On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
04:14
Kirkův phaser ze Star Treku se vydražil za 4,6 milionu korun

Fázerová puška (phaser) kapitána Jamese Kirka z druhého pilotního dílu kultovního seriálu Star Trek se v aukci filmových rekvizit v Los Angeles vydražila o víkendu za 231 tisíc dolarů, tedy 4,6 milionu korun. Byl to takřka pětinásobek její odhadované ceny, uvedla aukční síň Julien´s Auctions.

Ve dvoudenní aukci se prodaly stovky kostýmů, memorabilií, rekvizit a dalších položek. Z dalších "mimozemských" filmových památek aukce prodala za 10.625 dolarů (211 tisíc Kč) průzkumné vozítko z lodě Nostromo z filmu Vetřelec a za 16.250 dolarů kompletní kostým Anubise z filmu Hvězdná brána z roku 1994. Archiv autogramů nositelů prestižních filmových cen Oscar aukce vydražila za 15.625 dolarů.

Ze starého Hollywoodu aukční síň prodala například květináč Mlaskalů z filmu Čaroděj ze země Oz z roku 1939 za 15 tisíc dolarů. Kostým Supermana, který měl ve čtvrtém díle série na sobě Christopher Reeve, koupil jeden ze sběratelů za 25 tisíc dolarů.

Na dračku jdou stále věci, které nosila svůdná Marilyn Monroeová. Její noční košilka vynesla 15 tisíc dolarů, podprsenku z filmu Někdo to rád horké jeden z účastníků aukce získal za 28.125 dolarů a její koktejlové šaty se vyšplhaly na 25 tisíc dolarů, více než čtyřnásobek odhadované ceny. (čtk)

06:03
Začala exhumace ostatků básníka Pabla Nerudy

U hrobu v chilském přímořském městečku Isla Negra začali v neděli experti vyzvedávat ostatky básníka Pabla Nerudy. Literát a komunistický aktivista byl pohřben poblíž domu, ve kterém dlouhá léta žil. Cílem exhumace je zjistit, zda v roce 1973 po puči diktátora Augusta Pinocheta zemřel Neruda na rakovinu, či byl otráven. Ostatky budou podle agentury EFE ke zkoumání do Santiaga převezeny v pondělí.

Jeden z nejuznávanějších básníků chilské historie, který svůj pseudonym převzal od českého spisovatele Jana Nerudy, zemřel 12 dní po vojenském převratu, který nahradil vládu socialistického prezidenta Salvadora Allendeho režimem generála Augusta Pinocheta. Oficiální příčinou smrti byla rakovina prostaty, kterou 69letý muž trpěl. Ihned se však objevilo podezření, že muž nepohodlný novému vedení země byl otráven.

Nerudovi stoupenci se od té doby dožadují vyšetření příčin smrti. "Jsem hrdý na to, že jsme se dostali až do tohoto stádia. Uběhlo skoro 40 let, co mluvím o vraždě Pabla Nerudy," řekl dnes televizní stanici 24Horas někdejší Nerudův řidič Manuel Araya.

Experti však pochybují, zda se příčinu smrti podaří s jistotou určit. Nejen kvůli dlouhé době, která uplynula, ale i pro sporný výběr znalců. Ostatky a případně další odebrané důkazy poputují do soudních laboratoří ministerstva spravedlnosti v Santiagu. Ohledání a analýzy provede tým, ve kterém budou zástupci univerzity, patologové a zahraniční specialisté. Skupinu přitom jmenoval soud, který k nespokojenosti komunistů odmítl čtyři jimi navrhované lékaře. (čtk)

06:22
Zemřel zpěvák heavymetalové kapely Citron Hranický

Ve věku nedožitých 62 let dnes po dlouhé těžké nemoci zemřel zpěvák heavymetalové kapely Citron Stanislav Hranický. ČTK to sdělili členové kapely Václav Vlasák a Radim Pařízek.

Hranický v legendárním Citronu strávil téměř 30 let. Se skupinou natočil sedm singlů, jedno DVD a tři alba. Nejslavnějšího alba Plni energie se prodalo přes půl miliónu nosičů. Hranický se zpěvem začínal v roce 1968 v ostravské beatové kapele Majestic, kde zpíval s Marií Rottrovou a později s Věrou Špinarovou.

Právě s Majesticem nahrál v roce 1969 svůj první singl a hit Rok s Monikou. Severomoravskáskupina Citron se koncem 80. let prosadila jako první heavy metalová skupina v někdejším Československu. Poslední studiovou deskou Citronu, kterou Hranický nazpíval, je album Bigbítový pánbů z roku 2010. (čtk)

Podrobnosti připravujeme.

08:45
Republikáni v USA prověřují, proč Beyoncé a Jay-Z jeli na Kubu

Dva republikánští členové Kongresu USA požádali americkou vládu o sdělení, na základě jakého povolení odjela v minulých dnech americká pěvecká manželská dvojice Beyoncé a Jay-Z oslavit páté výročí svatby na Kubu. Žádost poslanci zdůvodnili tím, že cesta byla označena za turistickou, což je pro Američany zakázané.

Pro americké občany platí již 51 let zákaz navštěvovat Kubu za účelem turistiky. Desetitisíce Američanů ale ostrov navštíví na základě vědecké, náboženské, novinářské či kulturní výměny. Umělci, kteří v minulosti na Kubě pobývali, vždy tvrdili, že šlo o kulturní a ne turistickou návštěvu.

Slavný pár v Havaně jedl v nejlepších restaurantech, tancoval na kubánskou hudbu, procházel se starým centrem a fotografoval se s místními fanoušky. "Mnohé tiskové zprávy přes jasný zákaz turismu na Kubě popisovaly výlet páru jako turistický. Také kubánský režim jejich pobyt takto vnímal ve své propagandě," uvedli v dopise vládě poslanci za Floridu, kde žije mnoho kubánských emigrantů.

"Představujeme obec, jejíž mnozí příslušníci silně a osobně trpěli hrůzami režimu Fidela Castra. Jsou mezi nimi političtí vězni a rodiny zavražděných nevinných lidí," napsali republikánští poslanci Ileana Rosová-Lehtinenová a Mario Diaz-Balart příslušnému vládnímu úřadu demokratického prezidenta Baracka Obamy. Pěvecká manželská dvojice Beyoncé a Jay-Z ani nikdo z jejich okolí se k iniciativě poslanců zatím nevyjádřil. (čtk)

09:36
Sophia Jafféová zahraje Dvořákův houslový koncert

Německá houslistka Sophia Jafféová dnes ve Dvořákově síni pražského Rudolfina nabídne Koncert pro housle a orchestr a moll Antonína Dvořáka. Za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením Tomáše Braunera dále zazní hudba ruských autorů Petra Iljiče Čajkovského a Sergeje Prokofjeva.

Vztah německé houslistky k české hudbě dokumentuje i fakt, že na jejím prvním a dosud jediném albu slyšíme vedle Beethovena a Bacha také Sukovy skladby. "Stěžejní myšlenkou při sestavě alba z roku 2009 byla stylová i náladová rozmanitost. Sukovy skladby a Beethovenova 10. sonáta jsou pro mě a mého kolegu, klavíristu Björna Lehmanna, základním repertoárem. Sukovy opusy vnímám jako malé hudební poklady mimořádné barevnosti," uvedla Jafféová, která již s pražskými rozhlasovými symfoniky letos zahrála v Obecním domě Šostakovičův 1. houslový koncert. "V uplynulých letech jsme společně absolvovali řadu koncertů, po hudební stránce se už dobře známe a kromě toho je i velmi příjemné vidět na pódiu známé tváře," podotkla.

SOČR ve své 86. sezoně dále mimo jiné chystá na 17. dubna mimořádný koncert s laureáty mezinárodních rozhlasových soutěží, na němž se představí violoncellista Günter Neuhold a houslistka Julie Svěcená. (čtk)

10:29
Divadelní Flora Olomouc potrvá 12 dnů

Přehlídku divadelních souborů, ale i tanečních vystoupení či filmových premiér slibuje letošní ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora Olomouc. Uskuteční se na deseti olomouckých scénách a divákům přinese na sedm desítek produkcí. Letošní 17. ročník této přehlídky potrvá rekordních 12 dní, od 9. do 20. května. Pořadatelé očekávají na 10.000 návštěvníků. Dnes to řekl mluvčí přehlídky Zdeněk Vévoda.

Na festival dorazí řada divadelních souborů z celé země, například Husa na provázku, Slovácké divadlo, pražské Divadlo v Dlouhé, Divadlo Petra Bezruče či soubor Vosto5. Do Olomouce zamíří se třemi novinkami i brněnské Divadlo Reduta. "Jsem rád, že se nám po loňské retrospektivě sedmi titulů Pražského komorního divadla podaří festivalovému publiku přiblížit i nejaktuálnější tvorbu brněnské Reduty, která má potenciál nahradit Komedii v pozici originální, dramaturgicky pevně vyprofilované scény, schopné důstojně reprezentovat české divadelníky i v silné evropské konkurenci," uvedl ředitel festivalu Petr Nerušil.

Příznivci tanečního divadla se mohou těšit na dvě světové premiéry. Švédská choreografka Charlotta Öfverholmová představí publiku svůj nejnovější počin Youwilldieandyou2, nizozemská formace United-C uvede ve spolupráci s olomouckým Divadlem na cucky titul Seasoning. "Žánr výrazového tance a performing arts v programu letošní Flory představí například ještě varšavský Teatr Tańca Zawirowania, slovenský tanečník Jaro Viňarský, česko-španělská koprodukce Artemis v zrcadle, skupina VerTeDance či Maďar Imre Vass," uvedl dramaturg Jan Žůrek.

Prostor na festivalu dostane také filmová tvorba. Návštěvníci uvidí například filmový blok 12 televizních záznamů profilových inscenací Pražského komorního divadla, které na sklonku jeho působení natočil pro Českou televizi režisér Radim Špaček. Svou olomouckou premiéru bude mít také Hřebejkův film Odpad město smrt. "Festivaloví diváci budou zároveň prvními, kdo bude moci zhlédnout Špačkův dokument Divadlo Komedie 2002-2012 a navštívit výstavu fotografií mapujících hostování Komedie na Divadelní Floře 2012," doplnil Nerušil.

Kromě areálu Uměleckého centra UP, jeviště Moravského divadla, klubu S-Cube, kostela Panny Marie Sněžné či Jazz Tibet klubu zavítá Flora letos poprvé do prostor nedávno otevřené scény Divadla na cucky ve Wurmově ulici. (čtk)

10:51
Pavel Kohout uvede revue Hašler, napsal ji pro Vinohrady

Karel Hašler by byl notorickým Zlatým slavíkem, nositelem ceny Thálie za jevištní výkon, nositelem Českého lva za hlavní postavy ve filmech a držitelem Zlaté desky za počet prodaných nosičů hudby - kdyby si česká společnost v první polovině 20. století tyto popkulturní fetiše vytvořila. Tvrdí to dramatik a přes dlouhou a nucenou pauzu nejhranější původní autor pražského Divadla na Vinohradech Pavel Kohout, autor revue nazvané prostě Hašler. Je už jeho šestnáctým textem vytvořeným pro toto jeviště.

Inscenace bude mít premiéru 19. dubna v režii vinohradského principála Tomáše Töpfera s Petrem Rychlým v titulní roli. Kateřina Brožová bude Zdenou Frimlovou a Martin Zahálka Rudolfem Deylem st. Dalších zhruba pětadvacet rolí vytvoří například Lucie Polišenská, Pavel Rímský, Lukáš Příkazký, Jaroslav Satoranský, Jana Malá, Martin Davídek, Eva Režnarová, Ilja Racek, Jaromír Meduna a Otakar Brousek ml. Nejbližší reprízy této novinky se uskuteční 24. a 30. dubna a 8. května.

Karel Hašler byl hvězdou tehdejšího "showbyznysu" a současně hercem Národního divadla. Právě pro toto dvojí angažmá musel "zlatou kapličku" opustit. Přesto, či právě proto, Hašlera publikum nezavrhlo. Naopak - milovalo ho i tehdy, když propůjčil své příjmení stejně oblíbeným bonbonům.

Pavel Kohout vypráví ve své inscenaci nejen o pozoruhodném a smrtí v koncentráku ukončeném životě českého umělce, ale přemýšlí také o osudových, byť často ze směšné přepjatosti pramenících půtkách, jež jeho život provázely. Zatím posledním Kohoutovým počinem na Vinohradech byla předloni 30. května muzikálová úprava Cyrana z Bergeraku pod názvem Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!! - Postmuzikál v režii Vladimíra Morávka. Při premiéře se tehdy dvaaosmdesátiletý autor objevil na Vinohradech přesně šedesát let a šest měsíců od chvíle, kdy se tu klaněl publiku vůbec poprvé.

Herec, skladatel a písničkář Karel Hašler, od jehož smrti uplynulo v prosinci 2011 70 let, byl obdivovatelem Prahy, které věnoval mnoho písní. K nejznámějším patří Po starých zámeckých schodech, My jsme ti Pražáci, Pětatřicátníci či Strahováček. Největší popularity však dosáhla Ta naše písnička česká, která se za nacistické okupace stala druhou hymnou. Během svého života napsal Hašler přes tři stovky skladeb, z nichž se třetina zařadila mezi evergreeny. Vedle skládání a zpívání se původně rukavičkářský tovaryš uplatnil i ve filmu a hrál i v Národním divadle. Během druhé světové války i přes zákaz zpíval vlastenecké písně. V roce 1941 byl zatčen gestapem a ještě téhož roku zahynul v koncentračním táboře Mauthausen. (čtk)

11:15
Ve Zlíně začalo Literární jaro, přijede Fischerová či Stránský

Ve Zlíně dnes začal festival Literární jaro Zlín 2013. Svou tvorbu přijede prezentovat například spisovatelka, esejistka a básnířka Sylva Fischerová, literární historik Vladimír Karfík, spisovatel Jiří Stránský či režisér Hynek Bočan. Akce, která se koná čtvrtým rokem, potrvá do pátku, informovala Monika Macíková z Krajské knihovny Františka Bartoše.

Festival se zaměřuje na autorská čtení a moderované besedy se spisovateli, představuje právě vydané knihy, pořádá setkání s literárními osobnostmi a snaží se propagovat literaturu. Připraveny jsou také workshopy a soutěže.

Jako každý rok také letos je součástí festivalu pořad zaměřený na poezii. V programu Herberk v knihovně aneb Útulna poezie uvede ve středu své básně sedm básníků. Hudbou je doprovodí valašská kapela Ležérně a vleže.

Čtvrteční dopoledne je věnováno dětem, knihu Kamarádi z abecedy představí její autoři, výtvarník František Petrák a básník Radek Malý. Připraví také workshop pro žáky prvních tříd, kterým je kniha především určena. O knihách, čtenářích a knižním trhu budou ve stejný den diskutovat spisovatelka Markéta Hejkalová a literární teoretik Jiří Trávníček.

Festival uzavře beseda se spisovatelem Jiřím Stránským, který bude společně s režisérem Hynkem Bočanem mluvit nejen o natáčení seriálu Zdivočelá země. (čtk)

11:55
Nohavica chystá dva rozdílné koncerty v pražské O2 aréně

Dva rozdílné koncerty připravuje v pražské O2 areně na 23. a 24. října ostravský písničkář Jaromír Nohavica. Na prvním se představí s Janáčkovou filharmonií Ostrava a následující den ve své tradiční podobě s kytarou a heligonkou, kdy ho doprovodí polský akordeonista a klavírista Robert Kuśmierski. Předprodej vstupenek v cenách od 490 korun bude zahájen 9. dubna. Za pořadatele o tom informoval Jaroslav Svoboda.

"Nohavica je první tuzemský interpret, který v pražské O2 areně vystoupí na dvou koncertech," uvedl Svoboda. Takzvané "dvojáky", které se dělají v případě mimořádného zájmu o koncerty, jsou také vzhledem k vytíženosti interpretů v O2 areně vzácností. V minulosti zde dva dny po sobě vystoupili například Madonna nebo Roger Waters.

Na koncert s Janáčkovou filharmonií Ostrava pod vedením Marko Ivanoviče bude 23. října O2 arena upravena pouze k sezení. Spojení s těmito filharmoniky si Nohavica vyzkoušel za nadšeného ohlasu publika loni v ostravském Gongu. O den později vystoupí Nohavica se svým sólovým, více než dvouhodinovým koncertním programem, s polským muzikantem Kuśmierskim. Plocha O2 areny bude tentokrát otevřená na stání.

Pořadatelé očekávají o Nohavicův koncert velký zájem. Když loni vystoupil na 20. ročníku festivalu Benátská noc v libereckém areálu Vesec, do areálu dorazilo 19 tisíc lidí. V roce 2009 zase třikrát po sobě zcela zaplnil pražskou Lucernu, rok předtím poprvé v historii ostravských Colours of Ostrava vyprodal festival. Také jeho alba patří mezi dlouhodobě nejprodávanější na tuzemském trhu. Nejprodávanějším albem roku 2012 se stala jeho nahrávka Tak mě tu máš, které prodal 37.934 kusů v době, kdy se v Česku dává domácím interpretům zlatá deska za 3000 prodaných kusů a platinová za 6000 kusů.

Nohavica se před dvěma lety jako první český písničkář v historii stal nositelem prestižní hudební ceny Premio Tenco. Cenu, která se každoročně uděluje v rámci Festivalu autorských písní, převzal ve vyprodaném Teatro Ariston v italském San Remu. Zařadil se tak k takovým osobnostem písničkářského světa, jako jsou Leonard Cohen, Donovan, Jacques Brel, Bulat Okudžava či Vladimir Vysockij, kteří stejnou cenu dostali v minulosti. (čtk)

12:33
Pardubické Divadlo 29 nabídne irské filmy, hudbu a tanec

V úterý začíná v pardubickém Divadle 29 festival současné irské kultury Gaelach Fest 2013. Návštěvníkům chce představit projekty současných irských umělců, kulturní rozmanitost země i různorodou krajinu ostrova. Přehlídka se koná při příležitosti irského předsednictví v Evropské unii, informoval Zdeněk Závodný z divadla.

Gaelach Fest zahájí projekce dvou současných irských snímků, Silence (Ticho) a His & Hers (Jeho a její). "Oba filmy budou v České republice uvedeny premiérově a zcela unikátně," uvedl Závodný. V pořadí třetí festivalová filmová projekce pak v úterý 23. dubna nabídne irský hudební nízkorozpočtový film Once režiséra Johna Carneyho s Glenem Hansardem a českou hudebnicí Markétou Irglovou v hlavních rolích.

Neděle 14. dubna bude patřit irským tanečním rytmům a hudbě. Vystoupí taneční uskupení Ryengle v doprovodu hudební formace Beerberries, ve druhé části večera si pak diváci pod vedením učitele irského tance některé z irských lidových tanců budou moci vyzkoušet.

O zakončení festivalu se ve čtvrtek 25. dubna postará pardubická irská kapela Beerberries. Součástí Gaelach Festu je rovněž výstava fotografií Marka Kubínka s názvem Irská krajina, která se koná do 15. dubna v komunikačním prostoru Galerie města Pardubic na Příhrádku. (čtk)

15:51
Ostravské Bezručovo divadlo se v dubnu představí v Celetné

Čtyři projekty režisérů Jana Mikuláška, Martina Františáka a Anny Petrželkové představí ostravské Divadlo Petra Bezruče v rámci jarního hostování v pražském Divadle v Celetné. Od 15. do 18. dubna tu uvedou inscenace Na větrné hůrce, Rodinná slavnost, Správkař a Pěna dní. Oznámila to zástupkyně ostravské scény Stanislava Rožnovská.

Jako první se představí oceňovaná inscenace Jana Mikuláška Na větrné hůrce, která byla nominována na Cenu Alfréda Radoka 2012. Nominaci za herecké výkony v ní získali i představitelé hlavních rolí Sylvie Krupanská a Tomáš Dastlík, který navíc obdržel Cenu Českého divadla. Na větrné hůrce je literární klasikou o zmařené lásce a kruté pomstě. Dramatizace Jana Mikuláška a Marty Ljubkové jde až na dřeň vztahů mezi postavami, které podtrhují strhující herecké výkony.

Do Celetné se vrátí Rodinná slavnost Martina Františáka, kterou zde ocenilo plné hlediště už loni na podzim. Inscenace opět staví na hereckých výkonech; Norbert Lichý byl za svůj výkon v roli Helgeho nominován na Cenu Alfréda Radoka 2011. Syrový příběh o pokřivených rodinných vztazích vychází z ducha filmové předlohy Thomase Vinterberga a Mogense Rukova.

Další dva dny budou ve znamení pražských premiér. Poprvé se zde představí zatím poslední Františákova režie v Divadle Petra Bezruče - Správkař, rovněž poprvé budou diváci moci zhlédnout inscenaci Anny Petrželkové Pěna dní. Tento surreálný romantický příběh podle knihy Borise Viana oslovil diváky natolik, že je představení už teď vyprodáno. Představení Správkaře, které pojednává o křivém obvinění a boji jednotlivce za svobodu, bodovalo v anketě Divadelních novin o nejlepší inscenaci roku 2012. (čtk)

16:44
Dočasným šéfem divadla v Plzni by měl být I. Racek

Dvaašedesátiletého divadelníka a pedagoga Ilju Racka doporučila dnes umělecká rada za dočasného ředitele plzeňského Divadla J. K. Tyla. Dosavadní šéf Jan Burian má od srpna šéfovat Národnímu divadlu v Praze. Racek by měl vést pětisouborové divadlo do září 2014, než se ho ujme nový šéf vzešlý z výběrového řízení. Návrhem se bude zabývat rada města, na nejbližším jednání to ovšem nebude, řekla náměstkyně primátora Eva Herinková. Potvrdila ale, že výběr šéfa chce řešit rychle.

"Musím to podrobit diskusi s dalšími zastupitelskými kluby. Budu s nimi jednat už tento týden a nějaká jednání už vedu," dodala. Herinková uvedla, že na pověřeného šéfa má zatím jediného kandidáta. Raději by ale oslovila zhruba tři lidi, kteří by prošli pohovorem.

"Myslím, že je to (jmenování Racka) nejrychlejší a nejpraktičtější cesta, protože příští rok je nutné soustředit se na přestěhování divadla (Komorního divadla do nové budovy, která má být otevřená v září 2014) a dále je třeba vytvořit prostor pro řádné výběrové řízení," uvedl Burian, který bude dále dohlížet na stavbu nového divadla. Nový ředitel na pět let by měl mít čas nejméně půl roku na přípravu.

Podle Buriana nelze uvažovat tak, že se v dubnu vypíše výběrové řízení a kvalitní ředitel nastoupí 1. srpna. "V ČR je takových lidí málo, protože v Národním divadle v Brně hledají ředitele už rok a ještě ho nemají," dodal. Šéfa orchestru FOK jmenovali před několika dny po ročním hledání. Problémy s výběrem má i Jihočeské divadlo.

Podle Vlasty Formánkové z umělecké rady by se mělo přikročit ke způsobu obvyklém na západě, tedy v klidu vybírat nového ředitele a nezastavit práce na dostavbě nové scény a jejím uvedení do provozu. "Výhodou Racka je, že zná vícesouborové divadlo podobné Plzni a je schopen nastoupit co nejdříve, abychom zajistili bezproblémový přechod do roku 2015, kdy bude Plzeň evropským městem kultury" dodala.

"Ráda bych vypsala výběrové řízení na trvalého ředitele během května nebo června," řekla Herinková. Nový šéf by měl být podle ní umělec i manažer. "Už mám nějaká jména vytipovaná. Ráda bych je oslovila, aby se do výběru přihlásili," řekla.

Racek, vystudovaný režisér na DAMU, působil jako šéf televizního studia v Ostravě, v letech 1998 až 1998 byl ředitelem Státního divadla Ostrava a v letech 2008 až 2011 náměstkem ministra kultury. (čtk)

16:59
HaDivadlo nastudovalo novou hru o 90. letech minulého století

Jako "pubertu naší současnosti" líčí 90. léta minulého století nová inscenace brněnského HaDivadla. Hru nazvanou Roky 90: Láska, pank a Nesmírnost napsal pro soubor dramatik Ondřej Novotný. Hlavní hrdina příběhu po roce 1989 dospívá, prožívá první lásku a zakládá punkovou kapelu, to vše na pozadí překotných dobových událostí, řekli dnes novinářům divadelníci.

Divadelníci slibují inscenaci třeskutou, karnevalově pestrou i hořce absurdní - jako celá 90. léta. Pád komunismu podle nich představoval velký třesk, následující dekáda přinášela euforii, ale také zvraty, pády, zklamání a narůstající skepsi. Společnost se dramaticky proměnila, lidé museli čelit výzvám, na které po 40 letech totality nebyli připraveni.

"Více než sonda do dobové politické situace naší země nás zajímala rovina osobní historie, každodennosti, dále také aspekt generační, tedy jaká byla 90. léta pro první svobodnou generaci, pro generaci dnešních třicátníků," uvedla režisérka Martina Schlegelová.

Text má řadu autobiografických prvků. Autor vychází ze svých vzpomínek, zážitků blízkých a osudu své rodiny v 90. letech. Humorné a poetické motivy se prolínají s trpkými a tragikomickými zážitky. Hru pojal také jako ironickou sondu do punkové subkultury.

Scénu k inscenaci navrhla Jana Špalová, kostýmy jsou dílem Vladimíry Fomínové. Původní hudbu složil Mario Buzzi, zazní však také autentické nahrávky z 90. let. V inscenaci účinkuje mladší část souboru HaDivadla, například Jan Grundmann, Marián Chalány a Martin Siničák. Premiéra bude 13. dubna. (čtk)

17:05
V Národním divadle bude hostovat ruská primabalerína

Primabalerína Velkého divadla v Moskvě Světlana Zacharovová vystoupí v květnu v Praze v titulní roli romantického baletu Giselle. Informovala o tom mluvčí Baletu Národního divadla Helena Bartlová. Společně s jednou z největších baletních hvězd současnosti vystoupí také sólista Velkého divadla Semjon Čudin v roli Vévody Alberta.

Orchestr bude řídit Alexej Bogorad, dirigent Velkého divadla v Moskvě a v dalších rolích se představí sólisté a sbor Baletu ND. Jediná dvě představení s hostujícími tanečníky se uskuteční 15. a 17. května ve Státní opeře.

Zacharovová zahájila svou kariéru po absolvování ruské baletní akademie v roce 1996, kdy v pouhých 17 letech nastoupila do Mariinského divadla v Petrohradě a o rok později se stala jeho první sólistkou. Od roku 2003 působí jako první sólistka Velkého divadla v Moskvě a je také častým hostem významných světových scén (New York City Ballet, American Ballet Theatre, Pařížská opera, milánská La Scala, English National Ballet nebo také New National Theatre Ballet v japonském Tokiu).

Ve svém repertoáru má jak klasické, tak moderní choreografie, ztvárnila například Odettu/Odilii v Labutím jezeře, Auroru ve Spící krasavici, Giselle ve stejnojmenném baletu, Kitri v Donu Quijotovi, Medoru v Korzárovi nebo také Balanchinovu Serenádu, Neumeierovo Now and Then a další role.

Během své kariéry získala mnoho ocenění, například v letech 1999 a 2000 výroční národní cenu pro ruské umělce Golden Mask Award, cenu italského tanečního magazínu Danza & Danza (2002) a další. Světlana Zacharovová je také členkou dolní komory ruského parlamentu, Státní dumy, a jejího kulturního výboru.

O moskevském Velkém divadle se v poslední době ve světě ví nejen v souvislosti s uměleckými výkony, ale také se skandály. Po lednovém brutálním útoku kyselinou na šéfa baletu Sergeje Filina se začalo hovořit o neúnosných poměrech na první ruské scéně, o podrazech, vydírání a intrikách. Jeden ze sólistů opery byl navíc obviněn z rozsáhlých podvodů při prodeji pozemků za Moskvou. (čtk)

17:48
Plzeňské divadlo mělo loni rekordní počet titulů i návštěvnost

Rekordní počet 52 titulů vlastní produkce uvedlo loni Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Celková návštěvnost všech divadelních aktivit dosáhla téměř 210.000 diváků, meziročně o 10.000 více. Divadlo odehrálo 628 představení a průměrná návštěvnost činila 85,5 procenta, což je meziročně o téměř pět procent více, řekl dnes novinářům ředitel Jan Burian. Historickým rekordem bylo i 19 premiér.

"Při zhoršených ekonomických poměrech, kdy občané velmi zvažují, kam investovat, byl loňský rok úspěšný," uvedl Burian. Návštěvníci podle něj vyhodnotili, že divadlo nechtějí oželet. Téměř 58 procent diváků bylo z Plzně, další z jiných částí Plzeňského kraje. Asi osm procent diváků přijelo k Karlovarského a Jihočeského kraje. Ze 628 představení jich odehrálo loni pětisouborové divadlo 566 v Plzni.

Průměrná cena vstupenky loni činila 147 korun a meziročně se snížila o čtyři koruny. Divadlu se daří držet 10.200 předplatitelů, údajně nejvíce ze všech divadel v ČR.

"Poslední čtyři roky hospodaříme se stejným objemem peněz. Od roku 2009 držíme zhruba stejný obrat při srovnatelné míře soběstačnosti," řekl Burian. Mzdy od roku 2010 mírně klesají.

"Za loňský rok jsme vykázali historicky nejvyšší zisk, který činil 4,3 milionu korun," řekl. Náklady divadla podle Buriana zůstávají, "bohužel", čtyři roky stejné, na úrovni zhruba 188 milionů korun, z toho téměř 92 milionů tvořily mzdy. Dotace od města Plzně činí už čtyři roky zhruba 146 milionů korun, od Plzeňského kraje a ministerstva kultury dostalo loni divadlo po šesti milionech korun. Tržby za vstupné se meziročně zvýšily o dva miliony korun na téměř 26 milionů korun.

Průměrný plat necelých 400 zaměstnanců plzeňského divadla činil loni 19.500 korun. "Průměrného platu v Česku nebo vyššího dosahuje u nás jen asi desetina pracovníků," dodal Burian. (čtk)

19:24
Umělci a teoretici chtějí okupovat budovu pražského Mánesa

Symbolickou okupaci pražské výstavní síně Mánes připravuje na příští týden skupina umělců a teoretiků sdružená v iniciativě Mánes umělcům. Vadí jim stav, v jakém se slavná budova nachází. Objekt patří Nadaci českého výtvarného umění, která musela kvůli nedostatku peněz počátkem roku zastavit jeho rekonstrukci. Její vedení ale říká, že si není vědomo žádných pochybení při správě domu. "Rekonstrukce pokračuje," řekla dnes ředitelka nadace Dagmar Baběrádová.

Zastavení opravy domu ale není jediným důvodem protestu, tím je také údajně dlouhodobá špatná správa historicky cenného objektu a významného pražského kulturního centra. "Hlavním důvodem celé akce je, aby se současné vedení nadace vzdalo svých funkcí a kooptovalo nové členy, kteří obnoví spolkovou činnost," řekl dnes kurátor Jiří Ptáček. Pod heslem Konec tunelování Mánesa začne dvoudenní protest 18. dubna v 11:00.

"V průběhu dvoudenní okupace změníme prostory budovy ve fórum, kde budou diskutovány historické i výhledové perspektivy spolkové činnosti u nás. Aspoň na dva dny vrátíme budově funkci, jíž byla určena. Po tyto dva dny bude otevřena veřejnosti 24 hodin denně," stojí v prohlášení organizátorů na internetu. Jsou pod ním podepsáni třeba Zbyněk Baladrán, Milena Bartlová, Tomáš Císařovský, Kryštof Kintera, Eva Koťátková, Jiří Kovanda, Dominik Lang, Lenka Lindaurová, Jiří Ptáček, Jan Šerých, Jana Ševčíková, Jiří Ševčík, Michal Škoda, Jiří Thýn nebo Tomáš Vaněk.

Nadace podle organizátorů protestu Mánes provozovala komerčně bez jakékoli starosti o kvalitu programu. "Jednání nadace je jednáním realitní agentury, která podniká s majetkem výhradně za účelem zisku," uvádějí a připomínají, že Spolek výtvarných umělců Mánes vznikl z potřeby výtvarných umělců organizovat vlastní profesní život a zprostředkovat společnosti současné umění.

Oprava Mánesa začala loni, stát má přibližně 150 milionů korun, z jedné třetiny ji nadace chtěla hradit ze svých zdrojů. Další peníze sháněla u sponzorů a z evropských zdrojů, to ale nešlo podle plánu. Stavební firma z důvodů nejasného financování stavby a sporům v nadaci v lednu zastavila rekonstrukci.

Loni si nadace chtěla vzít půjčku u banky a jako záruka měla sloužit budova Mánesa. To ale zákon neumožňuje. Možností, jak Mánesem ručit, bylo jeho dočasné vyjmutí z nadačního jmění. Nadace proto letos Mánes převedla na společnost Apella fine arts, kterou založila v roce 2009. Od 1. ledna 2014 bude platit nový nadační zákon, který již umožní ručení majetkem nadace; tehdy se Mánes do jmění nadace vrátí, slibuje dnes její vedení. (čtk)

19:33
James Cameron u Avatara 2 použije motion-capturing pod vodou

Režisér James Cameron hodlá při natáčení druhého dílu Avatara použít technologii motion-capture pro zachycování pohybu - ale pod vodou. Na odborné konferenci Nab Technology Summit on Cinema to prohlásil producent filmu Jon Landau.

"Chceme využít těchto technologií, aby další dva díly Avatara ještě více působily na pocity a ohromovaly sílou obrazu," uvedl Landau. To podle něj přispěje k tomu, že se uspokojivě završí příběhový oblouk obou hlavních protagonistů Avatara.

Cameronův tým se prý s podvodním motion-capture nyní učí pracovat. Režisér už dříve prohlásil, že druhý a třetí díl Avatara natočí naráz a filmy posléze pošle do kin v prosinci 2014 a 2015 - byť to se vzhledem k pomalému vývoji filmu zatím zdá předčasné, tvrdí deník Guardian.

Už dříve Cameron připustil možnost, že by se Avatar 2 ve skutečnosti odehrával na jiné planetě. (red)

20:11
Bocelli téměř vyprodal pražskou O2 arenu, kde vystoupí v květnu

Koncert s názvem Sen noci májové, na němž se 18. května v pražské O2 areně představí italský tenorista Andrea Bocelli, je již téměř vyprodán. Promotér nyní uvolňuje poslední vstupenky do čtvrtého patra. Nevidomého zpěváka doprovodí Český národní symfonický orchestr pod taktovkou Marcella Roty. Zazní skladby z Verdiho Nabucca, La Traviaty, Rigoletta, Pucciniho Toscy a La Boheme i skladby z Bocelliho alb Incanto a Passione. Za pořádající společnost JV Agentura o tom informovala Vlaďka Zahradníková.

"Dalším hostem bude pop-operní kvartet 4 Divas a sopranistka Paola Sanguinettiová, se kterou Bocelli zazpíval několik duetů již na svém předchozím pražském koncertu v roce 2005," uvedla Zahradníková. Také tehdy v Sazka Areně (dnes O2 arena) doprovázel Bocelliho ČNSO pod vedením Roty.

Čtyřiapadesátiletý Bocelli patří mezi nejoblíbenější a nejprodávanější interprety současnosti. Jeho tvorba, kolísající mezi romantickým popem a klasickými áriemi, ale nemá jen příznivce. Ti se s jeho kritiky už léta přou, zda je Bocelliho popularita jen vydařeným marketingovým tahem, nebo zda je za špičkového tenoristu považován oprávněně.

Rodáka z vesnice Lajatico v Toskánsku v roce 1992 při konkurzu objevil jeho krajan Zucchero. Své první album Il mare calmo della sera vydal v roce 1994, zazářil ale až o tři roky později Romanzou. Bocelli vystupuje doslova po celém světě, nedávno absolvoval vyprodané turné po USA. O Velikonocích vystoupil nečekaně v katolickém kostele Sv. Patricka v Miami, kde v rámci bohoslužeb zazpíval několik písní a návštěvníci se dohadovali, zda se skutečně mohlo jednat o známého tenora. Jeho přítomnost pak dodatečně potvrdil tiskový mluvčí. (čtk)

21:32
Proti sloučení Muzea romské kultury se zemským bojují lidé peticí

Proti sloučení Muzea romské kultury s Moravským zemským muzeem v Brně se postavily stovky lidí v internetové petici. Do dnešního večera připojilo svůj podpis 540 lidí. O sloučení kvůli úsporám uvažuje ministerstvo kultury. Podle ředitelky romského muzea Jany Polákové je ale instituce v ČR jedinečná a zaslouží si pokračovat stejně jako dosud. Sloučením by podle ní některé funkce mohly zaniknout.

"Muzeum neplní jen funkci paměťové instituce, ale také funkci sociální. Nachází se uprostřed romské lokality a naši pracovníci například pracují s místními dětmi," řekla dnes ČTK Poláková. Kromě toho muzeum shromáždilo rozsáhlé sbírky romských umělců, má stálou expozici a příležitostně pořádá i tematické a putovní výstavy. Muzeum vzniklo v roce 1991.

Podle informací, které nedávno přinesla Mladá fronta Dnes, by se sloučením ušetřilo na platech čtyř zaměstnanců. Poláková zatím neví, kdy by se případně muzea měla sloučit. Vláda v lednu schválila návrh, podle něhož se má šetřit v resortu kultury a mají se slučovat některé kulturní organizace.

Proti slučování je například i Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, podporu muzeu podle Polákové vyjádřily také některé osobnosti. "Myslím si, že muzeum romské kultury musí nadále fungovat jako samostatná jednotka. Sloučení nevidím jako efektivní," uvedl u petice na internetu například Miroslav Vaněk z Ústavu soudobých dějin Akademie věd ČR. (čtk)

07:37
Eros Ramazzotti v Praze zpíval zejména pro dívčí publikum

Italský zpěvák Eros Ramazzotti dnes po čtyřech letech zazpíval v O2 areně v pražských Vysočanech. Zpěvák, skladatel a producent, který za svoji kariéru prodal přes 55 milionů kopií svých nahrávek, představil sedmi skladbami nové album Noi a rozezpíval převážně dívčí publikum i svými největšími hity, mezi kterými nechyběla píseň Terra promessa, se kterou v roce 1984 zaznamenal první výrazný úspěch na festivalu v San Remu.Ramazzotti koncert zahájil starší skladbou Ancora vita, ale hned poté zařadil novinky jako Sotto lo stesso cielo, Questa nostra stagione a Polaroid. "Písničky na nejnovější desku jsem psal ve velmi klidném a příjemném období života. Je to proto pozitivní a optimistické album a ta nálada vyzařuje, troufám si říct, z každé písně," uvedl zpěvák v rozhovoru pro Deník.

Pro pamětníky připravil směs svých nově aranžovaných úspěšných písní z 80. let, jako jsou Emozione dopo emozione, Un cuore con le ali, Cuori agitati nebo Un grosso no. "Jak se máte, dobrý večer, jsem rád, že jsem zase v Praze," snažil se zkomolenou češtinou komunikovat s diváky civilně působící Ramazzotti, který si pro dnešní koncert oblékl speciální černé tričko se znakem České republiky a nápisem Praga na zádech.

Zpočátku trochu chladné publikum se postupně při show plné melodických písní doprovázených projekcemi na několika obrazovkách dostalo do varu a hity jako Se Bastasse Una Canzone nebo přídavek Fuoco Nel Fuoco doprovázelo zpěvem a tancem. Podle pořadatelů bylo v hledišti 7000 návštěvníků, o 5000 méně než na stejném místě 17. listopadu 2009. Římský rodák tehdy během koncertu pozdravil i 20. výročí sametové revoluce. Od roku 1985 vydal deset studiových alb a také řadu živých nahrávek a kompilací. V roce 2001 Ramazzotti převzal zlatou desku za úspěšný prodej alba Stile libero v českých zemích a byl jedním ze zahraničních hostů předávání cen Akademie populární hudby v pražském Veletržním paláci. (ČTK)

09:04
Práva na film Hořící keř získala německá společnost Beta Film

- Práva na miniseriál Hořící keř získala německá distribuční společnost Beta Film. Třídílný film o Janu Palachovi byl nedávno uveden v 15 evropských zemích placenou televizí HBO, která ho taky produkovala.

Snímek, který natočila polská režisérka Agnieszka Hollandová, je věnovaný památce studenta pražské Filozofické fakulty Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 na Václavském náměstí v Praze zapálil ve snaze vyburcovat společnost, aby se nesmířila s vývojem po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. O tři dny později zemřel.

Podle serveru hollywoodreporter.com je nákladný snímek Hořící keř dosud nejambicióznějším původním dramatem z dílny HBO Europe. Beta Film snímek Hořící keř nabízí zájemcům na veletrhu televizní a filmové tvorby MIPTV, který dnes začal ve francouzském Cannes. (ČTK)

10:20
Moderátorkou ceremoniálů v Cannes bude Audrey Tautouová

Zahajovací a závěrečný ceremoniál na letošním filmovém festivalu v Cannes bude moderovat francouzská herečka Audrey Tautouová. S odvoláním na pořadatele 66. ročníku festivalu, který se uskuteční v druhé polovině května, to dnes na svém webu uvedl deník Le Monde.

Mezinárodní svátek filmu na jihu Francie začne 15. května, kdy pořadatelé v rámci slavnostního zahájení představí nové zpracování klasického románu Velký Gatsby v režii Baze Luhrmanna. Závěrečný galavečer, při kterém porota vedená režisérem Stevenem Spielbergem vyhlásí vítěze v jednotlivých filmových kategoriích, se uskuteční 26. května.

Tautouvá se na festivalu objeví také 24. května v promítaném snímku Pěna dní francouzského režiséra Michela Gondryho. Drama je volnou interpretací stejnojmenného snového románu francouzského spisovatele Borise Viana. Tautouová hraje zamilovanou dívku, kterou postihne zvláštní nemoc - v plicích ji roste leknín. (ČTK)

11:51
Návštěvnost českých kin stále vede pravěká rodina

Dobrodružná americká animovaná komedie Croodsovi vyprávějící příběh první pravěké rodiny na světě se už potřetí umístila v čele nejnavštěvovanějších snímků českých kin. O víkendu ji podle informací Unie filmových distributorů zhlédlo 17 340 diváků, kteří v pokladnách nechali 2,5 milionu korun. Celkem jich má na kontě přes dvaadevadesát tisíc.

Druhá skončila dramatická fantasy rovněž z americké produkce Jack a obři, jíž k tomu stačilo 14 549 lidí a tržby ve výši 2,1 milionu korun. Třetí je Troškova komedie Babovřesky, která má celkem na kontě na 577 000 diváků, tržby atakují hranici osmdesáti milionů korun. Čtvrté místo patří americkému hororu Lesní duch. Hned za ním skončilo Soderbergovo drama Vedlejší účinky.

Z domácí tvorby je šestý animovaný projekt Čtyřlístek ve službách krále, který dosud vidělo 192.000 diváků, a osmá komedie Martin a Venuše. Tu zhlédlo 100 000 lidí. (ČTK)

13:33
Šéfem Divadla Na Zábradlí bude Petr Štědroň, jmenovala ho rada

Ředitelem pražského Divadla Na Zábradlí se od podzimu stane Petr Štědroň, umělecký šéf brněnské Reduty a dramaturg Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Jmenování dnes schválila rada hlavního města, řekla ČTK mluvčí magistrátu Tereza Králová. Štědroně vybrala odborná komise z osmi uchazečů. Štědroň (ročník 1976) vystudoval germanistiku a dějiny umění, působil jako dramaturg Mahenovy činohry Národního divadla v Brně, v současné době je uměleckým šéfem brněnského Divadla Reduta. Publikuje odborné texty z oblasti germanistiky a teatrologie, externě vyučuje na Janáčkově akademii múzických umění.

Dosavadní ředitelka Divadla Na Zábradlí Doubravka Svobodová se konkurzu neúčastnila. O místo naopak měli zájem například umělecký šéf činohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Martin Glaser nebo bývalý ředitel festivalu animovaných filmů Anifest v Teplicích Jakub Hora. Praha hledala také šéfa Divadla pod Palmovkou. Minulý týden odborná komise doporučila na tento post režiséra Michala Langa. Jeho jmenování ještě musí potvrdit rada.

Praha oba konkurzy vyhlásila loni v prosinci s tím, že současní ředitelé jsou ve funkcích už zhruba 20 let. Podle radního Václava Novotného (TOP 09) by měli šéfové divadel obhajovat své posty každých pět až šest let. (ČTK)

15:48
Husa na provázku uvede hru Ze života hmyzu v Morávkově úpravě

Groteskní a sžíravý obraz světa předestře divákům nová inscenace hry bratří Čapků Ze života hmyzu v brněnském divadle Husa na provázku. Autorem úpravy je režisér Vladimír Morávek. Herci museli zvládnout náročnou akrobacii, herečky si osvojily i tanec u tyče, řekli dnes novinářům divadelníci. V hlavní roli Tuláka se do Husy na provázku vrací Jan Zadražil, dlouholetý představitel Nikoly Šuhaje v Baladě pro banditu.Hra Ze života hmyzu je dnes podle divadelníků stejně aktuální jako v době svého vzniku před 90 lety. "Ukázalo se, že je mistrnou alegorií moderní evropské civilizace. Že v tom pinožení čapkovského hmyzu se dá zřetelně rozpoznat pinožení naše," uvedl Morávek.

S pohybovou stránkou inscenace pomáhal divadelníkům Rostislav Novák, představitel takzvaného nového cirkusu. Hudbu složil Jiří Hájek, využil při tom prvky rapu i voicebandu. Herci tak kromě náročných pohybových kreací museli zvládnout také pěvecké party. Scénu vytvořil Jan Štěpánek, kostýmy navrhla Sylva Zimula Hanáková. Podle Morávka čerpala inspiraci pro ztvárnění hmyzích postav také u Ondřeje Sekory, autora Ferdy Mravence.

Páteční premiérou vyvrcholí v Huse na provázku tříletý projekt věnovaný dílu spisovatele Karla Čapka. V minulých sezonách už divadlo uvedlo dramatizaci románu Hordubal a raných Čapkových povídek pod titulem Trapná muka. Počátkem letošního roku pak nastudovalo Dášeňku. (ČTK)

17:18
Představení Cirku La Putyka vidělo v Ostravě 10 000 lidí

Zájem o ostravská představení souboru Cirk La Putyka, který od 30. března hostuje v multifunkční aule Gong, předčil očekávání. Šest z osmi představení bylo vyprodaných. Překvapilo to i umělce. Lístky si zajistilo celkem více než 10.000 lidí. La Putyka se s Ostravou rozloučí dnes večer hrou Risk. "S ohledem na stav předprodeje dva týdny před prvním představením, to je pro nás určitě velké překvapení. Spoléhali jsme ale hodně na šeptandu. Informace o nás se nakonec opravdu městem rozšířila," uvedl manažer souboru Vít Novák.

Herci a artisti se museli vypořádat s obřím sálem s kapacitou 1500 lidí. Navíc byl až na dvě představení z osmi vždy zcela vyprodaný. "Na domovské scéně v Praze hrajeme maximálně pro 230 lidí. K prostoru v Ostravě jsme měli obrovský respekt. Hry se musely upravit. Nešlo představení jen tak přenést," uvedl manažer.

Všichni podle něj budou z Ostravy odjíždět se smutkem a nadšením zároveň. "Už dnes nám je líto, že naše hostování končí. Jsme ale nadšení z toho, jaké to bylo. Všechny nás to moc bavilo," řekl. Do Ostravy má soubor proto chuť se zase vrátit. "Ještě nevíme, zda to bude během nějakého festivalu či na samostatné vystoupení. Bude to ale brzo," uvedl. (ČTK)

06:22
Dusilová zahájila turné k Baromantice

Zpěvačka Lenka Dusilová v úterý v zaplněném pražském Lucerna Music Baru s kapelou Baromantika zahájila sérii koncertů ke stejnojmennému úspěšnému albu. Během koncertu představila nový videoklip k písni, který se natáčel na podzim loňského roku v klubu Café V lese.

Kompletní DVD záznam koncertu z Café V lese se kapela chystá vydat ještě letos na podzim. Po pražském koncertu Dusilová s Baromantikou absolvuje přibližně deset vystoupení, poslední na začátku října na Waves Vienna festivalu v Rakousku. Jako předkapela Baromantiky se představil dvanáctičlenný ansámbl Prague Modern Young. "Chtěli jsme udělat s Baromantikou pražský jarní koncert v místě, kde jsme ještě nehráli, zahrát si s trochu jinou atmosférou místa, být v centru dění," uvedla pro k volbě místa dnešního koncertu Dusilová.

Na koncertu zaznělo celé album Baromantika s písněmi jako Království zvyku, Moje milá má všechny přednosti vody, Brother nebo Ptáci, několik fragmentů z chystaného nového materiálu i starší písně jako Pro Tebe, kterou však Dusilová s kapelou "nakazila baromantickým zvukem". Koncept "baromantických koncertů" podle ní stojí na atmosféře plynoucí z alba a na zručném muzikantství spolutvůrců Baromantiky a současných spoluhráčů, kterými jsou Beatka Hlavenková, producentské duo Viliama Béreše a Patricka Karpentskiho - Tin Soldiers a bubeník a zpěvák Martin Novák.

Během koncertu Dusilová převzala zlatou desku za prodej alba Baromantika. "Dnes je to zlatá, ale na podzim by to už mohla být platinová," prohlásil vydavatel Šimon Kotek. V Česku se v současné době dává domácím interpretům zlatá deska za 3000 prodaných kusů a platinová za 6000 kusů.

Nahrávku Baromantika Dusilová představila loni na samostatných koncertech i festivalech. "Pražské koncerty jsou pro naši kapelu docela jasná satisfakce. Energie, lidé jsou vnímaví, mám pocit, že není třeba mnoho vysvětlovat. V Lucerně je to první regulérní koncert po téměř pěti měsících, mrzí mě, že takové kapely jako Baromantika a Eternal Seekers stojí trochu stranou," poznamenala Dusilová.

Album Baromantika vyšlo předloni v prosinci a bylo velmi kladně přijato jak kritikou tak posluchači. Dusilová za něj získala cenu Akademie populární hudby Anděl za rok 2011 v kategorii zpěvačka. Své předchozí album Mezi světy vydala v roce 2005 a díky němu vyhrála v Cenách Anděl v kategoriích zpěvačka a album roku. (čtk)

08:02
Skrepl v Praze vystavuje nové obrazy

Své nejnovější obrazy vystavuje od úterý v pražské galerii Dvorak Sec Contemporary malíř Vladimír Skrepl. Výstava se jmenuje Ananas a kapky potu a obrazy do ní zařazené opět charakterizují pastózní vrstvy, stále intenzivnější barevná škála a rozmáchlejší tahy štětcem.

Pro malbu Vladimíra Skrepla je charakteristická hluboká vrstva barvy s rozpoznatelnými silnými tahy štětce a expresivním obsahem. Jeho obrazy jsou plné živých maleb, zdánlivě spontánní malířský projev vytváří neopakovatelné napětí. V jeho dílech jsou často deformované primitivně zobrazené lidské postavy nebo zvířata na neutrálním barevném pozadí, které nechává dominovat figuře.

"Autor s barvou často pracuje spíše jako sochař než jako malíř. ... Proces tvorby je pro Skrepla často i jakýsi magický rituál, když se postupně z jasných barev stává špinavá hmota modelovaná do vizí těch nejhlubších zákoutí podvědomí. Špinavost je někdy zvýrazněna jasností čistých barev či vlepováním cizích předmětů nebo fragmentů fotografií," popisuje Skreplovu tvorbu kurátor výstavy Otto M. Urban.

Skrepl (1955) je malíř-samouk, vystudoval dějiny umění a etnografii. Jeho dílo zahrnuje malby, kresby, objekty a instalace. I přes řadu samostatných a skupinových výstav zůstává Skreplova práce známá hlavně v užších uměleckých kruzích, přestože se na výtvarné scéně pohybuje od 80. let. I bez absolvování umělecké školy získal respekt kolegů, ovlivnil mnoho mladých umělců a dlouhá léta působí jako vedoucí jednoho z malířských ateliérů na Akademii výtvarných umění.

Skreplova díla se mohou někomu zdát neumělá, některé kresby i malby záměrně připomínají dětské výtvory. Nehlásí se k žádnému programu, jeho práce jsou velmi expresivní a ironické.

V roce 2008 získal Cenu Cenu Michala Ranného, kterou udílí Moravská galerie v Brně umělcům, kteří obohacují českou vizuální kulturu a mají významný vliv na novou generaci výtvarníků. Jako laureát ceny uspořádal v Brně výstavu, kde se inspiroval tehdy ještě aktuální kuřimskou kauzou a její aktérkou Barborou Škrlovou. (čtk)

08:42
Co zazpívá McFerrin s Českou filharmonií?

Americký zpěvák a jazzman Bobby McFerrin vystoupí s Českou filharmonií 21. června pod otevřeným nebem na Staroměstském náměstí v Praze. McFerrin bude zpívat, ale také dirigovat Griegovu skladbu Holberg suite-Rigaudon. Celý přibližně devadesátiminutový večer pak zakončí gospelovým tradicionálem Swing Low Sweet Chariot, jehož motivy použil Antonín Dvořák v Symfonii č. 9 Z nového světa. Novináře o tom informoval generální ředitel ČF David Mareček.

Koncert zakončí 117. sezonu ČF. Filharmonici v čele s dirigentem Jiřím Bělohlávkem představí program složený ze skladeb od Vivaldiho, přes Dvořáka a Smetanu až k Bernsteinovi a filmové hudbě. Vstup na koncert přenášený Českou televizí bude zdarma.

"S podobnými akcemi mám jen malé zkušenosti. Jejich úspěch závisí na nehudebních aspektech jako je počasí nebo vnější ruch. McFerrin přiláká spoustu posluchačů, jeho účast posouvá program ke crossoveru," řekl šéfdirigent ČF Jiří Bělohlávek.

Originální a capella zpěvák Bobby McFerrin a členové ČF budou ještě před koncertem na Staroměstském náměstí 19. a 20. června společně vystupovat v pražském Rudolfinu na dvou programově odlišných koncertech.

Sólisty ČF budou houslista Josef Špaček mladší, klarinetista Tomáš Kopáček a violoncellista Jan Keller. "Myšlenka pořádat v Praze pravidelné koncerty pod otevřeným nebem vzešla přímo z řad orchestru. Přejeme si, abychom položili základ tradice letních open air koncertů, které budou pravidelně uzavírat naši koncertní sezonu," sdělil Mareček.

Program nabídne například Dvořákův Slovanský tanec č. 1, Vivaldiho Koncert pro 2 violoncella, Skočná ze Smetanovy Prodané nevěsty nebo tango Por una cabeza z filmu Vůně ženy. (čtk)

10:01
Beyoncé návštěvou Kuby neporušila zákon

Nedávná návštěva americké zpěvačky Beyoncé a jejího manžela v Havaně se uskutečnila v rámci povolené kulturní výměny mezi oběma státy a neporušila americké embargo proti Kubě. Uvedla to vláda USA v reakci na tvrzení opozičních republikánů, že zpěvačka touto návštěvou asi porušila zákon.

Pro americké občany platí již 51 let zákaz navštěvovat Kubu za účelem turistiky. Desetitisíce Američanů ale ostrov navštíví na základě vědecké, náboženské, novinářské či kulturní výměny. Umělci, kteří v minulosti na Kubě pobývali, vždy tvrdili, že šlo o kulturní a ne o turistickou návštěvu.

Dva republikánští členové Kongresu USA požádali o víkendu americkou vládu o vysvětlení, na základě jakého povolení odjela minulý týden americká pěvecká manželská dvojice Beyoncé a Jay-Z oslavit páté výročí svatby na Kubu. Žádost poslanci zdůvodnili tím, že cesta byla označena za turistickou, což je pro Američany zakázané.

Slavný pár v Havaně navštěvoval nejlepší restauranty, tancoval na kubánskou hudbu, procházel se starým centrem a fotografoval se s místními fanoušky. "Mnohé tiskové zprávy přes jasný zákaz turistiky na Kubě popisovaly výlet páru jako turistický. Také kubánský režim jejich pobyt takto vnímal ve své propagandě," uvedli v dopise vládě poslanci za Floridu, kde žije mnoho kubánských emigrantů.

"Cestující (Beyoncé a Jay-Z) byli na Kubě v rámci výměnného kulturního a výchovného programu prováděného organizací, která má povolení financovat a organizovat akce k posilování kontaktů s kubánskými občany," napsal podle agentury AFP v úterý představitel americké vlády Alastair Fitzpayne v dopise republikánským poslancům.

Beyoncé horlivě podporuje demokratického prezidenta Baracka Obamu. Pomáhala loni sbírat peníze na jeho kampaň před volbami, ve kterých Obama nakonec získal druhý prezidentský mandát. (čtk)

10:59
Režisér Špaček natočí román Návrat krále Šumavy

Román Návrat krále Šumavy dostane filmovou podobu, jeho režie se ujme Radim Špaček. Autor románu David Jan Žák se rozhodl pro televizní minisérii v produkci společnosti Bionaut Films. Žákův životopisný román o nepolapitelném převaděči Josefu Hasilovi se stal bestsellerem, prodalo se ho přes 15.000 výtisků, sdělil ČTK Joachim Dvořák z nakladatelství Labyrint, které román vydalo.

Teď se začne pracovat na scénáři, natáčení by mělo začít v horizontu dvou let, řekl Vratislav Šlajer ze společnosti Bionaut Films. Dvořák připomněl, že mezi zájemci o filmovou adaptaci knihy byli další významní čeští filmaři, například čerstvý držitel Českých lvů David Ondříček s Jiřím Bartoškou v roli producenta, nebo režisér Marek Najbrt spolu s Pavlem Strnadem a Petrem Oukropcem z produkční společnosti Negativ.

"Bylo náročné rozhodnout, zda film, nebo minisérii," říká Žák. "Pro televizní minisérii hovořila širší epičnost. Myslím, že je důležité divákům nabídnout nejen akční podívanou, ale i obraz doby 50. let, kdy docházelo k útlaku celých rodin," vysvětlil.

Spisovatel a novinář Žák věnoval studiu archivních pramenů i rozhovorům s pamětníky pět let. Cenné informace získal přímo od Josefa Hasila, který od poloviny 50. let žije v USA. Pokusil se ukázat skutečnou podobu Krále Šumavy, jehož většina čtenářů zná pouze ze stejnojmenného filmu Karla Kachyni z roku 1959.

Josef Hasil, kterého jako Krále Šumavy označovala ve svých materiálech Státní bezpečnost, se narodil v roce 1924 na Šumavě. Za druhé světové války byl nuceně nasazen v Pasově, v březnu 1945 utekl do Čech a do konce války se skrýval v jeskyni a dělal spojku u partyzánů. Po válce nejprve pomáhal střežit hranici v policejní uniformě tehdejšího Sboru národní bezpečnosti, po únoru 1948 se stal obávaným soupeřem komunistické diktatury.

Koncem roku 1948 byl zatčen a za zločin úkladů proti republice ho odsoudil soudce a prokurátor Karel Vaš k devíti letům vězení. Po půl roce se Hasilovi podařilo utéct a za dramatických okolností se dostal na Západ. Pracoval pro americké zpravodajské služby a pokračoval v převádění přes hranice. V roce 1954 odjel do USA. Přestal působit jako agent a pracoval v různých profesích. V roce 2001 mu prezident Václav Havel udělil Medaili Za hrdinství. (čtk)

11:48
Jiří Bělohlávek v La Fabrice připomene své působení v Londýně

Šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek na debatě v pražské La Fabrice, která se bude konat 5. května, mimo jiné připomene své působení v Londýně, kde byl šéfdirigentem Symfonického orchestru BBC. Součástí večera bude projekce záznamu koncertu Last Night of the Proms 2012 a koncert souborů Collegium a Sdružení hlubokých žesťů ČF. Za pořadatele o tom informovala Tereza Kocian.

"Diváci La Fabriky budou mít jedinečnou příležitost zeptat se na neformálním večeru Jiřího Bělohlávka na to, jak se liší fungování Symfonického orchestru BBC a České filharmonie nebo jaké pocity zažívá člověk, který řídí stovku špičkových hudebníků, aniž by jediný z nich mluvil česky," uvedla Kocian.

Záznam přenosu loňského koncertu se podařilo La Fabrice získat od BBC, a diváci tak budou mít možnost stát se na 90 minut součástí neopakovatelné atmosféry posledního koncertu loňského festivalu BBC Proms. Last Night of the Proms je výjimečný nejen výběrem sólistů a skladeb, ale především zapojením diváků. Tisíce lidí se do koncertního sálu londýnské Royal Albert Hall, ale i do Hyde Parku, kam je koncert přenášen na obří plazmové obrazovky, vydávají s britskými vlaječkami nebo oblečení do kostýmů národních barev a stávají se součástí celého koncertu.

"Největší a nejdemokratičtější hudební festival na světě," popsal BBC Proms Jiří Bělohlávek, který se loni dirigováním posledního koncertu ročníku 2012 rozloučil s šestiletou dráhou šéfdirigenta Symfonického orchestru BBC.

Diváci v La Fabrice na záznamu uvidí mimo jiné dojemný okamžik, kdy stojící diváci v auditoriu v jednu chvíli českému dirigentovi zazpívali tradiční rozlučkovou píseň Auld Lang Syne. Velký ohlas v sále Bělohlávek způsobil v okamžiku, kdy si připnul Řád britského impéria, který mu udělila královna Alžběta II. Domů pak poslal pozdrav zamáváním českou vlajkou.

Bělohlávek působil v Symfonickém orchestru BBC od roku 1995 jako hostující dirigent. Dlouholetá spolupráce vyvrcholila v roce 2006, kdy byl jako první hostující dirigent v historii orchestru jmenován jeho šéfdirigentem. Last Night of the Proms poprvé dirigoval v roce 2007 jako vůbec první dirigent v historii festivalu, který nebyl anglickým rodilým mluvčím. (čtk)

13:15
Dokument o nekalých praktikách prodejních akcí má název Šmejdi

Drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory zachytila skrytými kamerami režisérka Silvie Dymáková v dokumentu nazvaném Šmejdi, který dnes představila v Praze. V kinech se objeví od 18. dubna, díky sponzorům ho lidé starší 65 let uvidí zdarma.

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese - jsou výsledkem téměř ročního výzkumu této novinářky zaměřeného na to, co se opravdu děje na populárních zájezdech "s obědem a dárky zdarma". Zachytila praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlené manipulace organizátorů z pochybných firem, jejichž jediným cílem je donutit zmatené staré lidi k nákupu předraženého zboží. Ti pak musejí splácet horentní sumy za často nekvalitní produkty.

"Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Žene je zvědavost, samota či závislost," uvedla po projekci Dymáková, která se na zájezdy vydávala s psycholožkou Romanou Mazalovou. Vedle autentických záběrů a výpovědí poškozených přináší i pohled odborníků. "Nejde jen o klamání spotřebitele, ale trestný čin podvodu. Chování prodejců by se mělo regulovat zákony, protože jde o trestné činy," říká z plátna advokát Jan Černý. Podle něj jsou podpisy smluv po hrubostech a zastrašování neplatné. Při častých losování výherců z publika nejsou dodržena pravidla loterijního zákona.

Filmařky předaly natočené materiály policii, která zahájila vyšetřování. Podle informací České obchodní inspekce existuje v Česku zhruba 500 podobných firem, jejichž sídla jsou v řadě případů jen fiktivní. Pochybení či porušení zákona nalezla v 70 procentech případů.

Podle producentky Hany Třeštíkové je film, který vznikl v koprodukci s Českou televizí, spíše osvětovou než komerční záležitostí. "Cestu na plátna si nalezl vlastně sám. Psal se srpen 2011, kdy jsem seděla v autobusu se svou babičkou a měla u sebe skrytou kameru. Byla jsem v šoku, co jsem na předváděcí akci zažila," uvedla režisérka. Chtěla rozklíčovat nekalé praktiky a upozornit na legislativně zanedbanou problematiku.

"Umělecké ambice jsme neměly, jde o čistě informativní snímek. Některé momenty se tam proto objevují dvakrát," dodala Mazalová.

"Možná budete chtít zatnout podobným šmejdům tipec, budete přemýšlet, proč má vaše babička doma dva parní čističe a léčivou matraci, nebo se prostě na chvíli zastavíte a zamyslíte nad lidskými vztahy a relativitou peněz. V každém případě ale diváky snímek nenechá chladnými," uvedl dramaturg distribuční společnosti Aerofilms Jan Noháč. (čtk)

14:15
Režisér Loach navrhuje, aby se pohřeb Thatcherové zprivatizoval

Pohřeb bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové by měl být zprivatizován. Navrhuje to britský režisér Ken Loach, podle něhož by se tak výrazně ušetřilo na obřadu, který má stát až osm milionů liber (asi 240 milionů korun).

"Margaret Thatcherová byla nejvíce rozdělujícím a nejničivějším ministerským předsedou v moderních dobách. Masová nezaměstnanost, uzavírání továren, zničené komunity - to je její odkaz," netají Loach svůj názor na expremiérku, která zemřela v pondělí ve věku 87 let.

"Jak bychom jí měli vzdát čest? Zprivatizujme její pohřeb. Vyhlasme výběrové řízení a přijměme nejnižší nabídku. To je to, co by si přála," citoval filmaře server Yahoo.

Názor Loacha, známého jako dlouholetého odpůrce "železné lady", není podle webu žádným překvapením i proto, že by pohřeb Thatcherové v londýnské katedrále svatého Pavla měl být velmi nákladný. Půjde prý o největší podobný obřad od smrti premiéra z druhé světové války Winstona Churchilla, který zemřel v roce 1965.

Šestasedmdesátiletý Loach patří mezi nejvýznamnější představitele filmového sociálně-kritického realismu. V poslední době zaujal tento držitel řady prestižních ocenění například snímkem Andělský podíl. Hojně se psalo také o jeho veřejné podpoře spoluzakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi. (čtk)

15:41
Na Hradě zazpívá v písňovém programu Magdalena Kožená

Na mimořádném písňovém recitálu vystoupí 6. května ve Španělském sále Pražského hradu uznávaná mezzosopranistka Magdalena Kožená. Program, který představí pouze v Praze a londýnském Barbican Centre, bude pro české publikum nový, řekl dnes ČTK Jan Mach ze zastupující agentury C.E.M.A. S výjimkou Ravelova písňového cyklu Histoires naturelles a Dvou hebrejských melodií stejného skladatele, které už v Česku uvedla, bude s repertoárem debutovat nebo s ním vystupovala zatím jen v zahraniční.

Kožená zazpívá na Hradě necelý týden po svém vystoupení v rámci galakoncertu Berlínské filharmonie, který 1. května předznamená festival Pražské jaro. Na recitálu ji doprovodí její dvorní klavírista Malcolm Martineau. Společně v Praze vystoupili před pěti lety také ve Španělském sále.

V podání Kožené zazní tři písně inspirované tradiční madagaskarskou poezií - Chanson madécasses, pěvkyni doprovodí také violoncellista Tomáš Jamník a flétnista Kaspar Zehnder. Kožená přednese i Haydnovu kantátu Ariadna na Naxu, v jejíchž áriích a recitativech může naplno rozvinout své dramatické vokální schopnosti.

Fanoušci pěvkyně se mohou těšit také na lidové slovenské písně nazvané Vesnické scény, bude to zcela první možnost slyšet Koženou zpívat v Čechách hudbu Bély Bartóka.

Kožená letos sklízí úspěchy za své předchozí sezony. Dostane například prestižní Händelovu cenu, kterou uděluje rodiště slavného německého skladatele Halle za mimořádnou interpretaci jeho díla. Kožená ji převezme 14. června jako první Češka v historii. Příští rok bude se svým manželem, šéfdirigentem Berlínské filharmonie Simonem Rattlem, patronkou projektu Rok české hudby. (čtk)

16:20
Výstava českého malířství i přes napětí v oblasti v Soulu zůstane

Národní galerie v Praze ani přes stupňované napětí na korejském poloostrově neukončí předčasně výstavu českého moderního umění v jihokorejském Soulu. "Vznesli jsme dotaz na ministerstva zahraničí a kultury a jsme v denním kontaktu se zastupitelským úřadem v Soulu, který v tuto chvíli nevidí důvody k návratu uměleckých děl ze Soulu do Prahy," řekl dnes ředitel NG Vladimír Rösel.

Doplnil, že podle informací ze Soulu ostatní mezinárodní výstavy pokračují bez omezení. Výstava ze sbírek NG skončí 21. dubna.

Severokorejský komunistický režim v posledních týdnech vyhrožuje svému jihokorejskému sousedovi a Spojeným státům jadernou válkou. Minulý týden vyzvala KLDR zahraniční diplomaty v Pchjongjangu, aby zvážili odchod ze země. Státy včetně Česka, které mají v KLDR svá zastoupení, setrvávají na místě. V úterý Severní Korea vyzvala cizince v Jižní Koreji, aby se pro případ války přichystali k evakuaci ze země; ani na tuto výzvu zatím česká diplomacie nepovažuje za nutné reagovat.

Výstava českého umění v Soulu začala 24. ledna a je největší zahraniční prezentací české malířské moderny v novodobé historii České republiky. V prvních týdnech výstavy se na významná díla české výtvarné historie chodilo dívat několik stovek lidí denně. Konečné údaje o návštěvnosti obdrží galerie od partnerského Národního muzea současného umění v Soulu po ukončení výstavy. Již dnes je jasné, že výstava má v jihovýchodní Asii velice dobrý ohlas a zvuk, uvádí NG.

To se podle vedení galerie projevilo i při návštěvě ředitele Rösela koncem března v Hongkongu, kde jednal se zástupci hlavních kulturních institucí Hongkongu a Macaa o možnostech v oblasti výměny výstav či zapůjčení exponátů ze sbírek.

Současná výstava v Soulu se jmenuje podle obrazu Josefa Šímy Vzpomínka na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl a zahrnuje také díla Jindřicha Štyrského, Františka Kupky, Františka Muziky, Emila Filly, Karla Teigeho, Toyen, Josefa Čapka, Bohumila Kubišty a dalších významných českých výtvarníků tohoto období. Díla patří do sbírek NG a jsou běžně vystavená ve Veletržním paláci v Praze.

Výstava představuje hlavní směry a proudy, které utvářely podobu českého moderního výtvarného umění. Soustředí se na osobnosti, jejichž tvorba výrazným způsobem přesáhla hranice regionu a zapsala se do dějin evropského i světového malířství. Výstavu iniciovalo Národní muzeum současného umění v Soulu. Podle jeho představitelů totiž v Koreji roste zájem o českou kulturu a umění. (čtk)

17:37
Kapela Tommy Indian uspěla v zahraničí, bez desky a bez koncertu

Nová tuzemská kapela Tommy Indian spojující alternativu, pop a folk zabodovala ve dvou světových hudebních soutěžích Songwriting Competition 2013 a Unsigned Only, přestože ještě nevydala desku a neodehrála jediný koncert. Skupina složená ze zkušených hudebníků s Čechoameričanem Thomasem Mathewem Klikou zaujala písní Slow, Slow, Slow. Informoval o tom Vladan Drvota z vydavatelství Supraphon, u kterého Tommy Indian v červnu vydají debutové album Moon Dreamer.

"Úspěch v soutěži mi přijde jako zázrak. V takovém množství songů se neztratit opravdu potěší. Ještě milejší ovšem bude zájem posluchačů ať už u nás, nebo v zahraničí," uvedl pianista Petr Tichý, který je zároveň spoluautorem písničky Slow, Slow, Slow. Skladba byla vybrána celkem z 20.000 přihlášených nahrávek z celého světa. Mezi porotci byli například členové skupin Keane a Duran Duran, Tom Waits, Jeff Beck, Suzanne Vega nebo John Mayall.

Dalšími členy skupiny Tommy Indian jsou producent a klávesista Armin Effenberger (Cartonnage), bubeník David Landštof, kytarista Josef Štěpánek (oba Radůza, Wabi a Ďáblovo stádo) a baskytarista Jan Lstibůrek (Toxique).

O výtvarnou část jejich debutového alba se postaral fotograf Jiří Turek a Lukáš Fišárek z grafického studia OfiCiNa. První koncert kapely je naplánovaný na 17. května do pražského klubu Klubovna. (čtk)

17:59
Muchovy plakáty od otevření výstavy lákají množství návštěvníků

Pro veřejnost se dnes otevřela výstava plakátů Alfonse Muchy, kterou shromáždil bývalý tenista Ivan Lendl. "Od dopoledního zahájení jsou výstavní sály plné a o expozici je velký zájem," řekla mluvčí výstavy Pavlína Stránská. Expozice v Obecním domě bude přístupná denně do 19:00 a potrvá až do konce července. Návštěvníci uvidí nejen ucelenou kolekci grafických prací, které Muchu světově proslavily, ale také další exponáty - kalendáře, pohlednice nebo návrhy obalů potravin.

První přesná čísla o návštěvnosti expozice chtějí pořadatelé sdělit až po prvním týdnu jejího trvání. Očekávají, že během téměř čtyř měsíců jejího plánovaného trvání by mohlo přijít několik desítek tisíc lidí. Výstava by pravděpodobně mohla dosáhnout počtem návštěvníků k nejúspěšnějším tuzemským přehlídkám.

V loňském roce byla v absolutních číslech nejnavštěvovanější výstava děl malíře Jakuba Schikanedera, kterou vidělo přes 73.000 lidí; trvala ale celých devět měsíců. Téměř 65.000 návštěvníků se pak loni přišlo podívat na Muchovu Slovanskou epopej do Veletržního paláce.

Výstava plakátů se koná v Obecním domě, který spravuje město, veškeré náklady na její uspořádání ale nese její producent, společnost Big Media. Náklady se podle Stránské pohybují v řádech milionů korun. Jednatelem společnosti je Richard Fuxa, jehož nadační fond Lendlovu sbírku po dobu konání putovní výstavy spravuje. Obecní dům se na výstavě podílí poskytnutím prostor. V podobném režimu se dnes konají i jiné výstavy v institucích placených z veřejných zdrojů včetně těch, které jsou k pořádání výstav zřízeny; důvodem jsou mnohdy stále se snižující rozpočty.

Základní vstupné na výstavu Lendlovy sbírky stojí 180 korun, vstupenky se prodávají v pokladně Obecního domu nebo v síti Ticketpro, je možné zakoupit je také on-line, informace o vstupném i výstavě jsou na adrese www.lendl-mucha.cz.

K výstavě vychází katalog, který obsahuje reprodukce všech exponátů Lendlovy sbírky a více než 100 přípravných kreseb, skic a tisků také z dalších sbírek. Kromě tradičních upomínkových předmětů pořadatelé připravili i nákladnější dárky, na místě je možné podle výběru zhotovit reprodukci plakátu ve vysoké tiskové kvalitě nebo zakoupit například luxusní šátky ze stoprocentního hedvábí s muchovskými motivy. (čtk)

18:35
Architekti nesouhlasí s prosazováním koncertní síně na Štvanici

Česká komora architektů nesouhlasí s tím, že v době, kdy je vypsaná architektonická soutěž na obnovu ostrova Štvanice, magistrát o Štvanici mluví jako o ideálním místě pro výstavbu nové koncertní síně. "Tato informace by mohla ovlivnit rozhodování poroty a mohly by být zvýhodněny ty návrhy, které koncertní sál na ostrov umístily, i když tato podmínka v soutěžních podmínkách uvedena nebyla," stojí v dopise, který dnes komora zaslala pražskému primátorovi. Reakci magistrátu ČTK zjišťuje.

O potřebě nové koncertní síně se uvažuje dlouho, poslední tři roky se schází pracovní tým složený z odborníků v čele s pražským primátorem. Ve svém současném složení na konci března uvedl, že nejvhodnějším místem pro stavbu síně je Štvanice. Komoře se nelíbí, že takové vyjádření přišlo z magistrátu, který předtím vypsal soutěž na celou Štvanici. Účastníci soutěže by podle architektů mohli vznést námitku, že soutěžní podmínky byly změněny těsně před koncem soutěže.

Do soutěže vyhlášené městem přišlo osm desítek návrhů, v prvním kole měli účastníci odevzdat ideové návrhy. Autory nejúspěšnějších návrhů porota vyzvala k předložení rozpracovaných a upřesněných projektů. Vítěz, kterého vybere komise na začátku května, vypracuje za 35 milionů korun projektovou dokumentaci. Praha chce, aby ostrov byl místem pro sportovní aktivity, odpočinek a pořádání kulturních akcí. První etapa revitalizace ostrova by měla stát až půl miliardy korun.

Naprostá většina zakázek na architektonické projekty je v Praze řešena obchodními soutěžemi, kde hraje největší roli nejnižší cena. Architekti tento postup trvale kritizují. Chtějí, aby město kladlo větší důraz na pořádání ideových soutěží. Také komora architektů dosud soutěž na Štvanici chválila za to, že je dobrým příkladem přístupu k řešení veřejného prostoru.

Postoj Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze ale kritizuje. Po vedení města požaduje, aby uvedlo, že "architektonická soutěž na Štvanici, které se účastní desítky nejlepších architektonických kanceláří v České republice, je nadřazena vyjádření a doporučení Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu" a že úvahy o možném umístění sálu budou v odborné a transparentní debatě probíhat až po jejím skončení. (čtk)

18:53
Muzeum Louvre zavřelo, zaměstnanci protestovali proti kapsářům

Světoznámé pařížské muzeum Louvre dnes bylo nuceno zavřít své brány pro veřejnost. Donutila je k tomu stávka zaměstnanců, kteří svým protestem chtějí upozornit na problém s agresivními gangy kapsářů. Agentura AFP s odvoláním na odbory napsala, že z práce odešly asi dvě stovky lidí.

Zaměstnanci už delší dobu požadují, aby policie v okolí muzea posílila hlídky. Kapsáři totiž útočí nejen na turisty, ale i na kustody, kteří se jim v okrádání návštěvníků snaží bránit.

"Někdy chodí do práce se strachem, protože musejí čelit organizovaným gangům kapsářů, kteří jsou čím dál agresivnější. Jsou mezi nimi i děti, které se dostanou do muzea zdarma, a i když musejí na výslech na policii, za pár dní jsou zpátky," popsala starosti zaměstnanců šéfka odborů SUD Christelle Guyaderová.

Vedení muzea už loni podalo stížnost prokuratuře, v níž žádá posílení policejních hlídek.

Louvre je nejnavštěvovanějším muzeem výtvarného umění na světě. Loni jeho sbírky vidělo téměř deset milionů lidí. (čtk)

19:02
Tomáš Vorel natáčí komedii Vejška, do kin přijde v lednu 2014

O studentech, vysokých školách a graffiti pojednává komedie Vejška, s jejímž natáčením začal režisér Tomáš Vorel 2. dubna. Příběh naváže na film Gympl, který koncem roku 2007 zhlédlo v kinech přes půl milionu lidí. Vznikne v produkci společností Bio Illusion, Vorelfilm a České televize. Podle producenta Miloslava Šmídmajera potrvá natáčení do 29. května. Rozpočet se pohybuje od 18 do 20 milionů korun, premiéru by měl mít v lednu příštího roku.

Hlavní role ztvární Tomáš Vorel jr., Jiří Mádl a Eva Josefíková, dále pak Zuzana Bydžovská, Ivana Chýlková a Jan Kraus. Autorem scénáře byl režisér spolu s Pastou Onerem, který se podílel na Gymplu jako odborný poradce a výtvarník. Roli výtvarného poradce má i teď.

"Gympl byl můj nejúspěšnější film. Pokračování vzniklo proto, že nás zajímalo, co se bude dít s jeho protagonisty dál včetně dalších zkušeností kolem graffiti, které se neustále vyvíjí," řekl na dnešním setkání s novináři Vorel. Příběh se podle něj posunul od středoškolské hravosti k vysokoškolské legraci.

Mádla, který se v poslední době začíná věnovat práci scenáristy, prý pokračování Gymplu nenapadlo. "Když jsem si přečetl příběh Vejšky, zjistil jsem, že to asi tu 'jedničku' nezničí," uvedl.

Mladý Tomáš Vorel právě vysokou školu dodělal. "Teprve teď ten život začíná být deprese. Těším se na ty skutečné problémy ve třetím dílu," řekl.

Tomáš Vorel je i kameramanem tohoto snímku, což podle něj není neobvyklé. "Stál jsem za kamerou o všech svých prvních filmů, točil jsem i svou loňskou Cestu do lesa," připomněl.

"Hrdiny z prvního dílu jsme dost výrazně posunuli v čase a v nějaké psychologii. Získávají dospělejší pohled na svět, dělají větší či menší kompromisy a jejich přátelství založené i na lásce ke graffiti je podrobeno prvním zkouškám," řekl Oner. (čtk)

19:37
Festival Spectaculo Interesse nabídne hry pro děti i dospělé

Desátý ročník mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse nabídne v září v Ostravě 23 představení určených nejen dětem, ale i dospělým nebo celým rodinám. Přehlídka, která se zaměřuje na soubory a představení loutkového a alternativního divadla, začne 22. září na centrálním Masarykově náměstí a v jeho okolí. Návštěvníci se mohou těšit nejen na loutky, ale i nejrůznější kostýmy a masky. Novinářům to dnes řekla ředitelka pořádajícího Divadla loutek Ostrava Jarmila Hájková.

Do krajského města svá díla přivezou asi dvě desítky souborů. "Je to soutěžní festival, takže bude i mezinárodní porota, která bude udělovat tři ceny. Bude to cena za nejlepší představení a pak dvě ceny, které bývají zpravidla individuální, například za režii, herecký výkon či výpravu," podotkla Hájková.

Dodala, že návštěvníci se mohou těšit nejen na řadu evropských divadelních souborů, ale například i na zahraniční návštěvníky z Kanady nebo zástupce z africké Keni, v jednání je i příjezd souboru z Japonska.

"V Evropě má loutkářství nejhlubší kořeny a nejdelší tradici. Divadelní soubor z afrického kontinentu se na festivalu objeví poprvé. Také se nám poprvé podařilo oslovit soubor ze skandinávských zemí, konkrétně Finska, na které jsme si mysleli už delší dobu," podotkla Hájková.

Připomněla, že festival není úzce zaměřen a představuje různé podoby divadelní práce. "Festival je otevřený, byť má v názvu loutkářský festival, tak samozřejmě zveme představení, kde se pracuje s různými typy nejenom loutek, ale i loutkářských technik. Pracuje se třeba i se světlem či obrazem," řekla Hájková. Dodala, že při výběru se vždy snaží zaměřit na to, aby šlo o výjimečná díla.

Festival, který se koná jako bienále, potrvá do 27. září. Jeho rozpočet se pohybuje kolem tří milionů korun. V Ostravě se koná od roku 1995. Ostravské divadlo se na letošním ročníku bude chtít představit například s chystanou premiérou pohádky Zlatovláska. (čtk)

20:13
Nový šéf Muzea umění se zaměří na dostavbu Středoevropského fóra

Nový ředitel Muzea umění v Olomouci Michal Soukup se hodlá v příštích letech zaměřit na projekt Středoevropského fóra zahrnující rekonstrukci a dostavbu Muzea moderního umění. Jeho prioritou bude také zlepšit kontakt s veřejností, pomoci by tomu měly nové webové stránky muzea i zřízení nového marketingového oddělení. Soukup ve funkci od dubna nahradil dlouholetého šéfa a zakladatele třetí největší instituce svého druhu v zemi Pavla Zatloukala, který odešel do důchodu.

Projekt Středoevropského fóra plánuje muzeum již řadu let. Za zdmi architektonicky odvážné budovy měla být vystavena moderní výtvarná díla z celé střední Evropy, v zadní části se počítalo se zahradou se sochami i nálezy archeologů a součástí muzea mělo být i mezinárodní badatelské centrum. Otevření fóra bylo plánováno na letošní rok, termín v Olomouci slavnostně stvrzovali ministři kultury a experti ze všech zemí Visegrádské skupiny.

Za Soukupova předchůdce z projektu sešlo kvůli tomu, že nezískal potřebnou půlmiliardovou dotaci z evropských fondů. Dosud se také nepodařilo vykoupit potřebné pozemky v proluce v Denisově ulici.

"Projekt SEFO považuji z hlediska dalšího rozvoje Muzea umění za naprosto zásadní. Nutně potřebujeme stavbu v proluce postavit, ten stav je dlouhodobě neudržitelný," řekl dnes novinářům ředitel Soukup. Dodal, že depozitáře muzea jsou naplněny a knihovna praská ve švech. "Nemohli bychom také plnit evropské standardy ve vystavování a péči," upozornil Soukup.

Vedení muzea se nyní hodlá zaměřit především na výkup posledních dvou parcel. "To je bezpodmínečně nutné pro pokračování projektu SEFO," doplnil ředitel a doplnil, že na získání parcel nyní muzeum usilovně pracuje. Podle něj by se měl poté projekt očistit a začít znovu. Znamenalo by to aktualizovat zadávací podmínky a vypsat architektonickou soutěž.

Kromě tohoto projektu by Muzeum umění za vedení nového ředitele mělo v příštích letech také zlepšit kontakt s návštěvníky, webové stránky by měly být v české a anglické verzi. Do budoucna chce muzeum zdigitalizovat své sbírky a zveřejnit je na webu. Ředitel chce také zachovat netradiční volné vstupy ve středu a v neděli. Nechystá žádné personální změny a ani změnu výše vstupného.

Muzeum umění Olomouc patří mezi nejnavštěvovanější turistické cíle Olomouckého kraje, počet návštěvníků v jeho výstavních prostorách se loni vyšplhal na 226.000 lidí. Muzeum spravuje zhruba 176.000 sbírkových předmětů, což jej nyní řadí hned za Národní galerii v Praze. Krátkodobými výstavami a dlouhodobými expozicemi představuje výtvarnou kulturu od nejstarších dob po současnost ve třech objektech - v Muzeu moderního umění, v Arcidiecézním muzeu Olomouc a v Arcidiecézním muzeu Kroměříž. (čtk)

21:15
V ostravském Gongu vystavuje Jindřich Štreit snímky z Vítkovic

V ostravské multifunkční aule Gong vystavuje fotograf Jindřich Štreit. Více než 100 velkoformátových snímků pořídil v letech 2007 a 2008 v průmyslových halách strojírenských Vítkovic. Výstava se pro veřejnost otevřela dnes dopoledne. Informovala o tom mluvčí Dolních Vítkovic Eva Kijonková.

Celkem je v prostorách bývalého plynojemu vystaveno 114 fotografií ze Štreitova projektu Vítkovice. Vznikal dlouhodobě a fotograf měl zcela volnou ruku. "Ve vítkovických továrnách mohl fotografovat kdykoliv a cokoliv. Časem zjistil, že nejlépe se mu to daří během nočních směn, kdy umělé osvětlení připomínalo divadelní scénu a kdy bylo více času na to, aby se blíže seznámil s dělníky," uvedla mluvčí.

Stejnojmenná kniha plná fotografií byla vydána už v roce 2008. "Poté jsme se s Jindřichem Štreitem domluvili, že výstava fotografií proběhne až v nově rekonstruovaných prostorech dolnovítkovické národní kulturní památky. To je důvod, proč se koná pět let po vydání knihy," vysvětlil šéf strojírenského holdingu Jan Světlík.

Jindřich Štreit je světoznámým fotografem, který je úzce osobnostně i svou tvorbou spjat s Moravskoslezským krajem. Běžně tento umělec vystavuje nejen po celé České republice, ale i po celé Evropě i jinde ve světě. Jeho fotografie jsou přítomny ve sbírkách světových galerií, například i ve Washingtonu, New Yorku nebo Tokiu.

Výstava v galerii v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích potrvá do 5. června. (čtk)

22:35
Zemřel architekt Paolo Soleri, autor experimentálního města

V USA zemřel ve věku 93 let původem italský architekt Paolo Soleri, který se proslavil především projektem experimentálního pouštního města Arcosanti v Arizoně. O Soleriho úterním úmrtí dnes informovala americká média.

Autora, který se zabýval také urbanismem, označují kolegové za vizionáře. Už před více než 40 lety totiž začal řešit problémy ekologicky udržitelného rozvoje velkoměst, které jsou v 21. století nanejvýš aktuální.

Město Arcosanti začal Soleri stavět v roce 1970 v arizonské poušti asi 100 kilometrů severně od Phoenixu. Na 350 hektarech se pro tisíce lidí snažil vytvořit soběstačné město, které by ukázalo, jak se v budoucnu vyhnout nekonečnému "rozlévání" velkoměst do okolního prostoru.

Hustá zástavba se štědrým veřejným prostorem měla být důkazem, že i kvalitní architektura dokáže být ekologická. Soleri ale dodnes zrealizoval pouze pět procent plánovaných budov a v Arcosanti nyní bydlí jen zhruba 90 lidí.

Soleri se narodil v roce 1947 v italském Turíně a do Spojených států odešel v roce 1947. Rok také působil v ateliéru slavného architekta Franka Lloyda Wrighta. (čtk)

07:49
Na brněnském jazzovém festivalu zahrálo trio bubeníka Hakima

Americká skupina The Trio of Oz se ve středu postarala o jeden z vrcholů letošního ročníku hudební přehlídky JazzFestBrno. Kapele kolem hvězdného bubeníka Omara Hakima naslouchal zaplněný sál kulturního centra Semilasso. Role předskokana se zhostil hráč na Hammondovy varhany Ondřej Pivec, jenž se na brněnský festival vrátil po dvouleté pauze.Pivce doprovodili bubeník Martin Novák a slovenský pianista Klaudius Kováč. Hráli jazzové standardy i Pivcovy vlastní skladby, třeba z desky It´s About Time, natočené v roce 2010 v New Yorku. Právě tam Pivec už čtyři roky žije, do Česka se vrací jen zřídka. Působí jako varhaník a sbormistr v jednom z kostelů v Brooklynu.

Podle vlastních slov se Pivec snaží hrát srozumitelnou a posluchačsky vstřícnou hudbu. "Mám rád, když je publikum napojeno na to, co se děje na pódiu. Je to jako všechno ostatní v životě - oboustranná výměna energie. To ovšem není moc možné, pokud tomu, co hrajete, není rozumět," uvedl Pivec.

The Trio of Oz čerpá inspiraci z řady různých žánrů. Kapelu založil před třemi lety světoznámý bubeník Hakim, jenž v minulosti hrál s Weather Report a Milesem Davisem, ale také s popovými hvězdami Davidem Bowiem nebo Stingem. Další známou tváří v triu je pianistka Rachel Z, která dnešní koncert odehrála s umělýma ušima na hlavě a ve volných chvilkách stíhala dokumentovat dění v hledišti i na scéně fotoaparátem v mobilním telefonu. (ČTK)

09:11
Kenny Rogers vstoupí do countryové síně slávy

Countryová legenda Kenny Rogers bude uveden do Síně slávy countryové hudby. Oznámila to podle agentury Reuters hudební organizace Country Music Association (CMA). Spolu s Rogersem bude stejně poctěn jeho kolega Bobby Bare a producent Jack Clement, jenž objevil například rock'n'rollového zpěváka a pianistu Jerry Lee Lewise.Čtyřiasedmdesátiletý Rogers bude v countryovém panteonu zařazen do kategorie "moderní éra". "Ve srovnání s tímto všechno bledne," prohlásil trojnásobný držitel hudebních cen Grammy.

Zpěvák, pianista a kytarista, jenž slavil úspěchy s písněmi jako The Gambler a Ruby, Don't Take Your Love To Town, dokázal během své kariéry zaujmout fanoušky country hudby, zároveň se ale jeho písně umisťovaly vysoko v popových hitparádách. Píseň Ruby, Don't Take Your Love To Town nazpíval pod názvem Ruby, nechtěj mi lásku brát i český zpěvák Pavel Bobek. Mezi Rogersovy speciality patřily také duety. V roce 1983 bodoval například společně s Dolly Partonovou se skladbou Islands in the Stream, což je dodnes nejprodávanější singl v historii country hudby. Letos v červenci má Rogers vystoupit na festivalu Glastonbury v Anglii.

Síň slávy, založená v roce 1961, bude mít po rozšíření o trojici jmen 121 členů, mezi nimiž jsou osobnosti jako Elvis Presley, Reba McEntireová, Glen Campbell nebo Willie Nelson. (ČTK)

10:41
Španělská pěvkyně Montserrat Caballéová oslaví osmdesátiny

Jedinečný hlasový fond španělské sopranistky Montserrat Caballéové, která 12. dubna oslaví osmdesátiny, snese podle odborníků srovnání snad pouze s nejslavnější pěvkyní dvacátého století Marií Callasovou. S ní ji pojí nejen shodné iniciály, ale také impozantní osobnost a dlouhá kariéra. Caballéová však na rozdíl od démonické tragédky Callasové proslula především krásou a křehkostí svého hlasu, z jehož pianissim ve výškách se až tají dech. Ohromující jsou však nejen její hlasové dispozice, ale i šířka repertoáru, zahrnujícího na 90 operních rolí a 800 písní.

Pěvkyně proslula především svou interpretací Belliniho a Donizettiho oper. Průlom v její kariéře znamenal záskok v newyorské Carnegie Hall v roce 1965 v titulní roli Donizettiho opery Lucrezia Borgia. Caballéová se ale nevyhýbala ani jiným hudebním žánrům. Jako jediná pěvkyně svého oboru zabodovala na žebříčcích pop-music díky duetu Barcelona s dnes již zesnulým frontmanem skupiny Queen Freddiem Mercurym. Několik let také spolupracovala s řeckým multiinstrumentalistou Vangelisem.

Kvůli vážným zdravotním problémům však tato černovlasá korpulentní dáma, která bývala ozdobou těch nejpřednějších operních scén a koncertních pódií na celém světě, už několik let vystupuje jen sporadicky. Její umění měli možnost několikrát obdivovat také milovníci hudby v České republice, naposledy v srpnu 2010 na Mezinárodním hudebním festivalu Petra Dvorského na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. (ČTK)

12:33
Knihovna Jiřího Mahena v Brně projde rekonstrukcí za 25,7 milionů

Knihovna Jiřího Mahena v Brně, největší veřejná městská knihovna na Moravě, projde rekonstrukcí za 25,7 milionu korun. Chce zlepšit zejména služby pro veřejnost, přibude nová čítárna, klub, kde si lidé budou moci koupit občerstvení, nový sál s kapacitou 100 lidí nebo místnost pro -náctileté se sedacími pytli a herními konzolemi. Množství knih se zvyšovat nebude, řekla dnes ČTK Jana Kuncová z knihovny. Práce by měly začít letos na podzim."Chtěli bychom také, aby byl v knihovně větší prostor pro matky s dětmi, například aby měly možnost je v knihovně přebalit," uvedla Kuncová.

Upravovat se budou prostory knihovny v Kobližné ulici, nebude se nic přistavovat. Smlouvu o poskytnutí dotace na rekonstrukci schválili tento týden zastupitelé, 17,4 milionu korun půjde z unijních fondů.

Knihovna má 30 poboček na území celého Brna a ročně hospodaří zhruba se 45 miliony korun. Dříve to bylo 55 milionů Kč, nyní město šetří. "Museli jsme kvůli tomu loni propustit zhruba 30 zaměstnanců," podotkla Kuncová. Nyní pro knihovnu pracuje téměř 120 lidí. Knihovní fond obsahuje zhruba 800.000 knih, na jeho údržbu má instituce dva miliony korun ročně. "Potřebovali bychom ale deset milionů korun," uvedla Kuncová. (ČTK)

14:02
McCartney je nejbohatším hudebníkem na Britských ostrovech

Bývalý člen skupiny Beatles Paul McCartney je nejbohatším hudebníkem na Britských ostrovech. Společně s americkou manželkou Nancy disponuje jměním v odhadované výši 680 milionů liber (20,7 miliardy korun), vyplývá z žebříčku, který sestavil britský týdeník Sunday Times.

Druhou příčku za 70letou poprockovou legendou obsadil muzikálový skladatel Andrew Lloyd Webber s odhadovaným majetkem čítajícím 620 milionů liber. Následuje irská rocková kapela U2.

V první desítce je podle agentury DPA také například Victoria Beckhamová, která se svým manželem, fotbalistou Davidem Beckhamem vlastní 200 milionů liber. Celý seznam zámožných Britů, a to i z jiných oborů, má být zveřejněn 21. dubna. (ČTK)

15:28
Koncert v Brně zahájí oslavy příchodu věrozvěstů na jihu Moravy

Sobotní koncert k poctě svatých Cyrila a Metoděje v Brně zahájí oslavy výročí příchodu věrozvěstů v Jihomoravském kraji. Morava si letos připomíná 1150 let od příchodu křesťanských misionářů, hlavní část oslav se uskuteční na Velehradě ve Zlínském kraji. Na jihu Moravy bude těžištěm slavností slovanské hradiště v Mikulčicích, kde bude od 24. do 26. května řada akcí v rámci takzvaného setkání kultur. Program nabídne například mši, výstavu či koncerty. Oslavy jsou podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) nejvýznamnější akcí letošního roku.

Hlavní myšlenkou setkání při příležitosti výročí příchodu věrozvěstů bude podle metropolity pravoslavné církve Kryštofa jednota všech křesťanů, vzájemná tolerance a pochopení. Cyrilometodějské poutě do Mikulčic se konají každoročně, letošní bude výjimečná. "Jsme velice rádi, že lidé různých filozofických směrů, zaměření a představ se tam budou moci sejít," uvedl Kryštof.

Stále se jedná o návštěvě papeže Františka, o kterou pravoslavná církev usiluje. Zda opravdu přijede, by mělo být jasné v následujících dnech. Do Mikulčic se chystá řada církevních představitelů. Početná delegace přijede podle hejtmana z Bulharska. "Jsme pro to, aby se lidé setkávali a připomínali si důležité křesťanské hodnoty a to, co je stmeluje," uvedl Kryštof. (ČTK)

17:03
Anifilm přivítá Dona Hertzfelda nebo Gena Deitche

Na mezinárodním festivalu animovaného filmu Anifilm v Třeboni bude od 3. do 8. května soutěžit deset celovečerních a 36 krátkých animovaných filmů. Všechny patří k tomu nejlepšímu, co v loňském roce vzniklo, většina se objeví v české premiéře. V soutěži českých a slovenských filmových škol bude porota hodnotit 14 snímků, řekla dnes ČTK mluvčí festivalu Gabriela Zajícová.

Do mezinárodní soutěže celovečerních filmů pro dospělé bylo vybráno pět snímků. Patří mezi ně možná černá komedie a možná životopisný film homosexuála a utajeného alkoholika Pravdivý příběh Grahama Chapmana. Vedle tohoto britského snímku bude porota hodnotit dva z USA: Takový nádherný den kultovního animátora Dona Hertzfeldta a animovanou dystonii o obyvatelích malého amerického městečka Consuming Spirits režiséra Chrise Sullivana. Pětici doplňuje kolumbijský snímek Carlose Osuny Malý, tlustý, plešatý a španělský film Poutník režiséra Fernanda Cortizy.

Celovečerní filmy budou na Anifilmu hodnotit programový ředitel a jeden ze zakladatelů slovinského Mezinárodního festivalu animovaných filmů Animateka Igor Prassel, člen několika mezinárodních redakčních rad časopisů zaměřených na komiks a animovanou tvorbu. Dále přední americký kurátor, historik a publicista Amid Amidi, autor několika knih o umění animace. Trojici doplní portugalská režisérka Regina Pessoaová, držitelka řady mezinárodních ocenění za své autorské snímky.

Festival přivítá řadu významných hostů, mezi nimiž nebude chybět delegace k filmu Autobiografie jednoho lháře: Pravdivý příběh Grahama Chapmana, věnovaném Grahamu Chapmanovi. Tento film přijedou představit režiséři Jeff Simpson a Ben Timlett a také supervizor animace Justin Weyers. Mezi dalšími hosty festival přivítá například legendárního animátora Gena Deitche, známého chorvatského režiséra Borivoje Dovnikoviče či pravnučku francouzského vynálezce Charlese-Émila Reynauda Sylvii Saerensovou. (ČTK)

06:38
Nejvíc nominací na Zlatou stuhu si z Liberce odvezl Albatros

Nejvíc nominací na Zlatou stuhu za nejlepší dětskou knihu v roce 2013 si ve čtvrtek z Liberce odvezlo nakladatelství Albatros. Získalo sedm ze 34 udělených nominací, loni jich mělo dokonce devět. K oceňovaným patří tradičně i knihy z nakladatelství Meander, Baobab nebo Práh. Letos bylo na cenu nominováno celkem 31 knih z 18 nakladatelství a vydavatelství.Předsedu literární poroty Petra Matouška oslovil nejvíc Rostlinopis aneb Podivuhodné pravdy a výmysly ze zeleného světa od Jiřího Dvořáka. "Navazuje na tradice takzvané umělecko-naučné literatury, která u nás byla tradičně silná od 70. let. Je to knížka krásná svým pojetím, jak studuje jednotlivé rostlinky a jakým způsobem je potom Alžběta Skálová zachycuje v obrazech," řekl ČTK Matoušek. Kniha se líbila nejen porotě Zlaté stuhy, je také nominována na výroční cenu Magnesia Litera.

Rostlinopis vydal Baobab a je jednou ze tří knih, které letos získaly nominace na Zlatou stuhu za své literární i výtvarné provedení. Po dvou nominacích získala i knížka pro mladší děti Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem od Ester Staré, kterou obrázky vyzdobila Martina Matlovičová a vydalo Nakladatelství 65. pole. Dvojí nominaci má i knížka Bubela: doslova a do písmene pravé české dobrodružství z nakladatelství Brkola napsal Michal Čunderle a ilustrovala Barbora Zichová.

Nominace na Zlatou stuhu už tradičně vyhlašují u příležitosti Veletrhu dětské knihy v Liberci zástupci české sekce Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu IBBY (International Board on Books for Young People), Klubu ilustrátorů dětské knihy, Obce spisovatelů a Obce překladatelů. Mezi jejími nositeli jsou tak známá jména jako Jaroslav Foglar, Adolf Born nebo Milena Lukešová. Letošní ročník je však už podruhé bez knižního veletrhu, který museli organizátoři kvůli nedostatku peněz zrušit. Uskutečnil se jen jednodenní festival dětské knihy v liberecké knihovně. (ČTK)

08:05
Kupkův kvaš se ve Francii prodal za více než milion korun

Kvaš významného českého malíře Františka Kupky se ve čtvrtek prodal za 43 500 eur (asi 1,1 milionu korun). Dražbu moderního umění pořádala aukční síň Christie's v Paříži. Odhadní cena díla slavného autora se přitom pohybovala jen kolem 10 000 až 15 000 tisíc eur (asi 260 000 až 390 000 korun). Vydražené Kupkovo dílo bylo vytvořeno technikou kvaše. Jde o malbu na papíře vodovými barvami, které se ovšem na rozdíl od akvarelu nanášejí v neprůhledných vrstvách. Obraz má název Déroulement sur bleu et vert, což by se dalo přeložit jako rozvíjení či odvíjení na modré a zelené.

Vůbec nejcennějším dílem aukce byl obraz Pabla Picassa s názvem Sedící žena. Odborníci odhadovali jeho cenu na 1,2 milionu eur. Obraz se nakonec prodal za téměř dvojnásobek - 2,2 milionu eur (přes 57 milionů korun). Dražila se rovněž díla Edgara Degase či Amedea Modiglianiho.

František Kupka (1871-1957) je v centru zájmu sběratelů dlouhodobě a některá jeho významnější díla se v posledních letech prodala mnohem dráže než dnes v Paříži. Obraz Tvar modré z roku 1913 se téměř přesně před rokem vydražil v Praze za 55,75 milionu korun bez aukční přirážky, což je dodnes rekordní suma za český obraz. V červnu 2011 se dílo Pohyb prodalo v londýnské aukci v přepočtu za 35,5 milionu korun a patří mu druhé místo. (ČTK)

09:21
V Liberci uvedou divadelní verzi Krkonošských pohádek

Herci libereckého divadla F. X. Šaldy připravují premiéru slavného večerníčku Krkonošské pohádky. Pro divadlo ji poprvé upravila autorka předlohy Božena Šimková. ČTK to řekl ředitel libereckého divadla Martin Otava, který si v představení zahraje vychytralého Trautenberka."Herci vystupují v tomto představení bez nároků na honorář a nazkoušeli ho ve svém volném čase. Chtěl jsem jim jít příkladem," vysvětlil ředitel, proč se ujal jedné z rolí.

V Malém divadle odehrají v režii Víta Prýmka šest příběhů z Krkonošských pohádek, které měly televizní premiéru před 40 lety. "Lidé svůj večerníček poznají," uvedl Otava, jenž je také autorem scény i kostýmů. Televizní verzi budou připomínat nejen kulisy a kostýmy herců, ale i pověstný kouř či mlha obklopující Krakonoše.

Pro Liberec mají Krkonošské pohádky kouzlo nejen díky blízkosti Krkonoš, ale i díky slavnému místnímu herci Františkovi Peterkovi, který ve večerníčku hrál Krakonoše. Roli po něm v divadelní verzi převzal Martin Polách. Podle něj dal Peterka jasný směr, jak by měl vládce hor vypadat a chovat se. Jeho snahou bude napodobit ho. Jako rázná Anče se představí Barbora Mottlová. Kubu si zahraje Michal Maléř a popletený hajný, a tak trochu i průvodce dějem, bude Přemysl Houška. V roli kozy Lízy se představí Kateřina Vydrová. Nebude chybět ani sojka. V pohádce zazní i lidové písně z Podkrkonoší a Pojizeří. Premiéru bude mít divadelní verze Krkonošských pohádek v libereckém Malém divadle v neděli v 15:00. (ČTK)

11:01
Michal Prokop vystoupí na prestižním Chicago Blues Festivalu

Michal Prokop se svými spoluhráči Lubošem Andrštem a Janem Hrubým vystoupí jako první čeští hudebníci na tradičním Chicago Blues Festivalu. Všichni tři hudebníci spojí síly 9. června na hlavní scéně Petrillo Music Shell v Grant Parku s hudebníky z amerického tria černošského kytaristy a zpěváka Johna Primera v projektu, který dostal název Chicago Prague Blues Band. "Podstatou projektu je vznik hudebního tělesa složeného ze tří bluesových hudebníků z Chicaga a tří z Prahy, které vystoupí nejprve v Chicagu na Blues Festival a poté v Praze na United Islands České spořitelny. Další rok bude opakován pod stejným názvem Chicago Prague Blues Band, ale v jiném složení," uvedla generální konzulka ČR v Chicagu Dana Huňátová, která otevřela jednání s jedním ze zakladatelů festivalu Barry Dollinsem.

Prokop loni vydal s kapelou Framus Five po šesti letech nové album Sto roků na cestě, za jehož prodej převezme 30. dubna na speciálním koncertě s novým repertoárem v pražském Lucerna Music Baru zlatou desku.

Chicago Blues Festival se koná 6. až 9. června. Festival byl založen v roce 1984 na památku Muddy Waterse přezdívaného "otec chicagského blues". Od prvního ročníku je festival přístupný zdarma. Na programu má festival nová jména blues a spřízněných žánrů. Vystoupily zde hvězdy jako B. B. King, Taj Mahal, Chuck Berry, Johny Winter, Ray Charles a další. (ČTK)

12:32
Zlínský festival vyšle na cestu kinematovlak, který poveze filmy pro děti a mládež

Pojízdné kino na železničních kolejích, které je tradiční součástí zlínského filmového festivalu pro děti a mládež, zahájí letos svou cestu v Mladé Boleslavi. Kinematovlak vyjede 15. května, poté se zastaví v několika městech. Do Zlína dorazí 29. května, informovala ČTK mediální zástupkyně pořadatelů festivalu Anna Dušková Činčerová.

Kinematovlak je součástí doprovodného programu festivalu již desátým rokem. Letos ujede asi 400 kilometrů, ze středních Čech zamíří na Vysočinu a do Jihomoravského kraje. Bude stát ve 12 městech, například Kutné Hoře, Kolíně, Havlíčkově Brodě, Brně či Kroměříži. Projekce pohádek a filmů pro děti a mládež jsou tradičně zdarma. Dopolední promítání jsou přednostně určena školkám a školám, odpolední pak veřejnosti.

Projekt vznikl ve spolupráci festivalu a Českých drah, cílem bylo přivézt filmy i těm, kteří se do Zlína na festival nedostanou. Zlínský festival se letos koná od 27. května do 1. června, půjde již o 53. ročník. Bude se promítat 260 animovaných, hraných i kombinovaných filmů. Přehlídka se bude věnovat dánské kinematografii. (ČTK)

13:59
Devatenáctiletá zpěvačka Debbi vydává druhé album

Po dvou letech od svého debutu Touch The Sun vydává zpěvačka Deborah Kahlová vystupující pod jménem Debbi druhé studiové album Love, Logic & Will. Devatenáctiletá studentka pražského gymnázia na něm opět spolupracovala s producentem Martinem Ledvinou, který se autorsky nejvíce postaral o repertoár. Svými skladbami přispěla i Jana Kirschner, Samuel Hora nebo Čechoameričan Ivan Král, který si s Debbi zazpíval duet How Can I Resist You.

"Obě desky se liší v tom, jak Debbi zpívá. Na první desce to byla šestnáctiletá holka s obrovským talentem, která pomalu nevěděla, co je mikrofon, a na novém albu je to dospělá zpěvačka s názorem na muziku. Má za sebou přes sto koncertů a byla už při vzniku desky parťákem se zodpovědností za písničky," řekl ČTK Ledvina.

Dvouletá pauza od debutu nepřipadne jeho tvůrcům nijak dlouhá. "Spěchat na umění není dobré, na desce je snad slyšet, že jsme si na ni dali záležet a že se nám celkem vydařila," uvedla majitelka chraplavého hlasu, jehož zastřenou barvu ovlivnila nedomykavost hlasivek. (ČTK)

14:46
V Biu Oko začíná přehlídka novozélandských filmů

Česká premiéra novozélandského filmu Kluk z roku 2010 zahájí dnes večer v pražském Biu Oko festival novozélandských filmů Kiwi Film Fest. Potrvá do 14. dubna a uvede osm celovečerních a šest krátkých filmů. Podobná přehlídka se v Praze koná poprvé.

Filmoví fanoušci se mohou těšit na různorodou směs filmů od historicky prvního snímku napsaného a režírovaného Maorem (film Kmen z roku 1987), k drsnému a srdcervoucímu městskému dramatu Kdysi byli bojovníky z roku 1994. To natočil režisér Lee Tamahori, proslavený hollywoodskými filmy jako Next, xXx2: Nová dimenze či bondovkou Dnes neumírej.

Zahajovací snímek Kluk byl oceněn na řadě mezinárodních festivalů. V Berlíně získal v roce 2010 cenu Generace Kplus, Cenu publika dostal na přehlídkách v Sydney a v Melbourne. V programu se objeví také drama Anděl u mého stolu, ve kterém režisérka Jane Campionová podala mistrovský portrét života nejvýznamnější novozélandské spisovatelky Janet Frameové. Festival uvede i zajímavou řadu krátkých filmů od začínajících mladých tvůrců. Většina z nich se promítala v Cannes, na Berlinale či na prestižní evropské přehlídce krátkých filmů v Clermont-Ferrand ve Francii. (ČTK)

16:09
Pražská komorní filharmonie uvede premiéru díla Marka Kopelenta

Pražská komorní filharmonie (PKF) na svém nedělním koncertu v Rudolfinu uvede premiéru skladby Marka Kopelenta nazvanou Pozdní sběr, která vznikla přímo na objednávku PKF. Dále se v Koncertu pro klavír a orchestr č. 4 G dur Ludwiga van Beethovena představí mladá francouzská klavíristka Lise de la Salle a na závěr zazní málo hraná Symfonie č. 3 C dur finského skladatele Jeana Sibelia. Jako speciální hosté vystoupí Boris Hybner a Irena Troupová. ČTK o tom za pořadatele informovala Barbora Dušková.

"Oslovil jsem Marka Kopelenta jako jednoho z mezinárodně se proslavivších českých skladatelů nejstarší generace. Jeho orchestrální skladba Pozdní sběr je, jak ji chápu a jak mi byla panem skladatelem také popsána, jakousi mozaikou ohlédnutí za různými jeho předchozími životními skladbami. Je komponována v pěti částech, z nichž každá přináší jiný výraz a náladu. Některé části vyznívají velice směle, jiné smířlivěji, celek je velmi kontrastní," uvedl dirigent Jakub Hrůša, který skladbu s PKF poprvé uvede do hudebního světa.

Dvanáctiminutovou skladbu pro komorní orchestr Pozdní sběr zkomponoval Kopelent po patnáctileté přestávce. Mottem je latinské dvojverší Cetera pretereo quia preterit hora diei, terminat hora diem, terminat auctor opus (Ostatní pomíjím, neboť i čas dne míjí, hodina končí den a autor končí dílo).

Klavíristka Lise de la Salle se narodila v roce 1988. Na klavír začala hrát ve čtyřech letech a již její první koncert, který absolvovala v devíti letech, přenášelo živě Radio France. Později vystudovala Národní konzervatoř v Paříži, kde nastoupila i na postgraduální studium. Vyhrála velké množství soutěží, mezi nimiž vyniká první cena v soutěži The Young Concert Artists International Auditions v New Yorku. Loni vydala nahrávku věnovanou Franzu Lisztovi, za níž obdržela ceny Diapason d'Or (Zlatá ladička), CD měsíce televizní stanice Arte a cenu Editors Choice magazínu Grammophone. (ČTK)

17:36
Febiofest navštívilo rekordních 100 000 diváků

Mezinárodní filmový festival Praha - Febiofest navštívilo letos rekordních 100 000 diváků. Je to o několik tisíc více než loni, řekl dnes ČTK ředitel festivalu Kamil Spáčil. Festival se konal nejdříve od 14. do 22. března v Praze, poté se vydal do krajů. Zlínskou projekcí dnes 20. ročník festivalu končí.

"Zahajujeme letos tradici, festival bude vždy končit právě ve Zlíně," uvedl Spáčil, podle kterého vidělo pražskou část festivalu 63 000 diváků, což je o 7000 více než loni. Ve Zlíně už festival před několika lety byl, poté však pořadatelé chtěli preferovat i města, kde jsou filmové akce méně dostupné. "Takové Karlovy Vary nebo Zlín mají i jiné filmové akce," podotkl prezident festivalu Fero Fenič.

Do budoucna se chtějí pořadatelé soustředit na posílení pozice akce ve všech krajích. "V některých místech to má už svou historii. Chceme být v každém kraji, k tomu vždy každý rok ještě na několika místech navíc," poznamenal Fenič. Letos se projekce konaly ve 12 krajích. Febiofest letos nabídl ve 544 představeních 190 filmů z 57 zemí. Grand Prix soutěže Nová Evropa obdržel britský snímek o nelehkém dospívání Rozbitý svět (Broken) režiséra Rufuse Norrise. (ČTK)

10:24
Electronic Beats dnes v Praze přivítají Lanu del Rey

Na festivalu Electronic Beats dnes v pražském Divadle Archa vystoupí úspěšná americká popová zpěvačka Elizabeth Grantová známá pod pseudonymem Lana Del Rey. Vedle zpěvačky, jejíhož druhého alba Born to Die se prodalo přes čtyři miliony kusů a zaznamenalo dobré prodeje i v České republice, se představí indie-rocková formace Roosevelt a švédská zpěvačka Karin Parková, držitelka dvou prestižních ocenění Norwegian Grammy.

Šestadvacetiletá modelka, herečka a zpěvačka Lana del Rey upoutala před dvěma lety pozornost posluchačů baladou Video Games. Loni prorazila albem Born To Die s hity Blue Jeans, National Anthem a Summertime Sadness, album se stalo pátou nejžádanější deskou roku. Účast dcery doménového investora a milionáře Roberta Granta na akci typu Electronic Beats potvrzuje snahu Lany Del Rey stylizovat svůj pop jako nezávislou hudbu.

Loni se na Electronic Beats jako hlavní hvězdy představili berlínští The Whitest Boy Alive a jejich norský zpěvák Erlend Oy. Electronic Beats je mezinárodní hudební a lifestyleový program společnosti Deutsche Telekom. Kromě živých vystoupení napříč Evropou vydává Electronic Beats vlastní magazín Slices, zaměřený na elektronickou hudbu. V Praze se uskuteční posedmé. V minulosti hostil světoznámé interprety jako The Prodigy, Underworld, The Orb, Hot Chip nebo Róisín Murphy. (čtk)

11:13
Lipský v Divadle na Jezerce oslavil devadesátku

Ovace vestoje patřily v pátek večer v závěru představení komedie Charleyova teta v pražském Divadle na Jezerce oblíbenému herci a představiteli sluhy Brasseta Lubomíru Lipskému. Už za týden totiž oslaví neuvěřitelné devadesátiny. Protože šlo o akci benefiční, odevzdal mu principál této scény Jan Hrušínský první dárek – částku 30 tisíc korun jako výtěžek dnešního večera. "Navazujeme tak na tradici starých hereckých společností, kde to bylo obvyklé," řekl Hrušínský.

Před 50 lety jako malý kluk viděl se svou maminkou představení Charleyovy tety, ve kterém v titulní roli řádil pan Lipský. "Připadá mi neuvěřitelné, že po takové době stále v této inscenaci je," dodal. Zároveň jubilantovi odevzdal plastiku, která měla tělo filmového Oscara, ale hlavu tohoto vynikajícího komika. "Hraju stále s radostí a pro Honzu Hrušínského udělám všechno," řekl překvapený nadcházející jubilant, který se v závěrečné scéně objevil v ženském kostýmu, který tak dlouho oblékal a potěšil desetitisíce diváků.

V den narozenin 19. dubna ho čeká další benefice na mateřské scéně - v Divadle ABC Městských divadel pražských (MDP), jejichž členem je už 63 let. Tentokrát v inscenaci s názvem Pan Kaplan má třídu rád, kde i navzdory pokročilému věku stále exceluje i ve hře na pozoun. Komedii Charleyova teta Lubomír Lipský dobře zná. Titulní roli si zahrál dobře v pěti stovkách repríz, nejčastěji pochopitelně v MDP, ale i mimo Prahu, a dokonce i u ochotníků.

Advokáta Spettigua ztvárnil v dalších 350 reprízách nového nastudování v Divadle ABC, kde mu byl partnerem v ženském převleku Jan Hrušínský. Právě tam si mohou zájemci prohlédnout výstavu fotografií mapující hereckou dráhu tohoto výrazného a oblíbeného herce. Také Jezerka jeho devadesátiny připomíná fotografiemi ve foyeru, které ho zachycují na jevišti, ve filmu i v soukromém životě. (čtk)

12:05
Terezínské hvězdy, které hraje britský soubor, se opakují i v sobotu

Britský komorní soubor Nash Ensemble v pátek večer ve zhruba z poloviny zaplněném Koncertním sále Pražské konzervatoře představil mezinárodní hudební projekt Terezínské hvězdy. Pořad, který v metropoli zazněl po svém londýnském a newyorském provedení, představuje díla proslulých i méně známých skladatelů vězněných v terezínském ghettu. Součástí programu byly i filmové projekce. Akce se na stejném místě s pozměněným programem uskuteční i v sobotu.

"Jsem velmi ráda, že jsme projekt přivezli právě do Prahy, která je tak blízko Terezínu. Je důležitý nejen pro české umělce, ale i pro všechny zahraniční, kteří se na projektu podílejí," řekla umělecká vedoucí a zakladatelka souboru Amelia Freedmanová. Projekt plánuje představit také v Berlíně.

Již v odpoledních hodinách britský režisér Simon Broughton uvedl svůj oceňovaný dokumentární film Hudba Terezínského ghetta z roku 1993, který divákům nabídl rozhovory s pamětníky i hudební vystoupení natočená přímo v Terezíně. Na koncertu Nash Ensemble společně s rakouským barytonistou Wolfgangem Holzmairem doprovázeným klavíristou Russellem Ryanem představili díla vytvořená v Terezíně. Zazněly kompozice pro smyčcové trio a kvarteto od Hanse Krásy, Ilse Webera a Gideona Kleina. Holzmair zazpíval písně Adolfa Strausse, Carla Sigmunda Taubeho, Zikmunda Schula, Viktora Ullmanna, Karla Švenka a Otto Skutečky.

Sobotní program nejdříve nabídne dokument Má šťastná hvězda, který natočila dokumentaristka Helena Třeštíková podle knihy Zdenky Fantlové. Herečka a spisovatelka, narozená v roce 1922, v knize líčí své dětství v Rokycanech i čas strávený v Terezíně, Osvětimi a Bergen-Belsenu. V hudební části mimo jiné Nash Ensemble provede díla Bedřicha Smetany, Pavla Haase a Erwina Schulhoffa.

Britští hudebníci z Nash Ensemble se do Terezínské pevnosti pojedou podívat v neděli, Freedmanová ho už navštívila před lety. "Chtěli jsme tam také hrát, ale nebylo to bohužel možné. Vím, že některé námi vybrané skladby tam byly tenkrát hrány také," poznamenala. Velmi silně podle svých slov cítí s osudy skladatelů, které skončily právě v Terezíně. "Je důležité, aby se o jejich hudbě dozvěděli i ostatní posluchači v jiných částech světa," dodala. (čtk)

13:05
Královna Beatrix dnes otevře Rijksmuseum po rekonstrukci

Nizozemská královna Beatrix dnes po desetileté rekonstrukci otevře slavné Rijksmuseum v Amsterodamu. Instituce, v jejichž sbírkách jsou jedny z nejslavnějších děl holandských mistrů včetně známé Rembrandtovy Noční hlídky, bylo zavřené od roku 2003. Milovníci umění se budou moci první den do muzea dostat zdarma, přesto z předprodeje zmizelo už na 50.000 lístků.

Celková rekonstrukce historické budovy z 19. století nebyla nijak hladká: oprava byla mnohem delší a mnohem nákladnější, než se původně předpokládalo. Nakonec stála 375 milionů eur (téměř deset miliard Kč).

Muzeum vlastní více než jeden milion sbírkových předmětů, mezi nimiž jsou mistrovská plátna Johannese Vermeera, Franse Halse či Jana Steena. Nově jsou exponáty uspořádány chronologicky a hned vedle vrcholných děl výtvarného umění je k vidění historický nábytek nebo předměty denní potřeby, takže lidé ve výstavních síních snadněji získají představu o duchu doby a inspiraci tvůrců. Největším stavebním zásahem je nová vstupní hala zahloubená pod terénem. (čtk)

14:53
Nový šéf FOK chce prosadit orchestr i v zahraničí

Nový ředitel Pražských symfoniků Daniel Sobotka chce prosadit orchestr v nových destinacích, třeba v Číně nebo pobaltských zemích, doma prý bude naopak sázet na důvěru pražského publika. Změny zvažuji v koncertních cyklech, zejména komorních, u kterých bych chtěl obnovit jejich někdejší pestrost, řekl Sobotka v rozhovoru pro ČTK. Do ředitelského křesla Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK usedl začátkem dubna.

Jeho první úkolem bude vytvořit stabilní zázemí pro práci orchestru, který byl delší dobu bez vedení. Na výrazné personální změny se ale nechystá. Řešit bude muset zatím jen dlouhodobou nepřítomnost šéfdirigenta Jiřího Kouta, který se s orchestrem už víc než rok kvůli své nemoci nesetkal. "Došlo tu chvilku k diskontinuitě, protože chyběl ředitel a současně dramaturg. Čekalo se také, jak se bude vyvíjet zdravotní stav šéfdirigenta Kouta," řekl.

Původem vystudovaný ekonom Sobotka, který v hudební branži působí přes 20 let, nechce v zásadních uměleckých rozhodnutích bez Kouta jednat. Tvrdí, že se mu líbí tým, který po sobě zanechal jeho předchůdce Ilja Šmíd. Platná proto zůstává dohoda s Muhaiem Tangem jako hlavním dirigentem příští sezony, i s Nizozemcem Jac van Steenem jako hlavním hostujícím dirigentem.

V celkové strategii chce čtyřiačtyřicetiletý ředitel vsadit na osobitost FOK a blížící se osmdesátileté výročí jeho vzniku. "FOK byl vždy ve srovnání s Českou filharmonií méně akademický, vždy se prosazoval takřka rodinnou přátelskostí ke svým posluchačům, a to je věc, ve které budeme pokračovat. Myslím, že můžeme odvážněji přicházet s novinkami než ČF. Může to být jeden z našich filozofických směrů," tvrdí.

Stranou nechce ponechat ani výhody pro stálé abonenty, ačkoli podle něj doba směřuje jinam než k tradičním osmi koncertním abonentním řadám. Mnoho abonentů dává v posledních letech přednost nákupu jednotlivých vstupenek. Sobotka by rád atraktivní nabídkou pro stálé posluchače tento trend zvrátil.

Prozatím pořádá FOK klavírní cyklus v Rudolfinu a všechny komorní projekty v kostele sv. Šimona a Judy. Chtěl by vrátit koncerty třeba do Anežského kláštera, nebránil by se ani netradičním koprodukcím například s Národní galerií, které v minulosti podle něj mívaly u publika velký ohlas.

Pražské symfoniky by také rád prosadil více v zahraničí, k jejich tradičním destinacím patří Japonsko, Německo a Velká Británie. S orchestrem by se chtěl vrátit do Španělska, USA a Švýcarska. Z nových teritorií chce dobýt pobaltské země, Čínu a Skandinávii.

Nový šéf FOK chce v nejbližších měsících oslovit i mecenáše a pokračovat v získávání sponzorů, ačkoli přiznává, že je to v době krize obtížný úkol. Orchestr v současnosti hospodaří s více než 100 miliony korun, z nichž přibližně 80 přispívá pražský magistrát. Předchozí vedení v posledních třech letech bojovalo s kolísavým snižováním dotací. Sobotka ale věří, že se s magistrátem na stabilním přísunu peněz dohodne tak, aby orchestr mohl úspěšně rozvíjet domácí i zahraniční renomé. (čtk)

08:49
Slovácké divadlo uvedlo černou komedii Popel a pálenka

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti v pátek uvedlo premiéru černé komedie finského autora Bengta Ahlforse Popel a pálenka. V hlavní roli se návštěvníkům představila Květa Fialová. Ztvárnila roli čerstvé vdovy Věry Malmgrenové. Jde o její třetí roli na prknech tohoto divadla.Černá komedie současného finského autora se odehrává v dnešních Helsinkách v jedné rodině. Svérázná vdova se rozhodne, že si urnu s popelem svého zesnulého manžela odnese ze hřbitova domů, což vnukne jejím potomkům nápad, jak se zmocnit dědictví. Pokusí se svou matku zbavit svéprávnosti, k čemuž má dopomoci odborný posudek psychiatra - přítele jednoho z dětí.

V roli Věry Malmgrenové již dříve na jiných scénách zazářily Jaroslava Adamová a Jiřina Bohdalová. Květa Fialová, která se stala před třemi lety čestnou členkou uměleckého souboru Slováckého divadla, v divadle nazkoušela již třetí inscenaci. Za úspěšnou inscenaci Harold a Maude, kterou divadlo 5. dubna po jubilejní 80. repríze stáhlo z repertoáru, obdržela cenu Thálie. V Uherském Hradišti hraje i ve hře Oskar a růžová paní.

Podobně jako v těchto dvou inscenacích ji i v Popelu a pálence doprovází herec Josef Kubáník, se kterým Fialovou pojí přátelství. V dalších rolích se představí Jaroslava Tihelková, Monika Horká, Alžběta Kynclová, Vladimír Doskočil a Jiří Hejcman. Hru Popel a pálenka napsal Ahlfors ve švédštině, premiéru měla v roce 2000 v Helsinkách. (ČTK)

11:15
Dokumentarista Vondráček dostane cenu sudetských Němců

Sudetoněmecké krajanské sdružení udělí svou cenu za lidská práva českému dokumentaristovi Davidu Vondráčkovi. Sdružení to oznámilo v programu 64. sudetoněmeckého srazu v Augsburgu, na němž má devětačtyřicetiletý filmař 18. května ocenění převzít. Vondráček natočil několik snímků věnujících se tématice poválečného vysídlení německé menšiny z tehdejšího Československa. Za dokument Zabíjení po česku, líčící masakry na Němcích v Československu po skončení druhé světové války, získal v roce 2010 Cenu Franze Werfela udělovanou jinou německou vysídleneckou organizací.

Rodák z Mariánských Lázní tehdy ČTK a České televizi přiznal, že kvůli citlivosti tohoto tématu v Česku dlouho zvažoval, zda má cenu od nadace Centrum proti vyháněním přijmout. Nakonec se tak prý rozhodl i s ohledem na předchozí nositele, mezi které patřili laureátka Nobelovy ceny za literaturu Herta Müllerová nebo význačný maďarský spisovatel György Konrad. Sudetoněmeckou cenu za lidská práva dostala v minulosti například vdova po válečném zachránci židů Oskaru Schindlerovi Emilie.

Kromě dokumentu Zabíjení po česku mapoval Vondráček pohnutou poválečnou dobu v Československu také ve filmech Do země (ne)zaslíbené o osudech několika rodin, které přišly do vysídleného českého pohraničí z různých končin Evropy, nebo Sbohem český koutku o lidech vysídlených po válce z polského Kladska do Čech. (ČTK)

11:47
Vojtěch Dyk načetl Povídky o zvířatech Jaroslava Haška

Audioknihu Povídky o zvířatech právě vydal v jubilejním roce spisovatele Jaroslava Haška (1883-1923) Supraphon. Načetl ji herec a zpěvák roku 2012 Vojtěch Dyk. Podle producentky Nadi Dvorské čte Dyk čte humorný text s ironií a pochopením pro grotesknost příběhů, zároveň se svěžím zaujetím čtenáře.

Když Jaroslav Hašek nemohl najít místo jako literát-humorista, stal se redaktorem časopisu Svět zvířat. Náhle byl kynologem i zoologem, jehož novinová rubrika přinášela čtenářům každý den informace o nejrůznějších zvířecích druzích. Okamžitě se však projevila Haškova fantazie a hravost, takže si řadu zvířat vymyslel a s chutí mystifikoval odbornou veřejnost. To ale mělo za následek výpověď z redakce.

Spisovatel pak založil vlastní obchod se zvířaty a najal si sluhu Čížka (předobraz Švejka), který byl zkušený zloděj psů i velký vypravěč. Humorné příhody, jež se mu děly při jeho výpravách za obstaráváním psů v povídce Můj obchod se psy, jsou téměř opsány ze skutečnosti.

Radko Pytlík, jeden z největších znalců Haškova díla, zároveň otec interpreta Vojtěcha Dyka a autor poznámky k nové audioknize, píše, že jde v podstatě o "literaturu faktu".

Ve druhé nahrané povídce, ve vyprávění o psohlavém paviánovi Julče, Haškův zvířecí humor exceluje katastrofickým výčtem všeho, co mu byl pavián Julča schopen provést. Autor se dovedl vciťovat do zvířecího světa, porovnával jejich svět se světem lidí a v naivní čistotě zvířat hledal odlesk lidského chování.

Četbu rámují archivní nahrávky dvou hospodských písní o zvířatech z 30. let. Pejsku můj zpívají František Blahník a Eda Gratz, píseň Je to vůl, je to kůň, je to kráva nazpíval Ferenc Futurista. (ČTK)

12:57
Italská filmová hvězda Claudia Cardinalová slaví pětasedmdesátiny

Italská herečka Claudia Cardinalová, která 15. dubna oslaví pětasedmdesátiny, je považována za jednu z největších hvězd filmového plátna. Její kinematografie čítá přes 150 filmů, zahrála si po boku slavných herců, točila s největšími režisérskými osobnostmi a některé role jí byly šity na míru. Za své filmy nasbírala řadu ocenění z předních filmových festivalů, má i italská a francouzská státní vyznamenání. Po šedesátce se herečka, jejíž monogram CC patří k symbolům světového filmu 20. století, odvážila vystoupit také na divadelní prkna.

Cestu k herectví otevřelo rodačce z Tunisu vítězství v soutěži o nejkrásnější Italku v Tunisku. Svou hvězdnou dráhu zahájila Cardinalová snímkem Zmýlená neplatí z roku 1958, po němž následovaly desítky dalších filmů (k těm nejznámějším patří Gepard, Tenkrát na Západě, 8 1/2 či Cartouche). Od jednodušších postav, v nichž uplatňovala především svůj atraktivní zjev, se matka dvou dětí postupně přehrála k rolím silných žen s nelehkým osudem. (ČTK)

14:30
Olomouc chystá festival soudobé hudby, potrvá devět dní

Sedm koncertů, přednášky a besedy doprovodí letošní ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc 2013. V interpretaci českých koncertních umělců zazní v regionálních premiérách tři desítky kompozic českých a zahraničních skladatelů, z toho jedna skladba v premiéře světové. Pátý ročník festivalu MusicOlomouc je součástí oslav 440. výročí založení olomoucké univerzity, informovala ČTK ředitelka festivalu Věra Šímová.

"Na orchestrálním koncertě Moravské filharmonie řízeném šéfdirigentem Petrem Vronským budou připomenuti čtyři olomoučtí autoři, působící v minulosti či současnosti na Univerzitě Palackého - Pavel Čotek, Jan Vičar, Vít Zouhar a Marek Keprt. Z nich nejmladší Marek Keprt vystoupí i jako sólista při premiéře své skladby pro klavír, soprán a orchestr," uvedla ředitelka mezinárodní hudební přehlídky. Jeden z komorních koncertů v Kapli Božího Těla bude věnován tvorbě významného pražského skladatelského sdružení Ateliér '90. V interpretaci světoznámého Českého chlapeckého sboru Hradec Králové zazní mimo jiné Žalozpěv za zabité děti od Marka Kopelenta. Stamicovo kvarteto provede během jiného večera všechny smyčcové kvartety Sofie Gubajduliny. "Tato rusko-tatarská skladatelka působící v Německu je v současnosti považována za nejvýznamnější skladatelku soudobé hudby na světě," doplnila Šímová s tím, že se jedná i o její osobní účasti.

Festival se uskuteční od 22. do 30. dubna. Koncerty se odehrají v Uměleckém centru Univerzity Palackého, v aule právnické fakulty, v Redutě Moravské filharmonie a jeden z nich také v Lázeňském domě Priessnitz v Jeseníku. Festival pořádají pedagogové, doktorandi a studenti Katedry muzikologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a občanského sdružení MusicOlomouc. (ČTK)

18:20
V Olomouci bude zahájen Academia film, ocenění dostane i BBC

Univerzitní Olomouc bude od úterka do neděle patřit přehlídce dokumentárních filmů. Snímky se divákům představí na 48. ročníku mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc. Jeho hlavním cílem bude letos prokázat nenahraditelnost obávané matematiky a pevně stanovit hranici mezi seriózní vědou a pseudovědou. Jako jedni z hlavních hostů se představí předseda Americké asociace matematiků Paul Zorn i nejcitovanější český vědec Pavel Hobza. ČTK to řekl mluvčí festivalu Ondřej Čížek."Na festivalu budeme promítat celkem 103 filmů, 75 ve světové soutěži a 28 v české. Na festival dorazí 160 hostů a dosud se na něj akreditovalo přes 1600 zájemců, očekáváme však na 3000 účastníků," uvedl Čížek.

Festivalu letos dominuje osm programových bloků. Věnovány jsou matematice, pseudovědě, ale i videohrám, globálnímu oteplování či tématu sebevražd a dějin jídla. První z nich má název Krása čísel a je hlavním tématem letošního ročníku. "Jde o blok prokazující, že matematika může být elegantní, zábavná i vyloženě krásná. Cenu za přínos popularizaci vědy proto také letos obdrží vlivná vědecká organizace Mathematical Asociation of America, jejíž kořeny leží až v 19. století a dnes má 20.000 členů," uvedl mluvčí festivalu.

Festival se také zaměří na téma Věda na Facebooku, do Olomouce dorazí čtyřiadvacetiletá Elise Andrewová, která loni v březnu na sociální síti Facebook založila stránku s vtipným i provokativním názvem I fucking love science. "V současné době má její page více než čtyři miliony fanoušků a řadí se mezi nejsledovanější projekty popularizující vědu na internetu vůbec," podotkl Čížek. (ČTK)