On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:39
Hudební festival nabídne koncerty na 25 místech střední Moravy

Prvním koncertem ve Velké Bystřici na Olomoucku v neděli začal 25. ročník Hudebního festivalu. Do konce října nabídne koncerty vážné hudby v 25 městech a obcích střední Moravy. Festival je letos věnován Bohuslavu Martinů, má na programu 73 koncertů, řekl jeden z organizátorů Radek Vincour. "Na koncertech vystoupí přední umělci tohoto hudebního žánru. Někde budou ve školách, jinde třeba v kapličce. Návštěvnost bývá vysoká, zejména v menších obcích si lidé tuto příležitost nenechají ujít. Chodí celé rodiny," uvedl Vincour.

Hlavním pořadatelem festivalu je Kruh přátel hudby Uničov, s organizací pomáhá dalších 23 kruhů přátel hudby. "Existence těchto organizací je podle mě světový unikát. Díky tomu se špičková komorní hudba dostane i do menších měst a obcí," doplnil Vincour. Na zahajovacím koncertě zahrál mladý houslista Miroslav Ambroš za klavírního doprovodu Zuzany Ambrošové.

Na koncertech se představí přední čeští sólisté a soubory, pozvání přijali například houslisté Ivan Ženatý a Leoš Čepický, klavíristka Jitka Čechová, Stupkovo kvarteto, Klavírní kvarteto Bohuslava Martinů a další. Protože se festival letos poprvé koná ve spolupráci s Nadací Bohuslava Martinů, na každém koncertě zazní alespoň jedna skladba tohoto skladatele. (ČTK)

09:47
Filmový festival v Teplicích vyhrál příběh horolezce, jehož kariéra se rozpadá

Hlavní cenu letošního 29. ročníku Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují na Náchodsku vyhrál polský snímek Prohlášení nesmrtelnosti režiséra Marcina Koszalka. Festival nabídl kromě soutěžních projekcí také doprovodné akce, řekla ředitelka festivalu Marie Jirmanová.

Cenu polskému filmu, který zachycuje rozpad kariéry velkého horolezeckého mistra, porota udělila za jeho univerzálnost, velice čisté ztvárnění myšlenky a za vysokou uměleckou úroveň filmu.

Cenu za nejlepší horolezecký film v Teplicích nad Metují vybojoval britsko-americký snímek Moonflower, který režíroval Alastair Lee. Porotci mu cenu přiřkli za špičkový horolezecký výkon a výbornou kameru v náročných podmínkách. Ocenění za nejlepší dokumentární film získal český film režiséra Petra Kašpara Pískaři, který dokumentuje historii a vývoj lezení v Adršpašských skalách. Snímek Pískaři dostal také Cenu diváků. Cenu města získal italský snímek Objetí ticha.

Více informací o festivalu je na www.horolezeckyfestival.cz.(ČTK)

11:31
Fenomenální kytarista Emmanuel se do Prahy vrátí s akustickým programem

Hlavní hvězdou 15. ročníku festivalu Kytara napříč žánry, který se v Praze a na dalším místech koná od 14. října do 17. listopadu, bude opět Tommy Emmanuel. Stejně jako australský kytarista se na festival letos vrátí také americká bigbítová kytaristka Janet Robinová. Jejich společné vystoupení se uskuteční 16. listopadu v pražském Divadle Hybernia. Za pořadatele o tom informovala Barbora Dušková.

"Emmanuel, který má již u nás vybudovanou slušnou fanouškovskou základnu, naposledy vystoupil minulý rok na jaře před zaplněným sálem pražské Lucerny poprvé za doprovodu elektrické kapely. Nyní přijede se svým akustickým programem a ukázkami z nejnovější desky Little by Little," uvedla Dušková.

Festival Kytara napříč žánry každoročně představuje publiku světové i domácí špičky ve hře na strunné nástroje. Vedle Emmanuela letos láká na vystoupení kytarových umělců, jako jsou Australan Michael Fix, domácí flamencová jednička Petr Vít, japonský klasický kytarista Kacuhito Jamašita v duu se svojí dcerou, profesor Konzervatoře Pardubice Petr Saidl s houslistou Bohuslavem Matouškem, německý kytarový mistr Peter Finger, jeden z nejuznávanějších tuzemských kytaristů Norbi Kovács a řada dalších. (ČTK)

13:22
Operní festival přivede Händela do baziliky i synagogy v Třebíči

Šestý ročník Třebíčského operního festivalu, který se uskuteční začátkem září, se dramaturgicky zaměří hlavně na tvorbu Georga Friedricha Händela. Kromě operního představení budou součástí festivalu koncerty, happeningy a umělecké dílny zaměřené na mladé amatérské hudebníky.

"Dramaturgie festivalu se každoročně liší, pravidlem je, že se vždy objeví opera nebo oratorium a některý z koncertů se uskuteční v památce zapsané na seznam UNESCO," řekl ředitel festivalu, třebíčský starosta Pavel Heřman. Na festivalové dění pozvou hudební fanoušky v sobotu 1. září v ulicích města pouliční muzikanti, klauni, šašci, zpěváci a komedianti.

Letos bude podle Heřmana jedním z vrcholů koncert barytonisty Adama Plachetky v bazilice svatého Prokopa v neděli 2. září, na němž zazní některé Händelovy árie. V souladu s podtitulem festivalu Opera a Händel, jaký byl... se budou moci zájemci v umělecké dílně blíže seznámit s Händelovou hudbou v dobovém ladění a se základy stylové interpretace staré hudby.

Koncerty se uskuteční v bazilice sv. Prokopa, v Zadní synagoze v židovské čtvrti a v divadle Pasáž. Závěrečný festivalový koncert zhlédnou zájemci v kostele v obci Gross Siegharts u třebíčského partnerského města Weidhofenu, se kterým už loni navázal Třebíčský operní festival úzkou spolupráci. (ČTK)

15:57
Johny Hallyday je v nemocnici, rocková legenda má problémy se srdcem

Francouzský rockový zpěvák Johny Hallyday musel být hospitalizován kvůli vážným problémům se srdcem. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Potíže Hallydaye, který nedávno oslavil 69 let, se objevily během pobytu na karibském ostrově Guadeloupe. Rocková legenda podle zdrojů citovaných rozhlasovou stanicí RTL musela být převezena do nemocnice vrtulníkem v noci ze soboty na neděli.

"Leaticia (jeho manželka) a rodina jsou u něj a snaží se ho přemístit na ostrov Martinique," uvedla stanice. (ČTK)

17:15
Mádl, Rudiš nebo Mardoša podporují opravu zdevastovaných lázní Kyselka

Další osobnosti veřejného života se přidaly k výzvě studentů a výtvarníků, aby se společnost Karlovarské minerální vody (KMV) zasadila o opravu zdevastovaných lázní Kyselka na Karlovarsku.

V úterý chtějí studentští aktivisté zveřejnit na internetu vlastní verze reklam na minerálku Mattoni, jak je připravil výtvarník Roman Týc. Na zchátralé památkově chráněné lázně upozornil nedávno i studentský happening v Praze a fotografická kampaň na pražských tramvajích.

Ke studentské akci se nyní připojili například herec Jiří Mádl, spisovatel Jaroslav Rudiš, basista skupiny Tata Bojs Mardoša, stříbrný kajakář z olympiády v Londýně Vavřinec Hradilek nebo modelka Agáta Hanychová. Všichni se představí v novém videospotu na téma Co udělám, až mattonka opraví Kyselku. "Můžeme dopředu prozradit, že Agáta Hanychová se na Staromáku nahá polije mattonkou," řekl jeden z aktivistů Matěj Chytil. (ČTK)

07:47
Berlín oslaví sté výročí objevu Nefertiti mimořádnou výstavou

Zvláštní výstavou se chystá berlínské Nové muzeum oslavit letošní sté výročí objevení slavné busty staroegyptské královny Nefertiti, která patří k největším turistickým atrakcím německé metropole. Návštěvníci na ní uvidí exponáty z Amarny, kde archeologický tým pod vedením německého egyptologa Ludwiga Borchardta bustu objevil.

Kurátoři výstavy s názvem Ve světle Amarny - sto let od nálezu Nefertiti pro veřejnost připravili okolo šesti stovek předmětů, které mají podle agentury AP dnešním lidem přiblížit, jak se žilo ve starověkém Egyptě. Je mezi nimi asi 200 exponátů, které byly opraveny právě kvůli výstavě.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout třeba archeologův deník, v němž je skica busty Nefertiti. Sám tento artefakt bude hlavním bodem výstavy, která začne 6. prosince, tedy přesně sto let poté, co ho archeologové našli. Potrvá do 13. dubna. (ČTK)

09:02
Zpěvák Johnny Hallyday opustil nemocnici

Francouzský rockový zpěvák Johnny Hallyday byl propuštěn z nemocnice v Pointe-à-Pitre na karibském ostrově Guadeloupe, kde byl od neděle hospitalizován na resuscitačním oddělení. Jeho stav se stabilizoval a další pobyt v nemocnici nebyl nutný, uvádí se podle agentury AFP v komuniké, které v pondělí večer vydali lékaři.

Devětašedesátiletý Hallyday by měl nyní ještě podstoupit lékařské vyšetření na sousedním ostrově Martinik. Zpěvákova rodina požaduje, aby bylo respektováno jeho soukromí a důstojnost. "Leaticia (manželka) a rodina jsou u něj," uvedla rozhlasová stanice RTL.

Zdroje časopisu Voici i RTL již dříve uvedly, že rocker musel být o víkendu hospitalizován kvůli poruše srdečního rytmu. To ale popřel Hallydayův producent Gilbert Coullier, podle něhož jde o přetrvávající bronchitidu. (ČTK)

10:40
Norský režisér Breien začne v Praze natáčet Detektiva Downa

Film, jehož hrdinou je muž s Downovým syndromem, začne tento týden v Praze natáčet norský režisér Bard Breien. Tvůrce úspěšného psychologického dramatu s prvky černé komedie Kurz negativního myšlení natočí svůj projekt Detektiv Down v norsko-česko-dánsko-německé koprodukci. Českou stranu zastupuje Pavel Berčík ze společnosti Evolution Films.

"Můj snímek je o mladém muži, který se chce stát soukromým detektivem. Trpí ale Downovým syndromem, žije v ústavu a ze svého pokoje si udělá detektivní kancelář. Když se však setká se zákazníkem a sundá si svůj detektivní klobouk, práci nedostane. Nakonec je pověřen úkolem najít ztracenou bruslařskou legendu. Je zřejmé, že rodina, která ho tím pověřila, nechce, aby pravda vyšla najevo," uvedl režisér začátkem července na karlovarském festivalu. Postižený muž ji ale překvapí - není tak hloupý, jak by se mohlo zdát.

S Kurzem negativního myšlení získal Breien právě na této přehlídce před pěti lety cenu za režii, jeho snímek dostal i Českého lva v kategorii Nejlepší zahraniční film. Loni v prosinci zhlédl ve Švandově divadle jevištní podobu tohoto svého celovečerního debutu - moc se mu líbila. (ČTK)

12:18
Do Brna přijedou hrát jazz muzikanti ze Spojených států i z Afriky

Podzimní hudební festival Jazz Brno letos ozdobí více interpretů z ciziny. Přehlídku tvoří 21 koncertů, na 15 z nich vystoupí zahraniční nebo smíšené sestavy. Přijedou jazzmani ze Spojených států, evropských zemí i z Afriky, řekl za pořadatele Jiří Švéda.

Přehlídku zahájí 11. září trio kolem francouzského kontrabasisty Jeana-Pierra Fourmenta. O týden později následuje rakouská formace Sax & Crime, 25. září přijede maďarská zpěvačka Veronika Hárcsová. Pořadatelé ji prezentují jako jazzovou princeznu z Budapešti.

Černý kontinent zastupuje jihoafrická zpěvačka Melanie Scholtzová. Vokalistka už v Brně jednou s úspěchem vystupovala, tentokrát ale přijede s jinou sestavou. "Doprovází ji klavírista z Botswany. Pokud vím, žádný jazzman z této země ještě v Brně nehrál," uvedl Švéda. Festival pokračuje až do prosince, kdy jej uzavře Paul Batto Jr., interpret spirituálů, gospelů a blues. Všechny koncerty se konají v klubu Stará pekárna. (ČTK)

13:58
Zakázaný Klip o životě dnešních teenagerů půjde do českých kin

Srbský film Klip, který je vítězem letošního festivalu v Rotterdamu, zamíří po premiéře na pražském Fresh Film Festu 30. srpna do českých kin. Jeho režisérka Maja Milošová bude porotkyní této přehlídky zaměřené na celosvětovou debutovou a studentskou tvorbu. Distribuční společnost Artcam dnes její kontroverzní snímek představila na projekci v Praze.

Režisérka v tomto svém projektu chladnokrevně a provokativně zachytila život dospívající dívky v současném Srbsku. Film sice provokuje explicitními sexuálními záběry, zaujal ale především silou a autentičností výpovědi. "Příběh šestnáctileté Jasny je na hraně toho, co o dnešních teenagerech chceme vědět," komentoval to zástupce distributora Přemysl Martínek.

Přestože získal významné mezinárodní ocenění, stal se Klip prvním filmem, který ruské ministerstvo kultury odmítlo vpustit do distribuce pro údajný závadný obsah. Vadilo především to, že nezletilá Jasna experimentuje s drogami a sexem. Dívka je bezhlavě zamilovaná do o něco staršího Djoleho. Jejich vztah je spíše než na romantických procházkách založen na divokých mejdanech plných drog, alkoholu, balkánského popu, násilí a sexu, který si natáčejí na mobilní telefony, ostatně stejně jako celý svůj život. (ČTK)

16:24
Ostrava Art 2012 chce sblížit výtvarné umělce mezi sebou i s návštěvníky

Druhý ročník výstavního projektu Ostrava Art 2012, který chce upozornit na výtvarné umělce určitým způsobem spjaté s moravskoslezským regionem, začne ve čtvrtek v Ostravě. Zapojeno do něj je 80 autorů, jejichž práce představí osm galerií.

"Akce chce zviditelnit výtvarné umělce regionu, chce je i sblížit a chce ukázat hlavně představitelům našeho regionu a města, že je tady hodně výtvarných umělců," uvedla za pořadatele akce Michaela Terčová. Dodala, že jedním z hlavních důvodů, proč se organizátoři rozhodli akci uspořádat, je také fakt, že se společnost "propadá do materiality".

Terčová připomněla, že projekt se poprvé uskutečnil v roce 2008, kdy se představilo 70 umělců. "Přihlásilo se nám letos přes 100 lidí, ale udělali jsme to takovým kurátorským způsobem a vybrali lidi, kteří by byli vhodní a kteří skutečně budou reprezentovat," uvedla Terčová s tím, že v letošním ročníku budou do projektu zapojeni i studenti. Ostrava Art se zaměřuje na výtvarné umělce a návštěvníci tak na výstavách najdou například malby, sochy či grafiky. (ČTK)

09:13
Eugen Brikcius slaví sedmdesátiny

Eugen Brikcius, který 30. srpna oslaví sedmdesátiny, patří mezi nepřehlédnutelné postavy české kulturní scény. Básník a překladatel na sebe výrazně upozornil už v šedesátých letech organizováním výtvarných happeningů, na které ale po nuceném odchodu do emigrace mohl navázat až teprve po listopadu 1989.

S komunistickou mocí měl Brikcius problémy už jako čerstvý maturant, na vysokou školu jej totiž přijali až v roce 1966. Po čtyřech semestrech studia pražské filozofické fakulty pak zamířil na dva roky na londýnskou univerzitu. Na samém počátku 70. let se sice vrátil do Československa, jeho nespoutaný duch ale válčil s nastupující normalizací.

Důkazem může být zdánlivě nevinný konflikt z pražské hospody, který v roce 1973 vyústil v osm měsíců za mřížemi za "hanobení Sovětského svazu". To spočívalo mimo jiné v tom, že Brikcius spolu s přáteli - Ivanem "Magorem" Jirousem, spisovatelem Jiřím Daníčkem a překladatelem Jaroslavem Kořánem - zpíval písničku s textem Zahnat Rusy-vrahy do pekel kam patří. Bohužel se k tomu nachomýtl vysloužilý příslušník Státní bezpečnosti.

Tři roky po podpisu Charty 77 nakonec Brikcuis zamířil v roce 1980 do emigrace, usadil se v Rakousku a konečně také dokončil v Londýně svá studia. Ve Vídni se živil úředničinou, ale zároveň nadále tvořil. Jeho latinsky psané básně - do češtiny převedené Pavlem Šrutem - se ale ke čtenářům mohly dostat jen prostřednictvím samizdatu.

S českým prostředím ale zůstal spojený, o čemž svědčí například jeho esej z roku 1985 věnovaný Antonínu Panenkovi. Jeho kopací techniku v něm označil "za výraz čisté poezie". Po pádu komunistického režimu se Brikcius, který byl v normalizačních časech před svou emigrací "nezaměnitelným iluminátorem stolních a pijáckých společností mnoha pražských vináren a náleven", konečně mohl začít vracet do Čech.

Navázal tu na své konceptuální akce - k těm památným patří například jeho slavný pivní happening z roku 1991. A začal také vydávat své sbírky - ať už knížku se Šrutovými překlady latinských básní Cadus rotundus Sud kulatý (1993), Eugeniální verše (2000), Mesón El Centro (2010) nebo letošní Platný příběh. (čtk)

11:32
DiCaprio chce natočit film proti pytlákům

Americký herec Leonardo DiCaprio známý svou láskou k divočině nyní plánuje natočit film namířený proti pytlákům. Spolupracovat s ním bude podle serveru CNN hvězda filmového zpracování Spider-Mana Tobey Maguire a britský herec Tom Hardy.

Filmový projekt by měl pojednávat o nelegálním obchodu s divokými zvířaty, záměrem je vytvořit snímek podobný americko- německému dramatu Traffic- nadvláda gangů z roku 2000, které bez servítek popisuje a komentuje celý proces drogového byznysu. Inspiraci na námět získal podle CNN Hardy, který si zahrál například v americko-britském filmu Temný rytíř povstal, od svých přátel angažovaných v boji proti pytlákům. (čtk)

12:41
Porotu příštího Berlinale povede slavný režisér Wong Kar Wai

Prezidentem mezinárodní poroty 63. ročníku filmového festivalu Berlinale bude slavný hongkongský režisér Wong Kar Wai. Oznámili to dnes pořadatelé přehlídky, která se v německé metropoli uskuteční příští rok od 7. do 17. února.

"Wong Kar Wai je jedním z nejvýraznějších filmařů současnosti a všichni obdivujeme jeho osobitý rukopis a poetiku jeho filmů. Už dlouho jsme si přáli, aby převzal vedení naší jury," uvedl v prohlášení šéf festivalu Dieter Kosslick.

"Dieterovým pozváním jsem velmi poctěn a moc se těším, že znovu zavítám do Berlína, abych viděl nejnovější díla filmařů z celého světa. Pro každého filmového nadšence je to velmi naplňující zkušenost," vyjádřil se cenami ověnčený režisér, který je i v Česku známý svými snímky jako Moje borůvkové noci, 2046 nebo Stvořeni pro lásku. (ČTK)

13:24
Před 215 lety se narodila spisovatelka Shelleyová, Frankensteina napsala v devatenácti

Uhrančivý koktejl gotického románu, dobové sentimentality a tehdejších vědeckých teorií namíchala začátkem 19. století Angličanka Mary Shelleyová ve svém románu Frankenstein čili moderní Prometheus. Spisovatelka, která se narodila 30. srpna 1797, své nejznámější dílo napsala v pouhých devatenácti letech. A to tak sugestivně a nadčasově, že jí vytvořenou postavu šíleného vědce ze starodávného hororu zná dodnes téměř každý.

Manželka básníka Percyho Byshe Shelleyho často čerpala ze skutečných příhod a i postavu posedlého barona Frankensteina, který stvoří monstrum, prý založila na skutečné osobě. Shelleyovou, pokládanou též za jednu z prvních feministek, proslavila věta: "Jestliže mají veškeré naše snahy směřovat k uspokojení potřeb milence či manžela, pak musí on činit totéž pro nás - jinak bychom se z toho zbláznily." Rebelantka po matce psala již v deseti letech verše a v šestnácti utekla z Anglie do Francie s tehdy ženatým básníkem. Když ovdověl, vzali se. Zemřela 1. února 1851. (ČTK)

15:47
Nového ředitele Národního divadla Brno určí výběrové řízení

Brněnský magistrát vypíše výběrové řízení na ředitele Národního divadla Brno. Rozhodla o tom Rada města Brna. V čele divadla stojí více než pět let Daniel Dvořák. Radní ale chtějí, aby svou funkci případně obhájil v novém výběrovém řízení, podobně jako další ředitelé příspěvkových organizací. Přihlášky lze podávat do konce října, řekla náměstkyně primátora Jana Bohuňovská (ODS).

O výběrovém řízení se v Brně hovořilo několik měsíců. "S vyhlášením jsme čekali na konec prázdnin, aby všichni případní zájemci měli stejné podmínky a dostali prostor," řekla Bohuňovská. Radní očekávají zájemce s bohatými zkušenostmi a renomé v divadelním světě.

Dvořákovi kritici opakovaně upozorňovali zvláště na údajné chyby v hospodaření divadla. Vedení města však ředitele většinou hájilo. Magistrátní audit, který skončil v březnu, oficiálně nezjistil žádná závažná porušení předpisů. Odpůrci Dvořáka v něm ale stejně našli fakta, která pokládají za důkazy o špatném hospodaření. Dvořák považuje kritiku za neoprávněnou. (ČTK)

17:33
Začíná Fresh Film Fest, debutanti a studenti na něm letos manipulují

V pražském kině Světozor začíná večer filmový festival Fresh Film Fest, jedna z nejrespektovanějších evropských přehlídek zaměřená na celosvětovou debutovou a studentskou tvorbu.

Zájemcům nabídne do 2. září několik soutěžních i nesoutěžních sekcí. Projekce se uskuteční také ve Francouzském institutu, na FAMU, v Maďarském institutu a tradičně i pod širým nebem v Riegrových sadech, kam se diváci dostanou zdarma.

Hlavním letošním tématem se stala Manipulace. S ním koresponduje například tvorba průkopníka docudramatu Petera Watkinse, snímky Funny Games a autorský remake Funny Games USA režiséra Petera Hanekeho a dokument WikiLeaks: Secrets & Lies. Pro diváky, kteří nechodí brzy spát, jsou připraveny kontroverzní, fantaskní či krvavější filmy. Například jeden z nejlepších akčních filmů roku 2011 The Raid: Redemption, válečný snímek Rebellion či seriál Black Mirror/Černé zrcadlo s tématem manipulace. (ČTK)

18:21
Vláda dalších 100 milionů na filmové pobídky letos nedá

Vláda nemá v rozpočtu peníze na navýšení takzvaných filmových pobídek o 100 milionů korun, poznamenal dnes premiér Petr Nečas.

Jeho kabinet projednával vyhodnocení programu podpory filmového průmyslu za loňský rok a návrh ministryně kultury Aleny Hanákové, aby byly pro letošek pobídky právě o 100 milionů navýšeny. Letošních 300 milionů korun už totiž filmové štáby rozebraly začátkem roku.

Text vyhodnocení podpory filmového průmyslu přitom uváděl, že se veřejným rozpočtům formou výnosů a úspor vrací 118 procent vyplacené podpory. Hanákovou navržené zvýšení částky by podle materiálu pozitivně ovlivnilo čistý výnos.

Loni program dal filmařům 260,7 milionu korun, ty se veřejným rozpočtům vrátily navýšené o odhadem 45,8 milionu korun.

"Žádné peníze nejsou k dispozici. Vláda 'Bod Hollywood' vzala na vědomí," poznamenal před novináři Nečas.

Podle dokumentu z ministerstva kultury by větší objem prostředků do Česka přilákal více zahraničních produkcí. Přínosem by byla také propagace ČR v zahraničí, podpora zaměstnanosti, turistického ruchu i rozvoj exportu takzvaných high-end služeb.

Zahraniční projekty přivádějí do ČR hvězdy, jako byl předloni hollywoodský herec Tom Cruise, v roce 2011 Mads Mikkelsen z Dánska či letos Gérard Depardieu a oscarová dánská režisérka Susanne Bierová.

Program podpory filmového průmyslu v Česku funguje od roku 2010. Suma je součástí rozpočtu ministerstva kultury, filmové štáby mohou žádat proplacení až 20 procent z peněz prokazatelně utracených za natáčení v daném roce. Obdobné pobídky mají Irsko, Británie, Francie, Německo, Maďarsko a dalších šest evropských zemí.

Částka určená na letošek by podle odborníků stačila sotva pro dva větší filmové projekty; přitom zájem mají i menší evropské produkce. Jen loni tak Česko přišlo podle České filmové komise o miliardu korun, kterou tu mohli utratit američtí filmaři při natáčení Smrtonosné pasti 5 s Brucem Willisem; štáb pak natáčel v Maďarsku. (čtk)

07:53
Tvůrci seriálu Vyprávěj natáčeli v Praze konec komunismu

Lidé, kteří se ve středu večer ocitli na pražské Národní třídě, mohli znovu spatřit sametovou revoluci. Štáb seriálu Vyprávěj totiž natáčel scény právě z období 17. listopadu 1989. Herci se spolu s dalším štábem sešli na Národní třídě už kolem šesté večer a čekali na setmění, aby mohli odstartovat natáčení. Díl, ve kterém padne komunismus, se na obrazovkách objeví v prosinci.

Zatímco v letošních dílech hlavní hrdinové Vyprávěj získají svobodu, po novém roce pocítí i její odvrácenou tvář. V prvních měsících příštího roku ČT 1 odvysílá díl, ve kterém budou zmíněny teroristické útoky z 11. září 2001. "Tuto událost pojmeme tak, že si lidé uvědomí, že svoboda není jednoduchá událost, ale je to zároveň velká zodpovědnost," řekl vedoucí scénárista Vyprávěj Rudolf Merkner.

Česká televize začala Vyprávěj, které se řadí k jejím nejsledovanějším pořadům, vysílat v roce 2009. První sérii vidělo v průměru kolem 1,3 milionu diváků, které si nostalgický seriál udržel i v loňské třetí řadě. (ČTK)

08:40
Eastwood podporuje Romneyho, možná bude řečnit na sjezdu republikánů

Sjezd Republikánské strany možná zažije hvězdnou návštěvu. Podle amerických médií na něj míří oscarový režisér, ale i herec a politik Clint Eastwood. Představitel filmových drsňáků by na sjezdu mohl vystoupit ve čtvrtek jako jeden z hlavních řečníků těsně před projevem republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států a bývalého massachusettského guvernéra Mitta Romneyho.

Pořadatelé sjezdu vyhradili jedno z hlavních míst v závěrečný den sjezdu ve čtvrtek záhadnému řečníkovi, jehož identitu nechtějí prozradit. Podle informací by tímto překvapením mohl být právě Eastwood, který na sjezd údajně míří. Server Townhall.com informoval o tom, že by tam hvězda měla dorazit právě ve čtvrtek a zpět do Kalifornie se vrátit v pátek. Eastwood podpořil Romneyho kandidaturu na začátku srpna. "Naše země potřebuje vzpruhu," řekl tehdy, zatímco vedle něj politik stál. "Více než kdy jindy potřebujeme guvernéra Romneyho. Budu ho volit," dodal.

Na začátku letošního roku přitom Eastwood vzbudil pohoršení republikánů, když se objevil v reklamě vysílané během finále ligy amerického fotbalu. Šot vyzněl jako podpora pomoci vlády prezidenta Baracka Obamy americkému automobilovému průmyslu během hluboké recese americké ekonomiky. Eastwood nicméně později popřel, že by svou účast v reklamě zamýšlel jako vyjádření podpory současnému prezidentovi. (ČTK)

11:28
Americký dirigent Gaffigan zahraje s Českou filharmonií Dvořáka či Brahmse

Koncertní sérii České filharmonie (ČF) na festivalu Dvořákova Praha povede v pražském Rudolfinu ve dnech 14. až 16. září americký dirigent James Gaffigan, který nahradí nemocného Iona Marina. ČF na festivalu představí díla tří současníků - Antonína Dvořáka, Johannese Brahmse a Petra Iljiče Čajkovského.

"Zdravotní stav Iona Marina bohužel nedovolí, aby v září cestoval do Prahy a připravil tři festivalové koncerty. Nicméně měli jsme štěstí při hledání náhrady. James Gaffigan, který loni nadchnul publikum svým svěžím provedením Novosvětské, nám vyšel vstříc a ujme se nastudování tří programů s Českou filharmonií," uvedl výkonný ředitel festivalu Jaroslav Manda.

Gaffigan, šéfdirigent Lucernského symfonického orchestru a hlavní hostující dirigent Filharmonického orchestru Nizozemského rozhlasu, na Dvořákově Praze loni s ČF a klavíristkou Alicí Sarou Ottovou vystoupil na zahajovacích koncertech festivalu. Dirigoval Čajkovského Koncert pro klavír a orchestr č. 1 b moll a Dvořákovu devátou symfonii Z nového světa. S díly obou skladatelů se setká i letos. (ČTK)

12:20
Písničkáři Nohavica a Klus jsou stále nejprodávanější

Čelo tuzemské prodejní hitparády ovládli písničkáři Jaromír Nohavica a Tomáš Klus. Na prvním místě zůstává Nohavica s deskou Tak mě tu máš. Klus je s albem Racek na druhém místě, na třetí a čtvrté příčce jsou jeho starší nahrávky Cesta do záhu(d)by a Hlavní uzávěr splínu.

Také pátá příčka patří domácí produkci, nadvládu desek tuzemských interpretů potvrzuje Václav Neckář s deskou Dobrý časy. Do první desítky se vrací francouzská zpěvačka Zaz, vlastním jménem Isabelle Geffroyová, která je nyní šestá. Následuje britská zpěvačka Adele s deskou 21. Jedinou novinkou na předních příčkách hitparády je kompilace Bravo Hits 2012/2 na osmém místě. Na deváté příčce je album americké skupiny Linkin Park s názvem Living Things a první desítku nejprodávanějších alb v České republice uzavírá slovenská zpěvačka Kristina s nahrávkou Na slnečnej strane sveta. (ČTK)

14:09
Cirk La Putyka se vrací domů, podzim začne s Up´End´Down

Pražský divadelně-novocirkusový soubor Cirk La Putyka se po šestnácti týdnech strávených většinou pod plachtou cirkusového šapita vrací pod střechu domovské scény v Holešovicích.

"V následujících sedmi měsících v La Fabrice uvedeme báseň o andělech a lidech Up´End´Down a propojení vrcholné akrobacie, grotesky a Mozartových sonát v inscenaci Slapstick Sonata. Od prosince přibude v našem repertoáru nový projekt nazvaný Risk," řekl produkční souboru Vítek Novák.

Divadlo Minor bude podle něj i nadále uvádět rodinné představení na motivy pohádek Miloše Macourka A cirkus bude?, na kterém má Cirk La Putyka podíl. Inscenace ve stylu nového cirkusu kombinuje akrobacii, tanec, hudbu a loutky s hravou divadelní poetikou. Na abiturientském večírku si v ní po třiceti letech bývalí spolužáci oživí vzpomínky ze školních lavic. Podzimní část sezony začne tento soubor v La Fabrice s inscenací Up´End´Down, a to v termínech 3., 4., 5., 7., 8. a 9. září. O týden později se v Holešovicích objeví dosud nejnovější představení Slapstick Sonata; uvedeno bude 16., 17., 19. a 20. září. (ČTK)

15:51
Prezentaci na benátském bienále bude znovu organizovat NG

Organizaci české účasti na benátském bienále bude mít na starosti opět Národní galerie v Praze (NG). Ministerstvo kultury se před dvěma lety rozhodlo převzít správu české účasti na prestižní výtvarné přehlídce, nyní ji ale vrací zpět. NG je podle ministerstva jediným "garantem vysoké úrovně zajištění české a slovenské prezentace" umění a architektury v Benátkách.

Ministerstvo, respektive tehdejší ministr kultury Jiří Besser, odňal galerii správu české účasti na bienále poté, co tehdejší ředitel NG Milan Knížák odmítl doporučení výběrové komise. Ta navrhla, aby Českou republiku reprezentoval výtvarník Dominik Lang. Komisi ustavila NG, Knížák ale její doporučení nerespektoval a vybral projekt trojice Vasil Artamonov, Alexej Klyuykov a Pavel Sterec. Ti ovšem na protest proti Knížákovu postupu účast v Benátkách odmítli.

Proti rozhodnutí Knížáka protestovalo i několik desítek umělců, pedagogů a kurátorů. Tehdejší ministr jako zřizovatel NG rozhodl, že do Benátek pojede Lang a že organizaci bienále a odpovědnost za výběr umělců převezme do budoucna ministerstvo kultury. Rok po skončení loňského bienále doporučila Komise ministra pro otázky galerií zřizovaných MK vrátit se ke staré praxi. Ministryně kultury Alena Hanáková to sdělila Národní galerii, které ministerstvo předá zpátky benátský pavilon až 1. ledna 2013. (ČTK)

17:06
Mladí lidé nepoznamenaní komunismem mají podle Špátové chuť něco změnit

Dokumentaristka Olga Špátová natáčela mladé lidi zamýšlející se nad zdánlivě banální otázkou - jaké mají největší přání. Pokračovala tak ve stopách svého otce Jana Špáty, který tuto sondu provedl v letech 1964 a 1989. Zmapovala názory těch, kteří jsou po čtyřiceti letech komunismu první dospělou generací utvářející se ve svobodné společnosti. Celovečerní dokument Největší přání, který ve čtvrtek představila na projekci v Praze, přijde do kin 20. září.

Podle producenta Adama Poláka bude snímek v říjnu uveden v soutěži mezinárodního festivalu ve Varšavě. "Stál zhruba tři miliony korun, vznikal dva a půl roku v koprodukci s Českou televizí a slovenskou společností DNA Production," řekl po projekci.

Režisérka, scenáristka a zároveň i kameramanka Olga Špátová natáčela ve školách, věznicích, na demonstracích, ve městě i na venkově. Svá srdce jí otevřeli vyvrhelové společnosti či ambiciózní profesionálové, zamilovaní, věřící i občanští aktivisté. Oslovila studenty z iniciativy Inventura demokracie, dvacetiletou vězenkyni odsouzenou za vraždu, rodinu Červeňákových z romské osady, těhotnou kominici, dirigenta Jakuba Hrůšu i zpěvačku Anetu Langerovou. Hudbu k filmu napsal Aleš Březina.

Některé výpovědi vzbuzují u diváků úsměv, jiné je vzápětí dojmou či překvapí. Mohou porovnat životní styl, názory a postoje několika generací. "Využila jsem možnost porovnat hodnoty svých vrstevníků se dvěma předchozími generacemi použitím archivních záběrů z filmů svého otce. Překvapilo mě, kolik mladých lidí touží něco změnit. Pomáhají, vracejí se k duchovním hodnotám a k přírodě," uvedla Špátová. Před kameru postavila ty, kteří ji dojímají či jinak oslovují, kteří vědí či nevědí, kam jít. "Měli jsme 50 natáčecích dnů, ale vybírala jsem je dva roky," uvedla. (ČTK)

18:21
Bard Breien zahájil v Praze natáčení filmu Detektiv Down

Norský scenárista a režisér Bard Breien po svém úspěšném debutu Kurz negativního myšlení začal v Praze natáčet svůj druhý film s názvem Detektiv Down. Vzniká v norsko-česko-německo-dánské koprodukci a bude celý realizován v Praze a blízkém okolí. Natáčení potrvá do poloviny října, oznámila dnes ČTK Alice Aronová z distribuční společnosti Cinemart.

Hlavní hrdina tragikomického příběhu se chce stát soukromým detektivem. Problém je v tom, že má Downův syndrom a všichni potenciální zákazníci zmizí v okamžiku, kdy sundá svůj detektivní klobouk. Nakonec se mu však podaří sehnat první případ podivného zmizení obchodníka a bruslařské legendy. Amatérský detektiv se vžije do zmizelého a pokračuje v jeho životě od okamžiku, ve kterém se ztratil. Zjistí, že v rodině byl vystaven nedostatku lásky a stal se z něj podvodník a alkoholik. Čím bizarnějších rozměrů pátrání nabírá, tím více se však ukazuje, že není tak hloupý, jak by se mohlo zdát.

První natáčecí den byl 29. srpna v jednom pražském baru. Kromě pražských lokací se bude také natáčet v historické vile za Prahou, která ve filmu představuje rodinné sídlo zmizelého.

"Detektiv Down bude hodně vycházet z žánru filmu noir a bude tedy vizuálně náročný. Jeho děj se sice odehrává v Oslu, ale pro stylizaci, které chceme docílit, může Praha svými neokoukanými zákoutími hodně nabídnout," podotkl k filmu režisér Breien. Hlavní roli v zábavném a dojemném snímku vytvoří Svein Andre Hofso, který má stejně jako hrdina filmu Downův syndrom.

Hlavním producentem filmu je společnost Friland, koproducenty dánská společnost Nimbus, německý Unafilm a česká společnost Evolution Films. Snímek je financován za přispění Norského filmového institutu, Dánského filmového institutu a Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie. Získal dotaci Eurimages.

Detektiv Down vstoupí do českých kin na podzim roku 2013. Více informací naleznou zájemci na adrese www.cinemart.cz. (čtk)

19:51
Turné Xindla X k albu Láska začne 18. října v Jihlavě

Turné úspěšného písničkáře Xindla X k novému albu Láska, které vyjde 24. září, začne 18. října v jihlavském Divadle Na kopečku. Sérii deseti koncertů zakončí 5. prosince v pražském Divadle Gong. Všechny jeho písně včetně těch z nejnovější desky se objeví v zpěvníku, který pokřtí 27. září v při jednodenním turné po čtyřech pražských knihkupectvích. ČTK o tom informovala Johana Turnerová.

"Nevím, jak to stihnu. Asi se budu muset nechat naklonovat," uvedl Xindl X. Křest bude provázet i autogramiáda a malý akustický koncert. Každý, kdo si přinese kytaru, se může ke Xindlovi X připojit a zahrát si s ním podle zpěvníku nazvaného Xpěvník.

Jednodenní turné 27. září vyvrcholí v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí. Dalšími zastávkami budou Neoluxory v obchodních centrech Chodov a Flora a jejich pobočka na Hlavním nádraží.

Nahrávka Láska podle Xindla X nabídne dvanáct portrétů lidí, kteří chtějí být milováni a myslí si, že aby je někdo miloval, musí být slavní a bohatí. Desce předcházel singl Zlato, k němuž vznikl klip pod režisérským dohledem Radovana Síbrta. Podle autora je zpovědí "podpantofláka", který má stejné vzorce chování, ať už je v jakémkoliv vztahu.

Ondřej Ládek alias Xindl X patří k hudebním objevům posledních let, kdy vyhrál několika prestižních soutěží, jakými jsou Zahrada, Porta či Inkubátor. Pseudonym si vypůjčil od jedné postavy z filmu Hollywood Ending. Jeho nová tvorba není jen o mezilidských vztazích. Na konci května skladbou s názvem Píseň Davidova reagoval na kauzu poslance Davida Ratha (dříve ČSSD), kterého v souvislosti s podezřením z korupce zadržela policie. (čtk)

07:15
Archeologové hledají ostatky Richarda III.

Pod obyčejným parkovištěm v Leicesteru hledají archeologové pozůstatky anglického krále Richarda III, informoval deník Los Angeles Times.

Tým vedený archeologem Richardem Buckleym z Leicesterské univerzitry tvrdí, že pod parkovištěm se nacházel františkánský mužský klášter, kde byl Richard III před pěti sty lety pochován.

08:25
Michael Douglas by mohl hrát Reagana

Herec Michael Douglas by mohl ztvárnit amerického prezidenta Ronalda Reagana ve filmu, který vypráví o Reaganově setkání s Michailem Gorbačovem roku 1986 v Reykjavíku.

Informoval o tom server Hollywood Reporter, podle nějž se má film s názvem Reykjavík začít natáčet v březnu v Německu. Rozpočet má okolo 10 milionu dolarů, původně jej měl natáčet Ridley Scott - nakonec se ale režie ujme Brit Mike Newell.

O Douglasově účinkování ve snímku se ale stále jen spekuluje.

10:02
Bezručova Opava nabídne dračí lodě i Tata Bojs

Bezručova Opava i letos nabídne koncerty, divadla filmy, přednášky i výstavy. Přiveze dračí lodě i kapelu Tata Bojs. Celkem se chystá 80 bodů programu. Pětapadesátý ročník tradiční mutižánrové přehlídky startuje 3. září a potrvá do konce měsíce. Oznámil to dramaturg akce Petr Rotrekl. Festival má každý rok své ústřední téma. Letos to je Magie umění a čarodějná moc krásy.

"Za tímto tématem se skrývá především snaha přemítat o síle, moci, důležitosti a poslání umění a krásy v lidském životě," vysvětlil Rotrekl. O hudební program se postará například letošní laureáta Ceny Petra Bezruče Ilja Hurník, kterému bude zasvěcen nejen koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava ve Slezském divadle či dva koncerty pro školní mládež a veřejnost. Zájemci se mohou těšit i na koncerty Vladimíra Mišíka, který v Opavě oslaví i 40. výročí vzniku legendárního alba Kuře v hodinkách. Přijedou i Tata Bojs. Kapela odehraje akustický koncert.

Výtvarným prezentacím budou vévodit dvě mimořádné výstavy klasiků českého a slovenského výtvarného umění. Kostel Svatého Václava bude patřit výtvarné magii Evy a Jana Švankmajerových a jejich surrealistickému vidění světa. V Domě umění se již podruhé na festivalu představí Vladimír Gažovič, který je uznávanou osobností slovenské i evropské výtvarné scény. "Filmové médium nám představí kolekci šesti celovečerních filmů Jana Švankmajera, ale také filmy zlatého fondu světové kinematografie - Světla ramp Charlie Chaplina, Ďáblovu krásu René Claira, E. T. Mimozemšťana Steva Spielberga či nový sci-fi snímek španělské kinematografie Eva," vyjmenoval Rotrekl.

Dodal, že samostatnou festivalovou položkou je několik výstavních, koncertních i teoretických akcí, které letos připomínají 100 let od narození a 80 let od úmrtí Johna Cage, jedné z nejinspirativnějších uměleckých osobností 20. století, který ovlivnil nejen podobu soudobé hudby, ale také vizuální umění a filosofii umělecké tvorby. Součástí Bezručovy Opavy bude i Festival Dračích lodí na Stříbrném jezeře. Své síly během něj změří posádky základních a středních škol.

Bezručova Opava patří k nejstarším kulturním festivalům na území České republiky. Od roku 1958 nese jméno nejznámějšího opavského rodáka Vladimíra Vaška alias Petra Bezruče, který se proslavil zejména poezií sociálního protestu ve Slezských písních. "Starší než Bezručova Opava je jen Pražské jaro a Jiráskův Hronov. Obě tyto akce se ale zaměřují jen na jeden žánr. Ve své kategorii, kde se propojuje divadlo, hudba, výtvarné umění, tanec a literatura jsme tak úplně nejstarší," vysvětlil dramaturg. (čtk)

11:38
Pražský výběr před turné vydává reedici debutového alba

Po úspěšném jubilejním vydání legendárního alba Straka v hrsti skupiny Pražský výběr se připravuje reedice i jejich debutového alba Výběr z roku 1987. Vydání bude předcházet podzimnímu návratu skupiny na koncertní pódia v sestavě z dob největší slávy se zpěvákem a klávesistou Michaelem Kocábem, kytaristou Michalem Pavlíčkem, baskytaristou Vilémem Čokem a dvěma bubeníky Klaudiem Kryšpínem a Jiřím Hrubešem. Za vydavatelství Supraphon o tom informoval producent Karel Deniš.

"V prodeji se album Výběr, v aktuálním zvukovém remasteringu a s inovovaným obalem, objeví 19. října," sdělil Deniš. Výběr je v pořadí druhá natočená deska Pražského výběru, který tehdy hrál pod zkráceným názvem Výběr. V roce 1983 se po zásahu komunistické cenzury musel odmlčet Pražský výběr, připravované album Straka v hrsti skončilo v trezoru a vyjít mohlo jako bezejmenné LP až v roce 1988. O rok dříve se na trhu objevil jiný debut skupiny Výběr.

"Deska Výběr je prostě největší dílo, na kterém jsem kdy pracoval a zároveň první deska, na které jsem s Pražským výběrem hrál. Kdybych měl své soukromé muzeum, vystavil bych si ji na piedestal," podotkl bubeník Klaudius Kryšpín, v roce 1986 v původní sestavě Pražského výběru nahradil Jiřího Hrubeše, který rok předtím emigroval. K nejznámějším skladbám z alba Výběr patří Tatrman, Chvastoun, Snaživec, Smolař, Člověk bez talentu, Papíry straší, Tyhle řeči znám nebo Hrály dudy s hostující zpěvačkou Hanou Brázdovou, která se objevuje i v roli hysterické manželky v úvodu Sbal si to svý ráno.

O texty se kromě jediného, který napsal Josef Novotný, tentokrát postarali Kocáb, Pavlíček a Čok. Neopakovala se tedy spolupráce s Františkem Ringem Čechem z alba Straka v hrsti. "Nechci, aby Výběr byl tím, čím byl Pražský výběr počátkem 80. let. Znamenalo by to žít ve svém vlastním stínu, zdolávat trasu, která je nenávratně zasypána. Musíme najít nový prvovýstup. Spadli jsme a při pádu vytrhali skoby; tudy už nelze. Dá se do stejné výšky znovu vylézt, ale nikdo mě při hledání nové trasy nesmí mlátit po hlavě mojí vlastní legendou," sdělil po vydání desky v roce 1988 Kocáb.

Pražský výběr na podzim vyrazí na turné, které zahájí 9. listopadu v pražské Tipsport Aréně na Výstavišti. Skončily tak neshody mezi dvěma hlavními postavami souboru Michaelem Kocábem a Michalem Pavlíčkem, kvůli kterým se Pražský výběr v roce 2006 rozpadl. Kapela nazvaná podle značky levného vína rozšířeného v 80. letech další koncerty uskuteční na zimních stadionech 13. listopadu v Ostravě, 16. listopadu v Bratislavě, 21. listopadu v Brně a 24. listopadu v Pardubicích. (čtk)

11:38
Pražský výběr před turné vydává reedici debutového alba

Po úspěšném jubilejním vydání legendárního alba Straka v hrsti skupiny Pražský výběr se připravuje reedice i jejich debutového alba Výběr z roku 1987. Vydání bude předcházet podzimnímu návratu skupiny na koncertní pódia v sestavě z dob největší slávy se zpěvákem a klávesistou Michaelem Kocábem, kytaristou Michalem Pavlíčkem, baskytaristou Vilémem Čokem a dvěma bubeníky Klaudiem Kryšpínem a Jiřím Hrubešem. Za vydavatelství Supraphon o tom informoval producent Karel Deniš.

"V prodeji se album Výběr, v aktuálním zvukovém remasteringu a s inovovaným obalem, objeví 19. října," sdělil Deniš. Výběr je v pořadí druhá natočená deska Pražského výběru, který tehdy hrál pod zkráceným názvem Výběr. V roce 1983 se po zásahu komunistické cenzury musel odmlčet Pražský výběr, připravované album Straka v hrsti skončilo v trezoru a vyjít mohlo jako bezejmenné LP až v roce 1988. O rok dříve se na trhu objevil jiný debut skupiny Výběr.

"Deska Výběr je prostě největší dílo, na kterém jsem kdy pracoval a zároveň první deska, na které jsem s Pražským výběrem hrál. Kdybych měl své soukromé muzeum, vystavil bych si ji na piedestal," podotkl bubeník Klaudius Kryšpín, v roce 1986 v původní sestavě Pražského výběru nahradil Jiřího Hrubeše, který rok předtím emigroval. K nejznámějším skladbám z alba Výběr patří Tatrman, Chvastoun, Snaživec, Smolař, Člověk bez talentu, Papíry straší, Tyhle řeči znám nebo Hrály dudy s hostující zpěvačkou Hanou Brázdovou, která se objevuje i v roli hysterické manželky v úvodu Sbal si to svý ráno.

O texty se kromě jediného, který napsal Josef Novotný, tentokrát postarali Kocáb, Pavlíček a Čok. Neopakovala se tedy spolupráce s Františkem Ringem Čechem z alba Straka v hrsti. "Nechci, aby Výběr byl tím, čím byl Pražský výběr počátkem 80. let. Znamenalo by to žít ve svém vlastním stínu, zdolávat trasu, která je nenávratně zasypána. Musíme najít nový prvovýstup. Spadli jsme a při pádu vytrhali skoby; tudy už nelze. Dá se do stejné výšky znovu vylézt, ale nikdo mě při hledání nové trasy nesmí mlátit po hlavě mojí vlastní legendou," sdělil po vydání desky v roce 1988 Kocáb.

Pražský výběr na podzim vyrazí na turné, které zahájí 9. listopadu v pražské Tipsport Aréně na Výstavišti. Skončily tak neshody mezi dvěma hlavními postavami souboru Michaelem Kocábem a Michalem Pavlíčkem, kvůli kterým se Pražský výběr v roce 2006 rozpadl. Kapela nazvaná podle značky levného vína rozšířeného v 80. letech další koncerty uskuteční na zimních stadionech 13. listopadu v Ostravě, 16. listopadu v Bratislavě, 21. listopadu v Brně a 24. listopadu v Pardubicích. (čtk)

13:14
Western Země bez zákona vydělal 1,1 milionu dolarů

Nový western režiséra Johna Hillcoata Země bez zákona během své středeční premiéry vydělal 1,1 milionu dolarů. Informoval o tom server The Wrap, podle něhož distribuční společnost Weinstein Company vyslala film do 2565 kin.

Očekává se, že během víkendu (podle svátku označovaného za Labor Day Weekend) snímek vydělá mezi 10 a 12 miliony dolarů. Film, v němž účinkují Tom Hardy a Shia LeBeouf a k němuž složil hudbu Nick Cave, bude mít českou premiéru 20. září.

13:32
Poslechněte si soundtrack moderní britské kultury podle BBC

Britská rozhlasová stanice BBC Radio 2 vybrala deset hitů, které představují "soundtrack moderní britské kultury". Do výběru se dostaly písně od Beatles, Sex Pistols i Amy Winehouseové. Nejstarším songem ve výběru je válečný hit We’ll Meet Again od Very Lynnové, nejnovějším Rehab Amy Winehouseové.

BBC zatím zveřejnila jen první desítku písní z žebříčku, který má zahrnovat 50 nahrávek a který bude celý zveřejněn ještě tento rok. Příští rok pak rozhlasová stanice odvysílá seriál The People’s Songs, jehož každý jednohodinový díl se bude věnovat jednomu hitu a jeho kulturnímu významu. Podle moderátora pořadu Stuarta Maconieho nepůjde o "suché, akademické dějiny rocku".

"Toto jsou písně, které lidé poslouchali, smáli se s nimi, milovali je a pracovali při nich, a také při nich odmítali pracovat a tancovali na ně," řekl Maconie. Každá z písní je něčím nadčasová a nezapomenutelná. Například Je T’Aime... Moi Non Plus Serge Gainsbourga připomíná změnu přístupu Britů k sexu. God Save the Queen od Sex Pistols zase představuje vrchol punku, zatímco Two Tribes od Frankie Goes To Hollywood hudebně podkreslí epizodu o hrozbě jaderných zbraní v 80. letech.

Prvních deset písní z výběru BBC The People's Songs:

We’ll Meet Again - Vera Lynn (1939)

Rock Island Line - Lonnie Donegan (1954)

She Loves You - Beatles (1963)

My Boy Lollipop - Millie Small (1964)

A Whiter Shade of Pale - Procol Harum (1967)

Je T’Aime... Moi Non Plus - Serge Gainsbourg a Jane Birkin (1969)

God Save The Queen - Sex Pistols (1977)

Two Tribes - Frankie Goes To Hollywood (1984)

Ebeneezer Goode - The Shamen (1992)

Rehab - Amy Winehouse (2006)

14:53
Divadlo v Dlouhé začne doma hrát až v polovině října

Kvůli pokračující rekonstrukci objektu, ve kterém sídlí, zahajuje pražské Divadlo v Dlouhé svou nadcházející 17. sezonu nestandardním způsobem. Stejně jako loni bude hostovat v Divadle pod Palmovkou, poprvé už 5. září, a bude jezdit na zájezdy mimo Prahu. Návrat na svou scénu plánuje 16. října, kdy po několikaměsíční pauze uvede mnoha cenami ověnčenou inscenaci Hany Burešové Polední úděl.

Soubor hodlá v nadcházející sezoně navázat na scénická čtení, uváděná v divadelní kavárně. Nová dramaturgická linie nazvaná Krátká Dlouhá nabídne publiku komorní inscenace, které herci nastudují s hostujícími režiséry. "Ale také koncerty, vernisáže, literární či hudební křty, autorská čtení a další krátkodobé či jednorázové akce," řekla mluvčí divadla Karola Štěpánová.

Krátká Dlouhá by tak měla zastřešit různorodé aktivity členů tohoto souboru, které doplní jejich dominantní herecké úkoly v inscenacích pro velký sál divadla. "V sezoně 2012/13 počítáme s uvedením dvou takových titulů. První připravuje herec a režisér Braňo Holiček, premiéra je plánována na polovinu dubna 2013. Druhý titul vzniká v gesci naší slovenské sekce v souboru, s premiérou počítáme v květnu příštího roku," dodala.

První novinkou v repertoáru bude 24. listopadu inscenace nazvaná Kabaret Kainar-Kainar, kterou připraví režiséři Jan Borna a Miroslav Hanuš, dramaturgyně Ilona Smejkalová a Jaroslav Milfajt s kolektivem. "Nechceme zkoumat život tohoto básníka v problematické době. Chceme jen strávit večer s tím nejkrásnějším, co po něm zbylo - s jeho texty, básněmi a písněmi," tvrdí autorský kolektiv.

Režisér Jan Nebeský nastuduje v Dlouhé hru Henrika Ibsena Eyolfek, která bude mít premiéru 23. února. Mystérium s názvem Slečna Jairová nastuduje v dubnu Hana Burešová v překladu Tomáše Kybala a s hudbou Vladimíra Franze.

"Podobně jako na žánrových obrazech starých vlámských mistrů situoval i Michel de Ghelderode svou moderní verzi evangelijního příběhu do rodných Flander. I v tomto groteskním dramatu splývá reálné s fantaskním, současné s minulým, parodické s posvátným," komentoval inscenaci dramaturg Štěpán Otčenášek. (čtk)

15:58
David Černý nechce klikající bus na Staroměstském náměstí

Klikující autobus výtvarníka Davida Černého by měl být vystaven 9. září na pražském Staroměstském náměstí v rámci maratonu Mattoni Grand Prix. Rozhodl o tom jeho nynější majitel, miliardář Andrej Babiš.

Autorovi se však tento nápad nelíbí. Napsal to dnes server Aktuálně.cz.

Černý podle webu považuje vystavení autobusu na Staroměstském náměstí za dehonestující pro všechny účastníky projektu. "Staroměstské náměstí je dnes bohužel místo pro lidové taškařice, ruské turisty a oslavování hokejistů," řekl výtvarník.

Babiš plán na vystavení autobusu nechtěl nijak komentovat. Původně stál autobus po dobu olympijských her před Českým domem v londýnském Islingtonu. Babiš za něj podle Aktuálně.cz zaplatil devět milionů korun a chce jej umístit před sídlem svého Agrofertu. (čtk)

16:35
Osmdesátiletý Vladimír Páral se vrátil do Ústí nad Labem

Tři týdny po svých osmdesátinách přijel spisovatel Vladimír Páral do Ústí nad Labem, města, s nímž je především jeho raná tvorba nedílně spjatá. Po přijetí u primátora Víta Mandíka Páral řekl, že vývojem města je ohromený. Charakteristickou industriálnost by prý pro své romány teď hledal mnohem obtížněji. Dneska už by to nebyli Milenci a vrazi, ale spíš Milenci a milenky, řekl v nadsázce o jednom ze svých stěžejních děl.

Páral v Ústí žil od roku 1956 a vydrželo mu to bezmála 40 let. Dnes střídavě bydlí v Praze a Mariánských Lázních. "Řekl jsem si, že 40 let je dost, ale to byl omyl. Zjistil jsem, že bez Ústí nemůžu být, tak se pokorně vracím, i když trochu jako marnotratný syn," řekl. Do Ústí ho přivedla jeho původní profese chemického inženýra. Pracoval v Chemopharmě a právě do četných ústeckých chemiček zasadil své první romány. Nejen jejich atmosféra, ale i principy života hrdinů připomínají továrnu. Po 50 letech od vydání své prvotiny si Páral uvědomuje vliv města, obzvlášť když ho vidí dnes.

"Když jsem sem poprvé přišel, stál jsem na nádraží, bylo špinavé a okopané. No a dneska tam je vyhlídková terasa jako v lázních. Kdybych psal dneska znovu, byly by to už spíš Milenci a milenky než Milenci a vrazi," zažertoval o názvu svého stěžejního románu. Město se mu prý ale vůbec začalo nějak víc líbit. "Především má čistší vzduch, to je první, co si člověk uvědomí. No a druhý dojem je, co všechno se v centru postavilo. Vypadá mnohem lépe, dřív to bylo špinavé město," uzavřel Páral krátce před tím, než se vydal do ulic. Aby ale idyla nebyla tak dokonalá, snášely se na ně tou dobou husté provazce deště. (čtk)

19:23
Johnny Hallyday byl propuštěn z nemocnice

Francouzský rockový zpěvák Johnny Hallyday byl dnes na karibském ostrově Martinik propuštěn z nemocnice, kde byl hospitalizován kvůli těžké bronchitidě. Oznámila to agentura AP, podle níž je zpěvák již na cestě do Los Angeles. Hallyday dnes ráno nasedl do letadla, které mířilo do Fort Lauderdale na Floridě.

Odtamtud odcestuje do Los Angeles, kde má dům. Podle AP k letadlu kráčel 69letý zpěvák pomalu, ale bez pomoci. Použil pouze deštník kvůli lijáku. Zpěvák byl v neděli nejprve hospitalizován na ostrově Guadeloupe na resuscitačním oddělení. Odtamtud byl propuštěn, aby další péči prodělal v nemocnici na Martiniku.

Johnny Hallyday v květnu zahájil turné propagující jeho nové album Jamais Seul (Nikdy sám), které vyjde v listopadu. Začátkem srpna turné přerušil kvůli letní přestávce a dovolenou trávil ve své rezidenci na ostrově Svatý Bartoloměj, odkud jej na Guadeloupe přepravil vrtulník. Turné by mělo pokračovat 11. října ve východofrancouzském Epernay.

Konec šňůry dvou desítek koncertů je naplánován na 22. prosince v Marseille. Hallyday musel být hospitalizován i v roce 2009. Do nemocnice v Los Angeles byl tehdy převezen kvůli komplikacím po operaci vyhřezlé meziobratlové ploténky. Zpěvák upadl do kómatu a jen o vlásek unikl smrti. Musel také zrušit své tehdejší turné, jež mělo být posledním. (čtk)

10:40
Palmovka uvede Kdyby tisíc klarinetů

Pražské Divadlo pod Palmovkou uvede v nové sezoně Šlitrovu a Suchého hudební hru Kdyby tisíc klarinetů, bláznivou britskou komedii Sám na dva šéfy, která vznikla podle Goldoniho Sluhy dvou pánů, a inscenaci hry Králova řeč. Je známá ze stejnojmenného filmu a bude příležitostí pro Martina Stránského a Petra Kostku. První novinkou bude 19. října premiéra komedie o mnoha zázracích Kdyby tisíc klarinetů.

Zábavný příběh o proměně zbraní v hudební nástroje je znám z legendárního filmu z roku 1964. Nastuduje ho režisér Jan Vondráček, který připravil i nové aranžmá písní. V hlavních rolích se objeví Jan Teplý, Jan Konečný, Radek Valenta, Miloš Kopečný, Ondřej Kavan, hostující Kateřina Šildová a Dušan Sitek. Pro toto představení, které má publiku nabídnout originální pohled na divadlo a písničky "zlatých šedesátých let", shání libeňská scéna staré, třeba i nefunkční housle.

Případnému dárci poděkuje v programu k inscenaci a poskytne mu volné vstupenky. S podtitulem Sex, jídlo a peníze v bláznivém příběhu muže, který musí obsloužit dva pány najednou, uvede Palmovka v prosinci českou premiéru hry Richarda Beana Sám na dva šéfy. Záhy po premiéře v Londýně o ní psaly všechny deníky jako o nejzábavnější události posledních let. Autor Goldoniho příběh Sluha dvou pánů převedl do 60. let a opepřil mafiánským prostředím.

Všechny slavné scény zachoval, jen je posunul směrem k dnešku. Hra získala řadu ocenění včetně prestižní ceny londýnské kritiky za nejlepší hru roku 2011. Ze stejnojmenného britského filmu Králova řeč je znám další projekt Palmovky, který připravuje na duben 2013 režisér Petr Kracik. V roli koktavého krále se představí Martin Stránský, v roli excentrického logopedického experta Petr Kostka.

Hru napsal David Seydler podle tajných deníků královského logopeda. Začala vznikat už v 80. letech. Protože však na základě zákazu Královny matky nesměly být během jejího života logopedovy deníky dotýkající se jednoho z nejcitlivějších momentů moderních britských dějin vydány, mohla být dokončena až po její smrti v roce 2002.

V centru příběhu založeného na skutečných událostech je britský král Jiří VI., který právě nastoupil na trůn. Jeho problémy s koktáním, nesmělost a psychická zranitelnost ohrožují budoucnost království, které se nachází se na prahu druhé světové války a potřebuje silnou osobnost ve svém čele. Podle dramaturga Ladislava Stýbla je Seydlerova působivá a emotivně silná tragikomedie skvělou hrou o překonávání vlastních slabostí, opravdovém vědomí odpovědnosti a zranitelném mužství. (čtk)

11:05
Pardubické divadlo zahajuje sezonu

Východočeské divadlo v Pardubicích zahajuje dnes po prázdninové přestávce novou divadelní sezonu. Prvním představením je komedie Utíkej, Váňo, utíkej aneb Velká divadelní steeplechase na malé scéně ve dvoře. Městské divadlo začne hrát v úterý 4. září.

Hlavní scéna zahájí novou sezonu trojicí kratších veseloher od čtyř autorů spjatých s Pardubicemi pod společným názvem S cizí ženou v cizím pokoji. Poprvé ji divadlo uvedlo letos v únoru. První premiéry v Městském divadle se diváci dočkají 6. října, bude jí představení Perný pernštejnský den.

K nastudování pohádkového příběhu inspirovaného šlechtickým rodem Pernštejnů a jejich osudy divadlo přizvalo režisérku Terezu Karpianusovou. Celkem plánuje Východočeské divadlo na novou sezonu devět premiér na hlavní scéně. Bude mezi nimi například drama Williama Shakespeara Richard III., vrcholné Molierovo dílo Don Juan, tři tragikomické příběhy Neila Simona nazvané Apartmá v hotelu Plaza nebo známý muzikál dvojice Milan Uhde a Miloš Štědroň Balada pro banditu.

Další hry budou poprvé uvedeny na malé scéně v rámci takzvaných scénických čtení. Už 15. září čeká diváky komedie Martina McDonagha Mrzák Inishmaanský těžící ze situace, kdy na odlehlý irský ostrov přijedou američtí filmaři z Hollywoodu. (čtk)

15:09
Ostravská divadla začínají sezonu na náměstí

Čtyři ostravská divadla - Národní divadlo moravskoslezské, Komorní scéna Aréna, Divadlo Petra Bezruče a Divadlo loutek Ostrava - v neděli společně zahájí novou sezonu na Masarykově náměstí v centru města. Předvedou ukázky z neúspěšnějších představení. Řekla to mluvčí Národního divadla moravskoslezského Viola Kučerová. Akce se takto koná už čtvrtý rok.

"Tradici jsme započali v roce 2009 během oslav 90. výročí založení Národního divadla moravskoslezského. Zatím pokaždé se toto příjemné divadelní oživení centra města setkalo s velkým diváckým zájmem a věřím, že tomu tak bude i letos," dodal ředitel NDM Jiří Nekvasil. Program v 17:00 zahájí ukázky z her Arény Brenpartija, Blecha, Chlív/Paternoster.

V programu se objeví za doprovodu celého orchestru souboru opereta/muzikál NDM i největší hity z operety Polská krev. Diváci také budou mít šanci naposledy vidět alespoň část inscenace baletu NDM Zázrak. Ostravská divadla spolu spolupracují na širší úrovni. Divákům například nabízejí společné předplatné ABEND.

Zájemcům umožní zhlédnout představení napříč všemi ostravskými divadly. Příjem přihlášek k tomuto předplatnému začne v neděli právě na Masarykově náměstí ve speciálním infostánku. (čtk)

19:06
V Uherském Hradišti se otevřela Galerie Joži Uprky

Uherské Hradiště slavnostně otevřelo zrekonstruovaný objekt bývalé jezuitské koleje. V přízemí mimo jiné nabízí expozici o historii někdejšího královského města, v patře byla dnes otevřena Galerie Joži Uprky (1861 až 1940), malíře Moravského Slovácka. Právě tato nejrozsáhlejší sbírka Uprkových obrazů by se měla stát dalším z turistických cílů ve městě. Hned první den přilákala davy lidí, řekl ředitel Jaroslav Pelikán.

"Dnes si mohli lidé projít galerii bezplatně a řada jich toho využila," uvedl. Jen dopoledne jich přišlo zhruba 600. "Výstava má docela slušný ohlas, byl jsem velmi příjemně překvapen. Návštěvníky zaujaly i velkoformátové fotografie z Uprkova života," přiblížil Pelikán. Podstatná část vystavovaných obrazů pochází ze sbírek nadace Moravské Slovácko, další jsou zapůjčeny z Národní galerie v Praze a jiných státních galerií.

Na výstavě si lidé prohlédnou většinu děl, které byly před časem při příležitosti 150. výročí Uprkova narození vystaveny ve Valdštejnské jízdárně v Praze. Navíc uvidí i velkoformátové fotografie z umělcova života a plastiky z dílny jeho mladšího bratra, sochaře Franty Uprky. Joža Uprka se celý život věnoval slováckému venkovu a folkloru. V malbách, akvarelech a kresbách zachycoval motivy z každodenního venkovského života, práci, slavnosti i lidové zvyky.

Ve své době byl tak proslulý, že jeho Pouť u svatého Antonínka byla na pařížském Salonu v roce 1894 oceněna zvláštní cenou poroty. Uprka byl zejména ke konci kariéry vnímán jen jako folklorní malíř. "Nebyl to ale žádný sedlák ze Slovácka. Žil moderním životem, jako jeden z prvních lidí si třeba koupil osobní automobil. Byl také zcestovalý, navštívil prakticky všechny evropské země," dodal Pelikán. V Uherském Hradišti Uprka již v době svých počátků tvořil a uvažoval o založení galerie. (čtk)

07:50
Diváci vybírali to nejlepší z repertoáru Moravského divadla

Diváky Moravského divadla v Olomouci v uplynulé sezoně nejvíce zaujaly výkony operních pěvců Ley Vítkové a Jiřího Přibyla. Jako nejzdařilejší titul publikum vybralo inscenaci Sen noci svatojánské. Do ankety se zapojilo přes 800 lidí, což je o několik desítek méně než v loňském roce, řekl mluvčí divadla David Kresta.

Divácké ceny a další ocenění se v sobotu rozdávaly na slavnostním galavečeru, jímž divadlo zahájilo novou sezonu. Na přípravě večera se rovným dílem podílely všechny tři soubory divadla. "Prostřednictvím hudebních a tanečních vystoupení jsme se snažili návštěvníkům zrekapitulovat to nejzajímavější z našeho současného repertoáru," uvedl ředitel divadla Josef Podstata.

Dodal, že letos Moravské divadlo divákům nabídlo i 'ochutnávku' z připravovaných inscenací. Návštěvníci tak viděli například ukázky z inscenací minulé sezony, jako jsou Simon Boccanegra či oceněný Sen noci svatojánské, předehru ze Straussovy operety Netopýr, árii z Pucciniho opery Turandot nebo valčík z Čajkovského baletu Louskáček. Moravské divadlo ocenilo také nejlepší jevištní výkony uplynulé sezony, o laureátech rozhodli šéfové jednotlivých souborů. (ČTK)

09:22
Zemřel textař Hal David, autor hitu Raindrops Keep Fallin' on My Head

Ve věku 91 let zemřel v Los Angeles legendární americký textař Hal David. Spolu se skladatelem Burtem Bacharachem vytvořili od 60. let minulého století desítky skladeb, které se pravidelně objevovaly v žebříčku nejprodávanějších nahrávek a obsazovaly nejvyšší místa v hitparádách.

David podle agentury AP zemřel v sobotu ráno v nemocnici Cedars-Sinai Medical Center na komplikace po mrtvici. Úmrtí oznámila Americká společnost skladatelů, autorů a nakladatelů (ASCAP), jíž byl David dlouholetým členem a v letech 1980 až 1986 i prezidentem. David letos v březnu utrpěl rozsáhlou mrtvici, která jej toto úterý postihla znovu.

"Hal měl i na konci v hlavě vždy nějakou píseň," uvedla jeho manželka Eunice. "Vždycky si dělal poznámky, nebo mě požádal, abych mu to napsala, aby nezapomněl text," řekla. David otextoval celou řadu populárních písní, které zlidověly po celém světě. Za všechny například "Raindrops Keep Fallin' on My Head" anebo "Walk on By". (ČTK)

10:47
Plzeň bude oceňovat umělce, kteří přispěli k rozvoji města

Plzeň chce od příštího roku zavést nové městské ocenění, tentokrát pro umělce. Umělecká cena má být udělována maximálně jedenkrát ročně, a to za významnou uměleckou činnost, dílo či kulturní počin, které v předešlém roce významně obohatily kulturní dění a rozvoj města Plzně a pomohly k šíření jeho dobrého jména, řekl primátor Martin Baxa (ODS).

Návrh počítá s udělováním ceny až v pěti kategoriích - za mimořádný umělecký a kulturní počin pro umělce do 30 let, pro umělce nad 30 let, za celoživotní dílo a za významnou kulturní událost roku, především v oblasti hudby, tance, výtvarného umění, literární činnosti, dramatického umění, designu a užitého umění, audiovizuálního umění a nových médií. Město může ocenění udělit také mecenáši plzeňské kultury. Návrhy na udělení ceny budou moci předkládat jednotlivci i společnosti vždy v prvním čtvrtletí roku.

Nominace posoudí odborná porota složená z nezávislých odborníků. Laureáty pak bude muset schválit rada a zastupitelstvo. Ocenění umělci dostanou pamětní list a ve vybraných kategoriích i finanční odměny. Odbor kultury už také připravil koncept pro vyhlášení soutěže, z níž by měl vzejít komplexní autorský návrh ztvárnění městské umělecké ceny. (ČTK)

12:58
Festival v Badenu zaostří na českou animovanou klasiku

Jubilejní desátý ročník festivalu animovaných filmů Fantoche ve švýcarském městě Baden představí Českou republiku jako průkopníka této tvorby ve světě. Od 4. do 9. září nabídne průřez nejdůležitějšími tvůrčími etapami české animační dílny.  

Programovou sekci "Zaostřeno na Českou republiku" iniciovalo České centrum ve Vídni. Jejím cílem je představit bezmála stoletou tradici českého animovaného filmu, jehož prvopočátky spadají do 20. let. Největší rozkvět zaznamenal mezi 50. a 80. lety, kdy vznikla díla klasiků české animace, mimo jiné Karla Zemana, Jana Švankmajera, Břetislava Pojara, Jiřího Trnky či Zdeňka Milera. Ovlivnili víc než jednu generaci a různými způsoby zanechali své stopy v mezinárodních animovaných filmech.

Vedle krátkých filmů těchto klasiků nabídne švýcarský festival také méně známou tvorbu, například snímek Siesta (1969) Miroslava Štěpánka anebo Johannese Doktora Fausta (1958) Emila Radoka. Tvorbu po roce 1989 představí Švankmajerův Konec stalinismu v Čechách z roku 1990, Golem (1996) Jiřího Barty, film Libora Pixy Grafittiger z roku 2010 či loňský projekt Soni Jelínkové nazvaný Never Ending Desire. Diváci se mohou těšit také na celovečerní filmy Fimfárum - Do třetice všeho dobrého. (ČTK)

16:41
V Brně dočasně zmizí socha Leoše Janáčka

Z prostranství před Janáčkovým divadlem v Brně dočasně zmizí jeho dominanta - socha skladatele Leoše Janáčka. Magistrát ji chce demontovat kvůli připravované stavbě podzemních garáží. Socha zřejmě prozatím skončí v depozitáři, řekla novinářům primátorova náměstkyně Jana Bohuňovská (ODS). Poté se na původní místo znovu vrátí.

Socha v nadživotní velikosti stojí od roku 1975 nalevo od schodiště divadla. Autoři Stanislav Hanzl, Otakar Oplatek a Vilém Zavřel zpodobnili skladatele mírně skloněného, jakoby soustředěně naslouchal. Jde o největší Janáčkovu sochu ve městě, s nímž spojil většinu svého života.

Zatím není zřejmé, kdy socha zmizí. Pokud zastupitelstvo v září schválí návrh rady, vypíše město soutěž a někdy v říjnu dojde k demontáži, uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára. Podle tohoto scénáře by socha zmizela ještě před listopadovým festivalem Janáček Brno, jehož největší koncerty hostí právě Janáčkovo divadlo. (ČTK)