních tuzemských festivalech, jako jsou Pražské jaro, Janáčkův máj nebo Smetanova Litomyšl, a jezdí na turné po celém světě. Veškeré informace o koncertech, programu a předprodeji vstupenek zájemci najdou na internetových stránkách ostravských filharmoniků www.jfo.cz. (čtk)

19:23
Karlovarští symfonici odehrají většinu koncertů v Lázních III

Karlovarský symfonický orchestr odehraje většinu koncertů v začínající 178. sezoně ve Dvořákově sále Lázní III. Tedy v objektu, kde má i své sídlo. V minulých letech symfonici často koncertní sály v sezoně střídali a vystupovali například v Grandhotelu Pupp nebo v Městském divadle. Tam ovšem platili nájemné, a proto kvůli úsporám jejich stěhování po Karlových Varech končí. Výjimkou budou koncerty na kolonádách, řekl dnes ředitel KSO Šimon Kaňka.

Roční náklady na provoz KSO se pohybují kolem 30 milionů korun. Z toho je letošní příspěvek města kolem 25 milionů korun. Že by v příštím roce tato částka nějak zásadně vzrostla, s tím nelze podle primátora Petra Kulhánka  příliš počítat. I když jsou symfonici stále tlačeni k efektivnímu hospodaření, cena vstupného pro nadcházející sezonu zůstane nezměněna, uvedl Kaňka. Nejdražší lístek bude za 450 korun, k mání ale budou i vstupenky mezi 50 až 100 korunami.

Symfoniky povede ve 178. koncertní sezoně jako šéfdirigent Martin Lebel z Francie. K orchestru se po předchozí spolupráci vrátil loni společně s novým ředitelem Kaňkou, který v čele KSO zůstává. Publikum se může těšit na 30 velkých symfonických koncertů. Program nabízí dva předplatitelské cykly A a B a devět mimořádných koncertů. Pod Lebelovým vedením zazní řada zásadních koncertů. Mezi nimi závěrečný koncert festivalu Dvořákův karlovarský podzim, Smetanova Má vlast nebo Vánoční koncert.

Dramaturgie nové sezony počítá s multižánrovými koncerty, reprezentovanými například díly skladatele, klavíristy a dirigenta Kryštofa Marka a projektem Nosferatu - Symfonie (za) šera s hudbou skladatele Karla Šimandla, který v provedení KSO doprovází klasický němý film Nosferatu z roku 1922. Novinkou v tomto žánru bude ojedinělý projekt nazvaný Beatles/Jobim. Připravený je také speciální koncert na mezinárodním jazzovém festivalu JazzFest Karlovy Vary 2012. (čtk)

02:27
FOK zahájil sezonu věnovanou dílu Beethovena

Dlouhotrvající potlesk ve středu doprovodil závěr zahajovacího koncertu 78. sezony Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK v Obecním domě v Praze. Orchestr řídil dirigent Petr Altrichter, současný šéfdirigent Jiří Kout je dlouhodobě nemocný. Vedle Beethovena zazněla díla Smetany, Martinů a koncert zakončilo Dvořákovo Te Deum. "Kéž můžeme z Beethovenova díla čerpat to, čeho se nám v životě nedostává - radost, pohodu, klid, jistotu, pravdu a lásku," řekl na úvod večera ředitel FOK Ilja Šmíd.

Koncert zahájila Smetanova skladba Valdštýnův tábor, kterou skladatel vytvořil během svého pobytu ve švédském Göteborgu. Následoval Beethovenův koncert G dur, čtvrtý z jeho pěti dokončených. Velký aplaus sklidil klavírista ukrajinského původu Igor Četujev, který obtížnou kompozici zahrál z hlavy bez pomoci not. Po přestávce zazněly Fresky Piera della Francesca Bohuslava Martinů, skladba ovlivněná životem renesančního malíře a teoretika umění Francesca, a v závěru Dvořákovo Te Deum se sólisty Mariou Kobielskou, Romanem Janálem a s Pražským filharmonickým sborem.

Nová sezona FOK odstartovala již odpoledne vypuštěním červených a bílých balónků na happeningu před Obecním domem. Na akci se zpěvem sboru Carmina Bohemica a přípravného dětského sboru The International Choir of Prague Cvrčci navázal večerní koncert. "V této sezoně nabídneme kompletní provedení všech Beethovenových symfonií i další díla, celkem bude pětaosmdesát koncertů," uvedl ředitel FOK Šmíd.

Beethovenovy symfonie FOK provede souborně na osmi koncertech, připomene tak 185. výročí skladatelova úmrtí. Patrony orchestru v nové sezoně budou Veronika Žilková a Martin Stropnický. Rezidenčním skladatelem FOK se v sezoně 2012/2013 stane Jiří Teml, jehož nové dílo Koncert pro varhany a orchestr č. 3 zazní 19. a 20. prosince v Obecním domě. Nová sezona FOK přinese deset tematicky uspořádaných orchestrálních a komorních cyklů a pět mimořádných koncertů.

Podle programového ředitele Petra Daňka bude program "vstřícnější a populárnější" než v minulosti. V rámci cyklu Komorní hudba se mimo jiné uskuteční recitál houslisty Pinchase Zuckermana. Letošní novinkou je cyklus Hudba a divadlo. Společný projekt FOK a Městských divadel pražských nabídne dva koncerty a dvě divadelní představení divadla ABC.

Mezi mimořádnými koncerty nebude chybět tradiční Koncert pro republiku v Den české státnosti 28. října. Sezonu 2011/2012 zakončí Pražští symfonikové 20. a 21. června koncertem, na němž provedou díla Čajkovského, Ravela, Rimského-Korsakova, Wagnera a Borodina. (čtk)

09:11
Eastwooda uvidí poprvé v Tokiu

Nový film s Clintem Eastwoodem, drama z baseballového prostředí nazvané Trouble with the Curve, bude mít premiéru na Filmovém festivalu v Tokio. Uvedl to server Hollywood Reporter, podle nějž snímek čeká první promítání 28. října.

Ve filmu kromě Eastwooda hrají Justin Timberlake, John Goodman či herečka Amy Adams. Režie se ujal debutant Robert Lorenz, až doposud jen asistent při natáčeních samotného Eastwooda.

10:24
Trilogie je hotová, Delpy s Hawkem se potkají potřetí a naposledy

Scénárista a režisér Richard Linklater v Řecku právě dotočil snímek Před půlnocí (Before Midnight). Jde o třetí film v sérii, která začala tituly Před úsvitem (Before Sunrise, 1995) a Před soumrakem (Before Sunset, 2004).

Ve snímku se znovu objeví Julie Delpy s Ethanem Hawkem v roli milenců Celine a Jesseho. Podle serveru Deadline.com by se s filmem mohlo začít obchodovat už na filmovém festivalu v Torontu.

11:56
Zemřel držitel Grammy Joe South, který nahrával s Dylanem slavné album Blonde on Blonde

Americký hudebník a skladatel Joe South, jehož skladba Games People Play z roku 1968 získala dvě ceny Grammy, ve středu zemřel. Dnes o tom informovala agentura AP, podle níž hudebník ve svých 72 letech podlehl zdravotním komplikacím po infarktu.

South, vlastním jménem Joseph Souter, zahájil svou sólovou kariéru na konci 50. let. Jeho největším samostatným hitem se pak stal protestsong Games People Play, v němž kritizoval pokrytectví, nenávist a netoleranci. Skladba mu vynesla cenu Grammy v kategoriích nejlepší současná píseň a píseň roku.

Americký hudebník se podepsal ještě pod další písní, která si vysloužila cenu Grammy. Stala se jí skladba I Never Promised You A Rose Garden, kterou složil pro Lynn Andersonovou.

South také doprovázel na kytaru další legendy americké hudební scény. Hrál s Bobem Dylanem na jeho albu Blonde on Blonde či s Arethou Franklinovou ve skladbě Chain of Fools. (čtk)

13:43
Film, který reaguje na romský pogrom, jde do českých kin

Série rasových útoků na místní romskou komunitu, která si před čtyřmi lety v Maďarsku vyžádala šest mrtvých včetně dvou malých dětí, inspirovala režiséra Bence Fliegaufa. Na základě těchto událostí natočil film Je to jen vítr, který si z letošního Berlinale odnesl druhou nejvyšší cenu v hlavní soutěži. Snímek zachycující tragický den v životě romské rodiny uvede distribuční společnost Artcam v tuzemských kinech od 13. září.

Režisér Fliegauf patří mezi silnou generaci mladých maďarských filmařů, jejichž tvorba se vyznačuje výrazným autorským rukopisem i schopností a odvahou pojmenovat tíživá a aktuální sociální témata. Po snímku Lůno s mezinárodním obsazením, který byl usazen do blízké budoucnosti a řešil téma klonování, se Fliegauf vrátil k domácím maďarským reáliím.

Děj filmu Je to jen vítr zachycuje jeden den v romském ghettu kdesi na okraji malého městečka. Otec rodiny je za prací v Kanadě. Matka má dvě zaměstnání a stará se o svého nemocného otce. Dcera chodí do školy a syn se toulá po okolí. Den po útocích na sousedy, tráví každý svými rutinními činnostmi, za které maskují strach, jež opanoval celou komunitu. Jenom Rio, mladší syn, se jako obvykle potuluje po okolí. Díky svému zdánlivě bezúčelnému lelkování však vyslechne rozhovor dvou policistů, z něhož pochopí, že ani policie osadu neochrání. Chlapec se začíná o své přežití starat po svém. Jako jediný prozíravě očekává možný útok, zatímco jeho matka a dcera pasivně vyčkávají.

Snímek s neprofesionálními herci se soustředí na vykreslení napětí, které ve společnosti vládne a na fakt, že ohrožení jsou všichni bez ohledu na to, jestli pracují a nevyvolávají konflikty nebo jestli zneužívají sociální systém a nechtějí se přizpůsobit. Romské etnikum vykresluje Fliegauf bez příkras - ukazuje jejich problémy s alkoholem, drogami, záškoláctvím a kriminalitou.

Režisér Fliegauf byl letos v Uherském Hradišti hostem 38. ročníku Letní filmové školy. "S filmem Je to jen vítr jsem zcela nečekaně získal intelektuální prestiž i doma. Je to můj první maďarský film, ty předchozí jsou abstraktní, odehrávají se v imaginárních světech," uvedl během své návštěvy režisér, který by se měl osobně zúčastnit slavnostního uvedení snímku Je to jen vítr 12. září v pražském kině Aero. (čtk)

15:02
Českokrumlovský barokní festival chystá dvě novodobé světové premiéry

Festival barokních umění v Českém Krumlově uvede hned dvě novodobé světové premiéry: 21. září to bude opera Johanna Adolfa Hasse - Aeneas v Cháonii a 15. září oslavná kantáta věnovaná Josefu Adamovi ze Schwarzenbergu. Tři operní představení a šest festivalových koncertů se odehraje jednak v unikátním barokním divadle na zámku, v tamním Maškarním sále, v letohrádku bellarie, ale také ve Vlašském dvoře a v chrámu sv. Víta. Chybět nebude barokní ohňostroj a iluminace.

Oslavnou kantátu, kterou pořadatelé věnují 20. výročí zapsání města na seznam světového dědictví UNESCO a jubileím úmrtí a narození Josefa Adama ze Schwarzenbergu, našel badatelský tým festivalu v Národní knihovně ve Vídni.

Hassova opera zpracovává epizodu z Vergiliovy Aeneidy. Poprvé byla provedena roku 1727 v Neapoli na objednávku rakouského vicekrále kardinála Michaela Friedricha z Althannu. Johann Adolf Hasse (1699-1783) patřil za svého života k nejvýznamnějším a nejoslavovanějším skladatelům. Žil a tvořil v hlavních centrech kulturního dění své doby, byl ve spojení s nejvlivnějšími evropskými dvory.

15:32
V Brně vystavuje berlínský fotograf Müller-Pohle

V brněnském Domě umění vystavuje berlínský fotograf Andreas Müller-Pohle, významný představitel směru označovaného vizualismus. V kolekci nazvané Codes&Waters jsou například fotografie zachycující tok Dunaje nebo kontrasty mezi přírodou a velkoměstskou architekturou v Hongkongu. Výstava se veřejnosti otevře v pátek, řekli pořadatelé.

Vystavené snímky vznikly v letech 1995 až 2011. Autor například sledoval tok Dunaje od jeho pramene až k ústí, od západu k východu. Proměny řeky a jejích břehů fotil z perspektivy hladiny, objektiv měl často zpola pod vodou. "V Hongkongu konfrontoval přírodu, nespoutaný vodní živel, s umělými produkty současnosti - architekturou megaměsta," popsala kurátorka Jana Vránová. Výstava zahrnuje také další autorovy projekty.

Müller-Pohle působí jako šéfredaktor časopisu European Photography, zaměřeného na současnou fotografii a nová média. V Brně vystavoval už v roce 1989, tehdy to bylo na Staré radnici. Při své práci často opouští klasický fotografický obraz a transformuje jej do jiných kódových systémů.

V Galerii 99, rovněž spravované brněnským Domem umění, byla už v úterý otevřena expozice Úniková zóna. Autory vystavených děl různých výtvarných oborů jsou studenti českých a moravských uměleckých škol. Tématem výstavy a pojítkem jednotlivých prací je tabu v různých smyslech a úhlech pohledu. (čtk)

17:40
Kroměřížské muzeum vystavuje kresby a grafiky Emila Filly

Muzeum Kroměřížska dnes otevřelo výstavu velkoformátových kreseb a grafik kubistického malíře, sochaře a teoretika umění Emila Filly. Expozici připravilo ke 130. výročí narození malíře, jehož obrazy se na aukcích prodávají i za více než 15 milionů korun. Rodák z nedaleké Chropyně Filla byl jedním ze zakladatelů českého moderního umění. V Malé galerii muzea si až do 14. října mohou návštěvníci prohlédnout méně známou část jeho tvorby, řekl dnes ředitel muzea Jiří Stránský.

Výstavu tvoří dva cykly grafických listů a část kreseb slovenských lidových písní. "Jsou to všechno práce, které vznikaly po druhé světové válce po návratu Emila Filly z koncentračního tábora v Buchenwaldu. V prvním poválečném roce byl těžce nemocný a mohl pracovat pouze v leže na drobných kresbách a grafických listech. Takto vznikly cykly Heráklés a Torzo naděje inspirovaný básněmi Františka Halase," řekl ČTK kurátor výstavy Ivo Binder.

Ve druhé části expozice návštěvníci najdou velkoformátové kresby, které vznikaly na přelomu 40. a 50. let minulého století. "Jsou to rozsáhlé kresby, které se vrací jako ke zdrojům umělecké tvorby k lidové písni a lidové tvořivosti. Jsou pojaty v takovém existenciálním duchu, který v době počínajícího socialistického realismu narazil na naprosté nepochopení většiny lidí, kteří rozhodovali o tehdejších trendech umění a možnostech vystavování," uvedl Binder s tím, že výstava byla posléze zakázána.

Podle kurátora přitom zhruba 30 velkoformátových kreseb, jejichž část je k vidění v Kroměříži, svým způsobem navazuje na velkoformátové oleje ze 30. let, které byly inspirovány Erbenovou Kyticí a lidovou tvorbou. "Filla v nich jakoby pokračuje dál a obohacen o dramatickou zkušenost pěti let strávených v koncentračním táboře. Jsou tak na jedné straně méně líbivé, ale jsou více adresné a jdou opravdu až na dřeň umělecké tvorby," mínil Binder.

Výstava v Kroměříži je však jen malou připomínkou expozice Fillových obrazů, která byla před několika lety k vidění na zámku v Chropyni. Před devíti lety odsud ale asi 40 děl odvezli pracovníci pražské Národní galerie, která je vlastní. Důvodem byly nevhodné klimatické podmínky, kvůli nimž se zhoršoval stav obrazů, a také nedostatečné zabezpečení. Galerie později vyjádřila ochotu část děl na zámek vrátit, pokud jim budou vytvořeny odpovídající podmínky. Podle Stránského však návrat Fillových obrazů na Kroměřížsko není na pořadu dne. "V současné době muzeum žádné kroky nepodniká.

Financí je stále méně a méně. Prioritou je udržet aspoň stávající činnost muzea," uvedl Stránský. Podle něj má ale muzeum nadále zájem na obnovení stálé Fillovy expozice. Záměr však naráží i na vlastnické vztahy. "Zámek máme pronajatý od olomouckého arcibiskupství. Jakákoliv investice tam je tedy trochu problém," uzavřel ředitel kroměřížského muzea. (čtk)

06:15
Pet Shop Boys naživo představili album Elysium

Britské popové duo Pet Shop Boys na krátkém koncertě v Berlíně představilo většinu z 12 písní z nového studiového alba Elysium. To vyjde v pátek v Německu a příští týden v Británii a dalších zemích.

Zhruba třičtvrtěhodinové vystoupení mistrů elektropopu sledovaly v berlínském divadle Hebbel am Ufer stovky lidí, ale dalších více než 65 tisíc v přímém přenosu na internetu, mimo jiné prostřednictvím portálu YouTube.

Osmapadesátiletý Neil Tennant a 52letý Chris Lowe se v Berlíně těšili zájmu tisku i fanoušků. Tennant prozradil, že mnoho nových songů se zrodilo právě v německé metropoli. "Máme to město rádi, rádi se jím procházíme," řekl zpěvák v rozhovoru s agenturou DPA.

Nejlepší je prý na německém hlavním městě množství zeleně ve srovnání s Londýnem. Melancholické album však bylo nahráno počátkem roku ve studiu v Los Angeles. (čtk)

07:25
Christie's bude dražit Bondův vůz Aston Martin

Sportovní vůz Aston Martin V12 DBS, který si zahrál ve filmu o Jamesi Bondovi Quantum of Solace, bude jedním z taháků dobročinné aukce, v níž aukční síň Christie's začátkem října nabídne celkem devět předmětů z filmů o slavném agentovi 007.

Očekává se, že černé kupé model 2008 se 5. října prodá nejméně za 100 tisíc liber (3,1 milionu korun). Nabízený Aston Martin DBS je jedním ze sedmi těchto vozů použitých při natáčení Quantum of Solace. Aukce se pořádá k 50. výročí první filmové bondovky Dr. No. Výtěžek půjde na britskou dětskou charitu Barnardo's.

Mezi dalšími osmi nabízenými předměty budou i sluneční brýle, které měl Daniel Craig v Quantum of Solace, stejně jako jeho plavky z filmu Casino Royale. Jejich prodej by měl vynést aspoň 3000 liber. Odhadní cenu 6000 liber mají hodinky Omega typ Planet Ocean, které Craig nosil v nadcházející bondovce Skyfall. Na 10.000 liber je oceněna sbírka speciálních edic všech knih Iana Fleminga o Bondovi.

Christie's kromě toho v online aukci nabídne od 28. září do 8. října dalších 40 předmětů, jako jsou hedvábné šaty, které nosila Halle Berryová v Dnes neumírej v odhadní ceně 2000 liber, nebo klapka a režisérská židle ze Zlatého oka oceněná na 800 liber. (čtk)

08:58
Začal filmový festival v Torontu

Akční sci-fi Looper zahájilo ve čtvrtek večer mezinárodní filmový festival v Torontu. V programu věnovaném světové kinematografii se na něm mimo jiné představí i film Jana Hřebejka a Michala Viewegha Svatá čtveřice. Festival, který potrvá do 16. září, je všeobecně považován za předehru hollywoodského udílení cen, napsala dnes agentura Reuters.

Filmaři na něj pohlížejí jako na klíčovou premiérovou odpalovací dráhu, z níž v minulosti k oscarové slávě odstartoval například film Králova řeč. Nedílnou součástí každého festivalu jsou hvězdy více či méně zvučných jmen, které mu dodávají lesk. Letos bude k nejsledovanějším patrně patřit hvězda ságy Twilight Kristen Stewartová, která se tu na červeném koberci objevila poprvé od propuknutí skandálu, kdy musela veřejně přiznat nevěru Robertu Pattinsonovi.

Mezi účastníky je ovšem také Ben Affleck, Selena Gomezová, Halle Berryová, Tom Hanks či rapper Snoop Dogg známý nyní jako Snoop Lion. Během jedenáctidenního festivalu se bude promítat více než 280 filmů. Úvodní snímek Looper režíroval Rian Johnson a do futuristického příběhu o vrahovi cestujícího časem, aby v budoucnu zabil sám sebe, obsadil Gordona Levitta a Bruce Willise. Ten před novináři hájil násilí ve filmech v souvislosti s masakrem v Denveru, kde během premiéry posledního filmu z batmanovské série zabil střelec 12 lidí.

"Násilí je jednou z těch nelítostných, zlých věcí, které existují na světě, ne jenom ve filmech, ty existují všude. A vytáhnout jednu věc a říct: 'Hele, neměli byste mít násilí ve filmech' ... to by bylo stejné, jako odebrat z filmu emoce," prohlásil Willis.

Dnes večer bude mít na festivalu premiéru netrpělivě očekávaný film Bena Afflecka Argo s oscarovými ambicemi. Jeho příběh je založen na událostech roku 1979, kdy CIA v době, kdy Íránci zadržovali v Teheránu 52 amerických rukojmích, propašovala šest z nich ze země pod zástěrkou falešné hollywoodské produkce. (čtk)

08:59
Národní divadlo ministryni: Začněte už vybírat Černého nástupce

Vedení Národního divadla (ND) dnes v otevřeném dopise požádalo ministryni kultury Alenu Hanákovou, aby zahájila proces výběru nového ředitele české první scény. Vyjádřili znepokojení nad tím, že ačkoliv mandát současného ředitele Ondřeje Černého končí na konci března příštího roku, dosud není zřejmé, kdo po něm vedení Národního divadla převezme.

Pod dopisem, který má ČTK k dispozici, je podepsáno 11 představitelů ND. Představitelé ND ministryni upozorňují, že srovnatelné evropské divadelní scény znají jméno budoucího ředitele nejméně dva roky dopředu. V dopise varují před "nestandardními a nekoncepčními kroky" při výběru nového ředitele, protože by mohly být "destruktivní" a ohrozit stabilitu a posléze i prestiž Národního divadla.

Podle signatářů dopisu musí ředitel ND zvládnout provoz instituce jako manažer i jako divadelník, který je schopen sladit zájmy všech uměleckých souborů. "Dále musí jít o osobnost s potřebným morálním kreditem a přehledem v problematice současného divadla. V neposlední řadě je ředitel tváří Národního divadla, reprezentantem a strážcem jeho hodnot a tradic," píše se v dopise.

Dopis podepsali například současný ředitel Černý, umělecký šéf baletu Petr Zuska, šéf činohry Michal Dočekal, šéf opery Rocc, ředitelé Nové scény a Laterny Magiky a administrativní, provozní, finanční a marketingoví ředitelé divadla. (čtk)

09:22
V Kalichu se zpívala a tančila Pomáda

Premiéra muzikálu Pomáda nastudování choreografa a režiséra Jána Ďurovčíka ve čtvrtek naplnila pražské Divadlo Kalich chytlavou hudbou a tancem. Režisér Ján Ďurovčík, který stojí za úspěšnými tituly Robin Hood a Osmý světadíl, do premiérových rolí obsadil Přemysla Pálka jako Dannyho, hlavní dívčí roli Sandy ztvárnila slovenská herečka a zpěvačka Nela Pocisková. V dalších rolích se objevili Tomáš Savka, Jan Kříž nebo Michaela Doubravová.

"Nerozhodoval jsem se sám, ale ve spolupráci s asistenty a producentem, hudebním režisérem a dalšími. Volba byla jednoznačná a podle ohlasu publika správná," řekl Ďurovčík. Jevišti dominovaly zářivé neony, automobil z 60. let a růžová barva, víno stejné barvy také vítalo návštěvníky u vchodu. Mezi nimi bylo mnoho známých tváří, například Miro Žbirka, Jan Revai nebo Jiří Pomeje. Publikum po skončení show odměnilo vystupující potleskem ve stoje.

Podle hudebního producenta Miroslava Vydláka byla nahrávka pořízena bez použití počítačů komplet živě a podílelo se na ni kolem 28 hudebníků. V různých světových nastudováních muzikálu Pomáda bývá zvykem, že v roli Anděla strážného vystupují hvězdní hosté. Pražská inscenace se k tomuto principu připojila, v premiérovém obsazení se představil Kamil Střihavka.

Divadlo Kalich zahájilo za velkého zájmu konkurzy na muzikál Pomáda v dubnu. O deset rolí svedlo boj v kategoriích tanec, zpěv a herectví 400 účastníků konkurzu. Pro inscenaci bylo pořízeno více než 300 kostýmů. Jde o představení náročné i co do počtu rychlých převleků, bylo jich kolem 130. Muzikál autorů Jima Jacobse a Warrena Caseyho byl poprvé uveden před 40 lety na newyorské Broadwayi. Praha se uvedením Pomády připojí k celosvětovým oslavám tohoto výročí, naplánováno je 100 představení.

Pomáda patří mezi nejdéle uváděné tituly v muzikálové historii. Získala celkem sedm nominací na Tony Awards (divadelní verze Oscarů) a navštívilo ji více než pět milionů diváků. Přeložena byla celkem do 37 jazyků. Velký úspěch měla i její filmová verze z roku 1978 s Johnem Travoltou a Olivií Newton-Johnovou. Muzikál Pomáda se již hrál v pražském divadle Spirála na Výstavišti. Jeho uvádění provázely problémy kvůli dlouhodobému neplacení autorských a interpretačních honorářů, definitivně jeho uvádění v roce 2002 ukončily povodně, které divadlo zalily do výše pěti metrů. (čtk)

10:15
Na Novoměstské radnici se vystavují Havlovy fotografie

Fotografie bývalého prezidenta Václava Havla objektivem jeho dlouholetého spolupracovníka Alana Pajera vystavuje od čtvrtka dneška Novoměstská radnice v Praze. Výstava se jmenuje Václav Havel - občan a prezident, pořadatelé záměrně vybrali snímky mimo oficiální protokol.

Pajerovy fotografie doplňují neznámé snímky z rodinného archivu Ivana M. Havla, mapující dětství Václava Havla, a unikátní fotografie z období, kdy byl disidentem. Tyto snímky pořídila žena prezidentova bratra Dagmar Havlová. Fotografie poskytla také Knihovna Václava Havla.

Václava Havla uvidí návštěvníci výstavy na obrázcích z období sametové revoluce a Občanského fóra, později z doby jeho prezidentské funkce a v závěru mapuje jeho občanské aktivity a přibližuje jeho činnost v období, kdy již nebyl hlavou státu. Krátce připomíná loňské poslední rozloučení s Václavem Havlem. Výstava je uspořádána jako připomínka jeho nedožitých 76. narozenin, které připadají na 5. října.

Při této příležitosti se v říjnu odehraje i řada dalších akcí. Nejvýznamnější z nich je přejmenování pražského letiště, které nově ponese jméno bývalého českého prezidenta. Již v létě představili na Staroměstské radnici své snímky Václava Havla fotoreportéři České tiskové kanceláře.

Alan Pajer strávil s Václavem Havlem dlouhé roky. Už v listopadových dnech roku 1989, kdy měl ve Špalíčku na Václavském náměstí na starosti organizační záležitosti, se dostal jako fotograf na Hrad a zůstal tam celých 13 let Havlova prezidentského období. S ním i s oběma jeho manželkami absolvoval mnohé státní návštěvy a procestoval s nimi kus světa. Toto období dokumentoval nejen fotografiemi, v roce 2004 vydal spolu s Jaroslavem Holoubkem knihu vzpomínek Teď už to můžu říct - Zpověď bývalého fotografa prezidentské kanceláře a Dagmar Havlové. (čtk)

11:26
Ceny hudební televize MTV se staly prodlouženou rukou soutěže zpěváků X Factor

Britská chlapecká skupina One Direction ovládla udělování cen hudební televize MTV Video Music Awards. Ze čtvrtečního slavnostního vyhlášení si odnesla tři ocenění a zastínila tak zpěvačku Rihannu, která byla s pěti nominacemi hlavní favoritkou večera, napsala agentura Reuters.

Skupina sestavená z účastníků britské verze soutěže X Faktor si odnesla ocenění pro nejlepšího nového umělce. Porazila také Rihannu i kanadského zpěváka Justina Biebera v kategorii nejlepšího popového hudebního videa. Její třetí trofejí se stala cena diváků.

Barbadoská zpěvačka Rihanna nakonec proměnila pouze jednu z pěti nominací. Uspěla ale v té nejprestižnější kategorii, když dostala ocenění za nejlepší hudební video roku za svou píseň We Found Love.

11:30
V Plzni se vystavuje dílo perzekuovaného Kovaříka

Tvorbě malíře Jiřího Kovaříka, který je řazen mezi výrazné představitele českého magického realismu, se od čtvrtka věnuje Galerie města Plzně. Rozsáhlou retrospektivní výstavu připravila k nedožitým 80. narozeninám tohoto plzeňského umělce, jehož dílo bylo poznamenáno perzekucí ze strany komunistického režimu. Součástí projektu je i vydání autorovy monografie, výstava potrvá do 1. listopadu. Oznámili to ředitel galerie Václav Malina a spoluautor výstavy Vladivoj Kotyza.

"Chtěli jsme postihnout všechno, jsou tu jeho práce od studentských let na akademii přes 60., 70. a 80. léta až do počátku 90. let, kdy v roce 1994 zemřel. Některé práce nikdy nebyly vystaveny, jako například několik návrhů na realizace do veřejného prostoru," řekl Kotyza. Výstava návštěvníka seznámí se zásadními tématy, jimž se Kovařík věnoval.

"Dominantním motivem byla žena, a to rozvíjena v různých variantách, v různém období, toto téma ho provázelo celým životem," řekl Kotyza. Z počátku autor maloval konkrétní lidi, konkrétní portréty, v 70. letech ale už šlo o symboly. "Kdy i ta ženská figura se stává jakýmsi symbolem," dodal Kotyza. "Tvorbu Jiřího Kovaříka poznamenal komunistický režim, který mu zakázal vystavovat," uvedl Malina.

Nemohl prezentovat obrazy, ani srovnávat své dílo s uměleckým světem. V době perzekuce se Kovařík, jenž v Plzni prožil celý život, účastnil výtvarných soutěží. Několik jich vyhrál, například soutěž na výzdobu Divadla J. K. Tyla v roce 1982. Když ale komise zjistila po rozlepení obálky jméno vítěze, byly soutěže vesměs zrušeny. Kovařík se vedle malířské činnosti angažoval v ochraně památek, byl mimo jiné prvním předsedou Spolku za starou Plzeň. Obdržel Cenu města Plzně pro rok 1991. Jeho život ukončila v říjnu 1994 tragická nehoda. (čtk)

12:05
Renée Zellweger natočí svůj první film

Herečka Renée Zellweger si brzy vyzkouší, jaké to je stát na druhé straně filmového štábu. Podle serveru Hollywood Reporter brzy debutuje jako režisérka komedie 4 1/2 Minutes, odehrávající se ve světě newyorské stand-up komedie.

Ve filmu by si Zellweger měla zahrát s Johnnym Knoxvillem, který ztvární roli neurotického komika s rozpadajícím se životem. V poslední snáze uspořádat si život komik přijme zaměstnání a začne se starat o geniálního syna osamělé matky, jíž si zahraje právě Zellweger.

13:23
České filmy se představí v Německu

Přehlídku české kinematografie v Německu připravuje na podzim k desátému výročí své existence České filmové centrum. Po úspěšné prezentaci české filmové tvorby v USA, která se konala na jaře, představí nyní průřez české filmové tvorby posledních let pod názvem Czech on Tour. ČFC tak naváže na dřívější úspěšné akce, které organizovalo v Německu nebo Velké Británii.

"První blok projekcí se koná od 18. září v Pasově, ale slavnostní zahájení přehlídky proběhne 22. září v kině Metropolis v Hamburku, kde bude promítán film Petra Nikolaeva ...a bude hůř, věnovaný české undergroundové vlně 70. let. Režisér ho uvede, stejně jako svůj nejnovější film Lidice," řekla mluvčí ČFC Uljana Donátová. Hamburská přehlídka dále uvede další čtyři filmy.

Až do jara roku 2013 se v rámci Czech on Tour v patnácti německých městech postupně představí výběr z devíti českých snímků. Kromě dvou Nikolaevových děl také Grandhotel režiséra Davida Ondříčka, Občanský průkaz Ondřeje Trojana, Příliš mladá noc Olma Omerza a 80 dopisů Václava Kadrnky. Doplní je celovečerní dokumenty Občan Havel Pavla Kouteckého a Miroslava Janka, Manželské etudy po 20 letech Heleny Třeštíkové a Nesvatbov Eriky Hníkové.

"Cílem bylo vybrat paletu filmů, které představí současnou českou tvorbu v co nejširším spektru," uvedla Markéta Šantrochová z Českého filmového centra. Filmy vybírali společně s německými partnery, tak se ve výběru objevují i díla vybraná v předchozích letech na festival v Berlíně. Všechny budou uvedeny s německými titulky. Kromě Hamburku bude mít slavnostní představení také přehlídka uváděná v Chotěbuzi, kde bude 18. října prezentován Ondříčkův Grandhotel. Začátkem prosince budou v Postupimi podobně uvedeny Nikolaevovy Lidice.

Obě uvedení budou doprovázet besedy s publikem a setkání tvůrců s diváky. Přehlídku pořádá České filmové centrum ve spolupráci s německým Svazem komunálních kin a za podpory ministerstva kultury ČR, Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografe a Česko-německého fondu budoucnosti. V Drážďanech se 19. října uskuteční večer krátkého filmu, který České filmové centrum pořádá společně s AG-Kurzfilm v rámci Česko-německých dnů kultury. Uvedeny budou české i německé snímky, z těch českých například animovaná hříčka Tramvaj Michaely Pavlátové a dokument Jáma Jiřího Stejskala. Repríza se uskuteční v pražském kině Oko 21. listopadu. (čtk)

17:10
Kabinet pražské německy psané literatury nabízí i nahrávky hlasů spisovatelů

Pražský literární dům autorů německého jazyka připravil novou expozici, kterou věnoval fenoménu pražské německy psané literatury. Chce jí návštěvníkům ukázat, že německy nepsal v Praze jen Franz Kafka. Spisovatelů, kterým se Kabinet pražské německy psané literatury věnuje, je na pět desítek.

Nově otevřený kabinet v sobě spojuje expozici s informačním centrem. Návštěvníci v něm najdou i některé dobové kuriozity, třeba řetízkové hodinky Egona Erwina Kische, vzácné tisky a zároveň získají informace nejen o autorech a jejich dílech, ale i o době, ve které tato literatura vznikala.

Expozice je multimediální, všechny prezentované informace jsou návštěvníkům k dispozici i ve dvou počítačových databázích a na tabletech, ze kterých si budou moci poslechnout originální nahrávky hlasů spisovatelů, později i ukázky z jejich literárních děl.

Od 9. do 14. září bude v expozici Týden otevřených dveří s komentovanými prohlídkami v 10:00 a 18:00.

10:27
Sen letní noci doplní vernisáž na náplavce

Hudební festival Sen letní noci, který vyvrcholí dnes večer koncertem na pontonu uprostřed Vltavy, doplní vernisáž velkoformátové fotografie na zdi náplavky Smetanova nábřeží. Jejím autorem je polský fotograf Kacper Kowalski a snímek se jmenuje Moře.

Kowalski je také pilotem a vystavená fotografie zachycuje z leteckého pohledu z velkého odstupu pláž volně přecházející do moře, na níž se to hemží lidmi, slunečníky a dekami, na nichž se lidé opalují. Celkový obraz působí dekorativním dojmem jako mozaika sestavená z drobných částí.

Třetí ročník festivalu Sen letní noci přivede dnes večer na ponton uprostřed řeky mezi Karlovým mostem a mostem Legií slovenskou šansoniérku Szidi Tobias, polskou vokalistku a skladatelku vystupující pod jménem Kayah a českou zpěvačku Lenku Dusilovou. Zahraje srbský orchestr Black and White World Dejana Pejoviče. Závěrečný koncert je zdarma a také letos ho zakončí před panoramatem Pražského hradu tradiční ohňostroj. (čtk)

11:29
Premiéru bondovky Skyfall navštíví princ Charles s Camillou

Slavnostní světovou premiéru nové bondovky Skyfall navštíví 23. října v londýnské Royal Albert Hall princ Charles s chotí Camillou. Oznámili to v pátek podle agentury Reuters producenti filmu. Výtěžek z premiéry má být určen charitativním organizacím, které podporují bývalé i současné členy britských zpravodajských služeb.

Filmy o agentovi 007 Jamesi Bondovi se těšily zájmu královské rodiny i v minulosti. Její členové, včetně princů Williama a Harryho, navštěvovali předchozí premiéry a využívali jich k podpoře různých charitativních organizací. Královna Alžběta II. si dokonce nedávno po boku Bondova představitele Daniela Craiga ve svých 86 letech odbyla svůj herecký debut ve videoklipu, jenž byl součástí zahajovacího ceremoniálu londýnské olympiády.

Craig bude Bondem i ve Skyfall a Judi Denchová se opět představí v roli "M". Dalšími hvězdami nové bondovky budou Javier Bardem, Ralph Fiennes, Albert Finney a Naomie Harrisová. Snímek režiséra Sama Mendese vstoupí do kin 26. října. (čtk)

15:36
McCartney převzal Řád čestné legie

Britský hudebník a člen slavných Beatles Paul McCartney je ode dneška nositelem nejvyššího francouzského vyznamenání - Řádu čestné legie. Řád zpěvákovi v Elysejském paláci předal francouzský prezident François Hollande.

Podle televizní stanice ITV je prvním britským hudebníkem, který toto francouzské ocenění získal. McCartney, který byl v roce 1997 britskou královnou Alžbětou II. povýšen do šlechtického stavu, získal hodnost důstojníka čestné legie, která je druhá nejnižší v pětistupňové škále, a to za svůj přínos hudbě. Slavnostní události se zúčastnili také členové McCartneyho rodiny.

Mezi nositeli francouzského vyznamenání je řada světových umělců - například zpěvačky Liza Minnelliová a Barbra Streisandová, herec Clint Eastwood nebo spisovatelka JK Rowlingová. Řád čestné legie v roce 1802 založil Napoleon Bonaparte jako uznání za vojenský, kulturní, vědecký nebo společenský přínos Francii. Uděluje se i lidem, kteří nejsou francouzskými občany. Mezi jeho nositeli je i řada Čechů. (čtk)

07:29
Američanka koupila na bleším trhu obraz, který je asi od Renoira

Opravdu výhodná koupě se podařila Američance, která si na bleším trhu ve Virginii koupila za necelých 60 dolarů (asi 1200 korun) krabici, jež krom panenky a plastikové kravičky obsahovala i obraz s pastelovou říční krajinkou. Nejde ovšem o ledajakou malbu - podle odborníků by jejím autorem mohl být slavný francouzský malíř Pierre-Auguste Renoir, a cena obrazu by se mohla pohybovat mezi 75 000 až 100 000 dolarů (až dva miliony korun), napsal list The New York Times.

Obraz Paysage Bords de Seine prý Renoir vytvořil v roce 1879 a v roce 1926 byl prodán pařížské galerii Bernheim-Jeune. Odtud byl později prodán Herbertu Mayovi, manželovi sběratelky Sadie A. Mayové v Marylandu. Jak se od ní dostal do krabice na bleším trhu, už ovšem známo není.

Majitelka, která si přeje zůstat v anonymitě, obraz zanesla do dražební síně Potomack Company v Alexandrii, která je přesvědčená, že jde o pravého Renoira. Se souhlasem šťastné kupující se bude obraz dražit 29. září. (ČTK)

08:55
Festival Sen letní noci završil orchestr Dejana Pejoviče, zpívaly i Dusilová a Szidi Tobias

Velkolepý ohňostroj před panoramatem Pražského hradu a společné rozloučení všech účinkujících na pontonu na Vltavě završily v sobotu pozdě večer hudební část třetího ročníku festivalu Sen letní noci. Tisíce lidí sledovaly z nábřeží mezi mostem Legií a Karlovým mostem, z obou mostů, loděk i šlapadel na vodě hodinovou produkci orchestru Black and White World srbského skladatele Dejana Pejoviče. S orchestrem také zazpívaly slovenská šansonierka Szidi Tobias a Lenka Dusilová.

Počasí festivalu přálo, takže si diváci mohli naplno užívat svižných balkánských rytmů v podání orchestru, zatancovat si a zaposlouchat se také do písní dvou zpěvaček, kterým Pejović svými aranžemi dodal sluneční energii. Podle ředitele festivalu Vesa Gjorema by z třetího ročníku poprvé mohla vyjít také deska, která atmosféru dnešního koncertu lidem připomene.

Návštěvníky festivalu pozdravil pražský primátor Bohuslav Svoboda. Připomněl povodně před deseti lety, kdy se Vltava vylila ze břehů, a popřál všem, aby tato místa byla dnes plná hudby a aby se festival za rok do Prahy zase vrátil. (ČTK)

09:14
Bělohlávek se s orchestrem BBC loučil velkolepě i dojemně

Jiří Bělohlávek v sobotu naposledy řídil Symfonický orchestr BBC jako jeho šéfdirigent, a to při velkolepém závěrečném koncertu oblíbeného letního festivalu BBC Proms, který sledovaly tisíce lidí v londýnském sále a další statisíce díky televiznímu a rozhlasovému přenosu. Bělohlávek orchestr vedl šest let a publikum se s ním během posledního večera, kdy zazněly i skladby Josefa Suka a Antonína Dvořáka, rozloučilo nejen dlouhým aplausem, ale třeba i jednohlasně zazpívanou písní.

Poslední koncert BBC Proms je jednou z nejsledovanějších událostí ve světě vážné hudby a láká také řadu fanoušků, kteří se sami stávají jednou z hlavních atrakcí večera, napsala agentura Reuters. Stovky z nich se totiž do koncertního sálu v Royal Albert Hall vydávají s britskými vlajkami, jsou oblečení v národních barvách nebo kostýmech a vytvářejí velmi živou atmosféru.

Právě stojící diváci v auditoriu se v sobotu postarali o jeden velmi dojemný moment. V jednu chvíli totiž českému dirigentovi unisono zazpívali tradiční rozlučkovou píseň Auld Lang Syne. Velký ohlas v sále Bělohlávek způsobil také v okamžiku, kdy si připnul Řád britského impéria, který mu letos udělila královna Alžběta II. Domů pak poslal pozdrav zamáváním českou vlajkou. (ČTK)

10:22
Horácké divadlo zahájilo sezonu klasikou Naši furianti

Horácké divadlo v Jihlavě v sobotu zahájilo 73. divadelní sezonu klasickým dramatem Ladislava Stroupežnického Naši furianti. V dramaturgii Kateřiny Duškové hru se souborem nastudoval režisér Pavel Palouš. V hlavních rolích sedláků Dubských a Bušků se představili Stanislav Gerstner, Anna Bazgerová, František Mitáš a Lucie Sobotková-Štorková.

"Naši furianti je hra na pohled striktně realistická, ale tento realismus se velmi moderně prolíná s groteskou," uvedl Palouš. Divákům podle něj může být hra blízká tím, že lidská povaha i její slabost a síla se za 125 let od prvního uvedení zřejmě nezměnila.

Do konce letošního roku nabídne Horácké divadlo divákům na velké scéně dramatizaci románu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem a hru Alana Ayckbourna Jo, Vánoce. Mimo předplatné divadlo uvede na malé scéně dramatizaci novely Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky. (ČTK)

12:03
Příběhy obyčejného šílenství zahájily sezonu zlínského divadla

Premiérou hry Příběhy obyčejného šílenství od Petra Zelenky dnes zahájilo zlínské divadlo svou letošní sezonu. Současné komedii, která se dočkala i filmové podoby, předcházelo během slavnostního večera i vyhlášení cen Aplaus. Příznivci divadla v nich vybrali nejlepší ženský a mužský herecký výkon i nejúspěšnější inscenaci uplynulé sezony.

"Nejlepší ženský herecký výkon předvedla podle diváků Michaela Doleželová za role Marcely Champboisy v Broukovi v hlavě a Teriny v Romanci pro křídlovku. Cenu za nejlepší mužský herecký výkon získal Radovan Král za role Sganarela v muzikálu Juan, Kamila Champboisy v Broukovi v hlavě a Viktora v Romanci pro křídlovku," řekla mluvčí divadla Veronika Jurčová. Nejlepší hrou v uplynulé sezoně se podle diváků stala lechtivá komedie Brouk v hlavě.

Anketa se v divadle koná už třináctým rokem. Letos poprvé sestavilo vedení divadla porotu, která do diváckého hlasování vybrala a nominovala pětici nejvýraznějších herců a hereček, většinu z nich za více rolí. Kromě vyhlášení cen zástupci divadla při slavnostním zahájení sezony odhalili také obraz výtvarníka Tomáše Komínka. Ve foyer zlínského kulturního stánku bude lidem připomínat, že v místě jedné z divadelních pokladen stál rodný domek zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati. (ČTK)

13:37
Elvisova bible se prodala za 1,8 milionu, nevyprané slipy se nevydražily

Bible, která kdysi patřila Elvisovi Presleymu, se prodala v dražbě v britském Manchesteru za 59 000 liber (asi 1,8 milionu korun). Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Knihu o 1600 stránkách zpěvákovi daroval jeho strýc Vester a teta Clettes k prvním Vánocům, které trávil ve svém domě v Gracelandu v roce 1957. V bibli jsou poznámky psané Presleym, který zemřel 16. srpna 1977 ve věku 42 let.

V dražbě se krom bible nabízely i Elvisovy nevyprané slipy, ale protože přihazování na ně dosáhlo jen 5000 liber, zatímco požadovaná minimální cena byla 7000 liber, tento intimní kousek garderoby nového majitele nenašel. (ČTK)

15:22
Ostrava investuje do opravy Domu kultury Akord 120 milionů korun

V Ostravě začala v těchto dnech rekonstrukce Domu kultury Akord v nejlidnatější městské části Jih. Do renovace kulturního zařízení, která by měla být hotova na konci příštího roku, investuje město 120 milionů korun.

V uplynulých třech letech už byla postupně renovována většina salonků. Nyní budou opraveny také zbývající prostory, tedy chodby, klub či šatny. Modernizace se dočká i jevištní technika a výrazně změněna by měla být i restaurace a kuchyně zařízení. Kulturní dům dostane i novou fasádu.  

Dům kultury Akord patří k významným kulturním zařízením ve městě, které připravuje pořady pro všechny věkové kategorie. Objekt byl vybudován v roce 1959 ve stylu Sorela. Do roku 1990 byl dům kultury součástí státního podniku Nová huť. Svůj současný název získal v roce 2005, kdy se také město Ostrava stalo jeho jediným vlastníkem. (ČTK)

17:46
Letní shakespearovské slavnosti vidělo 83 000 lidí, premiéra pro příští rok se tají

Festival Letní shakespearovské slavnosti zakončilo v pátek uvedení Richarda III. na letní scéně Pražského hradu. Právě drama o krutém Richardovi v režii Martina Huby letos 26. června festival v Nejvyšším purkrabství zahajovalo. Divadelní přehlídku pořádanou v České i Slovenské republice tento rok navštívilo přes 83 000 diváků, o 2000 více než loni.

Nejvíc, téměř 43 000 návštěvníků vidělo Shakespearovské slavnosti v Praze. V Ostravě navštívilo festival přes 14 000 diváků a 1200 lidí zhlédlo představení v Karviné. Na brněnský Špilberk zavítalo 12 000 diváků a zhruba stejně jich přišlo na hrady v Bratislavě a ve Zvolenu. V Plzni, kde se hrálo v areálu Plzeněkého Prazdroje, na festival zavítalo za dva dny 1200 diváků.

V příštím roce chtějí pořadatelé nastudovat další premiérový titul, podrobnosti zatím tají. Určit ale chtějí zopakovat letošní hlavní novinku, drama Richard III. v úpravě a režii Martina Huby. Repríz by se měly dočkat i komedie Zkrocení zlé ženy režiséra Daniela Špinara a Marná lásky snaha s ostravskými herci v nastudování Ondreje Spišáka. "Na repertoáru roku 2013 nebudou chybět ani Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela. Letos dosáhly již 100. reprízy a stále patří k našim nejžádanějším titulům," řekl umělecký ředitel Libor Gross.(ČTK)